Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Page 1 of 54 123451151 ... LastLast
Results 1 to 30 of 1591
  1. #1
    Senior Bodybuilder Δεσμώτης's Avatar
    Join Date
    17-05-15
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    4,635

    Default Η Γωνιά Του Δεσμώτη

    Αφού βρήκα λοιπόν χρόνο,ήρθε η ώρα να κάνω και το δικό μου log.Ονομάζομαι Δημήτρης,πολλοί με ξέρετε εδώ και καιρό και αυτή την περίοδο ειμαι 82 κιλα στα 1.85 και ακολουθω ενα προγραμμα ογκου!Ασχολουμαι με την γυμναστικη εδω και 10 χρονια και με τα βαρη συγκεκριμενα 8.Εντατικα δεν μπορω να πω ποσα γιατι ειχα περασει ενα διαστημα on-off.Παλιοτερα ειχα ασχοληθει με το μποξ αλλα μετα απο εναν τραυματισμο το αφησα και εκτοτε ασχολουμε αποκλειστικα με τα βαρη.Οσο ημουν με το Erasmus στο Βελγιο ειχα ασχοληθει με το ραγκμπυ αλλα ηταν μονο για το 6μηνο που ημουν εκει!Μετα απο εναν δυσκολο χειμωνα περσυ,λογω υποχρεωσεων και μιας οικογενειακης απωλειας η οποια συνεπεσε με εναν χωρισμο,τοσο η διατροφη μου οσο και η εκγυμναση πηγανε περιπατο.Επεστρεψα δυναμικα γυρω στις αρχες του περσυνου Ιανουαριου και μετα απο μια περιοδο γραμμωσης το καλοκαιρι που μας περασε εχω μπει ηδη και διανυω μια περιοδο ογκου η οποια ετσι οπως και η γραμμωση εγινε πρωτη φορα τοσο αυστηρα ετσι και αυτη η περιοδος ειναι μεθοδικη και στοχευμενη!
    Οσο αναφορα το ονομα του λογκ,ολοι ειχαμε ενα πρωτο ερεθισμα που μας οδηγησε στην ενασχοληση με το fitness γενικα ειτε αυτο ηταν καποιο αθλημα η ηταν βαρη και συνδυασμος.Για μενα ηταν οι μορφες στα κομικς που διαβαζα μικρος και αργοτερα εγραφα και σχεδιαζα τα δικα μου.Το πρωτο που ειχα κανει ηταν ο Δεσμώτης.Το ονομα μου ειχε μεινει απ την τραγωδία του Αισχυλου "Προμυθευς Δεσμωτης" αλλα αφορουσε εναν άγγελο που σταλθηκε στην Γη χωρις μνημη και ηταν δεσμιος της υλικης υποστασης.Ειχε σωμα το οποιο συνοδευοτανε απο αδυναμιες αλλα και πλεονεκτηματα που του χαριζε η φυση του.Αυτα τα λιγα για οσους ενδιαφερει το ειδος της τεχνης αυτης!
    Αυτα για μια mini εισαγωγη και καλως ηλθατε στην γωνια του Δεσμώτη!
    Long long way to the top
    Long way down if you fall
    And it's a long way back if you get lost

  2. #2
    Pumping Iron GEORGE.P's Avatar
    Join Date
    14-11-14
    Posts
    525

    Default

    άντε φιλαράκι καλή αρχή(στο λογκ) και καλή συνέχεια. Εσύ το έχεις το θέμα ρίχνε υλικό να μαθαίνουμε και οι υπόλοιποι!

  3. #3
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    23-03-14
    Posts
    3,552

    Default

    Με μεγαλη χαρα θα το παρακολουθησω το λογκ σου Δημητρη! Καλη "αρχη"
    "Everyone works hard when they want to, when they get quick results, when it’s convenient to put forth effort. The best work hard when they don’t want to, when it’s inconvenient to give it that little extra effort... and that extra effort might be just what they need to place them on top." -Peter Vidmar

  4. #4
    Senior Bodybuilder anna_lou's Avatar
    Join Date
    01-02-11
    Location
    Φραπεδούπολη
    Posts
    4,283

    Default

    ΟΟΟΟΟΟΟΟ Μπάινω με το δεξί! Καλή αρχή να έχει το λόγκ!
    Επιτρέπεται να πέσεις αλλά επιβάλλεται να σηκωθεις! Σήκω καλέ!!!
    Άθελα σου με έβαλες να σου ορκιστώ πως θα τα καταφέρω και πισωγύρισμα δεν θα κάνω...άθελα σου με πείσμωσες ακόμη ποιο πολύ! Το χαμόγελο σου δεν θα το σβήσω ποτέ από τη καρδιά μου!!!

  5. #5
    Senior Bodybuilder Kruphix's Avatar
    Join Date
    15-03-15
    Posts
    1,414

    Default

    Α ωραια, θα σπαμμαρω και εδω
    Παμε δυνατα Δημητρη, τα καστανα θελουν αντοχη και ποδια!

  6. #6
    Senior Bodybuilder alexgi's Avatar
    Join Date
    02-06-10
    Location
    Πάτρα,Κόρινθος
    Posts
    1,888

    Default

    Καλη αρχη Δημητρη...θα παρακολουθω με ενδιαφερον!
    Know your limits, never accept them.

  7. #7
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Καλορίζικο το ημερολόγιο Δημήτρη!

  8. #8
    Pumping Iron lamprini's Avatar
    Join Date
    30-05-15
    Posts
    372

    Default

    Καλη αρχη στους στοχους σου !!!!

  9. #9
    Senior Bodybuilder Δεσμώτης's Avatar
    Join Date
    17-05-15
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    4,635

    Default

    Quote Originally Posted by lamprini View Post
    Καλη αρχη στους στοχους σου !!!!
    Να σαι καλα σ ευχαριστω!Καιρος ητανε!

    Quote Originally Posted by Kardoula View Post
    Καλορίζικο το ημερολόγιο Δημήτρη!
    Σ ευχαριστω πολυ,Hearty!

    Quote Originally Posted by alexgi View Post
    Καλη αρχη Δημητρη...θα παρακολουθω με ενδιαφερον!
    Να σαι καλα alex!Τωρα που βρηκα λιγο χρονο ειπα να μοιραστω το ταξιδι αυτο μαζι σας!

    Quote Originally Posted by Kruphix View Post
    Α ωραια, θα σπαμμαρω και εδω
    Παμε δυνατα Δημητρη, τα καστανα θελουν αντοχη και ποδια!
    Ραχαιους πανω απ ολα και δυστυχως αμα εισαι ψηλος εχεις μειονεκτημα στο θεμα καστανα!Ευτυχως η παραγωγη τελειωσε και τωρα η αγροτικη ζωη θελει καλους μυς των δακτυλων γιατι αρχισε το κλαδεμα!Που σαι Τριφωνα Σαμαρα να με καμαρωσεις να κανω φρατζα στις μηλιες!

    Quote Originally Posted by anna_lou View Post
    ΟΟΟΟΟΟΟΟ Μπάινω με το δεξί! Καλή αρχή να έχει το λόγκ!
    Σκουπισε τα ποδια σου και περασε που λεει και ο Παντελιδης :P

    Quote Originally Posted by StreetGymnast View Post
    Με μεγαλη χαρα θα το παρακολουθησω το λογκ σου Δημητρη! Καλη "αρχη"
    Παρε Καφε με στεβια και ντονατ με βρωμη και μαρμελαδα χωρις ζαχαρη και αρχισε την παρακολουθηση :P

    Quote Originally Posted by GEORGE.P View Post
    άντε φιλαράκι καλή αρχή(στο λογκ) και καλή συνέχεια. Εσύ το έχεις το θέμα ρίχνε υλικό να μαθαίνουμε και οι υπόλοιποι!
    Με βαση τα οσα εχω δει οτι δουλευουν πανω μου και τα οσα διδασκομαι,εχω διδαχθει και εχω διαβασει γιατι οσα και να χεις διαβασει οσα και να σου χουνε διδαξει στο τελος τελος αυτο που εχει σημασια ειναι τι δουλευει πανω σου,και αυτο εν μερη εχει εφαρμογη σε καποια κομματια και τις διατροφης!
    Long long way to the top
    Long way down if you fall
    And it's a long way back if you get lost

  10. #10
    Senior Bodybuilder Δεσμώτης's Avatar
    Join Date
    17-05-15
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    4,635

    Default

    Λιγα πραματα για το ιστορικο,πριν μιλησω για το προγραμμα που ακολουθω την περιοδο αυτη.Το ιστορικο εχει σημασια γιατι οταν βλεπεις καποιον και βλεπεις την σωματικη του κατασταση πρεπει να λαβεις υποψη και τι εχει προηγηθει και οχι μονο απο θεμα προπονητικης ηλικιας αλλα και γενικα φυσικης δραστηριοτητας και σωματικης καταστασης ακομη και πριν την ενασχοληση με τα βαρη.Επισης,και τα γονιδια ειναι ενας αλλος σημαντικος παραγοντας και υπαρχουν και αλλοι,αλλα καλο ειναι να μιλαμε γι αυτους που ειμαστε αρκετα σιγουροι πως στην περιπτωση του καθε ατομου εχουν επιδραση στην σωματικη του κατασταση.
    Οσο αφορα την σωματικη κατασταση,δυστυχως ως τα 15-16 ημουν υπερβαρος.Δεν θυμαμαι ακριβως το υψος μου τοτε αλλα καπου κοντα σ αυτο που ειμαι τωρα,δηλαδη 1.85 αλλα στα 118 κιλα.Ειχα θεμα με το νυχι του ποδιου γιατι δεχοτανε την πιεση του βαρους μου και λογω μαγαζιου με ζωοτροφες που ειχε ο πατερας μου αλλα και των αγροτικων ασχολιων η πιεση ηταν μεγαλυτερη με αποτελεσμα να χω κανει 8 ονυχοπλαστικες.Ο γιατρος μιας και εκανε μαξ 4 σε καθε πελατη μου πε φιλαρακι πρεπει να χασεις κιλα για να μην εχεις το θεμα και εδω ερχεται το δευτερο δυστυχως γιατι εχασα 37 κιλα σε 3 μηνες.Στα 18 αποφασισα να δωσω για αστυνομικες σχολες και επειδη δεν ηξερα αν το χω με τα αθληματα αρχισα το γυμναστηριο.Εκτοτε στα επομενα 3 χρονια το βαρος μου ηταν ποτε πανω ποτε κατω κυριως για ψυχολογικους λογους και μετα που αρχισα συστηματικα τα βαρη μπηκα σε μια σειρα.
    Οσο αφορα την σωματικη δραστηριοτητα,απο τα 6 αρχισα το χωραφι.στην αρχη ετοιμαζα τις κλουβες για να βαζουμε τα μηλα και μετα μαζευα τα πεσμενα μηλα.Οσο μεγαλωνα μπηκα και στο μαγαζι,αρχικα βαζοντας μικρες σακουλες μετα σακια και στο τελος 50κιλα 60κιλα και μπαλες τρυφυλλι.Ολο αυτο ειχε ως αποτελεσμα τα πολλα κιλα πανω μου σχετικα να μην φαινονται τοσο πολυ ακομψα δηλαδη στενοι ωμοι και σωμα αχλαδι αλλα επειδη απο μικρα κι εμενα κι τα αδελφια μου μας βαζανε σε τετοιες ασχολιες γενικα το ψυγειο ηταν παντα γεματο.
    Οσο αναφορα τα γονιδια,γενικα και οι δυο γονεις αλλα και οι παππουδες ειναι/ηταν υπερβαρη με την οποια συμμετοχη μεγαλη η μικρη εχει το γεγονος αυτο στην οποια πορεια μου.
    Αυτα τα ολιγα για το ιστορικο γιατι καλο ειναι να λαμβανουμε υποψη παραγοντες οπως αυτοι που ανεφερα οταν βλεπουμε ενα αποτελεσμα και επισης η λαθος γυμναστικη η τουλαχιστον τα αποτελεσματα μιας εντονης φυσικης δραστηριοτητας στα χρονια ζωης καποιου οσο λαθος και να ειναι εχει αποτελεσματα!Ευχαριστω για τον χρονο που θα ξοδεψετε διαβαζοντας το ποστ αυτο για να γνωρισετε λιγο παραπανω για τα χρονια που περασανε και εφτασα ως εδω :)
    Long long way to the top
    Long way down if you fall
    And it's a long way back if you get lost

  11. #11

    Join Date
    27-01-15
    Posts
    505

    Default

    Καλή αρχή στο λογκ φίλε μου, πάμε γερά

  12. #12
    Advanced Bodybuilder Daglari's Avatar
    Join Date
    22-05-15
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    776

    Default

    Καλη αρχη ΣΕΦ!!
    Grind while they sleep
    Learn while they party
    Live like they dream
    ObesetoaBeast

  13. #13
    Senior Bodybuilder Δεσμώτης's Avatar
    Join Date
    17-05-15
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    4,635

    Default

    Μερικα λογια για το προγραμμα που ακολουθω αυτη την περιοδο.Αυτη λοιπον την περιοδο ακολουθω ενα προγραμμα με βαρη 5 φορες την βδομαδα.Δευτερα και Τριτη εχω δουλευω δυναμη σε πανω και κατω μερος αντιστοιχα την Τεταρτη εχω οφφ απ τα βαρη και κανω λιγους κοιλιακους και αεροβια μετριας εντασης και Πεμπτη Παρασκευη και Σαββατο δουλευω υπερτροφια με εξαιρεση την πρωτη ασκηση καθε προπονησης που δουλευω δυναμη.Οι μερες δυναμεις ξεκινανε με παγκο και Σκουατ αντιστοιχα ενω τις μερες υπερτροφιας οι ασκησεις δυναμεις ειναι Over Head Press,Deadlift και Inclined Bench αντιστοιχα με Ωμους/Πλατη την Πεμπτη,Ποδια την Παρασκευη και Στηθος/Χερια το Σαββατο.Επειδη στα χερια θελω να δωσω επιπλεον βαρυτητα κανω απο μια ασκηση για Δικεφαλο και Τρικεφαλο και την Πεμπτη.Στο προγραμμα αυτο εναλλασω κατα καιρους τα συστηματα που χρησιμοποιω(πυραμιδες,σουπερ σετ,αναποδη πυραμιδα κτλ)και συνηθως καθε 6 περιπου βδομαδες ακολουθω μια deload βδομαδα οπου κοβω απ τον ογκο προπονησης μου για να ξεκουραστει το Νευρικο Συστημα χωρις εντελως αποχη απ τα βαρη.Προσωπικα περαν του γεγονοτος οτι δουλευει πανω μου και μπορω να το πω απ την προοδο που στο πανω μερος ειναι περιπου 5% καθε βδομαδα και στο κατω 10% εινια ενα προγραμμα που γουσταρω και το οτι ακολουθω ενα προγραμμα το οποιο γουσταρω να κανω συνδεεται και με την προοδο.Αεροβια κανω και την Δευτερα το βραδυ που ως τωρα εκανα διαλυματικη με πολυαρθρικες ασκησεις αλλα επειδη εχω παλιο τραυματισμο στον ωμο και παρατηρησα οτι επιβαρυνεται το αλλαξα με ακομη μια αεροβια μετριας εντασης και κοιλιακους.Την Κυριακη που ειναι οφφ μερα,παω μια μεγαλη βολτα η οποια δεν επιβαρυνει την ξεκουραση μου οπως εχω παρατηρηση.
    Οσο αναφορα την διατροφη την οποια και αυτη θα παραθετω,κανω 5 γευματα τα οποια κατα καιρους εχω αναρτησει στο thread με τα φαγητα και κινουμε υπερθερμιδικα.Μετραω το βαρος μου καθημερινα και βγαζω τον μεσο ορο της βδομαδας.Οσο το βαρος που παιρνω κυμαινεται μεταξυ 100-400(max) γραμμαριων δεν αλλαζω τις ποσοτητες που καταναλωνω.Η συντηρηση μου ειναι περιπου 3.100 και αυτη την περιοδο ειμαι στις 3.300 περιπου και στον τελευταιο μεσο ορο ημουν 81.9.Αυτη την βδομαδα παει για 82.1 οποτε η διατροφη μενει ιδια και βλεπουμε.Οσο υπαρχει προοδος και στην ζυγαρια και στα βαρη δεν με βιαζει κανεις.Θα σταματησω στα 87 με 88 και θα κατεβω το καλοκαιρι αν ολα πανε καλα γιατι υπαρχει το σκεπτικο της μετεγκαταστασης σε αλλη χωρα να πεσω στα 80-81 δηλαδη 2 η 3 κιλα πανω απ οσα ειχα πεσει το καλοκαιρι που μας περασε!
    Αυτα τα λιγα για την διατροφη,το ασκησιολογιο και τους στοχους!Πιο αναλυτικα στις μερες και προπονησεις που ακολουθουν!
    Long long way to the top
    Long way down if you fall
    And it's a long way back if you get lost

  14. #14
    Senior Bodybuilder Δεσμώτης's Avatar
    Join Date
    17-05-15
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    4,635

    Default

    Ημερολογιο ενος Δεσμώτη,14/01/2016

    Η μερα αρχισε οπως συνηθως,μαγειρευοντας την πρωιναρα μου ενω παραλληλα εψηνα και το κοτοπουλο που αγορασα χθες.Εφαγα,μελετησα λιγο για της εξετασεις για το πτυχιο Personal Trainer σε 2 βδομαδες και ηπια πανω κατω 2 λιτρακια νερο.Μετα ηπια τον καφε μου περιπου μιση ωρα πριν την προπονηση,2 ωρες μετα το πρωινο και εφυγα για Ωμους/Πλατη Υπερτροφια.

    Ωμοι/Πλατη Υπερτροφια
    Ζεσταμα:Διατασεις Στατικες και Δυναμικες περιπου 15 λεπτα

    1)Over Head Press:55x4/60x3x2 (Αν και μερα υπερτροφιας οπως εχω αναφερει η πρωτη ασκηση ειναι δυναμη)

    2)Side Lateral Raises with Cable:10x11x2/10x10

    3)Arnold seated Press:15x10x3 (Α ρε δασκαλε Arnold,τι καλο εκανες στους στροφεις μου δεν λεγεται)

    4)Facepulls:30x12x3(Πολυ καλη ασκηση που βοηθαει και για την σταση του σωματος)

    5)Bend Over Row:30x8/40x8(ζεσταμα)-60x10x3(με ευλαβια στην τεχνικη)

    6)Wide-Grip Lat Pulldowns:55x12x2/55x10(Πισω απ το κεφαλι)

    7)Hammer Seated Cable Row:45x11/45x10x2

    8)Shrugs with Dumbells:25x15x2

    9)Seated Preacher Curls(Close Grip):32x12x3

    10)Tricep Dips:Body Weight+10kgsx12x3

    Αποθεραπεια:5 λεπτα διατασεις στατικες

    Το κυριως μενου της προπονησης κρατησε περιπου 1 ωρα με διαλειματα κοντα στο 1 λεπτο.Λογω παλιοτερου τραυματισμου στον ωμο γενικα στο OHP η βελτιωση υπαρχει αλλα δεν ειναι οσο στις αλλες προπονησεις.Επισης ειναι μια ασκηση που θελει πολυ τεχνικη ετσι ωστε να μην εχεις επιβαρυνση στην μεση και να εχεις οσο το δυνατον πιο καθετη επιβαρυνση στον κορμο.Γενικα στις λιγες επαναληψεις η τεχνικη ειναι μια δυσκολη υποθεση και αμα βαλεις κα το δυσκολο της ασκησεως αυτης ακομη περισσοτερο!Αλλα μονο ετσι προφυλασσεσαι απο τραυματισμους και γινεται σωστη δουλεια!Στις ασκησεις υπερτροφιας υπηρχανε βελτιωσεις κυριως στον αριθμο των επαναληψεων οι οποιες αναλογα με την ασκηση,κρινω και την επομενη φορα αυξανω το βαρος η το αφηνω το ιδιο και βλεπω αν ειχαμε εστω μια παραπανω επαναληψη.Τα σετ ηταν χωρις να φτανω στην κοπωση.Ωραια προπονηση και αποδοτικη!Ακολουθει δευτερο ποστ για τα περι διατροφης γιατι αυτο το γεμισα!

    Το τραγουδι που παιζει οταν κανω τις επαναληψης Δυναμης για την περιοδο αυτη ειναι ενα!

    Long long way to the top
    Long way down if you fall
    And it's a long way back if you get lost

  15. #15
    Senior Bodybuilder Δεσμώτης's Avatar
    Join Date
    17-05-15
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    4,635

    Default

    Διατροφικα οπως εχω πει κινουμε ελαφρως υπερθερμιδικα.200 θερμιδες περιπου πανω απ την συντηρηση μου.πριν το πρωτο γευμα της μερας πινω ενα ποτηρι με στημενο λεμονι και πιπερι η τζιντζερ αναλογα τι εχω και ενα ποτηρι τσαι.Αυτο με βοηθαει ετσι ωστε το πρωινο μου που ειναι πολυ μπαμπατσικο να αποροφηθει οσο καλυτερα γινεται ετσι ωστε και να μην αρχισει η μερα με βαρη στομαχι αλλα και να μην επιβαρυνθω στην προπονηση μιας και ειναι ταυτοχρονα και το προ-προπονητικο μου γευμα

    Γευμα 1:120γρ Βρωμη/3 αυγα/200γρ γιαουρτι 0%/100γρ φραουλες/150γρ mix φρουτων

    Γευμα 2:70γρ Thai Jasmine με 190γρ ασπραδι αυγου +250γρ πατατα με 140 γρ ασπραδι αυγου(οπως εχω ποσταρει φωτο το Ρυζάπραδο που κανω τυπου ρυζογαλο και το υπολοιπο αλμυρο)

    Γευμα 3:100γρ λαχανο/100γρ φασολακια (περιπου 1 με 1.5 ωρα μετα το μεταπροπονητικο

    Γευμα 4:110γρ μπασματι/140γρ φιλετο στηθος κοτοπουλο/150γρ mix λαχανικων(μπροκολο/κουνουπιδι/καροτο)/100γρ λαχανο/100γρ ψιλοκομμενο τοματακι

    Γευμα 5:400γρ πατατα/135γρ μοσχαρισιο νουα/100γρ σπανακι/100γρ λαχανο/100γρ ψιλοκομμενο τοματακι

    Γευμα 6:300γρ Γιαουρτι 0%/30γρ καρυδια/17 γραμμαρια αμυγδαλα/4 γραμμαρια(μια μεριδα) ζελε με γευση χωρις ζαχαρη



    Totals 3,312 412 74 242 59 75
    Your Daily Goal 3,124 391 69 234 38 110
    Remaining -188 -21 -5 -8 -21 34
    Calories Carbs Fat Protein Fiber Sugar

    Παρατηρησεις/Tips
    1)Νερο.Πολυ ρωτανε ειδικα σε περιοδο υπερτροφιας τι να παρω η τι να φαω και ποσο ενω πρωτα απ ολα πρεπει να χουνε στο μυαλο τους το νερο.Ειμαστε στο μεγαλυτερο ποσοστο μας Νερο.Οποτε αρχικα πρεπει να χουμε διασφαλισει μια πολυ καλη προσληψη νερου και υγρων στην μερα μας!Χωρις να υπολογιζω τον καφε και τα τσαι που πινω,η μερα μου δεν τελειωνει χωρις 6 λιτρα νερο και αυτο χωρις να πιεζομαι.Αν με γυρνουσες καποια χρονια πριν που ξεκινησα και μου λεγες πρεπει να πινεις 6 λιτρα νερο η πιες 6 λιτρα νερο απο αυριο θα σου λεγα ελα πλακα κανεις δεν γινονται αυτα.Η απαντηση ειναι προοδευτικοτητα.Φυσικα δεν θα αρχισεις πινοντας μια μεγαλη ποσοτητα αν πριν επινες ενα λιτρο με το ζορι.Αλλα προσπαθηστε ολο και περισσοτερο καθε μερα η καθε ενα ορισμενο διαστημα μπορειτε.

    2)Γενικα ο χρονισμος των γευματων δεν με αγχωνει υπερβολικα.κοιταω τα γευματα γυρω απ την προπονηση να ειναι στην ωρα τους αλλα δεν με αγχωνει ντε και καλα αμεσως μετα την προπονηση να χω μαζι μου το γευμα αν φυσικα μπορω να γυρισω σπιτι και να το ετοιμασω σχετικα συντομα.Σημειωση:αυτο ειναι σχετικο.Π.χ. εγω τυχαινει και μενω 10-12 λεπτα μακρυα απ το γυμναστηριο μου και η προπονηση μου δεν κραταει πανω απ 1.5 και κατι ωρες με τα ζεσταματα και τις αποθεραπειες.Καποιος που μενει μακρυα η εχει καποια δουλεια μετα το γυμναστηριο η η προπονηση του ειναι αντοχης η προσεγγιζει την προπονηση αντοχης ειτε στην διαρκεια ειτε στην ενταση τοτε στην περιπτωση αυτη ο χρονισμος αποκτα μεγαλυτερη σημασια.Απλα μιλαω για μενα και πως πραττω εγω.

    3)Συμπληρωματα.Χρησιμοποιω 2.Πρωτον,πολυβιταμινη αλλα οχι ολη την δοση μιας και η διατροφη μου εχει πολλα θρεπτικα και μπορει να τυχει και να μην παρω μια μερα.Δευτερον,ψαρολαδακι.

    4)Μιση ωρα πριν την προπονηση συνηθως πινω στιγμιαιο καφε,7 γραμμαρια.ειναι περιπου 210mg καφεινη και κατα την διαρκεια της προπονησης πινω 1 λιτρο νερο σιγουρα και παλι οχι πιεστικα αλλα το τραβαει ο οργανισμος.

    5)3 Τσαι την μερα.Ενα με το πρωινο,ενα πριν το μεταπροπονητικο(Γευμα Νο2) και ενα μετα το γευμα 5.



    Αυτα και για την διατροφη!Αυριο το προγραμμα εχει Ποδια Υπερτροφια με ασκηση Δυναμης Deadlifts!Ενα "All Good" φωτο απο μενα και την κανω για κλαδεμα!Τσαο!
    Long long way to the top
    Long way down if you fall
    And it's a long way back if you get lost

  16. #16
    Pumping Iron GEORGE.P's Avatar
    Join Date
    14-11-14
    Posts
    525

    Default

    Ολα ωραια και νοικοκυρεμενα. Απο αεροβιο μιας και δεν ειδα να το αναφερεις τι κανεις?

  17. #17
    Senior Bodybuilder Δεσμώτης's Avatar
    Join Date
    17-05-15
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    4,635

    Default

    Η αεροβια ειναι κατι το οποιο δεν μενει σταθερο ως προς το ειδος αλλα ως προς την συχνοτητα ναι.Κανω την Δευτερα το απογεμα μαζι με κοιλιακους,γυρω στις 5-6 ωρες απ την ωρα που τελειωνει η προπονηση των βαρεων και αφου εχω φαει 2 γευματα με 1.5-2 ωρες απ το τελευταιο γευμα.Επισης,την Τεταρτη εχω οφ απο βαρη και εχω αλλη μια προπονηση αεροβιας+κοιλιακων.Τελος,την Κυριακη που επισης εχω οφφ παω μια μεγαλη βολτα γυρω στα 40 λεπτα περπατημα τοσο ωστε να μην επιβαρυνθω στην αναρρωση μου.Οι αεροβιες ειναι συνηθως ποδηλατο η διαδρομος 40-45 λεπτα μεσσαιας εντασης η αν κανω HIIT,σπριντακια η διαλειματικη με πολυαρθρικες ασκησεις,ενα ειδος που μ αρεσει παρα πολυ.Γενικα το σωμα προσαρμοζεται σχετικα γρηγορα οταν κανουμε κατι με τον ιδιο τροπο,στην ιδια ενταση και στην ιδια διαρκεια και γι αυτο τα εναλλασω.Ειδικα στην HIIT με πολυαρθρικες ασκησεις ειναι ευκολο να εισαγεις καινουριες προσαρμογες αλλαζοντας την σειρα των ασκησεων η τις ιδιες τις ασκησεις η τις επαναληψεις η και τα κιλα αν και το τελευταιο πιο σπανια,παντα ομως με μια λογικη σειρα εκτελεσης.Τον τελευταιο καιρο δεν κανω διαλειματη με πολυαρθρικες γιατι ειδα οτι ο ομως επιβαρυνεται και μετα απο καποια χρονια στα βαρη και τραυματισμους σκεφτεσαι πως δεν θα τραυματιστεις περαιτερω η πως θα προφυλαξεις τα αδυναμα σημεια σου και οχι να σηκωσεις παραπανω με την τεχνικη τις περισσοτερες φορες να πηγαινει περιπατο.Κοιταω οι αεροβιες,τοσο σε ειδος οσο και σε μερες να μην παρεμποδισουν την προοδο στα βαρη και ως τωρα παει καλα!
    Long long way to the top
    Long way down if you fall
    And it's a long way back if you get lost

  18. #18
    Advanced Bodybuilder Daglari's Avatar
    Join Date
    22-05-15
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    776

    Default

    Ωραιος μητσος
    Grind while they sleep
    Learn while they party
    Live like they dream
    ObesetoaBeast

  19. #19
    Senior Bodybuilder Δεσμώτης's Avatar
    Join Date
    17-05-15
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    4,635

    Default

    Ημερολογιο ενος Δεσμώτη,15/1/16

    Οχι και ο καλυτερος υπνος μιας και ξυπνησα 3 φορες γι αυτο και η ζυγιση ηταν πιο ψηλα σημερα.Γενικα για την βδομαδα αυτη ειμαι 82.1 με 82.5 γι αυτο και χρησιμοποιω τον μεσο ορο.Αλλα επειδη χθες μετα απο 3 μερες που μου χε τελειωσει το μοσχαρι ξαναεφαγα και μιας και δεν ειχα καλο υπνο το περιμενα οτι θα ηταν παραπανω αλλα δεν το υπεραναλυω.Οταν δω οτι παιρνω απο 100-400 γραμμαρια στην βδομαδα μου οι ποσοτητες και το φαγητο μενουν ιδια.Ξυπνησα,εκανα την πρωιναρα μου,μελετησα για τις εξετασεις και μετα απο δυο ωρες εφυγα για Ποδια Υπερτροφια με ασκηση Δυναμης Deadlifts


    Ποδια Υπερτροφια/Ασκηση Δυναμης Sumo Deadlifts

    Ζεσταμα:15 λεπτα διατασεις και ασκησεις κινητικοτητας + 3 σετ ραχιαιους

    1)Sumo Deadlifts:165x4/170x3x2 (Ιδια κιλα αλλα μια επαναληψη παραπανω απ την προηγουμενη βδομαδα=κερδος=προοδος)

    2)Leg Press:100x12/110x12/120x10(Αρχικα εκανα καπακι Front Squat αλλα ηταν μεγαλη επιβαρυνση για την μεση και το αλλαξα κατευθειαν με Press)

    3)Front Squat:50x12/55x12/60x9(χωρις να φτανω κοπωση και με λιγοτερο φορτο απ οσο θα μπορουσα γιατι η τεχνικη στην ασκηση αυτη ειναι το παν.Μεγαλη προσοχη στην σπονδυλικη στηλη καθ ολη την εκτελεση)

    4)Leg Extensions:30x11x2

    5)Reverse Lunges:12.5x10x3(Παραλληλα στον καθρεφτη ωστε να διασφαλισω οτι η πλατη μενει καθετα στο πατωμα)

    6)Single Leg Curls:30x15/35x12x2

    7)Glutes Kickbacks(Machine):25x15x2

    8)Seated Calf Raises:55x15x3

    9)Standing Calf Raises(Machine):70x10/75x8(Η ασκηση αυτη δουλευει καλυτερα στις λιγοτερες επαναληψης σε σχεση με την καθιστη.γι αυτο και στην μια προσεγγιζω το ανωτερο οριο των επαναληψεων για υπερτροφια η κοντα σ αυτο και στην ορθια το κατωτερο με λιγο παραπανω διαλειμμα απο το 1 περιπου λεπτο που κραταω στις υπολοιπες)

    Αποθεραπεια:5 λεπτα διατασεις

    Παρατηρησεις

    1)Ωραια προπονηση με περισσοτερες επαναληψεις στις ασκησεις υπερτροφιας γι αυτο και σε μερικες αυξησα τα κιλα μεχρι να ξαναδω βελτιωση.

    2)Στην ασκηση δυναμεις η βελτιωση ηταν μια ακομη επαναληψη για 2 σετ ενω την προηγουμενη φορα στα 170 εκανα 2.Στις ασκησεις δυναμεις το διαλειμμα ειναι φυσικα μεγαλυτερο και μπορει να ναι 3 εως 5 με 6 λεπτα.Φυσικα τα σετ που γραφω ειναι τα working sets.Προηγουνται καποια σετ που περιλαμβανουν αδεια μπαρα και υποδιαιστερα φορτια,ολα για να χω ενα καλο ζεσταμα πριν μπω στα κιλα.

    3)Χθες ειχα κλαδεμα στο χωραφι και επελεξα να κανω τα κλαδια χωρις την χρηση σκαλας.Σημερα θα ξαναπαω για να κανω τα πανω γτ η επιβαρυνση στο ποδι που θα χα χθες ισως μ εκοβε σημερα.Πολλα στην καθημερινοτητα μας μπορουμε να τα προσαρμοσουμε στους στοχους μας!

    Διατροφη

    1)Οπως ειπα και χθες και σημερα μενουμε στα ιδια μεχρι να κολλησουμε καπου.Λιγο στην σαλτσα ντοματας με την πατατα δεν εχω ικανοποιηση γευστικα και μπορει να δοκιμασω ειτε να παρω μουσταρδα ειτε ξυδι βαλσαμικο αναλογα με το budget και το τι τιμες θα βρω.Τα γευματα πρεπει να μας ικανοποιουνε γευστικα για να μπορουμε να μαστε πιστη στον τροπο ζωης μας χωρις να γινεται κανονας ζωης.Αυτη ειναι η φιλοσοφια μου και αυτο ακολουθω και με παει μπροστα

    2)Χθες στο γιαουρτι στο τελευταιο γευμα εβαλα decaff+stevia και αντι για τριμμενο γαρυφαλλο,εβαλα μεντα.πολυ καλο αποτελεσμα γευσεις το συνιστω!

    3)Μπαχαρικα χρησιμοποιω απ ολα.Σκορδο,Μπουκοβο,Καυτερο Πιπερι Κοκκινο και Μαυρο και σε καθε αν ειναι δυνατον γευμα Κουρκουμας.Ο κουρκουμας αναμεσα στα τοσα καλα του κανει καλο στις αρθρωσεις οποτε προσπαθω να τον εχω εκει που μπορω.Επισης Στεβια,Κανελα,Γαρυφαλλο και Μεντα.Αλατι χρησιμοποιω υποκαταστατο αλλα μπορει να το γυρισω στο κανονικο παλι λογω budget μιας και διαφορα δεν μ κανει ιδιαιτερη γιατι εχω συνηθησει να τα τρωω αναλατα.Ωστοσο ειναι απαραιτητο το αλατι και καλο ειναι να παρακολουθουμε την καταναλωση του.Περα απ το νατριο που εχουν οι τροφες που καταναλωνω,χρησιμοποιω 1γρ υποκαταστατο στο πρωινο μου και 1 γρ στο μεταπροπονητικο δηλαδη γυρω απ την προπονηση.

    4)Σημερα θα δοκιμασω να αλλαξω αναμεσα στα γευματα τις σαλατες.Ετσι μαζι με το ρυζι θα βαλω το σπανακι και το λαχανο και μαζι με το κομμενο τοματακι θα το ανακατεψω σ ενα μπολ.μπορει να με ικανποιησει γευστικα περισσοτερο οποτε δεν κανω και κατι!

    5)Χρησιμοποιω φρουτα στο πρωινο μου που δεν παραγω.Αυτο ειναι λιγο εγωιστικο ισως για καποιον που προσεχει το budget του στο αποτελεσμα που θα χουμε η ικανοποιηση παιζει πολυ σημαντικο ρολο.Γιατι και το φαγητο ειναι μια ικανοποιηση ακομη και για ατομα που προσεχουν.Τα φρουτα που αγοραζω α)ταιριαζουν με την πρωινη βρωμη και με το γιαουρτι β)δεν χρειαζεται να τα κοψω αρα κραταω το συνολο των θρεπτικων τους συστατικων αλλα το σημαντικοτερο:των φυτικων τους ινων(μιας και το αχλαδι κ τα μηλα που παραγω θα επρεπε να τα κοψω και για να με ικανοποιησουν προσψπικα θα πρεπε να τα περασω απ την τοστιερα με κανελα για να μαλακωσουν.γ)ειναι θερμιδικα πιο "ελαφρια" οποτε μπορω να χω μεγαλυτερη ποσοτητα και σε μερικα πραματα την θελω την ποσοτητα

    6)Αν χρειαστει να αυξησω θερμιδες θα ναι υδατανθρακας.η πρωτεινη μου στην μερα ειναι ηδη ψηλα οποτε η μονη αυξηση που θα χει ειναι εμεσα απο μια τροφη που θα χει και πρωτεινη.Ο ευκολοτερος τροπος για μικρες αλλαγες θα ναι να βαλω σταφιδες στο μεταπροπονητικο.Η μπορει και να αυξησω την πατατα στο 5ο γευμα αν και νομιζω πως θα παω στο πρωτο

    7)τα αμυγδαλα στο πλανο μου ετυχε και μου τα δωρησανε και οταν τελειωσουν θα τα αλλαξω μονο με καρυδια γιατι εινια παραγωγης και εχω κρατησει πολλα

    8)Η πατατα και το ρυζι στο πλανο μου εινια ζυγισμενα ωμα και τα κρεατα μαγειρεμενα

    9)Τα λιπαρα θα τα κρατησω για την ωρα εκει που ειναι.γενικα μεταξυ 20-30% ειναι μια καλη προσληψη σε περιοδο μυικης υπερτροφιας αλλα και παλι ειναι θεμα ικανοποιησης και το ποσο και πως δουλευει ο υδατανθρακας στον καθενα.Οπως λεει και ο δασκαλος μου αλλα και διαφοροι επιστημονες τις διατροφολογιας "Αυτος που ξερει πως λειτουργει ο υδατανθρακας πανω του απ την ποσοτητα,τις πηγες και τον χρονισμο,εχει κερδισει μεγαλο μερος του αποτελεσματος της διατροφης πανω του."Ειναι μια διαδικασια trial and error.Δοκιμαζεις βλεπεις και προχωρας.

    Αυτα τα λιγα και σημερα!Φευγω να προλαβω το τελευταιο φως και να κανω περμαναντ στα δεντρα μου!

    Με αγαπη για την Σωματοδομηση,Ενας Δεσμώτης
    Last edited by Δεσμώτης; 15-01-16 at 17:16.
    Long long way to the top
    Long way down if you fall
    And it's a long way back if you get lost

  20. #20
    Senior Bodybuilder Kruphix's Avatar
    Join Date
    15-03-15
    Posts
    1,414

    Default

    Ισχυει αυτο (το #1) Δημητρη. Εαν μπορεις να απολαυσεις τα γευματα σου ολα μετα ειναι πιο ευκολα.
    Ετρωγα απο τον Αυγουστο μεχρι σημερα μονιμως βραστο ρυζι και βρωμη. Και συνηθως εβαζα μιση κουταλια μαγιονεζα μεσα και πραγματικα μου φαινοταν να κατεβαινει πολυ πιο ευκολα. Τωρα το γυρισα τελειως σε πατατα για μια αλλαγη. Ριγανη βουνισια, ξυδακι και ειναι υπεροχη!

  21. #21
    Senior Bodybuilder Δεσμώτης's Avatar
    Join Date
    17-05-15
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    4,635

    Default

    Quote Originally Posted by Kruphix View Post
    Ισχυει αυτο (το #1) Δημητρη. Εαν μπορεις να απολαυσεις τα γευματα σου ολα μετα ειναι πιο ευκολα.
    Ετρωγα απο τον Αυγουστο μεχρι σημερα μονιμως βραστο ρυζι και βρωμη. Και συνηθως εβαζα μιση κουταλια μαγιονεζα μεσα και πραγματικα μου φαινοταν να κατεβαινει πολυ πιο ευκολα. Τωρα το γυρισα τελειως σε πατατα για μια αλλαγη. Ριγανη βουνισια, ξυδακι και ειναι υπεροχη!
    Παντα πρεπει να ναι ευκολα στο θεμα απολαυση του γευματος.Αν επιλεγουμε τροφες και λεμε πως θα το φαμε τωρα αυτο εχουμε χασει το παιχνιδι!Με το ρυζι δεν εχω θεμα!και σημερα που δοκιμασα να το ανακατεψω με το κομμενο ντοματακι και το σπανακι με το λαχανο μ αρεσε παρα πολυ!Θα δοκιμασω να κοψω την πατατα σε κυβους και να την αναμειξω με φασολακι λαχανο και μιξ λαχανικων για το βραδυ και θα δω αν μου κανει!Αν οχι μπορει να δοκιμασω μπαλσαμικο με την ιδια αναμειξη γιατι δεν θελω να καταφυγω στην μουσταρδα.πολυ νατριο!Αη να δουμε σε καμια ωρα!
    Long long way to the top
    Long way down if you fall
    And it's a long way back if you get lost

  22. #22
    Senior Bodybuilder Δεσμώτης's Avatar
    Join Date
    17-05-15
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    4,635

    Default

    Ημερολογιο ενος Δεσμωτη,16/1/16

    Καλημερα και Καλη Δυναμη σε όλους!Κρυο δεν εχει τραγικο αλλα βρεχει οποτε το παζαρι σημερα θα ναι δυσκολο.Πρωινη ζυγιση στα 82.1 οπως το περιμενα γιατι ο υπνος ηταν καλος!Πεταχτηκα το πρωι να στησω τον παγκο στο παζαρι μιας και λογω υποχρεωσεων δεν μπορουσα να παω ο ιδιος και γυρισα για Πρωιναρα,Καφεδαρα και προπονηση σε 2 ωρες,Στηθος/Χερια Υπερτροφια με ασκηση Δυναμης Inclined Bench.Πολυ προσεκτικη προπονηση και πολυ καλη προθερμανση κυριως για την εμπλοκη του ωμου ως συναγωνιστη μυ σε πολλες ασκησεις και αμα εχεις τραυματιστει παλιοτερα προσεχεις για να εχεις και να μπορεις να γυμναζεσαι!Τα λεμε μετα την προπονηση!Για την ωρα το προγραμμα εχει μελετη Ανατομιας 2 γιατι πλησιαζουν οι εξετασεις!και μη ξεχασω:BOOM!
    Long long way to the top
    Long way down if you fall
    And it's a long way back if you get lost

  23. #23
    Advanced Bodybuilder Daglari's Avatar
    Join Date
    22-05-15
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    776

    Default

    Quote Originally Posted by Δημητράκος View Post
    Ημερολογιο ενος Δεσμωτη,16/1/16

    Καλημερα και Καλη Δυναμη σε όλους!Κρυο δεν εχει τραγικο αλλα βρεχει οποτε το παζαρι σημερα θα ναι δυσκολο.Πρωινη ζυγιση στα 82.1 οπως το περιμενα γιατι ο υπνος ηταν καλος!Πεταχτηκα το πρωι να στησω τον παγκο στο παζαρι μιας και λογω υποχρεωσεων δεν μπορουσα να παω ο ιδιος και γυρισα για Πρωιναρα,Καφεδαρα και προπονηση σε 2 ωρες,Στηθος/Χερια Υπερτροφια με ασκηση Δυναμης Inclined Bench.Πολυ προσεκτικη προπονηση και πολυ καλη προθερμανση κυριως για την εμπλοκη του ωμου ως συναγωνιστη μυ σε πολλες ασκησεις και αμα εχεις τραυματιστει παλιοτερα προσεχεις για να εχεις και να μπορεις να γυμναζεσαι!Τα λεμε μετα την προπονηση!Για την ωρα το προγραμμα εχει μελετη Ανατομιας 2 γιατι πλησιαζουν οι εξετασεις!και μη ξεχασω:BOOM!
    Αυτο που λες με τον ωμο ισχυει πολυ πολυ πισω ωμοι εξω στηθος και κατεβασμα μεχρι το υψος του στηθους
    Ολη η δουλειε ειναι στις τελευταιες 2-3 επαναληψεις που ζοριζει πολυ το πραμα εκει πρεπει να εισαι συγκεντρωμενος μη γινει η πατατα
    Grind while they sleep
    Learn while they party
    Live like they dream
    ObesetoaBeast

  24. #24
    Senior Bodybuilder Δεσμώτης's Avatar
    Join Date
    17-05-15
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    4,635

    Default

    Quote Originally Posted by Daglari View Post
    Αυτο που λες με τον ωμο ισχυει πολυ πολυ πισω ωμοι εξω στηθος και κατεβασμα μεχρι το υψος του στηθους
    Ολη η δουλειε ειναι στις τελευταιες 2-3 επαναληψεις που ζοριζει πολυ το πραμα εκει πρεπει να εισαι συγκεντρωμενος μη γινει η πατατα
    Μεχρι το στηθος δεν κατεβαινω γιατι ειναι ακραια θεση για τον ωμο.Μειωμενο ευρος κινησης?δεν αντιλεγω αλλα ασφαλεστερη εμπλοκη του ωμου στην κινηση?σιγουρα και αυτο θελω.τουλαχιστον στην ασκηση δυναμης ετσι δουλευω.στην υπερτροφια επειδη το καθε μελος το γυμναζω 2 η στην περιπτωση των χεριων 3 φορες την βδομαδα για να μη μιλησω για την εμμεση εκγυμναση και των αλλων μελων σπανια παω σε κοπωση οποτε αυτο το τελευταιες 2 και 3 επαναληψης σπανια ειναι προβλημα.Φυσικα το αρχικο ζεσταμα ειναι πολυ σημαντικος παραγοντας και ποτε δεν τον προσπερναω τοσο για υγεια αρθρωσεων οσο και για αυξηση της αποδοσης αλλα και για ευλιγησια μυων.Σε ερευνες που γινανε σε ατομα που δεν κανανε διατασεις η καποιο προγραμμα κινητικοτητας πριν η μετα η σε ξεχωριστη εκγυμναση παρατηρηθηκε αυξηση αποδοσης εως 10% στα βαρη.Για να μη μιλησω για προφυλαξη απο τραυματισμους.Γενικα πολυ ξεχνανε και ξεχναμε οτι ο μυς δεν ειναι μονο δυναμη και υπερτροφια αλλα ειναι και ευλιγυσια.Και αν δεν θελω στα 40-50 να κινουμε σαν τον Οptimus Prime,μια κλειδωση την φορα,προσεχω για να εχω!
    Long long way to the top
    Long way down if you fall
    And it's a long way back if you get lost

  25. #25
    Advanced Bodybuilder Daglari's Avatar
    Join Date
    22-05-15
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    776

    Default

    Quote Originally Posted by Δημητράκος View Post
    Μεχρι το στηθος δεν κατεβαινω γιατι ειναι ακραια θεση για τον ωμο.Μειωμενο ευρος κινησης?δεν αντιλεγω αλλα ασφαλεστερη εμπλοκη του ωμου στην κινηση?σιγουρα και αυτο θελω.τουλαχιστον στην ασκηση δυναμης ετσι δουλευω.στην υπερτροφια επειδη το καθε μελος το γυμναζω 2 η στην περιπτωση των χεριων 3 φορες την βδομαδα για να μη μιλησω για την εμμεση εκγυμναση και των αλλων μελων σπανια παω σε κοπωση οποτε αυτο το τελευταιες 2 και 3 επαναληψης σπανια ειναι προβλημα.Φυσικα το αρχικο ζεσταμα ειναι πολυ σημαντικος παραγοντας και ποτε δεν τον προσπερναω τοσο για υγεια αρθρωσεων οσο και για αυξηση της αποδοσης αλλα και για ευλιγησια μυων.Σε ερευνες που γινανε σε ατομα που δεν κανανε διατασεις η καποιο προγραμμα κινητικοτητας πριν η μετα η σε ξεχωριστη εκγυμναση παρατηρηθηκε αυξηση αποδοσης εως 10% στα βαρη.Για να μη μιλησω για προφυλαξη απο τραυματισμους.Γενικα πολυ ξεχνανε και ξεχναμε οτι ο μυς δεν ειναι μονο δυναμη και υπερτροφια αλλα ειναι και ευλιγυσια.Και αν δεν θελω στα 40-50 να κινουμε σαν τον Οptimus Prime,μια κλειδωση την φορα,προσεχω για να εχω!
    Φιλε Μητσο σωστα τα λες προσεχουμε σε ολα για να εχουμε
    και προσεχω πολυ στην προπ μου ειδικα εκει οπου τα κιλα ειναι πολλα
    Γενικα οταν κανεις βαρη το μυαλο σου πρεπει να σκεφτεται μονο εκεινη τη στιγμη χωρις να φευγει αλλου
    κανω και εγω σχεδον καθε εβδομαδα απο 2 φορες την καθε μυικη ομαδα
    Στο στηθος χρησιμοποιω ΜΟΝΟ αλτηρες μπορεις να τους ελεγξεις πολυ καλυτερα απο τη μπαρα και γυμναζεσαι και καλυτερα απομονωνοντας το καθε στηθος
    Last edited by Daglari; 16-01-16 at 11:02.
    Grind while they sleep
    Learn while they party
    Live like they dream
    ObesetoaBeast

  26. #26
    Senior Bodybuilder Δεσμώτης's Avatar
    Join Date
    17-05-15
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    4,635

    Default

    Quote Originally Posted by Daglari View Post
    Φιλε Μητσο σωστα τα λες προσεχουμε σε ολα για να εχουμε
    και προσεχω πολυ στην προπ μου ειδικα εκει οπου τα κιλα ειναι πολλα
    Γενικα οταν κανεις βαρη το μυαλο σου πρεπει να σκεφτεται μονο εκεινη τη στιγμη χωρις να φευγει αλλου
    κανω και εγω σχεδον καθε εβδομαδα απο 2 φορες την καθε μυικη ομαδα
    Στο στηθος χρησιμοποιω ΜΟΝΟ αλτηρες μπορεις να τους ελεγξεις πολυ καλυτερα απο τη μπαρα και γυμναζεσαι και καλυτερα απομονωνοντας το καθε στηθος
    Προσωπικα μιλωντας καθε εξοπλισμος εχει τα θετικα του εχει και τα αρνητικα του.Σιγουρα για να αποκτησεις δυναμη και υπερτροφια μπορεις να το κανεις και με αλτηρες η και με βαρη οποτε χρησιμοποιω και τα δυο.Δεν υπαρχει αυτο λειτουργει και αυτο οχι και καλο ειναι να χρησιμοποιεις αυτο που εχεις δει οτι δουλευει πανω σου και πιστευεις.Ειδικα στο κομματι του πιστευεις κρυβεται η δυνατη προσπαθεια που στο αποτελεσμα παιζει μεγαλο ρολο.Να σου πει καποιος οχι πρεπει να κανεις και μπαρα και να "πιεσεις" τον εαυτο σου να κανει μπαρα δεν εχει νοημα.
    Long long way to the top
    Long way down if you fall
    And it's a long way back if you get lost

  27. #27
    Senior Bodybuilder Δεσμώτης's Avatar
    Join Date
    17-05-15
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    4,635

    Default

    Ημερολογιο ενος Δεσμωτη,16/1/16(η συνεχεια)

    Στηθος/Χερια Υπερτροφια/Ασκηση Δυναμης Inclined Barbell Bench Press

    Ζεσταμα:15 λεπτα διατασεις και ασκησεις κινητικοτητας

    1)Inclined Barbell Bench Press:95x4/100x3/105/3(Με μεγαλη ευλαβια στην τεχνικη με εξαιρεση την τελευταια επαναληψη του τελευταιου σετ.Μπαρα εως το σημειο που οι ωμοι δεν φτανουν σε ακραια θεση)

    2)Flat Dumbell Bench Press:32x12x3(με στροφη σε ουδετερη λαβη στο τελος της κινησης/τελος πλειομετρικης φασης)

    3)Inclined Cable Bench Flyes:15x15x2

    4)Declined Barbell Bench Press:60x12x2/65x10

    5)Curled Barbell Standing Curls:32x12x2/32x10 (Ανοιχτη λαβη για εσω κεφαλη δικεφαλου και ως 45 μοιρες πανω απ το οριζοντιο με το πατωμα επιπεδο)

    6)Cable Curls:50x10x3(Εκτελεση σε ολο το ευρος της κινησης)

    7)Concentration Curls:12.5x10x2

    8)Bench Tricep Press:50x12x2/55x10

    9)Skullcrushers(Flat Bench):32x12x2/32x10

    10)"V" Cable Pulldowns:65x11x2(Αρχη κινησης 45 μοιρες απ το σωμα και καθε εκτελεση ως εκει και ολοκληρωση σε ολο το ευρος της πλειομετρικης φασης)

    Παρατηρησεις

    1)Μια ωραια προπονηση απο αποψη προοδου στο κομματι της υπερτροφιας.Παραπανω επαναληψης στα ιδια κιλα,εως καθολου επιβαρυνση στον ωμο και η τεχνικη πολυ καλη και προσεκτικη.

    2)Στο κομματι της δυναμης η προοδος ηταν λιγοτερη απ το 5% της προηγουμενης βδομαδας,σημαδι ισως οτι η βδομαδα Deload ερχεται στα κοντα.Αν οχι η επομενη η παραεπομενη σιγουρα

    3)Στα χερια,οι καμψεις εγιναν ως ενα σημειο της κινησης γιατι στο υπολοιπο δεν υπαρχει κερδος και κραταω την ενταση στο μυ παραπανω.Γενικα στις Καμψεις 3 σημεια ειναι σημαντικα για μενα:Ο σταθερος κορμος,το ευρος κινησης και η επιστροφη των κιλων στην αρχικη θεση σε καθε επαναληψη(δηλαδη η "κοντρα" που ασκουμε στην δυναμη της βαρυτητας σε καθε επαναληψη)

    4)Στις καμψεις στο σκοινι υπαρχει η διαφορα οτι σε ολο το ευρος της κινησης εχουμε αντισταση οποτε υπαρχει κερδος να παιξουμε σε ολο το ευρος

    5)Το ιδιο που ισχυει στις καμψεις δικεφαλου ισχυει και στις πιεσεις τρικεφαλου στην τροχαλια.Μετα απο ενα ορισμενο ευρος κινησεις στο τελος της κινησεις δεν εχεις κερδος οποτε ως εκει τις εκτελω.Μπορει και να χει καποιος εν μερη καποιο κερδος αν η τροχαλια ειναι τοποθετημενη πολυ ψηλα οποτε και στο τελος της κινησης εχει καποια αντισταση αλλα δεν νομιζω οτι ειναι μεγαλο το κερδος μιας και πρεπει να λαβουμε υποψη το αποτελεσμα αυτου που μπορει να ειναι λιγοτερες επαναληψης στα ιδια κιλα και ισως αυτο να χει μεγαλυτερη σημασια να το εχεις

    Διατροφικα

    1)Καλος υπνος χθες και η ζυγαρια ηταν στα 82.1

    2)Δεν ξερω αν το πα και χθες (εεε κοιτα πιο πανω μη βαριεμαι!) αλλα στο γιαουρτι στο τελευταιο γευμα βαζω μαζι με ντεκαφεινε και στεβια ,αρχισα βαζω και μεντα και τους ξηρους καρπους τους κοβω κομματακια και το αναμειγνυω και μετα καταψυξη.Η καλυτερη ωρα της μερας και μεντα+ντεκαφεινε τα σπαει!Μεντα αρχιζα να βαζω και στην πρωινη γλυκια βρωμη και επειδη λιγο γλυκιζει βαζω λιγοτερη στεβια.εστω 1 2 γραμμαρια.Δοκιμαστε το!

    3)Στην αλμυρη δοση της βρωμης βαζω και ριγανι και λιγο χυμο πορτοκαλι μαζι με τα ολοκληρα αυγα που ψιλοκοβω και ανακατευω.Δεν ξερω αλλα απο γευση, μου θυμιζει κατι απο σαλτσα που χρησιμοποιουνε σε τηγανια.μ αρεσε προσωπικα οποτε γτ να μη το συστησω?!

    4)ποσοτητες πηγες και τα τιαυτα μενουν ιδια και την αλλη βδομαδα μαλλον στα ιδια γτ αυτη οπως παει θα μαστε 250γρ περιπου πανω οποτε ημεθα μια χαρα ευχαριστημενη!


    Και κλεινωντας 2 φωτο:Μια πριν την προπονηση και μια μετα!Οπως εγραψα και στο FB:Βρεχει δεν βρεχει,Get the job done!

    Με αγαπη για την σωματοδομηση,Δεσμωτης
    Last edited by Δεσμώτης; 16-01-16 at 16:10.
    Long long way to the top
    Long way down if you fall
    And it's a long way back if you get lost

  28. #28
    Senior Bodybuilder Kruphix's Avatar
    Join Date
    15-03-15
    Posts
    1,414

    Default

    Quote Originally Posted by Δημητράκος View Post
    Μεχρι το στηθος δεν κατεβαινω γιατι ειναι ακραια θεση για τον ωμο.Μειωμενο ευρος κινησης?δεν αντιλεγω αλλα ασφαλεστερη εμπλοκη του ωμου στην κινηση?σιγουρα και αυτο θελω.τουλαχιστον στην ασκηση δυναμης ετσι δουλευω.στην υπερτροφια επειδη το καθε μελος το γυμναζω 2 η στην περιπτωση των χεριων 3 φορες την βδομαδα για να μη μιλησω για την εμμεση εκγυμναση και των αλλων μελων σπανια παω σε κοπωση οποτε αυτο το τελευταιες 2 και 3 επαναληψης σπανια ειναι προβλημα.Φυσικα το αρχικο ζεσταμα ειναι πολυ σημαντικος παραγοντας και ποτε δεν τον προσπερναω τοσο για υγεια αρθρωσεων οσο και για αυξηση της αποδοσης αλλα και για ευλιγησια μυων.Σε ερευνες που γινανε σε ατομα που δεν κανανε διατασεις η καποιο προγραμμα κινητικοτητας πριν η μετα η σε ξεχωριστη εκγυμναση παρατηρηθηκε αυξηση αποδοσης εως 10% στα βαρη.Για να μη μιλησω για προφυλαξη απο τραυματισμους.Γενικα πολυ ξεχνανε και ξεχναμε οτι ο μυς δεν ειναι μονο δυναμη και υπερτροφια αλλα ειναι και ευλιγυσια.Και αν δεν θελω στα 40-50 να κινουμε σαν τον Οptimus Prime,μια κλειδωση την φορα,προσεχω για να εχω!
    Δεν ειναι μειωμενο το ευρος της κινησης. Yπαρχει κ ενα ωραιο βιντεο προπονησης απο τον Wheeler που το τονιζει 2-3 φορες.

  29. #29
    Senior Bodybuilder Δεσμώτης's Avatar
    Join Date
    17-05-15
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    4,635

    Default

    Quote Originally Posted by Kruphix View Post
    Δεν ειναι μειωμενο το ευρος της κινησης. Yπαρχει κ ενα ωραιο βιντεο προπονησης απο τον Wheeler που το τονιζει 2-3 φορες.
    Εννοω πως και πιο κατω να πας θα χεις προσαρμογες στο στηθος αλλα μη ξεχναμε οτι και στον αθλητισμο υπαρχει μια σχεση κοστους οφελειας!Καποιοι πανε και το συστηνουν ανεπιφυλακτα,εγω που εχω θεμα με τον ωμο και ζυγιζω αλλιως πλεον τις καταστασεις δεν το συστηνω ουτε σε καποιον που θα με ρωτησει ουτε στους μελλοντικους μου πελατες!Υπαρχει ενα "αστειο" γενικα το οποιο λεει οτι οι περισσοτεροι αρχισαμε με τα περιοδικα και αρχισαμε χαναμε κιλα για να χουμε ενα καλο σωμα.Μετα το γυρισαμε στο bodybuilding.Μετα θελαμε κατι παραπανω και θελαμε να σηκωνουμε κιλα και το γυρισαμε στο powerlifting.Μετα τραυματιστικαμε και γιναμε ο fuctional τυπος! :P Μη το παρει κανεις προσωπικα απλα μου το πε ο δασκαλος στο μαθημα!
    Long long way to the top
    Long way down if you fall
    And it's a long way back if you get lost

  30. #30
    Advanced Bodybuilder Mystical's Avatar
    Join Date
    23-10-10
    Posts
    744

    Default

    Καλη αρχη στο λογκ σου Δημητρη!Το διαβαζω παντα με προσοχη! Μου αρεσει ποσο αναλυτικα γραφεις οχι μονο τις ασκησεις αλλα και τις γενικοτερες σκεψεις σου αλλα και προτασεις στην διατροφη καθως και την επιμονη σου στην σημασια του φαγητου.
    Επι ευκαιρια να σου δωσω ενα ρεσπεκτ και για τις προαλλες (στο θρεντ με τις φωτογραφιες μελλον) για την αναλυση που εκανες στο θεμα του χυμου οτι κατα την αλεση των φυτικων ινων μετα η φρουκτωζη δεν εχει φρενο! Δεν το ειχα σκεφτει ουτε διαβασει πουθενα αυτο!


 
Page 1 of 54 123451151 ... LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Γυναικεία Γωνιά Συζήτησης
    By Kardoula in forum Off Topic
    Replies: 2174
    Last Post: 08-02-21, 17:19
  2. Η Γωνιά Του Δεινοσαύρου - Για Τις Κυρίες Του Ελληνικού Bodybuilding!!
    By Dinosaure in forum Ελληνες Αθλητές Και Αθλήτριες
    Replies: 53
    Last Post: 29-02-12, 17:45
  3. Μονοζυγο...απο μια αλλη οπτικη γωνια
    By guest01247 in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 17
    Last Post: 01-02-09, 03:50

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •