Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Page 2 of 54 FirstFirst 1234561252 ... LastLast
Results 31 to 60 of 1591
  1. #31
    Senior Bodybuilder Δεσμώτης's Avatar
    Join Date
    17-05-15
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    4,635

    Default

    Quote Originally Posted by Mystical View Post
    Καλη αρχη στο λογκ σου Δημητρη!Το διαβαζω παντα με προσοχη! Μου αρεσει ποσο αναλυτικα γραφεις οχι μονο τις ασκησεις αλλα και τις γενικοτερες σκεψεις σου αλλα και προτασεις στην διατροφη καθως και την επιμονη σου στην σημασια του φαγητου.
    Επι ευκαιρια να σου δωσω ενα ρεσπεκτ και για τις προαλλες (στο θρεντ με τις φωτογραφιες μελλον) για την αναλυση που εκανες στο θεμα του χυμου οτι κατα την αλεση των φυτικων ινων μετα η φρουκτωζη δεν εχει φρενο! Δεν το ειχα σκεφτει ουτε διαβασει πουθενα αυτο!
    Σ ευχαριστω πολυ και καλως ηλθες στο κρυσφυγετο μου!Οι φυτικες ειναι πολυ σημαντικες στην διατροφη μας και συνδεονται με πολλα διαφορετικα πεδια.Απο συζητησεις σχετικα με τα σακχαρα μεχρι την χοληστερινη και δεν σταματαει εκει.Οπως θα ειδες και στο πινακακι με τα macros μου τις εχω αρκετα ψηλα και προσπαθω να ναι εκει γυρω.Μια γενικη οδηγια που θα εδινα ειναι περιπου 15γρ καθε 1.000 θερμιδες προσληψης.Σε περιοδο φυσικα γραμμωσης μειωνεται η προσληψη τους αλλα και παλι χρειαζομαστε ενα ικανοπιητικο επιπεδο προσληψης.Μακαρι ο γενικος πληθυσμος να καταλαβαινε την σημασια τους.

    Σ οτι αναφορα τα φρουτα τους χυμους και την φρουκτοζη,ειχα διαβασει οτι μια ερευνα ισως και η κυριοτερη που ειχε οδηγησε στην ενοχοποιηση των φρουτων εγινε δινοντας σε ενα δειγμα ανθρωπωςν το 70% περιπου της ημερισιας προσληψης τους απο φρουτα.Βεβαια οπως καταλαβαινεις εκτος απ το γεγονος οτι μιλαμε για μια πολυ μεγαλη καταναλωση φρουτων,το δειγμα θα ηταν αδυνατο να φαει ολη αυτη την ποσοτητα εστω και αν ειχε το διαστημα μιας μερας.Οποτε ο ευκολοτερος τροπος για την προσληψη αυτης της ποσοτητας ωστε να γινει το πειραμα ηταν να τα βαζουν στο μουλτι και να τα καταναλωνουν.Βεβαια με αυτα τα δεδομενα καταλαβαινεις πως το αποτελεσμα μονο εγγυρο δεν το λες.Απο κει και περα κρατοντας την προσληψη σε νορμαλ επιπεδα και σε γευματα στα οποια εχεις μακροστοιχεια οπως υδατανθρακες που προσθετουν επιπλεον φυτικες ινες σ αυτες των φρουτων αλλα και πρωτεινες και λιπη εισαι μια χαρα.Ενας αλλος λογος ενοχοποιησης της φρουκτοζης ηταν το σιροπι καλαμποκιου που χρησιμοποιουσανε πολυ στην αμερικη οποιο ειχε οδηγησει κοσμο στην παχυσαρκια και το οποιο περιεχει φρουκτοζη οποτε πηρε η μπαλα και οτι αλλο εχει φρουκτοζη.Ωστοσο,σημασια εχουν οι πηγες και η ποσοτητα.Οπως λενε οι περισσοτεροι επιστημονες διατροφης:οπως στα περισσοτερα πραματα ετσι και σ αυτο η αληθεια εινια καπου στην μεση.Η προσληψη φρουκτοζης ειναι πολυπαραγοντικο θεμα,συμπεριλαμβανομενης της ασκησης,της αλιπης μαζας κτλ.Υπαρχουν και ερευνες που γινανε σε ποντικια και ειδανε κι εκει αυξηση λιπους αλλα μιλαμε για καθαρη χορηγηση φρουκτοζης κατα τα πειραματα + του οτι η δυνατοτητα των τροκτικων να μετατρεψουν τον υδατανθρακα σε λιπος ειναι δεκαπλασια αυτης του ανθρωπου!

    Εν ολιγης.1)παν μετρον αριστο 2)φρουτα=αντιοξειδωτικα και σακχαρα που χρειαζομαστε 3)οσο πιο ολοκληρα μπορουμε,να τα καταναλωνουμε 4)πηγη πολλων μικροστοιχειων 5)ως κομματι ενος ολοκληρομενου γευματος που θα χει κι αλλα μακροστοιχεια ακομη καλυτερα 6)Σορρυ αν κουρασα!
    Last edited by Δεσμώτης; 16-01-16 at 23:55.
    Long long way to the top
    Long way down if you fall
    And it's a long way back if you get lost

  2. #32
    Senior Bodybuilder NewKuriakos's Avatar
    Join Date
    17-06-13
    Posts
    1,502

    Default

    Το πες και το κανες τελικα! Το να αρχισεις το δικο σου ημερολογιο. Καλη συνεχεια λοιπον! Μια απο τις επομενες μερες θα του ριξω και μια πιο λεπτομερης ματια!
    "If you have time to think of a beautiful end, then live beautifully until the end."
    Sakata Gintoki



  3. #33
    Advanced Bodybuilder Daglari's Avatar
    Join Date
    22-05-15
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    776

    Default

    Quote Originally Posted by Δημητράκος View Post
    Προσωπικα μιλωντας καθε εξοπλισμος εχει τα θετικα του εχει και τα αρνητικα του.Σιγουρα για να αποκτησεις δυναμη και υπερτροφια μπορεις να το κανεις και με αλτηρες η και με βαρη οποτε χρησιμοποιω και τα δυο.Δεν υπαρχει αυτο λειτουργει και αυτο οχι και καλο ειναι να χρησιμοποιεις αυτο που εχεις δει οτι δουλευει πανω σου και πιστευεις.Ειδικα στο κομματι του πιστευεις κρυβεται η δυνατη προσπαθεια που στο αποτελεσμα παιζει μεγαλο ρολο.Να σου πει καποιος οχι πρεπει να κανεις και μπαρα και να "πιεσεις" τον εαυτο σου να κανει μπαρα δεν εχει νοημα.
    Κανεις αυτο που βλεπεις οτι εχει αποτελεσμα
    αν δεν εχει απλα δεν το κανεις
    Grind while they sleep
    Learn while they party
    Live like they dream
    ObesetoaBeast

  4. #34
    Senior Bodybuilder Δεσμώτης's Avatar
    Join Date
    17-05-15
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    4,635

    Default

    Quote Originally Posted by NewKuriakos View Post
    Το πες και το κανες τελικα! Το να αρχισεις το δικο σου ημερολογιο. Καλη συνεχεια λοιπον! Μια απο τις επομενες μερες θα του ριξω και μια πιο λεπτομερης ματια!
    Και δυο και τρεις!Κλειδωμενο δεν ειναι!
    Long long way to the top
    Long way down if you fall
    And it's a long way back if you get lost

  5. #35
    Senior Bodybuilder Δεσμώτης's Avatar
    Join Date
    17-05-15
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    4,635

    Default

    Quote Originally Posted by Daglari View Post
    Κανεις αυτο που βλεπεις οτι εχει αποτελεσμα
    αν δεν εχει απλα δεν το κανεις
    Εν ολιγης,ΝΑΙ!
    Long long way to the top
    Long way down if you fall
    And it's a long way back if you get lost

  6. #36
    Advanced Bodybuilder Daglari's Avatar
    Join Date
    22-05-15
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    776

    Default

    Quote Originally Posted by Δημητράκος View Post
    Εν ολιγης,ΝΑΙ!
    Συνοπτικα και περιεκτικα.....Καληνυχτα
    Grind while they sleep
    Learn while they party
    Live like they dream
    ObesetoaBeast

  7. #37
    Senior Bodybuilder Δεσμώτης's Avatar
    Join Date
    17-05-15
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    4,635

    Default

    Ημερολογιο του Δεσμωτη,17/1/2016

    Κυριακη σημερα και η μερα ξεκινησε πολυ πρωι.Σαββατο και Κυριακη κανω μαθηματα Personal Training στην Θεσσαλονικη οποτε για να προλαβω το λεοφωρειο των 11 η 12 θα πρεπει να ξυπνησω πολυ νωρις για να προλαβω να κανω την προπονηση μου κι φυσικα να προλαβω να ετοιμασω τα γευματα μου γιατι το φρονιμων τα κορμια πριν πεινασουν μαγειρευουν!Υπνος 5 ωρες δυστυχως και η ζυγαρια στα 82.5 που ηταν αναμενομενο.Η καθιερωμενη πρωιναρα,μαγειρεματα για να παρω μαζι και μετα μια μεγαλη βολτα 40 λεπτα με γρηγορο περπατημα.Δεν θελω να επιβαρυνθω αυτη την μερα αλλα να ξεκουραστω.Ειναι περισσοτερο αυτο που ονομαζω λογιστικη αεροβια.Περπατησα,εκαψα λιγες θερμιδες και BOOM εφαγα οσο παραπανω τρωω και μενω στα πλαισια μου.Γυρισα,εκανα ντουζ,εφαγα και πηγα στην σχολη.Το προγραμμα ειναι Ορθοσωμια και Vibration σημερα.πολυ ενδιαφερον κυκλοι και οι δυο.σημερα καναμε απλα μια εισαγωγη αλλα ορθοσωμια τουλαχιστον θα κανω ολοκληρωμενο σχολειο!

    Διατροφικα τιποτα δεν αλλαξε εκτος απ την μια μεριδα ντοματακια ψιλοκομμενα που επειδη θα το τρωγα στο φαγητο που πηρα μαζι μ δεν ηθελα να βαλω μεσα μιας και θα μενε εκτος ψυγειου και ηθελα το φαγητο μου να ναι οσο πιο απλο μπορουσα.μπασματι και μοσχαρακι και για τις ωρες που ημουν θεσσαλονικη ημουν καλυμμενος.Γενικα το Σαββατοκυριακο τα γευματα ειναι πιο αραια,ανα 4-4.5 η και 5 ωρες αλλα δεν χαλασε και ο κοσμος πουτε χρειαζεται αγχος.Αφου εχουν προηγηθει γευματα πληρη ο οργανισμος δεν μπαινει σε καμια ακραια συνθηκη και δεν χρειαζεται κανεις να το πολυσκεφτεται.Πρωινο οσο πιο γρηγορα γινεται και προσοχη λιγο στον χρονισμο των γευματων γυρω απ την προπονηση και ο υπολοιπος χρονισμος μπορει αν εχει μεγαλες διακυμανσεις.

    Αυριο βγαινει ο μεσος ορος της βδομαδας και πιστευω γυρω στα 250-300γρ πανω να ειμαι οποτε το φαγητο μενει το ιδιο.ισως βγαλω την μια μεριδα ντοματακια γιατι στο γευμα με την πατατα δεν μ κολλησε γευστικα οτι παραλλαγες και να δοκιμασα και ειτε δεν θα βαλω τιποτα και θα αυξησω την μεριδα με το ρυζι ειτε θα βαλω κανονικη ντοματα ειτε θα συνεχισω να πειραματιζομαι!Παντως και κανονικη να βαλω,μαλλον θα την μαγειρευω λιγο.Γενικα το λικοπενιο της ντοματας,μια αντιοξειδωτικη ουσια γινεται υψηλοτερα βιοδιαθεσιμο οταν μαγειρευεται η οταν επεξεργαζεται οπως στα προιοντα της ντοματας οπως η σαλτσα,τα κομμενα τοματακια ο πολτος κτλ.Επισης το λικοπενιο ειναι λιποδιαλυτο οποτε απορροφατε πιο ευκολα οταν συνδυαστει και με μια πηγη λιπους!

    Αυριο η μερα εχει Προπονηση Δυναμης Πανω Μερος και το απογεματοβραδο,αεροβιοκοιλιακους!Η "μοντια" σημερα:αυτοσχεδιος καφες φιλτρου!Και καλη μας ξεκουραση!
    Last edited by Δεσμώτης; 17-01-16 at 22:24.
    Long long way to the top
    Long way down if you fall
    And it's a long way back if you get lost

  8. #38
    Senior Bodybuilder Δεσμώτης's Avatar
    Join Date
    17-05-15
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    4,635

    Default

    Ημερολογιο του Δεσμώτη,18/01/2016

    Ημερα Δευτερα,και η πρωινη ζυγιση στα 82.5 με 7 ωρες υπνου.Μεσος Ορος βδομαδας:82,33 - Μεσος Ορος Προηγουμενης Βδομαδας:81,98 = 350γρ.Κοντα στο max που εχω θεσει αλλα 3 βραδια δεν ειχα και τον τελειο υπνο.Δεν πειραζει ουτε το πολυσκεφτομαι.Κραταω το φαγητο το ιδιο και παμε για την επομενη βδομαδα.Δυστυχως,λογω προσωπικων καταστασεων προσπαθησα πολυ να μη βαλω μεσα στο γυμναστηριο τις ενοιες αλλα δεν το καταφερα.Καταφερα ομως να της βγαλω εξω πριν τελειωσει η προπονηση

    Πανω Μερος Δυναμη

    Ζεσταμα:15 λεπτα ασκησεις κινητικοτητας και διατασεις

    1)Flat Barbell Bench Press:110x4/115x3x2 (1 παραπανω επαναληψη απ την προηγουμενη βδομαδα=προοδος)

    2)Weighted Dips:Body Weight+25kg x 7 x 3

    3)Seated Shoulder Dumbell Press:25x10/30x7x2(1 επαναληψη στα 30 και 2 παραπανω στα 25)

    4)Bend Over Barbell Row:85x5/90x5/95x5(2 επαναληψης παραπανω στα 90 και στα 95 βγηκανε 5.Πολυ καλη προοδος εδω περα με μεγαλη προσοχη στον τροπο εκτελεσης ετσι ωστε να μην γινεται η κινηση με ανασπαση τραπεζοειδη και χερια κοντα στο σωμα.Κορμος σχεδων παραλληλος στο εδαφος)

    5)Pull-ups:Wide Grip Pull ups(Body Weight)x7x2/Under Hand Close Grip Pull ups(Body Weight)x7x2(Λογω ωμου παρα μα παρα πολυ προσεκτικος σ ολη την κινηση ωστε και να μην τραυματιστω και να πλησιαζει το στηθος στο μονοζυγο σε καθε επαναληψη.Σταδιακα και οχι καθε βδομαδα προοδος στις επαναληψης αλλα στην ευκολια εκτελεσης)

    6)Curved Barbell Preacher Curls(Standing Up/Close Grip):42x10/47x7x2 (Προοδος και σε κιλα και σε επαναληψεις)

    7)Skullcrushers(Flat Bench):42x8x3(Μπαρα σε καθε επαναληψη πανω απ το μετωπο και προοδος στις επαναληψης)

    Αποθεραπεια:Διατασεις 5 λεπτα

    Παρατηρησεις

    1)Πολυ καλη προπονηση αν και η διαθεση ηταν χαμηλα(ε ρε Blue Monday).Σε μερες που η διαθεση δεν ειναι πολυ καλη,τουλαχιστον στις πολυαρθρικες ασκησεις προτιμω να μην ανεβαζω κιλα σε σχεση με την προηγουμενη βδομαδα αποτομα.Προτιμω να βλεπω την προοδο στις επαναληψης.Και το ενα προοδος και το αλλο οποτε μονο κερδισμενος βγαινεις και χωρις πιθανο τραυματισμο μιας και οταν δεν εχεις διαθεση η σκεφτεσαι επιμονα ο τραυματισμος λογω συγκεντρωσης ειναι πιθανος και δεν περνω τετοια ρισκα

    2)Γρηγορα ευτυχως εβγαλα τις σκεψεις απ την πορτα και συνεχιστικε η προπονηση μου.Θα αλλαξω την playlist στο mp3 μου και θα βαλω καποιο διαφορετικο προπονητικο συστημα στις μερες που θα ερθουν και γενικα οι αλλαγες βοηθανε στην διαθεση και στην αποδοση αλλα θα δουμε πως θα ξημερωσει η επομενη μερα

    3)Το βραδυ εχει αεροβια και κοιλιακους.2 γευματα μετα την προπονηση των βαρων και τουλαχιστον 5 ωρες μακρυα.Το πιθανοτερο στατικο ποδηλατο για να παρω μαζι και τις σημειωσεις μιας και σε 2 βδομαδες δινω για το πτυχιο Personal Trainer

    Διατροφη

    1)Το φαγητο μενει το ιδιο οπως ειπα και πανω μιας και το βαρος αυτης της βδομαδας ηταν παραπανω απο ικανοποιητικο.Ισως αλλαξω την μια μεριδα ντοματακια σε 1.5 και να την βαλω ολη στο γευμα με το ρυζι.Βρηκα κατι σημερα στα μαρκετ αλλα θα το δοκιμασω πρωτα και μετα θα δω αν θα το εισαγω.Κατι που εχει να κανει με το θεμα γευση και ικανοποιηση απο γευμα αλλα περισσοτερα,αυριο!

    2)Ξεχασα λιγο την βρωμη στον μικροκυματων που μετα απο καιρο τις εκανα και τις δυο μεριδες εκει αντι να ζεστανω νερο και να το ανακατεψω.Φουσκασανε και γινανε λιγοτερο νερουλες και 2 δυο μεριδες(γλυκια και αλμυρη) και επειδη εδωσε ογκο στο γευμα,μ αρεσε μπορω να πω!Πεινουσα ομως και για να μη περιμενω να κρυωσει,ακολουθει φωτο με το πως το αντιμετωπισα :P


    Τελος για την ωρα.Τωρα εχει αφθονο νερο και μελετη μεχρι τις 7.5-8 που θα χει αλλο ενα update με την αεροβια!Εις το επανειδην!
    Last edited by Δεσμώτης; 18-01-16 at 16:54.
    Long long way to the top
    Long way down if you fall
    And it's a long way back if you get lost

  9. #39
    Senior Bodybuilder Δεσμώτης's Avatar
    Join Date
    17-05-15
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    4,635

    Default

    Βραδινη προπονηση:Αεροβια+Κοιλιακοι

    Στατικο ποδηλατο:40 λεπτα σε μετρια ενταση

    1)Cable Crunches:70x20/85x12x3

    2)Leg Raises:+5 kg x 20/+7.5 x 15 /+10 x 10 x 2

    3)Oblique Crunches:20x2

    4)Side Knee Raises:20x2

    Τελος,και απ την προπονηση αυτη,σπιτι,φαγητο,μπανιο,προετοιμασια του καλυτερου γευματος της μερας που ειναι το τελευταιο και κατευθειαν στην καταψυξη!Αυριο πρωτα ο θεος,Ποδια Δυναμη!

    Με αγαπη για την σωματοδομηση,Δεσμώτης
    Long long way to the top
    Long way down if you fall
    And it's a long way back if you get lost

  10. #40
    Senior Bodybuilder iceburner's Avatar
    Join Date
    07-03-12
    Location
    Athens
    Posts
    2,926

    Default

    Quote Originally Posted by Δημητράκος View Post
    Βραδινη προπονηση:Αεροβια+Κοιλιακοι

    Στατικο ποδηλατο:40 λεπτα σε μετρια ενταση

    1)Cable Crunches:70x20/85x12x3

    2)Leg Raises:+5 kg x 20/+7.5 x 15 /+10 x 10 x 2

    3)Oblique Crunches:20x2

    4)Side Knee Raises:20x2

    Τελος,και απ την προπονηση αυτη,σπιτι,φαγητο,μπανιο,προετοιμασια του καλυτερου γευματος της μερας που ειναι το τελευταιο και κατευθειαν στην καταψυξη!Αυριο πρωτα ο θεος,Ποδια Δυναμη!

    Με αγαπη για την σωματοδομηση,Δεσμώτης
    Καλησπέρα...πρώτη μου στο λογκ σου..και καλή επιτυχία και υγεία σε ολους τους στόχους σου.
    Σα προσωπική γνώμη τη μερα που εχεις αεροβιο και κοιλιακα..βαλε τα κοιλιακά πρώτα.

    Αντιμετώπισέ τους σα μυική ομάδα (που είναι) απο θέμα απόδοσης, μυικής προτεραιότητας, αποθεμάτων ενέργειας/γλυκογόνου κλπ κλπ..

    Φιλικά, και καλή "αρχή"
    May the force be with you!

    https://www.youtube.com/channel/UC2048RHf8N0c1dSgdorMDlw

  11. #41
    Senior Bodybuilder Δεσμώτης's Avatar
    Join Date
    17-05-15
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    4,635

    Default

    Quote Originally Posted by iceburner View Post
    Καλησπέρα...πρώτη μου στο λογκ σου..και καλή επιτυχία και υγεία σε ολους τους στόχους σου.
    Σα προσωπική γνώμη τη μερα που εχεις αεροβιο και κοιλιακα..βαλε τα κοιλιακά πρώτα.

    Αντιμετώπισέ τους σα μυική ομάδα (που είναι) απο θέμα απόδοσης, μυικής προτεραιότητας, αποθεμάτων ενέργειας/γλυκογόνου κλπ κλπ..

    Φιλικά, και καλή "αρχή"
    Με το δεξι!Την δευτερα τους κανω μετα την αεροβια μιας και ειναι μετριας εντασης και εχω ηδη γεματα γευματα πριν παω προπονηση οποτε δεν αισθανομαι οτι μου κοβει απ την αποδοση μου.Την Τεταρτη που ξανακανω με αεροβια αλλα ειμαι off απ τα βαρη,τους κανω πρωτους.Γενικα και απο θεμα αντιστασεων,διαλειματων,συχνοτητας ασκησης και επαναληψεων σαν κανονικοτατη μυικη ομαδα τους εχω ενταξει στο προγραμμα μου.Δυστυχως,ο περισσοτερος κοσμος τους αντιμετωπιζει λαθος και βλεπεις στα γυμναστηρια να κανουν αμετρητες επαναληψεις καθε μερα και οτι και αν τους λες τον χαβα τους!
    Long long way to the top
    Long way down if you fall
    And it's a long way back if you get lost

  12. #42
    Senior Bodybuilder Δεσμώτης's Avatar
    Join Date
    17-05-15
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    4,635

    Default

    Ημερολογιο Δεσμωτη,19/1/2016

    Ανησυχος υπνος αλλα το περιμενα γι αυτο και η ζυγιση ηταν υψηλα.Το ιδιο περιμενω και αυριο γιατι θα αντικαταστησω τον αδελφο στο μαγαζι με τις ζωοτροφες που εχει οποτε πρεπει να ξυπνησω γυρω στις 6 κ μιση να ετοιμασω πρωινο και μετα δουλεια.Ευτυχως το γευμα στην δουλεια το ετοιμασα ηδη!Οπως παντα θα προσεξω πως θα φορτωνω τα σακια και τις σακουλες για να μην επιβαρυνω την αναρρωση μου.Αυριο κανονικα ειναι μερα με αεροβιο και κοιλιακους αλλα θα δω πως θα παει η δουλεια και αν δεν εχω μεγαλη επιβαρυνση θα κανω το προγραμμα μου!Το πρωι πηγα χασαπη να παρω το μοσχαρακι μου και μετα για Κατω Μερος Δυναμη!

    Κατω Μερος Δυναμη

    Ζεσταμα:Ασκησεις κινητικοτητας,διατασεις και ραχιαιους

    1)Squat:120x5/130x3/135x3 (Μια επαναληψη στα 135 παραπανω απ την προηγουμενη φορα)

    2)Leg Press:160x8x3(Μπορουσα και παραπανω αλλα εμεινα σ αυτα και εκανα 8ρες χωρις κοπωση)

    3)Leg Extension:40x8x2

    4)Romanian Deadlifts:125x5/135x4/140x4(Ανοδος 1 επαναληψη στα 135 και τα 140 βγηκανε με 4)

    5)Single Leg Curls:40x8/45x8/45x7

    6)Standing Calves Raises Machine:85x8/90x6x2

    7)Seated Calves Raises:70x10x2

    Αποθεραπεια:Διατασεις

    Παρατηρησεις

    1)Ωραια προπονηση με καπως καλυτερη διαθεση απο χθες και και η προοδος στην κυρια ασκηση δυναμης ηταν σε επαναληψη.Ειχα και εναν σποτερ πιο αχρηστος πεθαινεις,καθοτανε κι μ εβλεπε απο αποσταση.Αλλα αυτον ειχε αυτον βρηκα!

    2)Στις υπολοιπες ασκησεις ειχε προοδο και στα κιλα και στις επαναληψη η σ ενα απ τα δυο.

    3)Οι ασκησεις για τις γαμπες γινονται με την αρχη του μεγαλου δακτυλου να ακουμπα στην σταθερη επιφανεια ωστε η κινηση να γινεται σε ολο το ευρος της.Στην ορθια ασκηση λογω τυπου μυων δουλευουν καλυτερα οι λιγοτερες επαναληψης και στις καθιστες οι περισσοτερες οποτε κινουμε στα αντιστοιχα ακρα επαναληψεων αναλογα με το αν ειναι προπονηση δυναμης η υπερτροφιας

    4)Η αλλη βδομαδα θα ναι βδομαδα Deload.Μειωση των κιλων σε ολες τις ασκησεις και μικρη αυξηση των επαναληψεων σε καποιες ασκησεις.Ξεκουραση του μυικου συστηματος χωρις αποχη απ την προπονηση στην λογικη ενα βημα πισω και 2 μπροστα!Και επειδη την αλλη κυριακη δινω και για το πτυχιο μου,το προγραμμα θα το κανω απο Δευτερα ως Παρασκευη ωστε το Σ/Κ που θα ναι οι εξετασεις να μην εχω προπονηση με βαρη.ισως αν δεν ενσωματωσω την αεροβια και τους κοιλιακους στην βδομαδα,κατι τετοιο.Ειδαλλως,θα εστιασουμε στο ονειρο που θελουμε να γινει πραγματικοτητα

    Διατροφη

    1)Χθες βρηκα καφε φιλτρου με γευση σοκολατα στα Carrefour και ηθελα να δοκιμασω πως θα ηταν με το γιαουρτι.Το αποτελεσμα δεν με ικανοποιησε μιας και η σοκολατα ηταν απλα ενας τονος στον ηδη δυνατο του καφε.οποτε θα συνεχισω με ντεκαφεινε που του δινει μια μοκα γευση.Ουτε στην βρωμη που το δοκιμασα το πρωι μου αρεσε οποτε γυρναμε και εκει στα παλια

    2)Οι Θεσσαλονικεις θα με καταλαβουν...Στο ΚΤΕΛ εχει ανοιξει ενα μαγαζι με αποξηραμενα φρουτα και μπαχαρικα.Περιμενοντας το λεοφωρειο ειδα πως ειχε στεβια και μαλιστα σε πολυ καλη τιμη και πηρα να δοκιμασω.Χθες μου τελειωσε αυτη που χρησιμοποιω η οποτε εχει τριπλασια τιμη και ειπα να το ανοιξω να το δοκιμασω.Μπορω να πω πως ξεπερναει σε βαθμο χειροτερης στεβιας ακομη και αυτη των σουπερ μαρκετ.Μπορει αν χρειαστηκα και 1 κουταλια της σουπας κ βαλε για να καταλαβω γλυκαδα στην βρωμη την στιγμη που με την αλλη βαζω 2 γραμμαρια.Θα μου πεις γιατι τοτε καθισες και εβαλες μια κουταλια ολοκληρη?θα σου πω πως δεν ειχα απ την αλλη που παιρνω(πηγα μετα και πηρα στον δρομο για το γυμναστηριο) και δεν υπηρχε περιπτωση να φυγω για προπονηση εχοντας φαει ενα μη γευστικα ικανοποιητικο πρωινο.Αλλωστε την υπολοιπη την χαιρεται κανενας αρουραιος!

    3)Τα ντοματακια γινανε 150γρ αντι για 2 μεριδες των 100 και ολα στο ρυζι.πολυ καλυτερο σαν γευμα.Η πατατα εμεινε ορφανη αλλα δεν πειραζει!

    4)200 θερμιδες πανω απ την συντηρηση και ετσι θα κινηθει η βδομαδα ολακερη!

    Τωρα Νερο,Καλο Φαγητο και Διαβασμα.Υπνος οσο πιο νωρις γινεται γιατι το αυριανο πρωινο ξυπνημα δεν πρεπει να στερησει πολυ απ την ξεκουραση!

    Με αγαπη για την σωματοδομηση,Δεσμωτης
    Long long way to the top
    Long way down if you fall
    And it's a long way back if you get lost

  13. #43
    Advanced Bodybuilder Mystical's Avatar
    Join Date
    23-10-10
    Posts
    744

    Default

    Quote Originally Posted by Δημητράκος View Post
    Σ ευχαριστω πολυ και καλως ηλθες στο κρυσφυγετο μου!Οι φυτικες ειναι πολυ σημαντικες στην διατροφη μας και συνδεονται με πολλα διαφορετικα πεδια.Απο συζητησεις σχετικα με τα σακχαρα μεχρι την χοληστερινη και δεν σταματαει εκει.Οπως θα ειδες και στο πινακακι με τα macros μου τις εχω αρκετα ψηλα και προσπαθω να ναι εκει γυρω.Μια γενικη οδηγια που θα εδινα ειναι περιπου 15γρ καθε 1.000 θερμιδες προσληψης.Σε περιοδο φυσικα γραμμωσης μειωνεται η προσληψη τους αλλα και παλι χρειαζομαστε ενα ικανοπιητικο επιπεδο προσληψης.Μακαρι ο γενικος πληθυσμος να καταλαβαινε την σημασια τους.

    Σ οτι αναφορα τα φρουτα τους χυμους και την φρουκτοζη,ειχα διαβασει οτι μια ερευνα ισως και η κυριοτερη που ειχε οδηγησε στην ενοχοποιηση των φρουτων εγινε δινοντας σε ενα δειγμα ανθρωπωςν το 70% περιπου της ημερισιας προσληψης τους απο φρουτα.Βεβαια οπως καταλαβαινεις εκτος απ το γεγονος οτι μιλαμε για μια πολυ μεγαλη καταναλωση φρουτων,το δειγμα θα ηταν αδυνατο να φαει ολη αυτη την ποσοτητα εστω και αν ειχε το διαστημα μιας μερας.Οποτε ο ευκολοτερος τροπος για την προσληψη αυτης της ποσοτητας ωστε να γινει το πειραμα ηταν να τα βαζουν στο μουλτι και να τα καταναλωνουν.Βεβαια με αυτα τα δεδομενα καταλαβαινεις πως το αποτελεσμα μονο εγγυρο δεν το λες.Απο κει και περα κρατοντας την προσληψη σε νορμαλ επιπεδα και σε γευματα στα οποια εχεις μακροστοιχεια οπως υδατανθρακες που προσθετουν επιπλεον φυτικες ινες σ αυτες των φρουτων αλλα και πρωτεινες και λιπη εισαι μια χαρα.Ενας αλλος λογος ενοχοποιησης της φρουκτοζης ηταν το σιροπι καλαμποκιου που χρησιμοποιουσανε πολυ στην αμερικη οποιο ειχε οδηγησει κοσμο στην παχυσαρκια και το οποιο περιεχει φρουκτοζη οποτε πηρε η μπαλα και οτι αλλο εχει φρουκτοζη.Ωστοσο,σημασια εχουν οι πηγες και η ποσοτητα.Οπως λενε οι περισσοτεροι επιστημονες διατροφης:οπως στα περισσοτερα πραματα ετσι και σ αυτο η αληθεια εινια καπου στην μεση.Η προσληψη φρουκτοζης ειναι πολυπαραγοντικο θεμα,συμπεριλαμβανομενης της ασκησης,της αλιπης μαζας κτλ.Υπαρχουν και ερευνες που γινανε σε ποντικια και ειδανε κι εκει αυξηση λιπους αλλα μιλαμε για καθαρη χορηγηση φρουκτοζης κατα τα πειραματα + του οτι η δυνατοτητα των τροκτικων να μετατρεψουν τον υδατανθρακα σε λιπος ειναι δεκαπλασια αυτης του ανθρωπου!

    Εν ολιγης.1)παν μετρον αριστο 2)φρουτα=αντιοξειδωτικα και σακχαρα που χρειαζομαστε 3)οσο πιο ολοκληρα μπορουμε,να τα καταναλωνουμε 4)πηγη πολλων μικροστοιχειων 5)ως κομματι ενος ολοκληρομενου γευματος που θα χει κι αλλα μακροστοιχεια ακομη καλυτερα 6)Σορρυ αν κουρασα!
    Bunker λεμε το εχεις κανει! Δεν καταλαβαινει τιποτα! Ουτε απο zergs, ουτε απο jihads βομβιστες!! Καθε μερα εντυπωσιαζομαι και περισσοτερο με την λεπτομερεια που γραφεις αλλα και την υπομονη σου χεχε. Οπως και τις αντοχες σου που συνδυαζεις δυσκολη δουλεια με το αθλημα! Μπραβο πραγματικα!
    Η αναλυση σου περι φρουκτοζης με αφησε παλι αφωνο! Πολυ σημαντικο αυτο που λες οτι σημασια εχει και η πηγη προελευσης καθε συστατικου στοιχειου. Οπως στην περιπτωση του σιροπιου καλαμποκιου (ψυχακηδες αμερικανοι ποιος το πινει αυτοοοοοο) που εγινε αιτια να παρει η μπαλα γενικοτερα την φρουκτοζη.
    Γενικα δεν ειχα ποτε ιδιαιετερο κολημα με τα φρουτα οποτε δεν υποφερω οταν ειναι να τα περιορισω/κοψω τελειως. Για εμενα τα πιο ετσι ας το πω "βρωμια" απο την αποψη οτι δεν προσφερουν ποιοτητα θερμιδων θεωρω οτι ειναι πχ μπανανα,καρπουζι,πεπονι και ισως μανταρινια.

    Συμφωνω με ολες τις αριθμησεις αλλα 6) Να μην το ξαναπεις! Χαιρομαι να σε διαβαζω και σε ευχαριστουμε που μοιραζεσαι τις γνωσεις σου υπομονετικα και απλοχερα!

  14. #44
    Advanced Bodybuilder Mystical's Avatar
    Join Date
    23-10-10
    Posts
    744

    Default

    Quote Originally Posted by Δημητράκος View Post
    Ημερολογιο Δεσμωτη,19/1/2016


    1)Ωραια προπονηση με καπως καλυτερη διαθεση απο χθες και και η προοδος στην κυρια ασκηση δυναμης ηταν σε επαναληψη.Ειχα και εναν σποτερ πιο αχρηστος πεθαινεις,καθοτανε κι μ εβλεπε απο αποσταση.Αλλα αυτον ειχε αυτον βρηκα!
    Χεχε καλυτερος παντως απο τον σποτερ που σε αβανταρει με τετοιο ζηλο λες και κανει ο ιδιος την ασκηση ε? Θεωρω παντως οτι ο σποτερ καλο ειναι να υπαρχει μονο για ασφαλεια ή για το στηριγμα σε αγκωνες οταν σηκωνεις αλτηρες με πολλα κιλα.

    Λες στην πρωτη σελιδα οτι κανεις ελαφρως υποθερμιδικη διατροφη με +200 θερμιδες πανω απο την συντηρηση. Γιατι ετσι?

  15. #45
    Senior Bodybuilder Δεσμώτης's Avatar
    Join Date
    17-05-15
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    4,635

    Default

    Quote Originally Posted by Mystical View Post
    Bunker λεμε το εχεις κανει! Δεν καταλαβαινει τιποτα! Ουτε απο zergs, ουτε απο jihads βομβιστες!! Καθε μερα εντυπωσιαζομαι και περισσοτερο με την λεπτομερεια που γραφεις αλλα και την υπομονη σου χεχε. Οπως και τις αντοχες σου που συνδυαζεις δυσκολη δουλεια με το αθλημα! Μπραβο πραγματικα!
    Η αναλυση σου περι φρουκτοζης με αφησε παλι αφωνο! Πολυ σημαντικο αυτο που λες οτι σημασια εχει και η πηγη προελευσης καθε συστατικου στοιχειου. Οπως στην περιπτωση του σιροπιου καλαμποκιου (ψυχακηδες αμερικανοι ποιος το πινει αυτοοοοοο) που εγινε αιτια να παρει η μπαλα γενικοτερα την φρουκτοζη.
    Γενικα δεν ειχα ποτε ιδιαιετερο κολημα με τα φρουτα οποτε δεν υποφερω οταν ειναι να τα περιορισω/κοψω τελειως. Για εμενα τα πιο ετσι ας το πω "βρωμια" απο την αποψη οτι δεν προσφερουν ποιοτητα θερμιδων θεωρω οτι ειναι πχ μπανανα,καρπουζι,πεπονι και ισως μανταρινια.

    Συμφωνω με ολες τις αριθμησεις αλλα 6) Να μην το ξαναπεις! Χαιρομαι να σε διαβαζω και σε ευχαριστουμε που μοιραζεσαι τις γνωσεις σου υπομονετικα και απλοχερα!
    Να σαι καλα για τα καλα σου λογια!Η αξια της γνωσης ερχεται με την αμφισβητηση της που οδηγει στην ερευνα και στην διορθωση-νεα γνωση-αντικατασταση παλαιας η στην επιβεβαιωση της γι αυτο οτι κι αν διαβαζεις απο οπου και να το διαβαζεις καλο ειναι να το αμφισβητεις και να το ψαχνεις!Ετσι παει γνωση μπροστα

    Σχετικα με τα φρουτα που ανεφερες,και γενικα στα φρουτα,μας ενδιαφερει το προφιλ των μικροστοιχειων και μεταλλων που προσφερουν.Η μπανανα πχ ειναι πολυ καλη πηγη μεταλλων ενω απ τους μονοσακχαριτες εχει περιπου 50/50 αναλογια φρουκτοζης και γλυκοζης.Πολυ καλη πηγη Μαγγανιου και Ποτασιου.

    Το καρπουζι ειναι καλη πηγη λυκοπενιου,ενος πολυ καλου αντιοξειδωτικου ενω ειναι πηγη και Κιτρουλινης που μπορει αν την εχεις δει σε συμπληρωματα.

    Οποτε,καλο ειναι να κοιτας ολο το προφιλ ενος φρουτου που ισως σου αρεσει και θελεις να το ενταξεις στην καθημερινοτητα σου!Ετσι εκανα κι εγω,κοιτοντας βεβαια και αν κολλανε γευστικα με την τροφη που θα τα συνδυασω και με τον τροπο που θα τα συνδυασω!Η δουλεα ειναι ανασταλτικος παραγοντας στην προσπαθεια μου αλλα ετσι στηριζεται η οικογενεια,ετσι μεγαλωσα και στο βαθμο που εχει συμβαλει,ετσι εφτασα εδω που εφτασα!Συνεχιζουμε οπου μας βγαλει!
    Long long way to the top
    Long way down if you fall
    And it's a long way back if you get lost

  16. #46
    Senior Bodybuilder Δεσμώτης's Avatar
    Join Date
    17-05-15
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    4,635

    Default

    Quote Originally Posted by Mystical View Post
    Χεχε καλυτερος παντως απο τον σποτερ που σε αβανταρει με τετοιο ζηλο λες και κανει ο ιδιος την ασκηση ε? Θεωρω παντως οτι ο σποτερ καλο ειναι να υπαρχει μονο για ασφαλεια ή για το στηριγμα σε αγκωνες οταν σηκωνεις αλτηρες με πολλα κιλα.

    Λες στην πρωτη σελιδα οτι κανεις ελαφρως υποθερμιδικη διατροφη με +200 θερμιδες πανω απο την συντηρηση. Γιατι ετσι?
    Ελαφρως υπερθερμιδικη εννοεις με +200.Αυτο το κανω για διαφορους λογους.1)+200 ειναι οι θερμιδες που μετραω αλλα αυτο δεν σημαινει πως οι μετρησεις ειναι ακριβες.Δεν εννοω πως τα μετραω στο περιπου η με το ματι η κτλ απλα και οι αναγραφομενες στα τυποποιημενα προιοντα αλλα και στα προιοντα που δεν τυποποιημενα και βρισκουμε τις τιμες σε επισημα και ανεπισημα site εχουν παντα ενα περιθωριο λαθους.Αν ειναι προς τα κατω,οκ δεν θα ανεβει τοσο γρηγορα η ζυγαρια στην βδομαδα.Αν ανεβαινουν οι αποδοσεις στο γυμναστηριο το αν θα δειξει η ζυγαρια μικρη ανοδο δεν με ενδιαφερει τοσο.Αν παλι οι αποκλισεις εινια περισσοτερο απο 200 θα ανεβει παραπανω το βαρος αλλα οπως ειδες και θαδεις εχω ενα περιθωριο που περνω βαρος 100-400 γραμμαρια στο πολυ μεγιστο στην βδομαδα.Οσο το φαγητο που τρωω ειναι αναμεσα σ αυτα τα δυο ειμαι οκ.και οσο πιο κοντα ειναι στο ενα η το αλλο ακρο κραταω τα ιδια η αυξανω αναλογα που βρισκεται.Οποτε κινουμε με ασφαλη τροπο.2)Δεν εχω καποιον αγωνα ετσι ωστε σε συγκεκριμενη ημερομηνια να χω το συγκεκριμενο βαρος οποτε δεν με βιαζει κανεις.3)Οσο περισσοτερο καιρο κανει καποιος βαρη τοσο πιο αργα μπορει να ανεβαινει και η ζυγαρια.4)ειναι ενα καλο νουμερο ωστε αυτα που παιρνω σαν βαρος να ναι οσο πιο καθαρο γινεται.θα μπορουσα να το κανω ακομη πιο αργα αλλα επειδη το καλοκαιρι επεσα πολυ σε βαρος ηθελα να χει αυτη την συχνοτητα.5)Οπως ανεφερα και πριν η αποδοση ανεβαινει συνεπως δεν χρειαζεται να ανεβαινει δραματικα και η προσληψη θερμιδων!
    Long long way to the top
    Long way down if you fall
    And it's a long way back if you get lost

  17. #47
    Advanced Bodybuilder Mystical's Avatar
    Join Date
    23-10-10
    Posts
    744

    Default

    Quote Originally Posted by Δημητράκος View Post
    Ελαφρως υπερθερμιδικη εννοεις με +200.Αυτο το κανω για διαφορους λογους.1)+200 ειναι οι θερμιδες που μετραω αλλα αυτο δεν σημαινει πως οι μετρησεις ειναι ακριβες.Δεν εννοω πως τα μετραω στο περιπου η με το ματι η κτλ απλα και οι αναγραφομενες στα τυποποιημενα προιοντα αλλα και στα προιοντα που δεν τυποποιημενα και βρισκουμε τις τιμες σε επισημα και ανεπισημα site εχουν παντα ενα περιθωριο λαθους.Αν ειναι προς τα κατω,οκ δεν θα ανεβει τοσο γρηγορα η ζυγαρια στην βδομαδα.Αν ανεβαινουν οι αποδοσεις στο γυμναστηριο το αν θα δειξει η ζυγαρια μικρη ανοδο δεν με ενδιαφερει τοσο.Αν παλι οι αποκλισεις εινια περισσοτερο απο 200 θα ανεβει παραπανω το βαρος αλλα οπως ειδες και θαδεις εχω ενα περιθωριο που περνω βαρος 100-400 γραμμαρια στο πολυ μεγιστο στην βδομαδα.Οσο το φαγητο που τρωω ειναι αναμεσα σ αυτα τα δυο ειμαι οκ.και οσο πιο κοντα ειναι στο ενα η το αλλο ακρο κραταω τα ιδια η αυξανω αναλογα που βρισκεται.Οποτε κινουμε με ασφαλη τροπο.2)Δεν εχω καποιον αγωνα ετσι ωστε σε συγκεκριμενη ημερομηνια να χω το συγκεκριμενο βαρος οποτε δεν με βιαζει κανεις.3)Οσο περισσοτερο καιρο κανει καποιος βαρη τοσο πιο αργα μπορει να ανεβαινει και η ζυγαρια.4)ειναι ενα καλο νουμερο ωστε αυτα που παιρνω σαν βαρος να ναι οσο πιο καθαρο γινεται.θα μπορουσα να το κανω ακομη πιο αργα αλλα επειδη το καλοκαιρι επεσα πολυ σε βαρος ηθελα να χει αυτη την συχνοτητα.5)Οπως ανεφερα και πριν η αποδοση ανεβαινει συνεπως δεν χρειαζεται να ανεβαινει δραματικα και η προσληψη θερμιδων!
    Ασε και εγω τωρα που θα αρχισω απο τον επομενο μηνα δουλεια απο την μια χαιρομαι που θα εχω μια παραπανω ανεση χρηματων για διατροφη και συμπληρωματα απο την αλλη τρεμω τον ανασταλτικο παραγοντα που λες :P
    Ομολογω οτι αγχωθηκα τωρα σχετικα με τις ασυνεπης τυχον αναγραφομενες θερμιδες σε προιοντα! Βλεπω οτι εισαι και συ γενικα της αντιληψης οσο πιο καθαρη αυξηση μαζας και γενικα εγκρατεια στις θερμιδες! Και εγω ετσι πιστευω οτι ειδικα αν στοχος σου ειναι περισσοτερο fit και σχηματα πρεπει να εισαι υπομονετικος σε αυτο το θεμα και να μην εχεις ιδιαιετερες απαιτησεις στην αυξηση της ζυγαριας.
    Απο το 5) να υποθεσω οτι εισαι υποστηρικτης της δυναμης περισσοτερο στο τζυμ? Πιστευεις frequency > ογκος προπονησης? Αν και βλεπω οτι εχεις πολυ ογκο προπονησης ) δηλαδη ποικιλια ασκησεων) καθε φορα δεν εχω καταλαβει ακομα τι συχνοτητα εχεις την εβδομαδα.

  18. #48
    Senior Bodybuilder Δεσμώτης's Avatar
    Join Date
    17-05-15
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    4,635

    Default

    Ημερολογιο του Δεσμωτη,20/01/2016

    Δυσκολη μερα στην δουλεια.Δυστυχως ειναι μια δουλεια που ο χωρος ειναι ανοιχτος και δεν μπορεις να φορας γαντια οποτε τα χερια μου ανοιξανε απ το κρυο(δεν ξερω για εσας αλλα σιχαινομαι την αισθηση της κρεμας χεριων και πρεπει να την ξαναρχισω!).Ευτυχως,δεν ηρθε καποιος προμηθευτης γιατι οταν ερχεται ειναι περιπου 6-8 τονους σε σακια των 40κιλων καθε φορτηγο και ενας δινει απο πανω απ το φορτηγο τα σακια και ενας αλλος τα κατεβαζει.Ξυπνημα στις 6 και μιση,ζυγιση 82.7(αναμενομενο γιατι ο υπνος ηταν 6.5 ωρες περιπου) και πηρα το γευμα που ειχα ετοιμασει απο εχτες!Γυρισα απ την δουλεια,εκανα μπανιο και στο γυμναστηριο για κοιλιακους+αεροβια!

    Κοιλιακοι+Αεροβια

    Ζεσταμα:Διατασεις

    1)Cable Crunches:75x15/90x10x3

    2)Kneel Raises on Parallel Bars:+10x12/+12.5x11x3

    3)Declined Bench Oblique Crunches:20x2

    4)Cable Side Bend:60x20x2

    Στατικο Ποδηλατο 45 λεπτα σε Μετρια Ενταση

    Αποθεραπεια:Γεφυρες + Διατασεις

    Παρατηρησεις
    1)Ωραια προπονηση και αυτη.Η αεροβια και παλι ποδηλατο γιατι μου δινει την δυνατοτητα να διαβαζω οσο κανω.Ενα tip για το ποδηλατο ειναι να μην σκυβεται μπροστα και να κρατιεστε στο τιμονι.Εχοντας ορθια θεση δινεται μεγαλυτερη επιβαρυνση στα ποδια και ενεργοποιουνται παραπανω μυς μιας και ενεργοποιουνται και σταθεροποιητες μυς ωστε να κραταει σταθερο το σωμα στην ορθια θεση!

    Διατροφη

    1)Με την σωστη στεβια τυ πρωινο ηταν ονειρο!Επισης στα αυγα περα απ την ριγανι και το λεμονι που μ αρεσει πλεον και τα συνδυαζω και περα απ το υποκαταστατο αλατιου δοκιμασα σημερα και καπνιστη κοκκινη πιπερια (μπαχαρι).το αποτελεσμα μου θυμισε λιγο την γευση που επαιρνε απ την Walden Farms BBQ Sauce αλλα πανε αυτες οι εποχες.Προχωραμε με τα μεσα που εχουμε στην διαθεση μας!

    2)Το μοσχαρι θα μειωθει πιθανοτατα στην διατροφη μιας και απο κατι ακομη πρεπει να κοψω λογω budget.Δεν πειραζει ομως.Υπαρχουν πολλες πηγες ποιοτικης πρωτεινης και αποτελεσμα θα εχω οσο το προφιλ των τροφων και στην περιπτωση της πρωτεινης των αμινοξεων ειναι το επιθυμητο

    3)Ευτυχως καρυδια υπαρχουν πολλα και σημερα ηρθε η ωρα να σπασω μερικα γιατι μου τελειωσανε!20 κλουβες στο ψυγειο μονο για την παρτη μου και ευτυχως το θεμα λιπους στην μερα το καλυψα!


    Αυριο το προγραμμα εχει Ωμους/Πλατη Υπερτροφια με ασκηση Δυναμης Over Head Press!

    Με αγαπη για την σωματοδομηση,Δεσμωτης
    Long long way to the top
    Long way down if you fall
    And it's a long way back if you get lost

  19. #49
    Senior Bodybuilder Δεσμώτης's Avatar
    Join Date
    17-05-15
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    4,635

    Default

    Quote Originally Posted by Mystical View Post
    Ασε και εγω τωρα που θα αρχισω απο τον επομενο μηνα δουλεια απο την μια χαιρομαι που θα εχω μια παραπανω ανεση χρηματων για διατροφη και συμπληρωματα απο την αλλη τρεμω τον ανασταλτικο παραγοντα που λες :P
    Ομολογω οτι αγχωθηκα τωρα σχετικα με τις ασυνεπης τυχον αναγραφομενες θερμιδες σε προιοντα! Βλεπω οτι εισαι και συ γενικα της αντιληψης οσο πιο καθαρη αυξηση μαζας και γενικα εγκρατεια στις θερμιδες! Και εγω ετσι πιστευω οτι ειδικα αν στοχος σου ειναι περισσοτερο fit και σχηματα πρεπει να εισαι υπομονετικος σε αυτο το θεμα και να μην εχεις ιδιαιετερες απαιτησεις στην αυξηση της ζυγαριας.
    Απο το 5) να υποθεσω οτι εισαι υποστηρικτης της δυναμης περισσοτερο στο τζυμ? Πιστευεις frequency > ογκος προπονησης? Αν και βλεπω οτι εχεις πολυ ογκο προπονησης ) δηλαδη ποικιλια ασκησεων) καθε φορα δεν εχω καταλαβει ακομα τι συχνοτητα εχεις την εβδομαδα.
    Η αποκλιση δεν πρεπει να σε φοβιζει.Ειναι μια συνιστωσα που απλα πρεπει να την εχεις στον νου σου αλλα οχι να σε φοβιζει.Ειδικα αν τα πραγματα που τρως ειναι πανω κατω συγκεκριμενα δεν πρεπει να το σκεφτεσαι καν.Οταν λεω συγκεκριμενα πραματα δεν ενοοω και περιορισμενη ποικιλια.Ισα ισα το αντιθετο.Αν εχεις δοκιμασει και εχεις μεγαλη ποικιλια στην διατροφη σου μπορεις να δεις πανω η κατω τι μεγαλες η μικρες αποκλισεις εχουν αλλα εινια πολυ δυσκολο ειδικα αν μετρο συγκρισης εχεις την ζυγαρια.Μπορει πχ να σαι αγχομενος η να μην κοιμηθεις καλα και η ζυγαρια να δειξει παραπανω.Η η ενταση προπονησης σου να ταν μια μερα η περιοδος χαμηλη και να χες λιγοτερες καυσεις.Η η φυσικη σου δραστηριοτητα πχ το περπατημα μια μερα να ταν μικροτερη.Η πχ το σωμα σου να χει αρχισει να προσαρμοζεται στο προγραμμα ασκησης βαρων και αεροβιας και να χεις μικροτερες προσαρμογες.Ολα ειναι σχετικα και ολα διαφερουν.Προσπαθησε να μετρας οσα μπορεις να μετρησεις και οσο τα κρατας στις τιμες που μετρας και υπολογιζεις οι αποκλισεις ΔΕΝ θα φερουν το τελος του κοσμου!Αν η δουλεια ειναι χειρονακτικη απλα να σαι προσεκτικος στο πως την εκτελεις και να προσαρμοζεις ισως και την διατροφη σου αναλογα ισως και το προγραμμα γυμναστικης αναλογα τις απαιτησεις.ΠΧ αν σημερα ειχαν ερθει 2 φορτηγα να κατεβασω πιθανοτητα να τρωγα παραπανω η επειδη ειμαι σε πλεονασμα θερμιδικο ισως και οχι.επισης δεν σηκωνω βαρος ποτε με τεντομενα ποδια λυγιζοντας την μεση αλλα μιμουμαι το κινητικο μοντελο των αρσεων θανατου γτ ετσι συμμεχουν και τα ποδια και μοιραζεται η επιβαρυνση.Γενικα οπου μπορεις υιοθετησε σωστα κινητικα μοντελα ασκησεων για να μετριασεις την επιβαρυνση!

    Οι παραμετροι εκγυμνασης αλλαζουν αναλογα με το προγραμμα της μερας.Αν ειναι ημερα δυναμης,Αυξανεται η αντισταση δηλαδη τα βαρη,αυξανεται το διαλειμμα και μειωνονται οι επαναλυψης και οι ασκησεις.Αν ειναι μερα Υπερτροφιας,μειωνεται η αντισταση,μειωνεται το διαλειμμα και αυξανεται οι επαναληψης και οι ασκησεις.Ολα να τα κρατησεις ιδια δεν μπορεις.Δευτερα κανω Δυναμη Πανω Μερος,Τριτη Δυναμη Κατω Μερος,Τεταρτη off απο βαρη,Πεμπτη Υπερτροφια Ωμους/Πλατη,Παρασκευη Υπερτροφια Ποδια,Σαββατο Υπερτροφια Στηθος/Χερια και Κυριακη off.Επειδη ειναι μικτο προγραμμα το σωμα μου θα αργησει να προσαρμοστει σε σχεση με ενα προγραμμα που δουλευει ειτε μονο δυναμη ειτε μονο υπερτροφια η καποιο αλλο προπονητικο στοχο.
    Long long way to the top
    Long way down if you fall
    And it's a long way back if you get lost

  20. #50
    Senior Bodybuilder Δεσμώτης's Avatar
    Join Date
    17-05-15
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    4,635

    Default

    Ημερολογιο Δεσμώτη,21/01/2016

    Πολυ καλυτερος υπνος χθες αν και ξυπνησα πιο νωρις απ οτι συνηθως.Ζυγιση 82.7,Πρωιναρα,Καφεδαρα,Δρομολογιο στο ψυγειο να βγαλω κλουβες για το παζαρι του Σαββατου γιατι δεν ξερω αν θα βρω δρομους ανοιχτους την Παρασκευη που συνηθως φορτωνουμε και προπονηση Ωμους/Πλατη Υπερτροφια!

    Ωμοι/Πλατη Υπερτροφια/Ασκηση Δυναμης Over Head Press

    Ζεσταμα:Ασκησεις κινητικοτητας

    1)Over Head Press:55x4/60x3/62.5x3 (προηγουμενη βδομαδα στα 60x3/60x2 και σ αυτη 62.5χ3.Προοδος!)

    2)Side Lateral Cable Raises:10x12x3

    3)Arnold Seated Press:15x12/17.5x8x2

    4)Seated Facepulls:20x11/25x8x2

    5)Bend Over Row:60x12/70x9x2

    6)Cable Pulldowns(Wide Grip/Front Pulldowns):50x12/60x8x2

    7)"V" Cable Rows:45x12/50x10x2

    8)Dumbell Shrugs:30x12x2

    9)Inclined Bench Curls:10x10/12.5x8x2

    10)Dips:Body Weight+10x12-10-9

    Αποθεραπεια:Διατασεις

    Παρατηρησεις


    1)Πολυ ωραια προπονηση,πολυ καλη διαθεση και με προοδο στην ασκηση δυναμης την οποια δεν την περιμενα λογω ωμου αλλα καλοδεχουμενη!

    2)στις υπολοιπες ασκησεις μια επαναληψη εδω λιγα κιλα παραπανω εκει οποτε ευχαριστημενος και απ το κομματι της υπερτροφιας

    3)Οπως παντα απο μια ασκηση για τα χερια ακομη και την Πεμπτη,οσο λιγοτερο απομονωτικη γινεται
    Διατροφη

    1)Η ζυγιση το παει για 82.7 αυτη την βδομαδα αρα η ποσοτητα ιδια θα μεινει.Τα αμυγδαλα τελειωνουν οποτε στο βραδινο θα ναι μονο καρυδια και τελειωνει και η Texas βρωμη και απ οτι φαινεται ο Γαλαξιας απ οπου την επαιρνα δεν θα ξαναφερει.Εχει μια αλλη αμφιβολου ποιοτητας στα 1.7 που δεν αναγραφει φυτικες ινες και εχει αρκετα λιπαρα και γενικα δεν μου γεμισε το ματι.Μαλλον θα αρχισω του Χαιτογλου που ηταν κοντα στην Texas και ειναι νομιζω στα 1.6

    Κλεινωντας,κανα δυο φωτο απ την σημερινη μερα που εκτος απ την πρωτη οι αλλες τραβηχτηκανε 2 ωρες μετα την προπονηση και απο διπλα παραπλησιες φωτο απ το τελος του καλοκαιριου!Βλεπω ωραιες αλλαγες και συνεχιζω προς το καλυτερο

    Με αγαπη για την σωματοδομηση,Δεσμωτης
    Long long way to the top
    Long way down if you fall
    And it's a long way back if you get lost

  21. #51
    Advanced Bodybuilder Mystical's Avatar
    Join Date
    23-10-10
    Posts
    744

    Default

    Quote Originally Posted by Δημητράκος View Post
    Η αποκλιση δεν πρεπει να σε φοβιζει.Ειναι μια συνιστωσα που απλα πρεπει να την εχεις στον νου σου αλλα οχι να σε φοβιζει.Ειδικα αν τα πραγματα που τρως ειναι πανω κατω συγκεκριμενα δεν πρεπει να το σκεφτεσαι καν.Οταν λεω συγκεκριμενα πραματα δεν ενοοω και περιορισμενη ποικιλια.Ισα ισα το αντιθετο.Αν εχεις δοκιμασει και εχεις μεγαλη ποικιλια στην διατροφη σου μπορεις να δεις πανω η κατω τι μεγαλες η μικρες αποκλισεις εχουν αλλα εινια πολυ δυσκολο ειδικα αν μετρο συγκρισης εχεις την ζυγαρια.Μπορει πχ να σαι αγχομενος η να μην κοιμηθεις καλα και η ζυγαρια να δειξει παραπανω.Η η ενταση προπονησης σου να ταν μια μερα η περιοδος χαμηλη και να χες λιγοτερες καυσεις.Η η φυσικη σου δραστηριοτητα πχ το περπατημα μια μερα να ταν μικροτερη.Η πχ το σωμα σου να χει αρχισει να προσαρμοζεται στο προγραμμα ασκησης βαρων και αεροβιας και να χεις μικροτερες προσαρμογες.Ολα ειναι σχετικα και ολα διαφερουν.Προσπαθησε να μετρας οσα μπορεις να μετρησεις και οσο τα κρατας στις τιμες που μετρας και υπολογιζεις οι αποκλισεις ΔΕΝ θα φερουν το τελος του κοσμου!Αν η δουλεια ειναι χειρονακτικη απλα να σαι προσεκτικος στο πως την εκτελεις και να προσαρμοζεις ισως και την διατροφη σου αναλογα ισως και το προγραμμα γυμναστικης αναλογα τις απαιτησεις.ΠΧ αν σημερα ειχαν ερθει 2 φορτηγα να κατεβασω πιθανοτητα να τρωγα παραπανω η επειδη ειμαι σε πλεονασμα θερμιδικο ισως και οχι.επισης δεν σηκωνω βαρος ποτε με τεντομενα ποδια λυγιζοντας την μεση αλλα μιμουμαι το κινητικο μοντελο των αρσεων θανατου γτ ετσι συμμεχουν και τα ποδια και μοιραζεται η επιβαρυνση.Γενικα οπου μπορεις υιοθετησε σωστα κινητικα μοντελα ασκησεων για να μετριασεις την επιβαρυνση!

    Οι παραμετροι εκγυμνασης αλλαζουν αναλογα με το προγραμμα της μερας.Αν ειναι ημερα δυναμης,Αυξανεται η αντισταση δηλαδη τα βαρη,αυξανεται το διαλειμμα και μειωνονται οι επαναλυψης και οι ασκησεις.Αν ειναι μερα Υπερτροφιας,μειωνεται η αντισταση,μειωνεται το διαλειμμα και αυξανεται οι επαναληψης και οι ασκησεις.Ολα να τα κρατησεις ιδια δεν μπορεις.Δευτερα κανω Δυναμη Πανω Μερος,Τριτη Δυναμη Κατω Μερος,Τεταρτη off απο βαρη,Πεμπτη Υπερτροφια Ωμους/Πλατη,Παρασκευη Υπερτροφια Ποδια,Σαββατο Υπερτροφια Στηθος/Χερια και Κυριακη off.Επειδη ειναι μικτο προγραμμα το σωμα μου θα αργησει να προσαρμοστει σε σχεση με ενα προγραμμα που δουλευει ειτε μονο δυναμη ειτε μονο υπερτροφια η καποιο αλλο προπονητικο στοχο.
    Καλα εννοειται οτι οταν ειδικα δεν παιζει βαρια χειρωνακτικη εργαστια μεσα στην ημερα δεν υπαρχει λογος ανησυχιας σχετικα με αποκλισεις σε θερμιδες. Πολυ εξυπνο οπως το εχεις προσαρμοσει στην περιπτωση σου που πραγματικα βλεπω οτι τρεχεις πανω κατω συνεχεια :D Τοσο την διατροφη δηλαδη και τις καυσεις σου οσο και τον τροπο που θα χρειαστει να σηκωσεις καποιο φορτιο!
    Ευτυχως στην δικια μου περιπτωση η δουλεια ειναι καθιστικη σε γραφειο λογω πρακτικης. Οποτε ελπιζω οτι θα εχω την δυνατοτητα να φερνω και κανα ταπερακι μαζι μου.
    Αν και εκανα τον περισσοτερο καιρο βαρια προγραμματα μονο δυναμης δηλαδη σε φαση Δευτερα Δυναμη Πανω Μερος, Τριτη Δυναμη Κατω Μερος Τεταρτη off, Πεμπτη Δυναμη Πανω μερος,Παρασκευη Δυναμη κατω μερος (παντα στο range 5x5 ή 3x5) νομιζω οτι η δικια σου προσεγγιση ειναι απο τις πιο καλες στο ειδος της φιλοσοφιας αυτης προπονησης.
    Συνδυαζει και τις 2 φιλοσοφιες αλλα θελει να εχεις μια καλη οργανωση σε % rep για να δουλευει το προγραμμα.

    Α χθες δοκιμασα και την πατεντα σου με λιγο ντεκαφαινε καφε στο γιαουρτι για να πηγαινει πιο ευκολα κατω! Απο τις πιο ωραιες πατεντες που εχω δοκιμασει στο φαγητο! Αν και για ενα διαστημα συνηθιζα μεσα στο γιαουρτι να πεταω λιγο σκονη Whey και να το ανακατευω και να γινεται πολυ νοστιμο και ετσι.

    Στις φωτο επισης πολυ ωραιος. Ποσο % λιπος εισαι περιπου? Παρατηρω στην προτελευταια φωτο που εισαι στο μπανιο και εχεις βγαλει την πλατη οτι εχουμε παρομοια οψη στην μεση. Εννοω οτι νιωθω την μεση μου γενικα φαρδια. Τουλαχιστον για τις απαιτησεις μου. Που σημαινει οτι δεν κανουμε ευκολα το περιφημο V

  22. #52
    Senior Bodybuilder Δεσμώτης's Avatar
    Join Date
    17-05-15
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    4,635

    Default

    Quote Originally Posted by Mystical View Post
    Καλα εννοειται οτι οταν ειδικα δεν παιζει βαρια χειρωνακτικη εργαστια μεσα στην ημερα δεν υπαρχει λογος ανησυχιας σχετικα με αποκλισεις σε θερμιδες. Πολυ εξυπνο οπως το εχεις προσαρμοσει στην περιπτωση σου που πραγματικα βλεπω οτι τρεχεις πανω κατω συνεχεια :D Τοσο την διατροφη δηλαδη και τις καυσεις σου οσο και τον τροπο που θα χρειαστει να σηκωσεις καποιο φορτιο!
    Ευτυχως στην δικια μου περιπτωση η δουλεια ειναι καθιστικη σε γραφειο λογω πρακτικης. Οποτε ελπιζω οτι θα εχω την δυνατοτητα να φερνω και κανα ταπερακι μαζι μου.
    Αν και εκανα τον περισσοτερο καιρο βαρια προγραμματα μονο δυναμης δηλαδη σε φαση Δευτερα Δυναμη Πανω Μερος, Τριτη Δυναμη Κατω Μερος Τεταρτη off, Πεμπτη Δυναμη Πανω μερος,Παρασκευη Δυναμη κατω μερος (παντα στο range 5x5 ή 3x5) νομιζω οτι η δικια σου προσεγγιση ειναι απο τις πιο καλες στο ειδος της φιλοσοφιας αυτης προπονησης.
    Συνδυαζει και τις 2 φιλοσοφιες αλλα θελει να εχεις μια καλη οργανωση σε % rep για να δουλευει το προγραμμα.

    Α χθες δοκιμασα και την πατεντα σου με λιγο ντεκαφαινε καφε στο γιαουρτι για να πηγαινει πιο ευκολα κατω! Απο τις πιο ωραιες πατεντες που εχω δοκιμασει στο φαγητο! Αν και για ενα διαστημα συνηθιζα μεσα στο γιαουρτι να πεταω λιγο σκονη Whey και να το ανακατευω και να γινεται πολυ νοστιμο και ετσι.

    Στις φωτο επισης πολυ ωραιος. Ποσο % λιπος εισαι περιπου? Παρατηρω στην προτελευταια φωτο που εισαι στο μπανιο και εχεις βγαλει την πλατη οτι εχουμε παρομοια οψη στην μεση. Εννοω οτι νιωθω την μεση μου γενικα φαρδια. Τουλαχιστον για τις απαιτησεις μου. Που σημαινει οτι δεν κανουμε ευκολα το περιφημο V
    Αφου θα εισαι πρακτικη και ο χειροτερος εργοδοτης να ειναι σιγουρα αφηνει κοσμο να κανει ενα τσιγαρο.ε εσυ(ελπιζω να μη καπνιζεις)θα παιρνεις το διαλειμα σου για να τρως!το Σ/Κ που παω για μαθηματα βαζω τα ταπερ σε ισοθερμικη τσαντα και κρατανε.αν λειπεις πολλες ωρες και δεν εχει ψυγειο στον χωρο εργασιας σου και θες να παρεις 2 γευματα μπορεις να φας πρωτα ενα γευμα τυπου ρυζι κρεας σαλατα το οποιο κραταει λιγοτερο σε σχεση μ ενα δευτερο γευμα που μπορει να εινια πιτακι βρωμης το οποιο κραταει περισσοτερο και στο οποιο εχεις φυτικες ινες,λιπος,πρωτεινη και υδατανθρακες πακεταρισμενες και θα σαι μια χαρα!

    Για το προγραμμα σου,ακομη και δυναμη να σ αρεσει να κανεις μπορεις να κανεις κυκλους εστιασμενους γυρω απ την δυναμη.πχ μπορεις να κανεις 4-6 βδομαδες δυναμη μετα να μπεις 4 βδομαδες υπερτροφια μετα ξανα δυναμη.μετα ισως αντοχη στην δυναμη και μετα παλι δυναμη.Ετσι και το σωμα σου δεν προσαρμοζεται σ ενα μοτιβο οπου θα σταματησεις να εχεις κερδη η θα ναι λιγοτερα απ τα μεγιστα σου και αυτες οι εναλλαγες αν και κανεις διαφορετικο στοχο για καποιο διαστημα ουσιαστικα σε βοηθαει στην δυναμη

    Δυστυχως λιπομετρηση δεν εχω την δυνατοτητα να κανω μιας και για να κανω θελει να παω ως την θεσσαλονικη και φυσικα να χω χρονο.Μια λιπομετρηση "της νοικοκυρας" οπως την λεω που εκανα σε μια διατροφολογο εδω στην πολη μου νομιζω μ εβγαλε το καλοκαιρι που τελειωσα την γραμμωση γυρω στα 8%.Τωρα δεν ξερω ποσο ειμαι αλλα ο καθρεφτης ειναι ο κριτης μου οσο δεν εχω την δυνατοτητα της μετρησης

    Για την μεση και το V δεν ειναι μονο θεμα λιπους αλλα και σωματοτυπου και μυοσκελετικο οποτε μην σε απασχολει τοσο.Τι τριγωνο Πανοραματος,τι Αψιδα του Θριαμβου και τα δυο εχουν κορυφες ;)
    Long long way to the top
    Long way down if you fall
    And it's a long way back if you get lost

  23. #53
    Advanced Bodybuilder Mystical's Avatar
    Join Date
    23-10-10
    Posts
    744

    Default

    Quote Originally Posted by Δημητράκος View Post
    Αφου θα εισαι πρακτικη και ο χειροτερος εργοδοτης να ειναι σιγουρα αφηνει κοσμο να κανει ενα τσιγαρο.ε εσυ(ελπιζω να μη καπνιζεις)θα παιρνεις το διαλειμα σου για να τρως!το Σ/Κ που παω για μαθηματα βαζω τα ταπερ σε ισοθερμικη τσαντα και κρατανε.αν λειπεις πολλες ωρες και δεν εχει ψυγειο στον χωρο εργασιας σου και θες να παρεις 2 γευματα μπορεις να φας πρωτα ενα γευμα τυπου ρυζι κρεας σαλατα το οποιο κραταει λιγοτερο σε σχεση μ ενα δευτερο γευμα που μπορει να εινια πιτακι βρωμης το οποιο κραταει περισσοτερο και στο οποιο εχεις φυτικες ινες,λιπος,πρωτεινη και υδατανθρακες πακεταρισμενες και θα σαι μια χαρα!

    Για το προγραμμα σου,ακομη και δυναμη να σ αρεσει να κανεις μπορεις να κανεις κυκλους εστιασμενους γυρω απ την δυναμη.πχ μπορεις να κανεις 4-6 βδομαδες δυναμη μετα να μπεις 4 βδομαδες υπερτροφια μετα ξανα δυναμη.μετα ισως αντοχη στην δυναμη και μετα παλι δυναμη.Ετσι και το σωμα σου δεν προσαρμοζεται σ ενα μοτιβο οπου θα σταματησεις να εχεις κερδη η θα ναι λιγοτερα απ τα μεγιστα σου και αυτες οι εναλλαγες αν και κανεις διαφορετικο στοχο για καποιο διαστημα ουσιαστικα σε βοηθαει στην δυναμη

    Δυστυχως λιπομετρηση δεν εχω την δυνατοτητα να κανω μιας και για να κανω θελει να παω ως την θεσσαλονικη και φυσικα να χω χρονο.Μια λιπομετρηση "της νοικοκυρας" οπως την λεω που εκανα σε μια διατροφολογο εδω στην πολη μου νομιζω μ εβγαλε το καλοκαιρι που τελειωσα την γραμμωση γυρω στα 8%.Τωρα δεν ξερω ποσο ειμαι αλλα ο καθρεφτης ειναι ο κριτης μου οσο δεν εχω την δυνατοτητα της μετρησης

    Για την μεση και το V δεν ειναι μονο θεμα λιπους αλλα και σωματοτυπου και μυοσκελετικο οποτε μην σε απασχολει τοσο.Τι τριγωνο Πανοραματος,τι Αψιδα του Θριαμβου και τα δυο εχουν κορυφες ;)
    Χαχα οχι ενταξει σε τραπεζα ειναι και εννοειται σαν πληροφορικαριος οχι ταμειο. Οποτε θα εχω μια ανεση χωρου και ισως ησυχια αν ειμαι τυχερος! Οχι ενταξει δεν καπνιζω και γενικα δεν καταλαβα ποτε τι ευχαριστηση ή ανακουφιση μπορει να εχει το τσιγαρο. Γιατι πες οκ το ποτο απο μια αποψη το καταλαβαινω καλυτερα.
    Αυτο με την ισοθερμικη τσαντα δεν το ειχα ξανακουσει! Ποσο κρατανε ετσι τα φαγητα? Καλα ενταξει δεν νομιζω οτι χαλαει μεσα σε μια μερα το ρυζι/κρεας ειδικα τωρα τον χειμωνα. Εξαλου ενα ωραριο 8-3 ειναι ανετο για να χωρεσω 2 γευματα σε ταπερ χωρις να φοβαμαι οτι θα χαλασουν.
    Περισσοτερο με απασχολει η οργανωση της προπονησης γιατι ειδικα αν θελω να ριχνω κανα υπνο το μεσημερι και να κανω τις προπονησεις πιο βραδυ αντι πχ για αμεσως μετα την δουλεια τοτε θα πρεπει να τρωγω παραπανω απο 2 γευματα πριν την προπονηση για να την παλαιψω και δεν νομιζω οτι ειναι το ιδανικο να τρως τα περισσοτερο γευματα πριν την προπονηση.

    Ε τωρα το εχω γυρισει σε κλασσικο bodysplit και τα σετ με πυραμιδες.
    Ειμαι υπερ των αλλαγων οπως τα περιγραφεις αλλα ισως οχι των τοσο συχνων αλλαγων γιατι χανεις και το track της ολης βελτιωσης αλλα και γιατι δεν δινεις πολυ χρονο για να δεις ποσο δουλευει κατι πανω σου.

    8% εστω και κατα προσεγγιση και σε τετοια περιοδο που βαζεις μαζες εισαι τελεια. Καλα εννοειται οτι V δεν εχει να κανει μονο με το λιπος για αυτο και λεω για το σχημα της μεσης μας. Αλλα η παρομοιωση σου σωστη

  24. #54
    Senior Bodybuilder Δεσμώτης's Avatar
    Join Date
    17-05-15
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    4,635

    Default

    Quote Originally Posted by Mystical View Post
    Χαχα οχι ενταξει σε τραπεζα ειναι και εννοειται σαν πληροφορικαριος οχι ταμειο. Οποτε θα εχω μια ανεση χωρου και ισως ησυχια αν ειμαι τυχερος! Οχι ενταξει δεν καπνιζω και γενικα δεν καταλαβα ποτε τι ευχαριστηση ή ανακουφιση μπορει να εχει το τσιγαρο. Γιατι πες οκ το ποτο απο μια αποψη το καταλαβαινω καλυτερα.
    Αυτο με την ισοθερμικη τσαντα δεν το ειχα ξανακουσει! Ποσο κρατανε ετσι τα φαγητα? Καλα ενταξει δεν νομιζω οτι χαλαει μεσα σε μια μερα το ρυζι/κρεας ειδικα τωρα τον χειμωνα. Εξαλου ενα ωραριο 8-3 ειναι ανετο για να χωρεσω 2 γευματα σε ταπερ χωρις να φοβαμαι οτι θα χαλασουν.
    Περισσοτερο με απασχολει η οργανωση της προπονησης γιατι ειδικα αν θελω να ριχνω κανα υπνο το μεσημερι και να κανω τις προπονησεις πιο βραδυ αντι πχ για αμεσως μετα την δουλεια τοτε θα πρεπει να τρωγω παραπανω απο 2 γευματα πριν την προπονηση για να την παλαιψω και δεν νομιζω οτι ειναι το ιδανικο να τρως τα περισσοτερο γευματα πριν την προπονηση.

    Ε τωρα το εχω γυρισει σε κλασσικο bodysplit και τα σετ με πυραμιδες.
    Ειμαι υπερ των αλλαγων οπως τα περιγραφεις αλλα ισως οχι των τοσο συχνων αλλαγων γιατι χανεις και το track της ολης βελτιωσης αλλα και γιατι δεν δινεις πολυ χρονο για να δεις ποσο δουλευει κατι πανω σου.

    8% εστω και κατα προσεγγιση και σε τετοια περιοδο που βαζεις μαζες εισαι τελεια. Καλα εννοειται οτι V δεν εχει να κανει μονο με το λιπος για αυτο και λεω για το σχημα της μεσης μας. Αλλα η παρομοιωση σου σωστη
    To 8% ηταν στο τελος της γραμμωσης του καλοκαιριου αρα η βαση που ξεκινησα τον ογκο.Τωρα θα δουμε πως θα παει!

    Και μ ενα γευμα μετα την προπονηση παλι θα δεις αποτελεσμα οποτε μην αγχωνεσαι.Αλλωστε το οτι θα τελειωσει η μερα και θα χεις φαει αλλη μια η 2 φορες μετα την προπονηση δεν σου κοβει κατι απο βελτιωση εφοσον εισαι συνεπης σ ολη την μερα και εχεις φαει καλα γυρω απ την προπονηση.Για μενα 3 ειναι τα βασικα γευματα που εχουν την μεγαλυτερη σημασια:Το πρωινο γιατι εχεις την μεγαλυτερη "νηστεια" και ουσιαστικα ειναι το πλησιεστερο στις αναγκες μιας απαιτητικης προπονησης αντοχης που μπορει αν ερθουμε εμεις που ασχολουμαστε με βαρη και με βαση τετοιων αθλητων δηλαδη αντοχης βγαινουν και ακους πολλες ερευνες,2)Το γευμα πριν την προπονηση και 3)το γευμα μετα.Στα αλλα πολλα μπορουν να παιξουν χωρις σημαντικες διαφορες στην δομηση.

    Καλες οι πυραμιδες αλλα δεν θα εμενα καιρο σ ενα συστημα αλλα αυτος ειμαι εγω.Οπως σου πα αμφισβητησε οτι ακους και ψαξτο και μετα απορριπτεις η δεχεσαι και επισης αν βλεπεις πως κατι δουλευει πανω σου και σου δινει προοδο και θελεις να χεις αυτη την προοδο οποια και να ναι γιατι σταθερα σου δινει και συνεχιζει να σου δινει,συνεχισε το.Καθε σωμα και οργανισμος ειναι διαφορετικος και το ξερουμε καλυτερα απ τον καθενα!
    Long long way to the top
    Long way down if you fall
    And it's a long way back if you get lost

  25. #55
    Advanced Bodybuilder Mystical's Avatar
    Join Date
    23-10-10
    Posts
    744

    Default

    Quote Originally Posted by Δημητράκος View Post
    To 8% ηταν στο τελος της γραμμωσης του καλοκαιριου αρα η βαση που ξεκινησα τον ογκο.Τωρα θα δουμε πως θα παει!

    Και μ ενα γευμα μετα την προπονηση παλι θα δεις αποτελεσμα οποτε μην αγχωνεσαι.Αλλωστε το οτι θα τελειωσει η μερα και θα χεις φαει αλλη μια η 2 φορες μετα την προπονηση δεν σου κοβει κατι απο βελτιωση εφοσον εισαι συνεπης σ ολη την μερα και εχεις φαει καλα γυρω απ την προπονηση.Για μενα 3 ειναι τα βασικα γευματα που εχουν την μεγαλυτερη σημασια:Το πρωινο γιατι εχεις την μεγαλυτερη "νηστεια" και ουσιαστικα ειναι το πλησιεστερο στις αναγκες μιας απαιτητικης προπονησης αντοχης που μπορει αν ερθουμε εμεις που ασχολουμαστε με βαρη και με βαση τετοιων αθλητων δηλαδη αντοχης βγαινουν και ακους πολλες ερευνες,2)Το γευμα πριν την προπονηση και 3)το γευμα μετα.Στα αλλα πολλα μπορουν να παιξουν χωρις σημαντικες διαφορες στην δομηση.

    Καλες οι πυραμιδες αλλα δεν θα εμενα καιρο σ ενα συστημα αλλα αυτος ειμαι εγω.Οπως σου πα αμφισβητησε οτι ακους και ψαξτο και μετα απορριπτεις η δεχεσαι και επισης αν βλεπεις πως κατι δουλευει πανω σου και σου δινει προοδο και θελεις να χεις αυτη την προοδο οποια και να ναι γιατι σταθερα σου δινει και συνεχιζει να σου δινει,συνεχισε το.Καθε σωμα και οργανισμος ειναι διαφορετικος και το ξερουμε καλυτερα απ τον καθενα!
    Αχ δεν ξερεις πως με καθυσηχασες και ειχα αγχωθει πολυ πανω στο θεμα! Καλα εχω ακομα καποιο καιρο να σκεφτω πως θα ρυθμισω την διατροφη μου αλλα δεν βλεπω και πολλες εναλλακτικες αμα θελω το μεσημερι να κοιμαμαι εστω και μια ωρα.
    Αυτο που με ανησυχει περισσοτερο ειναι οτι αμα ο περισσοτερος υδατανθρακας αρα και οι θερμιδες των περισσοτερων γευματων καταναλωνονται στην διαρκεια ολη την μερα πριν την προπονηση αυξανεται η πιθανοτητα να λιπωσω ειδικα σε διατροφη υπερθερμιδικη για μαζες...Ξερω οτι σιγουρα μετραει η ποιοτητα του φαγητου και η σωστη καταμετρηση των μακροστοιχειων αλλα πιστευω οτι οταν καταναλωνονται οι περισσοτερες θερμιδες πριν την προπονηση χανεις εστω και την μικρη δικλειδα ασφαλειας που εχεις με την προπονηση.

    Εννοεις γενικοτερα σε ενα συστημα προπονησης ή στις πυραμιδες? Ενταξει ενα σταθερο πλανο μου αρεσει να εχω γενικοτερα.Ξενερωνω και ευκολα γενικα αν διαπιστωσω καποια μειωμενη αποδοση λογω αλλαγης προγραμματος το οποιο ειναι ισως λαθος βεβαια.
    Συμφωνω απολυτα παντως με αυτο που λες οτι πρεπει να δοκιμαζουμε τα παντα και να βλεπουμε τι δουλευει καλυτερα πανω μας αλλα και τι μας αρεσει περισσοτερο τελικα!

  26. #56
    Senior Bodybuilder iceburner's Avatar
    Join Date
    07-03-12
    Location
    Athens
    Posts
    2,926

    Default

    Quote Originally Posted by Δημητράκος View Post
    To 8% ηταν στο τελος της γραμμωσης του καλοκαιριου αρα η βαση που ξεκινησα τον ογκο.Τωρα θα δουμε πως θα παει!

    Το πρωινο γιατι εχεις την μεγαλυτερη "νηστεια" και ουσιαστικα ειναι το πλησιεστερο στις αναγκες μιας απαιτητικης προπονησης αντοχης που μπορει αν ερθουμε εμεις που ασχολουμαστε με βαρη και με βαση τετοιων αθλητων δηλαδη αντοχης βγαινουν και ακους πολλες ερευνες,2)Το γευμα πριν την προπονηση και 3)το γευμα μετα.Στα αλλα πολλα μπορουν να παιξουν χωρις σημαντικες διαφορες στην δομηση.
    Αν και πάντοτε μεγαλύτερη σημασία έχει ο καθρέφτης και όχι το νούμερο από μόνο του σε αυτό που "κάνουμε", το 8 % δεν μπορείς να το πετύχεις με τα 3 γεύματα ...χρειάζεσαι ΚΑΙ τις σημαντικές διαφορές στα λοιπά γεύματα...και πάλι ΑΝ το πιάσεις..

    Φιλικά,
    May the force be with you!

    https://www.youtube.com/channel/UC2048RHf8N0c1dSgdorMDlw

  27. #57
    Senior Bodybuilder Δεσμώτης's Avatar
    Join Date
    17-05-15
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    4,635

    Default

    Quote Originally Posted by Mystical View Post
    Αχ δεν ξερεις πως με καθυσηχασες και ειχα αγχωθει πολυ πανω στο θεμα! Καλα εχω ακομα καποιο καιρο να σκεφτω πως θα ρυθμισω την διατροφη μου αλλα δεν βλεπω και πολλες εναλλακτικες αμα θελω το μεσημερι να κοιμαμαι εστω και μια ωρα.
    Αυτο που με ανησυχει περισσοτερο ειναι οτι αμα ο περισσοτερος υδατανθρακας αρα και οι θερμιδες των περισσοτερων γευματων καταναλωνονται στην διαρκεια ολη την μερα πριν την προπονηση αυξανεται η πιθανοτητα να λιπωσω ειδικα σε διατροφη υπερθερμιδικη για μαζες...Ξερω οτι σιγουρα μετραει η ποιοτητα του φαγητου και η σωστη καταμετρηση των μακροστοιχειων αλλα πιστευω οτι οταν καταναλωνονται οι περισσοτερες θερμιδες πριν την προπονηση χανεις εστω και την μικρη δικλειδα ασφαλειας που εχεις με την προπονηση.

    Εννοεις γενικοτερα σε ενα συστημα προπονησης ή στις πυραμιδες? Ενταξει ενα σταθερο πλανο μου αρεσει να εχω γενικοτερα.Ξενερωνω και ευκολα γενικα αν διαπιστωσω καποια μειωμενη αποδοση λογω αλλαγης προγραμματος το οποιο ειναι ισως λαθος βεβαια.
    Συμφωνω απολυτα παντως με αυτο που λες οτι πρεπει να δοκιμαζουμε τα παντα και να βλεπουμε τι δουλευει καλυτερα πανω μας αλλα και τι μας αρεσει περισσοτερο τελικα!
    Αν θελεις να κοιμασαι το μεσημερι επειδη θα νιωθεις ξεκουραστος για την προπονηση οκ.Αν και εγω προσωπικα δεν θα κοιμομουν και θα κοιτουσα να κοιμηθω το βραδυ οσο περισσοτερο μπορουσα,εστω και απ τις 11.Θα κοιτουσα να βαλω 2 γευματα μετα την προπονηση με αρκετο υδατανθρακα αν μ επαιρνε απο θεμα μακρος.

    Για την αισθηση που εχεις για τα γευματα πριν την προπονηση οτι μπορουν να σε λιπωσουν δεν πρεπει να ανησυχεις.Ο οργανισμος μας σκεφτεται περισσοτερο σαν ταμιας που δεν κοιταει τοσο τι πηρες αλλα ποσο εκανε το καθενα και στο τελος σου βγαζει το τελικο ποσο μαζι με το φπα,τους ποντους καρτας κτλ.Οποτε αν στο τελος της μερας(που και αυτο ειναι ενα χρονικο οριο που εχουμε θεση εμεις για να κανουμε ερευνες σ ενα χρονικο διαστημα) εισαι σωστος και στα πλαισια σου αυτο θα δει κυριως ο οργανισμος με μια ιδιαιτερη προσοχη στα 3 γευματα που ανεφερα.
    Επισης,η συνθεση της μυικης μαζας δεν ειναι μαι διαδικασια που οταν παμε για υπνο παει τελειωσε.Οποτε και τα γευματα της επομενης μερας χρησιμοποιουνται για τον στοχο αυτο.Τελος,τα γευματα μεσα στην μερα εξυπηρετουνε και της δραστηριοτητες μας και την καταστροφη/αναδομηση κυτταρων που συμβαινει και απ αυτες και απ την ασκηση.
    Οπως σου πα αν βλεπεις πως κατι δουλευει πανω σου και εχεις μια σταθερη προοδο και θελεις να πας με αυτη απ το να δοκιμασεις κατι που ισως σε οδηγησει σε μεγαλυτερη προοδο,συνεχισε.Και το λεω αυτο το μυαλο παιζει παρα πολυ μεγαλο ρολο στον χωρο μας.Αν εγω σου πω πως θα χεις σε κατι αποτελεσμα και δεν το πιστεψεις η το δεις με επιφοβο ματι ενω στο προγραμμα που ακολουθεις και το πιστευεις τα δινεις ολα στην προπονηση,ισως στην πρωτη περιπτωση να δεις την ιδια προοδο που θα δεις και στο προγραμμα σου μονο και μονο επειδη το προγραμμα σου το πιστευεις!Ετσι ειναι και με την διατροφη οπου αν συνεχιζεις να χεις αγχος σε καθε νεα αλλαγη ειτε ειναι σε ωρα γευματος ειτε σε ειδος τροφης κτλ αυτο μονο το αντιθετο αποτελεσμα θα επιφερει.
    Long long way to the top
    Long way down if you fall
    And it's a long way back if you get lost

  28. #58
    Senior Bodybuilder Δεσμώτης's Avatar
    Join Date
    17-05-15
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    4,635

    Default

    Quote Originally Posted by iceburner View Post
    Αν και πάντοτε μεγαλύτερη σημασία έχει ο καθρέφτης και όχι το νούμερο από μόνο του σε αυτό που "κάνουμε", το 8 % δεν μπορείς να το πετύχεις με τα 3 γεύματα ...χρειάζεσαι ΚΑΙ τις σημαντικές διαφορές στα λοιπά γεύματα...και πάλι ΑΝ το πιάσεις..

    Φιλικά,
    Συμφωνω σ αυτο που λες για το νουμερο,απλα για μενα ειναι το κερασακι.Π.χ. τωρα εχω εξετασεις την αλλη βδομαδα.Αν με ρωτησεις αν εμαθα μεσα απ τα μαθηματα το διαβασμα το ψαξιμο κτλ θα σου πω ναι.Στο τελος θα βγει και ο βαθμος απλα και μονο να μου δειξει πως τα πηγα σ ολη την διαδικασια της εκμαθησης.Ετσι και με τον καθρεφτη και γι αυτο δεν με βλεπεις να αγχωνομαι με την ζυγαρια και τα νουμερα της.Απ την στιγμη που βλεπω την εικονα και βλεπω και στα βαρη που κανω προοδο και ξερω τι τρωω και ποσο,ακομη και 1 κιλο να με δειξει πανω δεν εγινε και κατι.Λιγο χειροτερος υπνος απο χθες,λιγο περισσοτερο αγχος,λιγη λιγοτερη ενταση στην προπονηση η περισσοτερο νατριο στην μερα και αυτο ειναι.Οσο για το πρωτο που ανεφερες,εξαρταται τι ενοεις με τις σημαντικες διαφορες στα λοιπα γευματα
    Long long way to the top
    Long way down if you fall
    And it's a long way back if you get lost

  29. #59
    Senior Bodybuilder Δεσμώτης's Avatar
    Join Date
    17-05-15
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    4,635

    Default



    Ημερολογιο Δεσμωτη,22/1/2016

    Πανω:To τραγουδι που επαιζε στην Ασκηση Δυναμης και το ρεφρεν στο οποιο μπηκα στις επαναληψεις: 2:37

    Καλος σχετικα υπνος,ξυπνημα απ το ξυπνητηρι(μιση ωριτσα την ειχα στο νερο για υπνο αλλα το προγραμμα πιεζει!).Πρωινη ζυγιση στα 82.7 και κατευθειαν εβγαλα την μεριδα γιαουρτι απ την καταψυξη και πανω στο καλοριφερ για να αρχιζει να λιωνει και τηλεφωνο στην Παναγιτσα(μερος της παραγωγης ερχεται απ τα κτηματα εκει.Μιση ωρα απ την Εδεσσα και μια απ τον Βορρα/Κα'ι'μακτσαλαν) οπου χιονιζε οποτε και δεν χρειαστηκε να κανονισουμε δουλειες εκει μιας και δεν γινεται να δουλεψεις ετσι.Οποτε πρωιναρα,καφεδαρα,μελετη για τις εξετασεις και Ποδια Υπερτροφια σημερις!

    Ποδια Υπερτροφια/Ασκηση Δυναμης Sumo Deadlifts

    Ζεσταμα:Διατασεις,Ασκησεις Κινητικοτητας και Ραχιαιοι

    1)Sumo Deadlifts:160x4/165x4/170x3(Τα κιλα δεν ανεβηκανε αλλα οι επαναληψης γινανε με πολυ καλυτερη τεχνικη απ την προηγουμενη φορα)

    2)Leg Press:100x15/120x12

    3)Front Squat:55x12/65x8x2(Τεχνικη πολυ καλη και εκει εστιαζω γι αυτο και το φορτιο δεν ειναι μεγαλο)

    4)Leg Extension:30x11x3

    5)Single Leg Curls:35x12-10x2

    6)Walking Lunges:12.5x12/15x8x2

    7)Glute Kickbacks Machine:25x16/30x15

    8)Standing Calve Raises Machine:75x9-8x3

    9)Seated Calve Raises:60x12x3

    Αποθεραπεια:Διατασεις

    Παρατηρησεις

    1)Πολυ καλη προπονηση με αρκετες προοδους στο κομματι της υπερτροφιας.Στο κομματι της Δυναμης δεν υπηρχε αυξηση κιλων η επαναληψης μιας και ηθελα να βελτιωσω την τεχνικη μου και βγαζοντας στα ιδια κιλα τις ιδιες επαναληψης με καλυτερη τεχνικη ειναι σημαντικο για μενα κερδος.

    2)Την αλλη βδομαδα που θα ειναι βδομαδα Deload ειναι ευκαιρια να δουλεψω την τεχνικη εκει που πιστευω πως υστερει και να ξεκουραστει το σωμα μου.Φυσικα,οταν επιστρεψω στην κανονικοτητα,δεν θα το πιασω απο κει που το αφησα.Λογικα στις ασκησεις δυναμεις το σετ που θα ναι max θα ναι το τωρινο πρωτο working set.Αλλα αυτο θα το δω οταν ερθει με το καλο εκεινη η ωρα και ελπιζω να χω παρει το πτυχιο μου μιας και ως τοτε θα ξερω ελπιζω τα αποτελεσματα!

    Διατροφη

    1)Ιδιο προγραμμα και γι αυτο δεν το ποσταρω.οταν αλλαξω την βρωμη και τα καρυδια θα βγαλω τα νεα macros.

    2)Απο συμπληρωματα οπως εχω αναφερει παιρνω μια πολυβιταμινη και Fish Oil.Ευτυχως απ αυτα παιρνει και ο αδελφος μου αλλα τυχαινει και τα παραγγελνω σε διαφορετικο timing αλλα δεν με απασχολει μιας και συμπληρωνουν την κατωτατη παραγγελια για δωρεαν μεταφορικα.Συνηθως μου στελνουνε και 1 δοση πρωτεινης για promotion και σημερα μου ηρθανε τα Fish Oil με 1 δοση Μπανανα και 1 δοση Σοκολατα της Warrior Lab.Οποτε για αυριο και μεθαυριο το Ρυζασπραδο που ειναι το μισο μεταπροπονητικο μου θα γινει ρυζοπρωτεινογαλο!


    Ηλιολουστη μερα προς τα εδω με την θερμοκρασια στους 5 αλλα μια πολυ ωραια χειμωνιατικη μερα.Αυριο πρωτα ο θεος Υπερτροφια Στηθος/Χερια με Ασκηση Δυναμης Inlcined Barbell Bench Press.

    Με αγαπη για την σωματοδομηση,Δεσμωτης
    Long long way to the top
    Long way down if you fall
    And it's a long way back if you get lost

  30. #60
    Senior Bodybuilder Δεσμώτης's Avatar
    Join Date
    17-05-15
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    4,635

    Default

    Ημερολογιο Δεσμωτη,23/01/2016

    Ημερα Σαββατο οποτε το προγραμμα ειχε πρωιναρα,καφεδαρα και στο παζαρι να στησω παγκο στους -5.(Το δαγκωσαμε σημερα).Επιστροφη στο σπιτι,καφες προπονητικος και κατευθειαν γυμναστηριο!

    Στηθος/Χερια Υπερτροφια/Ασκηση Δυναμης Inclined Barbell Bench Press

    Ζεσταμα:Ασκησεις Κινητικοτητας

    1)Inlcined Barbell Bench Press:90x5/100x4/107.5x4(Την προηγουμενη φορα στα 105 3 επαναληψεις οποτε ειμαι παραπανω απο ικανοποιημενος)

    2)Flat Dumbell Bench Press:30x12x2/30x11 (Με αλλαγη σε ουδετερη λαβη στο τελος της πλειομετρικης φασης)

    3)Inclined Cable Bench Flyers:15x17x2

    4)Declined Dumbell Bench Press:25x12x2/25x10 (Ειχα καιρο να την κανω και συνηθως η κανω διασταυρωσης η πιεσεις με μπαρα και αυτο γιατι μεχρι να το ποθετηθω στον επικλινη που εχει το γυμναστηριο μου με τους αλτηρες ειναι κοπος και κουραση πριν καν μπω οποτε μαλλον μια απ τις αλλες δυο ασκησεις στο μελλον)

    5)Cable Curls:50x12/50x11(Περισσοτερες επαναληψης και δουλεψα σε ολο το ευρος κινησης)

    6)Dumbell Curls:10x10x3(σφυρι και υπτιασμος στο τελος της πλειομετρικης φασης)

    7)Concentration Curls:10x12/12.5x10x2

    8)Close Grip Barbell Bench Press:50x12/60x9/60x8

    9)Rope Pushdowns:45x12x3

    10)Cable Kickbacks:10x12/x2/15x10

    Αποθεραπεια:Διατασεις

    Παρατηρησεις

    1)Πολυ ωραια προπονηση με πολυ ωραια ενταση και με εξαιρεση τις πιεσεις στον κατακλινη δεν ενιωσα καποια επιπλεον επιβαρυνση στον ωμο

    2)Κλεινει ετσι μια ακομη βδομαδα προπονησεων και η επομενη θα ειναι Deload για να ξεκουραστει το σωμα χωρις αποχει απ την προπονηση συμπληρωνοντας 6 βδομαδες με το προγραμμα αυτο

    3)Στην αρχη του προγραμματος τα "καλυτερα" σετ των ασκησεων Δυναμης ηταν Squat: 95/Flat Barbell Bench Press: 90/Deadlifts: 140/Over Head Press: 42.5/Inclined Barbell Bench Press: 90
    "καλυτερα" σετ των ασκησεων Δυναμης ειναι Squat: 135/Flat Barbell Bench Press: 115/Deadlifts: 170/Over Head Press: 62.5/Inclined Barbell Bench Press: 107.5

    4)Ξεκουραση την επομενη βδομαδα και την παραεπομενη ξανα στην κανονικοτητα του προγραμματος με λιγοτερα κιλα στα "καλυτερα" σετ αλλα μεχρι το τελος του κυκλου αυτου προσδοκω βελτιωση.Θα το δουμε παρεα!

    Διατροφη

    1)Το ιδιο πλανο οπως και πριν και η επομενη βδομαδα που θα ναι Deload θα χει την ιδια διατροφη ακομα και μικρη διαφορα να χει η ζυγαρια λογω μειωμενης εντασης και ογκου στην προπονηση

    2)Σκεφτομαι να αντικαταστησω την πατατα με ακομη ενα γευμα ρυζι με καλυπτει καλυτερα γευστικα και ετσι να κανω την ντοματα ξανα 2 χ 100γρ αλλα βλεποντας και κανοντας!

    3)Τελειωσε και η Texas οποτε Αφοι Χαιτογλου απο Βρωμη απο δω και περα!Το Σ/Κ τελειωνουν και τα αμυγδαλα οποτε φουλ καρυδι το τελευταιο γευμα αρα λιγο περισσοτερο λιπος,λιγο λιγοτερη πρωτεινη αλλα με παιρνει και για τα δυο

    4)Τελος και το μοσχαρι και γενικα θα παιρνω αραια και που λογω Budget.Αρχιζουν ανεξαρτητη κυκλοι στην σχολη που θελω να παρακολουθησω γιατι θεωρω πως θα ναι σημαντικη στην διαδρομη μου ως personal trainer οποτε πρεπει να κοψω για να σωσω!

    5)Σημερα χρησιμοποιησα το ενα απ τα δυο δειγματα της Warrior Lab που ηρθανε με το ψαρολαδο.το μισο μεταπροπονητικο ηταν jasmine με πρωτεινη με γευση μπανανα και εβαλα και κανελα.Γευστικος Χαμος!Αν και πολυ γλυκια η πρωτεινη τους αλλα απο διαλυτοτητα η μπαανα τουλαχιστον ηταν καλη.Αυριο μαλλον θα δοκιμασω και το αλλο φακελακι με σοκολατα για να δουμε τι θα δουμε και απο βδομαδα πισω στο ρυζασπραδο!

    Με αγαπη για την σωματοδομηση,Δεσμωτης
    Long long way to the top
    Long way down if you fall
    And it's a long way back if you get lost


 
Page 2 of 54 FirstFirst 1234561252 ... LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Γυναικεία Γωνιά Συζήτησης
    By Kardoula in forum Off Topic
    Replies: 2174
    Last Post: 08-02-21, 17:19
  2. Η Γωνιά Του Δεινοσαύρου - Για Τις Κυρίες Του Ελληνικού Bodybuilding!!
    By Dinosaure in forum Ελληνες Αθλητές Και Αθλήτριες
    Replies: 53
    Last Post: 29-02-12, 17:45
  3. Μονοζυγο...απο μια αλλη οπτικη γωνια
    By guest01247 in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 17
    Last Post: 01-02-09, 03:50

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •