Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 28 of 28
  1. #1
    New Member alphaprior's Avatar
    Join Date
    13-03-16
    Location
    Athens
    Posts
    37

    Question Πρωτεϊνες Και Διατροφή Bodybuilding Για Αρχάριο

    Καλησπερα, νεος στο forum, παρελαβα προσφατα μια παραγγελια απο την MyProtein 2 πακετα σε καλη τιμη με 30% εξτρα εκπτωση.
    Εχω παρει στο παρελθον πρωτεϊνες και ξερω καποια πραγματα, εχω ηδη φτιαξει ενα προγραμμα καταναλωσης ωστοσο θα ηθελα συμβουλες απο τους πιο εμπειρους.

    Να πω οτι ο στοχος μου ειναι ο ογκος μιας και ειμαι 39χρ. 1.78 63kg.

    Εχω λοιπον τα εξης:

    Impact Whey Protein
    True Whey
    Instant Oats
    MyPre
    Creatine Monohydrate
    Dextrose

    CLA
    BCAA PLUS
    OMEGA 3
    Daily Vitamins
    Alpha Men
    Thermopure

    Στο προγραμμα που εχω φτιαξει εχω για πρωϊνο Instant oats ή Whey μαζι με ΒCAA PLUS και Alpha Men
    Mεσημεριανο CLA + OMEGA 3 + Daily Vitamins
    Πριν την προπονηση Whey + Thermopure + MyPre ή Creatine Monohydrate + ΒCAA PLUS
    Μετα την προπονηση Whey ή Instant Oats + Dextrose

    Το παραπανω το εχω σε 3 παραλλαγες για τις μερες προπονησης και τις υπολοιπες 4 μερες αρκετα πιο ελαφρυ.
    Οποιες παρατηρησεις και συμβουλες δεκτες. Ενδεχομενως αν χρειαστει ισως να κανω και μια συμπληρωματικη παραγγελια αργοτερα αν εχετε προτασεις, για πρωτεϊνες παντως ειμαι καλυμενος για πολυ καιρο 3.27kg!

    Και μια ερωτηση... πως τα καταφερνετε με τις καψουλες?
    Ειναι τεραστιες... οι CLA, OMEGA 3 και BCAA.
    Δοκιμασα και εσπασα τις CLA και OMEGA 3 αηδιασα... δεν προκειτα να το ξανακανω.
    Και για τις BCAA σκεφτομαι να τις περναω απ το μπλεντερ και να τις πινω μαζι με Whey ελπιζω να μην ειναι αηδια κι αυτες.

    Tελος προτασεις και συμβουλες, συνταγες links κλπ για διατροφη.

    Ευχαριστω.
    Last edited by alphaprior; 13-03-16 at 01:31.

  2. #2
    Senior Bodybuilder Kruphix's Avatar
    Join Date
    16-03-15
    Posts
    1,414

    Default

    Γεια σου και καλως ορισες.
    Ξερεις τι κανουν αυτα που παιρνεις; Π.χ. ξερεις τι κανει το CLA και το thermopure και το παιρνεις ενω εχεις ως στοχο τον ογκο;
    Διατροφη αναφερεις στον τιτλο, μονο για τα συμπληρωματα μας λες ομως φιλε μου.

  3. #3
    New Member alphaprior's Avatar
    Join Date
    13-03-16
    Location
    Athens
    Posts
    37

    Default

    Συμπληρωσα για την διατροφη στο αρχικο post.

    Οντως για CLA και Thermopure διαβασα οτι βοηθανε στη μειωση βαρους αλλα δεδομενου ολων αυτων που θα καταναλωνω δεν νομιζω να χασω τιποτε. Αλλα και γι αυτο τα εχω βαλει μονο 1 φορα την μερα.
    Last edited by alphaprior; 13-03-16 at 01:42.

  4. #4
    Senior Bodybuilder Kruphix's Avatar
    Join Date
    16-03-15
    Posts
    1,414

    Default

    Quote Originally Posted by alphaprior View Post

    Οντως για CLA και Thermopure διαβασα οτι βοηθανε στη μειωση βαρους αλλα δεδομενου ολων αυτων που θα καταναλωνω δεν νομιζω να χασω τιποτε. Αλλα και γι αυτο τα εχω βαλει μονο 1 φορα την μερα.
    Δεν καταλαβαινω τι εννοεις και επισης δεν καταλαβαινω για ποιο λογο αφιερωσες τοσο χρονο στα συμπληρωματα και οχι στη δομηση μιας διατροφης που ειναι το Α και το Ω

    Διαβασε αυτο http://www.bodybuilders.gr/forum/showthread.php?t=26236 και βρες το BMR σου.
    Μετα αυτο http://www.bodybuilders.gr/forum/showthread.php?t=24828 για να δεις τι τροφες θα πρεπει να εχεις μεσα.
    Σε καθε γευμα να εχεις πρωτεινη, υδατανθρακα και λιπη σε ισορροπημενες ποσοτητες μεσα στη μερα

  5. #5
    New Member alphaprior's Avatar
    Join Date
    13-03-16
    Location
    Athens
    Posts
    37

    Default

    Γιατι με την διατροφη και μονο δεν καταφερα ποτε να παρω βαρος, ειναι πολυ δυσκολο να παρω πολλες θερμιδες μονο απ'τα γευματα.
    Σαφως και η διατροφη ειναι σημαντικη και θα την προσεξω αλλα θελω να εχω και τα παραπανω για συμπληρωμα.

    Τα links θα τα μελετησω....

  6. #6
    Senior Bodybuilder Kruphix's Avatar
    Join Date
    16-03-15
    Posts
    1,414

    Default

    Quote Originally Posted by alphaprior View Post
    Γιατι με την διατροφη και μονο δεν καταφερα ποτε να παρω βαρος, ειναι πολυ δυσκολο να παρω πολλες θερμιδες μονο απ'τα γευματα.
    Σαφως και η διατροφη ειναι σημαντικη και θα την προσεξω αλλα θελω να εχω και τα παραπανω για συμπληρωμα.

    Τα links θα τα μελετησω....
    πες μας δηλαδη τι ετρωγες σε μια τυπικη μερα, με ποσοτητες ομως σε παρακαλω φιλε μου.

  7. #7
    New Member alphaprior's Avatar
    Join Date
    13-03-16
    Location
    Athens
    Posts
    37

    Default

    το πρωϊ δεν μπορω να φαω πολυ καμια γκοφρετα...
    μεσημερι το μακαρονια, ρυζια, πατατες, σχεδον παντα παιζει κρεας
    ενδιαμεσα κατι γλυκο παλι.. καφε..
    το βραδυ το ιδιο με το μεσημερι
    και μετα παλι κατι γλυκο.. μετα το φαγητο θελω παντα κατι ν αλλαξω γευση... :)

    για ποσοτητες δε ξερω ενα πιατο για τα κυβικα μου προφανως οχι πολυ φαϊ απλα δεν κατεβαινει
    πχ μια μεριδα πατατες και 2 μπιφτεκια

    εννοειται οτι δεν προκειται να συνεχισω σε αυτο το μοτιβο
    πρωϊνο δεν μπορω πολλα πολλα αλλα ενα ροφημα ή κατι αλλο οκ
    γευματα περισσοτερα λαχανικα ωμα και βρασμενα, αυγα βραστα, κοτοπουλο, ψαρι, κρεας
    ε και κατι γλυκο θα υπαρχει παντα εστω λιγο.... :)
    Last edited by alphaprior; 13-03-16 at 03:14.

  8. #8
    Senior Bodybuilder Kruphix's Avatar
    Join Date
    16-03-15
    Posts
    1,414

    Default

    Κοιτα αν θες τη γνωμη μου απο τα παραπανω συμπληρωματα κρατησε την whey, ω3, βιταμινες, BCAA. Αφησε το CLA και το thermopure για αλλη φαση. Δωσε βαση στη διατροφη, γιατι να παρεις δεξτροζη ενω μπορεις να φας μια μπανανα. Και φθηνοτερη ειναι και πολυ ποιοτικο τροφιμο.

    Ας πουμε οτι βρισκεις BMR 2500 (οταν διαβασεις τα αρθρα που σου εστειλα θα καταλαβεις τι εννοω)
    Μη ξεκινησεις κατευθειαν να ανεβασεις θερμιδες. Αφου εχεις θεματα να φας οσο πρεπει , θα πρεπει να φτασεις εκει σταδιακα και σιγα σιγα. Θελει υπομονη!
    Μη τρως κατευθειαν αφου ξυπνησεις, περιμενε λιγο κ φτιαξε ενα πιτακι βρωμης με αυγα (ψαξτο στην αναζητηση) βγαινει ελαφρυ και ειναι απο τις ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ πηγες πρωτεινης,υδατανθρακα, λιπους που μπορεις να εχεις.
    Και κινησου αντιστοιχα και στα υπολοιπα γευματα οπως ειχα γραψει πιο πανω. Δωσε βαση στη διατροφη, οχι σε συμπληρωματα.

  9. #9
    New Member alphaprior's Avatar
    Join Date
    13-03-16
    Location
    Athens
    Posts
    37

    Default

    To BMR το εχω βρει ηδη βαση της 1ης εξισωσης
    BMR = 66+ (13.7xΒάρος(kg)) + (5xΎψος(cm)) - (6.8 x Ηλικία(έτη)) μου βγαινει 1547... λιγο ειναι

  10. #10
    Senior Bodybuilder Kruphix's Avatar
    Join Date
    16-03-15
    Posts
    1,414

    Default

    Quote Originally Posted by alphaprior View Post
    To BMR το εχω βρει ηδη βαση της 1ης εξισωσης
    BMR = 66+ (13.7xΒάρος(kg)) + (5xΎψος(cm)) - (6.8 x Ηλικία(έτη)) μου βγαινει 1547... λιγο ειναι
    Διαβασε και τη συνεχεια του αρθρου και θα δεις οτι εχεις κ κατι ακομη να κανεις :P

  11. #11
    New Member alphaprior's Avatar
    Join Date
    13-03-16
    Location
    Athens
    Posts
    37

    Default

    ναι αν βαλω ασκηση 3 φορες την εβδομαδα μου βγαινει στα 2127
    ενδεχομενως και λιγο παραπανω αφου αλλο 1 μερα gym αλλο 3
    αλλα και ποσο εντονη ασκηση κανεις...

  12. #12
    Senior Bodybuilder Kruphix's Avatar
    Join Date
    16-03-15
    Posts
    1,414

    Default

    Quote Originally Posted by alphaprior View Post
    ναι αν βαλω ασκηση 3 φορες την εβδομαδα μου βγαινει στα 2127
    ενδεχομενως και λιγο παραπανω αφου αλλο 1 μερα gym αλλο 3
    αλλα και ποσο εντονη ασκηση κανεις...
    Δεν πρεπει να κανεις μονο βαρη. Πρεπει να κανεις αεροβιο. Ειναι καλο και για τη καρδια αλλα και για να βαλεις μυς

  13. #13
    New Member alphaprior's Avatar
    Join Date
    13-03-16
    Location
    Athens
    Posts
    37

    Default

    ναι κανω διαδρομο, ποδηλατο αλλα ναι πρεπει να κανω και καποιο αεροβιο...
    Last edited by alphaprior; 13-03-16 at 04:49.

  14. #14
    Senior Bodybuilder Kruphix's Avatar
    Join Date
    16-03-15
    Posts
    1,414

    Default

    Quote Originally Posted by alphaprior View Post
    ναι κανω διαδρομο, ποδηλατο αλλα ναι πρεπει να κανω και καποιο αεροβιο...
    Αυτα ειναι αεροβιο.

    Οταν βγαλεις τη διατροφη σου, ποσταρε την εδω και θα τη δουμε για τυχον διορθωσεις, προσθηκες κτλπ

  15. #15
    New Member alphaprior's Avatar
    Join Date
    13-03-16
    Location
    Athens
    Posts
    37

    Default

    για αεροβιο λεω καποιο προγραμμα στο gym περα απ το διαδρομο και ποδηλατο

    αυτο με το BMR σημαινει οτι πρεπει να παιρνω 2127 θερμιδες? Και μαλιστα θα θελα 250-500 εξτρα για να παρω βαρος! Ειναι υπερβολικο... στην καλυτερη περιπτωση δεν νομιζω να εχω υπερβει τις 1500 ποτε.... Οποτε θα ξεκινουσα απ το επιπεδο που ειμαι τωρα και ν ανεβω σιγα σιγα.. εδω ειναι που βοηθανε πολυ οι πρωτεϊνες και τα αλλα συμπληρωματα.
    οσο για τη διατροφη... δεν ξερω πως θα το κανω να μετραω θερμιδες για το καθε τι
    απλα κοιταω να εχω αρκετες πρωτεϊνες , καλα λιπαρα και λαχανικα

  16. #16
    Senior Bodybuilder Kruphix's Avatar
    Join Date
    16-03-15
    Posts
    1,414

    Default

    Quote Originally Posted by alphaprior View Post
    για αεροβιο λεω καποιο προγραμμα στο gym περα απ το διαδρομο και ποδηλατο

    αυτο με το BMR σημαινει οτι πρεπει να παιρνω 2127 θερμιδες? Και μαλιστα θα θελα 250-500 εξτρα για να παρω βαρος! Ειναι υπερβολικο... στην καλυτερη περιπτωση δεν νομιζω να εχω υπερβει τις 1500 ποτε.... Οποτε θα ξεκινουσα απ το επιπεδο που ειμαι τωρα και ν ανεβω σιγα σιγα.. εδω ειναι που βοηθανε πολυ οι πρωτεϊνες και τα αλλα συμπληρωματα.
    οσο για τη διατροφη... δεν ξερω πως θα το κανω να μετραω θερμιδες για το καθε τι
    απλα κοιταω να εχω αρκετες πρωτεϊνες , καλα λιπαρα και λαχανικα
    Οχι δεν βοηθανε τα συμπληρωματα. Τα συμπληρωματα ερχονται να καλυψουν κενα της διατροφης. Στη δικη σου περιπτωση , η διατροφη δεν υπαρχει.
    Στο αρθρο που σου εστειλα υπαρχουν αναλυτικα ποσες θερμιδες εχει 1 υδατανθρακας κτλπ. ΟΠως και να χει , καθε προιον εχει διατροφικο πινακα. Θα τον διαβαζεις κ αντιστοιχα θα βαζεις τη μεριδα που αναλογει σε καθε γευμα.
    Και ο υδατανθρακας; Το σωμα δουλευει με γλυκοζη. Ειναι απαραιτητος και παρα πολυ αναβολικος! Δεν γυριζουν ολα γυρω απο τη πρωτεινη.

    Οχι δεν ειναι μεγαλη ποσοτητα που αναφερεις. Σταδιακα θα φτασεις εκει, δεν θα ξεκινησεις ετσι. Θα ξεκινησεις με μικρα τακτικα γευματα και καθε 2 εβδομαδες θα ανεβαινεις σε θερμιδες ετσι ωστε να φτασεις τον στοχο σου.
    Σε ΚΑΜΙΑ περιπτωση δεν μπορει να συγκριθει ενα συμπληρωμα με το φαγητο.

  17. #17
    New Member alphaprior's Avatar
    Join Date
    13-03-16
    Location
    Athens
    Posts
    37

    Default

    οχι το συμπληρωμα ειναι συμπληρωμα και το φαγητο ειναι απαραιτητο κανονας αυτο
    αλλα μπορουν να βοηθησουν στο στοχο
    απο υδατανθρακες δεν υπαρχει προβλημα... τους τρωω σε ποσοτητες....

    σχετικα τωρα με διαφορα ειδη τροφων
    πχ τηγανητες πατατες, ομελετα, καλαμαρακια.. ολα αυτα ειναι τηγανιτα.. δεν ειναι καλα αλλα πειραζει αν τα τρωω? ειδικα τηγ. πατατες... :)

    τα βραστα αυγα ειναι καλα η χανουν την αξια τους στο βρασιμο? γιατι ωμα ουτε γι αστειο..
    και τα βρασμενα λαχανικα? πχ μπροκολο?

  18. #18
    Pumping Iron orck's Avatar
    Join Date
    27-02-16
    Location
    Παλαιο Φαληρο
    Posts
    321

    Default

    Quote Originally Posted by alphaprior View Post
    τα βραστα αυγα ειναι καλα η χανουν την αξια τους στο βρασιμο? γιατι ωμα ουτε γι αστειο..
    και τα βρασμενα λαχανικα? πχ μπροκολο?
    Οταν λεμε για αυγο παντα ειναι βραστο, αλλιως κινδυνευεις να παθεις δηλητηριαση. Εξαλου πως τρωγεται ενα ωμο αυγο, σαν μυξα ειναι.

  19. #19
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    23-03-14
    Posts
    3,552

    Default

    Quote Originally Posted by alphaprior View Post
    οχι το συμπληρωμα ειναι συμπληρωμα και το φαγητο ειναι απαραιτητο κανονας αυτο
    αλλα μπορουν να βοηθησουν στο στοχο
    απο υδατανθρακες δεν υπαρχει προβλημα... τους τρωω σε ποσοτητες....

    σχετικα τωρα με διαφορα ειδη τροφων
    πχ τηγανητες πατατες, ομελετα, καλαμαρακια.. ολα αυτα ειναι τηγανιτα.. δεν ειναι καλα αλλα πειραζει αν τα τρωω? ειδικα τηγ. πατατες... :)

    τα βραστα αυγα ειναι καλα η χανουν την αξια τους στο βρασιμο? γιατι ωμα ουτε γι αστειο..
    και τα βρασμενα λαχανικα? πχ μπροκολο?
    Καλημερα.Πιστευω πως μπορεις να δωσεις μονος σου την απαντηση για το αν με τιγανιτα αυγα και πατατες χτισανε σωμα τα παιδια εδω στο φορουμ.Μακρια απο αυτα τα ανθυγιεινα φαγητα(γιατι πρωτα απ'ολα ειναι αυτο).

    Τους υδατανθρακες, οπως και ολα τα υπολοιπα, πρεπει να τα τρως σε συγκεκριμενες ποσοτητες αν θελεις να εχεις συγκεκριμενο στοχο.

    Τα λαχανικα, αν εχεις καποιο θεμα στο εντερο, πχ Σ.Ε.Ε, καλο θα ειναι να τα κανεις στον ατμο για να μαλακωνουν.Αλλιως, αυτα που τρωγονται και ωμα(ντοματα αγγουρι λαχανο καροτο κλπ) τα τρως ετσι, και τα υπολοιπα(σπανακι μπροκολο κουνουπιδι κολοκυθακια μελιτζανες κ.α), τα μαγειρευεις!
    "Everyone works hard when they want to, when they get quick results, when it’s convenient to put forth effort. The best work hard when they don’t want to, when it’s inconvenient to give it that little extra effort... and that extra effort might be just what they need to place them on top." -Peter Vidmar

  20. #20
    New Member alphaprior's Avatar
    Join Date
    13-03-16
    Location
    Athens
    Posts
    37

    Default

    Quote Originally Posted by orck View Post
    Οταν λεμε για αυγο παντα ειναι βραστο, αλλιως κινδυνευεις να παθεις δηλητηριαση. Εξαλου πως τρωγεται ενα ωμο αυγο, σαν μυξα ειναι.
    για σαλμονελλα το ξερω αλλα καποιοι τα καταπινουν ωμα! ειναι πολυ καλο λενε αλλα και αηδιαστικο...

    και οσο για τα λαχανικα δεν εχω κανενα εντερικο προβλημα απλα ξερω οτι οταν τα βραζεις χανουν τις βιταμινες τους ενα μερος τουλαχιστον

    για τις πρωτεϊνες που ανεφερα στο 1ο post ξερει κανενας?

  21. #21
    Pumping Iron giotaras's Avatar
    Join Date
    15-12-13
    Location
    thessaloniki
    Posts
    481

    Default

    Τον καιρό που ξόδεψες για να βρεις όλα αυτά τα συμπληρώματα θα μπορούσες να στρώσεις πρώτα μία διατροφή και μετά να πας σε αυτά. Με γκοφρέτες και γλυκά που κολλάνε αυτά.
    Από την μία έχεις πολύ λίγες θερμίδες που πρέπει να τις ανεβάσεις ποιοτικά και από την άλλη λες ότι δεν μπορείς να φας και πολύ.
    Ούτε φυσικά και τα τηγανιτά είναι λύση.
    Κάνε ένα reset στην διατροφή σου, δες την με άλλο μάτι και τα συμπληρώματα βαλτα σαν το κερασάκι στην τούρτα.
    Όλα αυτά στα λέω φιλικά και καλοπροαίρετα.

  22. #22
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    23-03-14
    Posts
    3,552

    Default

    Quote Originally Posted by alphaprior View Post
    για σαλμονελλα το ξερω αλλα καποιοι τα καταπινουν ωμα! ειναι πολυ καλο λενε αλλα και αηδιαστικο...

    και οσο για τα λαχανικα δεν εχω κανενα εντερικο προβλημα απλα ξερω οτι οταν τα βραζεις χανουν τις βιταμινες τους ενα μερος τουλαχιστον

    για τις πρωτεϊνες που ανεφερα στο 1ο post ξερει κανενας?
    Impact Whey Protein Για 1 φορα την ημερα, ειναι οκ
    True Whey Ενω η αλλη ειναι false whey; :P
    Instant Oats Aπλα αγοραζες κανονικη βρωμη.......
    MyPre Δεν εχεις μαθει να τρως, τι το θελεις το Προ-εξασκητικο;
    Creatine Monohydrate Δεν εχεις μαθει να τρως, τι την θελεις την κρεατινη;
    Dextrose Μπορεις να κανεις εξισουν καλη/καλυτερη δουλεια με τα φρουτα.Και επισης, ΠΟΙΟΣ ΤΗΝ ΠΙΝΕΙ ΑΥΤΗ ΤΗ Μ#!@Α; Η γευση της ειναι απαισια.

    CLA Δεν σου χρειαζεται, γενικα.ΠΟΤΕ.
    BCAA PLUS Δεν σου χρειαζονται τωρα.
    OMEGA 3 1 καψουλα την ημερα ειναι οκ.
    Daily Vitamins 1 καψουλα την ημερα ειναι οκ.
    Alpha Men 1 καψουλα την ημερα ειναι οκ.
    Thermopure Δεν εχεις μαθει να τρως, γιατι να βαλεις θερμογενετικο;;;;


    Παμε τωρα στο ψητο.Κατσε διαβασε στο φορουμ πως να τρεφεσαι σωστα.Αλλοι δεν εχουνε να φανε, ή λενε το ψωμι ψωμακι, και συ εδω που σου λεμε ΦΑΕ φαγητο του Θεουλη αγνο και ωραιο, μας λες νταξει καλο το φαγητο αλλα θελω συμπληρωμα.ΤΙΠΟΤΑ δεν θα φτιαξει καλυτερα το σωμα σου απο το σωστ και αγνο φαγητο σε συνδυασμο με τονους υπομονης.
    "Everyone works hard when they want to, when they get quick results, when it’s convenient to put forth effort. The best work hard when they don’t want to, when it’s inconvenient to give it that little extra effort... and that extra effort might be just what they need to place them on top." -Peter Vidmar

  23. #23
    Pumping Iron orck's Avatar
    Join Date
    27-02-16
    Location
    Παλαιο Φαληρο
    Posts
    321

    Default

    Η φραση κλειδι εδω νομιζω οτι ειναι "για αρχαριο". Και εγω αρχαριος ειμαι και μου φαινονται περιττα και υπερβολικα ολα αυτα. Ξεκαθαριζω οτι με τα παραπανω αναφερομαι στον αρχαριο που πρωτα κοιταζει να φτιαξει καποιες σωστες συνηθειες και μετα θα βρεθουν και οι λεπτομεριες.
    Σαν αρχαριος προσπαθω να αυξησω τα γευματα με οτι καλυτερο μπορω, οταν το μαζεψω λιγο θα γραψω εδω ενα σχεδιο διατροφης για να μου πουνε κατι καλυτερο οι γνωστες.
    Για εμενα λοιπον στην παρουσα φαση ειναι ανωμαλια να φαω αυγο ωμο, περα απο τους διατροφικους κινδυνους ειναι αηδια σκετη. Εαν ειμουν αθλητης επαγγελματιας θα το εβλεπα αλλιως.
    Σε καμια περιπτωση δεν ειμαι σε θεση να σε συμβουλεψω να κανεις οτι εκανα και εγω (πηρα μια πρωτεινη whey για το πρωι με γαλα και βρωμη και μετα το γυμναστηριο με δεξτροζη).
    Last edited by orck; 13-03-16 at 21:09.

  24. #24
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    23-03-14
    Posts
    3,552

    Default

    Quote Originally Posted by orck View Post
    Η φραση κλειδι εδω νομιζω οτι ειναι "για αρχαριο". Και εγω αρχαριος ειμαι και μου φαινονται περιττα και υπερβολικα ολα αυτα. Ξεκαθαριζω οτι με τα παραπανω αναφερομαι στον αρχαριο που πρωτα κοιταζει να φτιαξει καποιες σωστες συνηθειες και μετα θα βρεθουν και οι λεπτομεριες.
    Στην παρουσα φαση προσπαθω να αυξησω τα γευματα με οτι καλυτερο μπορω, οταν το μαζεψω λιγο θα γραψω εδω ενα σχεδιο διατροφης για να μου πουνε κατι καλυτερο οι γνωστες.
    Για εμενα λοιπον στην παρουσα φαση ειναι ανωμαλια να φαω αυγο ωμο, περα απο τους διατροφικους κινδυνους ειναι αηδια σκετη. Εαν ειμουν αθλητης επαγγελματιας θα το εβλεπα αλλιως.
    Σε καμια περιπτωση δεν ειμαι σε θεση να σε συμβουλεψω να κανεις οτι εκανα και εγω, πηρα μια πρωτεινη whey για το πρωι με γαλα και βρωμη και μετα το γυμναστηριο με δεξτροζη.
    Γιατι να φας ωμο αυγο;!
    "Everyone works hard when they want to, when they get quick results, when it’s convenient to put forth effort. The best work hard when they don’t want to, when it’s inconvenient to give it that little extra effort... and that extra effort might be just what they need to place them on top." -Peter Vidmar

  25. #25
    Pumping Iron orck's Avatar
    Join Date
    27-02-16
    Location
    Παλαιο Φαληρο
    Posts
    321

    Default

    Quote Originally Posted by alphaprior View Post
    για σαλμονελλα το ξερω αλλα καποιοι τα καταπινουν ωμα! ειναι πολυ καλο λενε αλλα και αηδιαστικο...
    Αναφερθηκε παραπανω.

  26. #26
    New Member alphaprior's Avatar
    Join Date
    13-03-16
    Location
    Athens
    Posts
    37

    Default

    Τελικα μετρησα για πρωτη φορα τις θερμιδες που επαιρνα κατα την διαρκεια της ημερας και καταφερα να πιασω το στοχο συντηρησης +120 θερμιδες χαρη ομως σε ταραμοσαλατα και ταμπουλε που εχουν πολλες θερμιδες.
    Αλλα παω να σκασω... απο γλυκα εφαγα μονο ενα κομματακι σοκολατα δε κατεβαινει τιποτε αλλο.....

  27. #27
    Senior Bodybuilder Δεσμώτης's Avatar
    Join Date
    17-05-15
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    4,635

    Default

    Quote Originally Posted by alphaprior View Post
    οχι το συμπληρωμα ειναι συμπληρωμα και το φαγητο ειναι απαραιτητο κανονας αυτο
    αλλα μπορουν να βοηθησουν στο στοχο
    απο υδατανθρακες δεν υπαρχει προβλημα... τους τρωω σε ποσοτητες....

    σχετικα τωρα με διαφορα ειδη τροφων
    πχ τηγανητες πατατες, ομελετα, καλαμαρακια.. ολα αυτα ειναι τηγανιτα.. δεν ειναι καλα αλλα πειραζει αν τα τρωω? ειδικα τηγ. πατατες... :)

    τα βραστα αυγα ειναι καλα η χανουν την αξια τους στο βρασιμο? γιατι ωμα ουτε γι αστειο..
    και τα βρασμενα λαχανικα? πχ μπροκολο?
    Ο καλυτερος τροπος να ενταξεις φαγητα οπως τηγανητα ειναι να κατανοησεις την συχνοτητα που μπορεις να χεις ενα τετοιο πιατο,αφου αρχισεις να μετρας τις ποσοτητες και αφου δεχτεις τον αντικτυπο που θα χει μια τετοια επιλογη στο αποτελεσμα αλλα προτιστως στην υγεια σου.Απο κει και περα ειναι δικη σου επιλογη αλλα την απαντηση την ξερεις.Στα ωμα αυγα,ερευνες εχουν δειξει οτι το μαγειρευτω ειναι καλυτερη επιλογη σ οτι αφορα την πρωτεινη που θα παρεις απ τα ασπραδια.Ναι καποιοι τα τρωνε ωμα στην λογικη οτι "ειναι υγρο αρα αποροφιεται γρηγοροτερα αρα τελεια!" χωρις να λαμβανουν υποψη τους κινδυνους,το γεγονος οτι το μαγειρεμα ουσιαστικα κανει περισσοτερο βιοδιαθεσιμη την πρωτεινη απ το ασπραδι και επισης οτι η αποροφισιμοτητα μιας πρωτεινης εχει τον σκοπο της και στις περισσοτερες περιπτωσεις αθλησης γενικου πληθυσμου δεν χρειαζεται τοσο ξεψυρισμα.Οι πιο "σκεπτομενοι" απ τους αμυαλους που το κανουν αυτο τουλαχιστον το κανουν με παστεριομενο ασπραδι που οπως ειπα και πανω δεν εχει καποιο οφελος απεναντι στο μαγειρεμενο.Τωρα τα περι ταραμα.γλυκα κτλ ειναι στην κατηγορια της τηγανιτης πατατας με οσα ειπα πιο πανω.Για τα συμπληρωματα με καλυψε ο StreeGymnast.οποτε αφου υπολογισεις τις θερμιδες σου και τα μακρο σου κανε ενα πλανο να σε βοηθησουμε αναλογως
    Long long way to the top
    Long way down if you fall
    And it's a long way back if you get lost

  28. #28
    New Member alphaprior's Avatar
    Join Date
    13-03-16
    Location
    Athens
    Posts
    37

    Default

    εχω κανει ηδη το πλανο αλλα θα το αλλαξω λιγο μετα απ οσα διαβασα εδω
    τα CLA δεν θα τα παρω ετσι κι αλλιως δωρο ηταν


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Πρωτεϊνες (Proteins) & Bodybuilding
    By VR2 in forum Άρθρα Για Διατροφή, Συμπληρώματα Και Προγράμματα.
    Replies: 41
    Last Post: 09-09-16, 20:45
  2. Συμβουλές Bodybuilding Από Αρχάριο σε Αρχάριο
    By Deepblueman in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 10
    Last Post: 01-05-14, 11:22
  3. Διατροφή όγκου bodybuilding για αρχάριο!
    By adamz in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 6
    Last Post: 01-02-11, 03:03
  4. Σοβαρή Διατροφή Bodybuilding & Πρωτεΐνες
    By MXDaemon in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 5
    Last Post: 27-12-09, 22:12

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •