Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 30 of 50

Thread: Come Back

  1. #1

    Default Come Back

    Επιστρεφω ξανα μετα απο λιγο καιρο απων λογο καποιον προβληματων που μου ετυχαν και σταματησα στην μεση το εργο που ηθελα να φτιαξω. Εχασα 12 kg και εβαλα ξανα 8.
    Ειμαι υψος 1.75 περιπου και 84-85kg και θελω να χασω λιπος.

    Θελω την αποψη σας για την διατροφη μου, δεχτες ολες οι γνωμες δεν εχω θεμα ωστε να μαθω και εγω το καλυτερο.


    Πρωινο:
    1 ασπραδι
    250μλ γαλα 8/12/3
    75gr all bran flakes 5/50/4

    Γευμα 2:
    120γρ κοτοπουλο Η 130γρ απαχο μοσχαρι(η βοδινο) η 120γρ τσιπουρα *Ολα δινουν περιπου 32γρ πρωτεινη και απο 0 εως 5γρ λιπαρα
    πρασινη σαλατα επιλογης 100γρ με 1κσ λαδι

    Γευμα 3:
    120γρ κοτοπουλο η 130 γρ απαχο μοσχαρι-βοδινο 32γρ πρωτεινη
    85γρ ρυζι η 200γρ πατατα 65γρ Υδατανθρακα

    - Προπονηση -

    Μετα-Προπονητικο:
    1 μπανα 2.8/54Υ/0.8Λ
    1.5 scopp whey 27γρ Π

    Γευμα 4:
    120γρ κοτοπουλο η 130γρ μοσχαρι-βοδινο 32γρ πρωτεινη
    85 γρ ρυζι η 200γρ πατατα

    Γευμα 5:
    120γρ κοτοπουλο η 130γρ μοσχαρι-βοδινο η 120γρ τσιπουρα 32 γρ πρωτεινη
    πρασινη σαλατα επιλογης 100γρ και 1κσ λαδι



    (Εχω μερικα +εξτρα φαγητα να τρωω οπως: Ομελετα - Περισσοτερο ψαρι - Τονο σε κονσερβα - Φακες - Μαυροματικα)

    Και λεω τωρα να αρχισω να τρωω για υδατανθρακα κουνουπιδι και κανα μπροκολο ειναι καλο? Δινει αυτο που χρειαζομαστε?


    3.053 θερμιδες συντηρηρης
    Last edited by Nikolas Agathokleous; 12-01-16 at 16:23.

  2. #2
    Forum Team iLikeBB's Avatar
    Join Date
    26-08-12
    Location
    Αθήνα
    Posts
    6,649

    Default

    Μια χαρα,το μονο πραγμα που σηκωνει διορθωση ειναι το πρωινο.Βαλε 1-2 ολοκληρα αυγα + 1 ασπραδι ακομα να χεις και λιγη πρωτεινη και εκει.

  3. #3
    Senior Bodybuilder Αλεξανδρος Μπ's Avatar
    Join Date
    04-07-12
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    5,328

    Default

    welcome back που λενε και στο χωριο μου, με μπερδεψες λιγο θα ελεγα η το ενα η το αλλο τελικα μπορει κ να φας και μονο μοσχαρι δηλαδη την μερα;

    Οσο για το πρωινο σου δεν ειναι πρωινο αυτο και ενα δυο ασπραδια που ειπε ο Θσνος απο πανω παλι δεν ειναι. Δεν ξερεις ποσο πρωτεινη βγαζει ενα αυγο ακριβως.
    Λαδι θα εβαζα σε ολα τα γευματα μου εκτος πριν την προπονηση και εκει μονο θα κρατουσα το κοκκινο κρεας.
    Για την πρασιναδα βαλε μπροκολο η σαλατα εκτος απο λαχανο που δεν σου προσφερει τπτ.


    Αλλη μια προταση απο θεμα πρωτεινης θα το πηγαινα ως εξης
    1)αυγα
    2)κοτοπουλο
    3)μοσχαρι
    4)ροφημα
    5)κοτοπουλο
    6)ψαρι

    Για τον υδατανθρακα
    1)βρωμη
    2)-
    3)πατατα
    4) πρασινο μηλο
    5)πατατα
    6)-

    Γιατι δεν σου εγραψα ρυζι; Δεν στο εγραψα για να χασεις τα πρωτα σου κιλα-νερα ευκολα και μολις ξυπνησει ο μεταβολισμος σου να βαλεις ρυζι ωστε να μην εχεις περιττα νερα πανω σου.

  4. #4

    Default

    Quote Originally Posted by Αλεξανδρος Μπ View Post
    welcome back που λενε και στο χωριο μου, με μπερδεψες λιγο θα ελεγα η το ενα η το αλλο τελικα μπορει κ να φας και μονο μοσχαρι δηλαδη την μερα;

    Οσο για το πρωινο σου δεν ειναι πρωινο αυτο και ενα δυο ασπραδια που ειπε ο Θσνος απο πανω παλι δεν ειναι. Δεν ξερεις ποσο πρωτεινη βγαζει ενα αυγο ακριβως.
    Λαδι θα εβαζα σε ολα τα γευματα μου εκτος πριν την προπονηση και εκει μονο θα κρατουσα το κοκκινο κρεας.
    Για την πρασιναδα βαλε μπροκολο η σαλατα εκτος απο λαχανο που δεν σου προσφερει τπτ.


    Αλλη μια προταση απο θεμα πρωτεινης θα το πηγαινα ως εξης
    1)αυγα
    2)κοτοπουλο
    3)μοσχαρι
    4)ροφημα
    5)κοτοπουλο
    6)ψαρι

    Για τον υδατανθρακα
    1)βρωμη
    2)-
    3)πατατα
    4) πρασινο μηλο
    5)πατατα
    6)-

    Γιατι δεν σου εγραψα ρυζι; Δεν στο εγραψα για να χασεις τα πρωτα σου κιλα-νερα ευκολα και μολις ξυπνησει ο μεταβολισμος σου να βαλεις ρυζι ωστε να μην εχεις περιττα νερα πανω σου.
    εβαλα το γαλα για πρωτεινη το πρωι επειδη δεν μου αρεσει το αυγο αλλα ειναι πολυ λιγη απο οσο εχω καταλαβει και δυστηχως δεν μ'αρεσει και η βρωμη οποτε ψαχνω τροπους να αναπληρωσω με κατι αυτα τα 2 αν μπορεις να με βοηθησεις

  5. #5
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Quote Originally Posted by Nikolas Agathokleous View Post
    Επιστρεφω ξανα μετα απο λιγο καιρο απων λογο καποιον προβληματων που μου ετυχαν και σταματησα στην μεση το εργο που ηθελα να φτιαξω. Εχασα 12 kg και εβαλα ξανα 8.
    Ειμαι υψος 1.75 περιπου και 84-85kg και θελω να χασω λιπος.

    Θελω την αποψη σας για την διατροφη μου, δεχτες ολες οι γνωμες δεν εχω θεμα ωστε να μαθω και εγω το καλυτερο.


    Πρωινο:
    1 ασπραδι
    250μλ γαλα 8/12/3
    75gr all bran flakes 5/50/4

    Γευμα 2:
    120γρ κοτοπουλο Η 130γρ απαχο μοσχαρι(η βοδινο) η 120γρ τσιπουρα *Ολα δινουν περιπου 32γρ πρωτεινη και απο 0 εως 5γρ λιπαρα
    πρασινη σαλατα επιλογης 100γρ με 1κσ λαδι

    Γευμα 3:
    120γρ κοτοπουλο η 130 γρ απαχο μοσχαρι-βοδινο 32γρ πρωτεινη
    85γρ ρυζι η 200γρ πατατα 65γρ Υδατανθρακα

    - Προπονηση -

    Μετα-Προπονητικο:
    1 μπανα 2.8/54Υ/0.8Λ
    1.5 scopp whey 27γρ Π

    Γευμα 4:
    120γρ κοτοπουλο η 130γρ μοσχαρι-βοδινο 32γρ πρωτεινη
    85 γρ ρυζι η 200γρ πατατα

    Γευμα 5:
    120γρ κοτοπουλο η 130γρ μοσχαρι-βοδινο η 120γρ τσιπουρα 32 γρ πρωτεινη
    πρασινη σαλατα επιλογης 100γρ και 1κσ λαδι



    (Εχω μερικα +εξτρα φαγητα να τρωω οπως: Ομελετα - Περισσοτερο ψαρι - Τονο σε κονσερβα - Φακες - Μαυροματικα)

    Και λεω τωρα να αρχισω να τρωω για υδατανθρακα κουνουπιδι και κανα μπροκολο ειναι καλο? Δινει αυτο που χρειαζομαστε?


    3.053 θερμιδες συντηρηρης
    Γεια σου Νικο.

    Από τη στιγμή που θες να χάσεις λίπος, η διατροφή σου θα είναι ελαφρά υποθερμιδική.
    Σε κάθε γεύμα θα φροντίζεις να χωρίζεις ισόποσα την πρωτείνη σου, το οποιο σημαίνει πως στο πρωινό πρέπει να προσθέσεις περισσότερα ασπράδια.
    Επίσης υδατάνθρακα μπορείς να έχεις σε όλα σου τα γεύματα με εξαίρεση το τελευταίο όπου θα επιλέγεις μια καλή πηγή λίπους.
    Από λαχανικά θα επιλέγεις να έχεις στο πιάτο σου ποικιλία. Δόξα το Θεό η φύση μας έχει δώσει άφθονα λαχανικά. Θα περιλαμβάνεις απο όλα τα χρώματα λαχανικών ώστε να παίρνεις όλες τις βιταμίνες τους. Μπροκολο, κουνουπίδι, πράσινα φασολάκια, λάχανο, πιπεριές.. Διάλεξε εποχιακά.

    Επίσης βάλε (όπως και έχεις) όσπρια τα οποια θα τα συνδιάζεις με μια πηγή δημητριακών για να σου δίνουν τέλεια πρωτείνη (παράδειγμα το γνωστό φακόρυζο).

    Μην είσαι όλο κοτόπουλο, βάζε τη μια φορά και κανα μπιφτέκι, γιαουρτι, κότατζ, βάλε σολωμό (εξαιρετική πηγή καλών λιπαρών). Τον τόνο κράτα τον για λύση ανάγκης. Τόσα ψάρια έχουμε..

    Επίσης από υδατάνθρακα.. πατατούλα, ρύζι, όσπρια, κινόα, κανα μακαρόνι ολικης που και που..

    Κράτα λεπτομερή ημερολόγιο της διατροφής σου και φωτογραφίες προοδου οπου ανα 15μερο θα αξιολογείς.

    Και πανω απ ολα συνεπεια.
    Καλή επιτυχία στο στοχο σου.

  6. #6
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Quote Originally Posted by Nikolas Agathokleous View Post
    εβαλα το γαλα για πρωτεινη το πρωι επειδη δεν μου αρεσει το αυγο αλλα ειναι πολυ λιγη απο οσο εχω καταλαβει και δυστηχως δεν μ'αρεσει και η βρωμη οποτε ψαχνω τροπους να αναπληρωσω με κατι αυτα τα 2 αν μπορεις να με βοηθησεις

    Μπορεις να βάλεις γιαουρτι με άλλο δημητριακο (αρκει να μην εχει προσθετη ζάχαρη).
    Επίσης μπορεις να δοκιμασεις πιτάκι βρώμης και ισως αναθεωρησεις και σου αρεσουν τα αβγα με τη βρωμη!
    Αν δεν θες καθολου δημητριακα..τοτε γιαουρτι με φρούτο.
    Υπάρχει και το μούσλι. Πολλές επιλογές, αυτο που πρεπει να κανεις σε οτι διαλεξεις ειναι να μετρας ποσοτητες και να εισαι μεσα στα θερμιδικα σου πλαισια.

  7. #7

    Default

    Quote Originally Posted by Kardoula View Post
    Μπορεις να βάλεις γιαουρτι με άλλο δημητριακο (αρκει να μην εχει προσθετη ζάχαρη).
    Επίσης μπορεις να δοκιμασεις πιτάκι βρώμης και ισως αναθεωρησεις και σου αρεσουν τα αβγα με τη βρωμη!
    Αν δεν θες καθολου δημητριακα..τοτε γιαουρτι με φρούτο.
    Υπάρχει και το μούσλι. Πολλές επιλογές, αυτο που πρεπει να κανεις σε οτι διαλεξεις ειναι να μετρας ποσοτητες και να εισαι μεσα στα θερμιδικα σου πλαισια.
    Για πρωινο δεν κανει γαλα με δημητριακα? (οχι σοκολατενια κλπ σκετα)
    Το πιτακι βρωμης το πουλανε ετοιμο η να το κανω μονος?

  8. #8
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Βαλε κατω ποση πρωτεινη θα παρεις με ενα ποτηρι γαλα και κανε την συγκριση με τα υπολοιπα γευματα.
    Το πρωινο ειναι το σημαντικοτερο γευμα . Εισαι μετα απο ωρες νηστειας λογω υπνου , το σωμα διψαει για θρεπτικα συστατικα, για πρωτεινη και συ του δινεις λιγο γαλατακι..

    Το πιτακι δεν το πουλανε, μπορεις να το φτιαξεις πολυ ευκολα.
    Χτυπας 5 ασπραδια, 1 κροκο. Ριχνεις μεσα 60γρ βρωμη (οι αναλογιες ειναι ενδεικτικες). Το ριχνεις σε αντικολητικο τηγανακι με ελαχιστο νερο. Το ψηνεις κ απο τις δυο μεριες (θα σπασει αυτο, δεν μας πειραζει). Το βγαζεις, βαζεις λιγη στεβια αν θες, λιγη κανελα και ετοιμο.

  9. #9
    Advanced Bodybuilder Daglari's Avatar
    Join Date
    22-05-15
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    776

    Default

    Quote Originally Posted by Kardoula View Post
    Γεια σου Νικο.

    Από τη στιγμή που θες να χάσεις λίπος, η διατροφή σου θα είναι ελαφρά υποθερμιδική.
    Σε κάθε γεύμα θα φροντίζεις να χωρίζεις ισόποσα την πρωτείνη σου, το οποιο σημαίνει πως στο πρωινό πρέπει να προσθέσεις περισσότερα ασπράδια.
    Επίσης υδατάνθρακα μπορείς να έχεις σε όλα σου τα γεύματα με εξαίρεση το τελευταίο όπου θα επιλέγεις μια καλή πηγή λίπους.
    Από λαχανικά θα επιλέγεις να έχεις στο πιάτο σου ποικιλία. Δόξα το Θεό η φύση μας έχει δώσει άφθονα λαχανικά. Θα περιλαμβάνεις απο όλα τα χρώματα λαχανικών ώστε να παίρνεις όλες τις βιταμίνες τους. Μπροκολο, κουνουπίδι, πράσινα φασολάκια, λάχανο, πιπεριές.. Διάλεξε εποχιακά.

    Επίσης βάλε (όπως και έχεις) όσπρια τα οποια θα τα συνδιάζεις με μια πηγή δημητριακών για να σου δίνουν τέλεια πρωτείνη (παράδειγμα το γνωστό φακόρυζο).

    Μην είσαι όλο κοτόπουλο, βάζε τη μια φορά και κανα μπιφτέκι, γιαουρτι, κότατζ, βάλε σολωμό (εξαιρετική πηγή καλών λιπαρών). Τον τόνο κράτα τον για λύση ανάγκης. Τόσα ψάρια έχουμε..

    Επίσης από υδατάνθρακα.. πατατούλα, ρύζι, όσπρια, κινόα, κανα μακαρόνι ολικης που και που..

    Κράτα λεπτομερή ημερολόγιο της διατροφής σου και φωτογραφίες προοδου οπου ανα 15μερο θα αξιολογείς.

    Και πανω απ ολα συνεπεια.
    Καλή επιτυχία στο στοχο σου.
    Μια ερωτηση
    Ο Σολωμος του ιχθυοτροφειου που υπαρχει στην αγορα ειναι οντως καλη τροφη;
    Grind while they sleep
    Learn while they party
    Live like they dream
    ObesetoaBeast

  10. #10
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Γιατι να μην είναι;! Ολοι στην αγορα ιχθυοτροφειου ειναι παιδια.. μη νομιζεται πως βγαινουν με τα καλαμια και τους ψαρευουν.

  11. #11
    Advanced Bodybuilder Daglari's Avatar
    Join Date
    22-05-15
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    776

    Default

    Quote Originally Posted by Kardoula View Post
    Γιατι να μην είναι;! Ολοι στην αγορα ιχθυοτροφειου ειναι παιδια.. μη νομιζεται πως βγαινουν με τα καλαμια και τους ψαρευουν.
    Βρε συ εγω δε νομιζω οτι βγαινουν και τους ψαρευουν με τα καλαμια απλα ρωταω γιατι εχω ακουσει πολλα και ιδιαιτερα για το σολωμο
    Grind while they sleep
    Learn while they party
    Live like they dream
    ObesetoaBeast

  12. #12

    Default

    Quote Originally Posted by Kardoula View Post
    Γεια σου Νικο.

    Από τη στιγμή που θες να χάσεις λίπος, η διατροφή σου θα είναι ελαφρά υποθερμιδική.
    Σε κάθε γεύμα θα φροντίζεις να χωρίζεις ισόποσα την πρωτείνη σου, το οποιο σημαίνει πως στο πρωινό πρέπει να προσθέσεις περισσότερα ασπράδια.
    Επίσης υδατάνθρακα μπορείς να έχεις σε όλα σου τα γεύματα με εξαίρεση το τελευταίο όπου θα επιλέγεις μια καλή πηγή λίπους.
    Από λαχανικά θα επιλέγεις να έχεις στο πιάτο σου ποικιλία. Δόξα το Θεό η φύση μας έχει δώσει άφθονα λαχανικά. Θα περιλαμβάνεις απο όλα τα χρώματα λαχανικών ώστε να παίρνεις όλες τις βιταμίνες τους. Μπροκολο, κουνουπίδι, πράσινα φασολάκια, λάχανο, πιπεριές.. Διάλεξε εποχιακά.

    Επίσης βάλε (όπως και έχεις) όσπρια τα οποια θα τα συνδιάζεις με μια πηγή δημητριακών για να σου δίνουν τέλεια πρωτείνη (παράδειγμα το γνωστό φακόρυζο).

    Μην είσαι όλο κοτόπουλο, βάζε τη μια φορά και κανα μπιφτέκι, γιαουρτι, κότατζ, βάλε σολωμό (εξαιρετική πηγή καλών λιπαρών). Τον τόνο κράτα τον για λύση ανάγκης. Τόσα ψάρια έχουμε..

    Επίσης από υδατάνθρακα.. πατατούλα, ρύζι, όσπρια, κινόα, κανα μακαρόνι ολικης που και που..

    Κράτα λεπτομερή ημερολόγιο της διατροφής σου και φωτογραφίες προοδου οπου ανα 15μερο θα αξιολογείς.

    Και πανω απ ολα συνεπεια.
    Καλή επιτυχία στο στοχο σου.
    Να ρωτησω, μπορει να αντικατασταθη πχ η πατατα απο τα λαχανικα που λες? (μπροκολο,κουνουπιδι κλπ)

    Ναι εχω στον νου μου διαφορα φαγητα απλος τωρα φτιαχνω ενα πλανο να μπω σε μια σειρα και θα τα φτιαξω ολα.

    Ευχαριστω πολυ για την βοηθεια ολους σας ευχομαι και εγω τα καλυτερα στους στοχους σας

  13. #13
    Senior Bodybuilder anna_lou's Avatar
    Join Date
    01-02-11
    Location
    Φραπεδούπολη
    Posts
    4,283

    Default

    Quote Originally Posted by Αλεξανδρος Μπ View Post
    welcome back που λενε και στο χωριο μου, με μπερδεψες λιγο θα ελεγα η το ενα η το αλλο τελικα μπορει κ να φας και μονο μοσχαρι δηλαδη την μερα;

    Οσο για το πρωινο σου δεν ειναι πρωινο αυτο και ενα δυο ασπραδια που ειπε ο Θσνος απο πανω παλι δεν ειναι. Δεν ξερεις ποσο πρωτεινη βγαζει ενα αυγο ακριβως.
    Λαδι θα εβαζα σε ολα τα γευματα μου εκτος πριν την προπονηση και εκει μονο θα κρατουσα το κοκκινο κρεας.
    Για την πρασιναδα βαλε μπροκολο η σαλατα εκτος απο λαχανο που δεν σου προσφερει τπτ.


    Αλλη μια προταση απο θεμα πρωτεινης θα το πηγαινα ως εξης
    1)αυγα
    2)κοτοπουλο
    3)μοσχαρι
    4)ροφημα
    5)κοτοπουλο
    6)ψαρι

    Για τον υδατανθρακα
    1)βρωμη
    2)-
    3)πατατα
    4) πρασινο μηλο
    5)πατατα
    6)-

    Γιατι δεν σου εγραψα ρυζι; Δεν στο εγραψα για να χασεις τα πρωτα σου κιλα-νερα ευκολα και μολις ξυπνησει ο μεταβολισμος σου να βαλεις ρυζι ωστε να μην εχεις περιττα νερα πανω σου.
    Άλεξ δεν είναι πολύ ακραίο όλο αυτό που του προτείνεις? Γιατί να μη φάει λάχανο ή καποια άλλη πρασινάδα, μόνο μπρόκολο? Αν το μήλο είναι κόκκινο τι θα γίνει? Ρύζι γιατι να μη τρώει? Με το ρύζι δηλ κρατάει νερά? Επίσης θεωρώ πως άνετα θα μπορούσε να φάει και γαλακτομικό π.χ.γιαούρτι? Για το λάδι έχεις δίκιο.
    Απλά μου έκανε εντύπωση.
    Επιτρέπεται να πέσεις αλλά επιβάλλεται να σηκωθεις! Σήκω καλέ!!!
    Άθελα σου με έβαλες να σου ορκιστώ πως θα τα καταφέρω και πισωγύρισμα δεν θα κάνω...άθελα σου με πείσμωσες ακόμη ποιο πολύ! Το χαμόγελο σου δεν θα το σβήσω ποτέ από τη καρδιά μου!!!

  14. #14

    Default

    Μερικες αλλαγες στο πλανο μου:

    Γευμα 1:
    Εδω ειναι σε ? ακομη θα δω πως θα το φτιαξω

    Γευμα 2:
    Κοτοπουλο 120γρ
    Πατατα 200γρ

    Γευμα 3:
    Μοσχαρι 130γρ
    Πατατα 200γρ

    Γευμα 4: (Μετα-προπονητικο)
    Ροφημα
    Πρασινο Μηλο

    Γευμα 5:
    Κοτοπουλο 120γρ
    Πατατα 200γρ

    Γευμα 6:
    Τσιπουρα 200γρ

    Το καθε γευμα περιεχει 42γρ πρωτεινη - 41γρ Υδατανθρακα - Λιπος εχω απο 14γρ σε καθε γευμα απο το λαδι + στο τελευταιο γευμα η τσιπουρα(που εχει το δικο της Λιπος)

    Οποτε εχουμε 250γρ Πρωτεινη - 178γρ Υδατανθρακα - 42γρ Λιπος (απο το λαδι, εδω δεν θα μετρησω την τσιπουρα επειδη μπορει να μην τρωω καθε μερα)

    Να προσθεσω οτι ολα τα γευματα συνοδευονται με Σαλατα επιλογης + 1κσ Λαδι εκτος ΠΡΙΝ την προπονηση

    Θερμιδες συντηρησης 3000, το παρων πλανο ειναι για 2500.


    Οποια διορθωση παρατηρηση κλπ δεκτη
    Last edited by Nikolas Agathokleous; 12-01-16 at 18:25.

  15. #15
    Senior Bodybuilder anna_lou's Avatar
    Join Date
    01-02-11
    Location
    Φραπεδούπολη
    Posts
    4,283

    Default

    Εγώ απλά θα επέλεγα και άλλες μορφές υδατάνθρακα. To πράσινο μήλο θα το έβαζα πρίν τη προπό και μετά καμιά μπανάνα, στο 6ο γεύμα σκέτη τσιπούρα? Μπορεις γιαουρτάκι με ξηρούς καρπούς και ταχίνι. Οι επιλογές ειναι πολλές!
    Επίσης δοκίμασε να κάνεις πιτάκι βρώμης. Άμα του βάλεις και διάφορα μυρωδικά γίνεται πολύ νόστιμο.
    Last edited by anna_lou; 12-01-16 at 18:27.
    Επιτρέπεται να πέσεις αλλά επιβάλλεται να σηκωθεις! Σήκω καλέ!!!
    Άθελα σου με έβαλες να σου ορκιστώ πως θα τα καταφέρω και πισωγύρισμα δεν θα κάνω...άθελα σου με πείσμωσες ακόμη ποιο πολύ! Το χαμόγελο σου δεν θα το σβήσω ποτέ από τη καρδιά μου!!!

  16. #16

    Default

    Quote Originally Posted by anna_lou View Post
    Εγώ απλά θα επέλεγα και άλλες μορφές υδατάνθρακα.
    Ναι αυτο το ρωτησα και ποιο πανω, μπορεις να μου πεις αλλες μορφες? Πχ μπροκολο - κουνουπιδι - φακες?

    Quote Originally Posted by anna_lou View Post
    Επίσης δοκίμασε να κάνεις πιτάκι βρώμης. Άμα του βάλεις και διάφορα μυρωδικά γίνεται πολύ νόστιμο.
    Ναι θα το δοκιμασω

  17. #17
    Senior Bodybuilder anna_lou's Avatar
    Join Date
    01-02-11
    Location
    Φραπεδούπολη
    Posts
    4,283

    Default

    Quote Originally Posted by Nikolas Agathokleous View Post
    Ναι αυτο το ρωτησα και ποιο πανω, μπορεις να μου πεις αλλες μορφες? Πχ μπροκολο - κουνουπιδι - φακες?


    Ναι θα το δοκιμασω
    Μπορείς λάχανο, μπρόκολο, σπανάκι, φασολάκια έχεις πολλές επιλογές από λαχανικά.
    Οι φακές ειναι όσπριο. Έχουν περισσοτερο υδατάνθρακα και φυτική πρωτεινη. Καλό θα ειναι να τις συνοδευεις και με λίγο ρυζάκι. Δεν νομίζω να σου κάνουν κακό.
    Επιτρέπεται να πέσεις αλλά επιβάλλεται να σηκωθεις! Σήκω καλέ!!!
    Άθελα σου με έβαλες να σου ορκιστώ πως θα τα καταφέρω και πισωγύρισμα δεν θα κάνω...άθελα σου με πείσμωσες ακόμη ποιο πολύ! Το χαμόγελο σου δεν θα το σβήσω ποτέ από τη καρδιά μου!!!

  18. #18

    Default

    Quote Originally Posted by anna_lou View Post
    Μπορείς λάχανο, μπρόκολο, σπανάκι, φασολάκια έχεις πολλές επιλογές από λαχανικά.
    Οι φακές ειναι όσπριο. Έχουν περισσοτερο υδατάνθρακα και φυτική πρωτεινη. Καλό θα ειναι να τις συνοδευεις και με λίγο ρυζάκι. Δεν νομίζω να σου κάνουν κακό.
    Σ'ευχαριστω πολυ

  19. #19

    Default

    Quote Originally Posted by Nikolas Agathokleous View Post
    Το καθε γευμα περιεχει 42γρ πρωτεινη - 41γρ Υδατανθρακα - Λιπος εχω απο 14γρ σε καθε γευμα απο το λαδι + στο τελευταιο γευμα η τσιπουρα(που εχει το δικο της Λιπος)

    Οποτε εχουμε 250γρ Πρωτεινη - 178γρ Υδατανθρακα - 42γρ Λιπος (απο το λαδι, εδω δεν θα μετρησω την τσιπουρα επειδη μπορει να μην τρωω καθε μερα)

    Εχω αλλη μια ερωτηση, εδω μου βγαινει (250γρ Πρωτεινη - 178γρ Υδατανθρακα) ειναι οκ αυτο με τοση πρωτεινη-υδατανθρακα? Η να μειωσω πρωτεινη και να ανεβασω λιγο υδατανθρακα?

  20. #20
    Senior Bodybuilder Kruphix's Avatar
    Join Date
    15-03-15
    Posts
    1,414

    Default

    Quote Originally Posted by Αλεξανδρος Μπ View Post

    Γιατι δεν σου εγραψα ρυζι; Δεν στο εγραψα για να χασεις τα πρωτα σου κιλα-νερα ευκολα και μολις ξυπνησει ο μεταβολισμος σου να βαλεις ρυζι ωστε να μην εχεις περιττα νερα πανω σου.
    Σορρυ για το οφφ,
    Αλεξανδρες με το ρυζι δηλαδη κραταμε περισσοτερο νερο? Δεν το ξερα αυτο. Παντα εχω ρυζι γιατι νιωθω οτι με γεμιζει περισσοτερο.

  21. #21
    Pumping Iron KirinQue's Avatar
    Join Date
    06-04-15
    Location
    Athens
    Posts
    642

    Default

    Quote Originally Posted by Daglari View Post
    Βρε συ εγω δε νομιζω οτι βγαινουν και τους ψαρευουν με τα καλαμια απλα ρωταω γιατι εχω ακουσει πολλα και ιδιαιτερα για το σολωμο
    Εξαρτάται από το ιχθυοτροφείο το ίδιο, π.χ. τί τα ταίζει, συνθήκες διαβίωσής τους κ.λ.π Συνήθως τα ψάρια ιχθυοτροφείου τρέφονται με ιχθυάλευρα {ίσως & με εξτρα ιχθυέλαια, αναλόγως για ποιό ψάρι μιλάμε}, & σε ελεγχόμενη διατροφή.
    Διοξίνες/καρκινογόνοι παράγοντες που ενδεχωμένως ανιχνεύονται, έχουν να κάνουν με το σημείο απ'όπου αλιεύονται τα ψάρια των ιχθυαλεύρων. Τα φτηνιάρικα δολώματα ίσως να έχουν αλιευτεί από σημεία που εκβάλλουν πολλοί ποταμοί που μεταφέρουν απόβλητα στη θάλασσα.
    ** Αυτό το "Ό,τι πληρώνεις παίρνεις" βρισκει μια πιθανή εφαρμογή & εδώ. Όχι ότι ντε & καλά ενα πιο φτηνό ψάρι θα'ναι επικίνδυνο, αλλα εχε το υπόψην & αυτό.

    Ασθένειες στα ιχθυοτροφείου υπάρχουν λιγότερες, ακριβώς για τον λόγο αυτό, οτι δηλαδή είναι ελεγχόμενα & παρακολουθούνται συνέχεια. Κατα συνέπεια τα μάκρος τους είναι πολύ πιο σταθερά & ο πληθυσμός τους συνεχόμενος.
    Σίγουρα δεν έχουν άμεσο κίνδυνο για την δημόσια υγεία. Άλλωστε κάθε ιχθυοτροφείο που θέλει να λέγεται βιώσιμο, είναι υποχρεωμένο να τηρεί κάποιους αυστηρές νομοθετικές ρυθμίσεις [σίγουρα στην Ε.Ε. αυτοί είναι & αρκετά αυστηρά]
    Από την άλλη, το λίπος τους είναι συνήθως υψηλότερο, για τον απλό λόγο ότι δεν κινούνται ελεύθερα στην θάλασσα. Ίσως γι'αυτό να έχει βάση η φήμη ότι η ποιότητα των ω-λιπαρών τους δεν φτάνει εκείνη των άγριων συγγενών τους.

    Για τα περι μόλυνσης παίζουν 2: 1) Τα ιχθυοκαλλιέργειας έχουν πολύ λιγότερες πιθανότητες μόλυνσης, λόγω ακινησίας & παραμονής τους στο ίδιο μέρος, το οποίο αν είναι οκ εξ'αρχής, θα'ναι & ασφαλές. Αντίθετα τα άργια περιφέρονται περα-δώθε, οπότε πιθανόν να "πιάσουν" διάφορους μικροοργανισμούς ή κατάλλιπα φαρμάκων.
    ** Εξαρτάται & πάλι από το είδος του ψαριού, & τον τρόπο ζωής του & το εύρος μετανάστευσής τους. Ο σωλομός π.χ. διανύει τεράστιες αποστάσεις κατα το "lifespan" του. Σκέψου το κάπως έτσι.

    Αν θες να το πας ακόμα παραπέρα, υπάρχει & ο "psycho" παράγοντας του κατα πόσο ενα ψάρι μπορεί να αναπαραχθεί τεχνητά. Σχεδόν όλα μπορούν άνετα να αναπαραχθούν τεχνητά, αλλα π.χ. το χέλι δεν αναπαράγεται τεχνητά. {Ίσως να είναι & το μοναδικό ψάρι με αυτή την ιδιότητα, αλλά όντως δεν αναπαράγεται τεχνητά, το'μαθα από ιχθυοκαλλιεργητή αυτό, πριν λίγες μόλις μέρες}


    Όλα τα παραπάνω βέβαια δεν ισχύουν μόνο για σολωμούς, αλλα & για όλα σχεδόν τα ψάρια.
    "Not every legend is a myth. Some are flesh and blood. Some legends walk among us, but... they aren not born. They are built. Legends are made from iron & sweat, mind and muscle, blood and vision... and victory. Legends are champions, they grow... They win, they conquer."
    ~ Arnold Schwarzenegger ~

    "Everybody wants to be a beast... Until it's time to do what beasts do!"
    "When you want to succeed as bad as you wanna breathe, then you will be successful."

    ~ EricThomas ~

  22. #22
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Quote Originally Posted by Nikolas Agathokleous View Post
    Εχω αλλη μια ερωτηση, εδω μου βγαινει (250γρ Πρωτεινη - 178γρ Υδατανθρακα) ειναι οκ αυτο με τοση πρωτεινη-υδατανθρακα? Η να μειωσω πρωτεινη και να ανεβασω λιγο υδατανθρακα?

    Κάτσε και καθαρογραψε παλι τα γευματα σου ομορφα και ωραια αγαπητέ Νικόλα.
    Βαλε ποικιλια, βαλε 1-2 μεριδες φρουτα, γαλακτοκομικο, ρυζακι, βαλε ποικιλια λαχανικων στις σαλατες σου, βαλε ισοποσα πρωτεινη σε ολα τα γευματα . Πρωτεινη υπολογισε μονο απο ζωικης προελευσης κ γαλακτοκομικα για να μην μπερδευεσαι.
    Μην μενεις τοσο στα νουμερα, χτισε σωστα τα γευματα , βαλε μπρος, κινησου ελαφρα υποθερμιδικα και στην πορεια κανεις αλλαγες.


    Οσο για τον υδατανθρακα υπολογισε περιπου το 30% των θερμιδων σου να ειναι απο εκει.

  23. #23

    Default

    Quote Originally Posted by Αλεξανδρος Μπ View Post

    Γιατι δεν σου εγραψα ρυζι; Δεν στο εγραψα για να χασεις τα πρωτα σου κιλα-νερα ευκολα και μολις ξυπνησει ο μεταβολισμος σου να βαλεις ρυζι ωστε να μην εχεις περιττα νερα πανω σου.
    Μια χαρα ειναι το ρυζι, ειτε καστανο, ειτε μπασματι, για οποιαδηποτε διατροφη. Δεν υπαρχει λογος τετοιου υπερβολικου περιορισμου τροφων.
    Και μαυρο ψωμι, και ριζομακαρονα, και μακαρονια ολικης μπορει να φαει, οπως και οσπρια και γαλακτοκομικα.

    Η απωλεια λιπους ερχεται απο το θερμιδικο ελλειμμα, τα "νερα" δεν εχουν καμια σχεση με αυτο που θελει να επιτυχει το παιδι.
    (εννοειται πως το ρυζι δεν προκαλει κατακρατηση υγρων, εκτος αν υπαρχει σοβαρη αλλεργικη αντιδραση)

    Για τα αυγα, να προσθεσω, το εγραψα και χτες καπου, οτι τα 100γρ ωμου ασπραδιου εχουν 11γρ πρωτεινης.
    Μεγάλες Εκπτώσεις Συμπληρωμάτων Διατροφής <==== Πατήστε Εδώ!

    --------------------------------------------------
    - M.Sc.
    - ISSA BODYBUILDING Specialist
    - NSCA Certified Personal Trainer
    - NASM Certified Nutrition Coach


    "Να θυμάστε ότι αυτό που κάνετε είναι κάτι που ελάχιστοι άνθρωποι στον κόσμο έχουν τη δύναμη της θέλησης ή την αποφασιστικότητα να πραγματοποιήσουν. Χρειάζεται κάτι πολύ περισσότερο από τη σωματική μας δύναμη για να χτίσουμε και να σμιλέψουμε το σώμα μας. Χρειάζεται και μια τεράστια ποσότητα πνευματικής δύναμης, και αυτό είναι που οι υπόλοιποι άνθρωποι πραγματικά ζηλεύουν. Πάρτε το ως κοπλιμέντο, διότι ξεχωρίζετε μέσα σε ένα πλήθος ατόμων που μόνο ξέρουν να είναι ακόλουθοι."

    "Just remember that you are doing something that so few people in the world have the will power or determination to do. It takes much more than physical strength for us to build and sculpt our bodies. It takes an enormous amount of mental strength as well, and that's what people are truly jealous of. Take it as a compliment, for you stand out in a crowd full of followers."

    "You got a dream, you gotta protect it. If people can't do something themselves, they wanna tell you that you can't do it. If you want something, go get it. Period."
    ~ Chris Gardner

  24. #24
    Senior Bodybuilder Αλεξανδρος Μπ's Avatar
    Join Date
    04-07-12
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    5,328

    Default

    Quote Originally Posted by anna_lou View Post
    Άλεξ δεν είναι πολύ ακραίο όλο αυτό που του προτείνεις? Γιατί να μη φάει λάχανο ή καποια άλλη πρασινάδα, μόνο μπρόκολο? Αν το μήλο είναι κόκκινο τι θα γίνει? Ρύζι γιατι να μη τρώει? Με το ρύζι δηλ κρατάει νερά? Επίσης θεωρώ πως άνετα θα μπορούσε να φάει και γαλακτομικό π.χ.γιαούρτι? Για το λάδι έχεις δίκιο.
    Απλά μου έκανε εντύπωση.
    Αννα μου δεν εγραψα ΜΟΝΟ μπροκολο εγραψα κ σαλατα απλα αποκλεισα το λαχανο που δεν σου προσφερει κατι στον οργανισμο απο κει και περα βαλε οτι θες μεσα αμα δεις τι σαλαταρες τρωω λες και ειμαι σε κανα εξοτικο νησι.
    Ακραιο ειναι οι αποψεις που εχουν μερικοι εδω μεσα ας μην πω ονοματα, το να μην φαει ρυζι για μια εβδομαδα δεν νομιζω να πειραζει και τοσο. Εξαλλου μιλαμε ολοι γενικα και αοριστα χωρις να ξερουμε το ατομο που βλεπουμε. ΟΥΚ ολιγοι εδω
    μεσα τρωνε ρυζι και την επομενη μερα ψαχνουν τους κοιλιακους τους και λενε τι φταιει,αυτο που θελω να καταληξω ειναι οτι πας ψαχνοντας δεν το ξερεις. Και εμενα ελεγαν βαλε πατατα στον αγωνα να γεμησεις (μεγα λαθος) και ενω ηταν χρονια αθλητες που μου το ειπαν
    εγω εβαλα 2κιλα ασπρο μακαρονι τι εχει να λεει αυτο;τπτ

    Τα γαλακτομικα πλυν του γαλακτος τα προτεινω χωρις δευτερη σκεψη μου αρεσουν γτ βοηθουν πολλοι οπως εχω ξαναγραψει
    Η γνωμη μου ειναι απλη τα πιο απλα πραγματα μας φτιαχνουν τωρα αν μερικοι θελουν να μας περασουν οτι με παγωτα τυροπητακια και αλλα junk φτιαχνεις σωμα δεν θα το σχολιασω γτ τους βλεπουμε και γελαμε.

  25. #25
    Senior Bodybuilder IronAddict's Avatar
    Join Date
    14-09-12
    Location
    new york
    Posts
    1,499

    Default

    Quote Originally Posted by Αλεξανδρος Μπ View Post
    Αννα μου δεν εγραψα ΜΟΝΟ μπροκολο εγραψα κ σαλατα απλα αποκλεισα το λαχανο που δεν σου προσφερει κατι στον οργανισμο απο κει και περα βαλε οτι θες μεσα αμα δεις τι σαλαταρες τρωω λες και ειμαι σε κανα εξοτικο νησι.
    Ακραιο ειναι οι αποψεις που εχουν μερικοι εδω μεσα ας μην πω ονοματα, το να μην φαει ρυζι για μια εβδομαδα δεν νομιζω να πειραζει και τοσο. Εξαλλου μιλαμε ολοι γενικα και αοριστα χωρις να ξερουμε το ατομο που βλεπουμε. ΟΥΚ ολιγοι εδω
    μεσα τρωνε ρυζι και την επομενη μερα ψαχνουν τους κοιλιακους τους και λενε τι φταιει,αυτο που θελω να καταληξω ειναι οτι πας ψαχνοντας δεν το ξερεις. Και εμενα ελεγαν βαλε πατατα στον αγωνα να γεμησεις (μεγα λαθος) και ενω ηταν χρονια αθλητες που μου το ειπαν
    εγω εβαλα 2κιλα ασπρο μακαρονι τι εχει να λεει αυτο;τπτ

    Τα γαλακτομικα πλυν του γαλακτος τα προτεινω χωρις δευτερη σκεψη μου αρεσουν γτ βοηθουν πολλοι οπως εχω ξαναγραψει
    Η γνωμη μου ειναι απλη τα πιο απλα πραγματα μας φτιαχνουν τωρα αν μερικοι θελουν να μας περασουν οτι με παγωτα τυροπητακια και αλλα junk φτιαχνεις σωμα δεν θα το σχολιασω γτ τους βλεπουμε και γελαμε.
    Και παλι ειναι υπερβολικο να βγαζεις καποια πραγματα οπως το ρυζι, αυτος κανει απλα μια σωματικη αλλαγη δεν παει σε αγωνες που εκει παιζει ρολο και η παραμικρη λεπτομερεια. Η οπως και με το πρασινο μηλο μπορει να φαει και μπανανα η και κοκκινο μηλο:P Αυτη η διατροφη ειναι πολυ υπερβολικη και κανεις δεν χρειαζεται να εχει τετοια μονοτονια και περιορισμενη επιλογη τροφων εφοσον δεν κατεβαινει σε αγωνες.
    '' THE ONE WHO DOESN'T FALL, DOESN'T STAND UP ''

  26. #26
    Senior Bodybuilder IronAddict's Avatar
    Join Date
    14-09-12
    Location
    new york
    Posts
    1,499

    Default

    Quote Originally Posted by Nikolas Agathokleous View Post
    Μερικες αλλαγες στο πλανο μου:

    Γευμα 1:
    Εδω ειναι σε ? ακομη θα δω πως θα το φτιαξω

    Γευμα 2:
    Κοτοπουλο 120γρ
    Πατατα 200γρ

    Γευμα 3:
    Μοσχαρι 130γρ
    Πατατα 200γρ

    Γευμα 4: (Μετα-προπονητικο)
    Ροφημα
    Πρασινο Μηλο

    Γευμα 5:
    Κοτοπουλο 120γρ
    Πατατα 200γρ

    Γευμα 6:
    Τσιπουρα 200γρ

    Το καθε γευμα περιεχει 42γρ πρωτεινη - 41γρ Υδατανθρακα - Λιπος εχω απο 14γρ σε καθε γευμα απο το λαδι + στο τελευταιο γευμα η τσιπουρα(που εχει το δικο της Λιπος)

    Οποτε εχουμε 250γρ Πρωτεινη - 178γρ Υδατανθρακα - 42γρ Λιπος (απο το λαδι, εδω δεν θα μετρησω την τσιπουρα επειδη μπορει να μην τρωω καθε μερα)

    Να προσθεσω οτι ολα τα γευματα συνοδευονται με Σαλατα επιλογης + 1κσ Λαδι εκτος ΠΡΙΝ την προπονηση

    Θερμιδες συντηρησης 3000, το παρων πλανο ειναι για 2500.


    Οποια διορθωση παρατηρηση κλπ δεκτη
    Δεν ειναι υπαρχει λογος να εχεις τετοια μονοτονια..μπορεις για φρουτο να βαλεις και μπανανα αν θες η κοκκινο μηλο. Επισης στον υδατανθρακα δεν χρειαζεται μονο πατατα, μπορεις ρυζι, μακαρονια, ψωμι ολικης. Επισης και γαλακτοκομικα να εχεις και το γαλα που το θαβουν ολοι λεγοντας οτι θολωνει παραπανω..ξαναλεμε οταν μιλαμε για εναν ανθρωπο που θελει την αλλαγη στο σωμα του χωρις υπερβολικες λεπτομερειες που κυνηγανε αυτοι που κατεβαινουν σε αγωνες δεν υπαρχει λογος να στερειται τροφιμων που ειναι πολυτιμα για τον οργανισμο..εγω θα σου ελεγα να κανεις για το πρωινο αυτο που λεει η ειρηνη και να εχεις και μια κουπα γαλα. Οπως και το βραδυ πριν τον υπνο ενα γιαουρτακι με λιγα αμυγδαλα και οχι μονοτονια με συγκεκριμενο κρεας συνεχεια και συγκεκριμενο υδατανθρακα και σε καθε γευμα σαλατα. Αυτα απο εμενα.
    '' THE ONE WHO DOESN'T FALL, DOESN'T STAND UP ''

  27. #27
    Senior Bodybuilder Αλεξανδρος Μπ's Avatar
    Join Date
    04-07-12
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    5,328

    Default

    Quote Originally Posted by IronAddict View Post
    Και παλι ειναι υπερβολικο να βγαζεις καποια πραγματα οπως το ρυζι, αυτος κανει απλα μια σωματικη αλλαγη δεν παει σε αγωνες που εκει παιζει ρολο και η παραμικρη λεπτομερεια. Η οπως και με το πρασινο μηλο μπορει να φαει και μπανανα η και κοκκινο μηλο:P Αυτη η διατροφη ειναι πολυ υπερβολικη και κανεις δεν χρειαζεται να εχει τετοια μονοτονια και περιορισμενη επιλογη τροφων εφοσον δεν κατεβαινει σε αγωνες.
    Ειπα να κοψει το ρυζι; Διαβασε τι εγραψα παραπανω Ελληνικα μιλαω οχι Κινεζικα.Και εγω εχω κανει ανθρωπο να χασει κιλα και μου ετρωγε δυο φορες παγωτο την μερα τι εχει να λεει ποικιλια ειχε.Και τι σχεση εχουν οι αγωνες με μια διατροφη

  28. #28
    Advanced Bodybuilder Daglari's Avatar
    Join Date
    22-05-15
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    776

    Smile

    Quote Originally Posted by KirinQue View Post
    Εξαρτάται από το ιχθυοτροφείο το ίδιο, π.χ. τί τα ταίζει, συνθήκες διαβίωσής τους κ.λ.π Συνήθως τα ψάρια ιχθυοτροφείου τρέφονται με ιχθυάλευρα {ίσως & με εξτρα ιχθυέλαια, αναλόγως για ποιό ψάρι μιλάμε}, & σε ελεγχόμενη διατροφή.
    Διοξίνες/καρκινογόνοι παράγοντες που ενδεχωμένως ανιχνεύονται, έχουν να κάνουν με το σημείο απ'όπου αλιεύονται τα ψάρια των ιχθυαλεύρων. Τα φτηνιάρικα δολώματα ίσως να έχουν αλιευτεί από σημεία που εκβάλλουν πολλοί ποταμοί που μεταφέρουν απόβλητα στη θάλασσα.
    ** Αυτό το "Ό,τι πληρώνεις παίρνεις" βρισκει μια πιθανή εφαρμογή & εδώ. Όχι ότι ντε & καλά ενα πιο φτηνό ψάρι θα'ναι επικίνδυνο, αλλα εχε το υπόψην & αυτό.

    Ασθένειες στα ιχθυοτροφείου υπάρχουν λιγότερες, ακριβώς για τον λόγο αυτό, οτι δηλαδή είναι ελεγχόμενα & παρακολουθούνται συνέχεια. Κατα συνέπεια τα μάκρος τους είναι πολύ πιο σταθερά & ο πληθυσμός τους συνεχόμενος.
    Σίγουρα δεν έχουν άμεσο κίνδυνο για την δημόσια υγεία. Άλλωστε κάθε ιχθυοτροφείο που θέλει να λέγεται βιώσιμο, είναι υποχρεωμένο να τηρεί κάποιους αυστηρές νομοθετικές ρυθμίσεις [σίγουρα στην Ε.Ε. αυτοί είναι & αρκετά αυστηρά]
    Από την άλλη, το λίπος τους είναι συνήθως υψηλότερο, για τον απλό λόγο ότι δεν κινούνται ελεύθερα στην θάλασσα. Ίσως γι'αυτό να έχει βάση η φήμη ότι η ποιότητα των ω-λιπαρών τους δεν φτάνει εκείνη των άγριων συγγενών τους.

    Για τα περι μόλυνσης παίζουν 2: 1) Τα ιχθυοκαλλιέργειας έχουν πολύ λιγότερες πιθανότητες μόλυνσης, λόγω ακινησίας & παραμονής τους στο ίδιο μέρος, το οποίο αν είναι οκ εξ'αρχής, θα'ναι & ασφαλές. Αντίθετα τα άργια περιφέρονται περα-δώθε, οπότε πιθανόν να "πιάσουν" διάφορους μικροοργανισμούς ή κατάλλιπα φαρμάκων.
    ** Εξαρτάται & πάλι από το είδος του ψαριού, & τον τρόπο ζωής του & το εύρος μετανάστευσής τους. Ο σωλομός π.χ. διανύει τεράστιες αποστάσεις κατα το "lifespan" του. Σκέψου το κάπως έτσι.

    Αν θες να το πας ακόμα παραπέρα, υπάρχει & ο "psycho" παράγοντας του κατα πόσο ενα ψάρι μπορεί να αναπαραχθεί τεχνητά. Σχεδόν όλα μπορούν άνετα να αναπαραχθούν τεχνητά, αλλα π.χ. το χέλι δεν αναπαράγεται τεχνητά. {Ίσως να είναι & το μοναδικό ψάρι με αυτή την ιδιότητα, αλλά όντως δεν αναπαράγεται τεχνητά, το'μαθα από ιχθυοκαλλιεργητή αυτό, πριν λίγες μόλις μέρες}


    Όλα τα παραπάνω βέβαια δεν ισχύουν μόνο για σολωμούς, αλλα & για όλα σχεδόν τα ψάρια.
    Ευχαριστω πολυ για την απαντηση!
    Grind while they sleep
    Learn while they party
    Live like they dream
    ObesetoaBeast

  29. #29
    Senior Bodybuilder IronAddict's Avatar
    Join Date
    14-09-12
    Location
    new york
    Posts
    1,499

    Default

    Quote Originally Posted by Αλεξανδρος Μπ View Post
    Ειπα να κοψει το ρυζι; Διαβασε τι εγραψα παραπανω Ελληνικα μιλαω οχι Κινεζικα.Και εγω εχω κανει ανθρωπο να χασει κιλα και μου ετρωγε δυο φορες παγωτο την μερα τι εχει να λεει ποικιλια ειχε.Και τι σχεση εχουν οι αγωνες με μια διατροφη
    Συνεστησες αποχη απο το ρυζι ασχετα αν ειπες για μια βδομαδα η ενα χρονο..και εδωσες μια πολυ περιορισμενη επιλογη τροφων χωρις καθολου ποικιλια διατροφικα που δεν υπαρχει λογος να κανει καποιος. Και μιλας για 2 ακρα ειτε για υπερβολικη μονοτονια οπως παραπανω ειτε τωρα για παγωτο 2 φορες τη μερα. Δεν σου παω κοντρα απλα συζητηση κανω και ανεφερα αυτα που κατα τη γνωμη μου ηταν λαθος.
    '' THE ONE WHO DOESN'T FALL, DOESN'T STAND UP ''

  30. #30
    Senior Bodybuilder anna_lou's Avatar
    Join Date
    01-02-11
    Location
    Φραπεδούπολη
    Posts
    4,283

    Default

    Quote Originally Posted by Αλεξανδρος Μπ View Post
    Αννα μου δεν εγραψα ΜΟΝΟ μπροκολο εγραψα κ σαλατα απλα αποκλεισα το λαχανο που δεν σου προσφερει κατι στον οργανισμο απο κει και περα βαλε οτι θες μεσα αμα δεις τι σαλαταρες τρωω λες και ειμαι σε κανα εξοτικο νησι.
    Ακραιο ειναι οι αποψεις που εχουν μερικοι εδω μεσα ας μην πω ονοματα, το να μην φαει ρυζι για μια εβδομαδα δεν νομιζω να πειραζει και τοσο. Εξαλλου μιλαμε ολοι γενικα και αοριστα χωρις να ξερουμε το ατομο που βλεπουμε. ΟΥΚ ολιγοι εδω
    μεσα τρωνε ρυζι και την επομενη μερα ψαχνουν τους κοιλιακους τους και λενε τι φταιει,αυτο που θελω να καταληξω ειναι οτι πας ψαχνοντας δεν το ξερεις. Και εμενα ελεγαν βαλε πατατα στον αγωνα να γεμησεις (μεγα λαθος) και ενω ηταν χρονια αθλητες που μου το ειπαν
    εγω εβαλα 2κιλα ασπρο μακαρονι τι εχει να λεει αυτο;τπτ

    Τα γαλακτομικα πλυν του γαλακτος τα προτεινω χωρις δευτερη σκεψη μου αρεσουν γτ βοηθουν πολλοι οπως εχω ξαναγραψει
    Η γνωμη μου ειναι απλη τα πιο απλα πραγματα μας φτιαχνουν τωρα αν μερικοι θελουν να μας περασουν οτι με παγωτα τυροπητακια και αλλα junk φτιαχνεις σωμα δεν θα το σχολιασω γτ τους βλεπουμε και γελαμε.
    Αλέξανδρέ μου έγραψες να το κόψει για να μη κρατήσει νερά. Στη φάση που είναι που ακόμα δεν ξέρει τι ζητάει το σώμα του και είναι στην αρχή δεν νομίζω να του χρειάζονται αυτές οι προτάσεις (συμφωνω με το Κώστα οτι δεν κάνει κατακράτηση). Ακόμα για το λάχανο δεν το καταλαβαίνω αλλά μάλλον μιλάς για τα θρεπτικά συστατικά του πράσινου και ειδικά του μπρόκολου.
    Ούτε μίλησε νομίζω κανέναςγια junk food και διάφορα καλούδια, ίσα ίσα το αντίθετο. Εγώ είμαι άκρως αντίθετη με αυτές τις τροφές ειδικά όταν μιλάμε bbing.
    Ναι περί ακραίων διατροφών και μονότονων τα έχουμε δει,να τρώνε άτομα συνέχεια τα ίδια και τα ίδια μεταξύ 5 τροφών και να ψυχανεμίζονται. Ειδικά οι αθλητές ανάλογα στη φάση που είναι προσθέτουν και αφαιρούν τροφές και το ξέρεις πολύ καλύτερα από εμένα.
    Φυσικά και μιλάμε αόριστα όχι μόνο για το παιδί αλλά για τον καθένα εδω μέσα, ούτε ξέρουμε τι κάνει ο καθένας από το φόρουμ, ούτε πως είναι καλά καλά. Τώρα περί γεμίσματος άν δεν κάνω λάθος στο κάθε αθλητή τον πιάνει κάτι διαφορετικό.
    Προτάσεις κάνουμε και ο καθένας επιλέγει/δοκιμάζει.
    Επιτρέπεται να πέσεις αλλά επιβάλλεται να σηκωθεις! Σήκω καλέ!!!
    Άθελα σου με έβαλες να σου ορκιστώ πως θα τα καταφέρω και πισωγύρισμα δεν θα κάνω...άθελα σου με πείσμωσες ακόμη ποιο πολύ! Το χαμόγελο σου δεν θα το σβήσω ποτέ από τη καρδιά μου!!!


 
Page 1 of 2 12 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. I'll be back!
    By Πanos in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 2
    Last Post: 26-04-15, 21:35
  2. COME BACK....
    By newcomer in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 10
    Last Post: 03-12-07, 23:50

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •