Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 5 of 5
  1. #1

    Join Date
    28-01-15
    Posts
    505

    Default Χονδροπάθεια Επιγονατίδας

    Ξανά ανοίγω ένα thread (αν είναι σε λάθος ενότητα να μετακινηθει) όποια συμβουλη ευπρόσδεκτη

    Με λένε Γιάννη 28 χρονων ύψος 1.82 97 κιλά bf 13%(πριν μια βδομαδα)

    Την Πέμπτη ενώ έκανα την προπονησουλα στα πόδια
    Νιώθω ένα δυνατό κάψιμο στο δεξί γονατο όταν έκανα το Leg curl ξαπλωτος, φευγω από το τζυμ πηγαίνω σπίτι και αμέσως πάγο να μην πρηστεί κλπ κλπ!!

    Ξυπνάω εχθές το πρωί δεν είχα πρήξιμο, με ενοχλούσε λίγο όταν ανεβωκαταιβαινα σκάλες και όταν περπατούσα...λέω θα πάω στον γιατρό το βραδάκι...

    Πάω στον γιατρό και μου είπε ότι έχω χονδροπαθεια επιγονατιδας σε αρχικό στάδιο, μου είπε ξεκούραση και πάγο + κάποιες ισομετρικες ασκησεις για εσω πλάγιο κλπ κλπ, για καμιά βδομάδα μου λέει και θα είσαι οκ, ΑΛΛΆ πλέον δεν θα ζορίζεσαι πολύ(εδώ με σκοτωσε)

    Πιστεύω μου βγήκε το πρόβλημα λόγο της ελληνορωμαικης πάλης που έκανα χρόνια...

    Οι ερωτήσεις μου τώρα όσον αφορά τις ασκησεις εφοσον γίνει καλά και δεν πονάει....

    1. Leg extension επιτρέπεται?? Αν ναι θέλει από εδώ και πέρα κλίσεις τύπου 30-40 μοιρες κλπ??

    2. Από σκουατ-πρεσες-αρσεις τεντωμένα τι γίνεται?

    3. Οτιδήποτε curl ξαπλωτο-ορθιο- καθιστό επιτρέπεται ή θέλει και εκεί με μοιρες??

    P.s για την ιστορία τα προχθεσινα lifts

    Ζέσταμα 15 λεπτά ποδήλατο
    Leg extension 35kg 2x30

    Leg extension 80kg 3x10
    Front squat βαθύ κάθισμα 110kg 4x8
    Πρέσα 230kg (plate loaded) 4x8
    Αρσεις τεντωμένα 110kg 4x8
    Leg curl καθιστός 80kg 3x10
    Leg curl ξαπλωτος 70kg 3x10 <-- εδώ έγινε η ζημιά
    Last edited by Amazing; 13-02-16 at 13:54.

  2. #2
    Junior Bodybuilder Akouvalitos's Avatar
    Join Date
    01-02-16
    Posts
    187

    Default

    Φιλε μου εχεις να αντιμετωπισεις κατι πολυ υπουλο οπως η χονδροπαθεια.Η συμβουλη μου μετα απο μεγαλης χρονικης διαρκειας προβλημα ειναι απλη.Πρεπει να κανεις καθημερινα ισομετρικες ασκησεις ιδιαιτερα τις πρωτες εβδομαδες και στη συνεχεια με την προυποθεση απουσιας πονου να μπεις σιγα σιγα και στις υπολοιπες ασκησεις(οχι βαθια καθισματα και παντα με λιγα κιλα).Πρεπει να εχεις στο νου σου οτι δυστυχως αυτο το προβλημα θα κρατησει αρκετο καιρο και οτι θα σε παει λιγο πισω οσο αναγορα την προπονηση σου αλλα θα σε επηρεασει και ψυχολογικα.Σκοπος ειναι να κανεις καθημερινα τις ισομετρικες,να εχεις υπομονη ωστε να μην σου μεινει κανενα κουσουρι η επειδη βιαζεσαι να το επιβαρυνεις με αποτελεσμα να να μεινεις ακομα πιο πισω.Στο λεω εγω που ειχα συνεχεια διακυμανσεις και δεν ηξερα τι μου γινεται.Να κοιταξεις μακροπροθεσμα να μην το ρημαξεις και να το ενδυναμωσεις σταδιακα.Καλη τυχη ευχομαι και υπομονη.
    Υ.Γ.Δεν ηθελα να σε τρομαξω απλα ειναι κριμα να το ζορισεις καποια στιγμη επειδη λες ειμαι λιγο καλυτερα σημερα και μετα να σε πηγαινει μια εβδομαδα πισω λογο του πονου.Υ-Π-Ο-Μ-Ο-Ν-Η και ισομετρικες και θα δεις αμεσα διαφορε(αποφευγεις σκαλια και ιδιαιτερα οτιδηποτε σε επιβαρυνει).

  3. #3
    Advanced Bodybuilder Labros13's Avatar
    Join Date
    07-01-13
    Location
    Keratsini
    Posts
    1,039

    Default

    Χωρις να εχω εξειδικευμενες ιατρικες γνωσεις για τη χονδροπαθεια αυτα που πιστευω εγω(και εφ οσον εννοειται γινει καλα) για την ερωτηση σου ειναι τα εξης :

    *Να ξεκινας τις προπονησεις με κινησεις που 'στελνουν αιμα' στις αρθρωσεις χωρις να απαιτουν μεγαλα φορτια(τζεφερσον σκουοτ ας πουμε)

    *Δοκιμασε να προεξαντλεις τα ποδια.Δε χρειαζεται παντα να πηγαινουμε με την κοινη λογικη οτι οι βασικες ασκησεις πρεπει να ειναι στην αρχη της προπονησης(πραγμα που θεωρω οτι εχει περισσοτερα μειοντεκτηματα απο πλεονεκτηματα αλλα ας μην βγω off τωρα)

    *Δοκιμαζε να κανεις σουπερσετ τετρακεφαλων-οπισθιων μηριαιων.Με αυτο τον τροπο η αρθωρωση 'λιπαινεται' πολυ καλυτερα απο το να γινονται οι κινησεις του εκαστοτε μυος ξεχωριστα.

    *Χτυπα τα ποδια στο ευρος 15-20,ειδικα σε κινησεις απομονωσης.Δεν εχει καμια διαφορα στις συγκεκριμενες κινησεις να 'αποτυγχανεις' στις 8 και οχι στις 20.Η μονη διαφορα ειναι η επιβαρυνση της αρθρωσης.Εχει γινει και σχετικη ερευνα με το leg extension σε προχωρημενους αθλητες.

    Ελπίζω να βοήθησα.

  4. #4

    Join Date
    28-01-15
    Posts
    505

    Default

    @akouvalitos ευχαριστώ πολύ για τις παρατηρήσεις, ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ σεβομαστε τον τραυματισμό μας!! η σκάλα με τσιμπάει λίγο και θέλει αποφυγή

    @λαμπρό Νάσαι καλά φίλε, θα δοκιμάσω αυτά που ειπες σίγουρα...για τα reps γενικα είχα διαβάσει και εγώ κάτι αντίστοιχο, απλά αλλάζω ανά διαστήματα τις επαναλήψεις 8-10, 10-15, 15-20 στις απομονωτικες σίγουρα

  5. #5
    New Member
    Join Date
    13-08-13
    Location
    Limassol, Cyprus
    Posts
    14

    Default

    Φιλε εγω εχω χονδροπαθεια απο τα 20 μου.. Τωρα ειμαι 30 χρονών. Εχω δοκιμάσει αρκετα πράγματα. Και δεν ειμαι ασχετος του χωρου. Ο πονος ειναι ο ιδιος εδω και μια δεκαετια. Ευτυχως οχι χειροτερος, αλλα ουτε και μειωθηκε κιολας.
    Ημουν αθλητης στιβου με σχετικα καλους χρονους και με πολυ καλες επιβαρύνσεις στα βαθια καθισματα για τα τοτε κιλά που ειχα και την τοτε ηλικια μου. Ισως απο μεγαλα λαθη τεχνικής τοτε με εναν προπονητη που δεν με διόρθωνε και με συνδυασμό την τεράστια ορθοστασία και τα οκλαδον στο στρατο εμφανίστηκε η χονδροπαθεια που με ταλαιπωρει μεχρι και σημερα.
    Στην αρχη οι γιατροι μου ειπαν αυτα με παγους, και ισομετρικες ασκησεις.. και καποιες φορες ενας μου ειπε και για φυσιοθεραπειες..
    Τα εκανα αλλα αποτελεσμα μηδεν. Ειχα σταματησει και τα 5χ5 και τα μπασκετακια πραγμα που με πηρε πισω ψυχολογικα. Δεν σταματησα ποτε να γυμναζομαι ομως περαν απο κατι εποχιακες αποχες...
    Πλεον στο γυμναστηριο εδω και 2 χρονια αρχισα και κανω σκουωτ πανω στο Σμιθ αλλα οχι με αρκετα κιλά γιατι δεν μπορω, υπαρχει πονος. Ουτε πρεσα μπορω να κανω αυτο με πονάει παρα πολυ. Δεν ξερω αν κανω καλο στο να συνεχιζω να κανω σκουωτ αλλα τουλαχιστο γυμναζω το συγκεκριμενο ποδι ασχέτως αν υπαρχει και πονος..
    Ευτυχως το αλλο ποδι ειναι καλα δοξασι ο θεος :)
    Δεν θελω να σε βαλω σε αρνητικες σκεψεις εχω ακουσει αρκετους που ξεπεράσανε το προβλημα. (Άν ήταν ποτέ αυτό το προβλημά τους) Εγω παντως οχι , δυστυχώς.
    Απο κει και περα υπαρχει η εγχείρηση. Εχω παει σε ενα γιατρο που εκανε εγχείρηση με μεταμόσχευση καλλιεργημένων χονδροκυττάρων αλλα τοτε ημουνα γυρω στα 22χρονων και φοβηθηκα (περαν απο το οικονομικο)
    Εχει κανεις γνωμη πανω σε αυτο με την εγχείρηση?


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Replies: 27
    Last Post: 30-01-22, 09:57
  2. χονδροπαθεια επιγονατιδας
    By crowley in forum Γενικά Θέματα Bodybuilding & Fitness
    Replies: 3
    Last Post: 17-05-19, 15:35
  3. Πρόγραμμα Κατάλληλο Για Χονδροπάθεια Επιγονατίδας
    By Nicole_P in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 0
    Last Post: 31-08-14, 17:21
  4. Χονδροπάθεια και Ασκήσεις - Βοήθεια Παρακαλώ!
    By Hanos in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 30
    Last Post: 27-05-11, 03:21

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •