Καλώς Ορίσατε Στο Bodybuilders.gr - Κάντε Εγγραφή Και Ελάτε Στην Παρέα Μας! Register

Results 1 to 5 of 5
    New Bodybuilder

Default Απορίες σχετικά με τις θερμίδες και τη διατροφή

Καλήσπερα και συγχαρητήρια για το φόρουμ με έχει βοηθήσει παρα πολύ μέχρι να γράψω αυτο το ποστ. Είμαι νέος στο φόρουμ, ονομάζομαι Νίκος, είμαι 20 χρονών , ύψος 1,95 και 82 κιλά. Ξεκινάω γυμναστήριο αυτή την εβδομάδα (έχω ξαναπάει στο παρελθόν μαζί με μπάσκετ, αλλά για προσωπικού λόγους δεν μπόρεσα να το συνεχίσω).
    Στόχος μου ειναι να κάψω λίπος ακολυθώντας ισοθερμιδική διατροφή και στη συνέχεια σιγά σιγά να βάλω μερικά κιλά. με 4-5 προπονήσεις την εβδομαδα (3 αεροβιες μετα τα βαρη). Για αυτό και έχω ένα μεγάλο άγχος να το κάνω σωστά
    Εδώ έρχεται και η πρώτη απορία μου σχετικά με τον υπολογισμό των θερμίδων μου, σύμφωνα με τις εξισώσεις του φορουμ οι θερμίδες μου μαζί με το γυμναστήριο ειναι 3144 (205 πρωτ, 396 υδ , 82 λιπ) , ενώ στο fitnesspal που δοκίμασα με τα ίδια στοιχεία μου βγαίνει 2980 θερμίδες (2420 θερμίδες συντήρησης με 122 πρωτ, 304 υδ, 81 λιπ) Ποια απο τα δύο να ακολουθήσω;;
    Επίσης θα ήθελα τη γνώμη σας σχετικά με ένα πλάνο διατροφλης που έχω φτιάξει για να δούμε τι πρέπει να προσθέσω και τι να αφαιρέσω

8 π.μ : 100γρ βρώμη + 250 ml γάλα + 5 ασπράδια + 1 μπανάνα
    11π.μ ψωμί ολικής με τόνο (εκείνη την ώρα είμαι εκτός σπιτιού και δεν μπορώ να βρω ποιοτικότερη τροφή)
    2μ.μ 150 γρ στήθος κοτόπουλο + 100 γρ καστανό ρύζι + 200 γρ μπρόκολο με μια κουταλία ελαιόλαδο
    5 μ.μ 200 γρ γιαουρτι + μια μπανάνα
    5.30-8 μ.μ προπόνηση
    8 μ.μ το ίδιο με το μεσημεριανό (μια χαζή ερώτηση , μπορεί να είναι και 8.20 αυτο το γεύμα; )
    11 μ.μ 200 γρ γιαουρτι + 10 αμύγδαλα

Forum Team Kardoula's Avatar

Καλώς όρισες Νίκο στο φόρουμ.

Ξεκίνα με τις θερμίδες που έβγαλες στους δικούς σου υπολογισμούς. Τα νούμερα αυτά είναι απλώς ένα σημείο για να ξεκινήσεις. Από κει και πέρα θα αξιολογείς την πρόοδό σου και αναλόγως θα κάνεις προσαρμογές (αν χρειαστεί). Κυριως ομως δες αν οι θερμιδες αυτες εχουν μεγαλη αποκλιση απο αυτες που καταναλωνεις τωρα. Γιατι μπορει μεν να βγαλες πως ειναι 3100 αλλα εσυ να τρως μεχρι τωρα πολυ περισσοτερες ή λιγόγερες.

Ως δομή ειναι μια χαρα η διατροφή σου. Στο δευτερο γευματακι αργοτερα μπορεις να βαλεις κατι πιο ποιοτικό, παραδειγμα μπορεις να κανεις πιτακι βρωμης και να το εχεις μαζι σου, χιλιες φορες καλυτερα.
    Το αν φας μετα το ιδιο με το μεσημεριανο εξαρταται αν βγαινεις θερμιδικα. Αν ναι φυσικα, γιατι οχι.

Εγω θα βγαζα το γιαουρτι στο τελευταιο γευμα, οχι 2 φορες τη μερα, παραπαει, μπορεις να βαλεις εναλλακτικα σολωμο ή και μοσχάρι ή μπιφτέκι με σαλάτα.
    Great Things Never Came From Comfort Zones

New Bodybuilder

Η αλήθεια είναι οτ έτρωγα λιγοτερες από ό,τι έπρεπε θερμίδες αλλά θα συνηθίσω . Επίσης κάτι άλλο που ξέχασα να αναφέρω είναι ότι γνωστοί μου μου λένε ότι αν ακολουθήσω τέτοια δίαιτα (με 3100 θερμιδες) θα δω λίπος... Μα αν αυτές είναι οι θερμίδες για ισοθερμιδική και σε συνδυασμό με την αερόβια είναι δυνατόν να δω λίπος;
    Ευχαριστώ για τις συμβουλές για την διατροφή θα τις εφαρμόσω άμεσα!

Advanced Bodybuilder Labros13's Avatar

Φυσικα και ειναι δυνατον.Δεν ειναι ολα τα σωματα το ιδιο.Εμενα ολοι αυτοι οι τυποι μου βγαζουν 3.300 θερμιδες για συντηρηση περιπου αλλα εγω ως σωμα οταν ξεπερναω τις 2800-3000 λιπωνω ακομα και με 7 αεροβιες την εβδομαδα που κανω ολο το χρονο.Μην προσκολλας με μανια σε διαφορους τυπους και μακρος.Βγαλε ενα αρχικο πλανο κατα προσεγγιση,δες πως αντιδρα το σωμα σου τοσο στο βαρος οσο και στον καθρεπτη και απο αυτες τις παραμετρους κανε προσαρμογες.

Και μην πιστευεις τον μυθο οτι πρεπει να πας υπερθερμιδικα για να βαλεις μυες.Το σωμα βαζει μυες ακομα και ελαφρως υποθερμιδικα αρκει να υπαρχει πλεονασμα αζωτου.

New Bodybuilder

Σίγουρα ο καθένας έχει και διαφορετικό οργανισμό , απλά μου έκανε εντύπωση , οπότε βλέποντας και κάνοντας.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)