Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 5 of 5
  1. #1
    Pumping Iron bebeto's Avatar
    Join Date
    22-09-13
    Location
    Athens
    Posts
    680

    Default Από Όγκο - Ισοθερμιδικά

    Καλησπερα παιδια και συγνωμη γιατι τον τελευταιο καιρο σας εχω κουρασει ολο με τις αποριες μου...

    Απο Σεπτεμβρη που γραφτηκα στο φορουμ και ξεκινοντας ογκο εφτιαξα τη διατροφη μου και το προγραμμα και το αποτελεσμα απο 70 κιλλα να φτασω στα 75 και νομιζω οτι ειναι αρκετα ποιοτικα καθως συνδιαζα και φουλ αεροβιο...Τους τελευταιους 2 μηνες δουλεψα το προγραμμα call of cthulhu του Mazda6 οπως ακριβως το γραφει (ισως εκανα λιγο παραπανω κοιλιακους :P)...
    Θελω τωρα να παω λιγο ισοθερμιδικα και να δουλεψω τα κιλλα που εχω βαλει μεχρι το Μαρτη-Απριλη...Η απορια μου λοιπον ειναι η εξης,χρειαζεται αλλαγη και το προγραμμα προπονησης εκτος της διατροφης? Γιατι αλλο να παιζεις 3 σετ πυραμιδα με πολλα κιλα και αλλο να παιζεις 4 δωδεκαρια με λιγοτερα κιλα.

    Εγω σκεφτομουν να βαλω καθε μυικη ομαδα 2 φορες την εβδοαμδα, με διαφορετικες ασκησεις η καθε προπονηση(εκτος των βασικων) ωστε να υπαρχει ποικιλια και να γυμναστει ο καθες μυς πιο σφαιρικα με 4 σετ των 10-12 επαναληψεων (6 ασκησεις πλατη,5 ασκησεις στηθος,4 δικεφαλα,4τρικεφαλα,4 ομοι και 7 ποδια) η απλα στο ιδιο στυλ 2 φορες προπονηση η καθε μυικη ομαδα με ιδιες ασκησεις...Το θεωρειτε σωστο σα φιλισοφια η οχι?

    Και μια δευτερη ερωτηση εγκυκλοπεδικα πιο πολυ,το να χρησιμοποιησεις κρεατινη σε περιοδο που δουλευεις ισοθερμιδικα η σε περιοδο γραμμωσης θα εχεις καποιο αποτελεσμα η θα σε παει πισω?
    τα θαυματα συμβαινουν μονο σε οσους δε τα παρατανε ΠΟΤΕ

  2. #2
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    23-03-14
    Posts
    3,552

    Default

    Καλησπερα φιλε μου.Αρχικα μπραβο για τα 5 κιλα που εβαλες, που απο Σεπτεμβρη μεχρι και τωρα ειναι καλο σημαδι οτι δεν εκανες αποτομη αλλαγη του βαρους σου και το πηγες σταθερα.

    Παμε τωρα στα επιμερους.To call of cthulu ειναι προγραμμα που συνδυαζει υπερτροφια και λιγη δυναμη, και σε φαση που εισαι υπερθερμιδικα εχει πολλα ωφελη σαν προγραμμα πυραμιδας.Το εχω κανει και γω και αν χρησιμοποιησεις τα σωστα κιλα σε καθε σετ ειναι πολυ χρησιμο για να δουλεψεις βασικες ασκησεις και να προετοιμασεις το σωμα σου για επομενα και διαφορετικα συστηματα.

    Εχεις κατα τη γνωμη μου 2 επιλογες.Μπορεις να καθισεις μεχρι και τελος του Φεβρουαριου στο προγραμμα, και να μεταβεις το Μαρτη και τον Απριλιο σε ενα "καθαρο" προγραμμα υπερτροφιας, να ανεβασεις λιγο τις επαναληψεις σου και να παιξεις και με τους χρονους εκτελεσης των ασκησεων για καλυτερο ελεγχο της κινησης.Αν θυμαμαι καλα στο προγραμμα του ο Σταυρος(Mazda6) προτεινει tempo 2/0/2, οπου 2 τα second σε θετικη και αρνητικη φαση της κινησης.Μπορεις λοιπον να παιξεις με τους χρονους, σε στυλ 4/0/1(οπου 4 η αρνητικη φαση της ασκησης και 1 η θετικη), 3/0/2 κ.ο.κ.Να κρατας το μυ σε ταση δηλαδη για μεγαλυτερη διαρκεια, και να αυξησεις λιγο τις επαναληψεις σου(πχ ευρος 10-12 σε απλα σετ και οχι πυραμιδα,ή 12-15).

    Τωρα για το πληθος των ασκησεων.Μπορει να σου φανει καπως παραξενο, αλλα πιστευω πως ειναι πολλες οι ασκησεις που βαζεις σε καθε μυικη ομαδα.Για παραδειγμα πιστευω πως με 3 ή και 4 ασκησεις πλατη, αν εισαι πραγματικα συγκεντρωμενος στην εκτελεση, και κανεις και σωστα διαλειμματα(εδω ας πουμε στην προκειμενη φαση θα σου ελεγα να δοκιμασεις 45" διαλειμματα), με 3 σετ θα κανεις δουλεια και με το παραπανω.Εσυ βεβαια ξερεις καλυτερα το σωμα σου, απλα σου το λεω γιατι ετσι κερδιζεις και σε χρονο.

    Τελος, για την κρεατινη, πιστευω πως μπορει να σε βοηθησει σε καθε φαση που βρισκεσαι, αλλα να βρισκεις φασεις που θα κανεις ενα διαλειμμα για να ξεκουραζεις και τον οργανισμο σου(πχ σε μια περιοδο που εισαι σε περισσεια θερμιδων, μπορεις την κρεατινη να μην την εχεις).
    "Everyone works hard when they want to, when they get quick results, when it’s convenient to put forth effort. The best work hard when they don’t want to, when it’s inconvenient to give it that little extra effort... and that extra effort might be just what they need to place them on top." -Peter Vidmar

  3. #3
    Pumping Iron bebeto's Avatar
    Join Date
    22-09-13
    Location
    Athens
    Posts
    680

    Default

    Αδερφε ευχαριστω πολυ για το χρονο σου, η δευτερη επιλογη ομως ποια ειναι?
    Σχετικα με αυτα που λες εχω στο μυαλο μου να τα συμπερηλαβω στο προγραμμα σταδιακα, η ερωτηση μου ειναι αν ειναι σωστη η φιλοσοφια 2 φορες προπονσηη καθε μυικη ομαδα με διαφορετικες ασκησεις εκτος των βασικων?
    τα θαυματα συμβαινουν μονο σε οσους δε τα παρατανε ΠΟΤΕ

  4. #4
    Forum Team iLikeBB's Avatar
    Join Date
    26-08-12
    Location
    Αθήνα
    Posts
    6,665

    Default

    Γιατι να κανεις 2 φορες προπονηση; Και αν θες οπωσδηποτε να κανεις πρεπει να φτιαξεις το προγραμμα σου ωστε να ειναι ελαφρυ σε ογκο προπονησης,να προλαβαινεις να αναρρωνεις αλλά και ταυτοχρονα δυνατο σε ενταση ωστε να το νιωσει το σωμα σου.

    Γιατι απλα δεν μενεις σε κλασσικο 5ημερο σπλιτ;
    Οσες φορες και να προπονηθεις μεσα στη βδομαδα,δεν θα δεις καμια αξιοσημειωτη διαφορα απο το να χτυπας καθε σημειο σου 1 φορα.

    Οπως ειπε και ο Πανος,δωσε βαση στην ποιοτητα των σετ σου,οχι στην ποσοτητα της προπονησης ή της συχνοτητας προπονησης.

  5. #5
    Pumping Iron bebeto's Avatar
    Join Date
    22-09-13
    Location
    Athens
    Posts
    680

    Default

    Στο μυαλο μου το να εισαι ισοθερμιδικα και να δουλευεις τα κιλλα που εχεις παρει μου φενεται σαν κατι αναεμσα στον ογκο και στη γραμμωση...Σκεφτομαι λοιπον οτι πλεον δε χρειαζοντε τοσο βαριες προπονησεις ουτε τοσο μεγαλα δειαλιματα ξεκουρασης (καθως στο προγραμμα του mazda δουλευεις μια μερα πανω μερος,μια κατω,οποτε εχεις περιπου 48 ωρες ξεκουραση απο προπονηση σε προπονηση του πανω-κατου μεορυς οτυ σωματος) και ταυτοχρονα θες να δειξει και λιγο ο μυς οποτε θα χρειαστει παραπανω προπονηση...Μπορει το σκεπτικο μου να ειναι και τελειως λαθος....

    Υ/Γ. Τελικα ο διαχωρισμος που προτεινω ενδεικνιτε η ειναι λαθος? :P
    τα θαυματα συμβαινουν μονο σε οσους δε τα παρατανε ΠΟΤΕ


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Για Όγκο
    By Georgito in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 3
    Last Post: 01-01-16, 21:17
  2. Ισοθερμιδικά
    By tsigiax in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 37
    Last Post: 23-06-15, 01:03
  3. Όγκος ή Ισοθερμιδικά;
    By giannisgk7 in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 5
    Last Post: 12-04-14, 10:46
  4. Η διατροφη μου για ογκο!!!!
    By rikos in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 6
    Last Post: 16-11-12, 23:07

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •