Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Page 7 of 10 FirstFirst ... 345678910 LastLast
Results 181 to 210 of 289
  1. #181
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Καλησπερα!
    Οι δικές μου προτάσεις είναι:



    Ποδια

    Squat 4*8
    Single leg deadlift 3*12 δισετ με single leg step up 3*12
    Barbell glute bridge 4*15
    Curtsy lunge ( smith machine) 3*10
    Hip abductions with cable 3*15

    Γιατί κανεις 8 άρες επαναλήψεις; Ποιος ο λόγος; Μετά μην παραπονιέσαι για το γόνατο.
    Ανέβασε σε 12 επαναλήψεις.
    Οι επιλογές των ασκήσεων δεν μου αρέσουν να σου πω την αλήθεια. Εγώ θα έβαζα

    Εκτάσεις 4φάλων στο μηχάνημα (θα βοηθήσει και στην καλή προθέρμανση των ποδιών)

    Σκουώτ

    Ρουμάνικες άρσεις θανάτου

    Κάμψεις μηριαίων στο μηχάνημα

    Γέφυρα γλουτών με μπάρα

    Μηχάνημα απαγωγών/προσαγωγών

    Γάμπες



    Στηθος

    Bench press 4*8 (4" στο ανεβασμα)
    incline press 3*12 δισετ με low cable crossover 3*12
    Push ups 3*10
    Pull overs db 3*10
    Hammer curls 3*15
    Barbell curls at incline bench3*15

    Ρε μανια με τις 8αρες παλι!! χαχαχαχα
    Οι επαναληψεις θα ναι 10 - 12. Ξεχνα κατω απο 10, δεν πας να γινεις Σουγκλακος. Να ξελιπωσεις θες και να ανεβασεις τον μεταβολισμο σου!!! Εκτος αν θες να γινεις αθλήτρια σούμο.

    Ασκησιολογιο

    Πιέσεις στήθους με μπάρα σε ίσιο πάγκο
    Πιέσεις με αλτήρες σε επικλινή
    Διασταυρώσεις στη διπλή τροχαλία
    Πουλ οβερ με αλτήρα στον πάγκο

    Κάμψεις δικεφ. με στραβόμπαρα
    Κάμψεις αυτοσυγκέντρωσης στην τροχαλία (θα σαι χαμηλα καθισμενη και θα κρατας κοντρα τους αγκωνες στα γόνατα)
    Κάμψεις σφυριά με αλτήρες
    Ωμοι

    Arnold DB press 4*10 (4" στο κατεβασμα)
    Single DB front raises 3*15 δισετ με
    bent over low pulley side lateral 3*10
    Kettlebell pirate ships 3*15
    Triceps dips 3*10
    Triceps overhead Extensions with rope 3*15
    Standing bent over 2 arm db extensions 3*15

    Στρατιωτικές πιέσεις
    Πιέσεις άρνονλτ
    Πλάγιες εκτάσεις ώμων με αλτήρες σουπερ σετ με εμπρόσθιες με δίσκο
    Face pull
    Εκτάσεις τρικεφάλων στην τροχαλία με ισια μπαρα
    Εκτάσεις πίσω από το κεφάλι με αλτήρα
    Βυθίσεις σε δίζυγο με υποβοήθηση

    Πλατη

    Deadlifts 4*8
    Pull up' s 4*10 12 kg δισετ με cable row 3*12
    V bar pulldowns 3*12
    Barbell rows 3*10
    Straight arm pulldown 3*15
    Bent over DB rows 3*10
    Back extensions 3*12

    Μονόζυγο με κλειστή ανάποδη λαβή και ανοιχτή λαβή σε μηχανημα με υποβοήθηση
    Έλξεις τροχαλίας με λαβή V
    Κωπηλατική σταυρού
    Κωπηλατική με μπάρα
    Κωπηλατική με αλτήρες μπρούμυτα σε επικλινή πάγκο
    Υπερεκτάσεις στον ταύρο κρατώντας δίσκο

    Κοιλιακοι 2 φορες την εβδομαδα και πολύ είναι.



    Να θυμησω λιγο καποια στοιχεια:
    1,67 υψος
    66 κιλα
    αυτη την περιοδο ειμαι στις θερμιδες συντηρησης (2200 ),μετα απο σταδιακη αυξηση ( ειχα φτασει στις 1300), και θα τις κρατησω ετσι μεχρι τον Ιανουαριο με αεροβιο καθε φορα μετα τα βαρη που δεν θα ξεπερναει το 20 λεπτο (εκτος απο την ημερα που κανω ποδια ισως....δεν ξερω θα δειξει). Απο εκει και μετα θα αρχισω ουσιαστικα την προσπαθεια μου για απωλεια λιπους.
    Κανε 30 τα λεπτα της αερόβιας. Κανε κωπηλατική αν σε πονανε τα γονατα. Το 20 λεπτο δεν φτουραει. Μη φοβασαι και άσε την καραμελα με τον μεταβολισμο!!! Πρεπει σιγα σιγα να παρεις μπρος να χασεις το λιπος κοριτσαρα!!! Οσο για τις θερμιδες, δεν ξερω ποσο σταδιακα τις ανεβασες, αλλα εγω θα το εκανα με ρυθμους χελωνας. Δεν θα εφτανα τοσο ψηλα αν ημουν στις 1300.

  2. #182
    Pumping Iron ti_na_kano's Avatar
    Join Date
    14-03-13
    Posts
    409

    Default

    Quote Originally Posted by Kardoula View Post
    Καλησπερα!
    Οι δικές μου προτάσεις είναι:






    Γιατί κανεις 8 άρες επαναλήψεις; Ποιος ο λόγος; Μετά μην παραπονιέσαι για το γόνατο.
    Ανέβασε σε 12 επαναλήψεις.
    Οι επιλογές των ασκήσεων δεν μου αρέσουν να σου πω την αλήθεια. Εγώ θα έβαζα

    Εκτάσεις 4φάλων στο μηχάνημα (θα βοηθήσει και στην καλή προθέρμανση των ποδιών)

    Σκουώτ

    Ρουμάνικες άρσεις θανάτου

    Κάμψεις μηριαίων στο μηχάνημα

    Γέφυρα γλουτών με μπάρα

    Μηχάνημα απαγωγών/προσαγωγών

    Γάμπες






    Ρε μανια με τις 8αρες παλι!! χαχαχαχα
    Οι επαναληψεις θα ναι 10 - 12. Ξεχνα κατω απο 10, δεν πας να γινεις Σουγκλακος. Να ξελιπωσεις θες και να ανεβασεις τον μεταβολισμο σου!!! Εκτος αν θες να γινεις αθλήτρια σούμο.

    Ασκησιολογιο

    Πιέσεις στήθους με μπάρα σε ίσιο πάγκο
    Πιέσεις με αλτήρες σε επικλινή
    Διασταυρώσεις στη διπλή τροχαλία
    Πουλ οβερ με αλτήρα στον πάγκο

    Κάμψεις δικεφ. με στραβόμπαρα
    Κάμψεις αυτοσυγκέντρωσης στην τροχαλία (θα σαι χαμηλα καθισμενη και θα κρατας κοντρα τους αγκωνες στα γόνατα)
    Κάμψεις σφυριά με αλτήρες



    Στρατιωτικές πιέσεις
    Πιέσεις άρνονλτ
    Πλάγιες εκτάσεις ώμων με αλτήρες σουπερ σετ με εμπρόσθιες με δίσκο
    Face pull
    Εκτάσεις τρικεφάλων στην τροχαλία με ισια μπαρα
    Εκτάσεις πίσω από το κεφάλι με αλτήρα
    Βυθίσεις σε δίζυγο με υποβοήθηση




    Μονόζυγο με κλειστή ανάποδη λαβή και ανοιχτή λαβή σε μηχανημα με υποβοήθηση
    Έλξεις τροχαλίας με λαβή V
    Κωπηλατική σταυρού
    Κωπηλατική με μπάρα
    Κωπηλατική με αλτήρες μπρούμυτα σε επικλινή πάγκο
    Υπερεκτάσεις στον ταύρο κρατώντας δίσκο

    Κοιλιακοι 2 φορες την εβδομαδα και πολύ είναι.





    Κανε 30 τα λεπτα της αερόβιας. Κανε κωπηλατική αν σε πονανε τα γονατα. Το 20 λεπτο δεν φτουραει. Μη φοβασαι και άσε την καραμελα με τον μεταβολισμο!!! Πρεπει σιγα σιγα να παρεις μπρος να χασεις το λιπος κοριτσαρα!!! Οσο για τις θερμιδες, δεν ξερω ποσο σταδιακα τις ανεβασες, αλλα εγω θα το εκανα με ρυθμους χελωνας. Δεν θα εφτανα τοσο ψηλα αν ημουν στις 1300.
    Καταρχας ευχαριστω Ειρηνη για τον χρονο που αφιερωνεις....

    Χαχαχαχ!!! Οκ ξεχναω τις 8αρες... Καποτε μου ειχαν πει οτι ειτε κανω 8 αρες με περισσοτερα κιλα ειτε 15 αρες με λιγοτερα κιλα το συνολικο φορτιο ειναι ιδιο οποτε δν κανει διαφορα στα γονατα...
    Τεσπα...

    Οκ για τους κοιλιακους και το αεροβιο.... Πρωτη φορα προσπαθουν να με πεισουν να ξεκινησω να χανω βαρος.... :-Ρ

    Καποιες ερωτησεις για τις ασκησεις...

    Για τα ποδια:
    Εκτασεις 4 κεφαλων δεν μου αρεσε για να ειμαι ειλικρινης ποτε σαν ασκηση γιατι δεν ενοιωθα να την κανω σωστα...αντιθετα ενοιωθα υπερβολικη πιεση στην κλειδωση ....αυτη τη φορα θα την ενταξω στο προγραμμα σαν προθερμανση οποτε θα προσπαθησω να την " καταλαβω "

    Αντι για γαμπες μπορω να βαλω καποια αλλη ασκηση για ποδια/ γλουτους? Εχω αρκετα μεγαλες γαμπες και το θεωρω ανουσιο να αφιερωνω εξτρα χρονο για αυτη την μυικη ομαδα που παιρνει πολυ ευκολα σε μενα....

    Για τους ωμους:

    Αντι για εκτασεις με αλτηρα μπορω να βαλω εκτασεις με την τροχαλια?
    Με τον αλτηρα καταληγω να χτυπαω το κεφαλι μου και να μην μπορω ουσιαστικα να εκτελεσω σωστα την ασκηση...

    Για την πλατη:

    Θα κανω ελξεις και με κλειστη και με ανοιχτη λαβη ή θα διαλεξω μια απο τις 2?

    Για την κωπηλατικη Σταυρου....δεν πρεπει να εχουμε μηχανημα η κατι παρομοιο στο gym....θα ψαξω λιγο να δω πως θα μπορεσω να το βολεψω...

    Η τελευταια ασκηση που λες " υπερεκτασεις στον ταυρο κρατωντας δισκο" ;
    Αν περπατάς μπροστά μου,μπορεί να μην ακολουθήσω.
    Αν περπατάς πίσω μου, μπορεί να μη σε οδηγήσω.
    Γι' αυτό περπάτα δίπλα μου και αγάπα με για πάντα.

  3. #183
    Pumping Iron ti_na_kano's Avatar
    Join Date
    14-03-13
    Posts
    409

    Default

    Ααα...οκ για τις υπερεκτασεις το πιασα....στον παγκο κρατωντας δισκο.....
    χαχαχα.....αυτη η αυτοματη διορθωση οτι να ναι πεταει....
    Αν περπατάς μπροστά μου,μπορεί να μην ακολουθήσω.
    Αν περπατάς πίσω μου, μπορεί να μη σε οδηγήσω.
    Γι' αυτό περπάτα δίπλα μου και αγάπα με για πάντα.

  4. #184
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Καταρχας ευχαριστω Ειρηνη για τον χρονο που αφιερωνεις....

    Χαχαχαχ!!! Οκ ξεχναω τις 8αρες... Καποτε μου ειχαν πει οτι ειτε κανω 8 αρες με περισσοτερα κιλα ειτε 15 αρες με λιγοτερα κιλα το συνολικο φορτιο ειναι ιδιο οποτε δν κανει διαφορα στα γονατα...
    Τεσπα...
    Εγω θα το ξαναπω.. οι 8 αρες και οι 2πλες αν τις συνεχιζες θα σακατευαν τα γονατα, οχι η αερόβια. Σκέψου το και θα δεις πως έτσι εχουν τα πράγματα. Ασε το συνολικο φορτιο.. Εδω ρε κουκλα μου πας και μου σηκωνεις ενα καρο κιλα στις αρσεις.. ειναι δυνατον να μην επιβαρυνονται τα γονατα σου;!



    Οκ για τους κοιλιακους και το αεροβιο.... Πρωτη φορα προσπαθουν να με πεισουν να ξεκινησω να χανω βαρος.... :-Ρ
    Εμ το λιβανιζεις τοσο καιρο βρε :D Τωρα να λεμε αληθειες ε; Εχεις αρκετο λιπος, το να τρως πανω απο 2000 θερμιδες οταν για καιρο ετρωγες 1300 για μενα ειναι ρισκο. Και ποσο μαλλον που κοψες αεροβιες.

    Για τα ποδια:
    Εκτασεις 4 κεφαλων δεν μου αρεσε για να ειμαι ειλικρινης ποτε σαν ασκηση γιατι δεν ενοιωθα να την κανω σωστα...αντιθετα ενοιωθα υπερβολικη πιεση στην κλειδωση ....αυτη τη φορα θα την ενταξω στο προγραμμα σαν προθερμανση οποτε θα προσπαθησω να την " καταλαβω "
    Δεν θα κανεις βαρια κιλα! Αυτο εννοειται. Μαθε να χρησιμοποιεις τοσα οσα χρειαζεται για να στειλεις το ερεθισμα στο μυ. Θα το ξαναπω.. δεν πας για αθλητης σουμο. Τα βαρια κιλα ειναι κατι υποκειμενικο. Αν την κανεις σωστα και με το σωστο βαρος ειναι μια πολυ καλη ασκηση.

    Αντι για γαμπες μπορω να βαλω καποια αλλη ασκηση για ποδια/ γλουτους? Εχω αρκετα μεγαλες γαμπες και το θεωρω ανουσιο να αφιερωνω εξτρα χρονο για αυτη την μυικη ομαδα που παιρνει πολυ ευκολα σε μενα....

    Εμενα κατι μου λεει πως οι γαμπες σου ειναι χοντρες λογω λιπους, οχι λογω μυων. Με το να κανεις λιγα σετ γαμπες μετρια κιλα λες να γινουν τουμπανο; Μα δουλευεουν με ολες τις ασκησεις!



    Για τους ωμους:

    Αντι για εκτασεις με αλτηρα μπορω να βαλω εκτασεις με την τροχαλια?
    Με τον αλτηρα καταληγω να χτυπαω το κεφαλι μου και να μην μπορω ουσιαστικα να εκτελεσω σωστα την ασκηση...

    Πως ακριβως με τις πλαγιες εκτασεις με αλτηρα κοπανας το κεφαλι σου;!



    Για την πλατη:

    Θα κανω ελξεις και με κλειστη και με ανοιχτη λαβη ή θα διαλεξω μια απο τις 2?
    Και με τις δύο.


    Για την κωπηλατικη Σταυρου....δεν πρεπει να εχουμε μηχανημα η κατι παρομοιο στο gym....θα ψαξω λιγο να δω πως θα μπορεσω να το βολεψω...

    Βαζεις τη μπαρα σε μια γωνία. Δεν ειναι τιποτα.


    Η τελευταια ασκηση που λες " υπερεκτασεις στον ταυρο κρατωντας δισκο" ;
    Υπερεκτάσεις κρατώντας εναν δισκο (5 κιλο ή 10 κιλο αυτο εξαρταται, θα το πειραματιστεις).

  5. #185
    Pumping Iron ti_na_kano's Avatar
    Join Date
    14-03-13
    Posts
    409

    Default

    Quote Originally Posted by Kardoula View Post
    Εμ το λιβανιζεις τοσο καιρο βρε :D Τωρα να λεμε αληθειες ε; Εχεις αρκετο λιπος, το να τρως πανω απο 2000 θερμιδες οταν για καιρο ετρωγες 1300 για μενα ειναι ρισκο. Και ποσο μαλλον που κοψες αεροβιες.


    Εμενα κατι μου λεει πως οι γαμπες σου ειναι χοντρες λογω λιπους, οχι λογω μυων. Με το να κανεις λιγα σετ γαμπες μετρια κιλα λες να γινουν τουμπανο; Μα δουλευεουν με ολες τις ασκησεις!


    Πως ακριβως με τις πλαγιες εκτασεις με αλτηρα κοπανας το κεφαλι σου;!
    Δεν εννοουσα τις πλαγιες εκτασεις αλλα τις εκτασεις τρικεφαλων με αλτηρα πισω απο το κεφαλι.

    Αληθεια για μικρες μυικες ομαδες οπως οι γαμπες 3 σετ των 12 καλα δεν ειναι?

    Το ξερω οτι εχω αρκετο λιπος.......Γι' αυτο αλλωστε δεν ηθελα να αυξησω για κανενα λογο τις θερμιδες μου τοσα χρονια....Απλα και οταν λιμοκτονουσα ειχα λιιιιγο λιγοτερο .οποτε δεν αλλαξε κατι. Τουλαχιστον τωρα θα τρωω πιο φυσιολογικα και με ενα καλο προγραμμα γυμναστικης ελπιζω επιτελους να δω αλλαγες....
    Αν περπατάς μπροστά μου,μπορεί να μην ακολουθήσω.
    Αν περπατάς πίσω μου, μπορεί να μη σε οδηγήσω.
    Γι' αυτό περπάτα δίπλα μου και αγάπα με για πάντα.

  6. #186
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Στις εκτασεις τρικεφαλων με τον αλτηρα, θα δουλεψεις και δεν θα χτυπας το κεφαλι σου. Προσπάθησε. Εκτος αν εχεις καζάνι για κεφάλι, χαχαχαχαχα (σε πειράζω).
    Γάμπες από 12-15 επαν. ειναι μια χαρά.
    Αποτέλεσμα θα δεις σε βάθος χρόνου. Αρα εφοδιασου με υπομονή, γιατί μέχρι τώρα κακά τα ψέμματα έκανες τραγικά λάθη.

    Καλή συνέχεια!!!

  7. #187
    Pumping Iron ti_na_kano's Avatar
    Join Date
    14-03-13
    Posts
    409

    Default

    Quote Originally Posted by Kardoula View Post
    Στις εκτασεις τρικεφαλων με τον αλτηρα, θα δουλεψεις και δεν θα χτυπας το κεφαλι σου. Προσπάθησε. Εκτος αν εχεις καζάνι για κεφάλι, χαχαχαχαχα (σε πειράζω).
    Γάμπες από 12-15 επαν. ειναι μια χαρά.
    Αποτέλεσμα θα δεις σε βάθος χρόνου. Αρα εφοδιασου με υπομονή, γιατί μέχρι τώρα κακά τα ψέμματα έκανες τραγικά λάθη.

    Καλή συνέχεια!!!
    Οκ....Ολα καλα...
    Αντε να δουμε τι θα κανουμε....Καλη μας αρχη
    Αν περπατάς μπροστά μου,μπορεί να μην ακολουθήσω.
    Αν περπατάς πίσω μου, μπορεί να μη σε οδηγήσω.
    Γι' αυτό περπάτα δίπλα μου και αγάπα με για πάντα.

  8. #188
    Pumping Iron ti_na_kano's Avatar
    Join Date
    14-03-13
    Posts
    409

    Default

    Σημερα πηγε καλα η προπονηση....ειχα αρκετο τρεξιμο το πρωι για δουλειες αλλα τα καταφερα


    *Πιέσεις στήθους με μπάρα σε ίσιο 4*12

    *Πιέσεις με αλτήρες σε επικλινή 3*12

    *Διασταυρώσεις στη διπλή τροχαλία 3*12

    *Πουλ οβερ με αλτήρα στον πάγκο 3*12

    *Κάμψεις δικεφ. με στραβόμπαρα 3*12

    *Κάμψεις αυτοσυγκέντρωσης στην τροχαλία 3*12

    * σφυριά 3 *12

    * αρσεις ποδιων στη ρωμαικη 3*12

    * γεφυρα κοιλιακων 3*45'

    *30' αεροβιο ελλειπτικο στα 75 RPM σταθερα
    Αν περπατάς μπροστά μου,μπορεί να μην ακολουθήσω.
    Αν περπατάς πίσω μου, μπορεί να μη σε οδηγήσω.
    Γι' αυτό περπάτα δίπλα μου και αγάπα με για πάντα.

  9. #189
    Pumping Iron ti_na_kano's Avatar
    Join Date
    14-03-13
    Posts
    409

    Default

    Προπονηση Πλατης για σημερα....
    Τελικα εχουμε και μηχανημα για κωπηλατικη σταυρου.... Τοσο καιρο το εβλεπα καθε νερα και δεν μπορουσα να φανταστω τι κανει....με λιγο ψαξιμο και φαντασια τα παντα βρισκεις εκει μεσα....

    ΠΛΑΤΗ

    *Μονόζυγο με κλειστή ανάποδη λαβή 4*12
    *Μονοζυγο με ανοιχτή λαβή 3*12
    *Έλξεις τροχαλίας με λαβή V 3*12
    *Κωπηλατική σταυρού 3*12
    *Κωπηλατική με μπάρα 3*12
    *Κωπηλατική με αλτήρες μπρούμυτα σε επικλινή πάγκο 3*12
    *Υπερεκτάσεις μεσης στον παγκο κρατώντας δίσκο 3*12

    *30' αεροβιο στο ελλειπτικο με 75 RPM σταθερα.

    Προς το παρον καμια ενοχληση.....ολα βαινουν καλως
    Last edited by ti_na_kano; 22-11-16 at 18:57.
    Αν περπατάς μπροστά μου,μπορεί να μην ακολουθήσω.
    Αν περπατάς πίσω μου, μπορεί να μη σε οδηγήσω.
    Γι' αυτό περπάτα δίπλα μου και αγάπα με για πάντα.

  10. #190
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Μπράβο. Αφού ολα πάνε καλά συνέχισε!
    Από διατροφή τι κάνεις;

  11. #191
    Pumping Iron ti_na_kano's Avatar
    Join Date
    14-03-13
    Posts
    409

    Default

    Θα κρατησω σταθερες τις 2200 για 2 εβδομαδες και μετα λογικα θα κοψω...
    Το σημερινο πλανο διατροφης μου :

    Πρωι:
    50 γρ. Βρωμη
    60 γρ αυγο ολοκληρο
    25 γρ. Ημισκληρο τυρι
    100 γρ. Μανταρινια

    Μετα την προπ.:
    31 γρ . whey

    1 ωρα μετα : 200 γρ ρυζι
    200 γρ αρακας
    100 γρ πατατα
    150 γρ κοτοπουλο
    10 γρ ελαιολαδο
    100 γρ μανταρινι

    Απογευμα: 200 γρ γιαουρτι
    60 γρ βρωμη

    Βραδυ: 200 γρ ψαρι+ σαλατα
    5 γρ ελαιολαδο

    Πριν τον υπνο:
    31 γρ.whey
    350 γρ. Ημιαπαχο φρεσκο γαλα
    20γρ αμυγδαλα

    Πανω κατω προσπαθω να ειμαι στα 35/35/30
    Και μετα τις 6 το απογευμα να εχω υδατανθρακα μονο ινωδη.

    Το " μεσημεριανο" ειναι λιγο φορτωμενο αλλα απο τη μια με βολευει γιατι πειναω σαν λυκουλι μετα την προπονηση, απο την αλλη δεν θελω να αφηνω πολυ υδατανθρακα μετα τις 6
    Last edited by ti_na_kano; 22-11-16 at 19:13.
    Αν περπατάς μπροστά μου,μπορεί να μην ακολουθήσω.
    Αν περπατάς πίσω μου, μπορεί να μη σε οδηγήσω.
    Γι' αυτό περπάτα δίπλα μου και αγάπα με για πάντα.

  12. #192
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    13-07-13
    Posts
    3,544

    Default

    Όχι ''λίγο'' φορτωμένο. Παρα-φορτωμένο. Και ρύζι και αρακά και πατάτα και μανταρίνια;! Μπορείς να κάνεις πολλές βελτιώσεις στη διατροφή σου και να είσαι και μέσα στις θερμίδες που θέλεις. Κάνεις απλώς τα πράγματα λίγο πιο απλά και δεν βάζεις 15 διαφορετικές πηγές από το κάθε μακροθρεπτικό στο κάθε γεύμα σου.

    -Στο πρωινό κράτα τη βρώμη ως υδατάνθρακα, μπορείς να βάλεις και 1 φρούτο δεδομένου ότι είναι και το γεύμα σου πριν την προπόνηση και χρειάζεσαι ενέργεια, και από πρωτείνη βάλε 1 ολόκληρο αβγό και όσα ασπράδια χρειάζεσαι.

    -Μετά την προπόνηση κράτα το scoop πρωτείνης όπως το έχεις.

    -1 ώρα μετά βάλε κοτόπουλο με ρύζι ή πατάτα.

    -Απόγευμα μπορείς να βάλεις κρεατικό πχ με πατάτα και κάποιο λαχανικό.

    -Για βράδυ το ψάρι σου με τη σαλάτα και το ελαιόλαδο είναι οκ.

    -Πριν τον ύπνο άσε το γάλα και την πρωτείνη (άντε αν θες να βάλεις λίγη για τη γεύση) και βάλε το γιαούρτι σου με τα αμύγδαλα.


    Απλές μικρές αλλαγές για να μη μπλέκεις πολύ τα πράγματα και να κάνεις τη ζωή σου πιο εύκολη. Δεν ισχυρίζομαι ότι αυτά που σου λέω είναι τα 100% σωστά και σαφώς και θα μπορείς να έχεις παραπάνω ποικιλία αν θέλεις, αλλά γενικά απόφυγε να μπερδεύεις πολλές πηγές από την κάθε ομάδα στα γεύματά σου.

  13. #193
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Quote Originally Posted by ti_na_kano View Post

    Το " μεσημεριανο" ειναι λιγο φορτωμενο αλλα απο τη μια με βολευει γιατι πειναω σαν λυκουλι μετα την προπονηση, απο την αλλη δεν θελω να αφηνω πολυ υδατανθρακα μετα τις 6

    Γιατί;Θα μεταμορφωθείς σε κολοκύθα αν φας μετά τις 6 υδατάνθρακα;
    Κοριτσάρα συμφωνώ με αυτά που σου είπε η Έλενα από πάνω. Η διατροφή σου θέλει σουλούπωμα σιγά σιγά. Απλά γεύματα και θα το ξαναπω.. ανεβασες γρηγορα τις θερμιδες σου και επειδή κουβαλάς πολύ λιπος πανω σου το σωμα δεν μπορει να το διαχειριστεί. Τα λάθη πληρώνονται, τώρα θα το πας φτου κ απο την αρχη.

  14. #194
    Pumping Iron ti_na_kano's Avatar
    Join Date
    14-03-13
    Posts
    409

    Default

    Quote Originally Posted by Elena29 View Post
    Όχι ''λίγο'' φορτωμένο. Παρα-φορτωμένο. Και ρύζι και αρακά και πατάτα και μανταρίνια;! Μπορείς να κάνεις πολλές βελτιώσεις στη διατροφή σου και να είσαι και μέσα στις θερμίδες που θέλεις. Κάνεις απλώς τα πράγματα λίγο πιο απλά και δεν βάζεις 15 διαφορετικές πηγές από το κάθε μακροθρεπτικό στο κάθε γεύμα σου.

    -Στο πρωινό κράτα τη βρώμη ως υδατάνθρακα, μπορείς να βάλεις και 1 φρούτο δεδομένου ότι είναι και το γεύμα σου πριν την προπόνηση και χρειάζεσαι ενέργεια, και από πρωτείνη βάλε 1 ολόκληρο αβγό και όσα ασπράδια χρειάζεσαι.

    -Μετά την προπόνηση κράτα το scoop πρωτείνης όπως το έχεις.

    -1 ώρα μετά βάλε κοτόπουλο με ρύζι ή πατάτα.

    -Απόγευμα μπορείς να βάλεις κρεατικό πχ με πατάτα και κάποιο λαχανικό.

    -Για βράδυ το ψάρι σου με τη σαλάτα και το ελαιόλαδο είναι οκ.

    -Πριν τον ύπνο άσε το γάλα και την πρωτείνη (άντε αν θες να βάλεις λίγη για τη γεύση) και βάλε το γιαούρτι σου με τα αμύγδαλα.


    Απλές μικρές αλλαγές για να μη μπλέκεις πολύ τα πράγματα και να κάνεις τη ζωή σου πιο εύκολη. Δεν ισχυρίζομαι ότι αυτά που σου λέω είναι τα 100% σωστά και σαφώς και θα μπορείς να έχεις παραπάνω ποικιλία αν θέλεις, αλλά γενικά απόφυγε να μπερδεύεις πολλές πηγές από την κάθε ομάδα στα γεύματά σου.
    Ειχα την εντυπωση οτι οι διαφορετικες πηγες υδατανθρακα δν πειραζουν σε ενα γευμα αλλα το ενισχυουν απο αποψη πρωτεινης...
    Για το γαλα και το κρεας αντι whey ξερω οτι ειναι καλυτερα σαν επιλογη ....απλα αυτο το διαστημα ειμαι λιγο ζορισμενη οικονομικα....προσπαθω να αγοραζω προσφορες και τα πιο φτηνα αλλα και παλι για 1 μερα θελω ενα ολοκληρο κοτοπουλο σε πρωτεινη και ζοριζομαι λιγο....θα το φτιαξω οσο περισσοτερο μπορω....
    Αν περπατάς μπροστά μου,μπορεί να μην ακολουθήσω.
    Αν περπατάς πίσω μου, μπορεί να μη σε οδηγήσω.
    Γι' αυτό περπάτα δίπλα μου και αγάπα με για πάντα.

  15. #195
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    13-07-13
    Posts
    3,544

    Default

    Quote Originally Posted by Kardoula View Post
    Γιατί;Θα μεταμορφωθείς σε κολοκύθα αν φας μετά τις 6 υδατάνθρακα;
    Κοριτσάρα συμφωνώ με αυτά που σου είπε η Έλενα από πάνω. Η διατροφή σου θέλει σουλούπωμα σιγά σιγά. Απλά γεύματα και θα το ξαναπω.. ανεβασες γρηγορα τις θερμιδες σου και επειδή κουβαλάς πολύ λιπος πανω σου το σωμα δεν μπορει να το διαχειριστεί. Τα λάθη πληρώνονται, τώρα θα το πας φτου κ απο την αρχη.


    Quote Originally Posted by ti_na_kano View Post
    Ειχα την εντυπωση οτι οι διαφορετικες πηγες υδατανθρακα δν πειραζουν σε ενα γευμα αλλα το ενισχυουν απο αποψη πρωτεινης...
    Για το γαλα και το κρεας αντι whey ξερω οτι ειναι καλυτερα σαν επιλογη ....απλα αυτο το διαστημα ειμαι λιγο ζορισμενη οικονομικα....προσπαθω να αγοραζω προσφορες και τα πιο φτηνα αλλα και παλι για 1 μερα θελω ενα ολοκληρο κοτοπουλο σε πρωτεινη και ζοριζομαι λιγο....θα το φτιαξω οσο περισσοτερο μπορω....
    Το γάλα δεν είναι τόοοσο καλή επιλογή δεδομένου ότι έχει περισσότερα σάκχαρα απ ότι πρωτείνη σαν αναλογία.
    Όσο για το οικονομικό κομμάτι, όλοι μας σε καταλαβαίνουμε γιατί όλοι κυνηγάμε και προσφορές και δεν τα κάνουμε όλα στο 100% τους. Εφόσον πχ έχεις την πρωτείνη σου, αγόρασε γιαούρτι 2% στραγγιστό σε συσκευασία κιλού από προσφορές που θα βρίσκεις και μπορείς να του προσθέτεις λίγη whey να του δίνει κάτι επιπλέον σε πρωτείνη και σε γεύση. Κοτόπουλο πέρα από φιλέτο στήθος, πολλές φορές ιδιαίτερα προς το τέλος του μήνα που τα οικονομικά αρχίζουν και στενεύουν, προσωπικά αγοράζω ολόκληρο, ζητάω να μου το κόψουν και πριν το ψήσω αφαιρώ την πέτσα και το ορατό λίπος, όταν ψηθεί το ξεψαχνίζω και το βάζω σε τάπερ στο ψυγείο και παίρνω όσο χρειάζομαι. Παίρνεις στην ουσία το ψαχνό από μπούτι και στήθος και γλιτώνεις κάποια χρήματα. Τα αβγά δεν είναι ακριβά, ιδιαίτερα αν παίρνεις πχ κάθε εβδομάδα κάποια ποσότητα από λαική και συμπληρώνεις μέσα στην εβδομάδα από το σουπερμάρκετ.

    Μην τρελαίνεσαι, λύσεις υπάρχουν. ;)

  16. #196
    Pumping Iron ti_na_kano's Avatar
    Join Date
    14-03-13
    Posts
    409

    Default

    Quote Originally Posted by Kardoula View Post
    Γιατί;Θα μεταμορφωθείς σε κολοκύθα αν φας μετά τις 6 υδατάνθρακα;
    Κοριτσάρα συμφωνώ με αυτά που σου είπε η Έλενα από πάνω. Η διατροφή σου θέλει σουλούπωμα σιγά σιγά. Απλά γεύματα και θα το ξαναπω.. ανεβασες γρηγορα τις θερμιδες σου και επειδή κουβαλάς πολύ λιπος πανω σου το σωμα δεν μπορει να το διαχειριστεί. Τα λάθη πληρώνονται, τώρα θα το πας φτου κ απο την αρχη.
    Οκ κοριτσια ευχαριστω...
    Θα το φτιαξω το πλανο στα παραπανω προτυπα οσο μπορω...
    Για τις θερμιδες....τις ανεβαζα ανα 2 εβδομαδες σε διαστημα 8 μηνων.... Αλλαγες σωματικα δεν ειχα....οτι ελεγε η μεζουρα μ πριν 8 μηνες τα ιδια λεει και τωρα. Οποτε γιατι να μην μπορει να το διαχειριστει; Εγω περιμενα να παρω ποντους να σου πω την αληθεια. Ρωταω καθαρα απο περιεργεια χωρις να θελω να το παιξω εξυπνη η κατι. Ισα ισα για να το λες Ειρηνη κατι θα ξερεις....
    Αν περπατάς μπροστά μου,μπορεί να μην ακολουθήσω.
    Αν περπατάς πίσω μου, μπορεί να μη σε οδηγήσω.
    Γι' αυτό περπάτα δίπλα μου και αγάπα με για πάντα.

  17. #197
    Pumping Iron ti_na_kano's Avatar
    Join Date
    14-03-13
    Posts
    409

    Default

    Quote Originally Posted by Elena29 View Post



    Το γάλα δεν είναι τόοοσο καλή επιλογή δεδομένου ότι έχει περισσότερα σάκχαρα απ ότι πρωτείνη σαν αναλογία.
    Όσο για το οικονομικό κομμάτι, όλοι μας σε καταλαβαίνουμε γιατί όλοι κυνηγάμε και προσφορές και δεν τα κάνουμε όλα στο 100% τους. Εφόσον πχ έχεις την πρωτείνη σου, αγόρασε γιαούρτι 2% στραγγιστό σε συσκευασία κιλού από προσφορές που θα βρίσκεις και μπορείς να του προσθέτεις λίγη whey να του δίνει κάτι επιπλέον σε πρωτείνη και σε γεύση. Κοτόπουλο πέρα από φιλέτο στήθος, πολλές φορές ιδιαίτερα προς το τέλος του μήνα που τα οικονομικά αρχίζουν και στενεύουν, προσωπικά αγοράζω ολόκληρο, ζητάω να μου το κόψουν και πριν το ψήσω αφαιρώ την πέτσα και το ορατό λίπος, όταν ψηθεί το ξεψαχνίζω και το βάζω σε τάπερ στο ψυγείο και παίρνω όσο χρειάζομαι. Παίρνεις στην ουσία το ψαχνό από μπούτι και στήθος και γλιτώνεις κάποια χρήματα. Τα αβγά δεν είναι ακριβά, ιδιαίτερα αν παίρνεις πχ κάθε εβδομάδα κάποια ποσότητα από λαική και συμπληρώνεις μέσα στην εβδομάδα από το σουπερμάρκετ.

    Μην τρελαίνεσαι, λύσεις υπάρχουν. ;)
    Οκ για το γαλα θα το εχω στα υποψιν....
    Για το κοτοπουλο παντα παιρνω ολοκληρο και ξεψαχνιζω τα λιπη οπως και εσυ :-Ρ αλλιως δεν βγαινω με τπτ....
    Για τα αυγα εδω στη Λαρισα νομιζω πως παιζει το αντιθετο....ειναι πιο φθηνα στα μαρκετ και πιο ακριβα στη λαικη....ειδικα στα Μακρο που ψωνιζω εγω....
    Ελεγα να παιρνω απο τα Μακρο κρεατα που εχει φθηνα αλλα ρε παιδια δεν ξερω....τα φθηνα δεν ειναι σε καμια περιπτωση Ελλαδος....Γερμανιας, Ολλανδιας Γαλλιας και τετοια....
    Εσεις τα εμπιστευεστε;
    Αν περπατάς μπροστά μου,μπορεί να μην ακολουθήσω.
    Αν περπατάς πίσω μου, μπορεί να μη σε οδηγήσω.
    Γι' αυτό περπάτα δίπλα μου και αγάπα με για πάντα.

  18. #198
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    13-07-13
    Posts
    3,544

    Default

    Quote Originally Posted by ti_na_kano View Post
    Οκ για το γαλα θα το εχω στα υποψιν....
    Για το κοτοπουλο παντα παιρνω ολοκληρο και ξεψαχνιζω τα λιπη οπως και εσυ :-Ρ αλλιως δεν βγαινω με τπτ....
    Για τα αυγα εδω στη Λαρισα νομιζω πως παιζει το αντιθετο....ειναι πιο φθηνα στα μαρκετ και πιο ακριβα στη λαικη....ειδικα στα Μακρο που ψωνιζω εγω....
    Ελεγα να παιρνω απο τα Μακρο κρεατα που εχει φθηνα αλλα ρε παιδια δεν ξερω....τα φθηνα δεν ειναι σε καμια περιπτωση Ελλαδος....Γερμανιας, Ολλανδιας Γαλλιας και τετοια....
    Εσεις τα εμπιστευεστε;
    Αν ψωνίζεις από makro συμφέρει πολύ, δεν το συζητάω! Σε κάποια είδη τουλάχιστον σίγουρα.
    Τώρα για το άλλο που λες... σίγουροι δεν μπορούμε να είμαστε για τίποτα. Εγώ τα κρεατικά μου τα παίρνω κατά κύριο λόγο από Σκλαβενίτη γιατί δεν έχω κάποιο κρεοπωλείο γνωστό μου κοντά μου, οπότε εκεί έχω την αίσθηση πως τα μοσχάρια του είναι Ολλανδίας, δεν είμαι και σίγουρη. Απλά κοιτάω την εμφάνιση, να βλέπω το χρώμα να είναι κόκκινο, να μη μωβίζει, δηλαδή κοιτάς την ποιότητα, τσεκάρεις προσφορές...

  19. #199
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Quote Originally Posted by ti_na_kano View Post
    Οκ κοριτσια ευχαριστω...
    Θα το φτιαξω το πλανο στα παραπανω προτυπα οσο μπορω...
    Για τις θερμιδες....τις ανεβαζα ανα 2 εβδομαδες σε διαστημα 8 μηνων.... Αλλαγες σωματικα δεν ειχα....οτι ελεγε η μεζουρα μ πριν 8 μηνες τα ιδια λεει και τωρα. Οποτε γιατι να μην μπορει να το διαχειριστει; Εγω περιμενα να παρω ποντους να σου πω την αληθεια. Ρωταω καθαρα απο περιεργεια χωρις να θελω να το παιξω εξυπνη η κατι. Ισα ισα για να το λες Ειρηνη κατι θα ξερεις....
    Επειδή δεν θέλω να μιλάω στον αέρα, δεν μπορώ να σου δώσω στάνταρ απάντηση από τη στιγμή που δεν γνωρίζω με κάθε λεπτομέρεια το ιστορικό σου. Από τη στιγμή που είσαι υπερβαρη, ναι δεν μπορει να το διαχειριστεί. Αν μπορούσε αυτή τη στιγμή θα είχες ανασύσταση σώματος, θα έχανες λίπος και βαζες μυς (αφου εισαι στη συντηρηση!)
    Αυτά πολύ γενικά γιατί οπως σου ειπα δεν γνωρίζω τιποτα για σένα και απλώς δίνω τροφή για σκέψη.
    Το μόνο σίγουρο είναι όμως πως σίγουρα δεν έχεις κάνει τα σωστά βήματα. Εγώ μόνο γενικές "οδηγίες" μπορώ να δίνω. :)

  20. #200
    Pumping Iron ti_na_kano's Avatar
    Join Date
    14-03-13
    Posts
    409

    Default

    Quote Originally Posted by Kardoula View Post
    Επειδή δεν θέλω να μιλάω στον αέρα, δεν μπορώ να σου δώσω στάνταρ απάντηση από τη στιγμή που δεν γνωρίζω με κάθε λεπτομέρεια το ιστορικό σου. Από τη στιγμή που είσαι υπερβαρη, ναι δεν μπορει να το διαχειριστεί. Αν μπορούσε αυτή τη στιγμή θα είχες ανασύσταση σώματος, θα έχανες λίπος και βαζες μυς (αφου εισαι στη συντηρηση!)
    Αυτά πολύ γενικά γιατί οπως σου ειπα δεν γνωρίζω τιποτα για σένα και απλώς δίνω τροφή για σκέψη.
    Το μόνο σίγουρο είναι όμως πως σίγουρα δεν έχεις κάνει τα σωστά βήματα. Εγώ μόνο γενικές "οδηγίες" μπορώ να δίνω. :)
    Δε νομιζω να ειμαι υπερβαρη πλεον ....ο δεικτης μαζας σωματος δε βγαινει στο υπερβαρο για κανενα λογο. Ειναι στο φυσιολογικο. Σιγουρα εχω αρκετο λιπος να χασω αλλά δεν θεωρώ τον εαυτό μου υπερβαρο ατομο.
    Όσον αφορα τώρα τις θερμίδες .... δεν μπορώ να ξέρω τι γίνεται.....σίγουρα από τότε που τις αύξησα έχω πάρει και σε μυς γιατί στον άνω κορμό που έχω πολύ λιγότερο λίπος έχουν αρχίσει να φαίνονται πιο ωραία σχηματα και πιο γεματα....Λίπος όμως δεν πρέπει να χάνω ιδιαίτερο.......
    Αρά μάλλον όντως δεν μπορεί να τις διαχειριστεί......
    Αυτό σημαίνει ότι δε θα δω αλλαγές (από άποψη λίπους ) ούτε τώρα, με αερόβιες- κάποιο ελλειμα αργότερα κ.τ.λ.;
    Τι είναι σωστό να κάνω σε αυτή την περίπτωση ;

    Εκτιμώ πάρα πόλυ ό,τι συμβουλες και οδηγίες δίνεις Ειρήνη. Ξέρω οτι δεν μπορείς να είσαι απόλυτη από τη στιγμή που δεν γνωρίζεις πολλά πράγματα για μένα.....


    Αυτά τα "σωστά βήματα" είναι πολύ δυσκολο και επίπονο για να τα μάθεις τελικά.....Και πάντα θα υπάρχει κάποιος που θα σου τα αναιρεί.....Όλοι λένε πως το να χάσεις βάρος είναι απλό και ευκολο γιατι το μόνο που έχεις να κάνεις είναι να δημιουργείς ελλειμα.....Αν ήταν τόσο απλό εγώ θα επρεπε να είμαι κορμάρα πριν 4 χρόνια... :Ρ
    Last edited by ti_na_kano; 22-11-16 at 22:00.
    Αν περπατάς μπροστά μου,μπορεί να μην ακολουθήσω.
    Αν περπατάς πίσω μου, μπορεί να μη σε οδηγήσω.
    Γι' αυτό περπάτα δίπλα μου και αγάπα με για πάντα.

  21. #201
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Για να μην παρεξηγούμαι (και προς Θεού δεν στο λέω για να σε προσβάλλω το 'υπερβάρη"), θα εξηγήσω τι εννοώ.
    Υπέρβαρος είναι κάποιος όταν το βάρος του είναι πάνω από το φυσιολογικό. Το λέει και η λέξη υπερ-βαρος. Εκτος αν στον καθρέφτη όταν σε βλέπεις λες, ειμαι ΟΚ στα κιλά μου!! Ελπίζω να κατάλαβες :)

  22. #202
    Pumping Iron ti_na_kano's Avatar
    Join Date
    14-03-13
    Posts
    409

    Default

    Quote Originally Posted by Kardoula View Post
    Για να μην παρεξηγούμαι (και προς Θεού δεν στο λέω για να σε προσβάλλω το 'υπερβάρη"), θα εξηγήσω τι εννοώ.
    Υπέρβαρος είναι κάποιος όταν το βάρος του είναι πάνω από το φυσιολογικό. Το λέει και η λέξη υπερ-βαρος. Εκτος αν στον καθρέφτη όταν σε βλέπεις λες, ειμαι ΟΚ στα κιλά μου!! Ελπίζω να κατάλαβες :)
    Δε σε παρεξηγω Ειρηνη για κανενα λογο :).......Βασικα οσα κιλα και αν ειχα χασει (ενα φεγγάρι είχα φτάσει και τα 59) ποτέ δεν με εβλεπα στον καθρευτη και ελεγα "οκ ειμαι ενταξει στα κιλά μου"...παντα υπήρχε κατι που δε μου αρεσε...
    Αν περπατάς μπροστά μου,μπορεί να μην ακολουθήσω.
    Αν περπατάς πίσω μου, μπορεί να μη σε οδηγήσω.
    Γι' αυτό περπάτα δίπλα μου και αγάπα με για πάντα.

  23. #203
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Quote Originally Posted by ti_na_kano View Post
    Δε νομιζω να ειμαι υπερβαρη πλεον ....ο δεικτης μαζας σωματος δε βγαινει στο υπερβαρο για κανενα λογο. Ειναι στο φυσιολογικο. Σιγουρα εχω αρκετο λιπος να χασω αλλά δεν θεωρώ τον εαυτό μου υπερβαρο ατομο.
    Όσον αφορα τώρα τις θερμίδες .... δεν μπορώ να ξέρω τι γίνεται.....σίγουρα από τότε που τις αύξησα έχω πάρει και σε μυς γιατί στον άνω κορμό που έχω πολύ λιγότερο λίπος έχουν αρχίσει να φαίνονται πιο ωραία σχηματα και πιο γεματα....Λίπος όμως δεν πρέπει να χάνω ιδιαίτερο.......
    Αρά μάλλον όντως δεν μπορεί να τις διαχειριστεί......
    Αυτό σημαίνει ότι δε θα δω αλλαγές (από άποψη λίπους ) ούτε τώρα, με αερόβιες- κάποιο ελλειμα αργότερα κ.τ.λ.;
    Τι είναι σωστό να κάνω σε αυτή την περίπτωση ;


    Εκτιμώ πάρα πόλυ ό,τι συμβουλες και οδηγίες δίνεις Ειρήνη. Ξέρω οτι δεν μπορείς να είσαι απόλυτη από τη στιγμή που δεν γνωρίζεις πολλά πράγματα για μένα.....


    Αυτά τα "σωστά βήματα" είναι πολύ δυσκολο και επίπονο για να τα μάθεις τελικά.....Και πάντα θα υπάρχει κάποιος που θα σου τα αναιρεί.....Όλοι λένε πως το να χάσεις βάρος είναι απλό και ευκολο γιατι το μόνο που έχεις να κάνεις είναι να δημιουργείς ελλειμα.....Αν ήταν τόσο απλό εγώ θα επρεπε να είμαι κορμάρα πριν 4 χρόνια... :Ρ
    Όπως σου ειπα δεν μπορώ να σου πω με σιγουριά τίποτα, από τη στιγμή που δεν ξέρω και τίποτα για σένα. Με βάση όμως την εμπειρία μου, ναι θα δεις αλλαγές αλλά χρειάζεται χρόνος και υπομονή. Το πόσο δεν μπορώ να ξέρω.

    Το να χάσουμε λίπος ναι, θεωρητικά είναι θέμα θερμιδικού ελλείματος. Αμ έλα όμως που δεν δουλεύει πάντα και σε όλους. Αλλά και πάλι σου λέω.. ίσως κανεις λαθάκια που δεν τα έχω εντοπίσει. Αυτό που μπορείς να κάνεις είναι σταθερά βήματα, όπως σου είχα γράψει παραπάνω. Και υπομονή/χρόνο.
    Και στα λέω εγώ που στο παρελθόν έχω υπάρξει υπέρβαρη και έχασα 22 ολόκληρα κιλά. Δεν τα λέω δηλαδή εκ του ασφαλούς, έχω μπει στα παπούτσια σου κατα μια έννοια.

    Καλη συνεχεια!! :)

  24. #204
    Pumping Iron ti_na_kano's Avatar
    Join Date
    14-03-13
    Posts
    409

    Default

    Quote Originally Posted by Kardoula View Post
    Όπως σου ειπα δεν μπορώ να σου πω με σιγουριά τίποτα, από τη στιγμή που δεν ξέρω και τίποτα για σένα. Με βάση όμως την εμπειρία μου, ναι θα δεις αλλαγές αλλά χρειάζεται χρόνος και υπομονή. Το πόσο δεν μπορώ να ξέρω.

    Το να χάσουμε λίπος ναι, θεωρητικά είναι θέμα θερμιδικού ελλείματος. Αμ έλα όμως που δεν δουλεύει πάντα και σε όλους. Αλλά και πάλι σου λέω.. ίσως κανεις λαθάκια που δεν τα έχω εντοπίσει. Αυτό που μπορείς να κάνεις είναι σταθερά βήματα, όπως σου είχα γράψει παραπάνω. Και υπομονή/χρόνο.
    Και στα λέω εγώ που στο παρελθόν έχω υπάρξει υπέρβαρη και έχασα 22 ολόκληρα κιλά. Δεν τα λέω δηλαδή εκ του ασφαλούς, έχω μπει στα παπούτσια σου κατα μια έννοια.

    Καλη συνεχεια!! :)
    Χαρά στο κουράγιο σου Ειρήνη!!!!
    Εγώ με τα 10 αυτα κιλά παλεύω 6 χρόνια τώρα (με λάθος τρόπους)....
    Τι να πω... μακάρι αυτή τη φορά να καταφέρω το "ακατόρθωτο".... Το έχω βάλει πείσμα και με τόση καθοδήγηση και από όλους εσάς έχω αρχίσει να πιστεύω σε θαύματα....
    Καλό σας βράδυ!!!!
    Αν περπατάς μπροστά μου,μπορεί να μην ακολουθήσω.
    Αν περπατάς πίσω μου, μπορεί να μη σε οδηγήσω.
    Γι' αυτό περπάτα δίπλα μου και αγάπα με για πάντα.

  25. #205
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Μέσα σε 6 μήνες τα έχασα, με τον σωστό τρόπο και με την δική μου καθοδήγηση, χαχα. Τον τρόπο τον ήξερα, τις γνώσεις τις είχα, απλώς οι περιστάσεις ήταν τέτοιες που αφέθηκα και έφτασα τόσα κιλά. Αυτό ομως με βοήθησε στην πορεία, γιατί μπορώ να καταλάβω πως νιώθουν και άλλες γυναίκες και κυρίως πως μπορώ να τις καθοδηγήσω σωστά.

    Καλό βράδυ!

  26. #206
    Pumping Iron ti_na_kano's Avatar
    Join Date
    14-03-13
    Posts
    409

    Default

    Quote Originally Posted by Kardoula View Post
    Μέσα σε 6 μήνες τα έχασα, με τον σωστό τρόπο και με την δική μου καθοδήγηση, χαχα. Τον τρόπο τον ήξερα, τις γνώσεις τις είχα, απλώς οι περιστάσεις ήταν τέτοιες που αφέθηκα και έφτασα τόσα κιλά. Αυτό ομως με βοήθησε στην πορεία, γιατί μπορώ να καταλάβω πως νιώθουν και άλλες γυναίκες και κυρίως πως μπορώ να τις καθοδηγήσω σωστά.

    Καλό βράδυ!

    Προφανεστατα οχι απλα ΚΑΤΙ.....αλλα πολλά κάνω λάθος......

    Υ.Γ. Αν και ειπα καλο βραδυ , δεν μπορούσα να μη σχολιασω αυτο το συγκλονιστικο 6 μηνες - 22 κιλα!!!!
    Αν περπατάς μπροστά μου,μπορεί να μην ακολουθήσω.
    Αν περπατάς πίσω μου, μπορεί να μη σε οδηγήσω.
    Γι' αυτό περπάτα δίπλα μου και αγάπα με για πάντα.

  27. #207
    Pumping Iron ti_na_kano's Avatar
    Join Date
    14-03-13
    Posts
    409

    Default

    Για σημερα day off απο τα βαρη. 45' αεροβιο στο ελλειπτικο με 75 RPM σταθερα , 6 και κατι χλμ....
    Τα γονατα μου δεν εχουν δειξει σημαδια ενοχλησεων ουτε στο ελαχιστο, πραγμα πολυ ευχαριστο. Ισως να αρχισαν να δουλευουν τα joint plus , ισως η αλλαγη του προγραμματος απο την Ειρηνη, ισως και τα δυο μαζι...δεν ξερω.Μια φορα ειμαι ευτυχισμενη. :-)
    Αν περπατάς μπροστά μου,μπορεί να μην ακολουθήσω.
    Αν περπατάς πίσω μου, μπορεί να μη σε οδηγήσω.
    Γι' αυτό περπάτα δίπλα μου και αγάπα με για πάντα.

  28. #208
    Pumping Iron
    Join Date
    18-03-14
    Posts
    397

    Default

    Μπραβο!!συνεχισε ετσι αφου δεν εχεις καποιο προβλημα θα σου προτινα να το κρατησεις σε 45 λεπτα 4 με 5 φορες τη βδομαδα ειτε μετα τα βαρη ειτε πριν το πρωινο σου το οποιο θα ηταν το ιδανικο

  29. #209
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Quote Originally Posted by ti_na_kano View Post
    Για σημερα day off απο τα βαρη. 45' αεροβιο στο ελλειπτικο με 75 RPM σταθερα , 6 και κατι χλμ....
    Τα γονατα μου δεν εχουν δειξει σημαδια ενοχλησεων ουτε στο ελαχιστο, πραγμα πολυ ευχαριστο. Ισως να αρχισαν να δουλευουν τα joint plus , ισως η αλλαγη του προγραμματος απο την Ειρηνη, ισως και τα δυο μαζι...δεν ξερω.Μια φορα ειμαι ευτυχισμενη. :-)

    Και καλά κάνεις και είσαι ευτυχισμένη. Μπράβο ρε κοριτσάρα! Τα joint δεν δούλεψαν ακόμα, γι αυτό να σαι σίγουρη, αυτά είναι αποτελεσματικά αλλά συντελούν ως "ενισχυτικό" και θέλουν χρόνο να δείξουν τη "δουλειά" τους.
    Πιστεύω δούλεψε που σταμάτησες τις προπονήσεις 'δύναμης" και ξεκούρασες τις αρθρώσεις σου.
    Λοιπόν, μη το ματιάζουμε, φτου φτου έτσι να συνεχίσεις.
    Στόχος 4 φορές την εβδομάδα αερόβιες των 45 λεπτών είναι πολύ καλά. Αν έκανες 3 αυτή τη βδομάδα, εγώ θα σου λεγα να το κρατήσεις το ίδιο σε συχνότητα και την άλλη που μας έρχεται. Θέλει σταδιακή η μετάβαση.
    Last edited by Kardoula; 23-11-16 at 15:50.

  30. #210
    Pumping Iron ti_na_kano's Avatar
    Join Date
    14-03-13
    Posts
    409

    Default

    Quote Originally Posted by mina@ View Post
    Μπραβο!!συνεχισε ετσι αφου δεν εχεις καποιο προβλημα θα σου προτινα να το κρατησεις σε 45 λεπτα 4 με 5 φορες τη βδομαδα ειτε μετα τα βαρη ειτε πριν το πρωινο σου το οποιο θα ηταν το ιδανικο
    Σε ευχαριστω Μινα. Πρωινα αεροβια δν θα βαλω ακομα....λεω να τα κρατησω για ασσο στο μανικι...
    Quote Originally Posted by Kardoula View Post
    Και καλά κάνεις και είσαι ευτυχισμένη. Μπράβο ρε κοριτσάρα! Τα joint δεν δούλεψαν ακόμα, γι αυτό να σαι σίγουρη, αυτά είναι αποτελεσματικά αλλά συντελούν ως "ενισχυτικό" και θέλουν χρόνο να δείξουν τη "δουλειά" τους.
    Πιστεύω δούλεψε που σταμάτησες τις προπονήσεις 'δύναμης" και ξεκούρασες τις αρθρώσεις σου.
    Λοιπόν, μη το ματιάζουμε, φτου φτου έτσι να συνεχίσεις.
    Στόχος 4 φορές την εβδομάδα αερόβιες των 45 λεπτών είναι πολύ καλά. Αν έκανες 3 αυτή τη βδομάδα, εγώ θα σου λεγα να το κρατήσεις το ίδιο σε συχνότητα και την άλλη που μας έρχεται. Θέλει σταδιακή η μετάβαση.
    Ναι λογικο ειναι....ολα τα φαρμακα θελουν χρονο....
    Θα κανω και την αυριανη αεροβια (4η για αυτη την εβδομαδα) στα 45 ' και βλεποντας και κανοντας.....
    Αν ολα πανε καλα, την αλλη εβδομαδα θα δω πως θα κανω τις αεροβιες και ποσες θα ειναι 45 λεπτες...
    Το περιεργο ειναι πως αυτες τις μερες δν νιωθω να πειναω....με το ζορι τρωω τις θερμιδες μου.....τις προηγουμενες εβδομαδες με λιγοτερη δραστηριοτητα πεινουσα σα λυσσασμενο...
    Αν περπατάς μπροστά μου,μπορεί να μην ακολουθήσω.
    Αν περπατάς πίσω μου, μπορεί να μη σε οδηγήσω.
    Γι' αυτό περπάτα δίπλα μου και αγάπα με για πάντα.


 
Page 7 of 10 FirstFirst ... 345678910 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •