Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 6 of 6
  1. #1
    New Bodybuilder
    Join Date
    16-01-16
    Posts
    4

    Default Βοήθεια με Απώλεια Λίπους - Τα Φώτα Σας!

    Καλησπερα στην ομορφη παρεα, που ζηλεψα και εγινα μελος της εδω και 15 μερες περιπου.Πριν αποφασισω να σας εκφρασω τους προβλιματισμους μου,προσπαθησα να διαβασω οσο το δυνατον περισσοτερα πραγματα μηπως και παρω απαντησεις αλλα μαλλον μπερδευτηκα στην πορεια....!Ας τα παρω ομως απο την αρχη...ζητω εκ των προτερον συγνωμη αν σας κουρασω με την πολυλογια μου αλλα θα προσπαθησω να ειμαι περιεκτικη!Με λενε Αλεκα,ειμαι 43 ετων.1.59 υψος και βαρος 76.6 Kgr.Λοιπον.... ολα ξεκινησαν οταν αποφασισα να χασω τα παραπανησια κιλα που εβαλα περυσι το καλοκαιρι ,τα κιλα μπηκαν ''αυτοματα'' χωρις να το καταλαβω,λογω κλιμακτηριου-εμηννοπαυσης και το χειροτερο ειναι, οπως συμβαινει σ 'αυτες τις περιπτωσεις, τα κιλα ...μαλλον το λιπος συσσωρευτηκε κυριως στην κοιλια.Ετσι πριν απο τρεις μηνες αποφασισα να γραφτω σε γυμναστηριο...και σε συνδιασμο με μια διατροφη(απο αυτη που ειχα κανει και στο παρελθον,χωρις παρακουλουθηση απο διατροφολογο), να χασω τα κιλα που ειχα βαλει...Ο γυμναστης μου συνεστησε αεροβια και λιγα βαρη!Ελα μου ντε που εγω ερωτευτηκα...κεραυνοβολα!!!!!!!!! τα βαρη...εννοειτε ...οχι τον γυμναστη...χαχαχαχαχαχα!Αρχησα δειλα-δειλα...τον πρωτο μηνα,αυξανοντας την προσπαθεια μου σταδιακα...μηνα με τον μηνα χωρις να παραμελω την αεροβια μου.Ο στοχος μου ουσιαστικα για να καταλαβετε ειναι να χασω τα παραπανησια κιλα και κυριως στην κοιλια...(ξερω οτι ειναι δυσκολο),αλλα και να κανω μια σοβαρη προσπαθεια να γραμμωσω τους μυες μου αισθητα!Το προβλημα μου ειναι οτι εδω και τρεις μηνες τωρα, δεν εχω χασει γραμμαριο...να μην πω οτι εβαλα και απο πανω...!Ξερω οτι το σωμα αργει να προσαρμοστει στα καινουργια δεδομενα...αεροβια,βαρη,διατροφη...αλλα ποσο βρε παιδακι μου???στο σωμα μου εχω δει αρκετα μεγαλη διαφορα..σαν αρχαρια που ειμαι..αλλα αυτο που βλεπω στον καθρεφτη δεν μου αρεσει...ακομα τουλαχιστον!Το συζητησα με τον γυμναστη μου..του ανεφερα τους στοχους μου και εκεινος ετσι ''στο ποδι'' και τελειως μπακαλιστικα μου ειπε να κοψω..γαλακτοκομικα και δημητριακα...για να χασω τα κιλα,μου αλλαξε προγραμμα,ειναι περισσοτερο απαιτητικο αλλα μου αρεσει!Αποφασισα εν ολιγοις να παω σε εναν διατροφολογο...η διατροφη που μου εδωσε ειναι σχεδον ιδια μ 'αυτην που εκανα και εγω πριν..του ανεφερα το προγραμμα μου και τους στοχους μου...αλλα δεν ξερω βρε παιδια αν με καλυπτει...γιατι διαβαζοντας ωρες ατελειωτες αυτα που γραφετε εδω...καταλαβα οτι τουλαχιστον δυο γευματα ειναι τα πιο σημαντικα...το πριν και μετα την προπονηση...στην διατροφη που μου εδωσε δεν υπαρχουν αυτα...!Μου ειπε επισης πως η αιτια που δεν χανω κιλα ειναι τα βαρη που κανω...και μου προτεινε να σταματησω το γυμναστηριο,να χασω τα κιλα που θελω και μετα να ασχοληθω με τα βαρη...Αντε τωρα να βγαλω ακρη εγω......!Το μονο σιγουρο ειναι πως δεν θελω με τιποτα να σταματησω τα βαρη...μπορει να ειμαι καπως μεγαλη...σε ηλικια για να γραμμασω τους μυς μου,αλλα θελω να κανω το καλυτερο δυνατο και για το μονο που λυπαμαι ειναι οτι εχασα χρονο,επρεπε να ειχα ασχοληθει πολυ πριν με τα βαρη...ειναι ερωτας!!!!!!!!!!!!Συγνωμη για το πολυ μπλα-μπλα!

  2. #2
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Καλώς όρισες Αλέκα στο φόρουμ!
    Μια παράκλιση.. οταν γράφεις, βάζε παραγράφους, ειναι πιο ευκολα στο μάτι, γιατι ετσι μου βγήκε η ψυχή να σε διαβάσω

    Θα στο πω οσο πιο περιεκτικά και "ζουμερά" γίνεται :

    Mην ξαναπας στον διατροφολόγο!!! Και μόνο που σου είπε οτι πρέπει να κόψεις τη γυμναστική τρώει Χ!!! Απαράδεκτο!!! Εδώ τρομάζουμε να μάθουμε τον αθλητισμό, βλέπουμε πόσα ωφέλη έχει, γκαρίζουν στην τηλεόραση να λένε για γυναίκες που περνούν κλιμακτίριο να γυμνάζονται γιατι θα τους βοηθήσει σωματικά (και οχι μονο) κι αυτός σου είπε να τα κόψεις..

    Ασε και τον γυμναστή να σου δίνει διαιτες του ποδαριού, βγάζοντας ομάδες τροφών που είναι ΑΚΡΩΣ απαραίτητες και που δεν ειναι αυτές η αιτια του προβλήματος σου.
    Με απλά λόγια, άσε τον κάθε άσχετο να λέει τα δικά του.

    Εσύ καλώς έκανες και ερωτεύτηκες τα βάρη (και όχι τον γυμναστή, χαχαχα).
    Τα βάρη θα σε βοηθήσουν όχι μονο στο μεταβολισμό, αλλά και να έχεις γερές αρθρώσεις (βλέπε οστεοπόρωση) και να έχεις οσο γίνεται ομαλή μετάβαση στο θεμα της κλιμακτιριου.

    Τώρα, για το θεμα των κιλών, καλώς ή κακώς οι ορμόνες σου εχουν αλλάξει ρότα. Αυτό σημαινει πως ευκολα θα λιπώνεις και δύσκολα θα ξελιπώνεις. Γι αυτο το λογο επιβάλλεται να κανεις βαρη και αεροβια. Αλλα ο τριτος κρικος ειναι η διατροφη.
    Εδω παλι θελει προσοχη, σωστες επιλογες, σωστες τροφες, οχι ακραια μειωση θερμιδων. Ναι μεν να προσεχεις, αλλα οχι να πεφτεις τραγικα χαμηλα.
    Κάνε το καλυτερο που μπορεις και θα εχεις το καλυτερο αποτελεσμα. Θαυματα δεν γινονται σε ενα ή δυο μήνες. Καντο τροπο ζωής, εχεις να χασεις τιποτα; (εκτος απο λιπος..). Οχι!
    Γράψε μας αναλυτικα τη διατροφη σου να δουμε πως μπορεις να τη διορθωσεις.
    Καλή διαμονη.

  3. #3
    New Bodybuilder
    Join Date
    16-01-16
    Posts
    4

    Default

    Ευχαριστω για την απαντηση σου,το Χ το εχει φαει ο διατροφολογος πριν καλα-καλα βγω απο το γραφειο του,χαχαχαχαχα
    Πιθανοτατα και η διατροφη που μου εδωσε τα ιδια χαλια θα ειναι σαν και αυτον...!
    Λοιπον....
    ΗΜΕΡΑ 1η

    ΠΡΩΙΝΟ:Γαλα απαχο 1φλυτζανι +δημητριακα 60 γρ
    ΔΕΚΑΤΙΑΝΟ:Χυμο, ενα φλυτζανι
    ΜΕΣΗΜΕΡΙΑΝΟ:200γρ σαλατα+300γρ μακαρονια+100γρ κιμα+2κ.σ τυρι
    ΑΠΟΓΕΥΜΑΤΙΝΟ:Χυμο ενα φλυτζανι+1 πιτακι βρωμης 30 γρ(εγω του το ζητησα)
    ΒΡΑΔΙΝΟ:200γρ σαλατα+100γρ κοτατζ+60γρ παξιμαδι+λαδι 2κ.γ
    ΠΡΟ ΥΠΝΟΥ¨(γιατι του ειπα οτι κοιμαμε αργα και πειναω):1 φλυτζανι απαχο γαλα η ενα φρουτο 160γρ


    ΗΜΕΡΑ 2η

    ΠΡΩΙΝΟ:1 φλυτζανι χυμο+πιτακια βρωμης 60γρ
    ΔΕΚΑΤΙΑΝΟ:1 φλ.χυμο
    ΜΕΣΗΜΕΡΙΑΝΟ:200γρ σαλατα+1φλ. φακες+60γρ τυρι+30 γρ ψωμι
    ΑΠΟΓΕΥΜΑΤΙΝΟ:1φλ.χυμο+πιτακι βρωμης 30 γρ
    ΒΡΑΔΙΝΟ:200γρ σαλατα+ομελετα με 1 ολοκληρο αυγο και 2 ασπραδια+30 γρ ψωμι

    ΗΜΕΡΑ 3η

    ΠΡΩΙΝΟ:1φλ.γαλα απαχο+60 γρ δημητριακα
    ΔΕΚΑΤΙΑΝΟ:1φλ.χυμο
    ΜΕΣΗΜΕΡΙΑΝΟ:200γρ σαλατα+200γρ ψαρι ψητο+30γρ ψωμι+λαδι 2κ.γ
    ΒΡΑΔΙΝΟ:200γρ σαλατα+ 150 γρ κοτοπουλο σουβλακι+ψωμι30γρ+λαδι 2κ.γ


    Για να μην σας κουραζω αλλο...περιπου τα ιδια ειναι και για τις υπολοιπες μερες.

  4. #4
    New Bodybuilder
    Join Date
    16-01-16
    Posts
    4

    Default

    Εχει κανεις καποια παρατηρηση-προταση?

  5. #5
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Η διατροφη που σου έδωσε ειναι φτωχη οχι μονο θερμιδικά αλλά και ποιοτικά. Πολύ χαμηλή πρωτείνη, χαμηλός υδατανθρακας και καλα λιπαρα.... ανυπαρκτα!

    Ενδεικτικα ενα διαιτολογιο που θα ταιριαζε ειναι

    Πρωινο
    40γρ βρωμη
    2 ασπραδια
    1 ολοκληρο αβγό(μπορεις να το κανεις κ πιτακι βρωμης)


    Σνακ
    1/2 κεσεδακι κοτατζ
    1 φρουτο

    Μεσημεριανο
    100γρ κοτοπουλο ή μοσχάρι
    150γρ πατατα ή 1 φλυτζάνι βρασμένο ρύζι
    σαλάτα με 20γρ αβοκαντο ή 1κ γλυκού ελαιόλαδο

    Απογευματινό σνακ
    1 κεσεδάκι τοταλ 2%
    2 μετριες ρυζογκοφρετες


    Βραδινο
    100γρ σολωμό ή άλλο ψάρι
    λαχανικά/σαλατα

    Επίσης μπορείς στο βασικο γευμα να εχεις και μια μεριδα οσπρια της επιλογης σου μαζι με 1 φλυτζάνι ρύζι για αλλαγη.


    Οι ποσοτητες/θερμιδες οσο θα προχωρας θα αλλαζουν. Δεν γινεται απο τετοιο αυστηρο διαιτολογιο να παμε στο αλλο ακρο.
    Last edited by Kardoula; 04-02-16 at 01:35.

  6. #6
    New Bodybuilder
    Join Date
    16-01-16
    Posts
    4

    Default

    Ευχαριστω πολυ για την απαντηση....νομιζω οτι ειναι πολυ καλυτερη αυτη που μου προτεινες!


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Βοήθεια Για Απώλεια Λίπους
    By Λιάκος in forum Νέα Μέλη Στο Bodybuilders.gr
    Replies: 3
    Last Post: 02-06-14, 13:34
  2. Βοήθεια Για Απώλεια Λίπους
    By kladio2011 in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 0
    Last Post: 30-05-14, 19:39
  3. Βοήθεια Για Απώλεια Λίπους
    By pitsouf in forum Διατροφή & Συμπληρώματα Για Γυναίκες
    Replies: 152
    Last Post: 09-03-11, 11:19
  4. Βοήθεια με απώλεια λίπους!
    By LORI in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 0
    Last Post: 20-07-06, 23:19

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •