Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 3 of 3
  1. #1
    New Bodybuilder
    Join Date
    31-01-16
    Posts
    1

    Default Αύξηση Βάρους

    Καλησπέρα,
    Εδώ και 2-3 χρόνια έχω αρχίσει γυμναστική και καλή διατροφή. Έχω υπάρξει πολύ αδύνατος, αλλά πήρα απότομα 4-5 κιλά κάνοντας βασικά πράγματα όπως να έχω 5 γεύματα την ημέρα σταθερά και καθημερινή γυμναστική στο σπίτι ΔΕΥ-ΠΑΡ.
    Τώρα είμαι 25 ετών, 1,74, 66 κιλά και αρκετά αδύνατο, οπότε θέλω να πάρω 5-6 κιλά ακόμη. Εδώ και ένα μήνα η διατροφή μου είναι ένα συμβατικό πρωινό(γάλα με δημητριακά), μεσημεριανό-βραδυνό χωρίς επιλογή λόγω του ότι μένω με τους δικούς μου, ένα απογευματινό τοστ-φρούτο και επειδή γυμνάζομαι κυρίως βράδυ παίρνω μία πρωτείνη whey(1 φορά την ημέρα, 30,4gr) πριν τον ύπνο, με αποτέλεσμα να πάρω 1-1,5 κιλό αυτόν το μήνα
    Έχω αποφασίσει, επειδή τη διατροφή μου δεν μπορώ να την αλλάξω, ούτε να μαγειρέυω ότι θέλω εγώ να ξεκινήσω αντί για τη whey μία φόρμουλα άυξησης όγκου στο ίδιο στυλ μία δόση την ημέρα, καθημερινά(η τις μέρες που γυμνάζομαι) πριν τον ύπνο με στόχο να πάρω τα κιλά που θέλω(ακόμη και σε λίπος-δεν έχω στόχους bodybuilding).
    Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι αν αυτό είναι εφικτό με μία δόση ας πούμε 60gr/μερα?
    Και αν ναι τι θα συμβεί αν πάρω 3-4 κιλά σε μερικούς μήνες και μετά σταματήσω και συνεχίσω με μία απλή whey πρωτείνη??....θα χάσω βάρος???
    Ευχαριστώ.

  2. #2
    New Member
    Join Date
    10-03-12
    Posts
    45

    Default

    Κατ'αρχήν καλωσήρθες στο φόρουμ! Το να βάλεις κιλά είναι μια απο τις πιο εύκολες διαδικασίες στον κόσμο, ακόμα και αν ανήκεις στην κατηγορία των εκτόμορφων (που βάζουν δύσκολα βάρος). Απλά τρώς μεγάλες ποσότητες, και πυκνές θερμιδικά τροφές ( πχ, πλούσιες σε λιπαρά). Το θέμα είναι οτι απότομες προσαυξήσεις κιλών, προκαλούν προβλήματα, τόσο στο σώμα σου, όσο και στις ορμόνες σου.
    Απο θεωρητικής πλευράς, αυτό που μετράει είναι η θερμιδική πρόσληψη. Έστω οτι το σώμα σου "συντηρείται" με 2000kcal ημερισίως. Οποιαδήποτε αύξηση, θα σου αυξήσει το βάρος, έστω και λίγο. Αναλόγως με τους στόχους σου, προσαυξάνεις θερμίδες για να επιτύχεις το τελικό αποτέλεσμα. Μιας και δεν μετράς θερμίδες, είναι λίγο πιο δύσκολο, και πρέπει να βρείς μόνος σου την χρυσή τομή της ομαλής αύξησης του βάρους σου. Αυτό είναι εφικτό με συστηματικό ζύγισμα του σώματός σου (πχ μια φορά την εβδομάδα). Εφόσον έχεις σταματήσει να βάζεις βάρος, με απλά λόγια σημαίνει οτι οι θερμίδες αύξησης βάρους, έγιναν πλέον θερμίδες συντήρησής σου, και πλέον να τις αυξήσεις περαιτέρω για να συνεχίσεις να βάζεις βάρος. Μιας και δεν σε ενδιαφέρει το bbing, όπως προείπα αυτο μπορεί να επιτευχθεί με τροφές που είναι πυκνές σε θερμίδες ( όπως είναι το ελαιόλαδο, ξηροί καρποί, φυστικοβούτυρο, ταχίνι και άλλες λιπαρές τροφές).
    Όπως επίσης προανέφερα, θα ήταν πιο σοφή επιλογή, μια πιο "αργή" και "σταθερή" προσθήκη κιλών, κυρίως για την υγεία σου. Αντί να "πετάξεις" τα χρήματά σου για μια "φόρμουλα αύξησης όγκου", δοκίμασε να φτιάξεις ένα δικό σου blend, πχ whey, φυστικοβούτυρο και δημητριακά της αρεσκείας σου. Θα σου βγεί σίγουρα φθηνότερα και θα μπορείς να χρησιμοποιήσεις υλικά της αρεσκείας σου. Θα σου πάρει 1 λεπτό στο blender.
    Καλή συνέχεια σου εύχομαι!

  3. #3
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    23-03-14
    Posts
    3,552

    Default

    Κοιτα, αφου βρισκεις εσυ καλο για το σωμα σου να βαλεις 4-5 κιλα οπως να ναι, εγω δεν εχω να προσθεσω κατι σε θεμα διατροφης.Δηλαδη εκτος απο το να σου πω "μην βαλεις 4-5 κιλα οπως να ναι, καν'το σιγα σιγα και με υπομονη",αφου μας ειπες οτι δεν σε νοιαζει, με την ευχη μου που λενε.

    Τωρα για τις ερωτησεις σου.

    1)Ειναι εφικτο.Με τοση σαβουρα θα διαπρεψεις.
    2)Ναι, θα χασεις βαρος, αν τρως λιγοτερο απ'οτι παλια, λογικο ειναι να χασεις.Και αυτο γρηγορα θα το κανεις;

    Αυτα απο μενα, τα εχεις πολυ λαθος στο μυαλο σου κατ'εμε και εφ'οσον διαλεξες ενα bodybuilding forum για να κανεις την ερωτηση, ωφειλω να σου το πω.
    "Everyone works hard when they want to, when they get quick results, when it’s convenient to put forth effort. The best work hard when they don’t want to, when it’s inconvenient to give it that little extra effort... and that extra effort might be just what they need to place them on top." -Peter Vidmar


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. αύξηση βάρους
    By Mixalhs00 in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 5
    Last Post: 06-07-15, 21:32
  2. Replies: 3
    Last Post: 01-12-10, 20:53
  3. Αύξηση Βάρους
    By kostas123 in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 5
    Last Post: 02-11-09, 08:47

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •