Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Page 9 of 10 FirstFirst ... 5678910 LastLast
Results 241 to 270 of 289
  1. #241
    Pumping Iron ti_na_kano's Avatar
    Join Date
    14-03-13
    Posts
    409

    Default

    Ημερα μετρησης για σημερα...

    Απο παντου 1 ποντος μειον...

    Αρα μαλλον δεν αλλαζω τιποτα και συνεχιζω ετσι...
    Αν περπατάς μπροστά μου,μπορεί να μην ακολουθήσω.
    Αν περπατάς πίσω μου, μπορεί να μη σε οδηγήσω.
    Γι' αυτό περπάτα δίπλα μου και αγάπα με για πάντα.

  2. #242
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Quote Originally Posted by ti_na_kano View Post
    Ημερα μετρησης για σημερα...

    Απο παντου 1 ποντος μειον...

    Αρα μαλλον δεν αλλαζω τιποτα και συνεχιζω ετσι...




    Ότι δουλεύει δεν το πειράζουμε!
    Keep going.

  3. #243
    Pumping Iron ti_na_kano's Avatar
    Join Date
    14-03-13
    Posts
    409

    Default

    Quote Originally Posted by Kardoula View Post


    Ότι δουλεύει δεν το πειράζουμε!
    Keep going.
    Στις 31 που θα σταματησω την δουλεια τι θα κανω?
    Θα πρεπει να πειραξω κατι? Γιατι ουσιαστικα η δραστηριότητα στη δουλεια ειναι αρκετη και μαλλον χανω λογω αυτης της κουρασης.
    Μετα που θα μειωθει?
    Αν περπατάς μπροστά μου,μπορεί να μην ακολουθήσω.
    Αν περπατάς πίσω μου, μπορεί να μη σε οδηγήσω.
    Γι' αυτό περπάτα δίπλα μου και αγάπα με για πάντα.

  4. #244
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Χάνεις γιατί τρως σωστά, όχι λόγω κούρασης στη δουλειά.
    Οταν σταματήσεις μην αλλάξεις κάτι. Καλό θα του κάνει, αμα μειώσεις μπορεί να σε πιάσουν πείνες και σε συνδιασμό με τις γιορτές να σε πιάσει κανα ξέσπασμα και να φας ότι βρεις. Γι αυτό καλύτερα σταθερό διαιτολόγιο για να μαστε καλυμμένοι. Δες το και ως ενα διάλειμμα για το σώμα σου, να μείνει σε αυτές τις θερμίδες ακόμα και αν έχεις μικρότερη δραστηριότητα. Και ας μη χάσεις πόντους. Πρέπει να κάνουμε σωστά και έξυπνα βηματα.

  5. #245
    Pumping Iron ti_na_kano's Avatar
    Join Date
    14-03-13
    Posts
    409

    Default

    Quote Originally Posted by Kardoula View Post
    Χάνεις γιατί τρως σωστά, όχι λόγω κούρασης στη δουλειά.
    Οταν σταματήσεις μην αλλάξεις κάτι. Καλό θα του κάνει, αμα μειώσεις μπορεί να σε πιάσουν πείνες και σε συνδιασμό με τις γιορτές να σε πιάσει κανα ξέσπασμα και να φας ότι βρεις. Γι αυτό καλύτερα σταθερό διαιτολόγιο για να μαστε καλυμμένοι. Δες το και ως ενα διάλειμμα για το σώμα σου, να μείνει σε αυτές τις θερμίδες ακόμα και αν έχεις μικρότερη δραστηριότητα. Και ας μη χάσεις πόντους. Πρέπει να κάνουμε σωστά και έξυπνα βηματα.
    Οκ.... Οποτε το κραταω ως εχει και βλέπουμε....
    Αν περπατάς μπροστά μου,μπορεί να μην ακολουθήσω.
    Αν περπατάς πίσω μου, μπορεί να μη σε οδηγήσω.
    Γι' αυτό περπάτα δίπλα μου και αγάπα με για πάντα.

  6. #246
    Pumping Iron ti_na_kano's Avatar
    Join Date
    14-03-13
    Posts
    409

    Default

    Όλες οι προπονήσεις τις εβδομάδας γίνανε κανονικά, 4 αερόβιες των 45' και 4 προπονήσεις με βάρη, και ξεκούραστα αφού αυτή την εβδομάδα πήγαινα πρώτα γυμναστήριο και μετά δουλειά.

    Σήμερα που έκανα την τελευταία προπόνηση της εβδομάδας συνειδητοποίησα ότι:

    Εξαφανίστηκε από το γυμναστήριο ο πάγκος για τις υπερεκτάσεις της μέσης (Ελπίζω απλά να τον αλλάξουνε με κάτι καινουριο, γιατι είδα φέρανε καινούριο εξοπλισμό αυτές τις μέρες)
    και ότι κολλήσανε με ταινία το προστατευτικό μαξιλαράκι πάνω στην ολυμπιακή μπάρα!!!!!!!!!!

    Το μισώ αυτό το μαξιλαράκι...ποτέ δεν το χρησιμοποίησα γιατί παραείναι μεγάλο για τα μέτρα μου και αντί να με βοηθάει χειροτερεύει την κατάσταση.....Η μπάρα γλιστράει προς τα πίσω και δεν την νιώθω να "κουμπώνει "πάνω μου όπως πριν, με αποτέλεσμα να έχω το μυαλό μου στο να μη φύγει η μπάρα....
    Όταν φώναξα τον γυμναστή και του το είπα, μου λέει βάλε μια πετσέτα για να μη γλιστράει .....

    Τσατίστηκα παρα πολύ με αυτό το πράγμα......Μετά τα Χριστούγεννα θα βρω την υπεύθυνη να της το πω και ελπίζω να μη πάρω την ίδια απάντηση....
    Αν περπατάς μπροστά μου,μπορεί να μην ακολουθήσω.
    Αν περπατάς πίσω μου, μπορεί να μη σε οδηγήσω.
    Γι' αυτό περπάτα δίπλα μου και αγάπα με για πάντα.

  7. #247
    Pumping Iron ti_na_kano's Avatar
    Join Date
    14-03-13
    Posts
    409

    Default

    Αυτη η εβδομαδα βγηκε εντελως εκτος προγραμματισμου...
    Ηταν κλειστο το γυμναστήριο την Δευτέρα, με επιασε και ενα κρυολογημα κατσε καλα με ολα τα σπεσιαλ(πονολαιμο, φλεμα και ατελειωτο βηχα) και ηρθε και εδεσε.
    Πηγα και στην δουλειά την Τρίτη με την ελπίδα να τη βγαλω τη μερα αλλα με ωραριο 4π.μ - 2μμ ενιωθα ακομα χειροτερα και τα συμπτωματα χειροτερεψαν.
    Ετσι λιγο πριν ληξει η συμβαση μου σταματησα να πηγαινω στη δουλειά και φυσικα ουτε λογος για γυμναστική.
    Σημερα ευτυχως ειμαι καλυτερα. Μου εχει μεινει μονο ο βηχας ο οποιος ειναι αρκετος.
    Οποτε το βλεπω να μην κουνιεμαι απο το σπιτι για τπτ μεχρι το νεο ετος μπας και μου περασει εντελως και μπορεσω απο εβδομαδα να επιστεψω στις προπονησεις μ και τη νεα δουλειά μου (αν τελικα κλεισει)
    Αν περπατάς μπροστά μου,μπορεί να μην ακολουθήσω.
    Αν περπατάς πίσω μου, μπορεί να μη σε οδηγήσω.
    Γι' αυτό περπάτα δίπλα μου και αγάπα με για πάντα.

  8. #248
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    13-07-13
    Posts
    3,544

    Default

    Κάθε εμπόδιο για καλό δεν λένε; Είναι ο καιρός τέτοιος που είναι εύκολο να αρρωστήσεις και όλο και κάτι κυκλοφορεί κάθε φορά σε ίωση. Παίρνεις κάποια βιταμίνη σαν συμπλήρωμα; Ίσως σε βοηθήσει λίγη C παραπάνω, μαζί με ξεκούραση και ζέστη.

    Μακάρι να σου πάνε όλα καλά με τη νέα δουλειά. Για τις προπονήσεις δεν λέω κάτι γιατί αυτά τα πράγματα απλά τσουλάνε όταν ξαναμπείς σε πρόγραμμα, τακτοποιούνται εκ των συνθηκών. Περαστικά και καλή επιστροφή!

  9. #249
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Περαστικά κι όταν αναρρώσεις επιστρέφεις! Μέχρι τότε κράτα τη διατροφή σου, αυτή θα σε βοηθήσει να διατηρηθείς.
    Όλος ο κόσμος είναι με ίωση, χτυπάω ξύλο μέχρι στιγμής δεν με χει πιάσει τίποτα. Μάλλον επειδή τόσους μήνες στην προετοιμασία μου ήμουν φουλ από βιταμίνες και γλουταμίνη.

  10. #250
    Pumping Iron ti_na_kano's Avatar
    Join Date
    14-03-13
    Posts
    409

    Default

    Ευχαριστώ κορίτσια!!
    Βιταμινες δεν παιρνω. Επαιρνα παλια αλλα τωρα που έφτιαξα τη διατροφη μου τις εχω σταματησει. Βιταμινη C πιστευω πως παιρνω αρκετη γιατι το καθιερωμένο μου φρουτο ειναι το ακτινιδιο. Που και που το αλλαζω με κανενα απο τα εξης: μηλο- μπανανα- καρυδα, για να σπαω τη μονοτονια
    Εφαγα πολυ μα παρα πολυ κρυο στο εργοστάσιο και ηταν εξασθενημενος ο οργανισμος μου. Οποτε δν ηθελα πολυ..
    Last edited by ti_na_kano; 29-12-16 at 20:48.
    Αν περπατάς μπροστά μου,μπορεί να μην ακολουθήσω.
    Αν περπατάς πίσω μου, μπορεί να μη σε οδηγήσω.
    Γι' αυτό περπάτα δίπλα μου και αγάπα με για πάντα.

  11. #251
    Pumping Iron ti_na_kano's Avatar
    Join Date
    14-03-13
    Posts
    409

    Default

    Και ήρθε η ώρα που η στασιμότητα μου χτυπάει την πόρτα.... :Ρ

    Λοιπόν έχοντας 3 εβδομάδες χωρίς καμία απολύτως αλλαγή στη μεζούρα, νομίζω πως ήρθε η ώρα να αλλάξω κάτι....

    Μια υπενθύμιση όσων έκανα μέχρι τώρα:

    4ήμερο σπλιτ στο γυμναστήριο με βάρη
    4 αερόβιες των 45 λεπτών σε σταθερό ρυθμό (συνήθως 3 φορές ελλειπτικό και 1 κωπηλάτη)

    Από διατροφή: 2200 θερμίδες με μακρος 35% Πρωτ. 35% υδατανθ 30%Λιπαρά

    Τις μέρες που δεν είχα βάρη στο πρόγραμμα χαμήλωνα ελαφρώς τους υδατάνθρακες και ανέβαζα τα καλά λιπαρά (πάντα μέσα στις ίδιες θερμίδες, 2200)

    Μία φορά την εβδομάδα ετρωγα για φρούτο μπανάνα.
    Μια φορα την εβδομάδα έπαιρνα υδατάνθρακες από πιο "κακά" ποιοτικά ζυμαρικά, κυρίως μακαρόνια, που είμαι λάτρης και μου λείπουν αρκετά. Όλα αυτά μετρημένα μέσα στις θερμίδες μου και χωρίς σάλτσες. Νερόβραστα με λίγο ωμό ελαιόλαδο και καμιά τριμμένη ντομάτα (σαλτσα ντομάτας homemade)
    Επίσης συνήθως τις Κυριακές έτρωγα μια φέτα κίτρινο τυρί, το οποίο επίσης μου λείπει αρκετά στη διατροφή μου ως φαν του τυριου, και αυτό μέσα στις θερμίδες μου μετρημένο.

    Κατά τα άλλα η διατροφή μου από γαλακτοκομικά είχε μόνο γιαούρτι πρίν τον ύπνο, και τα υπόλοιπα γεύματα ήταν κυρίως πατάτα/ ρύζι με κοτόπουλο/ψάρι/γαλοπούλα , σαλάτες, και το πιτακι βρωμης με αυγο και ασπραδια το πρωι.
    Εννοείται πως υπήρχαν και όσπρια αλλά πιο αραιά γιατί λόγω της διατροφικής τους αξίας έτρωγα λίγα και εκείνες τις μέρες πεινούσα συνήθως.

    Επίσης να πω πως η καθημερινότητά μου είναι αρκετά καθιστική γιατί πλέον σταμάτησα από το εργοστάσιο και πηγαίνω απλά για ιδιαίτερα μαθήματα.

    Οπότε τώρα σκέφτομαι να βάλω καμιά διαλειμματική τύπου αερόβια στη θέση κάποιας από τις κλασικές, και να κάνω μια μείωση της τάξης των 100 θερμίδων.

    Οποιαδήποτε γνώμη/ πρόταση/ ένσταση δεκτή....
    Αν περπατάς μπροστά μου,μπορεί να μην ακολουθήσω.
    Αν περπατάς πίσω μου, μπορεί να μη σε οδηγήσω.
    Γι' αυτό περπάτα δίπλα μου και αγάπα με για πάντα.

  12. #252
    Pumping Iron ti_na_kano's Avatar
    Join Date
    14-03-13
    Posts
    409

    Default

    Η ισως να μπορουσα να αλλαξω τον τυπο της αεροβιας π.χ. Αντι για ελλειπτικο stair climber που μου φαινεται πιο ζορικο ή να αλλαξω την ενταση των αεροβιων που κανω π.χ. Απο αντισταση 5 στο ελλειπτικο να την αυξησω.
    Μαζι με την μικρη μειωση θερμίδων ελπιζω να δουλέψει.
    Αν περπατάς μπροστά μου,μπορεί να μην ακολουθήσω.
    Αν περπατάς πίσω μου, μπορεί να μη σε οδηγήσω.
    Γι' αυτό περπάτα δίπλα μου και αγάπα με για πάντα.

  13. #253
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    13-07-13
    Posts
    3,544

    Default

    Μην πας μόνο με τις αλλαγές σε μεζούρα και ζυγαριά. Η εικόνα σου στον καθρέφτη πώς σου φαίνεται; Κρίνεις ότι όντως έχεις μείνει στάσιμη; Μην ξεχνάς ότι παρεμβλήθηκε περίοδος γιορτών (δεν ξέρω κατά πόσο έκανες κάποιο ελεύθερο μέσα στα Χριστούγεννα), συν ότι άλλαξε η καθημερινότητά σου με τη δουλειά...

    Δεν μπορώ να σου μιλήσω για αλλαγές στη διατροφή γιατί 1ον δεν είμαι η αρμόδια, 2ον νομίζω πως δεδομένων των αλλαγών πρέπει να δώσεις λίγο χρόνο στο σώμα σου να δεις πώς θα ανταποκριθεί.

    Με τις αερόβιες μπορείς να έχεις ποικιλία, κάνει καλό. Βάλε διάδρομο με λίγη κλίση στο γρήγορο περπάτημα, κάνε και το ελλειπτικό σου, ίσως ποδήλατο και στεπ (αν και κάτι θυμάμαι νομίζω με τα γόνατα πως είχες...; δεν είμαι σίγουρη).

  14. #254
    Pumping Iron ti_na_kano's Avatar
    Join Date
    14-03-13
    Posts
    409

    Default

    Quote Originally Posted by Elena29 View Post
    Μην πας μόνο με τις αλλαγές σε μεζούρα και ζυγαριά. Η εικόνα σου στον καθρέφτη πώς σου φαίνεται; Κρίνεις ότι όντως έχεις μείνει στάσιμη; Μην ξεχνάς ότι παρεμβλήθηκε περίοδος γιορτών (δεν ξέρω κατά πόσο έκανες κάποιο ελεύθερο μέσα στα Χριστούγεννα), συν ότι άλλαξε η καθημερινότητά σου με τη δουλειά...

    Δεν μπορώ να σου μιλήσω για αλλαγές στη διατροφή γιατί 1ον δεν είμαι η αρμόδια, 2ον νομίζω πως δεδομένων των αλλαγών πρέπει να δώσεις λίγο χρόνο στο σώμα σου να δεις πώς θα ανταποκριθεί.

    Με τις αερόβιες μπορείς να έχεις ποικιλία, κάνει καλό. Βάλε διάδρομο με λίγη κλίση στο γρήγορο περπάτημα, κάνε και το ελλειπτικό σου, ίσως ποδήλατο και στεπ (αν και κάτι θυμάμαι νομίζω με τα γόνατα πως είχες...; δεν είμαι σίγουρη).
    Η εικονα στον καθρέφτη ειναι εξισου στασιμη. Περισσότερο με τα ρούχα μου το καταλαβαινω, πριν μετρηθω/ζυγιστω ξερω ηδη τι γίνεται.

    Τα Χριστούγεννα ειχα ενα ελεύθερο γευμα μεσα στη Πρωτοχρονιά. Απο εκει και περα ολα κανονικά.

    Με αεροβια θα παιξω λιγο απο εδω και περα με εντασεις και ειδος. Διαρκεια δεν θελω να αυξησω, τουλάχιστον οχι ακομη.

    Μου φανηκε αρκετός ο καιρός χωρίς κάποια διαφορά γι αυτό ειπα να το αναφέρω.
    Αν περπατάς μπροστά μου,μπορεί να μην ακολουθήσω.
    Αν περπατάς πίσω μου, μπορεί να μη σε οδηγήσω.
    Γι' αυτό περπάτα δίπλα μου και αγάπα με για πάντα.

  15. #255
    Pumping Iron ti_na_kano's Avatar
    Join Date
    14-03-13
    Posts
    409

    Default

    Αυτή η εβδομάδα πήγε άσχημα.... Σαν να μην έφτανε που χιονισε και το γυμναστήριο υπολειτουργουσε, το κρυωμα επέστρεψε και ήμουν ξανά κρεββατωμενη με γαϊδουροβηχα, πονόλαιμο, μπουκωμα και καταροή..... Ειπα να τη βγαλω καθαρή χωρίς αντιβιωση, αλλα δεν......
    Ελπίζω απο Δευτέρα να λειτουργεί κανονικά το γυμναστήριο...
    Πλεον μου περασαν ολα τα συμπτώματα και ειμαι στο τέλος της αντιβιωσης...
    Θα βλέπω άρρωστο και θα στριβω με το κακό που με βρήκε φέτος...
    Αν περπατάς μπροστά μου,μπορεί να μην ακολουθήσω.
    Αν περπατάς πίσω μου, μπορεί να μη σε οδηγήσω.
    Γι' αυτό περπάτα δίπλα μου και αγάπα με για πάντα.

  16. #256
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Περαστικά κοριτσάρα! Θα περασει που θα παει..


    Quote Originally Posted by ti_na_kano View Post

    Μου φανηκε αρκετός ο καιρός χωρίς κάποια διαφορά γι αυτό ειπα να το αναφέρω.
    Πόσος καιρός δηλαδή; Εγώ παντως θα λεγα οτι δεν υπαρχει στασιμοτητα. Δωσε λιγο χρονο στο σωμα σου. Και μην αγχωνεσαι. Κανε αυτο που κανεις, βαλε λιγη ποικιλια στις αεροβιες,αλλαξε κ καμια ασκηση. Απλά πράγματα.

  17. #257
    Pumping Iron ti_na_kano's Avatar
    Join Date
    14-03-13
    Posts
    409

    Default

    3 εβδομάδες για τότε που έγραφα...τώρα θα κλείσω μήνα αλλά έπεσε και η αρρώστια μέσα...
    Οκ για τις αερόβιες......
    Για τις ασκήσεις θα δω τι θα αλλάξω, θα γράψω εδώ για να μου πείτε...

    Ήθελα να ρωτήσω και κάτι άλλο...
    Τις υπερεκτασεις μέσης με τι θα μπορούσα να τις αντικαταστήσω ; Βγάλανε εκείνο τον πάγκο από το γυμναστήριο εντελώς και από ότι ρώτησα δεν γνωρίζουν ακόμη αν θα φέρουν άλλο ή τι θα γίνει....Τις τελευταίες φορές έκανα για αντικατάσταση εκείνη που γονατίζεις σε στρώμα, σφηνώνεις τις φτέρνες και πέφτεις προς τα μπρος με το βάρος του σώματος σιγά, σιγά, αλλά επειδή έχει γονάτισμα δεν μπορώ να πω ότι με βολεύει πολύ σαν άσκηση....
    Αν περπατάς μπροστά μου,μπορεί να μην ακολουθήσω.
    Αν περπατάς πίσω μου, μπορεί να μη σε οδηγήσω.
    Γι' αυτό περπάτα δίπλα μου και αγάπα με για πάντα.

  18. #258
    Forum Team Mazda 6's Avatar
    Join Date
    18-02-06
    Location
    Chania, Crete, Greece.
    Posts
    19,309

    Default

    Αυτή η άσκηση που περιγράφεις ως εναλλακτική λέγεται άρσεις μηριαίων δικεφάλων (ham raises) και δεν είναι όμοια με τις υπερεκτάσεις, είναι ωστόσο πάρα πολύ για τα πίσω πόδια!!!

    Ως εναλλακτική μπορείς να κάνεις τις λεγόμενες "καλημέρες" ή αλλιώς "goodmornings"!!!
    Άχι και χιόνι να 'μουνα στα όρη του Αλικάμπου,
    να λιώνω να ποτίζουνται τα λούλουδα του κάμπου...

    Αλίκαμπος, Αποκόρωνας, Χανιά, Κρήτη!!!

  19. #259
    Pumping Iron ti_na_kano's Avatar
    Join Date
    14-03-13
    Posts
    409

    Default

    Quote Originally Posted by Mazda 6 View Post
    Αυτή η άσκηση που περιγράφεις ως εναλλακτική λέγεται άρσεις μηριαίων δικεφάλων (ham raises) και δεν είναι όμοια με τις υπερεκτάσεις, είναι ωστόσο πάρα πολύ για τα πίσω πόδια!!!

    Ως εναλλακτική μπορείς να κάνεις τις λεγόμενες "καλημέρες" ή αλλιώς "goodmornings"!!!
    Ευχαριστώ Mazda
    δεν εχω ξανακανει τα goodmornings, αν και την ξέρω σαν ασκηση... Θα δω την εκτέλεση και θα την εντάξω στο πρόγραμμα.
    Αν περπατάς μπροστά μου,μπορεί να μην ακολουθήσω.
    Αν περπατάς πίσω μου, μπορεί να μη σε οδηγήσω.
    Γι' αυτό περπάτα δίπλα μου και αγάπα με για πάντα.

  20. #260
    Pumping Iron ti_na_kano's Avatar
    Join Date
    14-03-13
    Posts
    409

    Default

    Η μια εβδομάδα αποχης μάλλον μου εκανε καλό...
    Αυτη την εβδομάδα ξεκινησα καλά. Καταρχας καταφερα να αυξησω λιγο τα κιλα απο τις βασικές ασκησεις της καθε μερας. Ειμαι πολυ περηφανη που καταφερα να μειωσω μια πλακα στις υποβοηθουμενες ελξεις στο μηχανημα!
    Εχω ομως και μερικες δηλωσεις....
    Για αρχη το stair climber μαλλον αναδυθηκε απο καποια βαθιά κρυπτη της κολασεως, δεν εξηγείται αλλιώς.... Εκανα την Δευτέρα για αερόβια και τα είδα όλα.... Μάλλον μονο τις Δευτερες θα κανω αυτο το κολασμενο δημιουργημα γιατι απαιτεί ξεκούραση προηγουμενως και το Σαββατοκύριακο ειναι ο, τι πρέπει.
    Κατα δευτερον αυξησα λιγο την ενταση στην αερόβια που εκανα στα ελλειπτικο. Οπότε στα 45 λεπτα που διαρκεί, ανα 5 λεπτά κανω 1 λεπτό αρκετά εντονου ρυθμού. Κανω οσα τετοια 1λεπτα αντεξω καθε φορά...
    Τελος εβαλα ακομη μια μέρα αεροβιας αλλα αυτη ειναι 30 λεπτη και σίγουρα θα ειναι κωπηλατης για να ξεκουραζω και τα ποδια μου.
    Αυτη η εβδομάδα ειχε αρκετη ενταση και κουραση με τις αλλαγές που έκανα στην αεροβια.
    Τωρα θελω να αλλαξω καμια ψιλοασκηση στο πρόγραμμα που ηδη εχω. Θα το βαλω και εδω να μου πειτε και εσεις.
    Προχθες αρχισα να διαβαζω και την τελευταία έκδοση του Burn the fat feed the muscles του Tom Venuto. Καταρχας να πω οτι οι μεγαλύτερες αποριες που ειχα ολα αυτα τα χρονια λυθηκαν σε 2 μερες. Και αυτο γιατι ειναι πληροφορίες συγκεντρωμενες με ωραιο τροπο και πολυ καλη επεξηγηση. Πολλες τις ηξερα αλλα ηταν διασκορπισμενες στο μυαλο μου και δεν μπορουσα να βαλω τα πράγματα σε μια ταξη. Μακάρι να το ειχα διαβασει πολυ νωρίτερα.... Δεν θα ήμουν για τοσα χρόνια σε αυτο το φαυλο κυκλο..... Το μονο που εχω να κανω τωρα ειναι να ευχομαι να εχω δουλειά για να μπορω να υποστηριζω τα εξοδα μου και να στρωθω για την πραγματοποιηση μιας εικονας που ονειρευομαι χρονια.....
    Αν περπατάς μπροστά μου,μπορεί να μην ακολουθήσω.
    Αν περπατάς πίσω μου, μπορεί να μη σε οδηγήσω.
    Γι' αυτό περπάτα δίπλα μου και αγάπα με για πάντα.

  21. #261
    Pumping Iron ti_na_kano's Avatar
    Join Date
    14-03-13
    Posts
    409

    Default αλλαγές στο πρόγραμμα

    Το παλίο προγραμμα και οι αλλαγές που λέω να κάνω εχουν ως εξης:

    ΠΟΔΙΑ


    Εκτάσεις 4φάλων στο μηχάνημα (σαν προθέρμανση περισσότερο ,με λιγα κιλα και αργες επαναλήψεις)

    Σκουώτ----------------------------------> Λέω να τα αλλάξω με low bar squat που τα έχω δουλέψει αρκετά και στο παρελθόν και μου αρέσουν

    Ρουμάνικες άρσεις θανάτου

    Κάμψεις μηριαίων στο μηχάνημα

    Γέφυρα γλουτών με μπάρα

    Μηχάνημα προσαγωγών

    Μηχάνημα απαγωγών------------>Απαγωγοί στην τροχαλία(και να μπει πριν τους προσαγωγούς)

    Γάμπες


    ΣΤΗΘΟΣ

    Πιέσεις στήθους με μπάρα σε ίσιο πάγκο-------->Πιέσεις στήθους με μπάρα σε επικλινή

    Πιέσεις με αλτήρες σε επικλινή----------->Πιέσεις με αλτήρες σε ίσιο πάγκο


    Διασταυρώσεις στη διπλή τροχαλία(η εκτέλεση γινόταν τραβώντας από μεσαίο ύψος τις τροχαλίες)------------>Μια από τα ίδια αλλά εκτέλεση τραβώντας από χαμηλά για το κάτω στήθος

    Πουλ οβερ με αλτήρα στον πάγκο

    Κάμψεις δικεφ. με στραβόμπαρα

    Κάμψεις αυτοσυγκέντρωσης στην τροχαλία

    Κάμψεις σφυριά με αλτήρες

    ΩΜΟΙ

    Στρατιωτικές πιέσεις

    Πιέσεις άρνονλτ

    Πλάγιες εκτάσεις ώμων με αλτήρες σουπερ σετ με εμπρόσθιες με δίσκο

    Face pull

    Εκτάσεις τρικεφάλων στην τροχαλία με ισια μπαρα

    Εκτάσεις πίσω από το κεφάλι με αλτήρα-------------> Εκτάσεις με στραβομπαρα σε πάγκο

    Βυθίσεις σε δίζυγο με υποβοήθηση

    ΠΛΑΤΗ


    Μονόζυγο με κλειστή ανάποδη λαβή σε μηχανημα με υποβοήθηση

    Μονόζυγο με ανοιχτή λαβή σε μηχανημα με υποβοήθηση

    Έλξεις τροχαλίας με λαβή V------------->Έλξεις τροχαλίας με κανονικη λαβη

    Κωπηλατική σταυρού

    Κωπηλατική με μπάρα

    Κωπηλατική με αλτήρες μπρούμυτα σε επικλινή πάγκο -------->Κωπηλατική με αλτήρες σε ισιο πάγκο

    Υπερεκτάσεις στον πάγκο κρατώντας δίσκο-----------> Goodmornings με μπάρα

    Κοιλιακοι 2 φορες την εβδομαδα


    Επίσης από τις 21-11-2016 που ξεκίνησα την προσπάθειά μου για χάσιμο βάρους μέχρι και σήμερα, η συνολική απώλεια ήταν 3 πόντοι από όλα τα σημειά του σώματος.
    Καλή η ισοθερμιδική δεν λέω, αλλά πιο αργά πεθαίνεις.......
    Θα μετρηθώ πάλι στις 30 του μήνα για να δω αν θα δουλέψει η αυξημένη σε ένταση αερόβια, γιατί αυτη την εβδομαδα τα γονατά μου τσινούσαν.
    Last edited by ti_na_kano; 21-01-17 at 15:58.
    Αν περπατάς μπροστά μου,μπορεί να μην ακολουθήσω.
    Αν περπατάς πίσω μου, μπορεί να μη σε οδηγήσω.
    Γι' αυτό περπάτα δίπλα μου και αγάπα με για πάντα.

  22. #262
    Pumping Iron ti_na_kano's Avatar
    Join Date
    14-03-13
    Posts
    409

    Default

    Είμαι πανευτυχης! Η μεζουρα εδειξε άλλους 2 πόντους κάτω και μάλιστα στους γοφούς.
    Και το καλύτερο είναι πως οι θερμίδες μου είναι ακόμη στο Θεό!! 2200!!! Σταθερες και ακλόνητες.
    Αγαπώ stairclimber και ας μου εβγαλε την ψυχη τις πρωτες μερες :-Ρ

    Το κακο είναι πως επειδή δουλεψα με πολλη παθος-ενταση αυτη την εβδομάδα, ειχα ψιλοπονακια στους δικεφαλους των ποδιων και στα γονατα. Οχι κατι τρομερο αλλα παρολα αυτα αισθητο.
    Last edited by ti_na_kano; 28-01-17 at 10:32.
    Αν περπατάς μπροστά μου,μπορεί να μην ακολουθήσω.
    Αν περπατάς πίσω μου, μπορεί να μη σε οδηγήσω.
    Γι' αυτό περπάτα δίπλα μου και αγάπα με για πάντα.

  23. #263
    Pumping Iron ti_na_kano's Avatar
    Join Date
    14-03-13
    Posts
    409

    Default

    Μικροενοχλησεις αυτη την εβδομάδα στους δικεφαλους των ποδιων....
    Δουλεψα αρκετά με μπαλακι του τένις και ειδα βελτίωση. Απο εδω και περα θα ενταξω και αυτο στις προπονήσεις...
    Στην ακτινογραφία που εβγαλα περισυ ειχε δειξει, συν των αλλων, αρχη τενοντιτιδας στον ημιυμενωδη μυ. Απο οτι μ ειπε και ο γιατρος αυτο μπορεί να συμβεί και απο αδυναμιες των ανταγωνιστων μυών. Που κατα πασα πιθανότητα απο οτι μ ειπε κατι τετοιο μαλλον παιζει γιατι αποτομες στροφες στα ποδια κτλ δεν κανω.... Δεν κανω αλλο αθλημα περα του γυμναστηριου. Δεν με πονανε συχνα αυτα τα σημεία ούτε με εχουν παιδεψει, αλλα οταν αυξάνεται ο όγκος της προπόνησης στο γυμναστήριο αρχίζουν να τσιμπανε.
    Τι θα μπορουσα να κανω για να το αντιμετωπισω? Ποιοι ειναι οι ανταγωνιστές μυες που πρέπει να δουλεψω για να φύγει το βαρος απο τους ημιυμενωδεις? Καθε φορα που η αεροβια ή τα βαρη γίνονται λιγο πιο απαιτητικα εχω τετοιες μικροενοχλησεις.

    Οποιαδηποτε ιδεα/ γνωση δεκτη.
    Αν περπατάς μπροστά μου,μπορεί να μην ακολουθήσω.
    Αν περπατάς πίσω μου, μπορεί να μη σε οδηγήσω.
    Γι' αυτό περπάτα δίπλα μου και αγάπα με για πάντα.

  24. #264
    Forum Team Mazda 6's Avatar
    Join Date
    18-02-06
    Location
    Chania, Crete, Greece.
    Posts
    19,309

    Default

    Ο ανταγωνιστής του οπισθιου μηριαίου είναι ο τετρακεφαλος φυσικά.

    Μπορώ να επεκταθώ πάρα πολύ, καθώς τα χω καο φρέσκα, πριν 4 μέρες εδωσα τραυματιολογία στην Σχολή, απλά θα περιμένεις γιατί είμαι στην δουλειά.

    Διαβάζω έκανες μπαλάκι του τέννις;! Γιατί;!

    Και για γράψε έπειτα αν ο πόνος εγινε πιο εντονος μετά το stair climber. Σε ρωτάω γιατί μπορεί να ξεκινάει από την άρθρωση του γονάτου το θέμα.

    Τέσπα, θα επεκταθώ αργότερα αν θες!!!

    Υ.Γ. Μου έδωσες ιδέα για αρθράκι στο forum ;-)
    Άχι και χιόνι να 'μουνα στα όρη του Αλικάμπου,
    να λιώνω να ποτίζουνται τα λούλουδα του κάμπου...

    Αλίκαμπος, Αποκόρωνας, Χανιά, Κρήτη!!!

  25. #265
    Pumping Iron ti_na_kano's Avatar
    Join Date
    14-03-13
    Posts
    409

    Default

    Quote Originally Posted by Mazda 6 View Post
    Ο ανταγωνιστής του οπισθιου μηριαίου είναι ο τετρακεφαλος φυσικά.

    Μπορώ να επεκταθώ πάρα πολύ, καθώς τα χω καο φρέσκα, πριν 4 μέρες εδωσα τραυματιολογία στην Σχολή, απλά θα περιμένεις γιατί είμαι στην δουλειά.

    Διαβάζω έκανες μπαλάκι του τέννις;! Γιατί;!

    Και για γράψε έπειτα αν ο πόνος εγινε πιο εντονος μετά το stair climber. Σε ρωτάω γιατί μπορεί να ξεκινάει από την άρθρωση του γονάτου το θέμα.

    Τέσπα, θα επεκταθώ αργότερα αν θες!!!

    Υ.Γ. Μου έδωσες ιδέα για αρθράκι στο forum ;-)
    Απο τετρακεφαλο δοξα τον θεο μια χαρα παω.... Αδυναμος δεν ειναι για κανενα λογο.
    Μπαλάκι του τένις εκανα γιατι ειδα και διαβασα πως αυτες οι μαλαξεις βοηθανε σε τετοιες περιπτώσεις (τενοντιτιδα). Σε γιατρούς εχω παει πολλους αλλα ενας της προκοπής αθλιατρος να με κατευθύνει δεν βρηκα. Οποτε κανω προσπαθειες μονη. Ολοι τους μου λεγανε σταματα την αεροβια και τα βαρη....! Γι αυτο ρώταω και εσας. Πιστεύω ξερετε περισσότερα απο πολλούς γιατρους.
    Το stairclimber ειναι θαυματουργό για να χανεις βαρος αλλά δυστυχώς μετα απο αυτο αρχισαν οι μικροενοχλησεις. (Βεβαια εκανα και πιο εντονη αεροβια οποτε μπορεί να συντελεσε και αυτο)
    Τα γονατα μου γενικα ειναι προβληματικα....
    Σε παρακαλω, ειδικα αφου εχεις τις γνωσεις, διαφωτισε με οποτε εχεις χρονο.....
    Αν περπατάς μπροστά μου,μπορεί να μην ακολουθήσω.
    Αν περπατάς πίσω μου, μπορεί να μη σε οδηγήσω.
    Γι' αυτό περπάτα δίπλα μου και αγάπα με για πάντα.

  26. #266
    Forum Team Mazda 6's Avatar
    Join Date
    18-02-06
    Location
    Chania, Crete, Greece.
    Posts
    19,309

    Default

    ΔΕΝ έχω ειδικές γνώσεις, έχω απλές γνώσεις διαβάζοντας πράγματα που ολοι θα μπορούσαμε να διαβάσουμε.

    Έπειτα δεν είμαι και γιατρός να κάνω διάγνωση, πόσο μάλλον δε, πίσω από μια οθόνη.

    Όμως περιέγραψε ακριβώς τι αισθανεσαι και θα σου γράψω τι προτείνω να κάνεις στην περίπτωση αυτή.
    Άχι και χιόνι να 'μουνα στα όρη του Αλικάμπου,
    να λιώνω να ποτίζουνται τα λούλουδα του κάμπου...

    Αλίκαμπος, Αποκόρωνας, Χανιά, Κρήτη!!!

  27. #267
    Pumping Iron ti_na_kano's Avatar
    Join Date
    14-03-13
    Posts
    409

    Default

    Quote Originally Posted by Mazda 6 View Post
    ΔΕΝ έχω ειδικές γνώσεις, έχω απλές γνώσεις διαβάζοντας πράγματα που ολοι θα μπορούσαμε να διαβάσουμε.

    Έπειτα δεν είμαι και γιατρός να κάνω διάγνωση, πόσο μάλλον δε, πίσω από μια οθόνη.

    Όμως περιέγραψε ακριβώς τι αισθανεσαι και θα σου γράψω τι προτείνω να κάνεις στην περίπτωση αυτή.
    Σίγουρα.. Δεν εννοώ σε καμία περίπτωση διάγνωση....
    Απλώς οποιεσδήποτε συμβουλές θα βοηθουσαν απο το τίποτα και απο το απλα "Σταματα τα ολα"
    Οι ενοχλήσεις ειναι σαν τσιμπηματα στο πίσω μέρος των γονατων και φτανουν και λιγο πιο ψηλα, περίπου στο μεσο των δικεφαλων. Νιωθω αυτα τα τσιμπηματα, οχι οταν κανω γυμναστήριο αλλα συνηθως τις επομενες μερες και κατα κανονα τα ΣΚ που ξεκουραζομαι εντελως, στο περπάτημα ειδικα οταν ειναι μεγαλυτερος ο διασκελισμος.

    Τωρα περα απο τους δικεφαλους, πονακια υπαρχουν και στους μηνισκους. Δεν ξερω αν ειναι σχετικο η αλληλο - επηρεάζει το ενα το αλλο!
    , απλά το λεω για να εχεις μια πιο ολοκληρωμένη εικονα.
    Και φυσικά παντα υπάρχει και ο πονος στην επιγονατιδα, εξαιτίας της οποίας εβγαλα και μαγνητικη περισυ και βγηκαν και ολα τα αλλα προβλήματα στη φορα, η οποια τον τελευταίο καιρο δεν με εχει ενοχλησει σχεδον καθολου.
    **Το πορισμα της περσινης μαγνητικης εγραφε :χονδρομαλακυνση της επιγονατιδας, αρχη τενοντιτιδας στον ημιυμενωδη και εκφυλιστικες αλλοιωσεις (βαθμου 2) στο προσθιο κερας του εσω μηνισκου.

    Στα λεω ολα για ο, τι μπορεί να βοηθησει στην πληρεστερη εικονα.
    Ξαναλεω δεν περιμενω ουτε διαγνωση, ουτε τιποτα..... Παραθετω γεγονοτα και ακουω απόψεις απο ατομα του χωρου. Δεν πρόκειται να ριξω ευθυνες σε κανεναν και για τιποτα.
    Αν περπατάς μπροστά μου,μπορεί να μην ακολουθήσω.
    Αν περπατάς πίσω μου, μπορεί να μη σε οδηγήσω.
    Γι' αυτό περπάτα δίπλα μου και αγάπα με για πάντα.

  28. #268
    Forum Team Mazda 6's Avatar
    Join Date
    18-02-06
    Location
    Chania, Crete, Greece.
    Posts
    19,309

    Default

    Εντάξει κι οι χειρούργοι, άνεργοι θα μείνουν;! :) :) :)

    Πρόσεχε!!! Σκουώτ και σκαλιά, είναι σχεδόν απαγορευτικά!!!

    Δεν σε ξέρω σαν ασκούμενη, αλλά αν σε είχα στο γυμναστήριο, θα στα έκοβα αυτά. Μπορείς να κάνεις παρόμοια δουλειά μ περισσόερη ασφάλεια.

    Κι αν δεν σκέφτεσαι το τώρα, σκέψου τα γόνατα σου σε 15 - 20 χρόνια...

    Επίσης για τον οπίσθιο μηριαίο διατάσεις μετά την άσκηση οπωσδήποτε και εφαρμογή πάγου για κανα 15λεπτο μετά το τέλος της.

    Κι αν θες να συνεχίσεις με το μασάζ με την μπάλα δες αυτά εδώ:



    Άχι και χιόνι να 'μουνα στα όρη του Αλικάμπου,
    να λιώνω να ποτίζουνται τα λούλουδα του κάμπου...

    Αλίκαμπος, Αποκόρωνας, Χανιά, Κρήτη!!!

  29. #269
    Pumping Iron ti_na_kano's Avatar
    Join Date
    14-03-13
    Posts
    409

    Default

    Quote Originally Posted by Mazda 6 View Post
    Εντάξει κι οι χειρούργοι, άνεργοι θα μείνουν;! :) :) :)

    Πρόσεχε!!! Σκουώτ και σκαλιά, είναι σχεδόν απαγορευτικά!!!

    Δεν σε ξέρω σαν ασκούμενη, αλλά αν σε είχα στο γυμναστήριο, θα στα έκοβα αυτά. Μπορείς να κάνεις παρόμοια δουλειά μ περισσόερη ασφάλεια.

    Κι αν δεν σκέφτεσαι το τώρα, σκέψου τα γόνατα σου σε 15 - 20 χρόνια...

    Επίσης για τον οπίσθιο μηριαίο διατάσεις μετά την άσκηση οπωσδήποτε και εφαρμογή πάγου για κανα 15λεπτο μετά το τέλος της.

    Κι αν θες να συνεχίσεις με το μασάζ με την μπάλα δες αυτά εδώ:



    Μιας και ανεφερες τους χειρουργους.... Ακουγεται ακραιο αλλα ονειρευομαι τη μερα που οι αρθρωσεις θα μπορουν να αλλαζουν σαν ρουχα....

    Οκ αρα να υποθεσω το stairclimber πρεπει να το εχω σαν λυση αναγκης πολυ αραιά..... Κρίμα... Με κουραζε οσο τιποτα αλλο αφου ουτε τρεξιμο κανω.....

    Αντι για σκουωτ? Πρεσσα? Χακ σκουωτ στο μηχανημα? Περισσότερες ασκησεις γενικα σε μηχανηματα ποδιων για να αντικαταστησω τα απαιτητικα ελευθερα σκουωτ?

    Γενικα δεν σε κοβω πολυ φαν των μαλαξεων με το μπαλακι.... Πιστεύεις οτι δεν κανουν δουλειά?

    Σε ευχαριστώ για ολες τις συμβουλές και τον κοπο σου. :-)
    Last edited by ti_na_kano; 03-02-17 at 00:06.
    Αν περπατάς μπροστά μου,μπορεί να μην ακολουθήσω.
    Αν περπατάς πίσω μου, μπορεί να μη σε οδηγήσω.
    Γι' αυτό περπάτα δίπλα μου και αγάπα με για πάντα.

  30. #270
    Advanced Bodybuilder ursus's Avatar
    Join Date
    28-08-14
    Posts
    793

    Default

    Όχι μακριά απο πρέσα!! Χειρότερη απο τα καθίσματα για μας που εχουμε θεμα στα γόνατα. Ξέχασε τη


    Sent from my iPad using Tapatalk


 
Page 9 of 10 FirstFirst ... 5678910 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 2 users browsing this thread. (0 members and 2 guests)

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •