Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Page 2 of 10 FirstFirst 123456 ... LastLast
Results 31 to 60 of 289
  1. #31
    Pumping Iron ti_na_kano's Avatar
    Join Date
    14-03-13
    Posts
    409

    Default

    Λοιπόν αυτή την περίοδο που θα κάθομαι λέω να αλλάξω τη διατροφή μου...
    λέω να μειώσω λίγο την πρωτείνη και τον υδατάνθρακα μιας και το σώμα μου δεν θα τα χρησιμοποιεί πουθενά.

    Εσείς τι έχετε κάνει σε παρόμοιες περιπτώσεις? Εχει νόημα να μειώσω την πρωτεινη ή να μείνω μόνο στη μείωση του υδατάνθρακα; Καμιά 10αριά γραμμάρια κάτω είναι καλά ή παραπάνω;
    Αυτή την εβδομάδα είμαι γενικά σε πλήρη ακινησία.Όσο περπατάω μέσα στο σπίτι. Την επόμενη θα δω πως θα πάει.Αν μπορώ να βάλω ξανά το περπάτημα θα επαναπροσδιορίσω λίγο το διατροφικό πλάνο.
    Αν περπατάς μπροστά μου,μπορεί να μην ακολουθήσω.
    Αν περπατάς πίσω μου, μπορεί να μη σε οδηγήσω.
    Γι' αυτό περπάτα δίπλα μου και αγάπα με για πάντα.

  2. #32
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Εγω λέω μην μειώσεις πρωτείνη, αλλά κόψε λίγο από υδατάνθρακα και αντικατέστησε τις θερμίδες από λίπος. Μην πέσεις πολύ σε θερμίδες, τουλάχιστον όχι απότομα και αμέσως.
    Γράψε αναλυτικά τι γεύματα κάνεις τώρα.

  3. #33
    Senior Bodybuilder Δεσμώτης's Avatar
    Join Date
    17-05-15
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    4,635

    Default

    Διαβασα ολο σου το λογκ.Πρωτα απ ολα μπραβο στον ζηλο και την προσπαθεια σου και δεν θα θελα οπως κανενας πιστευω να βρεθει σ αυτη την θεση με τον τραυματισμο που επαθες.Νομιζω,ειδικα εδω μεσα,ο καθενας μας δεν θα το ηθελε και θα το φοβοτανε.Οπως εχει πει και η Ειρηνη,πανω απ ολα εινια η υγεια και δεν σε κυνηγαει κανεις.δωσε χρονο στον εαυτο σου να αναρρωση.Για την διατροφη συμφωνω κι εγω με τις συστασεις της Ειρηνης και περιμενω την διατροφη σου για περαιτερω συστασεις.Παντως γενικα να ξερεις πως ο ανθρωπος που δεν τα παρατα και ακομη και αν δεν μπορεσει να γυμναστει για μια περιοδο κρατα μια καλη διατροφη,δεν χανει τιποτα.Γι αυτο τον λογο παντα λεμε πως η διατροφη ειναι το Α και το Ω και καμια 20ρια αλλα γραμματα!
    Long long way to the top
    Long way down if you fall
    And it's a long way back if you get lost

  4. #34
    Pumping Iron ti_na_kano's Avatar
    Join Date
    14-03-13
    Posts
    409

    Default

    Η χθεσινή μου προπόνηση ...

    UPPER BODY

    1) (close reverse grip) pull downs: 2*5 (42kg)
    2) Front Lat Pulldowns (wide overhand) dropset : 2*8,6,6
    3a)Seated DB "Modified Arnold Press": 3*8
    3b) Incline DB "cleans" : 3*10
    4) Barbell Curls : 4*8
    5) Core Circuit * 2 sets ( ab wheel-->15reps/ hanging leg raises twist--->8 reps/ leg raises--->10reps)
    6) Barbell Push -ups descending sets (18 down to 1)

    Σχετικά με τον πόνο στον μηνίσκο, μετά από 3 μέρες πλήρης ακινησίας , εξαφανίστηκε εντελώς.
    Χθές περπατούσα κανονικά όλη τη μέρα όσο χρειάστηκε.
    Το βράδυ που βγήκα έξω και φόρεσα 5 ποντο τακούνι με πονούσε η επιγονατίδα....οκ....ο γνωστός πόνος σκέφτηκα από μέσα μου...αλλά πάλι καλά κανένα άλλο είδος πόνου σε άλλο σημείο.
    Last edited by ti_na_kano; 12-02-16 at 12:07.
    Αν περπατάς μπροστά μου,μπορεί να μην ακολουθήσω.
    Αν περπατάς πίσω μου, μπορεί να μη σε οδηγήσω.
    Γι' αυτό περπάτα δίπλα μου και αγάπα με για πάντα.

  5. #35
    Pumping Iron ti_na_kano's Avatar
    Join Date
    14-03-13
    Posts
    409

    Default

    Quote Originally Posted by Kardoula View Post
    Εγω λέω μην μειώσεις πρωτείνη, αλλά κόψε λίγο από υδατάνθρακα και αντικατέστησε τις θερμίδες από λίπος. Μην πέσεις πολύ σε θερμίδες, τουλάχιστον όχι απότομα και αμέσως.
    Γράψε αναλυτικά τι γεύματα κάνεις τώρα.
    Η διατροφή μου όπως είναι τώρα :


    1ο γεύμα
    :
    Βρώμη 25γρ.
    1 ολόκληρο αυγό
    2 φέτες adoro light
    50 γρ. γαλοπούλα ψητή

    2ο γευμα (αυτό είναι πάντα μετά την προπόνησή μου με βάρη)

    ασπράδια αυγού ή γαλοπούλα ψητή αμέσως μετα και αφου περάσει λίγη ώρα

    200γρ γιαούρτι 2%
    80 γρ μήλο
    5 γρ σταφίδες
    κανέλα

    3ο γευμα
    25γρ βρώμη
    100 γρ ανθότυρο
    κάποια μορφή πρωτείνης επιπλέον (κοτοπουλο/γαλοπουλα)

    4ο γεύμα
    πρωτεινη(ψάρι/κοτόπουλο/γαλοπούλα)
    σαλάτα

    5ο γεύμα
    πρωτεινη(ψάρι/κοτόπουλο/γαλοπούλα)
    σαλάτα

    Πριν το ύπνο : 1 χάπι Ω3 λιπαρά και 1 χάπι συμπλήρωμα Μαγνησίου (έχω έλλειψη)

    Τα μάκρος μου συνολικά είναι : 140 γρ.πρ./ 70 γρ.υδ/ 65γρ λιπ.

    Προσπαθώ να μοιράζω την πρωτεινη ώστε σε κάθε γευμα να βγαίνει στα 30 γρ.

    **Οι υδατάνθρακες είναι χαμηλοί γιατί πριν 3 εβδομάδες άρχισα να τους ρίχνω μέχρι το καλοκαίρι. Μέσα στο χειμώνα είχα φτάσει μέχρι τα 90γρ υδατάνθρακα. Δεν το αύξησα άλλο φέτος γιατί μετά άρχιζα να παίρνω λίπος....Του χρόνου θα δώ πως θα πάει
    Αν περπατάς μπροστά μου,μπορεί να μην ακολουθήσω.
    Αν περπατάς πίσω μου, μπορεί να μη σε οδηγήσω.
    Γι' αυτό περπάτα δίπλα μου και αγάπα με για πάντα.

  6. #36
    Pumping Iron ti_na_kano's Avatar
    Join Date
    14-03-13
    Posts
    409

    Default

    Quote Originally Posted by Δημητράκος View Post
    Διαβασα ολο σου το λογκ.Πρωτα απ ολα μπραβο στον ζηλο και την προσπαθεια σου και δεν θα θελα οπως κανενας πιστευω να βρεθει σ αυτη την θεση με τον τραυματισμο που επαθες.Νομιζω,ειδικα εδω μεσα,ο καθενας μας δεν θα το ηθελε και θα το φοβοτανε.Οπως εχει πει και η Ειρηνη,πανω απ ολα εινια η υγεια και δεν σε κυνηγαει κανεις.δωσε χρονο στον εαυτο σου να αναρρωση.Για την διατροφη συμφωνω κι εγω με τις συστασεις της Ειρηνης και περιμενω την διατροφη σου για περαιτερω συστασεις.Παντως γενικα να ξερεις πως ο ανθρωπος που δεν τα παρατα και ακομη και αν δεν μπορεσει να γυμναστει για μια περιοδο κρατα μια καλη διατροφη,δεν χανει τιποτα.Γι αυτο τον λογο παντα λεμε πως η διατροφη ειναι το Α και το Ω και καμια 20ρια αλλα γραμματα!

    Σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια, τις συμβουλές και τον χρόνο σου...Η αλήθεια είναι πως επειδή τραβιέμαι με όλη αυτήτην ιστορία έναν χρόνο τώρα , περνώντας από πολλούς γιατρούς και χωρίς σαφή απάντηση " εχεις αυτό...ή η πάθησή σου είναι αυτή..." με έχει κουράσει ψυχολογικά....
    Τεσπα...εκλεισα ραντεβού για αρχές Μαρτίου με μια πολύ καλή φυσίατρο στη Λάρισα....Ελπίζω να με διαφωτίσει.
    Όσο για τη διατροφή.... είναι ένα καθημερινό challenge...
    προσπαθώ να κρατάω όσο γίνεται πιο χαμηλό το κόστος (περιστασιακά εργαζόμενη βλέπεις, κατά κανόνα άνεργη), να μην γίνεται βαρετό(που μερικές φορές γίνεται....) και να μην σπαζοκεφαλιάζω πολλές ώρες για να φτιάξω τα γεύματα της επόμενης μέρας...
    Αν περπατάς μπροστά μου,μπορεί να μην ακολουθήσω.
    Αν περπατάς πίσω μου, μπορεί να μη σε οδηγήσω.
    Γι' αυτό περπάτα δίπλα μου και αγάπα με για πάντα.

  7. #37
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Quote Originally Posted by ti_na_kano View Post
    Η διατροφή μου όπως είναι τώρα :


    1ο γεύμα
    :
    Βρώμη 25γρ.
    1 ολόκληρο αυγό
    2 φέτες adoro light
    50 γρ. γαλοπούλα ψητή

    2ο γευμα (αυτό είναι πάντα μετά την προπόνησή μου με βάρη)

    ασπράδια αυγού ή γαλοπούλα ψητή αμέσως μετα και αφου περάσει λίγη ώρα

    200γρ γιαούρτι 2%
    80 γρ μήλο
    5 γρ σταφίδες
    κανέλα

    3ο γευμα
    25γρ βρώμη
    100 γρ ανθότυρο
    κάποια μορφή πρωτείνης επιπλέον (κοτοπουλο/γαλοπουλα)

    4ο γεύμα
    πρωτεινη(ψάρι/κοτόπουλο/γαλοπούλα)
    σαλάτα

    5ο γεύμα
    πρωτεινη(ψάρι/κοτόπουλο/γαλοπούλα)
    σαλάτα

    Πριν το ύπνο : 1 χάπι Ω3 λιπαρά και 1 χάπι συμπλήρωμα Μαγνησίου (έχω έλλειψη)

    Τα μάκρος μου συνολικά είναι : 140 γρ.πρ./ 70 γρ.υδ/ 65γρ λιπ.

    Προσπαθώ να μοιράζω την πρωτεινη ώστε σε κάθε γευμα να βγαίνει στα 30 γρ.

    **Οι υδατάνθρακες είναι χαμηλοί γιατί πριν 3 εβδομάδες άρχισα να τους ρίχνω μέχρι το καλοκαίρι. Μέσα στο χειμώνα είχα φτάσει μέχρι τα 90γρ υδατάνθρακα. Δεν το αύξησα άλλο φέτος γιατί μετά άρχιζα να παίρνω λίπος....Του χρόνου θα δώ πως θα πάει

    Για όνομα το Θεου ρε κοριτσι μου, γιατι υποσιτίζεσαι ετσι;
    70γρ υδατανθρακα;;;!!!!! Δηλαδη πόσο λιγοτερο να τους μειωσεις;
    Φυσικο ειναι με το που τους ανεβαζεις να νιωθεις οτι βαζεις λιπος. Ο μεταβολισμος σου εχει πεσει στα ταρταρα!!
    Οι υδατανθρακες δεν ειναι μπαμπουλες. Σε βοηθανε να εχεις ενεργεια, συντελουν στην αυξηση μυικης μαζας, ειναι η κυρια πηγη ενεργειας του εγκεφαλου.
    Επελεξε καλης ποιοτητας και σταδιακα ανεβαζε αν δεν θες στο τελος να τρεφεσαι με γρασίδι για να μη βαζεις λίπος.
    Τοσες φορες τα εχουμε πει βρε κουκλα μου, γιατι το κανεις αυτο στο σωμα σου;
    Εκτος αυτου δεν βοηθας το σωμα σου να αναρρωσει. Πως να γινει καλα το γονατο ρε κοριτσακι οταν δεν παιρνει ΤΙΠΟΤΑ απο ενεργεια κ θρεπτικα συστατικα; Οταν τρως σαν σπουργιτι; Πως να αναρρωσει και να αναδομηθει; Πως να αναπτυχθεις μυικα;
    Last edited by Kardoula; 12-02-16 at 14:16.

  8. #38
    Pumping Iron ti_na_kano's Avatar
    Join Date
    14-03-13
    Posts
    409

    Default

    Quote Originally Posted by Kardoula View Post
    Για όνομα το Θεου ρε κοριτσι μου, γιατι υποσιτίζεσαι ετσι;
    70γρ υδατανθρακα;;;!!!!! Δηλαδη πόσο λιγοτερο να τους μειωσεις;
    Φυσικο ειναι με το που τους ανεβαζεις να νιωθεις οτι βαζεις λιπος. Ο μεταβολισμος σου εχει πεσει στα ταρταρα!!
    Οι υδατανθρακες δεν ειναι μπαμπουλες. Σε βοηθανε να εχεις ενεργεια, συντελουν στην αυξηση μυικης μαζας, ειναι η κυρια πηγη ενεργειας του εγκεφαλου.
    Επελεξε καλης ποιοτητας και σταδιακα ανεβαζε αν δεν θες στο τελος να τρεφεσαι με γρασίδι για να μη βαζεις λίπος.
    Τοσες φορες τα εχουμε πει βρε κουκλα μου, γιατι το κανεις αυτο στο σωμα σου;
    Εκτος αυτου δεν βοηθας το σωμα σου να αναρρωσει. Πως να γινει καλα το γονατο ρε κοριτσακι οταν δεν παιρνει ΤΙΠΟΤΑ απο ενεργεια κ θρεπτικα συστατικα; Οταν τρως σαν σπουργιτι; Πως να αναρρωσει και να αναδομηθει; Πως να αναπτυχθεις μυικα;
    Ξέρω οτι είναι λίγοι και γι' αυτό από τότε που ξεκίνησα να ασχολούμαι με την ενδυνάμωση εχω ξεκινήσει προσπάθεια να τους ανεβάσω. Τα προηγούμενα χρόνια που δεν είχα ιδέα από σωστή διατροφή ήταν πραγματικά χαμηλοί. Τώρα τα 90 γρ. μέσα στο χειμώνα φανταζαν όαση για μένα να φανταστεις.

    Το θέμα είναι πώς να τους ανεβάζω, χωρίς ταυτόχρονα να παιρνω λίπος. Επίσης δεν μου φαίνεται οτι παίρνω λίπος. Μέσα στο χειμώνα κάθε 2 εβδομάδες ανέβαζα 10 γρ. υδατάνθρακα και μετριομουν με την μεζούρα (εχω σταματήσει να ζυγίζομαι καιρό τωρα) και μόλις ξεπέρασα τα 90 γρ. πήρα κατευθείαν λίπος....μυς δε νομιζω να ήτανε...ή ακόμα και αν ήταν μυς δεν έχανα λίπος οπότε αυξανόμουν αντί να μαζεύω
    Να ανεβάσω και ας πάρω πόντους? Πώς να το κάνω? Κάθε πότε να ανεβάζω και πόσο? Και δε μπορώ να πω οτι θα ανεβάσω και θα ρίξω τις θερμίδες από την πρωτείνη ή αυξάνοντας την άσκηση γιατι δεν με παίρνει με το προβλημα στα πόδια να αυξήσω περισσότερο την δραστηριότητά μου....
    Τι είναι σωστό να κανω?
    Last edited by ti_na_kano; 12-02-16 at 15:05.
    Αν περπατάς μπροστά μου,μπορεί να μην ακολουθήσω.
    Αν περπατάς πίσω μου, μπορεί να μη σε οδηγήσω.
    Γι' αυτό περπάτα δίπλα μου και αγάπα με για πάντα.

  9. #39
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Δηλαδή πόσο πιο χαμηλά είχες φτάσει για να θεωρείς τα 90γρ υδατάνθρακα τη μέρα όαση;! Γιατί για να λες πως με προσπάθεια τους ανέβασες εκει, μιλάμε για τραγικά χαμηλά νούμερα.
    Οπως καταλαβαίνεις όλο αυτό μόνο κακό σου έκανε. Μου κάνει εντύπωση γιατι βρε κοριτσακι μου εισαι μέλος και 2 χρόνια και συνεχώς λέμε στις γυναίκες να σταματησουν την υδατανθρακοφοβία. Να σου πω χαρακτηριστικα πως καταναλώνω 200γρ υδατάνθρακα την ημέρα και χάνω λίπος; Κι ομως!

    Τώρα θα πρέπει να κάνεις 2 βήματα πίσω για να κάνεις ένα βήμα μπροστά. Δεν γίνεται αλλιώς. Ή θα συμβιβαστείς πως για την υπόλοιπη ζωή σου θα τρως έτσι ή θα βάλεις λίγο λίπος πάνω σου παράλληλα με το να ανεβάζεις υδατάνθράκα (παντα από σωστές πηγές και πολύ σταδιακά) ώστε να φέρεις τον μεταβολισμό σου στα ίσα του. Αυτό ομως θα πάρει χρόνο, δεν γίνεται σε μια μέρα.

    Όμως είναι και το θέμα του τραυματισμού που δεν σε αφήνει ουτε αερόβιες ουτε να κάνεις βαριές προπονήσεις..
    Τουλάχιστον μέχρι να αναρρώσεις και να ξεκινήσεις και πάλι δεν μειώνεις υδατάνθρακα ουτε γραμμάριο. Μένεις σταθερή και μετά θα αρχίσεις να ανεβάζεις.

  10. #40
    Pumping Iron ti_na_kano's Avatar
    Join Date
    14-03-13
    Posts
    409

    Default

    Κι ομως ηταν αρκετα χαμηλα....
    Και αρχισα να τον ανεβαζω.Περισυ που ξεκινησα γυμναστηριο στον φυσικοθεραπευτη μ συζητησα μαζι του το σκοπο μου ( χασιμο λιπους και ενδυναμωση) και αφου ειδε το διατροφικο μου πλανο ( 120 γρ. Υδατανθρακα τοτε) μου λεει χαμηλωσε τον υδατανθρακα. Εγω χαρακτηριστικα του λεω " κι αλλο????" Και μου λεει " γιατι κανεις αλλη σωματικη δραστηριοτητα εκτος απο το γυμναστηριο?Σπιτι δν καθεσαι?" Οποτε καπως ετσι τον κατεβασα περισυ το καλοκαιρι και παντα σε συνεννοηση με τον φυσικοθεραπευτη- αθλιατρο εφτασα στα 60 γρ.
    Τεσπα....απο οτι καταλαβα, μ***ς
    Οκ οποτε προς το παρον μενω στα ιδια...
    Και εγω ειχα μπερδευτει...αλλος μου ελεγε ετσι αλλος αλλιως. Παρασυρθηκα- γλυκαθηκα και απο τους ποντους που εχασα και λεω δικιο θα εχει....
    Οκ...ας τα ξαναπαρουμε απο την αρχη λοιπον....
    Αν περπατάς μπροστά μου,μπορεί να μην ακολουθήσω.
    Αν περπατάς πίσω μου, μπορεί να μη σε οδηγήσω.
    Γι' αυτό περπάτα δίπλα μου και αγάπα με για πάντα.

  11. #41
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Ετσι πανε αυτά Ελενακι.. Συγνώμη που θα στο πω, αλλά αν μας άκουγες εδώ στο φόρουμ 2 χρόνια που είσαι μέλος και όχι τον φυσιοθεραπευτή, τώρα δεν θα φτανες σε αυτό το σημείο. Δεν στο λέω ούτε να σε στενοχωρέσω ούτε να στην πω, αλλά ήταν καθαρά επιλογή σου.
    Τώρα φτου κι απ την αρχή. Εννοείται πως μπορεις να τα καταφέρεις, δεν το συζητώ, αλλά θα σου πάρει χρόνο.
    Εγώ θα πήγαινα στον αθλιατρο αυτο και θα του λεγα, μαγκα τωρα ετσι οπως μου μαμησες τον μεταβολισμο, ξανα φερτον στα ισα του.

  12. #42
    Pumping Iron ti_na_kano's Avatar
    Join Date
    14-03-13
    Posts
    409

    Default

    Ναι βρε Καρδουλα ...το ξερω...δν προκειται να σε παρεξηγησω για το υφος σου....ισα ισα σε ευχαριστω που με ξεστραβωνεις ...Δασκαλα ειμαι και ξερω ποσο εκνευριστικο ειναι να σε αμφισβητουν και να μην ακυν οι μαθητες σου :-Ρ
    εννοειται ηταν καθαρα δικη μ ευθυνη- επιλογη... Οταν δεν ξερεις τι ισχυει πειραματιζεσαι βλεπεις παθαινεις και μαθαινεις....Μαλλον πρεπει να αλλαξω γυμναστηριο....τζαμπα πληρωνω ενα σκασμο λεφτα.....βγαινουν πολυ περισσοτερα απο μια χρονικη συνδρομη....
    Αν περπατάς μπροστά μου,μπορεί να μην ακολουθήσω.
    Αν περπατάς πίσω μου, μπορεί να μη σε οδηγήσω.
    Γι' αυτό περπάτα δίπλα μου και αγάπα με για πάντα.

  13. #43
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Οκ, απλως στο λεω, οχι με υφος "στα λεγα εγω και δεν με ακουγες". Αλλα ειναι αμαρτια να εχει μαλλιασει η γλωσσα μας και να πας να ακους άτομα που δίνουν τέτοιες διατροφές..
    Τέλος πάντων, τώρα δεν αλλάζει κάτι. Το θέμα είναι από δω και πέρα να μην επαναλαμβάνεις τα λάθη.
    Αν το τζιμ είναι ακριβό, τότε άλλαξε. Πήγαινε κάπου χωρις να εχεις κανεναν πανω απο το κεφαλι σου.

  14. #44
    Pumping Iron ti_na_kano's Avatar
    Join Date
    14-03-13
    Posts
    409

    Default

    Οκ.....θα κανω ο,τι καλυτερο μπορω....ειναι πολλα αυτα που πρεπει να αλλαξω απο οτι φαινεται....πρεπει να κατσω να τα βαλω σε μια σειρα και να επαναπροσδιορισω τους στοχους μου....συντομα , έλπιζω, θα εχω και μια διαγνωση οποτε θα ξεκαθαρισει το τοπιο....
    Θα δουμε....
    Αν περπατάς μπροστά μου,μπορεί να μην ακολουθήσω.
    Αν περπατάς πίσω μου, μπορεί να μη σε οδηγήσω.
    Γι' αυτό περπάτα δίπλα μου και αγάπα με για πάντα.

  15. #45
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Δεν σε βιάζει κανείς.. Εκμεταλλεύσου αυτό το διάστημα στο να σκεφτείς πως πρεπει να κινηθείς. Με καθαρό μυαλό, χωρίς απογοήτευση και στενοχώρια.
    Σε λίγο καιρό ούτε που θα τα θυμάσαι αυτά. Έλα, όλα καλά θα πάνε.

  16. #46
    Senior Bodybuilder anna_lou's Avatar
    Join Date
    01-02-11
    Location
    Φραπεδούπολη
    Posts
    4,283

    Default

    Ελα ρε Ελεναρα περαστικα σου! Να γινει καλα το ποδι και ολα θα στρωσουν! Οι φυσιοθεραπευτες συνηθως δεν εχιυν ιδεα με τη διατροφη. Μονο αν εχει ασχοληθει επι προσωπικου! Ρε συ ολοι καναμε και θα κανουμε λαθοι, σιγα! Τα λαθοι μας τα κανουμε οδηγο για το μελλον μας! Κανε σιγα σιγα αλλαγες και ο,α θα γινουν! Α και πες του ελα ζησε εσυ ρε με τοσο λιγο φαγητο
    Επιτρέπεται να πέσεις αλλά επιβάλλεται να σηκωθεις! Σήκω καλέ!!!
    Άθελα σου με έβαλες να σου ορκιστώ πως θα τα καταφέρω και πισωγύρισμα δεν θα κάνω...άθελα σου με πείσμωσες ακόμη ποιο πολύ! Το χαμόγελο σου δεν θα το σβήσω ποτέ από τη καρδιά μου!!!

  17. #47
    Pumping Iron ti_na_kano's Avatar
    Join Date
    14-03-13
    Posts
    409

    Default

    Quote Originally Posted by Kardoula View Post
    Δεν σε βιάζει κανείς.. Εκμεταλλεύσου αυτό το διάστημα στο να σκεφτείς πως πρεπει να κινηθείς. Με καθαρό μυαλό, χωρίς απογοήτευση και στενοχώρια.
    Σε λίγο καιρό ούτε που θα τα θυμάσαι αυτά. Έλα, όλα καλά θα πάνε.
    Η αληθεια ειναι πως δεν απογοητευομαι απο λαθη που κανω εγω....οκ λεω, ηλιθια τα εκανες μπαχαλο, τωρα στρωσου στη δουλεια να τα φτιαξεις.
    Η απογοητευση με πιανει οταν οι προσδοκιες που εχω ξεπερνουν την δυναμικη μου και το σωμα μου με προδιδει ( βλεπε πόνους :-Ρ)
    Αλλα αφου τον τελευταιο χρονο ειναι τοσο πυκνα τα φαινομενα θα πρεπει να το παρω αποφαση, και απλα να γυμναζομαι πιο εξυπνα και πιο φιλικα για τις αντοχες της κατασκευης μου
    Αν περπατάς μπροστά μου,μπορεί να μην ακολουθήσω.
    Αν περπατάς πίσω μου, μπορεί να μη σε οδηγήσω.
    Γι' αυτό περπάτα δίπλα μου και αγάπα με για πάντα.

  18. #48
    Pumping Iron ti_na_kano's Avatar
    Join Date
    14-03-13
    Posts
    409

    Default

    Quote Originally Posted by anna_lou View Post
    Ελα ρε Ελεναρα περαστικα σου! Να γινει καλα το ποδι και ολα θα στρωσουν! Οι φυσιοθεραπευτες συνηθως δεν εχιυν ιδεα με τη διατροφη. Μονο αν εχει ασχοληθει επι προσωπικου! Ρε συ ολοι καναμε και θα κανουμε λαθοι, σιγα! Τα λαθοι μας τα κανουμε οδηγο για το μελλον μας! Κανε σιγα σιγα αλλαγες και ο,α θα γινουν! Α και πες του ελα ζησε εσυ ρε με τοσο λιγο φαγητο
    Χαχαχαχα... Α ρε Αννουλα με εκανες και γελασα.....το τραγικο της υποθεσης ειναι οτι ειναι οτι τωρα που με επιασαν οι πονοι και μου ειπε βγαλε το τρεξιμο του λεω " και πως θα κανω αεροβια να πεσω σε λιπος?" Μου απανταει " Σιγα καλε ποσες θερμιδες καις , απλα βγαλε 2-3 φετες ψωμι απο αυτο που τρως τωρα" Και του λεω " μα αφου δεν τρωω ψωμι και ποσο μαλλον 2-3 φετες, λιγη βρωμη ή οσπρια τρωω και αυτα οσα μπορουν να χωρεσουν στα 70 γρ. Υδατανθρακων"
    Τι να πω....να χαμε να λεγαμε....αυτα δεν αλλαζουν Οπως λες και εσυ στην υπογραφη σου " Σηκω καλε!!!"... :-Ρ αφου επεσα πρεπει να ξανασηκωθω
    Αν περπατάς μπροστά μου,μπορεί να μην ακολουθήσω.
    Αν περπατάς πίσω μου, μπορεί να μη σε οδηγήσω.
    Γι' αυτό περπάτα δίπλα μου και αγάπα με για πάντα.

  19. #49
    Senior Bodybuilder anna_lou's Avatar
    Join Date
    01-02-11
    Location
    Φραπεδούπολη
    Posts
    4,283

    Default

    Quote Originally Posted by ti_na_kano View Post
    Χαχαχαχα... Α ρε Αννουλα με εκανες και γελασα.....το τραγικο της υποθεσης ειναι οτι ειναι οτι τωρα που με επιασαν οι πονοι και μου ειπε βγαλε το τρεξιμο του λεω " και πως θα κανω αεροβια να πεσω σε λιπος?" Μου απανταει " Σιγα καλε ποσες θερμιδες καις , απλα βγαλε 2-3 φετες ψωμι απο αυτο που τρως τωρα" Και του λεω " μα αφου δεν τρωω ψωμι και ποσο μαλλον 2-3 φετες, λιγη βρωμη ή οσπρια τρωω και αυτα οσα μπορουν να χωρεσουν στα 70 γρ. Υδατανθρακων"
    Τι να πω....να χαμε να λεγαμε....αυτα δεν αλλαζουν Οπως λες και εσυ στην υπογραφη σου " Σηκω καλε!!!"... :-Ρ αφου επεσα πρεπει να ξανασηκωθω
    Ελενη χωρις να ξερω πολλα, οταν επι τοσο καιρο τρως τοσο λιγο καπου ολο αυτο θα ξεσπουσε! Το σωμα σου αντιδραει! Τρως πολυ λιγες θερμιδες! Αν ακουγα τον καθενα γυρω μου μπορει να μην ειχα χασει ποτε τα κιλα η μπορει να εφτασα σε ενα σημειο κ να σταματαγα η ακομα και να τα ξανα επερνα. Ολοι λιγο πολυνξερεις πετανε συμβουλες. Υπαρχουν τα διαφορα κλισε του τυπου ελα μωρε κοψε λιγο απο εκει και θα χασεις, ελα μωρε κ φτανει ποσο ακομα. Αυτο που σουβειπε η Ειρηνη εχει δικιο. Δυο χρονια μελος εισαι στο φορουμ. Τοσα λεμε εδω.
    Ναι αυτο που λςω εχει βαση! Σηηκκκωωωω! Παρτο απο την αρχη. Για μενα πανε και σε ενα τζιμ οπου θα εχει περισσοτερες επιλογες απο οργανα κ αλτηρες κ δεν θα εχεις κανεναν εξυπνακια απο πανω σου! Ακου εκει ατακες ο ανθρωπος!
    Φτιαξε νεο πλανο οπου σιγα σιγα θα ανεβαζεις θερμιδες. Ποσταρε να δουμε τις αλλαγες που μπορει να χρειαζεται. Με σωστους χειρισμους ολα αλλαζουν.
    Το σωμα λογικο ειναι αφου το ταισεις να αρπαξει τωρα οτι του δωσεις. Εοισης να θυμασαι οσο μαθαινεις να γυμναζεσαι εξυπνα τοσο ποιο καλα αποτελεσματα θα εχεις, εγω κανω βαρη 2 χρονια μετα τη διαγνωση του ασβεστωματος στο χερι.
    Επιτρέπεται να πέσεις αλλά επιβάλλεται να σηκωθεις! Σήκω καλέ!!!
    Άθελα σου με έβαλες να σου ορκιστώ πως θα τα καταφέρω και πισωγύρισμα δεν θα κάνω...άθελα σου με πείσμωσες ακόμη ποιο πολύ! Το χαμόγελο σου δεν θα το σβήσω ποτέ από τη καρδιά μου!!!

  20. #50
    Pumping Iron ti_na_kano's Avatar
    Join Date
    14-03-13
    Posts
    409

    Default

    Αυτο ειναι που φοβαμαι....οτι θα αρπαξει ....και μαλλον απο τα μαλλια....
    Ασβεστωμα ε? Μμμ... Καλη δυναμη τοτε.....και ακομα καλυτερες προπονησεις σου ευχομαι..:-)
    Τωρα και αυτη την εβδομαδα που θα καθομαι δν θα κανω αλλαγες. Κανονισα μια εκδρομουλα να ξεφυγω λιγο και ελπιζω να ηρεμισει λιγο και το γονατο. Απο τις 22 του μηνα καλως εχοντων των πραγματων θα συνεχισω κανονικα την προπονηση μου, θα προσθεσω και την καταλληλη αεροβια και θα ποσταρω κ εδω τα νεα macros.
    Και ο Θεος βοηθος....
    Αληθεια στα ποσα γραμμαρια υδατανθρακα θα πρεπει να φτασω για να θεωρειται φυσιολογικο?
    Αν περπατάς μπροστά μου,μπορεί να μην ακολουθήσω.
    Αν περπατάς πίσω μου, μπορεί να μη σε οδηγήσω.
    Γι' αυτό περπάτα δίπλα μου και αγάπα με για πάντα.

  21. #51
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Quote Originally Posted by ti_na_kano View Post
    Αληθεια στα ποσα γραμμαρια υδατανθρακα θα πρεπει να φτασω για να θεωρειται φυσιολογικο?
    To λιγότερο (κατώτατο όριο) ειναι τα 100γρ!
    Ένα ισορροπημένο διαιτολόγιο για μια γυναίκα που κάνει προπόνηση με βάρη, πρέπει να κυμαίνεται από 150-200 (πολύ χονδρικά καθώς εξαρτάται το σωματότυπο, το μεταβολισμό κλπ).

  22. #52
    Pumping Iron ti_na_kano's Avatar
    Join Date
    14-03-13
    Posts
    409

    Default

    Καταλαβα......περιπου διπλασια ποσοτητα απο τα τωρινα δεδομενα....
    Αν περπατάς μπροστά μου,μπορεί να μην ακολουθήσω.
    Αν περπατάς πίσω μου, μπορεί να μη σε οδηγήσω.
    Γι' αυτό περπάτα δίπλα μου και αγάπα με για πάντα.

  23. #53
    Pumping Iron ti_na_kano's Avatar
    Join Date
    14-03-13
    Posts
    409

    Default

    Μεσα σε ολα αυτη την εβδομαδα στραμπουληξα και τον αστραγαλο (μαλλον) ...προσπαθωντας να μην επιβαρυνω το γονατο στο περπατημα καποια στιγμη μάλλον το ζορισα...αντε να δουμε....το θεαμα ηταν γελιο...ειχα παγοκυστες στο γονατο , στον αστραγαλο και τη γαμπα...οταν δεν μου πονουσε το γονατο πονουσε ο αστραγαλος και το αναποδο....παντως χρηστικο δεν το ελεγες το αγαπημενο μου δεξι ποδαρακι...
    Αν περπατάς μπροστά μου,μπορεί να μην ακολουθήσω.
    Αν περπατάς πίσω μου, μπορεί να μη σε οδηγήσω.
    Γι' αυτό περπάτα δίπλα μου και αγάπα με για πάντα.

  24. #54
    Pumping Iron ti_na_kano's Avatar
    Join Date
    14-03-13
    Posts
    409

    Default

    Σημερα η προπονηση ηταν η ιδια με την προ- προηγουμενη Δευτερα.Η εβδομαδα που περασε ηταν διαστημα πληρους ξεκουρασης αφου ο συνδυασμος στραμπουληγματος- γονατου δε μου αφηνε περιθωρια για τπτ.Πλεον χωρις συμπτωματα κανενος ειδους πονου ελπιζω αυτη την εβδομαδα να βγει κανονικα το προγραμμα.

    ΓΙα αυριο ειναι προγραμματισμενη και η μαγνητικη επιτελους.





    ΠΑΝΩ ΚΟΡΜΟΣ

    1) Bench press : 77,5%*6, 82,5%*4, 90%*2
    2) Alternate DB bench press in flat bench: 2*10 each arm
    3) Standing rope "J" Pulldowns :4*12
    4) 3-way "shoulder shocker": 2*10 ( ουσιαστικά αυτό είναι 3σετ ώμων με μπροστινες-πλαινές-κανονικές πιέσεις ώμων)
    5α) DB Shrugs: 2*30seconds
    5b) Alternative hammer curls: 2*10 each arm
    6) DB Complex (front squat,swings, unilateral curl-press, squat jumps) : 1*6,1*7, 1*8, 1*9, 1*10
    Last edited by ti_na_kano; 22-02-16 at 17:10.
    Αν περπατάς μπροστά μου,μπορεί να μην ακολουθήσω.
    Αν περπατάς πίσω μου, μπορεί να μη σε οδηγήσω.
    Γι' αυτό περπάτα δίπλα μου και αγάπα με για πάντα.

  25. #55
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Περαστικά ρε κοριτσαρα!! Δεν πειράζει, θα περάσει κι αυτο.
    Θα σου προτεινα να επενδύσεις σε συμπλήρωμα για αρθρωσεις (που να περιεχει γλυκοζαμινη, χονδροϊτίνη και msm) θα βοηθήσει αρκετά σε βάθος χρόνου.
    Και βάλε ποικιλία στη διατροφή σου! Μια φτωχή διατροφή (τοσο θερμιδικά όσο και θρεπτικά) δυστυχώς δεν θωρακίζει το σώμα σου (και κατ επεκταση τις αρθρώσεις σου) και σε κανει περισσότερο ευάλωτη.

  26. #56
    Pumping Iron ti_na_kano's Avatar
    Join Date
    14-03-13
    Posts
    409

    Default

    Ευχαριστω Καρδουλα... Ναι τα ξερω αυτα τα χαπια , τα παιρνουν και οι 2 γονεις μου γιατι εχουν και αυτοι θεματα με τις αρθρωσεις....ειναι πανακριβα τα ατιμα....θα το ψαξω ομως το θεμα και μαλλον θα τα ξεκινησω και εγω..
    Οσο για τη διατροφη το παλευω. Αυτη την εβδομαδα αυξησα κατα 10 γρ. τους υδατανθρακες. Πολυ ζορι ειναι η ποικιλια για μενα. Μαγειρευω σε ποσοτητες και λιγες φορες για να βγαινει φθηνα αλλα εκει θυσιαζεται η ποικιλια....
    Αν περπατάς μπροστά μου,μπορεί να μην ακολουθήσω.
    Αν περπατάς πίσω μου, μπορεί να μη σε οδηγήσω.
    Γι' αυτό περπάτα δίπλα μου και αγάπα με για πάντα.

  27. #57
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Πανακριβα;! Πηγαινε παιδι μου και παρε απο το Myprotein που εχει κουπονια εκπτωτικα! Εγω εχω σωθει.
    Κι εγω Ελένη κοιτάζω να τα βγάζω όσο πιο οικονομικά γίνεται, αλλά από την άλλη δεν είναι να τρως 3 τροφες ολες κι ολες.. Το να εχεις ποικιλια δεν ειναι απαραιτητα να σου φευγει ενας σκασμος λεφτα. Ποικιλια ειναι να εχεις οσπρια, γαλακτοκομικα, λαχανικά ολων των χρωματων κλπ.

    Ευχομαι γρηγορα περαστικα και σιδερενια.

  28. #58
    Pumping Iron ti_na_kano's Avatar
    Join Date
    14-03-13
    Posts
    409

    Default

    Δεν ηξερα οτι το my protein εχει τετοια ειδη....θα το κοιταξω σημερα κιολας
    Αν περπατάς μπροστά μου,μπορεί να μην ακολουθήσω.
    Αν περπατάς πίσω μου, μπορεί να μη σε οδηγήσω.
    Γι' αυτό περπάτα δίπλα μου και αγάπα με για πάντα.

  29. #59
    Pumping Iron ti_na_kano's Avatar
    Join Date
    14-03-13
    Posts
    409

    Default

    Το τολμησα λοιπον....

    Μπανιο στη θαλασσα σημερα με βατραχοπεδιλα για μεγαλυτερη αντισταση 35 λεπτά.

    Η αρχη ηταν λιγο ζορι μετα ολα οκ.
    Αντε και καλο καλοκαιρι :-Ρ
    Αν περπατάς μπροστά μου,μπορεί να μην ακολουθήσω.
    Αν περπατάς πίσω μου, μπορεί να μη σε οδηγήσω.
    Γι' αυτό περπάτα δίπλα μου και αγάπα με για πάντα.

  30. #60
    Pumping Iron ti_na_kano's Avatar
    Join Date
    14-03-13
    Posts
    409

    Default

    Σήμερα επιτέλους προπόνηση ποδιών μετά από 2 εβδομάδες off

    1) High Bar Squat: 77.5%*6, 82.5%*4, 90%*2
    2) Split Squat Jumps Bodyweight : 3*20seconds
    3a) RDL : 3*12
    3b) Plank shoulder touches : 3*12 each shoulder
    4) Single Leg "Speed Skater" Squats: 2*8 each leg
    5) Tabata style cycling : 20 sec high intensity/10 sec low intesity ( 12 times)

    Καμία ένδειξη πόνου - ενόχληση κατά την προπόνηση. Καλό σημάδι...

    Το απογευματάκι θα ακολουθήσει αερόβια. Δεν εχω αποφασίσει ακόμη τι θα είναι...αναλόγως τα κεφια...
    Last edited by ti_na_kano; 24-02-16 at 13:10.
    Αν περπατάς μπροστά μου,μπορεί να μην ακολουθήσω.
    Αν περπατάς πίσω μου, μπορεί να μη σε οδηγήσω.
    Γι' αυτό περπάτα δίπλα μου και αγάπα με για πάντα.


 
Page 2 of 10 FirstFirst 123456 ... LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •