Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Page 5 of 10 FirstFirst 123456789 ... LastLast
Results 121 to 150 of 289
  1. #121
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Όλα είναι σχετικά, καθώς κάθε άνθρωπος είναι διαφορετικός και ανταποκρίνεται αλλιώς.
    Σε άλλους ίσως χρειάζεται περισσότερο χρόνο σε άλλους λιγότερο. Ο μεταβολισμός έρχεται στα ίσα του όταν τρώει επαρκώς και παράλληλα διατηρεί το βάρος του, επίσης όταν θέλει να χάσει βάρος και τρώει ελαφρά υποθερμιδικά και πάλι καταφέρνει να χάνει λίπος. Το θέμα ειναι να μην πέφτει χαμηλά σε θερμίδες και μέσω δραστηριότητας να αυξάνει το θερμιδικό έλλειμμα. Με απλά λόγια, να καίει θερμίδες για να καίει λίπος.
    Η εποχή δεν έχει να κάνει με αυτό, ανεξάρτητα καλοκαίρι ή χειμώνα κάποιος μπορεί να τρώει ισοθερμιδικά και όταν χρειαστεί ελαφρώς υποθερμιδικά για να χάσει λίπος/βάρος.
    Όλα είναι θέμα πειραματισμού, ότι διαβάζεις δεν είναι ευαγγέλιο και δεν εφαρμόζονται ακριβώς το ίδιο σε όλους.
    Το ρεζουμέ είναι να μην πέφτουμε τραγικά χαμηλά σε θερμίδες για μεγάλο διάστημα, να μην κάνουμε υπερβολές και να μην υπάρχουν απότομα σκαμπανεβάσματα στη διατροφή μας.

  2. #122
    Pumping Iron ti_na_kano's Avatar
    Join Date
    14-03-13
    Posts
    409

    Default

    Quote Originally Posted by Kardoula View Post
    Όλα είναι σχετικά, καθώς κάθε άνθρωπος είναι διαφορετικός και ανταποκρίνεται αλλιώς.
    Σε άλλους ίσως χρειάζεται περισσότερο χρόνο σε άλλους λιγότερο. Ο μεταβολισμός έρχεται στα ίσα του όταν τρώει επαρκώς και παράλληλα διατηρεί το βάρος του, επίσης όταν θέλει να χάσει βάρος και τρώει ελαφρά υποθερμιδικά και πάλι καταφέρνει να χάνει λίπος. Το θέμα ειναι να μην πέφτει χαμηλά σε θερμίδες και μέσω δραστηριότητας να αυξάνει το θερμιδικό έλλειμμα. Με απλά λόγια, να καίει θερμίδες για να καίει λίπος.
    Η εποχή δεν έχει να κάνει με αυτό, ανεξάρτητα καλοκαίρι ή χειμώνα κάποιος μπορεί να τρώει ισοθερμιδικά και όταν χρειαστεί ελαφρώς υποθερμιδικά για να χάσει λίπος/βάρος.
    Όλα είναι θέμα πειραματισμού, ότι διαβάζεις δεν είναι ευαγγέλιο και δεν εφαρμόζονται ακριβώς το ίδιο σε όλους.
    Το ρεζουμέ είναι να μην πέφτουμε τραγικά χαμηλά σε θερμίδες για μεγάλο διάστημα, να μην κάνουμε υπερβολές και να μην υπάρχουν απότομα σκαμπανεβάσματα στη διατροφή μας.
    Έχω μια ανησυχία σε ότι αφορά στην αύξηση της δραστηριότητας πάρα στη μείωση θερμίδων για την επίτευξη του στόχου.
    Σε αυτή τη φάση που έχω 4-ημερο split και ελάχιστο αερόβιο νοιώθω το γόνατο μου να διαμαρτύρεται μέσα στην εβδομάδα....όχι κάτι το ιδιαίτερο αλλά και πάλι έχει διαφορά σε σχέση με το άλλο γόνατο.
    Ανησυχώ πολύ ότι θα αυξήσω τις θερμίδες μου και μετά δεν θα μπορώ να πέσω σε λίπος γιατί θα με περιορίζει το γόνατο.
    Πώς να αυξήσω το αερόβιο όταν πονάω? Και όταν λέω αερόβια δεν εννοώ τρέξιμο...αυτό το έχω ξεχάσει για τα καλά...αλλά και μόνο που είμαι όρθια για κάνα 40λεπτο η άρθρωση επιβαρύνεται και με πονάει....
    Αν περπατάς μπροστά μου,μπορεί να μην ακολουθήσω.
    Αν περπατάς πίσω μου, μπορεί να μη σε οδηγήσω.
    Γι' αυτό περπάτα δίπλα μου και αγάπα με για πάντα.

  3. #123
    Pumping Iron ti_na_kano's Avatar
    Join Date
    14-03-13
    Posts
    409

    Default

    Χθεσινή προπόνηση για στήθος!!! Αν και καλοφαγωμένη πλέον, ένοιωθα περίεργα....η ζέστη δε βοηθάει πολύ, αν και το air condition δουλεύει κάθε μέρα στο γυμναστήριο....

    Flat Barbell Bench Press 3*12
    Incline DB Bench press / incline DB Fly---->3*10 (δισετ)
    push ups 3*12
    Cable Cross Over 3*12
    Barbell curls 3*12
    Cable Curls 3*12
    Abs wheel 3*12
    Roman chair crunches 3*12
    Side planks 30 min.

    Χθες έκανα την απόπειρα και μετρήθηκα με τη μεζούρα ....Αν και είχα ένα αίσθημα γεμισμένης γαλοπούλας , οι μετρήσεις μου δεν άλλαξαν καθόλου από τον Ιανουάριο....Χάρηκα πολύ!!! Ήμουν σχεδόν βέβαιη ότι θα είχαν αυξηθεί και μάλιστα αισθητά!
    Τις βάζω και εδώ για να υπάρχει και μια καταγραφή ...
    HIPS: 103cm
    BUTT: 103 cm
    WAIST: 70 cm
    BELLY : 87cm
    THIGHS:63cm

    Επίσης είχα την αυτοπεποίθηση να αυξήσω τις θερμίδες μου οπότε από χθες είμαι στις 1800 με macros 30% protein /35% carbs/ 35% fats--->135gr/157gr/70gr
    Ο λόγος που έχω αυτά τα ποσοστά στα μακρος είναι για να συνηθίζω σιγά-σιγά τους υδατάνθρακες...ήδη αυτό το ποσό φαντάζει υπέρ αρκετό....Όταν θα νιώθω καλύτερα μπορεί να τα τροποποιήσω στο πιο κλασσικό 40%/40%/20%
    Αν περπατάς μπροστά μου,μπορεί να μην ακολουθήσω.
    Αν περπατάς πίσω μου, μπορεί να μη σε οδηγήσω.
    Γι' αυτό περπάτα δίπλα μου και αγάπα με για πάντα.

  4. #124
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Quote Originally Posted by ti_na_kano View Post
    Έχω μια ανησυχία σε ότι αφορά στην αύξηση της δραστηριότητας πάρα στη μείωση θερμίδων για την επίτευξη του στόχου.
    Σε αυτή τη φάση που έχω 4-ημερο split και ελάχιστο αερόβιο νοιώθω το γόνατο μου να διαμαρτύρεται μέσα στην εβδομάδα....όχι κάτι το ιδιαίτερο αλλά και πάλι έχει διαφορά σε σχέση με το άλλο γόνατο.
    Ανησυχώ πολύ ότι θα αυξήσω τις θερμίδες μου και μετά δεν θα μπορώ να πέσω σε λίπος γιατί θα με περιορίζει το γόνατο.
    Πώς να αυξήσω το αερόβιο όταν πονάω? Και όταν λέω αερόβια δεν εννοώ τρέξιμο...αυτό το έχω ξεχάσει για τα καλά...αλλά και μόνο που είμαι όρθια για κάνα 40λεπτο η άρθρωση επιβαρύνεται και με πονάει....
    Τώρα το καλοκαίρι το κολύμπι είναι μια καλή εναλλακτική!

  5. #125
    Pumping Iron ti_na_kano's Avatar
    Join Date
    14-03-13
    Posts
    409

    Default

    Χθες είχα πόδια. Ωραία προπόνηση, δυνατή με αρκετό νεύρο...

    Squat 3*12
    Bulgarian split squat / Leg curls---->3*10 (δισετ)
    Leg press 3*12
    Hip Thrust 3*12
    Lateral Band walk holding Plate 3*12
    Abs wheel 3*15
    Cable crunches 3*15
    plunk 2*30min

    Τα ξημερώματα σηκώθηκα κατά τις 5 για να πάω στο μπάνιο.....Και συνειδητοποιώ ότι πεινάω!!! Προσπάθησα να κοιμηθώ, στριφογύριζα καμιά ώρα χωρίς αποτέλεσμα ακούγοντας το στομάχι μου να μαρσάρει....Τελικά με πήρε ο ύπνος και σηκώθηκα από την πείνα κατά τις 8:30 και έκατσα να φάω πρωινό.....
    Μόλις την Δευτέρα έκανα αύξηση στις 1800 θερμίδες, την πρώτη μέρα μου φάνηκαν πολλές και τις έφαγα με το ζόρι και μετά από 2 μέρες πεινάω μεταμεσονύχτια λες και κάνω δίαιτα?!!!? Τι σκ@$#@ !!!
    Αν περπατάς μπροστά μου,μπορεί να μην ακολουθήσω.
    Αν περπατάς πίσω μου, μπορεί να μη σε οδηγήσω.
    Γι' αυτό περπάτα δίπλα μου και αγάπα με για πάντα.

  6. #126
    Pumping Iron ti_na_kano's Avatar
    Join Date
    14-03-13
    Posts
    409

    Default

    Χθες δεν είχα κάτι στο πρόγραμμα για γυμναστήριο, αλλά αφού πήγα που πήγα μαζί με την μάνα μου, για να την βοηθήσω, έκανα ασκήσεις ενδυνάμωσης καρπού και βραχίονα. Οι βραχίονές μου είναι πίσω και με περιορίζουν στις άρσεις θανάτου και φυσικά σε ό,τι έχει να κάνει με έλξεις...
    Έκανα:
    τις κλασσικές κάμψεις / εκτάσεις καρπών με την μπάρα
    το περπάτημα του αγρότη με 2 ασήκωτους αλτήρες
    κρέμασμα από την μπάρα των έλξεων για όσο περισσότερο άντεχα...
    Μετά ζουλούσα για κάμποσες επαναλήψεις ένα σκληρό, αντι-στρες μπαλάκι

    Από εδώ και στο εξής θα πρέπει να το βάλω στο πρόγραμμα μου φαίνεται αυτό το ασκησιολόγιο...
    Γύρισα στο σπίτι με αρκετές κοκκινίλες στην παλάμη και ένοιωθα σαν κουλή...
    Αν περπατάς μπροστά μου,μπορεί να μην ακολουθήσω.
    Αν περπατάς πίσω μου, μπορεί να μη σε οδηγήσω.
    Γι' αυτό περπάτα δίπλα μου και αγάπα με για πάντα.

  7. #127
    Junior Bodybuilder EiriniT's Avatar
    Join Date
    01-04-16
    Posts
    239

    Default

    Quote Originally Posted by ti_na_kano View Post
    Χθες δεν είχα κάτι στο πρόγραμμα για γυμναστήριο, αλλά αφού πήγα που πήγα μαζί με την μάνα μου, για να την βοηθήσω, έκανα ασκήσεις ενδυνάμωσης καρπού και βραχίονα. Οι βραχίονές μου είναι πίσω και με περιορίζουν στις άρσεις θανάτου και φυσικά σε ό,τι έχει να κάνει με έλξεις...
    Έκανα:
    τις κλασσικές κάμψεις / εκτάσεις καρπών με την μπάρα
    το περπάτημα του αγρότη με 2 ασήκωτους αλτήρες
    κρέμασμα από την μπάρα των έλξεων για όσο περισσότερο άντεχα...
    Μετά ζουλούσα για κάμποσες επαναλήψεις ένα σκληρό, αντι-στρες μπαλάκι

    Από εδώ και στο εξής θα πρέπει να το βάλω στο πρόγραμμα μου φαίνεται αυτό το ασκησιολόγιο...
    Γύρισα στο σπίτι με αρκετές κοκκινίλες στην παλάμη και ένοιωθα σαν κουλή...
    Σήμερα ακριβώς σκεφτόμουν και εγώ πως πρέπει να ξεκινήσω να γυμνάζω τους πήχεις μου!! Με δυσκόλεψαν σήμερα στις άρσεις θανάτου και κατάλαβα πως πρέπει να το ενταξω 2-3 ασκήσεις στο ασκησιολόγιό μου!

    Πήρα κάποιες ιδέες από εσένα! Το περπάτημα του αγρότη που λες είναι απλά παίρνεις δύο αλτήρες (φαντάζομαι όσο περισσότερο βάρος αντέχεις) και περπατας; Πιάνει καθόλου;
    Difficult roads lead to beautiful places

  8. #128
    Pumping Iron ti_na_kano's Avatar
    Join Date
    14-03-13
    Posts
    409

    Default

    Quote Originally Posted by EiriniT View Post
    Σήμερα ακριβώς σκεφτόμουν και εγώ πως πρέπει να ξεκινήσω να γυμνάζω τους πήχεις μου!! Με δυσκόλεψαν σήμερα στις άρσεις θανάτου και κατάλαβα πως πρέπει να το ενταξω 2-3 ασκήσεις στο ασκησιολόγιό μου!

    Πήρα κάποιες ιδέες από εσένα! Το περπάτημα του αγρότη που λες είναι απλά παίρνεις δύο αλτήρες (φαντάζομαι όσο περισσότερο βάρος αντέχεις) και περπατας; Πιάνει καθόλου;
    Αν πιάνει λέει! Ναι δουλεύει και η λαβή έτσι, και δυναμώνουν οι πήχεις!! Εγώ προσπαθούσα να τους κρατάω για κάνα λεπτό. Στις τελευταίες επαναλήψεις με το ζόρι μπορούσα να τους κρατάω για 15 δεύτερα....
    Επίσης άλλη μια πολύ καλή άσκηση είναι αυτή 03.jpg
    Δεν την δοκίμασα ακόμη, αλλά θα έρθει και η ώρα της....
    Επίσης απ' ότι είδα υπάρχει ολόκληρο άρθρο πάνω σ 'αυτό το θέμα εδώ στο forum οπότε θα πάρεις πολλές ιδέες:
    http://www.bodybuilders.gr/forum/showthread.php?t=13401
    Αν περπατάς μπροστά μου,μπορεί να μην ακολουθήσω.
    Αν περπατάς πίσω μου, μπορεί να μη σε οδηγήσω.
    Γι' αυτό περπάτα δίπλα μου και αγάπα με για πάντα.

  9. #129
    Junior Bodybuilder EiriniT's Avatar
    Join Date
    01-04-16
    Posts
    239

    Default

    Διάβασα το άρθρο αμέσως αφού σε ρώτησα. Κατατοπιςτικοτατο! :) Μπορώ να πω πως ήταν ένα σημείο που ποτέ δεν είχα σκεφτεί πως θέλει ειδικές ασκήσεις.. Νόμιζα πως όσο γυμνάζεται με τις υπόλοιπες ασκήσεις ειναι αρκετό!

    Σ ευχαριστω πολύ :)


    Sent from my iPad using Tapatalk
    Difficult roads lead to beautiful places

  10. #130
    Pumping Iron ti_na_kano's Avatar
    Join Date
    14-03-13
    Posts
    409

    Default

    Quote Originally Posted by EiriniT View Post
    Διάβασα το άρθρο αμέσως αφού σε ρώτησα. Κατατοπιςτικοτατο! :) Μπορώ να πω πως ήταν ένα σημείο που ποτέ δεν είχα σκεφτεί πως θέλει ειδικές ασκήσεις.. Νόμιζα πως όσο γυμνάζεται με τις υπόλοιπες ασκήσεις ειναι αρκετό!

    Σ ευχαριστω πολύ :)

    Sent from my iPad using Tapatalk
    H αλήθεια είναι πως οι πήχεις γυμνάζονται από τις περισσότερες ασκήσεις...ακόμα και στο τέλος της προπόνησης αν συμμαζεύεις τον χαμό με τα βάρη που έχεις κάνει στο γυμναστήριο, είναι μια καλή ευκαιρία να τους γυμνάσεις. Το θέμα είναι πως σε εμάς τις κοπέλες αυτά δεν είναι αρκετά από μόνα τους για να αποκτήσουμε δυνατό κράτημα οπότε αναγκαστικά πας σε απομονωτικές ασκήσεις.....Είναι κάποιες στιγμές που εύχομαι να ήμουν άντρας....

    Χάρηκα που βοήθησα!! Καλές προπονήσεις!!
    Αν περπατάς μπροστά μου,μπορεί να μην ακολουθήσω.
    Αν περπατάς πίσω μου, μπορεί να μη σε οδηγήσω.
    Γι' αυτό περπάτα δίπλα μου και αγάπα με για πάντα.

  11. #131
    Pumping Iron ti_na_kano's Avatar
    Join Date
    14-03-13
    Posts
    409

    Default

    Η χθεσινη Προπόνηση Πλατης....

    Romanian deadlift 3*12
    front lat pulldowns (natural grip) / seated rows ----> 3*10 (δισετ)
    Barbell rows 3*12
    front lat pulldowns (close grip) 3*12
    Bent over / shrugs --->3*10 (δισετ)
    cable crunches 3*15
    Plank 3*60'
    Wood chopper 3*15

    Παρατηρησεις....
    Οταν εχω προπονηση ποδιων νιωθω οτι τα δινω ολα!!! Οτι κανω το 100% των δυνατοτητων μου.
    Στις υπολοιπες προπονησεις δεν εχω αυτη την αισθηση...Για καποιο λογο αισθανομαι σαν να "κλεβω".
    Και αυτη η αισθηση ενισχυεται απο το γεγονος οτι μετα την προπνηση ποδιων ειμαι μουσκεμα , ετοιμη για στυψιμο ενω στις αλλες μετρια πραγματα.... Ειναι μερες που παω στο γυμναστηριο και λεω απο μεσα μου " θα τα δωσεις ολα, οπως κανεις με τα ποδια!" Αλλα δεν καταφερα ακομα να νιωσω ετσι.....
    Ο πανω κορμος ειναι πιο αδυναμος απο τον κατω σε αυτη τη φαση, το ξερω... Ισως γι' αυτο να εχω συνεχως αυτη την αισθηση.....
    Μαλλον αφου περασει το 3 μηνο με αυτο το προγραμμα που εχω τωρα θα πρεπει να δωσω εμφαση στον πανω κορμο....
    Αν περπατάς μπροστά μου,μπορεί να μην ακολουθήσω.
    Αν περπατάς πίσω μου, μπορεί να μη σε οδηγήσω.
    Γι' αυτό περπάτα δίπλα μου και αγάπα με για πάντα.

  12. #132
    Pumping Iron ti_na_kano's Avatar
    Join Date
    14-03-13
    Posts
    409

    Default

    Προπόνηση στήθους χθες και ναι ΑΥΤΗ τη φορά κατάφερα να ξεπεράσω λίγο τα κιλά και να πω πως ήταν μια δυνατή προπόνηση... Ίσως βοήθησε ο καφές σε συνδυασμό με κάτι βιντεάκια της άρσης βαρών από τους Ολυμπιακούς του 12 που καθόμουν και έβλεπα πριν το gym....

    Flat Barbell Bench Press 3*12
    Incline DB Bench press / incline DB Fly---->3*10 (δισετ)
    push ups 3*12
    Cable Cross Over 3*12
    Barbell curls 3*12
    Cable Curls 3*12
    Abs wheel 3*12
    Roman chair crunches 3*12
    wood chopper 3*12 each side

    Και επειδή τώρα τελευταία, στο τέλος της μέρας μου, νιώθω να πεινάω είπα να ανέβω το σκαλοπάτι...
    1900 θερμίδες / μέρα από εδώ και στο εξής.
    Το σώμα μου μέχρι στιγμής ανταποκρίθηκε πολύ καλά στις αυξήσεις, ελπίζω να συνεχίσω έτσι....

    Αν περπατάς μπροστά μου,μπορεί να μην ακολουθήσω.
    Αν περπατάς πίσω μου, μπορεί να μη σε οδηγήσω.
    Γι' αυτό περπάτα δίπλα μου και αγάπα με για πάντα.

  13. #133
    Pumping Iron ti_na_kano's Avatar
    Join Date
    14-03-13
    Posts
    409

    Default

    Χθες ξεκίνησα για το γυμναστήριο ψυχολογικά προετοιμασμένη για προπόνηση ποδιών...... Βρήκα όμως κλειδαριά στην πόρτα και γύρισα σπίτι με νεύρα...Αναγκαστικά προπόνηση ώμων επομένως, γιατί αλλιώς θα έπρεπε να κάνω μαιμουδιές για μια της προκοπής προπόνηση ποδιών... Το καλό είναι ότι τα νεύρα απέφεραν αποτέλεσμα και τους πάτησα από κάτω τους ώμους...

    Military press 3*12
    DB front raises / DB Delt flyes---> 3*10 (δισετ)
    DB Lateral raises 3*12
    Bench press close grip 3*12
    cable kickbacks 3*12
    rope pushdowns 3*12
    Plank 3*60sec
    Abs wheel 3*12
    Αν περπατάς μπροστά μου,μπορεί να μην ακολουθήσω.
    Αν περπατάς πίσω μου, μπορεί να μη σε οδηγήσω.
    Γι' αυτό περπάτα δίπλα μου και αγάπα με για πάντα.

  14. #134
    Pumping Iron ti_na_kano's Avatar
    Join Date
    14-03-13
    Posts
    409

    Default

    Με συζητήσεις που είχα με διάφορα άτομα:

    *κάποιοι μου λέγανε ότι στα κλασσικά προγράμματα bodybuilding χρειάζεσαι περισσότερο υδατάνθρακα από τα προγράμματα δύναμης γιατί το σώμα θα τους χρησιμοποιήσει για το χαμένο γλυκογόνο και δεν θα τους αποθηκεύσει ως λίπος, ενώ στη δύναμη επειδή έχεις μεγάλα διαλείμματα το γλυκογόνο δε πέφτει χαμηλά οπότε θα μπορούσε κάλλιστα κάποιος να κάνει προπόνηση δύναμης και χωρίς υδατάνθρακα.

    *κάποιοι μου λένε ότι χρειάζεσαι περισσότερο υδατάνθρακα στη δύναμη γιατί αλλιώς δε θα μπορείς να βγάλεις τις προπονήσεις.

    Τι ισχύει τελικά? Δε μιλάμε για περιόδους γράμμωσης / bulking , απλά αν θες να παραμείνεις σταθερός από λίπος και να ακολουθήσεις μια προπόνηση δύναμης τι θα ήταν σωστό να κάνεις?

    **Σκέφτομαι μετά από αυτό το πρόγραμμά μου , να ακολουθήσω μια προπόνηση δύναμης για να ξεπεράσω κάποια πλατώ σε μερικές ασκήσεις.
    Εφόσον οι θερμίδες μου , μέχρι τότε θα έχουν ανέβει στα επίπεδα συντήρησης και θα πρέπει να τις διατηρήσω έτσι για αρκετό καιρό, σκέφτηκα ότι αυτή την περίοδο "συντήρησης" θα ήταν καλό να την εκμεταλλευτώ για να ξεπεράσω κάποιες αδυναμίες μου με πρόγραμμα δύναμης.
    Last edited by ti_na_kano; 14-07-16 at 11:52.
    Αν περπατάς μπροστά μου,μπορεί να μην ακολουθήσω.
    Αν περπατάς πίσω μου, μπορεί να μη σε οδηγήσω.
    Γι' αυτό περπάτα δίπλα μου και αγάπα με για πάντα.

  15. #135
    Pumping Iron ti_na_kano's Avatar
    Join Date
    14-03-13
    Posts
    409

    Default

    Την Τετάρτη έγινε η προπόνηση ποδιών....Το γυμναστήριο για κάποιο λόγο ασφυκτιούσε από κόσμο.Πάλι καλά πήγα στο άνοιγμα και ξεμπέρδεψα χωρίς πολύ ταλαιπωρία....


    Squat 3*12
    Bulgarian split squat / Leg curls---->3*10 (δισετ)
    Leg press 3*12
    Hip Thrust 3*12
    Lateral Band walk holding Plate 3*12
    roman chair crunches 3*12
    wood chopper 3*12


    Αν περπατάς μπροστά μου,μπορεί να μην ακολουθήσω.
    Αν περπατάς πίσω μου, μπορεί να μη σε οδηγήσω.
    Γι' αυτό περπάτα δίπλα μου και αγάπα με για πάντα.

  16. #136
    Pumping Iron ti_na_kano's Avatar
    Join Date
    14-03-13
    Posts
    409

    Default

    Μέχρι στιγμής οι θερμίδες μου έχουν ανέβει στις 2000. Αλλαγές στις μετρήσεις μου δεν υπήρξαν, παρόλο που νιώθω πιο βαριά.
    Αυτή την εβδομάδα ,παράλληλα με το πρόγραμμά μου, έκανα μια εισαγωγή σε πρόγραμμα δύναμης. Περισσότερο κοιτάξαμε με τον φυσιοθεραπευτή τα τεχνικά ζητήματα, τον τρόπο που πρέπει να εκτελεστεί το πρόγραμμα, και την σωστή εκτέλεση των ασκήσεων.
    Για δυο εβδομάδες το γυμναστήριο θα είναι κλειστό, οπότε μετά από αυτή την ξεκούραση, θα ξεκινήσω με το πρόγραμμα δύναμης. Θα είναι η πρώτη φορά που θα ακολουθήσω κάτι πιο κοντά στη δύναμη και θα προσπαθήσω να δώσω περισσότερη έμφαση στον πάνω κορμό. Ελπίζω να μπορέσω να ξεπεράσω κάποιες αδυναμίες σε ότι αφορά τον πάνω κορμό που είναι πιο πίσω σε σχέση με τα πόδια.

    Επίσης πλέον μπορώ να εκτελέσω επιτέλους 2 ολόκληρα chin ups!!!! Επόμενος στόχος τα τέσσερα.....μπορεί να ακούγεται γελοίο το νούμερο, αλλά μέχρι πρότινος δεν μπορούσα να κάνω κανένα, οπότε καταλαβαίνετε τη συγκίνησή μου
    Last edited by ti_na_kano; 27-07-16 at 13:03.
    Αν περπατάς μπροστά μου,μπορεί να μην ακολουθήσω.
    Αν περπατάς πίσω μου, μπορεί να μη σε οδηγήσω.
    Γι' αυτό περπάτα δίπλα μου και αγάπα με για πάντα.

  17. #137
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    13-07-13
    Posts
    3,544

    Default

    Έννοια σου και δεν είναι καθόλου απλή υπόθεση στην αρχή για κανέναν να σηκώσει το ίδιο του το σώμα/βάρος! Εγώ δεν μπορώ πχ. Άντε να βγάλω 1 επανάληψη και μετά . Δεν το έχω κυνηγήσει βέβαια, δεν μπορώ να πω ότι έχω προσπαθήσει ή επιμείνει. Η δύναμη έρχεται σιγά σιγά, θέλει υπομονή και πείσμα.

    Πώς και μπαίνεις σε πρόγραμμα δύναμης; Διάβασα που έγραφες για πλατώ κτλ, απλώς μου έκανε λίγη εντύπωση μιας και εμάς τις γυναίκες πιο πολύ η εικόνα μας καίει.

  18. #138
    Pumping Iron ti_na_kano's Avatar
    Join Date
    14-03-13
    Posts
    409

    Default

    Quote Originally Posted by Elena29 View Post
    Έννοια σου και δεν είναι καθόλου απλή υπόθεση στην αρχή για κανέναν να σηκώσει το ίδιο του το σώμα/βάρος! Εγώ δεν μπορώ πχ. Άντε να βγάλω 1 επανάληψη και μετά . Δεν το έχω κυνηγήσει βέβαια, δεν μπορώ να πω ότι έχω προσπαθήσει ή επιμείνει. Η δύναμη έρχεται σιγά σιγά, θέλει υπομονή και πείσμα.

    Πώς και μπαίνεις σε πρόγραμμα δύναμης; Διάβασα που έγραφες για πλατώ κτλ, απλώς μου έκανε λίγη εντύπωση μιας και εμάς τις γυναίκες πιο πολύ η εικόνα μας καίει.
    Έλενα για μένα τα chin ups ήταν ένα πείσμα που είχα βάλει από τότε που ξεκίνησα να ασχολούμαι λίγο με τη γυμναστική....Έβλεπα τα αγόρια πόσο αβίαστα μπορούσαν να κάνουν πάνω απο 2-3, ακόμα και οι τέρμα αγύμναστοι, και με πείσμωνε ακόμα περισσότερο. Ένας άλλος λόγος ,που ίσως ακουστεί λίγο κουλός, είναι ότι αν βρεθώ ποτέ σε τέτοια κατάσταση στην καθημερινότητα που θα πρέπει να σκαρφαλώσω κάπου κυρίως με τη δύναμη των χεριών, θα ήθελα να μπορώ να το κάνω...Μου χρειάστηκε σε κάποια φάση και προδόθηκα από το σώμα μου οπότε....
    Όσο για το πρόγραμμα δύναμης.....Και μένα μη νομίζεις, η εικόνα με καίει περισσότερο, εκτός από κάποια λειτουργικά θέματα όπως το παραπάνω, αλλά όταν βλέπω ότι συναντάω εμπόδια σε πολυαρθρικές ασκήσεις όπως squat, deadlift λόγω πλάτης/χεριών τότε αναγκαστικά φτάνω στο σημείο να προσέξω παραπάνω τον πάνω κορμό.
    Όταν ξεκίνησα τα βάρη έκανα το λάθος να ασχολούμαι σχεδόν αποκλειστικά με ασκήσεις ποδιών και να βάζω μόνο κάποιες πολύ βασικές για τον πάνω κορμό, γιατί κατά το φτωχό μυαλό μου στα πόδια είχα θέμα οπότε εκεί έπρεπε να εστιάσω.
    Σε αυτή τη φάση που είμαι τώρα αν έφτιαχνα τη γυμναστική μου με βάση την εικόνα μου πίστεψέ με θα έβαζα 3 φορές πόδια και 2 χέρια/πλάτη/ώμους για συντήρηση. Είμαι ικανοποιημένη κατά 80% με το πως φαίνεται ο πάνω κορμός μου. Αλλά στα πόδια αυτή η ικανοποίηση φτάνει στο 30%.
    Anyway..... πάντως είχα την εντύπωση ότι οι περισσότεροι εναλλάσσουν προγράμματα δύναμης με split για να δίνουν και διαφορετικό ερέθισμα στο σώμα. Εσύ Έλενα έχεις κάνει ποτέ κάτι παρόμοιο?
    Αν περπατάς μπροστά μου,μπορεί να μην ακολουθήσω.
    Αν περπατάς πίσω μου, μπορεί να μη σε οδηγήσω.
    Γι' αυτό περπάτα δίπλα μου και αγάπα με για πάντα.

  19. #139
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    13-07-13
    Posts
    3,544

    Default

    Ναι, κατάλαβα. 100% ικανοποιημένος με τη συνολική του εικόνα δε νομίζω πως είναι ποτέ κανένας. Όλοι μας για τη βελτίωση δουλεύουμε.

    Εγώ κάτι παρόμοιο όχι. Με δύναμη δεν έχω πειραματιστεί ποτέ γιατί με απασχολεί η εικόνα. Τώρα αν αυξάνεται και η δύναμη παράλληλα... Καλοδεχούμενη!

  20. #140
    Pumping Iron ti_na_kano's Avatar
    Join Date
    14-03-13
    Posts
    409

    Default

    Quote Originally Posted by Elena29 View Post
    Ναι, κατάλαβα. 100% ικανοποιημένος με τη συνολική του εικόνα δε νομίζω πως είναι ποτέ κανένας. Όλοι μας για τη βελτίωση δουλεύουμε.

    Εγώ κάτι παρόμοιο όχι. Με δύναμη δεν έχω πειραματιστεί ποτέ γιατί με απασχολεί η εικόνα. Τώρα αν αυξάνεται και η δύναμη παράλληλα... Καλοδεχούμενη!
    Βασικά από όσα διάβασα, θέλω να πιστεύω ότι μακροπρόθεσμα ένα πρόγραμμα δύναμης σου δίνει εν τέλη μια καλύτερη εικόνα, αφού σου επιτρέπει να δουλέψεις με νέα δεδομένα ένα κλασσικό σπλιτ πρόγραμμα.
    Το πρόγραμμα που έκανα πρίν από το τωρινό 4 ημερο σπλιτ, είχε και κάποια κομμάτια δύναμης μέσα. Σίγουρα δε θα το έλεγες ούτε καθαρό bodybuilding πρόγραμμα αλλά ούτε καθαρά δύναμης. Ήταν κάτι συνδυαστικό και κατάφερε να μου δώσει ένα αρκετό προβάδισμα στον πάνω κορμό αλλά και μια πολύ καλύτερη εικόνα και συμμετρία.
    Ελπίζω με αυτό που θα είναι πιο κοντά στη δύναμη να ανέβω ακόμη ένα σκαλί....
    Αν περπατάς μπροστά μου,μπορεί να μην ακολουθήσω.
    Αν περπατάς πίσω μου, μπορεί να μη σε οδηγήσω.
    Γι' αυτό περπάτα δίπλα μου και αγάπα με για πάντα.

  21. #141
    Senior Bodybuilder anna_lou's Avatar
    Join Date
    01-02-11
    Location
    Φραπεδούπολη
    Posts
    4,283

    Default

    Μια χαρά ειναι και τα προγράμματα δύναμης. Όλα χρειάζονται και το καθένα μας δίνει κάτι διαφορετικό στο κορμί. Καλή η εικόνα αλλά και το δυνατό κορμί!
    Επιτρέπεται να πέσεις αλλά επιβάλλεται να σηκωθεις! Σήκω καλέ!!!
    Άθελα σου με έβαλες να σου ορκιστώ πως θα τα καταφέρω και πισωγύρισμα δεν θα κάνω...άθελα σου με πείσμωσες ακόμη ποιο πολύ! Το χαμόγελο σου δεν θα το σβήσω ποτέ από τη καρδιά μου!!!

  22. #142
    Pumping Iron ti_na_kano's Avatar
    Join Date
    14-03-13
    Posts
    409

    Default

    Quote Originally Posted by anna_lou View Post
    Μια χαρά ειναι και τα προγράμματα δύναμης. Όλα χρειάζονται και το καθένα μας δίνει κάτι διαφορετικό στο κορμί. Καλή η εικόνα αλλά και το δυνατό κορμί!

    Το μόνο που με φοβίζει λίγο στη δύναμη είναι τα κιλά που είναι αρκετά λόγω των μικρών επαναλήψεων. Πρέπει να είσαι πολύ συγκεντρωμένος και προσεχτικός...
    Αν περπατάς μπροστά μου,μπορεί να μην ακολουθήσω.
    Αν περπατάς πίσω μου, μπορεί να μη σε οδηγήσω.
    Γι' αυτό περπάτα δίπλα μου και αγάπα με για πάντα.

  23. #143
    Junior Bodybuilder EiriniT's Avatar
    Join Date
    01-04-16
    Posts
    239

    Default

    Καλημέρα! Η διαφορά τωρα που στοχεύεις στη δύναμη βρίσκεται σε κιλά και επαναλήψεις μονο; Το ασκησιολόγιο παραμένει ιδιο; Εννοώ πολυαρθρικες ασκήσεις και κάποιες που απομονώνουν συγκεκριμένους μύες κάθε φορά ή γενικοτερα παίζουν μονο οι πρώτες; Ρωτάω απο περιέργεια απλα! :)

    Καλή αρχή στο νέο σου προγράμμα και καλά αποτελέσματα!!


    Sent from my iPad using Tapatalk
    Difficult roads lead to beautiful places

  24. #144
    Senior Bodybuilder anna_lou's Avatar
    Join Date
    01-02-11
    Location
    Φραπεδούπολη
    Posts
    4,283

    Default

    Τα κιλά θέλουν προσοχή και γενικά θέλει συγκέντρωση. Και σε εμένα μου αρέσουν οι περίοδοι που ανεβαίνω σε κιλά κιαι ειδικά που ανεβαίνει το φαγητό.
    Δώσε δύναμη!
    Επιτρέπεται να πέσεις αλλά επιβάλλεται να σηκωθεις! Σήκω καλέ!!!
    Άθελα σου με έβαλες να σου ορκιστώ πως θα τα καταφέρω και πισωγύρισμα δεν θα κάνω...άθελα σου με πείσμωσες ακόμη ποιο πολύ! Το χαμόγελο σου δεν θα το σβήσω ποτέ από τη καρδιά μου!!!

  25. #145
    Pumping Iron ti_na_kano's Avatar
    Join Date
    14-03-13
    Posts
    409

    Default

    Quote Originally Posted by EiriniT View Post
    Καλημέρα! Η διαφορά τωρα που στοχεύεις στη δύναμη βρίσκεται σε κιλά και επαναλήψεις μονο; Το ασκησιολόγιο παραμένει ιδιο; Εννοώ πολυαρθρικες ασκήσεις και κάποιες που απομονώνουν συγκεκριμένους μύες κάθε φορά ή γενικοτερα παίζουν μονο οι πρώτες; Ρωτάω απο περιέργεια απλα! :)

    Καλή αρχή στο νέο σου προγράμμα και καλά αποτελέσματα!!

    Sent from my iPad using Tapatalk
    Καλησπέρα Ειρήνη!
    Το νέο μου πρόγραμμα είναι εντελώς διαφορετικό με αυτό που πόσταρα μέχρι στιγμής.
    Έχει 4 μέρες τις εβδομάδας πάλι , αλλά δεν είναι σπλιτ, έχει 2 μέρες για πάνω κορμό και 2 μέρες για κάτω κορμό.
    Χωρίζεται σε 4 φάσεις-μήνες, που σε κάθε μία εστιάζεις σε λίγο διαφορετικά πράγματα

    Τον πρώτο μήνα που κοίταξα εγώ μέχρι τώρα, είναι λίγο πιο light εκδοχή για να σε προετοιμάσει με το στύλ και να συνηθίσεις τις ασκήσεις.
    Σε αυτό το μήνα κάθε μέρα ξεκινάει με 2 βασικές πολυαθρικές ασκήσεις με λίγες επαναλήψεις -πολλα κιλά, μετά έχει κάποιες με 6-12 επαναλήψεις, και στο τέλος κοιλιακούς.
    Σε αυτές με τις παραπάνω επαναλήψεις έχει και λίγες απομονωτικές.

    Ευχαριστώ πολύ!!! Καλή συνέχεια και στο δικό σου αγώνα...
    Αν περπατάς μπροστά μου,μπορεί να μην ακολουθήσω.
    Αν περπατάς πίσω μου, μπορεί να μη σε οδηγήσω.
    Γι' αυτό περπάτα δίπλα μου και αγάπα με για πάντα.

  26. #146
    Pumping Iron ti_na_kano's Avatar
    Join Date
    14-03-13
    Posts
    409

    Default

    Quote Originally Posted by anna_lou View Post
    Τα κιλά θέλουν προσοχή και γενικά θέλει συγκέντρωση. Και σε εμένα μου αρέσουν οι περίοδοι που ανεβαίνω σε κιλά κιαι ειδικά που ανεβαίνει το φαγητό.
    Δώσε δύναμη!

    Χαχαχα!!! Μια χαρά σε βρίσκω!!!
    Εγώ ακόμα δεν μπορώ να πω οτι ευχαριστιέμαι την ποσότητα που τρώω, γιατί γίνεται λίγο με το ζόρι όσο πλησιάζω στις θερμίδες συντήρησης, αλλά πίστεψέ με ανυπομονώ για αυτή τη στιγμή!!!
    Αν περπατάς μπροστά μου,μπορεί να μην ακολουθήσω.
    Αν περπατάς πίσω μου, μπορεί να μη σε οδηγήσω.
    Γι' αυτό περπάτα δίπλα μου και αγάπα με για πάντα.

  27. #147
    Junior Bodybuilder EiriniT's Avatar
    Join Date
    01-04-16
    Posts
    239

    Default

    Quote Originally Posted by ti_na_kano View Post
    Καλησπέρα Ειρήνη!
    Το νέο μου πρόγραμμα είναι εντελώς διαφορετικό με αυτό που πόσταρα μέχρι στιγμής.
    Έχει 4 μέρες τις εβδομάδας πάλι , αλλά δεν είναι σπλιτ, έχει 2 μέρες για πάνω κορμό και 2 μέρες για κάτω κορμό.
    Χωρίζεται σε 4 φάσεις-μήνες, που σε κάθε μία εστιάζεις σε λίγο διαφορετικά πράγματα

    Τον πρώτο μήνα που κοίταξα εγώ μέχρι τώρα, είναι λίγο πιο light εκδοχή για να σε προετοιμάσει με το στύλ και να συνηθίσεις τις ασκήσεις.
    Σε αυτό το μήνα κάθε μέρα ξεκινάει με 2 βασικές πολυαθρικές ασκήσεις με λίγες επαναλήψεις -πολλα κιλά, μετά έχει κάποιες με 6-12 επαναλήψεις, και στο τέλος κοιλιακούς.
    Σε αυτές με τις παραπάνω επαναλήψεις έχει και λίγες απομονωτικές.

    Ευχαριστώ πολύ!!! Καλή συνέχεια και στο δικό σου αγώνα...
    Αχα! Αρκετά διαφορετικό δηλαδή! Σίγουρα θα ναι ωραίο να δοκιμάζεις κατι που θα δώσει εντελώς διαφορετικό ερέθισμα στο σώμα σου.. και εκτός του εξωτερικού αποτελέσματος σίγουρα θα χει μια έξτρα ψυχολογική επιβράβευση οταν καταφέρνεις να σηκώνεις πολλά κιλά! Το φαντάζομαι κάπως πορωτικό
    Περιμένουμε να το μοιραστεις μαζί μας όταν το ξεκινήσεις με το καλό..

    Στάλθηκε από το Nexus 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Difficult roads lead to beautiful places

  28. #148
    Pumping Iron ti_na_kano's Avatar
    Join Date
    14-03-13
    Posts
    409

    Default

    Quote Originally Posted by EiriniT View Post
    Αχα! Αρκετά διαφορετικό δηλαδή! Σίγουρα θα ναι ωραίο να δοκιμάζεις κατι που θα δώσει εντελώς διαφορετικό ερέθισμα στο σώμα σου.. και εκτός του εξωτερικού αποτελέσματος σίγουρα θα χει μια έξτρα ψυχολογική επιβράβευση οταν καταφέρνεις να σηκώνεις πολλά κιλά! Το φαντάζομαι κάπως πορωτικό
    Περιμένουμε να το μοιραστεις μαζί μας όταν το ξεκινήσεις με το καλό..

    Στάλθηκε από το Nexus 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Ναι είναι καλό να δοκιμάζεις κάτι διαφορετικό...σε κρατάει σε εγρήγορση.

    Από τέλη Αυγούστου λογικά.....αναμείνατε στο ακουστικό σας....χαχαχα
    Αν περπατάς μπροστά μου,μπορεί να μην ακολουθήσω.
    Αν περπατάς πίσω μου, μπορεί να μη σε οδηγήσω.
    Γι' αυτό περπάτα δίπλα μου και αγάπα με για πάντα.

  29. #149
    Pumping Iron ti_na_kano's Avatar
    Join Date
    14-03-13
    Posts
    409

    Default

    Καλησπερα στο φορουμ....
    Ελειψα αρκετο καιρο τοσο απο εδω οσο και απο την προπονηση- διατροφη στα προτυπα του bb...
    Ξεκινησα για ενα μηνα ξεκουρασης και μου βγηκαν 2 αθλιοι μηνες απο αποψη διατροφης και με αποχη απο καθε γυμναστικη δραστηριοτητα.
    Δυστυχως ηταν ενα μεταβατικο σταδιο για τη ζωη μου. Αλλαξα πολη, εψαχνα για σπιτι και δουλεια ταυτοχρονα και προφανως με φιλοξενουσαν οποτε δν ειχα την πολυτελεια να μετραω θερμιδες αλλα ουτε καν να παρεμβαινω στο μαγειρευμα.
    Μεσα σε ολα, με τη δουλεια που ειχα βρει, ειχα πολυ αγχος ετρωγα με το ζορι 2 φορες τη μερα οτι προλαβαινα, εχασα ποιοτικο βαρος. Εν τελη η δουλεια δεν κρατησε για πολυ αλλα μετα που αρχισα να τρωω πιο φυσιολογικα πρεπει να εβαλα βαρος.
    Τωρα που στρωσαν λιγο τα πραγματα εκανα επιτελους εγγραφη σε καινουριο γυμναστηριο ( βλεπε Λαρισα πλεον) και προσπαθω με καθε μεσο να κρατησω μια ποιοτικη διατροφη 2000 θερμιδων.

    Το κακο ειναι οτι δεν ξερω πως να συνεχισω τωρα....
    Πριν μια εβδομαδα ξεκινησα με 2000 θερμιδες με
    μακρος 35 πρωτ/35 υδατ./30 λιπ.
    4 ημερο σπλιτ στο γυμναστηριο
    και καθε μερα 10 λεπτα αεροβια στο τελος της προπονησης με βαρη.
    Λεω να το κρατησω ετσι μεχρι το τελος του μηνα μεχρι να ξαναβρω τη φορμα μου. Υπενθυμιζω πως απο τον χειμωνα ειχα ξεκινησει να αυξανω τις θερμιδες μου γιατι ηταν υπερβολικα χαμηλες και για 3 μηνες ηταν σταθερες στις 2000 ( με εξαιρεση τον Σεπτεμβριο).
    Καθε γνωμη δεκτη......

    Στάλθηκε από το KINGZONE N3 PLUS μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Αν περπατάς μπροστά μου,μπορεί να μην ακολουθήσω.
    Αν περπατάς πίσω μου, μπορεί να μη σε οδηγήσω.
    Γι' αυτό περπάτα δίπλα μου και αγάπα με για πάντα.

  30. #150
    Pumping Iron ti_na_kano's Avatar
    Join Date
    14-03-13
    Posts
    409

    Default

    Το καλό είναι πως άρχισα να συνηθίζω γρήγορα στην ένταση της προπόνησης. Μέσα σε 2 εβδομάδες παίζω στα κιλά που ήμουν και το καλοκαίρι με λίγο περισσότερο ζόρι ίσως...
    Επίσης βλέπω ότι στο τέλος της μέρας σκυλοπεινάω με τις 2000 θερμίδες. Θα σκεφτώ σοβαρά το ενδεχόμενο να τις αυξήσω....μάλλον δεν είμαι στις θερμίδες συντήρησης ακόμα.
    Αν περπατάς μπροστά μου,μπορεί να μην ακολουθήσω.
    Αν περπατάς πίσω μου, μπορεί να μη σε οδηγήσω.
    Γι' αυτό περπάτα δίπλα μου και αγάπα με για πάντα.


 
Page 5 of 10 FirstFirst 123456789 ... LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •