Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 14 of 14
  1. #1
    New Member
    Join Date
    06-02-16
    Location
    crete,greece
    Posts
    35

    Default Τι Πρωτείνη να Πάρω;

    καλησπερα, ηθελα να σας ρωτησω ποια πρωτεινη προτεινετε για αυξηση ογκου, και 2 ακομα ερωτησεις

    διατροφη κανω ισοθερμιδικη (προς το παρον, μετα θα ξεκινησω υπερθερμιδικη) και στοχος μου ειναι να βαλω κιλα, μεχρι τωρα εχω παρει 2 2κιλες συνολικα και ηταν whey isolated zero με 85γρ πρωτεινης ανα 100. τιμη γυρω στο 50ρικο με μεταφορικα. βαρος 2.270γρ
    σκεφτομαι να δοκιμασω κατι διαφορετικο αυτη την φορα οποτε σας ακουω, :) (εκτος αν πιστευετε οτι ειναι καλη λυση τοτε να την ξαναπαρω)

    κατι ακομα, απο οτι εχω συμπαιρανει δεν παιζει τοσο μεγαλο ρολο το ποτε θα παρουμε το συμπληρωμα (δηλαδη πρωι πριν το γυμναστηριο, μετα η το βραδυ) ισχυει;
    εγω προσωπικα την επερνα παντα μετα την προπονηση μια φορα την μερα.

    και μια τελευταια ερωτηση.. απο τι διαβασα πρεπει να παιρνουμε συμπληρωμα ακομα και τις μερες που δεν παμε γυμναστηριο, σωστα΄;

  2. #2
    Advanced Bodybuilder jesueah's Avatar
    Join Date
    09-05-14
    Location
    Αθήνα
    Posts
    734

    Default

    2 κιλα whey 85 γραμμαρια πρωτεινης στα 100 με 50 ευρω? Εισαι σιγουρος?Επισης δεν παιζει τοσο μεγαλο ρολο ΑΝ θα παρουμε συμπληρωμα οχι το ποτε,διοτι πρεπει να υπαρχει μια σωστα δομημενη διατροφη πρωτα για να τη συμπληρωσει. Δεν θυμαμαι αν την εχεις ανεβασει στην αναλογη κατηγορια,οταν την τελειοποιησεις τοτε ΑΜΑ θες τσεκαρε κριτικες στις διαφορες whey.
    Being negative and lazy is a disease that leads to pain,hardship,depression,poor health and failure.
    Be proactive and give a damn to achieve success!

    P.H.


    Some days it's not about health or good looking... It's just therapy!!

  3. #3
    New Member
    Join Date
    06-02-16
    Location
    crete,greece
    Posts
    35

    Default

    ναι προσφορα ητανε, κανονικα εχει 57 ευρω.. για το θεμα διατροφης το εχω συζητησει αρκετες φορες οποτε πιστευω ειμια καλυμενος σε αυτον τον τομεα

  4. #4
    Pumping Iron giotaras's Avatar
    Join Date
    15-12-13
    Location
    thessaloniki
    Posts
    481

    Default

    Δηλαδή λες ότι τελειοποιησες την διατροφή σου και δεν είδες αποτελέσματα ;Πόσο καιρό την ακολουθείς ;
    Εδώ λες ότι ΘΑ ξεκινήσεις υπερθερμιδικα.
    Ξεκίνα πρώτα, δες πως θα σου πάει, κάνε τυχόν διορθώσεις και αν δεις ότι σκαλώνεις κάπου έλα πάλι εδώ να το συζητήσουμε.
    Θέλω να σου πω να μην την πάρεις, ειδικά του όγκου που έχει μέσα άχρηστες θερμίδες. Ξόδεψε τα λεφτά σου σε καλό και ποιοτικό φαΐ.
    Όσο για την ποσότητα που λες μπορείς φυσικά να την πάρεις και σε οφ μέρες και αυτό αν τύχει και χάσεις κάποιο από τα γεύματα σου.

  5. #5
    New Member
    Join Date
    06-02-16
    Location
    crete,greece
    Posts
    35

    Default

    ειμαι απο τις περιπτωσεις hardgainers και skinny fat δλδ αδυνατος σε ολο το σωμα και επιπλεον λιπος στην περιοχη της κοιλιας, οποτε μου προτεινανε να ξεκινησω με ισοθερμιδικη για ναχασω την κοιλια και μετα υπερθερμιδικη για να βαζω ομοιοομορφα βαρος.
    σχεδον 1μιση μηνα προσπαθω να την τηρησω (προσπαθωντας λεγοντας οτι μπορει να ξεφυγω λιγο στις ωρες που τρωω τα γευματα) αναλυτικα εχω ανεβασει στο προφιλ μου προηγουμενα threads 2 ειναι ολα κ ολα που λεω αναλυτικα την διατροφη μου και τις λιπομετρηση, αν δεν βαριεσαι μπορεις να ριξεις μια ματια. γενικα φοβαμαι οτι αμα ξεκινησω απο τωρα υπερθερμιδικη ειδικα στην περιοχη της κοιλιας θα ξεφυγω, φουσκωνει αποτομα θελω να πω η κοιλια μου ενω ταυτοχρονα στο υπολοιπο σωμα δεν βλεπω διαφορα..

  6. #6
    New Member Kand's Avatar
    Join Date
    04-03-16
    Location
    Αθηνα
    Posts
    67

    Default

    Φίλε μου μπορεί να το έχεις δει παντού και να σε κουράσει αλλά ΦΑΕ από την στιγμή που έχεις ένα μυϊκό υπόβαθρο όπως φαίνεται στην φωτογραφία δούλεψε πάνω Του θα βρεις άπειρα άρθρα για αερόβια προπόνηση όσο αφορά το λίπος για να το κάψεις από εκεί και περα προσπάθησε να τρως ισοθερμιδικα και έως και 200 θερμίδες σημαντικό είναι αν η διατροφή σου δεν είναι σοβαρή δεν υπάρχει λόγος για κάποιο συμπλήρωμα! υπάρχουν αναλυτικά λίστες με τρόφιμα αν θες να φτιάξεις μια διατροφή μόνος σου ! Τέλος πάρε μια απλή πρωτεΐνη και βάλε μέσα στον δικό σου υδατάνθρακα και έτσι έχεις μια πρωτεΐνη "ογκου" ο χρονισμός τον συμπληρωμάτων παίζει αλλά όχι σε όλα τα συμπλήρωματα για παράδειγμα η πρωτεΐνη έχει καλύτερη απορρόφηση και αποτέλεσμα όταν πίνετε μετά την προπόνηση κατευθείαν η και σαν πρωινό γεύμα γεμίζει το αίμα μάς αμινοξέα τα οποία με την σειρά τους βοηθούν στην πρωτεινοσυνθεση και στην αναδόμηση του μυϊκού Ιστού! Ρίξε λίγο διάβασμα στο forum Και θα σου λυθούν όλες οι απορίες

  7. #7
    New Member
    Join Date
    06-02-16
    Location
    crete,greece
    Posts
    35

    Default

    καλησπερα φιλε, εχω ψαχτει αρκετα και την διατροφη την εχω φτιαξει συμφωνα με αυτα που εχω διαβασει απο εδω και πιστευω ειναι αρκετα καλη, απλα το προβλημα με μενα ειναι στην κοιλια :\ στην φωτογραφια φενεται ετσι επειδη ειχα αδειο στομαχι και σφιγγομουνα ειναι και το φως κτλπ, κανονικα αμα χαλαροσω οι κατω κοιλιακοι σχεδον χανονται..για αυτο θελω να τηρησω ισοθερμιδικη προς το παρον και καθολου επιπλεον θερμιδες μεχρι να φυγει η κοιλια, και μολις φυγει τοτε ξανασυζηταμε.. τελοςπαντων να μην ξεφευγουμε απο το βασικο θεμα που ειναι της πρωτεινης.. πιστευεις η συγκεκριμενη που παιρνω ειναι καλη επιλογη?

  8. #8
    Advanced Bodybuilder jesueah's Avatar
    Join Date
    09-05-14
    Location
    Αθήνα
    Posts
    734

    Default

    Να κοιτας στα συστατικα να ειναι ορου γαλακτος και να μην εχει 'κατωτερες' πηγες. Απο κει και περα καθε εταιρεια ειναι διαφορετικη και αναλογα τα οικονομικα του ο καθενας πορευεται.Επισης αν θες ντε και καλα θερμιδες απο το ροφημα παρε μια πολλων πηγων που εχει τσιμπημενες συνηθως τιμες υδατ/κα και λιπους και οχι τις 'ογκου' ,mass κτλ που ειναι ουσιαστικα ζαχαρη.Αν εμεινες ικανοποιημενος απο διαλυτοτητα,γευση και τιμη και αφου ακολουθεις πιστα πλανο διατροφης,γιατι να μην ξαναπαρεις την ιδια...
    Being negative and lazy is a disease that leads to pain,hardship,depression,poor health and failure.
    Be proactive and give a damn to achieve success!

    P.H.


    Some days it's not about health or good looking... It's just therapy!!

  9. #9
    New Member
    Join Date
    06-02-16
    Location
    crete,greece
    Posts
    35

    Default

    αλλα οσο πιο πολυ διαβαζω απο ανρθωπους που ειδαν αλλαγη στο σωμα τους, οι περισοτεροι δεν παιρνανε καθολου πρωτεινη, αλλα κρεατινη και πολυβιταμινες,, και γω εκ πειρας ξερω μερικους φιλους μου που τελικα απο τοτε π αρχισαν να παιρνουν κρεατινη ειδαν τρομερη διαφορα.. εγω παλι δεν το πιστευω (ως ενα βαθμο) οτι μονο με φαγητο θα δεις διαφορα και οχι απο την κρεατινη.. γιατι τους φιλους μου τους ξερω και μιλαγαμε για αυτο το θεμα και ηταν ειλικρινης και μου λεγανε οτι οσο τρωγανε και πριν τοσο τρωγανε απο τοτε π αρχισαν να παιρνουν κρεατινη. δεν λεω σιγουρα και το φαγητο παιζει ρολο αλλα δεν φτανει μονο αυτο απο οτι εχω συμπαιρανει εκ πειρας.
    Last edited by alexandros_mrk; 17-03-16 at 00:57.

  10. #10
    Senior Bodybuilder Kruphix's Avatar
    Join Date
    16-03-15
    Posts
    1,414

    Default

    Quote Originally Posted by alexandros_mrk View Post
    αλλα οσο πιο πολυ διαβαζω απο ανρθωπους που ειδαν αλλαγη στο σωμα τους, οι περισοτεροι δεν παιρνανε καθολου πρωτεινη, αλλα κρεατινη και πολυβιταμινες,, και γω εκ πειρας ξερω μερικους φιλους μου που τελικα απο τοτε π αρχισαν να παιρνουν κρεατινη ειδαν τρομερη διαφορα.. εγω παλι δεν το πιστευω (ως ενα βαθμο) οτι μονο με φαγητο θα δεις διαφορα και οχι απο την κρεατινη.. για τους φιλους μου τους ξερω και μιλαγαμε για αυτο το θεμα και ηταν ειλικρινης και μου λεγανε οτι οσο τρωγανε και πριν τοσο τρωγανε απο τοτε π αρχισαν να παιρνουν κρεατινη. δεν λεω σιγουρα και το φαγητο παιζει ρολο αλλα δεν φτανει μονο αυτο απο οτι εχω συμπαιρανει εκ πειρας.
    Μια πολυβιταμινη δεν ειναι κακο να παρεις. Η πρωτεινη και η κρεατινη ειναι αχρειαστες. Η κρεατινη κανει δουλεια αλλα οχι ετσι οπως τα παρουσιαζουν οι φιλοι σου. Δες πως δουλευει και τι κανει και θα καταλαβεις τι εννοω αδερφε.
    Υπαρχουν πολλα μελη που εινια προχωρημενα χωρις να αγγιξουν συμπληρωματα. Εστιασε στην διατροφη!

  11. #11
    New Member
    Join Date
    06-02-16
    Location
    crete,greece
    Posts
    35

    Default

    φιλε μου συμφωνω μαζι σου αλλα απο τι εχω καταλαβει ειναι αναλογα τον καθε οργανισμο, εχω διαβασει τι κανει η κρεατινη και δεν ειναι πως μου την παρουσιαζουν οι φιλοι μου.. ειναι οτι εγω τους ειδα πως αλλαξαν και οι 3ης. σε ενα χρονο ακριβως..
    τελοςπαντων λεω να περιμενα ενα μηνα ακομα μονο με πρωτεινη και διατροφη και αμα παλι δεν δω διαφορα θα δοκιμασω και την κρεατινη.

  12. #12
    Senior Bodybuilder Kruphix's Avatar
    Join Date
    16-03-15
    Posts
    1,414

    Default

    Quote Originally Posted by alexandros_mrk View Post
    φιλε μου συμφωνω μαζι σου αλλα απο τι εχω καταλαβει ειναι αναλογα τον καθε οργανισμο, εχω διαβασει τι κανει η κρεατινη και δεν ειναι πως μου την παρουσιαζουν οι φιλοι μου.. ειναι οτι εγω τους ειδα πως αλλαξαν και οι 3ης. σε ενα χρονο ακριβως..
    τελοςπαντων λεω να περιμενα ενα μηνα ακομα μονο με πρωτεινη και διατροφη και αμα παλι δεν δω διαφορα θα δοκιμασω και την κρεατινη.
    Μα προφανως σε ενα χρονο θα αλλαξεις! :P
    τι διαφορα να δεις σε ενα μηνα φιλε μου; το σωμα θελει χρονο για να εχει μια διαφορα που θα ειναι ορατη με το ματι!
    Μην εισαι μπροστα σε ενα καθρεφτη καθε μερα. Χαλαρωσε και θα ερθουν οι αλλαγες

  13. #13
    New Member
    Join Date
    06-02-16
    Location
    crete,greece
    Posts
    35

    Default

    εγω δεν στο διευκρινησα λαθος μου.. απο τελη οκτωμβριου ξεκινησα σωστη διατροφη κ εντατικα γυμναστηριο, απλα απο τον φεβρουαριο αρχιζα να καταγραφω συγκεκγριμενα τι τρωω και εκανα κατι μικρες αλλαγες , αλλα και παλι τους υπολοιπους μηνες δεν σημαινει οτι ετρωγα οτι νανε..
    και σε αυτους τους 4 μηνες θα επρεπε να δω διαφορα και δεν εχω δει εκτος απο τα ποδια

  14. #14
    Senior Bodybuilder IronAddict's Avatar
    Join Date
    14-09-12
    Location
    new york
    Posts
    1,499

    Default

    Quote Originally Posted by alexandros_mrk View Post
    εγω δεν στο διευκρινησα λαθος μου.. απο τελη οκτωμβριου ξεκινησα σωστη διατροφη κ εντατικα γυμναστηριο, απλα απο τον φεβρουαριο αρχιζα να καταγραφω συγκεκγριμενα τι τρωω και εκανα κατι μικρες αλλαγες , αλλα και παλι τους υπολοιπους μηνες δεν σημαινει οτι ετρωγα οτι νανε..
    και σε αυτους τους 4 μηνες θα επρεπε να δω διαφορα και δεν εχω δει εκτος απο τα ποδια
    Μην ενθουσιαζεσαι απο αυτα που λενε τα αλλα παιδια..το καθε παιδι μπορει να λεει και να λεει αλλα αυτο δε σημαινει οτι ισχυει. Η κρεατινη δεν σε χτιζει απο μονη της ουτε δουλευει καλυτερα απο το φαγητο. Θα σου αυξησει την δυναμη ναι, αλλα η δουλεια στο γυμναστηριο και στο φαγητο θα σου δωσει το μονιμο και καλο αποτελεσμα. Το οτι αλλαξαν τα σωματα τους σε ενα χρονο η σε οσο καιρο αλλαξαν δεν εχει να κανει με την κρεατινη αλλα με αυτα εδω:γυμναστικη, διατροφη, newbie gains, γονιδια..το συμπληρωμα αντε ενα 5% και πολυ..P.S. newbie gains εννοω οτι ως αρχαριος κανεις πιο γρηγορες διαφορες στο σωμα σου και το σωμα σου ως φρεσκο χτιζεται πιο ευκολα τον πρωτο καιρο δηλαδη. Η διατροφη ειναι το παν..εσυ κανεις κατι λαθος τωρα καθεσαι και συγκρινεις την κρεατινη με τη διατροφη η ακομη την εξυψωνεις παραπανω..λαθος..προχωροντας θα καταλαβεις οτι η διατροφη θα σου φερνει τις συνεχεις αλλαγες.
    '' THE ONE WHO DOESN'T FALL, DOESN'T STAND UP ''


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Να παρω πρωτεινη η οχι?
    By stelios1313 in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 1
    Last Post: 25-01-15, 12:47
  2. Τι Πρωτείνη Να Πάρω;
    By mitsosbraxami in forum Συμπληρώματα Διατροφής Bodybuilding
    Replies: 3
    Last Post: 17-12-12, 18:48
  3. Να παρω πρωτεινη ή κρεατινη ?
    By KonstantinosV in forum Συμπληρώματα Διατροφής Bodybuilding
    Replies: 9
    Last Post: 06-12-12, 01:32
  4. Να πάρω πρωτείνη?
    By thorkor28 in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 4
    Last Post: 29-03-12, 15:14
  5. Γιατί να πάρω πρωτείνη?
    By PEPI in forum Συμπληρώματα Διατροφής Bodybuilding
    Replies: 0
    Last Post: 06-01-06, 07:37

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •