Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Page 3 of 10 FirstFirst 1234567 ... LastLast
Results 61 to 90 of 289
  1. #61
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Πήγες για μπάνιο ρε θηρίο;; Και μόνο που το διάβασα τσουτσούρωσε η τρίχα μου

  2. #62
    Pumping Iron ti_na_kano's Avatar
    Join Date
    14-03-13
    Posts
    409

    Default

    Ναι.... Ειπα να δοκιμασω...πηγα και σημερα. Μολις γυρισα.
    30 λεπτα αεροβια.
    Το κακο ειναι πως το χειμωνα καλο ειναι να μενεις το μεγιστο κανα 30 λεπτο στο νερο γιατι το σωμα δεχεται μεγαλο σοκ. Οποτε η αεροβια μου θα κυμαινεται σε αυτο το χρονικο διαστημα.
    Το ζορι Καρδουλα δεν ειναι τοσο να μπεις στο νερο και στο λεει καποια που το καλοκαιρι καθεται κανα πεντλεπτο μεχρι να αποφασισει να βουτηξει:-Ρ. Το ζορι ειναι οταν βγεις εξω να ντυθεις οσο πιο γρηγορα μπορεις και το κρυο σωμα δεν βοηθαει και πολυ...νιωθεις σαν κουλος...χαχα τεσπα μια εμπειρια ειναι και αυτο...
    Αν περπατάς μπροστά μου,μπορεί να μην ακολουθήσω.
    Αν περπατάς πίσω μου, μπορεί να μη σε οδηγήσω.
    Γι' αυτό περπάτα δίπλα μου και αγάπα με για πάντα.

  3. #63
    Pumping Iron ti_na_kano's Avatar
    Join Date
    14-03-13
    Posts
    409

    Default

    Σημερα δεν εχει προπονηση με βαρη.
    Ειναι cardio day!!!
    45 λεπτα κινησεις κικ μποξινγκ ( shadow kick boxing οπως θα ελεγε και ο Σταλονε.....) :-Ρ
    Ναι πλεον παλευω με τον αερα ....ελπιζω μονο να μη με παρει κανενα ματι γιατι θα με κλεισουν στο ψυχιατρειο...χαχαχα!!!
    Το απογευματακι λεω να παω για περπατημα κανα 40 λεπτο. Η για ποδηλατο θα δουμε...
    Αν περπατάς μπροστά μου,μπορεί να μην ακολουθήσω.
    Αν περπατάς πίσω μου, μπορεί να μη σε οδηγήσω.
    Γι' αυτό περπάτα δίπλα μου και αγάπα με για πάντα.

  4. #64
    Pumping Iron ti_na_kano's Avatar
    Join Date
    14-03-13
    Posts
    409

    Default

    Λοιπον τωρα που ειμαι σε φαση αυξησης των Μακροσυστατικων εχω καποιες αποριες.
    Αυτη τη στιγμη οι θερμιδες μου ειναι 1400
    Με 140 γρ πρ./ 80 γρ.υδ/ 60γρ.Λιπ

    Τι εχει σημασια, Να αυξησω γενικα τις θερμιδες μου? Να αυξησω μονο τον υδατανθρακα που εναι χαμηλος και οι θερμιδες να παραμεινουν ως εχει? Να αυξησω υδατανθρακα και θερμιδες ταυτοχρονα?
    Επισης αυτο που εχει σημασια στο χασιμο λιπους ειναι αυστηρα η ποσοτητα των θερμιδων ή και απο ποιες πηγες ειναι οι θερμιδες σου? Αυτο το ρωταω γιατι κατα καιρους εχω διαβασει αρθρα που αναφερουν πως στις ιδιες θερμιδες παντα, χανεις πιο ευκολα λιπος οταν αντικαταστησεις καποιες απο υδατανθρακα με πρωτεινη παρα το αντιθετο...
    Επισης την Δευτερα που μας ερχεται λεω να ανεβασω αλλα 10 γρ. τον υδατανθρακα. Ειναι σωστο η πρεπει να παω πιο αργα στην αυξηση? Π.χ. Ανα 2 εβδομαδες 10 γρ. αυξηση στον υδατανθρακα
    Αν περπατάς μπροστά μου,μπορεί να μην ακολουθήσω.
    Αν περπατάς πίσω μου, μπορεί να μη σε οδηγήσω.
    Γι' αυτό περπάτα δίπλα μου και αγάπα με για πάντα.

  5. #65
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Κράτα τα πράγματα απλά βρε κοριτσι μου γλυκο και άρχισε να ανεβάζεις λίγο τον υδατάνθρακά σου.
    Το θέμα "χάσιμο λιπους" δεν έχει νόημα να σε απασχολεί αυτή τη στιγμή. Θα στο ξαναπω - ο μεταβολισμος σου εχει πιασει πάτο. Ξεκινάς φτου και απο την αρχή.
    Ανεβασε σταδιακα θερμιδες απο τον υδατανθρακα και μην μπερδευεσαι με τοσα πράγματα που διαβαζεις.

  6. #66
    Pumping Iron ti_na_kano's Avatar
    Join Date
    14-03-13
    Posts
    409

    Default

    Οκ...μερικες φορες κοιταμε το δεντρο και χανουμε το δασος...:-Ρ
    Αν περπατάς μπροστά μου,μπορεί να μην ακολουθήσω.
    Αν περπατάς πίσω μου, μπορεί να μη σε οδηγήσω.
    Γι' αυτό περπάτα δίπλα μου και αγάπα με για πάντα.

  7. #67
    Pumping Iron ti_na_kano's Avatar
    Join Date
    14-03-13
    Posts
    409

    Default

    1 ωρα συνεχομενο περπατημα

    6 χιλιομετρα.

    Καμια ενοχληση και σημερα στα γονατα.

    Αρχιζω να πιστευω πως τα κρυα μπανια στη θαλασσα εχουν καποια θετικη επιδραση στον πονο οπως και οι κρυοθεραπιες....Θα δειξει...μακαρι να ειναι ετσι....ολο το χειμωνα στην θαλασσα θα τον βγαζω :-Ρ
    Αν περπατάς μπροστά μου,μπορεί να μην ακολουθήσω.
    Αν περπατάς πίσω μου, μπορεί να μη σε οδηγήσω.
    Γι' αυτό περπάτα δίπλα μου και αγάπα με για πάντα.

  8. #68
    Pumping Iron ti_na_kano's Avatar
    Join Date
    14-03-13
    Posts
    409

    Default

    H προπόνησή μου χθες είχε πάνω κορμό :


    UPPER BODY

    1) (close reverse grip) pull downs:
    2*5 (42kg)
    2) Front Lat Pulldowns (wide overhand) dropset : 2*8,6,6
    3a)Seated DB "Modified Arnold Press": 3*8
    3b) Incline DB "cleans" : 3*10
    4) Barbell Curls : 4*8
    5) Core Circuit * 2 sets ( ab wheel-->15reps/ hanging leg raises twist--->12 reps/ toe touches--->20reps)
    6) Barbell Push -ups descending sets (18 down to 1)

    Η αλήθεια είναι πως ήθελα να βάλω επιπλέον αερόβια μέσα στην εβδομάδα αλλά αποφάσισα να την αυξάνω σιγά-σιγά αφού θα αυξάνονται και οι θερμίδες μου από εδώ και πέρα κάθε εβδομάδα.
    Σήμερα θα πάω απλά για χαλαρό περπάτημα όχι τόσο για αερόβια αλλά επειδή έχει τέλειο καιρό και βαριέμαι να κάθομαι μέσα.
    Δόξα τω θεό από πόνους όλα βαίνουν καλώς.
    Τη Δευτέρα θα έχω μια πρώτη διάγνωση από τη μαγνητική.

    Επίσης από Δευτέρα οι θερμίδες μου ανεβαίνουν στις 1500 και τα μάκρος μου διαμορφώνονται ως εξής 150 ΠΡ./ 90 ΥΔ / 63 Λ, ή κάπως έτσι γιατί με αυτά τα νούμερα δεν είμαι σίγουρη ότι συμπληρώνονται οι 1500 θερμίδες που έχω βάλει σαν στόχο...

    Δε θα σας πώ ψέμματα η αλήθεια είναι πως φοβάμαι...Στην αρχή σκέφτηκα να μην πειράξω τίποτα από τη διατροφή μου μέχρι να φύγει το καλοκαίρι. Τρέμω στην ιδέα να έρθει και να μην με κάνουν τα ρούχα μου. Ό,τι κατάφερα με πολύ κόπο ένα χρόνο τώρα να φύγει μέσα σε μήνες. Είπα να ξεκινήσω την ανασύσταση από Σεπτέμβρη. Αλλά με έχει κουράσει κιόλας όλο αυτό. Θέλω να φτιάξω τα πράγματα. Οπότε κατέληξα να το παλέψω και ταυτόχρονα να αυξάνω τη δραστηριότητά μου με όποιο δυνατό τρόπο ώστε να μη μου έρθει τουβρουτζάς Ιούνιο μήνα....
    Είδομεν....
    Last edited by ti_na_kano; 27-02-16 at 14:20.
    Αν περπατάς μπροστά μου,μπορεί να μην ακολουθήσω.
    Αν περπατάς πίσω μου, μπορεί να μη σε οδηγήσω.
    Γι' αυτό περπάτα δίπλα μου και αγάπα με για πάντα.

  9. #69
    Pumping Iron ti_na_kano's Avatar
    Join Date
    14-03-13
    Posts
    409

    Default

    Αν και ξυπνησα με γκρίζο ουρανό από διάθεση πάμε καλά :)

    Η διατροφή μου σήμερα θα εξελιχθεί ως εξής:

    9 :00---> βρώμη 30 γρ./ αυγό 60 γρ./ dirollo τυρί 14% 2φέτες/ ζαμπόν 1 φέτα

    11:30--->γυμναστήριο

    1 παρά--->200γρ. γιαούρτι/100γρ. μήλο/ 5γρ. σταφίδα μαύρη/ ασπράδια από 2 αυγά

    3:00--->φασόλια γιγαντες 170γρ/ 100 γρ. κοτόπουλο

    6:00---->130γρ. συκώτι/ 1 κρόκος αυγού/ σαλάτα +1 κουτ. λάδι

    9:00---->110γρ κοτόπουλο /1 κροκος αυγού/ σαλάτα+ 1 κουτ. λάδι

    πριν τον ύπνο----> χάπι Ω3, 10 φυστίκια, χάπι μαγνησίου*

    *Τώρα που θα ανεβαίνουν οι υδατάνθρακές μου ελπίζω να λυθεί και το θέμα με τις ελαφρά μικρότερες τιμές μαγνησίου στις αιματολογικές μου εξετάσεις. Από ότι διάβασα οι κύριες πηγές μαγνησίου βρίσκονται στη βρώμη-ρύζι-σιτάρι- όσπρια/ μπανάνα/ κακάο/ σπανάκι/ ξηροί καρποί και σπόροι.
    Όταν θα άνεβουν οι υδατάνθρακες σε φυσιολογικά επίπεδα θα σταματήσω τη λήψη μαγνησίου από το χάπι για ένα διαστημα και θα κάνω εξετάσεις να δω πως είναι οι τιμές του. Να μη παίρνω και τζαμπα ένα σκασμό χαπάκια...

    μακροσυστατικά: 1500 θερμίδες 149γρ Πρ/ 94 γρ Υδ/ 63γρ. Λ

    To προγραμμα στο γυμναστήριο είχε ως εξής σήμερα:

    ΠΑΝΩ ΚΟΡΜΟΣ

    1) Bench press : 80%*5, 85%*3, 95%*2
    2) Alternate DB bench press in flat bench: 2*12 each arm
    3) Standing rope "J" Pulldowns :4*10
    4) Alternative hammer curls: 2*10 each arm
    5)3-way "shoulder shocker": 2*10 ( ουσιαστικά αυτό είναι 3 σετ ώμων με μπροστινες-πλαινές-κανονικές πιέσεις ώμων)
    6) "BeZercher" Barbell Complex ( squat,reverse lunges, curl-press, RDL,bent rows) : 1*10,1*9, 1*8 60sec rest between sets

    Η 5η άσκηση είναι θάνατος.....πολύ έντονο το κάψιμο στους ώμους...
    Last edited by ti_na_kano; 29-02-16 at 13:19.
    Αν περπατάς μπροστά μου,μπορεί να μην ακολουθήσω.
    Αν περπατάς πίσω μου, μπορεί να μη σε οδηγήσω.
    Γι' αυτό περπάτα δίπλα μου και αγάπα με για πάντα.

  10. #70
    Pumping Iron ti_na_kano's Avatar
    Join Date
    14-03-13
    Posts
    409

    Default

    Η διαγνωση που μου δωθηκε γραπτως απο την ιατρο στο ακτινοδιαγνωστικο κεντρο ειναι η εξης:

    1) Με εκφυλιστικες αλλοιωσεις ( grade 2 υψηλο μαγνητικο σημα) ελεγχεται το οπισθιο κερας του εσω μηνισκου. Χωρις ουσιωδης εκφυλιστικες αλλοιωσεις απεικονιζονται ο εξω μηνισκος και το προσθιο κερας του εσω μηνισκου.
    2 ) Αρχομενη τενοντιτιδα του τενοντα του ημιυμενωδους μυος. Ο προσθιος και ο οπισθιος χιαστος συνδεσμος ελεγχονται χωρις σαφη εικονα ρηξεως καθως επισης και οι πλαγιοι συνδεσμικοι σχηματισμοι.
    3) Χονδρομαλακυνση της επιγονατιδας και κακωση του εσω καθεκτικου συνδεσμου της.Ο επιγονατιδικος τενοντας και ο καταφυτικος τενοντας του τετρακεφαλου μυος ελεγχονται χωρις εμφανη παθολογικη σημειολογια.
    4) Δεν αναπτυσσεται παθολογικη ποσοτητα υγρου στην αρθρωση του γονατος
    5) Συνισταται κλινικη συσχετιση των ευρηματων.

    Εν'ολιγης μας εκανε την καρδια περιβολι.....

    Σε λιγη ωρα θα παω και απο την πρωτη ορθοπεδικο που με ειδε, στον Βολο. Να δω τι θα σ@#@ θα πει και αυτη....
    Αν περπατάς μπροστά μου,μπορεί να μην ακολουθήσω.
    Αν περπατάς πίσω μου, μπορεί να μη σε οδηγήσω.
    Γι' αυτό περπάτα δίπλα μου και αγάπα με για πάντα.

  11. #71
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Πήγαινε και σ'αυτή και κάνε ότι σου πουν!
    Ελα μη στενοχωριεσαι, δεν εχει ερθει το τελος του κοσμου, αντε!!!

  12. #72
    Pumping Iron ti_na_kano's Avatar
    Join Date
    14-03-13
    Posts
    409

    Default

    Λοιπον η γιατρος μου εξηγησε λιγο πολυ τι σημαινουν ολα αυτα.Μου ειπε πως ανετα μπορει να προκληθηκαν απο την πτωση και την προσκρουση του γονατος με το εδαφος.
    Ειπε να αποφευγω τρεξιμο και ποδηλατο σαν μορφες πολυωρης ασκησης. Να προτιμω το κολυμβι και το ελλειπτικο
    Να αποφευγω σκαλια και ανηφορες/ κατηφορες.
    Της ειπα επισης πως κυριως το νιωθω να με ενοχλει οταν σταματαω το γυμναστηριο (π.χ. Χριστουγεννα που κλεινει) ή οταν εντασω εξτρα κουραση ξαφνικα ( π.χ. Τυχαινει μια μερα να ειμαι στο ποδι πολυ ωρα ή βαζω ξαφνικο φορτιο αεροβιας)
    Μου ειπε πως η ενδυναμωση το βοηθαει να γινει πιο σταθερο και δυνατο οποτε να συνεχισω.
    Της εθιξα το θεμα για τα βαθια καθισματα. Μου ειπε πως το σημαντικο ειναι να μην φευγει το γονατο μπροστα απο το ποδι. Κατα τα αλλα αφου δεν μου βγαζει ενοχλησεις δεν υπαρχει προβλημα. Βεβαια δεν ειχε καταλαβει οτι μιλουσα με επιπροσθετο βαρος γιατι μου ειπε : Με 2 κιλα μπαλα το κανεις ; της λεω οχι με μπαρα και πλακες και η μπαρα μονο ζυγιζει 20 κιλα.
    Εκει την ειδα διστασε...Μου ειπε μονο προσεχε με την αυξηση των κιλων και καλυτερα λιγοτερα κιλα με πιο αργη κινηση. Εκλεισε λεγοντας πως εφοσων κανω γυμναστικη ενδυναμωσης προσεχτικα δε θα εχω θεμα.
    Αν περπατάς μπροστά μου,μπορεί να μην ακολουθήσω.
    Αν περπατάς πίσω μου, μπορεί να μη σε οδηγήσω.
    Γι' αυτό περπάτα δίπλα μου και αγάπα με για πάντα.

  13. #73
    Pumping Iron ti_na_kano's Avatar
    Join Date
    14-03-13
    Posts
    409

    Default

    Γενικα δε μου ειπε κατι επιπλεον απο αυτα που μου λεει και ο φυσιοθεραπευτης ενα χρονο τωρα παρακολουθωντας την πορεια και τη συμπεριφορα του γονατος στα ερεθισματα που του δινει. Αυριο θα παω ολες τις εξετασεις και σε εκεινον.
    Αν περπατάς μπροστά μου,μπορεί να μην ακολουθήσω.
    Αν περπατάς πίσω μου, μπορεί να μη σε οδηγήσω.
    Γι' αυτό περπάτα δίπλα μου και αγάπα με για πάντα.

  14. #74
    Pumping Iron ti_na_kano's Avatar
    Join Date
    14-03-13
    Posts
    409

    Default

    Ο φυσιοθεραπευτής μου είδε τα αποτελέσματα.
    Μου είπε οτι επειδή όταν τρέχω (όσο με έχει παρακολουθήσει στο γυμναστήριο) δίνω ώθηση με το έξω μέρος του ποδιού επιβαρύνεται περισσότερο ο εσω μηνίσκος γι'αυτό και υπάρχουν αυτά τα αποτελέσματα και γι'αυτο την προηγούμενη εβδομάδα που πηγα 3 φορές 45λεπτο τρέξιμο σφάδαξα.Και επιπλέον φαινόταν και από την ακτινογραφία που υπήρχε μια κλιση του κοκκάλου στο γόνατο προς τα μέσα.
    Για την επιγονατίδα μου είπε η χονδροπάθεια ήταν κάτι το αναμενόμενο με τα συμπτώματα που είχα μέχρι στιγμής.
    Επίσης μου απέκλεισε το τρέξιμο σαν μορφή πολύωρης δραστηριότητας (εκτός αν μάθω σωστή τεχνική αλλά και πάλι αφου μπορώ να το αντικαταστήσω με άλλες μορφές άσκησης μου είπε δεν υπάρχει λόγος να κάθομαι να σκάω)
    Για τα σπριντ σε μορφή HIIT που έκανα και τον ρώτησα μου είπε πως δεν θα έχω θέμα γιατί η χρονική διάρκεια είναι περιορισμένη και αφού δεν μου έβγαλαν και πρόβλημα μπορώ να τα κρατήσω (σε φυσιολογικές ποσότητες μέσα στην εβδομάδα, όχι να πηγαίνω π.χ. 5 φορές για σπριντ)
    Αυτά ενολίγης. Μιλήσαμε αρκετή ώρα. Γενικά μου είπε να μην κολλάω τόσο πολύ στην σύνδεση αερόβιας με τρέξιμο.Υπάρχουν πολλές μορφές άσκησης για αερόβιο. Και μου είπε οτι κατά την άποψή του η αερόβια είναι υπερτιμημένη γενικά και στο θέμα λίπος έχουν καλύτερα αποτελέσματα οι υψηλής έντασης διαλειμματικές ασκήσεις.

    Αυτά για σήμερα.....

    Την Δευτέρα θα πάω και στην ορθοπεδικό στην Λάρισα να ακούσω και μια τρίτη γνώμη.
    Αν περπατάς μπροστά μου,μπορεί να μην ακολουθήσω.
    Αν περπατάς πίσω μου, μπορεί να μη σε οδηγήσω.
    Γι' αυτό περπάτα δίπλα μου και αγάπα με για πάντα.

  15. #75
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Ωραία, άρα λύσεις υπάρχουν. Αερόβια δεν είναι μόνο το τρέξιμο ή δεν είναι μόνο ο διάδρομος. Κάνε οτιδήποτε δεν σου προκαλεί ενόχληση.
    Όσο για τη διαλειμματική θα συμφωνήσω με τον φυσιοθεραπευτή, εν μέρη. Ναι βοηθάει στο να καταναλώνει το σώμα περισσότερες θερμίδες ακόμα και μετά το τέλος της, δίνει ώθηση στον μεταβολισμό, αλλά από την άλλη θέλει προσοχή στη συχνότητα καθώς απαιτεί αποθέματα ενέργειας που ίσως απορροφά από την προπόνηση με βάρη. Το ιδανικό είναι το "πάντρεμα" διαλειμματικής και σταθερής έντασης.

    Αντε να πας και για τριτη γνώμη και μετά κάτσε να τα βάλεις κάτω να δεις πως θα οργανωθείς από δω και πέρα.

  16. #76
    Pumping Iron ti_na_kano's Avatar
    Join Date
    14-03-13
    Posts
    409

    Default

    Χαχαχα....ναι ιατρικο εγινε το λογκ μου προς το παρον.....ελπιζω στο συντομο μελλον να αλλαξει χαρακτηρα:-Ρ. Για τη διαλειμματικη το εχω υποψιν αυτο που λες Ειρηνη. Απαιτει πολυ ενεργεια και καλο συντονισμο που σε ξεζουμιζουν.
    Αν περπατάς μπροστά μου,μπορεί να μην ακολουθήσω.
    Αν περπατάς πίσω μου, μπορεί να μη σε οδηγήσω.
    Γι' αυτό περπάτα δίπλα μου και αγάπα με για πάντα.

  17. #77
    Pumping Iron ti_na_kano's Avatar
    Join Date
    14-03-13
    Posts
    409

    Default

    30' αεροβια μονο σημερα ειχε το προγραμμα.

    Για ενα περιεργο λογο αν και αυξησα τις θερμιδες μου αυτες τις μερες πειναω περισσοτερο. Το βραδυ που παω για υπνο ακουω το στομαχι μου να διαμαρτυρεται. Αψυχολογητα πραγματα...Δε θα σταματησω να με εκπλησσω
    Αν περπατάς μπροστά μου,μπορεί να μην ακολουθήσω.
    Αν περπατάς πίσω μου, μπορεί να μη σε οδηγήσω.
    Γι' αυτό περπάτα δίπλα μου και αγάπα με για πάντα.

  18. #78
    Pumping Iron ti_na_kano's Avatar
    Join Date
    14-03-13
    Posts
    409

    Default

    Μέρα ποδιών!!!!!! Πολύ δυνατή και ωραία προπόνηση , μου έβγαλε το ζουμί αλλά το ευχαριστήθηκα!!!

    1) High Bar Squat: 80%*5, 85%*3, 95%*1 ( 47,5 κ. / 50 κ. / 57,5κ. αντιστοιχα)
    2) Split Squat Jumps Bodyweight : 3*30seconds
    3a) RDL : 3*10 ( 27 κιλά αργές επαναλήψεις)
    3b) Plank shoulder touches : 3*12 each shoulder
    4) Single Leg "Speed Skater" Squats: 2*10 each leg (7κιλα αλτήρας)
    5) Tabata style cycling : 20 sec high intensity/10 sec low intesity ( 16 times)
    Αν περπατάς μπροστά μου,μπορεί να μην ακολουθήσω.
    Αν περπατάς πίσω μου, μπορεί να μη σε οδηγήσω.
    Γι' αυτό περπάτα δίπλα μου και αγάπα με για πάντα.

  19. #79
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Quote Originally Posted by ti_na_kano View Post
    30' αεροβια μονο σημερα ειχε το προγραμμα.

    Για ενα περιεργο λογο αν και αυξησα τις θερμιδες μου αυτες τις μερες πειναω περισσοτερο. Το βραδυ που παω για υπνο ακουω το στομαχι μου να διαμαρτυρεται. Αψυχολογητα πραγματα...Δε θα σταματησω να με εκπλησσω

    Τι αψυχολογητα βρε.. θα σε δειρω.. Τι λεμε τοσο καιρο; Φαε περισσοτερο για να καις περισσοτερο!

  20. #80
    Pumping Iron ti_na_kano's Avatar
    Join Date
    14-03-13
    Posts
    409

    Default

    Quote Originally Posted by Kardoula View Post
    Τι αψυχολογητα βρε.. θα σε δειρω.. Τι λεμε τοσο καιρο; Φαε περισσοτερο για να καις περισσοτερο!

    Σαν να αρχίζει να μου αρέσει η φιλοσοφία...πολύ βολική τη βρίσκω
    Αν περπατάς μπροστά μου,μπορεί να μην ακολουθήσω.
    Αν περπατάς πίσω μου, μπορεί να μη σε οδηγήσω.
    Γι' αυτό περπάτα δίπλα μου και αγάπα με για πάντα.

  21. #81
    Pumping Iron ti_na_kano's Avatar
    Join Date
    14-03-13
    Posts
    409

    Default

    35' cardio και μονο για σημερα....

    Απο χτες μετα την προπονηση των ποδιων ειχα πιο εντονα μικροτραβηγματακια στους ημιυμενωδης. Πριν απο 2 εβδομαδες εμφανιστηκε και αυτο απο το τρεξιμο αλλα το νομιζα για πιασιμο. Τωρα ξερω πλεον πως ειναι τενοντιτιδα. Οποτε ο φυσιοθεραπευτης μου ειπε να μην παω ουτε για σπριντ αυτη την εβδομαδα. Να τους αφησω λιγο πιο λασκα.
    Αν περπατάς μπροστά μου,μπορεί να μην ακολουθήσω.
    Αν περπατάς πίσω μου, μπορεί να μη σε οδηγήσω.
    Γι' αυτό περπάτα δίπλα μου και αγάπα με για πάντα.

  22. #82
    Pumping Iron ti_na_kano's Avatar
    Join Date
    14-03-13
    Posts
    409

    Default

    Σήμερα η μέρα ξεκινάει σούπερ!!!!

    Ξύπνημα από τον ήλιο και όχι από το μισητό ξυπνητήρι και στο πρωινό γλυκιά μους κακαο-βρώμης!!!! Ένα δάκρυ κυλούσε με κάθε κουταλάκι Πρώτη φορά το δοκίμασα και γευστικά υπερ-ικανοποιήθηκα!!!!

    IMG_20160304_084423.jpg(υλικά: 30γρ.βρώμη, 50γρ. γιαουρτι, 25γρ. γάλα αραιωμένο με νερό και σταγόνες στέβιας για να βράσει η βρώμη, 2κουταλακια κακάο)

    Η σημερινή προπόνηση θα πραγματοποιηθεί σε κανα 2ωράκι και θα περιλαμβάνει τα εξής:

    UPPER BODY

    1) (close reverse grip) pull downs: 2*5 (42kg)
    2) Front Lat Pulldowns (wide overhand) dropset : 2*8,6,6
    3a)Seated DB "Modified Arnold Press": 3*8
    3b) Incline DB "cleans" : 3*10
    4) Barbell Curls : 5*6
    5) Core Circuit * 2 sets ( ab wheel-->15reps/ hanging leg raises twist--->12 reps/ toe touches--->25reps)
    6) Barbell Push -ups descending sets (19 down to 1)
    Last edited by ti_na_kano; 04-03-16 at 09:09.
    Αν περπατάς μπροστά μου,μπορεί να μην ακολουθήσω.
    Αν περπατάς πίσω μου, μπορεί να μη σε οδηγήσω.
    Γι' αυτό περπάτα δίπλα μου και αγάπα με για πάντα.

  23. #83
    Pumping Iron ti_na_kano's Avatar
    Join Date
    14-03-13
    Posts
    409

    Default

    Παιδιά μια ερώτηση τώρα που το θυμήθηκα....

    Την Τετάρτη που είχα πόδια στο γυμναστήριο με παρακολούθησε λίγο ο φυσιοθεραπευτής μου καθώς έκανα τα καθίσματα και μου είπε πως όταν κατεβαίνω πιο χαμηλά από την παραλληλία "χάνω την μέση" Μου είπε πως ανατομικά δεν μου επιτρέπει το σώμα να κατέβω αρκετά χωρίς να παίζει η μέση μου οπότε καλυτερα να μην πηγαινω τόσο χαμηλά για να μην χαλάσω και την μέση μου.
    Τα καθίσματα πραγματοποιήθηκαν όπως στο βιντεάκι που είχα ανεβάσει στην πρωτη σελίδα του λογκ μου.
    Εσάς ποια είναι η γνώμη σας?
    Ξέρω πως υπάρχει ένα ελαφρύ "γύρισμα " της λεκάνης προς τα μπρος στο πιο βαθύ σημείο του καθίσματός μου, αλλά από ό,τι βίντεο έχω παρακολουθήσει μέχρι στιγμής από ειδικούς του χώρου δεν το θεωρούν προβλημα γιατί όπως λένε η σπονδυλική στηλη έρχεται σε ευθεία γραμμή όπως είναι και το ζητούμενο, και πως δεν ειναι σωστό να είναι σε υπερέκταση όπως δεν ειναι σωστό να γυρίζει και εντελώς προς τα εμπρος η λεκάνη.
    Μετά από αυτό που μου είπε φοβήθηκα να εκτελέσω τα καθισματα όπως έκανα μεχρι στιγμής και απλά πήγαινα μέχρι την παραλληλία...
    Φαίνεται να υπάρχει όντως πρόβλημα?
    Αν περπατάς μπροστά μου,μπορεί να μην ακολουθήσω.
    Αν περπατάς πίσω μου, μπορεί να μη σε οδηγήσω.
    Γι' αυτό περπάτα δίπλα μου και αγάπα με για πάντα.

  24. #84
    Pumping Iron ti_na_kano's Avatar
    Join Date
    14-03-13
    Posts
    409

    Default

    Σημερινές φώτο .
    Σαν να αρχίζουν να αχνοφαίνονται οι κοιλιακοί...

    IMG_20160304_113819.jpgIMG_20160304_114029.jpg



    Η αλήθεια είναι πως τις κλασσικές ασκήσεις κοιλιακών (βλέπε ροκανίσματα) ΤΙΣ ΜΙΣΩ γιατί κυριολεκτικά μου προκαλούν πονοκεφαλο!!!! Ισως δεν τις εκτελώ εγω σωστα δεν ξερω....
    Αλλά λατρεύω την ρόδα κοιλιακών, τους κοιλιακούς στην τροχαλία/ρωμαική καρέκλα, τις σανίδες σε όλες τις εκδόσεις,τις αρσεις ποδιών στον πάγκο....οπότε εκτελώ αυτές όταν εχω κοιλιακούς .
    Last edited by ti_na_kano; 04-03-16 at 13:19.
    Αν περπατάς μπροστά μου,μπορεί να μην ακολουθήσω.
    Αν περπατάς πίσω μου, μπορεί να μη σε οδηγήσω.
    Γι' αυτό περπάτα δίπλα μου και αγάπα με για πάντα.

  25. #85
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Γεια σου Ελένη,

    μια χαρά πας! Αφού βλέπεις αλλαγές πάνω σου συνέχισε.
    Κόλαση το κακαο/βρώμιο ε; χαχαχααχα.

    Τώρα για τα σκουώτ, υπάρχουν σωματότυποι που δεν τους "πάει" να κατεβαίνουν φουλ κάτω. Εξαρτάται από το μήκος του κορμού με το μήκος του κάτω άκρου.
    Τα σώματα με μακρύτερα κάτω άκρα έχουν μεγαλύτερη δυσκολία στο να εκτελούν βαθύ κάθισμα σε σχέση με αυτά που έχουν κοντα κάτω άκρα.
    Εγώ για παράδειγμα μπορώ με μεγάλη άνεση να κάνω βαθύ σκουώτ.
    Μην πιέζεσαι, κάνε τόσο ώστε να μη χαλάει η στάση σου. Έτσι κι αλλιώς δεν είναι μόνο το σκουώτ, υπάρχουν τόσες και τόσες παραλλαγές που μπορείς να δουλέψεις για να έχεις ενα καλό αποτέλεσμα.
    Δοκίμασε να βάλεις και δύο δισκάκια χαμηλά που να πατάς με τις φτέρνες, ίσως βοηθήσουν. Απλώς δοκίμασε, δεν έχεις να χάσεις κάτι.

  26. #86
    Pumping Iron ti_na_kano's Avatar
    Join Date
    14-03-13
    Posts
    409

    Default

    Quote Originally Posted by Kardoula View Post
    Γεια σου Ελένη,

    μια χαρά πας! Αφού βλέπεις αλλαγές πάνω σου συνέχισε.
    Κόλαση το κακαο/βρώμιο ε; χαχαχααχα.

    Τώρα για τα σκουώτ, υπάρχουν σωματότυποι που δεν τους "πάει" να κατεβαίνουν φουλ κάτω. Εξαρτάται από το μήκος του κορμού με το μήκος του κάτω άκρου.
    Τα σώματα με μακρύτερα κάτω άκρα έχουν μεγαλύτερη δυσκολία στο να εκτελούν βαθύ κάθισμα σε σχέση με αυτά που έχουν κοντα κάτω άκρα.
    Εγώ για παράδειγμα μπορώ με μεγάλη άνεση να κάνω βαθύ σκουώτ.
    Μην πιέζεσαι, κάνε τόσο ώστε να μη χαλάει η στάση σου. Έτσι κι αλλιώς δεν είναι μόνο το σκουώτ, υπάρχουν τόσες και τόσες παραλλαγές που μπορείς να δουλέψεις για να έχεις ενα καλό αποτέλεσμα.
    Δοκίμασε να βάλεις και δύο δισκάκια χαμηλά που να πατάς με τις φτέρνες, ίσως βοηθήσουν. Απλώς δοκίμασε, δεν έχεις να χάσεις κάτι.

    Αυτο με τα δισκακια δν το εχω δοκιμασει γιατι νομιζα πως ηταν για πιο ψήλους απο την αρχοντια μου ( 1,67 :-Ρ)
    Αλλα την επομενη φορα θα το δω.
    Να σαι καλα για τις συμβουλες Ειρηνη...:)
    Αν περπατάς μπροστά μου,μπορεί να μην ακολουθήσω.
    Αν περπατάς πίσω μου, μπορεί να μη σε οδηγήσω.
    Γι' αυτό περπάτα δίπλα μου και αγάπα με για πάντα.

  27. #87
    Pumping Iron ti_na_kano's Avatar
    Join Date
    14-03-13
    Posts
    409

    Default

    Πω πω...Σημερα ηταν μια γεμάτη μερα....από το πρωί στις 7 τώρα μόλις εβαλα κ@#λο κάτω

    Καταρχας ήταν μέρα μέτρησης μετά από μια εβδομάδα 100 θερμίδων πάνω. Όχι μόνο δεν έβαλα, αλλά έχασα και έναν πόντο. Μου πέσαν τα μάτια....Τεσπα αυτή η εβδομάδα θα υπάρξει αυξηση επιπλέον100 cals οπότε τα μακροστοιχεία θα παίζουν ως εξής : 1600cals 145 Pr/ 120 Carbs/ 63 Fat



    Στο γυμναστήριο είχα για πάνω κορμό:

    1) Bench Press : 80%*4, 87,5%*2, 92,5%*1, 97,5%*1, 102%*1 (η τελευταία επανάληψη ήταν στα 42,25 κιλά)
    2) DB Floor Press palms in: 2*25
    3) Bodyweight inverted row: 2*MAX
    4) Shoulder Press: 3*15
    5) standing DB Curls: 3*15
    6) "BeZercher" Barbell Complex (Squats, reverse lunges, curl to press, RDL's, bent rows): 1*10, 1*9, 1*8, 1*7

    Οσον αφορά στην επίσκεψη με τη γιατρό στη Λάρισα.

    Εξέτασε το γόνατο με τα χέρια της σε γωνίες , σπρωξίματα κ.τ.λ. Μου είπε πως η κλινική εικόνα του είναι αριστη. Δεν υπάρχει υγρό, δεν υπάρχει κανένα είδος πόνου τπτ απολύτως.

    Μετά είδε την μαγνητική. Από την εικόνα της επιγονατίδας έμεινε πολύ δυσαρεστημένη. Αφού της είπα λίγο το ιστορικό μου και την δραστηριότητά μου στο γυμναστήριο με ρώτησε για ποιο λόγο κάνω αθλητική γυμναστική ( αν είναι η δουλειά μου ή αν είμαι αθλητρια κ.τ.λ) και της είπα οτι το κάνω απλά για ευχαρίστηση. Από εκει και πέρα ήταν αρκετά ξεκάθαρη μαζί μου και μου το είπε έτσι:
    "Αν θες να έχεις γόνατα μεχρι τα 40 σου και να μη πας για χειρουργειο πρεπει να ρίξεις τους ρυθμούς, και από τη στιγμή που δεν τίθεται θέμα βιοποριστικών λόγων δεν έχεις καμία δικαιολογια να το προκαλείς όλο αυτό απο μόνη σου στον εαυτό σου. Το γόνατο που βλέπω εδώ είναι η εικόνα γονάτου μεσήλικα και όχι 25 χρονης"
    Μου είπε φυσικά να συνεχίσω τη γυμναστική μου,πως χρειάζεται η ενδυνάμωση, δε μου απαγόρεψε τιποτα από δραστηριοτητες (εκτός από τα βαθιά καθίσματα που ήταν απόλυτη για να προστατέψω τους μηνίσκους μου) μου είπε να δουλέψω πολύ 0-30 μοιρες τον έσω πλατύ μυ για να στηρίζει καλά την επιγονατίδα.Μου είπε και για ελαφρύ τρεξιμο μπορείς να πας και για ποδήλατο αλλά μην φορτώνεις τα πόδια σου με κιλά στο γυμναστηριο,αντί για 60 κιλά που κάνεις κάθισμα μου λέει κάνε 20 κιλα.
    Τη ρώτησα αν η επιγονατίδα μπορεί να καλυτερέψει πλέον και ή απάντηση της ήταν πολύ ενθαρρυντική, μου είπε φυσικά και μπορεί,χόνδρος είναι και αναπληρώνεται αρκεί να το προσέξεις.
    Οπότε από την επόμενη εβδομάδα θα βγάλω ασκήσεις που επιβαρύνουν τα γόνατα και θα το τροποποιήσω όσο μπορώ μαζί με το φυσιοθεραπευτή για τα δικά μου δεδομένα.
    Last edited by ti_na_kano; 07-03-16 at 20:00.
    Αν περπατάς μπροστά μου,μπορεί να μην ακολουθήσω.
    Αν περπατάς πίσω μου, μπορεί να μη σε οδηγήσω.
    Γι' αυτό περπάτα δίπλα μου και αγάπα με για πάντα.

  28. #88
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Μάλιστα..
    Άρα Ελένη κάνε ότι σου είπε. Προέχει η υγεία σου. Θα ζήσεις και χωρίς κάποιες ασκήσεις. Υπάρχουν τόσες μα τόσες εναλλακτικές.
    Γυμναστική θα κάνεις, απλώς θα επιλέγεις ασκησιολόγιο που δεν επιβαρύνει.


    Quote Originally Posted by ti_na_kano View Post

    Καταρχας ήταν μέρα μέτρησης μετά από μια εβδομάδα 100 θερμίδων πάνω. Όχι μόνο δεν έβαλα, αλλά έχασα και έναν πόντο. Μου πέσαν τα μάτια....Τεσπα αυτή η εβδομάδα θα υπάρξει αυξηση επιπλέον100 cals οπότε τα μακροστοιχεία θα παίζουν ως εξής : 1600cals 145 Pr/ 120 Carbs/ 63 Fat



    Να την ακους τη Ρηνούλα

  29. #89
    Pumping Iron ti_na_kano's Avatar
    Join Date
    14-03-13
    Posts
    409

    Default

    Quote Originally Posted by Kardoula View Post
    Μάλιστα..
    Άρα Ελένη κάνε ότι σου είπε. Προέχει η υγεία σου. Θα ζήσεις και χωρίς κάποιες ασκήσεις. Υπάρχουν τόσες μα τόσες εναλλακτικές.
    Γυμναστική θα κάνεις, απλώς θα επιλέγεις ασκησιολόγιο που δεν επιβαρύνει.





    Να την ακους τη Ρηνούλα

    Αν περπατάς μπροστά μου,μπορεί να μην ακολουθήσω.
    Αν περπατάς πίσω μου, μπορεί να μη σε οδηγήσω.
    Γι' αυτό περπάτα δίπλα μου και αγάπα με για πάντα.

  30. #90
    Pumping Iron ti_na_kano's Avatar
    Join Date
    14-03-13
    Posts
    409

    Default

    Μέρα αερόβιας σήμερα .

    35' κολύμβησης. Τέλεια και καθαρή θάλασσα χωρίς κύμα!! Το νερό μου φάνηκε πιο ζεστό από τις προηγούμενες μέρες. Το ευχαριστήθηκα ιδιαίτερα
    Αν περπατάς μπροστά μου,μπορεί να μην ακολουθήσω.
    Αν περπατάς πίσω μου, μπορεί να μη σε οδηγήσω.
    Γι' αυτό περπάτα δίπλα μου και αγάπα με για πάντα.


 
Page 3 of 10 FirstFirst 1234567 ... LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •