Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 5 of 5
  1. #1
    New Bodybuilder
    Join Date
    12-02-16
    Posts
    2

    Post Επιλογή μαχητικού αθλήματος (muai thai , box , kick box)

    Καλησπέρα σε όλους είμαι καινούργιος στο site και θα ήθελα την γνώμη σας ( θα προτιμούσα από γνωστές )
    Χρόνια τώρα μου άρεσε το ξύλο κυρίως από όσα έβλεπα και γενικότερα το να νιώθεις ασφάλεια σε ένα ικανοποιητικο βαθμο!
    Αποφάσισα λοιπόν ότι θέλω να αρχίσω ένα μαχητική άθλημα η πολεμική τέχνη...με ενδιαφέρει κυρίως να μάθω για να αγωνιστώ κάποια στιγμή και γενικότερα να μπορώ να ανταποκριθώ σε ένα καυγά πάντα στα πλαίσια του δεν βγάζω κάποιο αιχμηρό αντικείμενο επιπλέον ( ελπίζω να με κατάλαβενεται) , αλλά είμαι σε δίλημμα ανάμεσα σε box kickboxing και muai thai!
    Είμαι 1,65 κάι 60 κιλά... Ευχαριστώ :-)
    Last edited by Giorgos97amor; 12-02-16 at 02:24.

  2. #2
    Senior Bodybuilder IronAddict's Avatar
    Join Date
    14-09-12
    Location
    new york
    Posts
    1,499

    Default

    Kοιτα δεν ειναι αναγκη να φτιαξεις λογαριασμο σε αλλο φορουμ μονο και μονο για να σου απαντηθει μια απλη ερωτηση η οποια βεβαια εχει να κανει και με τις προτιμησεις σου. Και τα 3 ειναι πολυ καλα αλλα η διαφορα ποια ειναι: στην πυγμαχια-μποξ δεν υπαρχουν ποδια οποτε εισαι πιο περιορισμενος και αν καποιος χρησιμοποιησει ποδια μπορει να σε τραυματισει χωρις να εισαι ικανος να κανεις κατι. Στο κικ μποξινγκ ειναι συνδυασμος πυγμαχιας και ποδιων οποτε εχεις εναλλακτικες και στο μουι ται εχεις οτι εχεις στο κικ μποξινγκ συν γονατα και αγκωνες απλα απλα. Εγω λοιπον θα σου προτεινα η κικ μποξινγκ η μουι ται εξαρταται τι θελεις καλυτερα. Οτι και απο τα δυο να διαλεξεις εισαι μια χαρα απλα εχε υποψην οτι εσυ θελεις μαχητικο αθλημα και κατι να ειναι αποτελεσματικο στο δρομο λογω της ρεαλιστικοτητας του και να πας σε αγωνες οποτε αν πας σε μουι ται μην πας στο παραδοσιακο μουι ται αλλα στο αγωνιστικο. Γιατι το μουι ται εχει δυο εκδοσεις και η μια εξ αυτων ειναι η παραδοσιακη στην οποια μαθαινεις καποιες τεχνικες που δεν μπορουν να χρησιμοποιηθουν τοσο ρεαλιστικα. Με λιγα λογια αν σου αρεσουν και οι αγκωνες και οι γονατιες πηγαινε στο μουι ται αλλιως κικ μποξινγκ αυτα απο εμενα, εγω ασχολουμαι σχεδον 4 χρονια με το μουι ται και οφειλω να σου πω οτι ειναι κορυφη τα μαχητικα αθληματα στην αυτοαμυνα και μπραβο που εξαρχης εισαι κατατοπισμενος για μαχητικα αθληματα γιατι αλλοι λενε για κουνγκ φου και λοιπα και το ποσο καλα για αυτοαμυνα ειναι αλλα οταν βλεπεις σε βιντεο πολεμιστες που κανουν τετοιες πολεμικες τεχνες να πανε σε κανονικες συνθηκες σε καυγα κλπ να παλεψουν δεν βλεπεις να τους βγαινουν τιποτα τετοιες τεχνικες αλλα μπουνιες και κλωτσιες κλπ..(μονο που δεν εχουν προπονηθει πανω σε αυτες οποτε δεν το κανουν αποτελεσματικα).
    '' THE ONE WHO DOESN'T FALL, DOESN'T STAND UP ''

  3. #3
    New Bodybuilder
    Join Date
    12-02-16
    Posts
    2

    Default

    Απλά σκεφτόμουν ότι λόγο ύψους , ίσως οι κλωτσιές δεν είναι το δυνατό μ σημείο...Όταν έχω απέναντι μ κάποιο ψηλότερο..για αυτό αναρωτιόμουν αν σε καθαρες μπουνιές ήμουν καλύτερος από τι και σε κλωτσοες..!!! Στο μπόχ λόγω του περιορισμένου "οπλοστασιου" μαθαίνεις καλύτερα χτυπήματα με χέρια από ότι στις άλλες δυο?

  4. #4
    Senior Bodybuilder IronAddict's Avatar
    Join Date
    14-09-12
    Location
    new york
    Posts
    1,499

    Default

    Quote Originally Posted by Giorgos97amor View Post
    Απλά σκεφτόμουν ότι λόγο ύψους , ίσως οι κλωτσιές δεν είναι το δυνατό μ σημείο...Όταν έχω απέναντι μ κάποιο ψηλότερο..για αυτό αναρωτιόμουν αν σε καθαρες μπουνιές ήμουν καλύτερος από τι και σε κλωτσοες..!!! Στο μπόχ λόγω του περιορισμένου "οπλοστασιου" μαθαίνεις καλύτερα χτυπήματα με χέρια από ότι στις άλλες δυο?
    Οχι απαραιτητα αν ο δασκαλος ειναι σωστος θα πρεπει να μαθεις και στο κικ μποξινγκ να πυγμαχεις σαν μποξερ(δεν εννοω το ιδιο αλλα το ιδιο αποτελεσματικα). Τωρα για τα ποδια, πολλοι εχουν το υψος σου και ριχνουν μια χαρα κλωτσιες. Αν εχεις σωστα ανοιγματα μπορεις να πετυχεις καποιον στο κεφαλι απλα παιζει ρολο και το ποσο πιο ψηλος ειναι. Αλλα ρολο παιζει και το μακρος των ποδιων σου. Ως πιο κοντος θα μπορεις να ριχνεις καλα low kicks και κλωτσιες στα πλευρα.
    '' THE ONE WHO DOESN'T FALL, DOESN'T STAND UP ''

  5. #5

    Default

    Αφού ψήνεσαι για street fights :P εγώ θα πρότεινα muay thai αφού έχει τα γόνατα και τους αγκώνες ;)


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Muai Thai vs Kick Boxing
    By pelekis in forum Αθλήματα Και Πολεμικές Τέχνες
    Replies: 70
    Last Post: 09-06-13, 19:44
  2. MUAI THAI στη νεα ιωνια η στο νεο Ηρακλειο?
    By Giorgos78GR in forum Αθλήματα Και Πολεμικές Τέχνες
    Replies: 8
    Last Post: 18-02-13, 03:17
  3. Επιλογή Αθλήματος..!
    By kostastripoli in forum Αθλήματα Και Πολεμικές Τέχνες
    Replies: 8
    Last Post: 14-06-11, 00:44

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •