Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 12 of 12
  1. #1

    Default Γνώμη για διατροφή-Πρόγραμμα εκγύμνασης

    πρωτα απο ολα,καλως σας βρηκα μιας και ειναι το πρωτο μου post!ονομαζομαι κωστας,ειμαι 22 χρονων,1,74 ύψος και 94 κιλα και όπως ειναι προφανες χρειαζομαι να χασω αρκετα κιλα ωστε να ειμαι σε φυσιολογικα πλαισια.
    Αρχικα γυμναζομαι 5 φορες την βδομαδα,ολες τις καθημερινες δυστυχως χωρις να εχω την δυνατοτητα να εχω καποια κενη μερα ενδιαμεσα.
    Το προγραμμα μου παει ως εξης (αν χρειαζεται καποιος για να τοποθετηθει περαιτερω, πειτε μου να γραψω και συγκεκριμενες ασκησεις τι κανω):
    Δευτερα στηθος,κοιλιακους,πηχη,αεροβιο 30-40 λεπτα αεροβιο
    Τριτη πλατη γαμπες 30-40 λεπτα αεροβιο
    Τεταρτη ποδια κοιλιακους(αεροβιο σπανιο καθως συνηθως σερνομαι μετα απο ποδια)
    Πεμπτη ωμους πηχη 30-40 λεπτα αεροβιο
    Παρασκευη χερια(δικεφαλους,τρικεφαλους) γαμπες πηχη 30-40 λεπτα αεροβιο

    Και οσον αφορα την διατροφη προσπαθω να κανω 5 γευματα την μερα αλλα δεν με βολευει να πω την αληθεια και συνηθως μενω στα 4 , και κατα κυριο λογο ειναι ως εξης :
    1ο γευμα(10-11 πμ) : 200γρ γιαουρτι,40-50γρ βρωμη,1 φρουτο (μπανανα,ακτινιδιο συνηθως) και 1 κουταλια μελι
    2ο γευμα(1-2 μμ) : 100-150 γρ κοτοπουλο,μοσχαρι η τονο με 62,5 γρ ρυζι (αβραστο,σακουλακι) και σαλατα μαρουλι/μπροκολο με 1 κουταλια λαδι
    Προπόνηση κατα τις 4μμ και μετα την προπονηση 1 σεηκερ με 1 scoop πρωτεινης και 1 μπανανα
    3ο γευμα (6:30-7:30μμ) οτι και στο 2ο γευμα χωρις το ρυζι
    4ο γευμα (9:30-10:30μμ) 200γρ γιαουρτι/cottage με 1 κουταλια μελι και 1 μετρια κουταλια της σουπας φυστικοβουτυρο
    οποτε εχουμε γυρω στα 150γρ πρωτεινης,130 περιπου αν μετραω καλα υδατανθρακες και γυρω στα 50γρ λιπαρα(διορθωστε με αν κανω λαθος στους υπολογισμους,μπορει να το χασα καπου)

    ευχαριστω εκ των προτερων οσους ασχοληθουν,ολες οι συμβουλες ευπροσδεκτες

  2. #2
    Forum Team iLikeBB's Avatar
    Join Date
    26-08-12
    Location
    Αθήνα
    Posts
    6,662

    Default

    Κατ' αρχην τρως πολυ λιγες θερμιδες.
    Οταν χρειαστει να κατεβασεις κι αλλο στο τελος θα τρως 3 γευματα τη μερα...
    Ανεβασε σταδιακα απο καθαρο φαγητο.Πρωτεινη για τα κιλα σου θες τουλάχιστον 200γρ και υδατανθρακα γυρω στα 350 σιγουρα.
    Σε καθε γευμα να εχεις υδατανθρακα Εκτος απο το τελευταιο
    Μην ακους οτι αν τρως υδατανθρακα δεν χανεις λιπος. Μια χαρα χανεις και λιπος και εχεις και ενεργεια οχι μονο για τις προπονησεις αλλά δεν παιζεις και με τις ορμόνες σου.
    Στο γευμα 3 βαλε και ρυζακι/πατατα.

    Επισης ανεβασε τα λιπαρα σου στα 80-85γρ, εχουν μεγαλη σημασια στην προσπαθεια σου

  3. #3
    Senior Bodybuilder iceburner's Avatar
    Join Date
    07-03-12
    Location
    Athens
    Posts
    2,926

    Default

    Quote Originally Posted by iLikeBB View Post
    Κατ' αρχην τρως πολυ λιγες θερμιδες.
    Οταν χρειαστει να κατεβασεις κι αλλο στο τελος θα τρως 3 γευματα τη μερα...
    Ανεβασε σταδιακα απο καθαρο φαγητο.Πρωτεινη για τα κιλα σου θες τουλάχιστον 200γρ και υδατανθρακα γυρω στα 350 σιγουρα.
    Σε καθε γευμα να εχεις υδατανθρακα Εκτος απο το τελευταιο
    Μην ακους οτι αν τρως υδατανθρακα δεν χανεις λιπος. Μια χαρα χανεις και λιπος και εχεις και ενεργεια οχι μονο για τις προπονησεις αλλά δεν παιζεις και με τις ορμόνες σου.
    Στο γευμα 3 βαλε και ρυζακι/πατατα.

    Επισης ανεβασε τα λιπαρα σου στα 80-85γρ, εχουν μεγαλη σημασια στην προσπαθεια σου
    Θεωρώ υπερβολή για αυτό το ύψος / κιλά τις παραπάνω ποσότητες.
    Εγώ προσωπικά θα το πήγαινα στο 150 / 200 /75-80 περίπου για αρχή.

    Η διατροφή σου θελει λίγο καθάρισμα. Απέφυγε το μέλι και το φυστικοβούτυρο (ξέρω είναι νόστιμα-αλλά τι να κάνουμε...)
    Υπολόγισε την πλειονότητα του υδατάνθρακα να την έχεις σε πρωινο / προ και μετα προπόνησης

    Αν θέλεις ξανα γράψτη με γνώμονα τα παραπάνω και την βλέπουμε πάλι,
    5 γεύματα μπορείς να τα κάνεις..νέο παιδί...ε?

    Φιλικά,
    May the force be with you!

    https://www.youtube.com/channel/UC2048RHf8N0c1dSgdorMDlw

  4. #4
    Forum Team iLikeBB's Avatar
    Join Date
    26-08-12
    Location
    Αθήνα
    Posts
    6,662

    Default

    Για αρχη ναι εννοειται καπου εκει αλλά οσο πιο ψηλα παει τις θερμιδες με καθαρο φαγητο(σιγα-σιγα με το περας μηνων),τοσο θα μπορει να τις μειωσει μετα λιγο λιγο χωρις να πειναει και να χει συνεχη προοδο.
    Οι συντηρησης του θα ναι γυρω στις 3400-3600,απο τις οποιες τωρα τρωει τις μισες
    Για το μελι συμφωνω με τον Παγο,για το φυστικβουτυρο αν ειναι αγοραστο προσωπικα θα το βγαζα.
    Αν ειναι σπιτικο και το κανεις εσυ στο μουλτι,μια χαρα επιλογη το βλεπω και....νοστιμοτατο

  5. #5
    Senior Bodybuilder iceburner's Avatar
    Join Date
    07-03-12
    Location
    Athens
    Posts
    2,926

    Default

    Quote Originally Posted by iLikeBB View Post
    Για αρχη ναι εννοειται καπου εκει αλλά οσο πιο ψηλα παει τις θερμιδες με καθαρο φαγητο(σιγα-σιγα με το περας μηνων),τοσο θα μπορει να τις μειωσει μετα λιγο λιγο χωρις να πειναει και να χει συνεχη προοδο.
    Οι συντηρησης του θα ναι γυρω στις 3400-3600,απο τις οποιες τωρα τρωει τις μισες
    Για το μελι συμφωνω με τον Παγο,για το φυστικβουτυρο αν ειναι αγοραστο προσωπικα θα το βγαζα.
    Αν ειναι σπιτικο και το κανεις εσυ στο μουλτι,μια χαρα επιλογη το βλεπω και....νοστιμοτατο
    Θάνο, φιλικά. το πρόγραμμα διατροφής βγαίνει για το "τωρα" και όχι για κάποιους μήνες μετά. Μη ξεχνάς ότι ένα άτομο που έχει κάποιο Χ λιπώδη ιστό δεν μεταβολίζει / αξιοποιεί με τον ιδιο τρόπο τον υδατάνθρακα (όπως και τα άλλα μακροσυστατικά) με τον ίδιο τρόπο. Πόσο μάλλον όταν είναι αρχάριος και δεν δημιουργεί καμία τρελή μυική καταστροφή..400 τρωω εγω την ημέρα και μαλιστα σε 6 γεύματα...οπότε καταλαβαίνεις τι θα γίνει στο παλικάρι με 4 γεύματα και 350..

    kwstas493 σόρρυ για το ψιλοοφ, προφανως τα παραπάνω είναι γνώμη μου, και δε σημαίνει ότι είναι σωστά ή λάθος :) το καλό και το κακό του ιντερνετ μαζί...όλα βασίζονται στη δική σου κριτική ικανότητα.

    Και πάλι σορρυ για το οφ, και ότι θελεις και μπορούμε , ευχαρίστως
    Φιλικά,
    May the force be with you!

    https://www.youtube.com/channel/UC2048RHf8N0c1dSgdorMDlw

  6. #6
    Forum Team iLikeBB's Avatar
    Join Date
    26-08-12
    Location
    Αθήνα
    Posts
    6,662

    Default

    Μα εννοειται οτι οσο περναγε ο καιρος θα του λεγαμε να προσθεσει ενα γευμα ακομα.(Εδω παλευω εγω με 5 γευματα να φαω 450 υδατανθρακα,ποσο μαλλον 350 με 3 αφου στο τελευταιο δεν εχει και τοσο μεγαλη ποσοτητα-αν εξαιρεσεις μελι και ξηροκαρπια-...) Τεσπα τα ιδια λεμε απλα με αλλα λογια,εγω ειπα πως να κινηθει και τους αλλους μηνες γιατι ισως θεωρουσε μολις φτασει τα 150/200/75 να σταματησει εκει κ μετα να αρχισει να ξαναμειωνει θερμιδες.

    Καταλαβε παντως ο Κωστας πως να κινηθει; Αυτο εχει σημασια
    Last edited by iLikeBB; 27-01-16 at 16:32.

  7. #7

    Default

    καταλαβαινω τι λετε και οι 2...πρεπει να ανεβω σε θερμιδες καθως εχετε δικιο οτι ειναι λιγες γιατι αν τωρα τρωω 1700 περιπου θερμιδες και κολλησω σε καποια κιλα και τοτε θα πρεπει να κοψω κ αλλο ποσο χαμηλα να φτασω τοτε...? :Ρ
    οποτε αν ανεβω στις 2300-2400 ειναι καλα πιστευετε?απλα το θεμα μου ειναι οτι εχω παρατηρησει πως ειμαι αρκετα ευαισθητος στους υδατανθρακες,εννοω πως οταν ανεβαινω πανω απο 200 εχω παρατηρησει οτι βαζω απευθειας κιλα..οποτε τι να προσθεσω για να φτασω σε αυτες τις θερμιδες??να το παω καπου στα 180 πρωτεινη,180 υδατανθρακες και 90 λιπαρα?

  8. #8
    Forum Team iLikeBB's Avatar
    Join Date
    26-08-12
    Location
    Αθήνα
    Posts
    6,662

    Default

    Οταν ανεβαινες πανω απο 200γρ υδατανθρακα ηταν απο καθαρες πηγες ή οτι να ναι;
    Αν ηταν απο καθαρες και βλεπεις οτι σε χαλαει. Φτάσε 200 σιγα-σιγα και βλεπεις μετα πως δειχνεις και πραττεις αναλόγως

  9. #9

    Default

    εννοειται καθαρες..οτι υδατανθρακες παιρνω ειναι μονο απο βρωμη,λαχανικα,ρυζι,πατατες!δεν ειμαι τελειως αρχαριος οσον αφορα και την γυμναστικη και την διατροφη..απλα παλιοτερα δεν με ενδιεφερε τοσο το τι τρωω γιατι το εκαιγα,τωρα μετα τα 4-5 χρονια κοπροσκυλιασματος ο μεταβολισμος προφανως παει σαν τον επιταφιο!

  10. #10

    Default

    1ο γευμα : 200γρ γιαουρτι,50γρ βρωμη,2 αυγα ολοκληρα
    2ο γευμα (προ-προπονητικο): 150 γρ κοτοπουλο/μοσχαρι/τονο,62,5 αβραστο ρυζι και μπροκολο/μαρουλι σαλατα 1,5 κουταλια λαδι
    μετα την προπονηση κατευθειαν: 1 scoop πρωτεινη σε νερο και 1 μπανανα
    3ο γευμα (μετα-προπονητικο 1-1,5 ωρα περιπου μετα το ροφημα ): ιδιο με το 2ο γευμα
    4ο γευμα : ιδιο με 2ο και 3ο χωρις το ρυζι
    5ο γευμα : 200γρ γιαουρτι/cottage 1 φρουτο και 15 αμυγδαλα

    συνολο οπως τα βγαζω τωρα βγαινουν 210 πρωτεινη,180 υδατανθρακα,90 λιπαρα...συνολο 2370 θερμιδες..πως το βλεπετε τωρα?

  11. #11

    Default

    καποια γνωμη για την ανανεωμενη διατροφη??οποιαδηποτε αλλαγη που πρεπει να κανω??

  12. #12
    Advanced Bodybuilder Daglari's Avatar
    Join Date
    22-05-15
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    776

    Default

    Quote Originally Posted by kwstas493 View Post
    1ο γευμα : 200γρ γιαουρτι,50γρ βρωμη,2 αυγα ολοκληρα
    2ο γευμα (προ-προπονητικο): 150 γρ κοτοπουλο/μοσχαρι/τονο,62,5 αβραστο ρυζι και μπροκολο/μαρουλι σαλατα 1,5 κουταλια λαδι
    μετα την προπονηση κατευθειαν: 1 scoop πρωτεινη σε νερο και 1 μπανανα
    3ο γευμα (μετα-προπονητικο 1-1,5 ωρα περιπου μετα το ροφημα ): ιδιο με το 2ο γευμα
    4ο γευμα : ιδιο με 2ο και 3ο χωρις το ρυζι
    5ο γευμα : 200γρ γιαουρτι/cottage 1 φρουτο και 15 αμυγδαλα

    συνολο οπως τα βγαζω τωρα βγαινουν 210 πρωτεινη,180 υδατανθρακα,90 λιπαρα...συνολο 2370 θερμιδες..πως το βλεπετε τωρα?
    Μια χαρα μου φαινεται εμενα το προγραμμα
    Grind while they sleep
    Learn while they party
    Live like they dream
    ObesetoaBeast


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Πρόγραμμα Εκγύμνασης και Διατροφή
    By Panteios in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 2
    Last Post: 30-05-12, 07:30
  2. Η γνώμη σας για διατροφη και προγραμμα προπονησης.
    By kostasma in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 13
    Last Post: 29-06-09, 01:46
  3. η γνωμη σας για το προγραμμα και τη διατροφη μου
    By panoulisss in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 9
    Last Post: 27-04-08, 23:10

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •