Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 12 of 12
  1. #1
    New Member
    Join Date
    11-03-16
    Posts
    6

    Default Μετά Από Εγκυμοσύνη

    Καλησπέρα σας!! γεννησα πριν δυο μήνες δεν πηρα καθόλου κιλα ειμαι 54αυτην τη στιγμη στα κιλά που ήμουν, είχα παρει μόνο δεκα που ηταν υγρα. πριν μείνω εγκυος πηγαινα με τον αντρα μου γυμναστήριο και εκανα μονο βαρη για να σφιξω και να κάνω σφιχτο ποπο και οτι θέλει μια γυναίκα να τον σηκωσουμε και να ειναι σφιχτός! κατι εκανα μεσα στους 6μηνες με πολλα squat , προβολες και διαφορες αλλες, πέταξα λίγο μυες στα ποδια έσφιξα και λίγο , χωρις διατροφες απλα προσεχα λίγο και έτσι κι αλλιώς δεν ετρωγα και βλακειες ουτε επινα, το μονο που επινα ηταν λίγο πρωτεΐνη επειδή δούλευα και ολη μερα και γυμναστήριο μια ωρα και λιγο με βοηθουσε, δε περιμενα θαυματα χωρις να πιω κατι πιο θαυματουργο , τωρα ομως ξεκινησα παλι γυμναστηριο μιας και απο την εγκυμοσύνη χαλαρωσα λιγο παραπανω,δεν εχω χαλια σωμα απλα θέλει δουλειά παραπάνω, το θεμα ειναι οτι αυτη τη περιοδο θηλαζω και οτι τρωω εξαφανιζεται δεν ειμαι για διατροφες , παρο ολα αυτα κανω τρελα squat παιζω 25 -30 κιλα μπάρα πριν ειχα φτασει και 60 αλλα λιγες επαναληψεις, τωρα ομως θελω λιγη βοήθεια στο τι θα μπορουσα να κανω πιο ειδικο να στρωσω πιο γρηγορα και τι θα μπορουσα να παρω τωρα που θηλαζω κατι για βοηθεια! οταν σταματησω σε 3μηνες ειμαι προθυμη να κανω περισσότερα, οποιος μπορεί παρακαλω να ειναι γνωστης σε αυτα που θα μου πει γιατί ειναι και ο θηλασμος στη μεση και πρέπει να προσέχω, ο στοχος μου πλεον ειναι να κανω πολυ καλη γραμμωση πλεον να με δω τελειως διαφορετική και σχηματισμενη! περιμένω να με βοηθήσετε!

  2. #2
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Καλώς όρισες και να σου ζήσει το μωράκι σου!

    Αυτό που μπορείς να κάνεις στη φάση αυτή είναι να έχεις ένα ισορροπημένο και συγκεκριμένο διαιτολόγιο. Τίποτα το ακραίο, αλλά να ακολουθείς ένα πλάνο και όχι απλώς να βαδίζεις στα τυφλά.
    Μπορεις να δεις σε αυτό το τόπικ με τις καλύτερες τροφές. Φρόντισε να έχεις 4-6 μικρογεύματα μέσα στη μέρα συνδιάζοντας πρωτείνη, υδατάνθρακες και καλά λιπαρά.
    Παράλληλα μπορείς να γυμνάζεσαι ώστε όταν σταματήσεις το θηλασμό να μπεις πλέον πιο δυναμικά.

    Λίστα Τροφών Για Διατροφή Bodybuilding & Fitness (Download & Print)!!

    Χρειάζεται υπομονή και επιμονή αλλά το αποτέλεσμα θα σε ανταμείψει.

  3. #3
    New Member
    Join Date
    11-03-16
    Posts
    6

    Default

    σε ευχαριστώ πολυ για την συμβουλή σου! οσο για τα βαρη τι μου προτείνεις , βασικα ειδα καπου έχεις βαλει βιντεακια για ασκησεις για σφιχυους γλουτούς που έχει αρσεις, squat προβολες και κτλ. ολες τις κανω στο γυμναστήριο συν πρεσα και γαμπες κανω εγω αλλα το θέμα μου είναι οτι κανω 4σετ x 10 σε όλες κανω γ θα ρω στις δεκα με 11 ασκήσεις ποδια και τις χωριζω σε δύο μερες και μπορει να κανω και κανενα καθισμα απλο σπιτι, αλλου φορτωνω βαροι αλλου οχι αναλογως τι μπορω πλεον μετα απο τοσους μηνες αποχη, μπορεις να με βοηθήσεις να βγαλω ενα δου δυναμικο πρόγραμμα για ολο το σωμα αλλα πολυ δυναμικό και για στηθος που χαλαρωνει με το θηλασμο! θελω τωρα οσο μπορω να μπω δυναμικα και μετα το κοψιμο του θηλασμου πιο πολυ ακομα!

  4. #4
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    01-03-16
    Posts
    844

    Default

    Καλησπερα ! Εχω περασει απο αυτη τη φαση δυο φορες ! Ουτε εγω ειχα παρει κιλα , παρ ολα αυτα βεβαια το σωμα μετα την γεννα ηταν χαλαρο , 20 μερες μετα τον τοκετο ξεκινησα κανονικα την γυμναστικη ενω θηλαζα παραλληλα , και εννοειται πως προσεχα και την διατροφη μου . Επειδη γυμναζομουν και πιο μπροστα επανηλθα στην αρχικη μου κατασταση πολυ συντομα , περιπου σε δυο μηνες . Τωρα 8 μηνες μετα τιποτα δεν θυμιζει επανω μου τις εγκυμοσυνες που προηγηθηκαν . Σε δυναμη θα επανελθεις και συ συντομα απο τη στιγμη που γυμναζοσουν και πριν . Οσο για την διατροφη , οσο θηλαζεις καλο ειναι να μην παιρνεις συμπληρωματα και να εστιασεις στη δημιουργια ενος σωστου διατροφικου πλανου . Α! Και φυσικα να πινεις πολυ νερο για να παραμενεις ενυδατωμενη .

  5. #5
    New Member
    Join Date
    11-03-16
    Posts
    6

    Default

    Ευχαριστώ πολύ που μου απαντησες στο θέμα μου! απο νερο ευτυχως παντα επινα και πινω πολύ μη σου πω μπορει και 4 λίτρα τη μερα εχω ενα μπουκαλι μεγαλο και γεμιζει πολλες φορες μεσα στη μερα απλα θελω ενα δυνατο προγραμμα γυμναστικής, μέχρι τωρα με έβαζε ο άντρας μου να κανω ειναι γνωστης γιατί γυμνάζεται και αυτος χρόνια απλα δε ξερω αν θα έχω το αποτέλεσμα που θελω απο δω και περα γιατί δεν ξερω αν μου βαζει σωστες ασκησεις παρόλο που με ζοριζει απλα οι γυναίκες μεταξυ μας ειναι αλλιώς!

  6. #6
    Senior Bodybuilder Leo 11's Avatar
    Join Date
    27-06-11
    Location
    Cyprus
    Posts
    14,554

    Default

    αυτό που ειπε η Ειρηνη....σωστη διατροφή και γυμναστικη οσο σου επιτρεπει το σωμα σου...

    Και 1 τιπ...για μητερες που μολις εχουν γεννησει...είναι η ενδυνάμωση του εγκαρσιου κοιλιακου μαζι με τους λοξους και τους κατω και σε μεταγενεστερο σταδιο ασκήσεις για ορθο...και ο λογος είναι ότι με την εγκυμοσυνη και το φουσκωμα της κοιλιας υπαρχει το φαινομενο της διαστασης των κοιλιακων...και εκει θελει προσοχή για να ερθει στην φυσιολογικη του θεση...
    Πως θα το πετυχετε αυτό...εδώ είναι το θεμα...πρεπει να υπαρχει η επιβλεψη από καποιον επαγγελματια κυριως για τον εγκαρσιο που θελει απιστευτη τεχνικη και στις αναπνοες...το πιλατες είναι από τις ελάχιστες φορες που το συνιστω σε καποιον φτανει ο εκπαιδευτης όμως να ξερει τι κανει...και να βλεπει εξιδεικευμένα τον κάθε πελατη του και όχι σαν ένα τσουρμο κοπελες που του φερνουν ευρουλακια και τα παιρνει όλα μαζι ομαδικα...
    Last edited by Leo 11; 11-03-16 at 22:02.
    Βιάστηκες να φύγεις...Σου εύχομαι γλυκό καιρό και καλά κυνήγια να έχεις. Κράτησε μου ενα καρτέρι δίπλα σου...Όπως παλιά...
    sanguine tuo...

  7. #7
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    01-03-16
    Posts
    844

    Default

    Απο τη στιγμη που γυμναζοσουν και πριν ολα ειναι πιο ευκολα , αν δεν αισθανεσαι καποια ενοχληση και σε εχει δει γιατρος μετα τη γεννα μπορεις να ακολουθησεις οτι προγραμμα θελεις χωρις να κανεις υπερβολες βεβαια . Αλλα να ξερεις στην εγκυμοσυνη και στον θηλασμο οι ορμονες αλλαζουν πολυ και το σωμα σου θα επανελθει εντελως οταν σου ερθει περιοδος . Οποτε μεχρι τοτε υπομονη ..

  8. #8
    New Member
    Join Date
    11-03-16
    Posts
    6

    Default

    Ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές νομιζω πως δε χρειαζομαι πιλατες η κατι τέτοιο γιατί η κοιλιά μου ειναι πλακα εχω επανελθει πληρως απλα θελω να παρω λιγο ογκο και να γραμμωσω απο δω και περα γιατί δε το χα χα παρει ζεστά πριν α να και ειχα δει διαφορα τωρα ομως θελω να δω μεγαλη αλλαγη να καλοσχηματιστω

  9. #9
    New Member
    Join Date
    11-03-16
    Posts
    6

    Default

    liza89 εχω επανελθει κανονικα και περιοδος μου ηρθε δυο φορες παρολο που θηλαζω, δεν ειχα καμια ενοχλησει απο την 13η μερα λοχειας , την 17η μερα ξεκινησα σιγα σιγα τα βαρη απλα θελω ενα καλο σκληρο πρόγραμμα να το παρω πιο ζεστα αποδω και περα να πορωθω βρε παιδί μου!συγνώμη αν δε χρησιμοποιώ σωστο τρόπο να απανταω στα post απλα δε ξερω το sait ακομα σημερα γράφτηκα!

  10. #10
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    01-03-16
    Posts
    844

    Default

    Εχεις διαβασει τα sticky σ αυτη την ενοτητα ? Η kardoula εχει γραψει πολυ ωραια προγραμματα . Επισεις μπορεις να διαβασεις και τα ημερολογια των κοριτσιων ( και οχι μονο ), και θα παρεις ιδεες και για προγραμματα γυμναστικης και για οργανωση της διατροφης !

  11. #11
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Quote Originally Posted by vkira View Post
    liza89 εχω επανελθει κανονικα και περιοδος μου ηρθε δυο φορες παρολο που θηλαζω, δεν ειχα καμια ενοχλησει απο την 13η μερα λοχειας , την 17η μερα ξεκινησα σιγα σιγα τα βαρη απλα θελω ενα καλο σκληρο πρόγραμμα να το παρω πιο ζεστα αποδω και περα να πορωθω βρε παιδί μου!συγνώμη αν δε χρησιμοποιώ σωστο τρόπο να απανταω στα post απλα δε ξερω το sait ακομα σημερα γράφτηκα!
    Το αν θα το πάρεις πιο ζεστά δεν έχει να κάνει με το πόσο "σκληρό' θα είναι το πρόγραμμα αλλά από το πόση συνέπεια και οργάνωση θα έχεις σε ολους τους τομείς (διατροφη/προπόνηση/αεροβια).
    Ξεκίνα σταθερά και με σωστά βήματα και σταθερά θα ανεβάζεις τη δυσκολία στην προπόνησή σου.
    Καταλαβαίνουμε την λαχτάρα σου, από την άλλη όμως χρειάζεται σύνεση και λογικές κινήσεις.

  12. #12
    New Member
    Join Date
    11-03-16
    Posts
    6

    Default

    kardoula Καλησπέρα! σήμερα παλι θα παω γυμναστήριο κανονικα ειχα ποδια σήμερα, διαλεξα ομως απο τα προγράμματα σου το hardcore 2 με τα σουπερ σετ για να ξεκινησω κατι απο την αρχή θελω ομως να σου κανω κάποιες ερωτησεις,
    1) επειδή εκανα παντα δυο φορες τη βδομάδα ποδια μονο θα μπορούσα να τα εντάξω στη προπόνηση τη δικη σου και να κανω μονο ποδια συν την δικη σου προπόνηση? λαβε υποψιν οτι παμε 4 -5 φορες γυμναστήριο γιατί έχουμε αυτή τη δυνατότητα και οτι ωρα θέλουμε αρα μπορω να κανω 3φορες τη βδομάδα την προπόνηση σου και 2φορες μονο ποδια ή θα κανω ζημια??

    2) για ποσες βδομάδες πρέπει να ακολουθησω αυτο το πρόγραμμα και μετα να προχωρησω στο hardcore 3??

    3)τα κιλά τα ρυθμίζω συμφωνα με το οτι μπορω ή τα περιοριζω και τα αυξανω σε καθε αλλαγή προγράμματος?

    4) ενα κακο ειναι οτι εκει που κανουμε γυμναστήριο δε κανω αερόβια γιατί έχει ελλείψεις σε μηχανηματα αεροβιας , μπορω να αρκεστω στο ζεσταμα που αναφέρεις για καθε πρόγραμμα? ?

    5) ο άντρας μου δε με αφήνει ποτε να κανω διατασεις γιατί βαριέται τι εναλλυκτικη έχω? σπιτι μπορώ εφόσον έχει περασει τοση ωρα?


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Αερόβια Άσκηση Μετά Από Εγκυμοσύνη
    By vaskarad76 in forum Βάρη & Αερόβια Άσκηση Για Γυναίκες
    Replies: 8
    Last Post: 13-03-15, 12:19
  2. Διάσταση μυών μετά απο εγκυμοσυνη
    By StavriLina in forum Βάρη & Αερόβια Άσκηση Για Γυναίκες
    Replies: 0
    Last Post: 09-09-13, 13:06
  3. Άσκηση Μετά Από Εγκυμοσύνη
    By valeriakokkinoy in forum Βάρη & Αερόβια Άσκηση Για Γυναίκες
    Replies: 5
    Last Post: 29-06-13, 21:27
  4. Συμβουλές για απώλεια βάρους μετά από εγκυμοσύνη
    By april in forum Διατροφή & Συμπληρώματα Για Γυναίκες
    Replies: 7
    Last Post: 21-03-13, 00:07
  5. Βοήθεια Σωστής Διατροφής Μετά Από Εγκυμοσύνη
    By lary2332 in forum Διατροφή & Συμπληρώματα Για Γυναίκες
    Replies: 5
    Last Post: 30-07-12, 16:37

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •