Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 10 of 10
  1. #1
    New Member
    Join Date
    02-02-16
    Posts
    13

    Default Σετ Προπονήσεων

    Πολυ καλησπερα σε ολους και σε ολες !!! Ηθελα να ρωτησω κατι σχετικα με τη προπονηση.. Θεωρειτε μια προπονηση πρεπει να αποτελειτε απο 3 σετ τως 12 ασκησεων ή 4 σετ 12-10-8-8 με αυξανομενα κιλα..

  2. #2
    Senior Bodybuilder Leo 11's Avatar
    Join Date
    27-06-11
    Location
    Cyprus
    Posts
    14,554

    Default

    δεν θεωρείται τιποτα!!!υπαρχουν πολλες τεχνικες για τις προπονήσεις...μπορει να είναι πυραμιδα όπως το εγραψες...μπορει να είναι κυμα...μπορει να είναι η αρχη των αργων αρνητικων...μπορει να είναι drop set...μπορει να είναι heavy duty...μπορει ακομα να είναι με την τεχνικη της προκοπωσης...

    Υπαρχουν πολλες τεχνικες...αρχισε μια και μετα αλλαζεις...η αν μπορεις εχε ποικιλια τεχνικων και ευρος επαναλήψεων μεταξυ των ασκήσεων σου (οι μυες αποτελούνται από ινες αργης και ταχειας σύσπασης)...

    Τωρα αυτό που εγραψες 3σετ των 12 ασκήσεων...μαλλον εννοουσες 12 επαναλήψεων ε??
    Last edited by Leo 11; 26-02-16 at 21:36.
    Βιάστηκες να φύγεις...Σου εύχομαι γλυκό καιρό και καλά κυνήγια να έχεις. Κράτησε μου ενα καρτέρι δίπλα σου...Όπως παλιά...
    sanguine tuo...

  3. #3
    New Member
    Join Date
    02-02-16
    Posts
    13

    Default

    Λεο σε ευχαριστω
    ναι εννοουσα επαναλληψεις, με καλυψες πληρως βεβεαια η καθε μια τεχνικη φανταζοναι αποσκοπει και σε συγκεριμνο στοχο. Γυρω στις 3 βδομαδες αλλαζω το προγραμμα με τα βαρυ μου απο 12 επανηληψεις/3 σετ και το παω λιγα κιλα και με χρ?ονο 4/1 δεν ξερω καταλαβες τι εννοω , γιατι πλεον νιωθω οτι με το ρυθμο που παω πλεον δεν μου ?πιανεταί η προπονηση.Εχεις να μου προτεινεις κατι; 58kh 1,62 4 φορες προπονηση,
    1 μερα χερια ομους
    2η μερα πισω ποδια γαμπες
    3 μερα πλατη στηθος
    4η μερα μπροστα ποδια και σε ολες κυκιακους

  4. #4
    New Member
    Join Date
    02-02-16
    Posts
    13

    Default

    Λεο σε ευχαριστω
    ναι εννοουσα επαναλληψεις, με καλυψες πληρως βεβεαια η καθε μια τεχνικη φανταζοναι αποσκοπει και σε συγκεριμνο στοχο. Γυρω στις 3 βδομαδες αλλαζω το προγραμμα με τα βαρυ μου απο 12 επανηληψεις/3 σετ και το παω λιγα κιλα και με χρ?ονο 4/1 δεν ξερω καταλαβες τι εννοω , γιατι πλεον νιωθω οτι με το ρυθμο που παω πλεον δεν μου ?πιανεταί η προπονηση.Εχεις να μου προτεινεις κατι; 58kh 1,62 4 φορες προπονηση,
    1 μερα χερια ομους
    2η μερα πισω ποδια γαμπες
    3 μερα πλατη στηθος
    4η μερα μπροστα ποδια και σε ολες κυκιακους

  5. #5
    Senior Bodybuilder Leo 11's Avatar
    Join Date
    27-06-11
    Location
    Cyprus
    Posts
    14,554

    Default

    Quote Originally Posted by Anthiee View Post
    Λεο σε ευχαριστω
    ναι εννοουσα επαναλληψεις, με καλυψες πληρως βεβεαια η καθε μια τεχνικη φανταζοναι αποσκοπει και σε συγκεριμνο στοχο. Γυρω στις 3 βδομαδες αλλαζω το προγραμμα με τα βαρυ μου απο 12 επανηληψεις/3 σετ και το παω λιγα κιλα και με χρ?ονο 4/1 δεν ξερω καταλαβες τι εννοω , γιατι πλεον νιωθω οτι με το ρυθμο που παω πλεον δεν μου ?πιανεταί η προπονηση.Εχεις να μου προτεινεις κατι; 58kh 1,62 4 φορες προπονηση,
    1 μερα χερια ομους
    2η μερα πισω ποδια γαμπες
    3 μερα πλατη στηθος
    4η μερα μπροστα ποδια και σε ολες κυκιακους
    φιλε φανταζομαι εννοεις 4 δευτερα στην αρνητικη 1 στη θετικη η το αντιστροφο?δηλαδη θα το πας με ορμη...όχι δεν το συστήνω με τιποτα...η μέθοδος της ορμης-κλεψιματος ναι αποσκοπει σε πολλα...κυριως σε πιο προχωρημένους που θα δουλεψουν με μεγαλα φορτια και εμφαση στις αρνητικες...

    Για αρχαριους σαν βασικη αρχη πρεπει να εχουν μια συνεχη ταση στη κινηση (θετικη/αρνητικη) με σταθερο ρυθμο οπου ο μυς θα δουλευει σε ολο το ευρος της κινησης και συνεχεια...και μην μηδενίζεις την κινηση πουθενα στην στατικη φαση...πχ στις καμψεις δικέφαλως ορθιος με αλτηρες...αν φερεις τον αλτηρα πολύ ψηλα στον ωμο τοτε η αντισταση μηδενίζεται...το ιδιο και στο κατεβασμα αν τον αφησεις να πεσει εντελως κατω...οποταν κρατα ένα ευρος οπου ο μυς σου θα δουλευει συνεχεια...

    Τα λεω λιγο ωμα για να καταλαβαινομαστε...

    Τωρα στο θεμα του προγράμματος μπαινουν πολλα...πχ αρχη της προτεραιότητας...δηλαδή τα αδυναμα σημεια να γυμνάζονται πρωτα μεσα στις προπονήσεις...

    Παλι αυτό εξαρτάτε και από το επιπεδο του καθενος...εγω σε αρχαριο δεν το συνιστω και απλα μου αρεσει να αρχιζει με μεγαλες μυικες ομαδες και μετα με τις μικρες...

    Δηλαδη ένα παράδειγμα 4μερου σπλιτ που θα δουλευα ένα αρχαριο είναι...

    1)πλατη-2κεφαλα
    2)στηθος-3κεφαλα
    3)οφφ
    4)ποδια
    5)ωμοι-τραπς


    υπαρχουν φυσικα όπως καταλάβεις απειρες παραλλαγες και καμμια δεν ανερειται...

    Κοιλιακους όχι κάθε μερα...μυες είναι και αυτοι...μην τους καταπονεις συνεχεια
    Last edited by Leo 11; 27-02-16 at 14:35.
    Βιάστηκες να φύγεις...Σου εύχομαι γλυκό καιρό και καλά κυνήγια να έχεις. Κράτησε μου ενα καρτέρι δίπλα σου...Όπως παλιά...
    sanguine tuo...

  6. #6
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Λεωνίδα, κοπέλα ειναι

  7. #7
    Senior Bodybuilder Leo 11's Avatar
    Join Date
    27-06-11
    Location
    Cyprus
    Posts
    14,554

    Default

    Quote Originally Posted by Kardoula View Post
    Λεωνίδα, κοπέλα ειναι
    xaxaxaxxaxaxaxaxaxa...Σορρυ!!!!!!!!!!!!!!!!!δεν το προσεξα καν...!!!!!απολογούμαι!!!
    Βιάστηκες να φύγεις...Σου εύχομαι γλυκό καιρό και καλά κυνήγια να έχεις. Κράτησε μου ενα καρτέρι δίπλα σου...Όπως παλιά...
    sanguine tuo...

  8. #8
    New Member
    Join Date
    02-02-16
    Posts
    13

    Default

    Χαχαχαχ ναι κοπελα ειμαι αλλα δεν περαζει.. ???? Αρα στο σταδιο που ειμαι καλο θα ηταν να αφησω τους θετικους και αρνητικους χρονους στις επαναληψεις.. Απλα δεν ξερω οι λιγες επαναληψεις με πολλα κιλα σε σχεση με τις πολλες επαναληψεις με λιγοτερα τη διαφορα εχουν ;

  9. #9
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Ξερεις, σε αυτα τα θεματα δεν υπαρχει συγκεκριμενη απαντηση.
    Ως γενικη αρχη, χρησιμοποιούμε ποικιλία στο εύρος επαναλήψεων. Ο λόγος; Ενεργοποιούνται διαφορετικού τύπου μυικές ίνες.
    Μπορεις να εχεις μερικα σετ με 6-8 βαρια κιλα και σετ με 12 αρες ή και 15 αρες. Ή να δουλευεις για λιγες εβδομαδες με χαμηλες επαναληψεις για δυναμη και λιγες εβδομαδες υπερτροφια.
    Δεν γνωριζω ποσο καιρο γυμναζεσαι, ουτε το σωμα σου , ουτε την τεχνικη σου, αρα οτι πουμε ειναι γενικα και αοριστα.
    Δωσε βαση στην τεχνικη και μετα πειραματισου. Βρες ενα προγραμμα (υπαρχουν εκατονταδες... ) ακολουθησε το , ψαξου, μαθε, διαβασε. Μονο ετσι θα μαθεις το σωμα σου.

  10. #10
    New Member
    Join Date
    02-02-16
    Posts
    13

    Default

    Ειρηνη και leo σας ευχαριστω!! ??????????? εχω να ξεκινησω διαβασμα τωρα στο φορυμ να δω τι μιυ ταιριαζει.. Κατι για ?ανοιξη -καλοκαιρί? πλεον... Ειρηνη ειδα κ το τελευταιο σου αρθρο πολυ δυνατο.. Μαρεσε απο οκτωβριο σιγουρα..αλλα τωρα θελει αλλου ειδους προπονηση νομθζω που αρχιζει καλοκαιριαζει.. Τι λες;;


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Διάρκεια προπονήσεων
    By Athlean in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 3
    Last Post: 06-10-15, 00:06
  2. Πρόγραμμα προπονήσεων
    By chris27 in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 0
    Last Post: 12-06-14, 13:08
  3. Ημερολόγιο Προπονήσεων
    By 9iorgos in forum Ημερολόγια Προπόνησης Bodybuilding
    Replies: 11
    Last Post: 03-11-13, 12:49
  4. Στυλ προπονησεων μου
    By rethymniotis in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 15
    Last Post: 17-08-07, 10:12

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •