Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 30 of 38
  1. #1
    Junior Bodybuilder blaster98's Avatar
    Join Date
    01-01-14
    Posts
    107

    Default Ασυμμετρία Στήθους

    Καλησπερα παιδια εχω ενα προβλημα που με τον καιρο επιδινονεται.Το αριστερο μου στηθος ειναι αρκετα μεγαλυτερο σε σχεση με το δεξι.Συγκεκριμενα το δεξι ειναι το 75-80% του αριστερου, με το ματι η διαφορα ειναι πολυ ευδιακριτη ειδικα το πλαινο κομματι του στηθους.Οσο προχοραει η προοδος μου μεγαλωνει και η διαφορα , τι να κανω η διαφορα εχει γινει πολυ αισθητη πλεον!!Τα χερια πχ που εχουν πολλοι θεμα εμενα ειναι σχεδον ισα...Οποιοαδηποτε συμβουλη θα μου φανει χρησιμη ,ευχαριστω παιδια...

  2. #2
    Senior Bodybuilder Leo 11's Avatar
    Join Date
    27-06-11
    Location
    Cyprus
    Posts
    14,554

    Default

    Quote Originally Posted by blaster98 View Post
    Καλησπερα παιδια εχω ενα προβλημα που με τον καιρο επιδινονεται.Το αριστερο μου στηθος ειναι αρκετα μεγαλυτερο σε σχεση με το δεξι.Συγκεκριμενα το δεξι ειναι το 75-80% του αριστερου, με το ματι η διαφορα ειναι πολυ ευδιακριτη ειδικα το πλαινο κομματι του στηθους.Οσο προχοραει η προοδος μου μεγαλωνει και η διαφορα , τι να κανω η διαφορα εχει γινει πολυ αισθητη πλεον!!Τα χερια πχ που εχουν πολλοι θεμα εμενα ειναι σχεδον ισα...Οποιοαδηποτε συμβουλη θα μου φανει χρησιμη ,ευχαριστω παιδια...
    ποσο καιρο γυμνάζεσαι??το πρόβλημα σου ηταν εντονο και πριν αρχισεις γυμναστηριο??

    επισης γραψε μας και τι πρόγραμμα ακολουθεις...γιατι υποψιάζομαι πως πιανεις πολύ μπαρα στο στηθος και όχι αλτηρες...
    Βιάστηκες να φύγεις...Σου εύχομαι γλυκό καιρό και καλά κυνήγια να έχεις. Κράτησε μου ενα καρτέρι δίπλα σου...Όπως παλιά...
    sanguine tuo...

  3. #3
    Junior Bodybuilder blaster98's Avatar
    Join Date
    01-01-14
    Posts
    107

    Default

    Κανω 4 χρονια βαρη(εχω κανει και 4 χρονια πιγκ πογκ υψηλου επιπεδου ,αριστεροχειρας) κανω πιεσεις με αλτηρες σε επικλινη ,πιεσεις με μπαρα σε ισιο , flyes με αλτηρες και βυθισεις.Το θεμα αυτο το ειχα παρατιρισει απο το καλοκαιρι ομως τωρα παραεγινε αισθητο και αφανταστα εκνευριστικο.Λετε να επεξε ρολο το πιγκ πογκ?Οπως ανεφερα ημουν σε αγωνιστικο επιπεδο οποτε καταλαβενετε οτι οι κινησεις ηταν πολυ εντονες ενω οι προπονησεις δυωρες...Υπαρχει καποια λυση...?
    Last edited by blaster98; 06-03-16 at 23:48.

  4. #4
    Senior Bodybuilder Leo 11's Avatar
    Join Date
    27-06-11
    Location
    Cyprus
    Posts
    14,554

    Default

    προφανως...γιατι όπως μου ερχεται και μενα τωρα η κινηση του χεριου σου στο πικ πογκ ισως σε χτυπουσε περιπου όπως και τα ανοιγματα στην κινηση...

    αυτό μπορει να το παθεις καποιος που γυμνάζεται με μπαρα και με λαθος τεχνικη ριχνει το βαρος από τη μια πλευρα ειτε στην αρνητικη ειτε στη θετικη...

    δοκιμασε για ένα διάστημα να κανεις μονο αλτηρες πιεσεις ισιο/επικλινή και ανοιγματα ισιο/επικλινη...βγαλε τη μπαρα και τις βυθισεις...μαλλον η αδυναμη πλευρα θα ακολουθησει και σε καποιο σημειο θα ισοζυγισει με την δυνατη...δοκιμασε με προκωποση....

    1)flyes σε επικλινη και μετα καπακι πιεσεις με αλτηρες σε επικλινή
    2)flyes σε ισιο και μετα καπακι πιεσεις με αλτηρες σε ισιο

    μπορεις ακομα να προσθεσεις και ένα 2 σετ σε κατακλινή αλλα δεν το βλεπω και πολύ χρήσιμο...αλλα προς το παρων απεφυγε ακησεις με μπαρα και καποια μηχανήματα πρεσσας για στηθος
    Βιάστηκες να φύγεις...Σου εύχομαι γλυκό καιρό και καλά κυνήγια να έχεις. Κράτησε μου ενα καρτέρι δίπλα σου...Όπως παλιά...
    sanguine tuo...

  5. #5
    Junior Bodybuilder blaster98's Avatar
    Join Date
    01-01-14
    Posts
    107

    Default

    Οποτε συνεχιζω μονο με αλτηρες...Μηπως θα βοηθουσε να εκανα κανα σετ παραπανω για το δεξι στηθος?πιεσεις με το δεξι χερι πχ???για να διωρθοσω γρηγοροτερα το προβλημα...ευχαριστω και παλι

  6. #6
    Senior Bodybuilder Leo 11's Avatar
    Join Date
    27-06-11
    Location
    Cyprus
    Posts
    14,554

    Default

    Quote Originally Posted by blaster98 View Post
    Οποτε συνεχιζω μονο με αλτηρες...Μηπως θα βοηθουσε να εκανα κανα σετ παραπανω για το δεξι στηθος?πιεσεις με το δεξι χερι πχ???για να διωρθοσω γρηγοροτερα το προβλημα...ευχαριστω και παλι
    όχι...σε καμμια μην μπεις σε αυτό το τρυπακι...μια τρυπα στο νερο θα κανεις..αν υπαρχει διαφορα (ειτε από το αθλημα σου ειτε από λαθος τεχνικη)...το αδυναμο σημειο θα δυναμώσει ταχυτερα εστω και αν χτυπας και το δυνατο μαζι...με 4 χρονια βαρη στη πλατη σου...εγω πιστευω το θεμα που ειχες δεν είναι μονο το πιγκ πογκ αλλα και η λαθος τεχνικη στον παγκο...οποταν απλα δωστου ένα περιθωριο και βλέπεις πως θα παει...
    Βιάστηκες να φύγεις...Σου εύχομαι γλυκό καιρό και καλά κυνήγια να έχεις. Κράτησε μου ενα καρτέρι δίπλα σου...Όπως παλιά...
    sanguine tuo...

  7. #7
    Junior Bodybuilder blaster98's Avatar
    Join Date
    01-01-14
    Posts
    107

    Default

    Οκ...υποθετω ομως πως αυτη η διορθωση μπορει να γινει μονο στον ογκο σωστα?Σχετικα με τη μπαρα παιζω τα 2 τελευταια χρονια.Τα πρωτα 2 επαιζα πολυ σε μηχανιματα χωρις καθολου ελευθερα βαρη...τωρα τα 2 τελευταια εχω χωθει για τα καλα σε μπαρα και αλτηρες...σιγουρα θα επεξε ρολο το πιγκ πογκ αλλα οπως ειπες πιθανο να "εκλεβα" στη μπαρα με το δυνατοτερο χερι λιγο.Αλλωστε θυμαμε οτι καποιες φορες η μπαρα εγερνε στο θετικο με ανερχομενο χερι να ειναι το αριστερο...το λιγο δυνατοτερο δηλαδη...

  8. #8
    Senior Bodybuilder Leo 11's Avatar
    Join Date
    27-06-11
    Location
    Cyprus
    Posts
    14,554

    Default

    Quote Originally Posted by blaster98 View Post
    Οκ...υποθετω ομως πως αυτη η διορθωση μπορει να γινει μονο στον ογκο σωστα?Σχετικα με τη μπαρα παιζω τα 2 τελευταια χρονια.Τα πρωτα 2 επαιζα πολυ σε μηχανιματα χωρις καθολου ελευθερα βαρη...τωρα τα 2 τελευταια εχω χωθει για τα καλα σε μπαρα και αλτηρες...σιγουρα θα επεξε ρολο το πιγκ πογκ αλλα οπως ειπες πιθανο να "εκλεβα" στη μπαρα με το δυνατοτερο χερι λιγο.Αλλωστε θυμαμε οτι καποιες φορες η μπαρα εγερνε στο θετικο με ανερχομενο χερι να ειναι το αριστερο...το λιγο δυνατοτερο δηλαδη...

    είναι συνηθισμενα φαινόμενα φιλε αυτά...λαθος τεχνικες σε μπαρες και ακομα και στα μηχανήματα όπως τις πρεσες στήθους η bench machines παλι μπορει να την παθεις και να τραβας τα κιλα στη μια πλευρα πιο πολύ.
    μην σε αγχωνει...νομιζω δεν θα είναι θεμα...δουλεψε το λιγο καιρο ετσι και βλεπεις...με τους αλτηρες δεν θα μπορεις να κλεβεις...

    η διορθωση θα γινει ειτε εισαι σε ογκο ειτε εισαι ισοθερμιδικα...ακομα και υποθερμιδικα αν εισαι...παλι θα υπαρξει διαφορα αλλα καλυτερα αποφυγε την σε αυτή τη φαση μεχρι να στρωσεις το θεμα σου...
    Βιάστηκες να φύγεις...Σου εύχομαι γλυκό καιρό και καλά κυνήγια να έχεις. Κράτησε μου ενα καρτέρι δίπλα σου...Όπως παλιά...
    sanguine tuo...

  9. #9
    Junior Bodybuilder blaster98's Avatar
    Join Date
    01-01-14
    Posts
    107

    Default

    Οκ ετσι και αλλιως caloric surplus εχω.Ευχαριστω για τις συμβουλες Leo θα εφαρμοσω αυτα που μου ειπες.

  10. #10
    Pumping Iron
    Join Date
    09-10-12
    Posts
    262

    Default

    κάποια γενετική προδιάθεση μάλλον.
    το πιγκ πόγκ καμμία σχέση.
    Κάνε τους αλτήρες σου και ότι προκύψει.
    Δεν φαίνεται πολύ έτσι κι αλλιώς.

  11. #11
    Senior Bodybuilder Leo 11's Avatar
    Join Date
    27-06-11
    Location
    Cyprus
    Posts
    14,554

    Default

    Quote Originally Posted by digger View Post
    κάποια γενετική προδιάθεση μάλλον.
    το πιγκ πόγκ καμμία σχέση.
    Κάνε τους αλτήρες σου και ότι προκύψει.
    Δεν φαίνεται πολύ έτσι κι αλλιώς.
    φιλε ξερεις να κανεις flyes ορθιος σε τροχαλια ανα χερι ξεχωριστα???μαλλον όχι...οποταν ψαξε...μαθε την εκτελεση και μετα παιξε και πιγκ πογκ...να δουμε αν είναι παρομοια η κινηση η όχι..

    Βιάστηκες να φύγεις...Σου εύχομαι γλυκό καιρό και καλά κυνήγια να έχεις. Κράτησε μου ενα καρτέρι δίπλα σου...Όπως παλιά...
    sanguine tuo...

  12. #12
    Advanced Bodybuilder Labros13's Avatar
    Join Date
    07-01-13
    Location
    Keratsini
    Posts
    1,039

    Default

    Quote Originally Posted by digger View Post
    κάποια γενετική προδιάθεση μάλλον.
    το πιγκ πόγκ καμμία σχέση.
    Κάνε τους αλτήρες σου και ότι προκύψει.
    Δεν φαίνεται πολύ έτσι κι αλλιώς.

    Ακριβως αυτο που σου λεει ο Λεο.Για να ερθει η ρακετα και να πραγματοποιησει forehand,καρφια δεν ξερω πως τα λενε υπευθυνος ειναι ο θωρακικος μυς.Καντο αυτο επι ποσα χρονια για ποσες προπονησεις την εβδομαδα και ποσες κινησεις τετοιες σε καθε προπονηση και δεν ειναι καθολου δυσκολο να δημιουργηθει.

    Το να τα ριχνουμε ολα σε γενετικες προδιαθεσεις ειναι η ευκολη λυση,δεν απαιτει καποια ιδιατερη γνωση.

  13. #13
    Pumping Iron
    Join Date
    09-10-12
    Posts
    262

    Default

    παιδιά και πιγκ πογκ έχω παίξει .. και τέννις ..
    όπως και πάρα πολύς άλλος κόσμος.
    ότι πείτε..

  14. #14
    Senior Bodybuilder Kruphix's Avatar
    Join Date
    16-03-15
    Posts
    1,414

    Default

    Quote Originally Posted by digger View Post
    παιδιά και πιγκ πογκ έχω παίξει .. και τέννις ..
    όπως και πάρα πολύς άλλος κόσμος.
    ότι πείτε..
    Αυτο που σου λενε ειναι οτι το συγκεκριμενο εδινε ερεθισματα για πολυ καιρο με αποτελεσμα να δυναμωσει η μια πλευρα απο την αλλη.
    Οταν πηγε στο γυμναστηριο αυτη η ανισορροπια ειχε ως αποτελεσμα λανθασμενη τεχνικη και ασυμμετρια στο τελος.

  15. #15
    Senior Bodybuilder Leo 11's Avatar
    Join Date
    27-06-11
    Location
    Cyprus
    Posts
    14,554

    Default

    Quote Originally Posted by Labros13 View Post
    Ακριβως αυτο που σου λεει ο Λεο.Για να ερθει η ρακετα και να πραγματοποιησει forehand,καρφια δεν ξερω πως τα λενε υπευθυνος ειναι ο θωρακικος μυς.Καντο αυτο επι ποσα χρονια για ποσες προπονησεις την εβδομαδα και ποσες κινησεις τετοιες σε καθε προπονηση και δεν ειναι καθολου δυσκολο να δημιουργηθει.

    Το να τα ριχνουμε ολα σε γενετικες προδιαθεσεις ειναι η ευκολη λυση,δεν απαιτει καποια ιδιατερη γνωση.
    Quote Originally Posted by Kruphix View Post
    Αυτο που σου λενε ειναι οτι το συγκεκριμενο εδινε ερεθισματα για πολυ καιρο με αποτελεσμα να δυναμωσει η μια πλευρα απο την αλλη.
    Οταν πηγε στο γυμναστηριο αυτη η ανισορροπια ειχε ως αποτελεσμα λανθασμενη τεχνικη και ασυμμετρια στο τελος.
    αριβως αυτό που ειπαν τα παιδια...

    ομολογω πως δεν κατεχω και πολύ το αθλημα του πιγκ πογκ αλλα σε αθλητες τεννις η ασκηση με flyes ανα χερι σε τροχαλια πρεπει να υπαρχει στις προπονήσεις τους....και υπεθεσα πως καπως ετσι θα λειτουργει και η κινηση στο πιγκ πογκ...οποταν με τις απανωτές προπονήσεις και τα απανωτα ερεθισματα με το ένα χερι ισως εδωσαν επιπλέον ερεθισμα στην πλευρα αυτή...και αν και το παιδι όταν εκανε αθλητισμο δεν ειχε και βαρη στο πρόγραμμα του...ειδου τα αποτελέσματα...απλα να μην αγχωνεται και όλα διορθώνονται...
    Βιάστηκες να φύγεις...Σου εύχομαι γλυκό καιρό και καλά κυνήγια να έχεις. Κράτησε μου ενα καρτέρι δίπλα σου...Όπως παλιά...
    sanguine tuo...

  16. #16
    Junior Bodybuilder blaster98's Avatar
    Join Date
    01-01-14
    Posts
    107

    Default

    Γεια σας και παλι παιδια,περασαν 2 μηνες απο τοτε που κανω αποκληστικά και μονο αλτηρες στη προπονηση στηθους.
    Πιεσεις στον επικλινή με αλτηρες
    Flyes στον ισιο -II-
    Πιεσεις στον ισιο -II-
    Pull over στο παγκο παραλληλα με το παγκο
    Παντου 4 σετ , παντου 13-16reps λογο επιβαριμενου καρπου
    Αυτο ηταν το προγραμμα μου αυτο το διμηνο και πηρα και 2-3 κιλα αλλα ρε παιδια ακομα το ιδιο ασυμετρο ειναι το στηθος.Προς θεου δεν περιμενα να στρωσει η ασυμετρια σε ενα διμηνο αλλα η διαφορα δεν μειωθηκε ...ακομα το αριστερο βυζι ειναι πιο γεματο απο το δεξι...και φενεται και χωρις flexing...πιγκ πογκ το εχω κοψει 2 χρονια τωρα,αλλα τα 5 χρονια που εκανα,δουλευα πολυ την αντιστοιχη κινηση των flyes στο αντιστοιχο χτυπημα του drive ενω πολλυ συχνα επρεπε να βαζω ολη μου τη δυναμη για ενα καρφι ή ενα καλο spin...ειμαι 99% σιγουρος οτι ειναι απο το πιγκ πογκ γιατι ειναι και το φτερο το ιδιο ανισο με το δεξι...μηπως να ξεκινησω πιεσεις μια πιεση και με τα δυο,μετα δεξι,μετα και μετα δυο κλπ.κλπ...

  17. #17
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    12-05-09
    Posts
    1,167

    Default

    Αν δεν σου κάνει κόπο, βάλε μία φωτογραφία ώστε να "δούμε" το πρόβλημα.

  18. #18
    Junior Bodybuilder blaster98's Avatar
    Join Date
    01-01-14
    Posts
    107

    Default

    Εμ δεν γινεται να ανεβασω φωτο λογο του οτι εχω λιγα ποστ κατι τετοιο...

    Στάλθηκε από το LG-D802 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  19. #19
    Junior Bodybuilder blaster98's Avatar
    Join Date
    01-01-14
    Posts
    107

    Default

    [QUOTE=blaster98;1291523]Εμ δεν γινεται να ανεβασω φωτο λογο του οτι εχω λιγα ποστ κατι τετοιο...την εβαλα στο αβαταρ μου πιστευω να φενεται



    Στάλθηκε από το LG-D802 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  20. #20
    Junior Bodybuilder blaster98's Avatar
    Join Date
    01-01-14
    Posts
    107

    Default

    Εμ δεν γινεται να ανεβασω φωτο λογο του οτι εχω λιγα ποστ κατι τετοιο...την εβαλα στο αβαταρ μου πιστευω να φενεται



    Στάλθηκε από το LG-D802 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk[/QUOTE]



    Στάλθηκε από το LG-D802 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  21. #21
    Junior Bodybuilder blaster98's Avatar
    Join Date
    01-01-14
    Posts
    107

    Default

    ...το δεξι ειναι σαν ζουπιγμενο προς τα μεσα
    Last edited by blaster98; 15-05-16 at 14:50.

  22. #22
    Banned
    Join Date
    14-05-16
    Posts
    6

    Default

    κανονικό μου φαίνεται, μήπως δεν τραβάς και τους δυο ώμους το ιδιο πίσω στην φωτογραφία;

  23. #23
    Junior Bodybuilder blaster98's Avatar
    Join Date
    01-01-14
    Posts
    107

    Default

    Να σε αυτην ας πουμε φενεται το αριστερο ποιο γεματο και μου το λενε και τα ατομα που τους ρωταω να το παρατιρισουν...

    Στάλθηκε από το LG-D802 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  24. #24
    Junior Bodybuilder blaster98's Avatar
    Join Date
    01-01-14
    Posts
    107

    Default

    Εμ δεν γινεται να ανεβασω φωτο

  25. #25
    Junior Bodybuilder blaster98's Avatar
    Join Date
    01-01-14
    Posts
    107

    Default

    λογο του οτι εχω λιγα ποστ κατι τετοιο...την εβαλα στο αβαταρ μου πιστευω να φενεται

  26. #26
    Junior Bodybuilder blaster98's Avatar
    Join Date
    01-01-14
    Posts
    107

    Default

    Δεν ειναι κατι τρομερο αλλα με ενοχλει...

  27. #27
    Senior Bodybuilder Kruphix's Avatar
    Join Date
    16-03-15
    Posts
    1,414

    Default

    Quote Originally Posted by blaster98 View Post
    Δεν ειναι κατι τρομερο αλλα με ενοχλει...
    Προσπαθησε να κανεις πιεσεις με αλτηρες 1-1 χερι, δινοντας εμφαση οτι εχεις σωστο ελεγχο της αδυναμης πλευρας.
    Αυτο μπορεις να το κανεις και στις ασκησεις με τροχαλια ή στο μηχανημα ιγα πιεσεις στηθους γυρνοντας στο πλαι.

  28. #28
    Junior Bodybuilder blaster98's Avatar
    Join Date
    01-01-14
    Posts
    107

    Default

    Στην γραμμωση ειναι δυνατο να διορθωσω την ασυμετρια καθως σε 2 βδομαδες ξεκιναω cutting;

    Στάλθηκε από το LG-D802 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  29. #29
    Senior Bodybuilder Kruphix's Avatar
    Join Date
    16-03-15
    Posts
    1,414

    Default

    Quote Originally Posted by blaster98 View Post
    Στην γραμμωση ειναι δυνατο να διορθωσω την ασυμετρια καθως σε 2 βδομαδες ξεκιναω cutting;

    Στάλθηκε από το LG-D802 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    προσωπικα ειμαι υπερ οτι μπορεις να χτισεις μυς ακομη και στην υποθερμιδικη διατροφη (και χωρις να εισαι αρχαριος) αλλα παιζουν κ αλλοι παραγοντες στη μεση.
    θεωρω ομως πως ναι μπορεις γιατι απλα το σημειο δεν εχει λαβει τα καταλληλα ερεθισματα.

  30. #30
    Junior Bodybuilder blaster98's Avatar
    Join Date
    01-01-14
    Posts
    107

    Default

    Ωραια θα φροντισω να κανω και ολο το καλοκαιρι λοιπον μονο αλτηρες...επωμενη ενημερωση 1 σεπτεμβρη να σας πω αν "εστρωσε".Σας ευχαριστω ολους

    Στάλθηκε από το LG-D802 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


 
Page 1 of 2 12 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Ασυμμετρία Στήθους
    By Jimmalani in forum Γενικά Θέματα Bodybuilding & Fitness
    Replies: 5
    Last Post: 16-03-14, 10:46
  2. Ασυμμετρία Στήθους Και Διαφορά Στο Σχήμα
    By giannis202 in forum Γενικά Θέματα Bodybuilding & Fitness
    Replies: 6
    Last Post: 14-01-13, 22:57
  3. Ασυμμετρία Στήθους Δεξιού Θωρακικού
    By stayros4248 in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 16
    Last Post: 15-04-11, 03:07
  4. Ασυμμετρία
    By TALOS in forum Γενικά Θέματα Bodybuilding & Fitness
    Replies: 0
    Last Post: 01-09-05, 05:42

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •