Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 7 of 7
  1. #1

    Default Πολεμικες Τέχνες

    Γειά σας λεγομαι Στάθης και φέτος άρχισα wado Ryu karate και θα ήθελα να μου προτείνετε ένα πρόγραμμα γυμναστικής.

    Υ.Γ είμαι ετών 14, 1,62 ύψος και κιλα 50

    Υ.Γβ γυμνάζομαι εδώ κι εφτα μήνες σχεδόν, με calisthenics
    Last edited by residentevilleon; 08-01-16 at 16:05.

  2. #2
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Καλώς όρισες στο φόρουμ Στάθη,

    πηγαίνεις γυμναστήριο; Τι ακριβώς στόχο έχεις;

  3. #3

    Default

    Όχι δεν πηγαίνω γυμναστήριο. Άρχισα γυμναστική το καλοκαίρι bodyweight με σκοπό να γίνω σαν τους μεγάλους των calisthenics ( frank medrano, lazar novovic). Ύστερα από τραυματισμό του κολλητου μου στην πλάτη ( από τις υπερβολικές ελξεις) ταρακουνηθηκα λίγο και συνειδιτοποιησα ότι ήταν πολύ απαιτητική. Σε συνδυασμό με το καρατε που αναφερα προηγουμένως θέλησα να ακολουθήσω τέτοιο πρόγραμμα γυμναστικής ( bodyweight) ώστε να έχω συγχρόνως καλές επιδόσεις. Το πρόβλημα μου είναι ότι δεν ξέρω ακριβώς τι πρόγραμμα να κάνω ώστε να μπορέσω να πάρω και κάποια κιλά ταυτόχρονα

    Συμπληρώνω επίσης ότι έχω καρατε Δευτέρα και Τετάρτη. Οπότε θα ήθελα ένα πρόγραμμα διάρκειας τριών ημερών σε μια εβδομάδα .

    Συγγνώμη για την πολυλογεια μου
    Last edited by residentevilleon; 08-01-16 at 20:22.

  4. #4
    New Member
    Join Date
    06-12-15
    Posts
    79

    Default

    Quote Originally Posted by residentevilleon View Post
    Γειά σας λεγομαι Στάθης και φέτος άρχισα wado Ryu karate και θα ήθελα να μου προτείνετε ένα πρόγραμμα γυμναστικής.

    Υ.Γ είμαι ετών 14, 1,62 ύψος και κιλα 50

    Υ.Γβ γυμνάζομαι εδώ κι εφτα μήνες σχεδόν, με calisthenics
    Αφιέρωσε φίλε μου χρόνο στο wado και άσε στην αρχή τα παράλληλα . Δύο φορές την εβδομάδα είναι πολύ λίγο. Ποιος είναι ο δάσκαλός σου αν επιτρέπεται ;

  5. #5

    Default

    Δεν νομίζω να τον ξέρετε

  6. #6
    Junior Bodybuilder Red Sonja's Avatar
    Join Date
    16-11-15
    Location
    Athens
    Posts
    247

    Default

    Καλησπέρα Στάθη!

    Έκανα καράτε για 10 χρόνια παλαιότερα και έχω να σου πω ότι αν ο στόχος σου δεν είναι να φτιάξεις σώμα και απλά να ανταποκρίνεσαι στην εκεί προπόνηση αν αυτή γίνεται σωστά πιστεύω ότι καλύπτεσαι. Εμείς τουλάχιστον κάναμε πάντα εκτός από βασικές τεχνικές, κάτα και κούμιτε και bodyweight ασκήσεις για να δυναμώσουμε. Έτσι κι αλλιώς κάνοντας κάτα και βασικές τεχνικές αναγκαστικά κάνεις ασκήσεις όπως "προβολές" και "καθίσματα" χωρίς να το καταλαβαίνεις. Το καράτε γενικά, χρειάζεται κατά κύριο λόγο καλά ανοίγματα, εκρηκτικότητα, τεχνική και σφιχτή κοιλίτσα (αν έχεις σκοπό στο μέλλον να κατέβεις σε αγώνες κούμιτε). Αν θέλεις φυσικά κάτι το επιπλέον θα μπορούσες να ρωτήσεις το δάσκαλο σου να σου πει πιο συγκεκριμένα. Στο επίπεδο που είσαι όμως πιστεύω ότι αυτά αρκούν.

    Ελπίζω να βοήθησα

  7. #7

    Default

    Εγώ κυρίως θέλω να κάνω γυμναστική γιατί μου αρέσουν οι κάμψεις το μονοζυγο, απλώς θέλω να τα συνδυάσω για να έχω συγχρόνως και καλές επιδόσεις
    Και ναι οποιοσδήποτε που απαντάει σε μια ερώτηση καπιου βοηθάει, κατά την άποψή μου
    Last edited by residentevilleon; 17-01-16 at 22:18.


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Πολεμικές τέχνες
    By Λια in forum Αθλήματα Και Πολεμικές Τέχνες
    Replies: 17
    Last Post: 25-02-12, 21:17
  2. Διατροφή για πολεμικές τέχνες
    By notis84 in forum Αθλήματα Και Πολεμικές Τέχνες
    Replies: 25
    Last Post: 11-06-09, 19:31
  3. Πολεμικες Τεχνες
    By bloodcorer in forum Αθλήματα Και Πολεμικές Τέχνες
    Replies: 31
    Last Post: 15-05-09, 23:41
  4. συμπληρωματα για πολεμικες τεχνες
    By muaythaispirit in forum Συμπληρώματα Διατροφής Bodybuilding
    Replies: 0
    Last Post: 18-02-07, 03:46

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •