Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 5 of 5
  1. #1

    Default βοηθεια υπολογισμος μακρος

    αποφασισα να μην το παω με το περιπου και να φτιαξω μια ακρηβεις διατροφη...εκανα κατι υπολογισμους απο την βοηθεια ενος τοπικ εδω περα και μου εβγαλε οτι χρειαζομαι 2757 θερμιδες την ημερα
    στοχος μου ειναι να μην χασω κιλα μιας και πιστευω εχω χασει αρκετο λυπος και το σωμα αχλαδι που ειχα εχει εξαφανιστη...θελω απλα να βαλω ποιοτικα κιλα
    τι ποσοστα πρωτεινων/λιπος,υδατανθρακα χρειαζομαι

    ευχαριστω προκαταβολικα

  2. #2
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Όλα εξαρτώνται από το τι διατροφή και σε τι θερμίδες κινείσαι τώρα. Με βάση αυτό σταδιακά θα αρχίζεις να αυξάνεις, κυρίως από υδατάνθρακα. Μετά όσο προχωράς, πας βλέποντας και κάνοντας. Πάντα μικρές αλλαγές, αξιολογείς και συνεχίζεις.

  3. #3

    Default

    γιατι να αυξησω περισσοτερο υδατανθρακα εγω που αυτη την περιοδο εχω ως στοχο να παρω 3-4 καλα κιλα θα επρεπε να τρωω περισσοτερο πρωτεινη σωστα?

  4. #4
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    23-03-14
    Posts
    3,552

    Default

    Quote Originally Posted by nikos_cisse View Post
    γιατι να αυξησω περισσοτερο υδατανθρακα εγω που αυτη την περιοδο εχω ως στοχο να παρω 3-4 καλα κιλα θα επρεπε να τρωω περισσοτερο πρωτεινη σωστα?
    O υδατανθρακας ειναι το μακροσυστατικο αυτο που θα σε βοηθησει να εχεις περισσοτερη ενεργεια για δυνατοτερες προπονησεις,και αρα να μπορεσεις να αυξησεις το βαρος σου σταδιακα.Η πρωτεινη ειναι δομικο συστατικο των μυων, βοηθαει στη διατηρηση της ηδη υπαρχουσας μυικης σου μαζας αλλα και τροφοδοτει τους μυες σου προκειμενου να μεγαλωσουν/αναπτυχθουν.Η Ειρηνη μεσα απο το ποστ της εχει μια λογικη.Αυτη ειναι η εξης: Εσυ, το πως αντιδρα το σωμα σου σε συγκεκριμενες θερμιδες αλλα και σε συγκεκριμενα ποσοστα μακροσυστατικων, θα το βρεις σταδιακα, διοτι δεν ειναι ολοι οι ανθρωποι το ιδιο, ουτε ανταποκρινονται το ιδιο στις αναλογιες μακροσυστατικων.Ετσι για παραδειγμα, ξεκινας με ενα "γενικο κανονα", που λεει:Βρες τις υποτιθεμενες θερμιδες συντηρησης σου(εσυ λες οτι σου εβγαλε 2700-2800 χοντρικα).Παρε ~2γρ πρωτεινης για καθε κιλο σωματικου βαρους που εχεις, και ~0,8γρ λιπαρων/kg σωματικου βαρους, και τις υπολοιπες θερμιδες σου βαλτες στον υδατανθρακα και ξεκινα να φτιαχνεις το πλανο σου με βαση αυτο τον οδηγο.Στην πορεια σου εσυ, θα κανεις καποιες διαπιστωσεις για τον εαυτο σου.Για παραδειγμα, μπορει με αυτες τις αναλογιες να εισαι πολυ κομπλε, αλλα μπορει και να μην εισαι.Δινεις λοιπον, ή οπως ειπε και η Kardoula,ΑΞΙΟΛΟΓΕΙΣ σε βαθος χρονου πως δουλεψε πανω σου η συγκεκριμενη αναλογια, και αν ο στοχος σου επιτυγχανεται, τοτε συνεχιζεις σε αυτο το μοτιβο (που στην προκειμενη περιπτωση ειναι να κανεις πχ μια αυξηση 100-200 θερμιδων απο υδατανθρακες).Ολα ειναι δοκιμη-αποτυχια, και βλεποντας και κανοντας.Βαζεις εναν γενικο κανονα πανω στις θερμιδες αυτες, τον ακολουθεις, το σωμα σου αντιδρα, κοιτας αν σε εξυπηρετει ή οχι, και απο κει και περα κανεις τις "ρυθμισεις" σου εσυ!

    Ελπιζω να εγινα κατανοητος.Ο,τι αλλο χρειαστεις, ρωτα το ελευθερα!
    "Everyone works hard when they want to, when they get quick results, when it’s convenient to put forth effort. The best work hard when they don’t want to, when it’s inconvenient to give it that little extra effort... and that extra effort might be just what they need to place them on top." -Peter Vidmar

  5. #5

    Default

    σε ευχαριστω πολυ για το χρονο σου φιλε μου με εκανες να καταλαβω πολλα!

    με τις πραξεις που εκανα μου εβγαλε 150 γραμμαρια πρωτεινης...εδω προσθεσα 10 γραμμαρια περισσοτερα
    56 γραμμαρια λυπους
    και οι θερμιδες που εμειναν τις διαιρεσα δια του 4 για να βρω τα γραμμαρια του υδατανθρακα τα οποια μου εβγαλε ειναι 400
    με λιγα λογια
    πρωτεινη 150
    υδατανθρακας 400
    λυποι 56

    αν τα εχω ολλα σωστα θα ετοιμασω ενα διατροφικο πλανο και θα το ποσταρω στο φορουμ να μου πειτε αποψεις...


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Μάκρος Άσπρης Μπαγκέτας
    By GymManiac17 in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 5
    Last Post: 13-09-14, 04:40
  2. Βοήθεια με μάκρος.
    By Giwrgosgr in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 3
    Last Post: 07-12-12, 23:14
  3. Βοήθεια Με Υπολογισμό Θερμίδων Και Μάκρος
    By kostantina in forum Διατροφή & Συμπληρώματα Για Γυναίκες
    Replies: 1
    Last Post: 07-11-12, 00:32
  4. Μέτρηση Τροφών Και Υπολογισμός Μάκρος
    By kriti 1988 in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 8
    Last Post: 26-10-12, 09:37
  5. Υπολογισμός Ημερησίων Θερμίδων - Βοήθεια
    By soniak1409 in forum Διατροφή & Συμπληρώματα Για Γυναίκες
    Replies: 20
    Last Post: 08-06-11, 22:36

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •