Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Page 6 of 10 FirstFirst ... 2345678910 LastLast
Results 151 to 180 of 289
  1. #151
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Καλησπερα,

    αν δεις οτι πεινας πολυ και δεν βάζεις λίπος, ανέβασε βάρος. Επίσης αναδιοργάνωσε τις προπονήσεις, βάλτα κάτω και προσδιόρισε ακριβή στόχο που θέτεις και δούλεψε με βάση αυτόν.

  2. #152
    Pumping Iron ti_na_kano's Avatar
    Join Date
    14-03-13
    Posts
    409

    Default

    Quote Originally Posted by Kardoula View Post
    Καλησπερα,

    αν δεις οτι πεινας πολυ και δεν βάζεις λίπος, ανέβασε βάρος. Επίσης αναδιοργάνωσε τις προπονήσεις, βάλτα κάτω και προσδιόρισε ακριβή στόχο που θέτεις και δούλεψε με βάση αυτόν.
    Γεια σου Καρδουλα!!!
    Θα δω και αυτη την εβδομαδα πως θα παει το αισθημα της πεινας. Αν συνεχιστει η σκυλοπεινα θα ανεβασω θερμιδες.

    Οσο για τις προπονησεις ειχα σαν στοχο να ανεβω σε δυναμη κυριως πανω για να ισορροπησω με τα ποδια και για δοκιμασω το κονσεπτ γενικα αλλα:
    Α) θελω να επανελθω λιγο στους ρυθμους προ αποχης μεχρι το τελος του μηνα
    Β) Σε οποιο γυμναστηριο και αν πηγα στην γειτονια μου (3 σε αριθμο) μαζι και αυτο που εκανα εγγραφη τελικα, κανενα δεν ειχε ασφαλειες στον παγκο για τις πιεσεις στηθους. Οταν ρωτησα μου ειπαν " Αν χρειαστεις κατι φωναξε καποιον απο τους γυμναστες".
    Αλλιως θα πρεπει να σερνω καποιον παγκο κατω απο το ρακ για τα καθισματα , πραγμα δυσκολο γιατι ειναι σε διαφορετικες αιθουσες.....
    Οποτε φοβαμαι να φορτωσω κιλα για μεγιστες επαναληψεις χωρις ασφαλεια και το σκεφτομαι λιγο....
    Παντα υπαρχει και η επιλογη του σμιθ βεβαια αλλα μια φορα που το δοκιμασα για πιεσεις στηθους δεν μου αρεσε καθολου....
    Οποτε ειδομεν....
    Αν περπατάς μπροστά μου,μπορεί να μην ακολουθήσω.
    Αν περπατάς πίσω μου, μπορεί να μη σε οδηγήσω.
    Γι' αυτό περπάτα δίπλα μου και αγάπα με για πάντα.

  3. #153
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    13-07-13
    Posts
    3,544

    Default

    Καλησπέρα! Διάβασα αυτό το τελευταίο ποστ σου και διέκρινα πολύ άγχος χωρίς λόγο και αιτία. Μην βάζεις τέτοια dealines στον εαυτό σου. Το σώμα σου έχει τους δικούς του ρυθμούς να επανέλθει και σε δύναμη και σε όλα. Αυτό είναι κάτι που απλά συμβαίνει με το να το ξεσκουριάσεις. Σε κάθε προπόνηση θα είσαι όλο και καλύτερα.

    Και μην έχεις "άγχος" με τα κιλά που σηκώνεις στις ασκήσεις. Για εμένα πιο πολλή σημασία έχει να κανείς τα σετ σου παραγωγικά (τεχνική+αντίσταση) και τη δύναμη να κοιτάς να την ανεβάζεις συνειδητά και σταδιακά. Βάζει ξέρω γω λίγα παραπάνω κιλά στο τελευταίο σετ της άσκησης και τσέκαρε πώς σου πάνε. Τη δύναμη τη χτίζεις αργά και σταθερά.

  4. #154
    Pumping Iron ti_na_kano's Avatar
    Join Date
    14-03-13
    Posts
    409

    Default

    Quote Originally Posted by Elena29 View Post
    Καλησπέρα! Διάβασα αυτό το τελευταίο ποστ σου και διέκρινα πολύ άγχος χωρίς λόγο και αιτία. Μην βάζεις τέτοια dealines στον εαυτό σου. Το σώμα σου έχει τους δικούς του ρυθμούς να επανέλθει και σε δύναμη και σε όλα. Αυτό είναι κάτι που απλά συμβαίνει με το να το ξεσκουριάσεις. Σε κάθε προπόνηση θα είσαι όλο και καλύτερα.

    Και μην έχεις "άγχος" με τα κιλά που σηκώνεις στις ασκήσεις. Για εμένα πιο πολλή σημασία έχει να κανείς τα σετ σου παραγωγικά (τεχνική+αντίσταση) και τη δύναμη να κοιτάς να την ανεβάζεις συνειδητά και σταδιακά. Βάζει ξέρω γω λίγα παραπάνω κιλά στο τελευταίο σετ της άσκησης και τσέκαρε πώς σου πάνε. Τη δύναμη τη χτίζεις αργά και σταθερά.
    Ελενα να σου πω την αληθεια εχω αμφιβολιες και αγχος ισως, αλλα οχι τοσο για να αυξησω τα κιλα.., ουτως η αλλως στα μηχανηματα οι περισσοτερες πλακες γραφουν νουμερα και οχι κιλα οποτε σηκωνω με βαση τι μπορω να σηκωσω και οχι με βαση τις παλιες μου επιδοσεις. Μονο στις ασκησεις με ελευθερα βαρη ξερω ακριβως τι σηκωνω.

    Τεσπα.....μεγαλες αμφιβολιες εχω για τη διατροφη μου, επειδη δν εχω βρει ακομη θερμιδες συντηρησης και συνεχεια πειραματιζομαι. Αλλα ακομη και αν τις βρω μετα δν θα ξερω πως να κινηθω ασφαλως για να χασω βαρος , χωρις να χαμηλωνω απλα θερμιδες και το σημαντικοτερο χωρις να καταπονω πολυ τα ποδια μου με αεροβιες.....και φυσικα αμφιβολιες για το οποιο προγραμμα σκεφτομαι να ακολουθησω.

    Ας πουμε ,μου λεει η Καρδουλα στο πιο πανω ποστ" βρες τον στοχο σου" και εχει χιλια δικια γιατι χωρις στοχο δεν γινεται τπτ....αλλα όποτε το διαβαζω εμενα το πρωτο που ερχεται στο μυαλο μου ειναι να χασω βαρος και να φτιαξει η εικονα του σωματος μου.....
    Αλλα αυτοι ειναι στοχοι γενικοι....το θεμα ειναι να βρω τους ειδικους στοχους ωστε να φτασω εμμεσα σε αυτο το αποτελεσμα. Οπότε σκεφτομαι με το μικρο μου μυαλο....
    "που εχεις αδυναμιες και σε περιοριζουν στις ασκησεις; Στον ανω κορμο! Ωραια αρα πρεπει να δουλεψεις δυναμη ."
    Δεν ξερω αν ειναι ορθος ο τροπος σκεψης μου. Εχω διαβασει τοσα πολλα αρθρα και τοσες διαφορετικες γνωμες που ολα στριφογυριζουν στο κεφαλι μου. Προσπαθω να μη τα σκεφτομαι ολα μαζι και χανομαι.

    Μερικες φορες το " keep it simple" ειναι οτι καλυτερο...
    Αν περπατάς μπροστά μου,μπορεί να μην ακολουθήσω.
    Αν περπατάς πίσω μου, μπορεί να μη σε οδηγήσω.
    Γι' αυτό περπάτα δίπλα μου και αγάπα με για πάντα.

  5. #155
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    13-07-13
    Posts
    3,544

    Default

    Έναν γενικό στόχο τον έχεις. Θα δεις πως δουλεύοντας γι αυτόν, την ίδια στιγμή όχι απλά θα χάνεις βάρος, αλλά θα βλέπεις αλλαγές στο σώμα σου που θα σε δελεάζουν περισσότερο να συνεχίσεις. Γι αυτό λέμε πόσο μεγάλο ρόλο παίζουν τα βάρη στο όλο θέμα. Δούλεψε τη γενική εικόνα, βάζε μικρούς στόχους τη φορά, ώστε όταν φτάνεις στον έναν, να βλέπεις δυνατά και αδύνατα σημεία και τότε να δουλεύεις πιο στοχευμένα. Δηλαδή αυτή τη στιγμή πόσο ''ειδικό'' στόχο θα μπορούσες να βάλεις όταν ακόμα σε απασχολεί να πετύχεις τον γενικό; One at a time. Φτάσε πρώτα σε κάποιες ισορροπίες μέσα και έξω σου και μετά θα τον βρεις και τον ειδικότερο στόχο. ;)

  6. #156
    Pumping Iron ti_na_kano's Avatar
    Join Date
    14-03-13
    Posts
    409

    Default

    Quote Originally Posted by Elena29 View Post
    Έναν γενικό στόχο τον έχεις. Θα δεις πως δουλεύοντας γι αυτόν, την ίδια στιγμή όχι απλά θα χάνεις βάρος, αλλά θα βλέπεις αλλαγές στο σώμα σου που θα σε δελεάζουν περισσότερο να συνεχίσεις. Γι αυτό λέμε πόσο μεγάλο ρόλο παίζουν τα βάρη στο όλο θέμα. Δούλεψε τη γενική εικόνα, βάζε μικρούς στόχους τη φορά, ώστε όταν φτάνεις στον έναν, να βλέπεις δυνατά και αδύνατα σημεία και τότε να δουλεύεις πιο στοχευμένα. Δηλαδή αυτή τη στιγμή πόσο ''ειδικό'' στόχο θα μπορούσες να βάλεις όταν ακόμα σε απασχολεί να πετύχεις τον γενικό; One at a time. Φτάσε πρώτα σε κάποιες ισορροπίες μέσα και έξω σου και μετά θα τον βρεις και τον ειδικότερο στόχο. ;)
    Ok....νομιζα πως η νοοτροπια μου ηταν λαθος....πως επρεπε να δουλεψω για κατι πιο στοχευμενο για να φτασω στον γενικο στοχο.....
    Τα εχω ολα σε με σειρα στο μυαλο μου αλλα μερικες φορες με τρωει η πολυ σκεψη....
    Αν περπατάς μπροστά μου,μπορεί να μην ακολουθήσω.
    Αν περπατάς πίσω μου, μπορεί να μη σε οδηγήσω.
    Γι' αυτό περπάτα δίπλα μου και αγάπα με για πάντα.

  7. #157
    Pumping Iron ti_na_kano's Avatar
    Join Date
    14-03-13
    Posts
    409

    Default

    Με την έναρξη αυτής της εβδομάδας ξεκίνησα το πρόγραμμα δύναμης που είχα αποφασίσει από το καλοκαίρι να κάνω....

    Ο πρώτος μήνας είναι περισσότερο προσαρμογή...
    Η προπόνηση χωρίζεται σε 2 μέρες upper body, 2 μέρες lower body.

    Προτείνει και αερόβιες σύμφωνα με το σωματότυπο του καθενός. Το πρόγραμμα των αερόβιων δεν θα το ακολουθήσω πιστά. Θα κάνω ελάχιστες αερόβιες ίσα - ίσα για συντήρηση. Όχι πως δεν έχω λίπος να χάσω, έχω και αρκετό μάλιστα. Απλά 1ον) θα τις βάλω σιγά-σιγά για να μην έχω κανένα θέμα με τα γόνατα 2ον) σε αυτή τη φάση και μέχρι σίγουρα και τον Φεβρουάριο, αν όλα πάνε βάση προγράμματος, προσπαθώ να κρατάω σταθερά τις θερμίδες στις 2100 με ελάχιστο cardio για την ανασύσταση του μεταβολισμού μου.

    Σήμερα το πρόγραμμα είχε lower body:

    1) box squats 5 sets * 4 reps

    2) deadlift 8 * 2

    3) walking db lunges 4*8

    4) reverse crunches 3*12

    5) prone bridge 3*30sec

    Εδώ κόλλησα και 10 λεπτά ελλειπτικό...
    Αν περπατάς μπροστά μου,μπορεί να μην ακολουθήσω.
    Αν περπατάς πίσω μου, μπορεί να μη σε οδηγήσω.
    Γι' αυτό περπάτα δίπλα μου και αγάπα με για πάντα.

  8. #158
    Pumping Iron ti_na_kano's Avatar
    Join Date
    14-03-13
    Posts
    409

    Default

    upper body για σημερα με:

    bench press 5*4
    incline DB press neutral grip 3*10 δισετ με cable row seated 4*10
    prone trap raise 3*12 δισετ με side lying external rotations 3*12
    side bridge 3*30sec/side

    +10 λεπτα ελλειπτικό
    Last edited by ti_na_kano; 01-11-16 at 14:41.
    Αν περπατάς μπροστά μου,μπορεί να μην ακολουθήσω.
    Αν περπατάς πίσω μου, μπορεί να μη σε οδηγήσω.
    Γι' αυτό περπάτα δίπλα μου και αγάπα με για πάντα.

  9. #159
    Pumping Iron ti_na_kano's Avatar
    Join Date
    14-03-13
    Posts
    409

    Default

    Την περασμένη εβδομάδα την ημέρα Πέμπτη το προγραμμα είχε lower body:

    front squat 4*6
    back pull from kneecaps 4*6
    DB bulgarian split squat 3*6 / side
    Pull through 3*10 δισετ με reverse crunch 3*12

    και την ημέρα Παρασκευή upper body:

    one arm DB push press 4*6/side δισετ με close grip chin up 4*6
    push up 3*10 δισετ με one arm DB row 3*8
    kneeling cable external rotation 3*12 δισετ με side bridge 3*30 sec

    Αυτή την εβδομάδα το πρόγραμμα παραμένει το ίδιο απλά πέφτει λίγο ο όγκος προπόνησης (medium week)
    ενω η περασμένη ήταν high week

    Οι θερμίδες μου εδώ και 2 εβδομάδες ανέβηκαν στις 2200 και θα παραμείνουν εκεί με ελάχιστη αερόβια μέχρι και το τέλος Φεβρουαρίου.

    Μετά την πρώτη εβδομάδα του νέου προγράμματος παρατήρησα κάποιες μικροενοχλήσεις στο επίμαχο γόνατο αλλά δεν ήταν άξιες λόγου.
    Last edited by ti_na_kano; 07-11-16 at 19:01.
    Αν περπατάς μπροστά μου,μπορεί να μην ακολουθήσω.
    Αν περπατάς πίσω μου, μπορεί να μη σε οδηγήσω.
    Γι' αυτό περπάτα δίπλα μου και αγάπα με για πάντα.

  10. #160
    Pumping Iron ti_na_kano's Avatar
    Join Date
    14-03-13
    Posts
    409

    Default

    Χθες πηγα στο γυμναστηριο με το ποδηλατο, εκανα το προγραμμα μου (upper body) και αφου γυρισα σπιτι θυμηθηκα οτι εχω δουλεια στο κεντρο της πολης.Σκεφτηκα να βγω με το ποδηλατο λογω ανοιχτης αγορας. Το απογευμα που γυρισα σπιτι δεν μπορω να πω οτι πονουσα στα γονατα αλλα σιγουρα δεν ενοιωθα ανετα. Ημουν ορθια στην κουζινα για να πλυνω πιατα και μου φανηκε σαν αιωνιοτητα.....
    Ελπιζω απλα να ειναι η αντιδραση του σωματος στην αλλαγη του προγραμματος....
    Διαβαζω ημερολογια εδω μεσα με βαρη και 60 λεπτες αεροβιες στην ιδια μερα, για ολες τις μερες της εβδομαδας και εγω με 10 λεπτες αεροβιες 3 φορες ψιλοποναω και ζοριζομαι.... Αντε να δω τι θα κανω ....
    Αν περπατάς μπροστά μου,μπορεί να μην ακολουθήσω.
    Αν περπατάς πίσω μου, μπορεί να μη σε οδηγήσω.
    Γι' αυτό περπάτα δίπλα μου και αγάπα με για πάντα.

  11. #161
    Pumping Iron
    Join Date
    18-03-14
    Posts
    397

    Default

    Καλησπερα!μην αγχωνεσαι τοσο ευκολα.Μπορει να εφταιγε το οτι δεν εισαι συνηθισμενη σε τοση διαρκεια αεροβιας,ισως να μην ειχες φαει καλα η και να πιεστηκες αρκετα με την ενταση που εκανες.Δωσε λιγο χρονο στον εαυτο σου να προσαρμοστει και ολα θα ειναι μια χαρα!!

  12. #162
    Pumping Iron ti_na_kano's Avatar
    Join Date
    14-03-13
    Posts
    409

    Default

    Quote Originally Posted by mina@ View Post
    Καλησπερα!μην αγχωνεσαι τοσο ευκολα.Μπορει να εφταιγε το οτι δεν εισαι συνηθισμενη σε τοση διαρκεια αεροβιας,ισως να μην ειχες φαει καλα η και να πιεστηκες αρκετα με την ενταση που εκανες.Δωσε λιγο χρονο στον εαυτο σου να προσαρμοστει και ολα θα ειναι μια χαρα!!
    Μακαρι να εχεις δικιο Μινα....Και εγω στην προσαρμογη ελπιζω.
    Αν περπατάς μπροστά μου,μπορεί να μην ακολουθήσω.
    Αν περπατάς πίσω μου, μπορεί να μη σε οδηγήσω.
    Γι' αυτό περπάτα δίπλα μου και αγάπα με για πάντα.

  13. #163
    Pumping Iron ti_na_kano's Avatar
    Join Date
    14-03-13
    Posts
    409

    Default

    Σήμερα με τα front squat στα τελευταία σετ αρχισα να βλεπω αστερακια...Σαν να ταξιδευω με μεγαλη ταχυτητα στο διαστημα. Το καλό είναι πως δεν σκοτεινιασε το οπτικό μου πεδιο απλά τα έβλεπα στην περιφερειακή μου όραση. Εκτός αυτού η προπόνηση ποδιών βγήκε δυνατή σημερα...
    Αν περπατάς μπροστά μου,μπορεί να μην ακολουθήσω.
    Αν περπατάς πίσω μου, μπορεί να μη σε οδηγήσω.
    Γι' αυτό περπάτα δίπλα μου και αγάπα με για πάντα.

  14. #164
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Αυτό που λες είναι σοβαρό!
    Πρεπει οπωσδήποτε να χαλαρώσεις και να δεις τι ειναι αυτό που πρέπει να διορθωσεις. Η διατροφη, υπερβολική άσκηση; Σιγουρα κατι φταιει που πρεπει να φτιαξει επειγόντως.

  15. #165
    Pumping Iron ti_na_kano's Avatar
    Join Date
    14-03-13
    Posts
    409

    Default

    [QUOTE]Αυτό που λες είναι σοβαρό!
    Πρεπει οπωσδήποτε να χαλαρώσεις και να δεις τι ειναι αυτό που πρέπει να διορθωσεις. Η διατροφη, υπερβολική άσκηση; Σιγουρα κατι φταιει που πρεπει να φτιαξει επειγόντως.[QUOTE]

    Μμμμ... η διατροφή μου ειλικρινά πιστεύω οτι είναι καλύτερη από ποτέ... Είμαι στις 2200 θερμίδες με 192 γρ πρωτεινη/ 192 γρ υδατανθρακα/ 73 γρ λιπαρα, οι τροφές που επιλέγω ειναι όσο πιο ανεπεξεργαστες γίνεται (οσπρια, λαχανικά,σαλάτες, βρώμη,σιτάρι, ρύζι, κοτόπουλο,γαλοπούλα, άπαχο χοιρινό, μια με 2 φορές την εβδομάδα κοκκινο κρεας, τον τελευταίο μήνα ξεκίνησα να παίρνω και whey μετά την προπόνηση για να συμπληρώνω την πρωτεινη περισσότερο)
    Όσο για την κατανομή των γευμάτων είναι στα γνωστά πρότυπα 5-6 γεύματα την ημέρα.

    Την προπόνηση δυστυχώς δεν μπορώ να την αξιολογήσω γιατί πρωτη φορά κάνω δύναμη...ειναι κάτι διαφορετικό από ότι εχω κάνει μεχρι τώρα....Με μια σχετική σιγουριά όμως μπορώ να πω ότι δεν εμφανίζω σημάδια υπερπροπόνησης....
    Θα μπορούσε να φταίει το ότι στα μπροστινά καθίσματα πιέζει η μπάρα τον λαιμό?
    Μήπως επειδη κρατάω την ανάσα στο κατέβασμα και μέχρι να σηκωθώ αργώ λίγο να υπάρχει έλλειψη αέρα?
    Last edited by ti_na_kano; 11-11-16 at 10:58.
    Αν περπατάς μπροστά μου,μπορεί να μην ακολουθήσω.
    Αν περπατάς πίσω μου, μπορεί να μη σε οδηγήσω.
    Γι' αυτό περπάτα δίπλα μου και αγάπα με για πάντα.

  16. #166
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Κοίτα, αμα λες οτι εβλεπες αστεράκια και σκοτεινιασε το οπτικο πεδιο, αυτό δεν ειναι δειγμα καλης προπονησης. Δουλευω δυναμη δεν ειναι σηκώνω κιλά μεχρι να δω αστράκια. Δεν μπορώ να εκφέρω άποψη γιατι δεν ξερω τη συνολική σου δραστηριότητα, ουτε το σωμα σου κ γενικα το ιστορικο σου (δεν θυμαμαι λεπτομερειες του λογκ σου).
    Αλλα σε καμια περιπτωση δεν πρεπει να αισθανεσαι ετσι σε προπονηση. Χαλαρωσε λιγο τα κιλα και μια χαρα θα ανεβεις σε δυναμη δουλευοντας πιο συντηρητικα.

  17. #167
    Pumping Iron ti_na_kano's Avatar
    Join Date
    14-03-13
    Posts
    409

    Default

    Quote Originally Posted by Kardoula View Post
    Κοίτα, αμα λες οτι εβλεπες αστεράκια και σκοτεινιασε το οπτικο πεδιο, αυτό δεν ειναι δειγμα καλης προπονησης. Δουλευω δυναμη δεν ειναι σηκώνω κιλά μεχρι να δω αστράκια. Δεν μπορώ να εκφέρω άποψη γιατι δεν ξερω τη συνολική σου δραστηριότητα, ουτε το σωμα σου κ γενικα το ιστορικο σου (δεν θυμαμαι λεπτομερειες του λογκ σου).
    Αλλα σε καμια περιπτωση δεν πρεπει να αισθανεσαι ετσι σε προπονηση. Χαλαρωσε λιγο τα κιλα και μια χαρα θα ανεβεις σε δυναμη δουλευοντας πιο συντηρητικα.
    Οχι Καρδουλα παρανοησες...Γραφω οτι ειδα αστερακια ΑΛΛΑ ΔΕΝ μαυρισε το οπτικο μου πεδιο....Παντως οπως και να χει θα χαμηλωσω λιγο την ενταση....
    Μερικες φορες πανω στο ζηλο μου να δουλεψω αρκετα σκληρα, το παρακανω.....
    Ευχαριστω παντως που εθεσες το θεμα Καρδουλα....Νομιζα πως ηταν φυσιολογικο ως ενα βαθμο...
    Αν περπατάς μπροστά μου,μπορεί να μην ακολουθήσω.
    Αν περπατάς πίσω μου, μπορεί να μη σε οδηγήσω.
    Γι' αυτό περπάτα δίπλα μου και αγάπα με για πάντα.

  18. #168
    Pumping Iron ti_na_kano's Avatar
    Join Date
    14-03-13
    Posts
    409

    Default

    Ακριβώς ίδιες ασκήσεις για όλη την εβδομάδα, ανεβαίνει όμως ο ογκος προπόνησης (high week)

    Σημερα το μενού είχε και τα κλασικα deadlifts. 10 σετ των 2 Έχω ενα αγχος με αυτη την ασκηση για την σωστή εκτέλεση. Ανεβάζω ένα βιντεάκι και οποιοδήποτε σχόλιο είναι δεκτό

    https://drive.google.com/file/d/0B_E...ew?usp=sharing
    Αν περπατάς μπροστά μου,μπορεί να μην ακολουθήσω.
    Αν περπατάς πίσω μου, μπορεί να μη σε οδηγήσω.
    Γι' αυτό περπάτα δίπλα μου και αγάπα με για πάντα.

  19. #169
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Koριτσαρα μου, βλεποντας το βιντεο και το σωμα σου, θα σου πω το εξης- Πως εχεις εστιασει σε λάθος στοχο.
    Γιατι καθεσαι και κανεις 2 επαναληψεις βαρια κιλα για ΔΕΚΑ σετ, αρσεις θανατου;!!! Εγω βλεπω ενα σωμα που εχει αρκετο λιπος, ειδικα στον ποπο, που θελει να σμιλευτει, να ξελιπωσει. Εκτος αν θες να ασχοληθεις με το powerlifting οποτε παω πασο! Αλλα οι διπλές επαναλήψεις δεν προκειτε να σου προσφερουν απολυτως τιποτα απο θεμα προοδου στο σωμα σου, εκτος απο (χτυπα ξυλο) καναν τραυματισμο απο λαθος κινηση/τεχνικη.

  20. #170
    Pumping Iron ti_na_kano's Avatar
    Join Date
    14-03-13
    Posts
    409

    Default

    Quote Originally Posted by Kardoula View Post
    Koριτσαρα μου, βλεποντας το βιντεο και το σωμα σου, θα σου πω το εξης- Πως εχεις εστιασει σε λάθος στοχο.
    Γιατι καθεσαι και κανεις 2 επαναληψεις βαρια κιλα για ΔΕΚΑ σετ, αρσεις θανατου;!!! Εγω βλεπω ενα σωμα που εχει αρκετο λιπος, ειδικα στον ποπο, που θελει να σμιλευτει, να ξελιπωσει. Εκτος αν θες να ασχοληθεις με το powerlifting οποτε παω πασο! Αλλα οι διπλές επαναλήψεις δεν προκειτε να σου προσφερουν απολυτως τιποτα απο θεμα προοδου στο σωμα σου, εκτος απο (χτυπα ξυλο) καναν τραυματισμο απο λαθος κινηση/τεχνικη.
    Καρδούλα συμφωνώ μαζί σου....Ο στόχος αυτός μου προτάθηκε από άλλα άτομα που συζήτησα μαζί τους όλο το κονσεπτ.
    Όμως ο στοχος τέθηκε ως εξής:
    1)Εχω ανεβάσει τις θερμίδες στη συντήρηση και πρέπει να τις κρατήσω έτσι μέχρι τον Ιανουάριο τουλάχιστον, με ελάχιστο cardio σύμφωνα με τα όσα έχω διαβάσει μέχρι να επανέλθει ο μεταβολισμός στα ίσα του.
    2) Αυτό το διάστημα είπα να το εκμεταλευτώ με ασκήσεις δύναμης , ώστε να ανέβω σε δύναμη.
    3) Είχα πάνω από 6 μήνες με κλασικο 4ημερο σπλίτ με επαναλήψεις που παίζαν σε 10-15, και είπα να αλλάξω τα δεδομένα μπας και δω αλλαγές.
    4) Μετά τον Ιανουάριο που θα μπορώ να μπώ πάλι σε μείωση θερμίδων και να κάνω αερόβια θα ξαναέβαζα οπωσδήποτε σπλιτ κανονικο.

    Ξέρω οτι δε θα με βοηθήσει για τον απώτερο σκοπό μου (μειωση λίπους ). Αλλά ούτως η άλλως τώρα ο σκοπός μου είναι να επανέλθει ο μεταβολισμός μου στις 2200 θερμίδες από τις 1300 που ήμουν. Δεν ξέρω αν είναι σωστό το σκεπτικό..... Είμαι σε μια περιέργη φάση και εχω μπερδευτεί και εγω αρκετα....Εσύ τι νομίζεις?
    Last edited by ti_na_kano; 14-11-16 at 20:03.
    Αν περπατάς μπροστά μου,μπορεί να μην ακολουθήσω.
    Αν περπατάς πίσω μου, μπορεί να μη σε οδηγήσω.
    Γι' αυτό περπάτα δίπλα μου και αγάπα με για πάντα.

  21. #171
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Κοιταξε, σε καμία περίπτωση το να δουλεύεις δύναμη (που αυτο που κανεις ΟΧΙ δεν σε βοηθαει στη δυναμη κουκλα μου, το μονο που κανεις ειναι να πας γυρευοντας με τραυματισμο. Στο λεω για να προλαβουμε καταστασεις!!!).
    Δεν ξερω με ποιον το συζητησες, αλλα σιγουρα δεν σου εδωσε σωστη κατεύθυνση. Ισως εχεις ανεβασει πολυ θερμιδες και αποτομα. Ισως κανεις πολυ λιγοτερη αεροβια απ οσο πρέπει. Αλλα το σιγουρο ειναι πως δεν εχεις να ωφεληθεις κατι απο αυτα που κανεις τωρα στο γυμναστήριο. Δηλαδη ενα νορμαλ προγραμμα των 8-12 επαναληψεων γιατι δεν το κανεις; Γιατι να μη δεις προοδο δηλαδη;!! Τι να την κανεις την δυναμη βρε κοριτσακι μου, σε αγωνες powerlifting κατεβαινεις; Το σωμα σου δεν ειναι δουλεμενο και πας βουρ και φορτωνεις κιλα και κανεις 2 επαναληψεις!! Αυτο για μενα ειναι "το παω γυρευοντας να τραυματιστω".
    Στο θεμα της διατροφης, αυτα που διαβαζεις δεν σημαινει πως κατα γραμμα δουλευουν και πανω σου. Πρεπει να τα πας ολα σταδιακα και να πειραματιστεις με τις θερμιδες.

  22. #172
    Pumping Iron ti_na_kano's Avatar
    Join Date
    14-03-13
    Posts
    409

    Default

    Οκ οποτε το προγραμμα το αλλαζω. Το μονο που δεν θελω αυτη τη στιγμη ειναι τραυματισμους.....τουλαχιστον οχι αλλους...
    Τις θερμιδες τις αυξησα πολυ σταδιακα( απο περισυ τον Ιουνιο ) και εδω και 3 εβδομαδες ειναι σταθερες. Δεν ειναι λογικο να τις κρατησω σταθερες τουλαχιστον για 3 μηνες πριν αρχισω να κοβω παλι?
    Βαρος δεν πηρα οσο ανεβαζα θερμιδες...απο τις 1300 μεχρι τωρα εχω παρει μερικους ποντους χαρη σε 2 μηνες που δεν ειχα προσβαση σε τπτ .
    Αεροβιο εκανα ελαχιστο ολο αυτο τον καιρο λογω ενοχλησεων στο γονατο μου κυριως....
    Αν περπατάς μπροστά μου,μπορεί να μην ακολουθήσω.
    Αν περπατάς πίσω μου, μπορεί να μη σε οδηγήσω.
    Γι' αυτό περπάτα δίπλα μου και αγάπα με για πάντα.

  23. #173
    Pumping Iron
    Join Date
    18-03-14
    Posts
    397

    Default

    Κοιτα βλεποντας το βιντεο προσωπικα πιστευω οτι πρεπει να αυξησεις αμεσα αεροβια ασκηση.Διαλεξε κατι που σου αρεσει πχ τρεξιμο περπατημα γρηγορο ελλειπτικο ποδηλατο ακομα και κυκλικη προπονηση με βαρη.Θα ηταν καλυτερα οπως ειπε και η ειρηνη να κανεις ενα προγραμμα με περισσοτερες επαναληψεις και παραλληλα με τις αεροβιες θα ανεβασεις το μεταβολισμο σου χωρις να χρειαζεται να μειωσεις θερμιδες(σε πρωτη φαση τουλαχιστον).Ξεκινα με αεροβιες 30 40 λεπτων μετριας εντασης 4 η 5 φορες τη βδομαδα.Ποτε μην τις αμελεις βοηθανε πολυ και στην υγεια της καρδιας και στον ελεγχο του βαρους

  24. #174
    Pumping Iron ti_na_kano's Avatar
    Join Date
    14-03-13
    Posts
    409

    Default

    Quote Originally Posted by mina@ View Post
    Κοιτα βλεποντας το βιντεο προσωπικα πιστευω οτι πρεπει να αυξησεις αμεσα αεροβια ασκηση.Διαλεξε κατι που σου αρεσει πχ τρεξιμο περπατημα γρηγορο ελλειπτικο ποδηλατο ακομα και κυκλικη προπονηση με βαρη.Θα ηταν καλυτερα οπως ειπε και η ειρηνη να κανεις ενα προγραμμα με περισσοτερες επαναληψεις και παραλληλα με τις αεροβιες θα ανεβασεις το μεταβολισμο σου χωρις να χρειαζεται να μειωσεις θερμιδες(σε πρωτη φαση τουλαχιστον).Ξεκινα με αεροβιες 30 40 λεπτων μετριας εντασης 4 η 5 φορες τη βδομαδα.Ποτε μην τις αμελεις βοηθανε πολυ και στην υγεια της καρδιας και στον ελεγχο του βαρους
    Μίνα μου δεν διαφωνώ με αυτά που λες. Οτι οι αερόβιες βοηθάνε στην απώλεια λίπους το γνωρίζω. Το θέμα είναι οτι τα γονατά μου δεν συμφωνούν με τις αερόβιες.
    Όσο κάνω το πρόγραμμα με τα βάρη μόνο είμαι καλά και εχω ενοχλήσεις στα γόνατα μόνο αφού περάσει μεγάλο διάστημα χωρίς να σταματήσω τα βαρη.
    Μόλις πω να προσθέσω αερόβια αρχίζουν πιο έντονες ενοχλήσεις.
    Εχω ξεκινήσει να φανταστείς με 10 λεπτες αερόβιες στο ελλειπτικο μετά τα βάρη 3 φορές την εβδομάδα και πάλι δεν είμαι άνετη, μέσα στην εβδομάδα θα έχω στανταρ πόνους κατά την κλίση των γονάτων. Πέρισυ αντι για κλασσική αερόβια έκανα μετά τα βάρη κυκλική προπόνηση. Εκτός του ότι δεν δουλεύει πάνω μου το ίδιο με την κλασσική χαμηλής έντασης αερόβια, είχα και εντονους πόνους στο τέλος της μέρας.
    Ίσως και γι' αυτο τον λόγο ο γιατρός μου πρότεινε να χαμηλώσω τόσο πολύ τις θερμίδες μου.
    Κάποτε πήγαινα 5 φορές την εβδομάδα για τρεξιμο χωρις καμία ενόχληση, αλλά τότε δεν εκανα προπόνηση με βάρη.
    Όπως καταλαβαίνεις είναι συνθετη η κατάσταση. Και δεν καθορίζεται μόνο από το τι πρόγραμμα θα κάνω εγώ. Πέρισυ είπα να βάλω 4 φορές κανονική αερόβια με τρέξιμο και κατέληξα να κουτσαίνω για 2 εβδομάδες.
    Το πιο πιθανό είναι να απευθυνθώ σε κάποιον ειδικό μετά το νέο έτος, για να με βοηθήσει με το κομμάτι της απώλειας λίπους αν όλα πάνε καλά. Εγώ δεν έχω τόσο ειδικές γνώσεις πάνω στο σώμα για να κρίνω σωστά...
    Last edited by ti_na_kano; 16-11-16 at 09:12.
    Αν περπατάς μπροστά μου,μπορεί να μην ακολουθήσω.
    Αν περπατάς πίσω μου, μπορεί να μη σε οδηγήσω.
    Γι' αυτό περπάτα δίπλα μου και αγάπα με για πάντα.

  25. #175
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default Ti_Na_Kano Log!!

    Τι λες βρε κοπελαρα μου.. Έχεις τόση γνώση και βοήθεια στο φόρουμ και θα πληρώνεις για να σου δώσει προγραμμα; Τα γόνατα επιβαρύνονται και με αυτά που κανείς στο τζιμ με τις διπλές επαναλήψεις, το χεις σκεφτει; Κάνε ήπια αερόβια λύσεις υπάρχουν ένα κάρο. Έχεις πελαγωσει ενώ τα πράγματα είναι πολύ απλά.


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  26. #176
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Quote Originally Posted by Kardoula View Post
    Τι λες βρε κοπελαρα μου.. Έχεις τόση γνώση και βοήθεια στο φόρουμ και θα πληρώνεις για να σου δώσουν προγραμμα; Τα γόνατα επιβαρύνονται και με αυτά που κανείς στο τζιμ με τις διπλές επαναλήψεις, το χεις σκεφτει; Κάνε ήπια αερόβια λύσεις υπάρχουν ένα κάρο. Έχεις πελαγωσει ενώ τα πράγματα είναι πολύ απλά.


    Sent from my iPhone using Tapatalk



    Sent from my iPhone using Tapatalk

  27. #177
    Pumping Iron ti_na_kano's Avatar
    Join Date
    14-03-13
    Posts
    409

    Default

    Quote Originally Posted by Kardoula View Post
    Τι λες βρε κοπελαρα μου.. Έχεις τόση γνώση και βοήθεια στο φόρουμ και θα πληρώνεις για να σου δώσει προγραμμα; Τα γόνατα επιβαρύνονται και με αυτά που κανείς στο τζιμ με τις διπλές επαναλήψεις, το χεις σκεφτει; Κάνε ήπια αερόβια λύσεις υπάρχουν ένα κάρο. Έχεις πελαγωσει ενώ τα πράγματα είναι πολύ απλά.


    Sent from my iPhone using Tapatalk
    Καρδουλα δυστυχως τα " ευσημα" για τα καταπονημενα γονατα μου δεν μπορω να τα αποδωσω στις διπλες επαναληψεις γιατι, ο Θεος να σε εχει καλα, με προλαβες.....2 εβδομαδες προλαβα να κανω τετοιου ειδους προγραμμα και μεχρι στιγμης δεν ειχα ξανακανει ποτε στη ζωη μου.
    Απο χθες κιολας το αλλαξα σε αυτο που προτεινες. Μολις βρω λιγο χρονο θα το ανεβασω και εδω για να το δειτε και εσεις οι πιο εμπειροι.

    Τωρα για την αεροβια θα κανω οτι μπορω......Μολις ειδα οτι στο γυμναστηριο εχουμε και rowing machine. Λεω να το ξεσκισω :-Ρ

    Για τον ειδικο οταν ελεγα δεν εννοουσα διατροφολογο η κατι σχετικο....Ξερω οτι ειναι πεταμενα λεφτα...εννοουσα ισως καποιον αθλιατρο. Δεν ξερω αυτο θα φανει απο το ποσες ενοχλησεις θα εχω και πως θα παει το πραγμα.Προς το παρον δεν υπαρχει σαλιο.....
    Χθες παρελαβα και τα joint plus απο την myprotein, οποτε θελω να δω τι θα μου προσφερουν και αυτα.....
    Last edited by ti_na_kano; 16-11-16 at 12:22.
    Αν περπατάς μπροστά μου,μπορεί να μην ακολουθήσω.
    Αν περπατάς πίσω μου, μπορεί να μη σε οδηγήσω.
    Γι' αυτό περπάτα δίπλα μου και αγάπα με για πάντα.

  28. #178
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Να μην αγχώνεσαι για τίποτα. Θα σε βοηθήσουμε εδώ στο λογκ σου και όλα θα πάνε καλά!!


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  29. #179
    Pumping Iron ti_na_kano's Avatar
    Join Date
    14-03-13
    Posts
    409

    Default

    Quote Originally Posted by Kardoula View Post
    Να μην αγχώνεσαι για τίποτα. Θα σε βοηθήσουμε εδώ στο λογκ σου και όλα θα πάνε καλά!!


    Sent from my iPhone using Tapatalk
    Ευχαριστω Καρδουλα.....εδω μεσα εσενα και μερικους ακομα θα επρεπε να σας χτισουμε κανα αγαλμα.....
    Και μονο που καταφερατε να με πεισετε να τρωω κανονικα και να ξεκολλησω απο τις διαιτες πεινας εισαστε ηρωες......
    Αν περπατάς μπροστά μου,μπορεί να μην ακολουθήσω.
    Αν περπατάς πίσω μου, μπορεί να μη σε οδηγήσω.
    Γι' αυτό περπάτα δίπλα μου και αγάπα με για πάντα.

  30. #180
    Pumping Iron ti_na_kano's Avatar
    Join Date
    14-03-13
    Posts
    409

    Default

    Εφτιαξα το καινουριο σπλιτ μου.
    Το προηγουμενο σπλιτ που εκανα ειχε τον ιδιο αριθμο ασκησεων, ενα δισετ και λιγο διαφορετικες ασκησεις.
    Οποτε εδω δν εκανα τραγικες αλλαγες.

    Θα εκτιμουσα πολυ οποιοδηποτε σχολιο.....

    Ποδια

    Squat 4*8
    Single leg deadlift 3*12 δισετ με single leg step up 3*12
    Barbell glute bridge 4*15
    Curtsy lunge ( smith machine) 3*10
    Hip abductions with cable 3*15

    Στηθος

    Bench press 4*8 (4" στο ανεβασμα)
    incline press 3*12 δισετ με low cable crossover 3*12
    Push ups 3*10
    Pull overs db 3*10
    Hammer curls 3*15
    Barbell curls at incline bench3*15

    Ωμοι

    Arnold DB press 4*10 (4" στο κατεβασμα)
    Single DB front raises 3*15 δισετ με
    bent over low pulley side lateral 3*10
    Kettlebell pirate ships 3*15
    Triceps dips 3*10
    Triceps overhead Extensions with rope 3*15
    Standing bent over 2 arm db extensions 3*15

    Πλατη

    Deadlifts 4*8
    Pull up' s 4*10 12 kg δισετ με cable row 3*12
    V bar pulldowns 3*12
    Barbell rows 3*10
    Straight arm pulldown 3*15
    Bent over DB rows 3*10
    Back extensions 3*12

    Το σπλιτ θα ειναι Δευτερα Τριτη Πεμπτη Παρασκευη
    Κοιλιακους : 2 ασκησεις μετα το καθε προγραμμα

    Να θυμησω λιγο καποια στοιχεια:
    1,67 υψος
    66 κιλα
    αυτη την περιοδο ειμαι στις θερμιδες συντηρησης (2200 ),μετα απο σταδιακη αυξηση ( ειχα φτασει στις 1300), και θα τις κρατησω ετσι μεχρι τον Ιανουαριο με αεροβιο καθε φορα μετα τα βαρη που δεν θα ξεπερναει το 20 λεπτο (εκτος απο την ημερα που κανω ποδια ισως....δεν ξερω θα δειξει). Απο εκει και μετα θα αρχισω ουσιαστικα την προσπαθεια μου για απωλεια λιπους.
    Αν περπατάς μπροστά μου,μπορεί να μην ακολουθήσω.
    Αν περπατάς πίσω μου, μπορεί να μη σε οδηγήσω.
    Γι' αυτό περπάτα δίπλα μου και αγάπα με για πάντα.


 
Page 6 of 10 FirstFirst ... 2345678910 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •