Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 10 of 10
  1. #1
    New Member nasa's Avatar
    Join Date
    02-05-14
    Posts
    13

    Red face Επιτέλους Ξεκινάω :)

    hey ho! καλως σας βρήκα!
    λοιπόν,έχω από χθές που ασχολούμαι με το φόρουμ/site κ προσπαθώ να βγάλω άκρη. Aχ, έχετε τόσες χρήσιμες πληροφορίες κι είμαι τόσο αρχάρια που πελάγωσα! ελπίζω να μπω στο κλίμα σιγά σιγά!

    Πόσταρα κι σε άλλο thread (?) τη διατροφή που μου είχε φτιάξει διαιτολόγος, αλλά αφού συμφωνήσαμε ότι δεν είναι καλή, θα προσπαθήσω να την τροποποίησω εδώ-εύχομαι να μην είναι πρόβλημα που ξαναγράφω για το "ζητημά μου" :D

    πρώτα πρώτα, είμαι 24 ετών , 1.62, κ σύνηθες βάρος 55 κιλά όμως λόγω κακής διατροφής κ απείρως καθιστικής ζωής το τελευταίο περίπου εξάμηνο, έφτασα τα 60 κιλά-νιώθω απαίσια,τόσο που δε θέλω να βγω απ το σπίτι.
    δεν ξέρω αν χρειάζεται να γράψω κι άλλες πληροφορίες για τα παρελθοντικά ( θα ήταν χρήσιμες;)

    προσωπικά, θα ήθελα να φτάσω τα 52 κιλά καθώς όταν ζύγιζα μια περιόδο τόσο, ένιωθα πολύ καλά, όμως μάλλον δεν έχει κ απόλυτη σημασία τι δείχνει ζυγαριά,ε; στόχος είναι να χάσω το πολύ λίπος μου κ να αποκτήσω μύες, αφού σύμφωνα κ με τα λεγόμενα της διαιτολόγου, αυτοί είχαν "καεί".

    ξεκινάω- συγγνώμη αν σας κούρασα ήδη!-

    πρωινό:
    3κσ βρώμη κ 1κσ πίτουρο βρώμης με νερό ή γάλα αμυγδάλου
    2 ασπράδια

    δεκατιανό:
    1 πορτοκάλι/ μήλο/αχλάδι και μισό κύπελλακι cottage

    μεσημεριανό:
    120-150γρ κοτόπουλο/κοκκινο κρέας/ψάρι
    ρύζι ολικής(πόσο;;;)
    σαλάτα με βραστά λαχανικά
    1κγ ελαιόλαδο

    (κ αν θέλω να φάω το αγαπημένο μου σπανακόρυζο ή φασολάκια; τι πρωτείνη να προσθέσω;μα πάλι κρέας;!)

    απογευματινό:
    10 αμύγδαλα + το άλλο μισό cottage

    βραδυνό:
    60 γρ κοτόπουλο/90γρ τόνος
    βραστή πατάτα (πόσο;;)
    σαλάτα με βραστά λαχανικά
    1κγ ελαιολαδο


    σύμφωνα με όσα διάβασα, το ιδανικό θα ήταν να υπολογίζω μακρος κ θερμίδες ευλαβικά, αλλά παιδιά, επειδή στο παρελθόν μου χε γίνει εμμονη η διατρόφη κ οι θερμίδες κ οι μετρήσεις , φοβάμαι τώρα πάλι να κολλήσω σε τέτοια ξανά...
    γι αυτό ίσως είναι κάπως πρόχειρο το πλάνο μου

    επιπλέον,
    μέσα στη μέρα προσπαθώ να εντάξω γυμναστήριο, αλλά οι ώρες δεν είναι κάθε μέρα ίδιες! κυρίως θα είναι το απόγευμα..άρα, πρέπει να αλλάξω το απογευματινό μου σε πρωτείνη κ υδ κ να βγαλω τα αμύγδαλα;


    ευχαριστώ εκ των προτέρων όποιον ήρωα καταφέρει να ασχοληθεί με το πλάνο μου!

  2. #2
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Καλορίζικο το λογκ σου! Πως ειναι το μικρό σου όνομα;

    Αν αγχώνεσαι από τώρα με θερμίδες και μακροθρεπτικά, ξεκίνα βήμα βήμα και στην πορεία θα γίνεσαι πιο συγκεκριμένη στις μετρήσεις σου.
    Οι δικές μου προτάσεις είναι :

    Πρωινό
    3 κουταλιές της σούπας βρώμη και 1 κουταλιά πίτουρο βρωμης σε 1 ποτήρι γάλα αμυγδάλου
    2 ασπράδια και 1 ολόκληρο αβγό

    Δεκατιανό
    1/2 κεσεδάκι κότατζ
    1 φρούτο

    Μεσημεριανό
    οτιδήποτε κρεατικό ψαρικό όσο η παλάμη σου (περίπου 100γρ)
    1 φλυτζάνι βρασμένο ρύζι ή μια μέτρια πατάτα
    πράσινη σαλάτα με 1κγ ελαιόλαδο

    Αν θες λαδερό ή όσπριο φάε μια μετρια μερίδα χωρίς να προσθέσεις έξτρα κρέας.


    Απογευματινό
    μισό κεσεδάκι κότατζ ή 1 κεσεδάκι γιαούρτι 2% στραγγιστό
    2 ρυζογκοφρέτες
    10 αμύγδαλα

    Βραδινό

    100γρ σολωμό ή άλλο ψάρι ή κοτόπουλο
    σαλάτα με 1κγ λάδι


    Απλά πράγματα δηλαδή, μεχρι να βρεις τη σειρά σου και να ξεκινήσεις να γίνεσαι πιο συγκεκριμένη.
    Το πλάνο αυτό δες το ως μεταβατικό σε σχέση με αυτό που ακολουθούσες μέχρι τώρα. Οσο προχωράς θα κανεις αλλαγες και θα το τελειοποιείς ακριβώς προσαρμοσμένο στα μέτρα σου.
    Last edited by Kardoula; 15-03-16 at 01:26.

  3. #3
    New Member nasa's Avatar
    Join Date
    02-05-14
    Posts
    13

    Default

    Καρδούλα, ευχαριστώ πάρα πολύ για το χρόνο σου <3 <3
    με λένε Νάνσυ!

    απορία 1:
    τις ρυζογκοφρέτες θα μπορούσα να τις αντικαταστήσω με κάτι άλλο; όχι ότι έχω κ ιδιαίτερο πρόβλημα δηλ, αλλά αν υπάρχει εναλλακτική... ;)

    απορία 2:
    τηρώ το πρόγραμμα αυτό ακόμη κ τις μέρες που θα πηγαίνω γυμναστήριο; 4 απογευματα/βδομ: οι 2 φορές θα είναι το ομαδικό με βάρη που έχει το γυμναστήριο κ οι άλλες 2 μάλλον κάτι σε αερόβιο

    απορία 3: (βλέπεις, τη βάζω στο τέλος κάααανοντας ότι δε με πολυνοιάζει, για να ξορκίσω το κακό)
    κανέναν πόντο να περιμένω να χάσω το πρώτο 10ήμερο ή είναι νωρίς;
    όχι όχι, δε με νοιάζουν οι παραλίες και τα καλοκαίρια(τα σιχαίνομαι!) Να νιώσω επιτέλους λίγο άνετα με τον εαυτό μου θέλω!
    Last edited by nasa; 15-03-16 at 01:46.
    "...and be a simple kind of man, be something you love and understand"

  4. #4
    New Member nasa's Avatar
    Join Date
    02-05-14
    Posts
    13

    Default

    helloooo!
    ως τώρα έφαγα ό,τι μου προτείνατε μέχρι το μεσημεριανό δηλ
    στις 8μιση θα πάω για μια ώρα γυμανστήριο σε ομαδικό πρόγραμμα με βάρη. να φάω και το βραδυνό πρίν πάω κ μετά, στις 9μιση, να φάω κάτι σε πρωτείνη;
    "...and be a simple kind of man, be something you love and understand"

  5. #5
    Senior Bodybuilder DIVER's Avatar
    Join Date
    29-08-11
    Location
    Αθήνα-Νέα Ιωνία
    Posts
    8,865

    Default

    Καλορίζικο το log και καλή επιτυχία στους στόχους σου.
    BP:120
    BSQ:160
    DL:190
    OHP:87,5

  6. #6
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Γεια σου Νάνσυ, εμένα με λένε Ειρήνη.

    απορία 1:
    τις ρυζογκοφρέτες θα μπορούσα να τις αντικαταστήσω με κάτι άλλο; όχι ότι έχω κ ιδιαίτερο πρόβλημα δηλ, αλλά αν υπάρχει εναλλακτική... ;)
    Με μισό φρούτο

    απορία 2:
    τηρώ το πρόγραμμα αυτό ακόμη κ τις μέρες που θα πηγαίνω γυμναστήριο; 4 απογευματα/βδομ: οι 2 φορές θα είναι το ομαδικό με βάρη που έχει το γυμναστήριο κ οι άλλες 2 μάλλον κάτι σε αερόβιο

    Σκέψου να κάνεις 4 προπονησεις με βάρη μόνη σου συν αερόβια (είτε σε ομαδικό είτε μετά τα βάρη στον διάδρομο ή ελλειπτικό ή στατικό ποδήλατο). Θα δεις πολύ καλύτερα αποτελέσματα στο σώμα σου. Αλλά ξεκινα τώρα έτσι και στην πορεία το αλλάζεις.

    απορία 3: (βλέπεις, τη βάζω στο τέλος κάααανοντας ότι δε με πολυνοιάζει, για να ξορκίσω το κακό)
    κανέναν πόντο να περιμένω να χάσω το πρώτο 10ήμερο ή είναι νωρίς;
    όχι όχι, δε με νοιάζουν οι παραλίες και τα καλοκαίρια(τα σιχαίνομαι!) Να νιώσω επιτέλους λίγο άνετα με τον εαυτό μου θέλω!

    Μη βιάζεσαι. Θα έρθει το αποτελεσμα όταν θα έχεις συνέπεια σε αυτό που κάνεις.


    Quote Originally Posted by nasa View Post
    helloooo!
    ως τώρα έφαγα ό,τι μου προτείνατε μέχρι το μεσημεριανό δηλ
    στις 8μιση θα πάω για μια ώρα γυμανστήριο σε ομαδικό πρόγραμμα με βάρη. να φάω και το βραδυνό πρίν πάω κ μετά, στις 9μιση, να φάω κάτι σε πρωτείνη;
    Ό,τι σου έχουμε γράψει ενδεικτικά παραπάνω. Πριν τη γυμναστική θα έχεις ένα ελαφρύ σνακ όπως για παράδειγμα γιαουρτι με φρούτο και μετά οταν γυριζεις σπίτι γεύμα με πρωτείνη και λαχανικά με λάδι (αν είναι το τελευταίο σου).

  7. #7
    New Member nasa's Avatar
    Join Date
    02-05-14
    Posts
    13

    Default

    ευχαριστώ, ευχαριστώ! θα ενημερώνω κάθε Κυριακή!
    καλό βράδυ :) :*
    "...and be a simple kind of man, be something you love and understand"

  8. #8
    New Member nasa's Avatar
    Join Date
    02-05-14
    Posts
    13

    Default

    χελλοοοου κ πάλι!
    λοιπόν, τις τελευταιες 6 μερες ετρωγα τα εξης:
    -40γρ βρωμη +κανελλα+στεβια σε νερό και 2 σπραδια
    - μιση μπανάνα κ 2 ασπραδια μετά το γυμναστήριο ή αν δεν πήγαινα πρωί γυμναστήριο 1 φρουτο και 7 αμυγδαλα
    -περίπου 100-120 γρ κρεας/ψαρι κ βραστα λαχανικά με μια κγ λάδι και λίγη βραστή πατάτα η ρύζι η ψωμί
    -πατάτα και 2 σπράδια ή φρουτο και 7 αμυγδαλα
    - κοτοπουλο/τονος γυρω στα 100 γρ και σαλάτα με μια κγ ελαιόλαδο

    συν 3λιτρα νερο+ πρασινο τσαι+ροφημα λουίζας..είμαι εθισμένη σ αυτά, πάντα είμαι με μια κούπα στο χέρι!

    μία μέρα έφαγα 50 γρ σοκολάτ και μία μέρα έφαγα μία φετα ψωμί του τοστ το βράδυ.
    αυτά από φαγητό.

    γυμναστήριο πήγα 5 μέρες εκ των οποίων οι 3 ήταν ομαδικό βάρη για όλο το σώμα (αυτή τη βδομάδα θα ξεκινήσω κ τα βάρη μόνη μου) και οι άλλές δύο ήταν ένα ομαδικό που λέγεται flexy kick και είναι αερόβιο με ασκήσεις από kick boxing, πολύ μ αρεσε!

    ΑΛΛΑ... από κιλά.. περίπου μισό με 1 πάνω..εντάξει, δεν περίμενα κ θαύματα..αλλα όχι κ αύξηση :(
    Last edited by nasa; 21-03-16 at 22:41.
    "...and be a simple kind of man, be something you love and understand"

  9. #9
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Kατσε βρε κοριτσαρα,
    με 2 φορες την εβδομαδα αεροβια με ομαδικο προγραμμα, τι περιμενεις να δεις;! Αν θες ουσιαστικο αποτελεσμα, πρεπει να οργανωσεις τις αεροβιες σου και τις προπονησεις σου.
    Με ομαδικα δεν γινεται δουλεια!
    Θα εχεις στανταρ αεροβιες 4-5 φορές την εβδομάδα. Και προπονηση με βαρη 4 φορες την εβδομαδα ο κοσμος να χαλασει. Ολο αυτο με συνεπεια και σωστο προγραμματισμο.

  10. #10
    New Member nasa's Avatar
    Join Date
    02-05-14
    Posts
    13

    Default

    οοοκ! θα κλεψω χρονο απ τον υπνο,δε γινεται αλλιως! :) ευχαριστώ
    "...and be a simple kind of man, be something you love and understand"


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Ξεκινάω τρέξιμο !
    By GuRu in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 0
    Last Post: 12-04-06, 09:57

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •