Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 4 of 4
  1. #1

    Default Θα μου προτείνατε να ξεκινησω κρεατινη?

    Ειμαι 23 χρονων, 1,70 υψος και 66~67 κιλά. Ασχολουμαι απο μικρος με αθληματα. Απο τα 15 ξεκινησα γυμναστηριο και πηγαινα περιστασιακα για 2~3 μηνες ανα χρονο, τα τελευταια 4 χρονια πηγαινω κολυμβητηριο 4-5φορες τη βδομαδα εκτος 3~4 μηνων το χειμωνα και κανω προγραμμα 2,500~3,000 χιλιομετρων. Παραλληλα πηγαινω για τρεξιματακι και ειμαι γραμμενος σε γυμναστηριο εδω και 3 μηνες(πληρωσα χρονο) που πηγαινω αραια και που γιατι η αισθηση με τα βαρη δεν μου δημιουργει την ιδια αισθηση με το κολυμβητηριο. Το θεμα ειναι οτι παροτι εχω καταληξει σε γυμναστικες που δεν εχουν σχεση με πολλα βαρη (κολυμβητηριο,μονοζυγο καμσεις, ελλειπτικο,) λογω ψιλοενοχλησεων στη μεση πλατη δεν ξερω τι πρεπει να κανω για να βελτιωσω ακομα περισσοτερο το σωμα μου ,περισσοτερο εμφανισιακα αλλα και για αποκτηση δυναμης. Η αληθεια ειναι οτι προσεχω τη διατροφη μου και εχω ενα καλο σωμα απλα θελω το κατι παραπανω . Θελω να ακολουθηαω ενα διατροφολογιο που θα μου αποσωσει τα μεγιστα Παλαιοτερα ειχα αγορασει ενα κουτι whey αλλα δεν εκανα σωστη χρηση αραια και που και το σταματησα. Το θεμα ειναι σκεφτομαι να αγορασω καποιο συμπληρωμα που θα με βοηθησει στη γραμμωση αλλα να μη χασω μυ. Σκεφτομαι να δοκιμασω κρεατινη. Επισης να αναφερω οτι λογω αωματικης ασκησης η κρεατινινη πολλες φορες που εκανα αιματολογικες ηταν αρκετα αυξημενη, οταν τη σταματουσα επεφτε, δεν εχω θεμα με νεφρα. Η κρεατινη θα βοηθησει? Επηρεαζει την αυξηση της κρεατινινης? Τι μου προτεινετε?

    Μπορώ να περιγράψω ένα μέσο καθημερινό γεύμα μου.
    Π.Χ 10.30-11.00-------------------------------------- 1/2 κιλό γιαούρτι ή 3/4 λίτρου γάλα με 4 κουταλιές δημητριακά ολικής+ 2 κουταλιές βρώμη+ κάποιο κομμενο φρούτο+ μια χουφτα ξηρους καρπούς+ μια κουταλία φυστικοβούτηρο, + 2 αυγά βραστά 4 φορές τη βδομάδα για πρωινό
    16.00-------------------------------------------------- (λόγω κολύμβηση δεν τρώω τις προηγούμενες ωρες) μια μπανανα
    16.30-------------------------------------- μεσημεριανό , ένα μεγάλο γεύμα π.χ σημερα κοτόπουλο με πατατες και λαχανικα στο φούρνο και σαλάτα
    20.00-------------------------------------- φετες γαλοπούλα
    21.00---------------------------------------- 4 τηγανητά αυγά ή κρέας ( συνήθως κοτ'οπουλο) με σαλάτα

    Πιστευετε ότι η χρηση κρεατινης θα με βοηθούσε? θα μου προτεινατε να δοκιμασω? σκεφτομαι να κανω λήψη για 4 βδομαδες με 2-3γρ τη μερα και τις πρωτες 4 μερες μερες 5γρ. ( εχω δει τις αναφορες σε δοσοληψια με κυκλους ή boost tις πρωτες μερες), με διαλλειμα 4 βδομαδων και επαναληψη. Αν ναι καλο θα ηταν παραλληλη χρηση πρωτεινης? ο μονος λογος που θα ημουν θετικος ειναι γιατι διαβασα οτι με παραλληλη χρηση ελλατωνονται οι πιθανοντητες γαστρεντερικων θεματων. Δηλαδή καποιο τροπο που να μειωνει τις πιθανες παρενεργειες, που απο τι ειδα δεν εχει... Δηλαδή, ψηνομαι απο τι κατλαβατε να δοκιμασω κατι τετοιο? θα με αποτρεπατε ή θα συμφωνουσατε?............ Αυτο που θελω ειναι γραμμωση και ελαχιστα μυικη αναπλαση....

  2. #2
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Πρωτίστως δώσε βάση στη διατροφή σου πριν σκεφτείς για οποιδήποτε συμπλήρωμα.
    Αυτή ειναι η βάση, το θεμέλιο της προσπάθειάς σου. Και το συγκεκριμένο πλάνο που ακολουθείς είναι λίγο... ό,τι να ναι φίλε μου.
    Επίσης αφιέρωσε χρόνο να δεις τι ακριβώς κάνει η κρεατίνη και πως δουλεύει.

  3. #3

    Default

    Quote Originally Posted by Kardoula View Post
    Πρωτίστως δώσε βάση στη διατροφή σου πριν σκεφτείς για οποιδήποτε συμπλήρωμα.
    Αυτή ειναι η βάση, το θεμέλιο της προσπάθειάς σου. Και το συγκεκριμένο πλάνο που ακολουθείς είναι λίγο... ό,τι να ναι φίλε μου.
    Επίσης αφιέρωσε χρόνο να δεις τι ακριβώς κάνει η κρεατίνη και πως δουλεύει.
    Σε ευχαριστω για την απαντηση αλλα δε μου λες κατι που δε ξερω. Η διατροφη είναι το παν... για την κρεατινη εχω ψαξει απο το google και εχω διαβασει αρκετα αρθρα.......... μεταξυ αλλων καπου αναφερει πως: Πρωταρχικά, η κρεατίνη μελετάται ως ουσία που μπορεί να βοηθήσει στη μείωση του σωματικού λίπους. Υπάρχουν προκαταρκτικά ευρήματα που καταδεικνύουν ότι οι αθλητές με την πρόσληψη συμπληρωματικής κρεατίνης όχι μόνο κερδίζουν άπαχη σωματική μάζα αλλά χάνουν και σωματικό λίπος. Θεωρητικά αυτό συμβαίνει γιατί όταν στο ανθρώπινο σώμα προστίθεται άπαχη μάζα όπως π.χ. περισσότεροι μύες, αυξάνεται ο μεταβολισμός και επομένως το σώμα γίνεται αποδοτικότερο ως προς την καύση θερμίδων. Προφανώς, σε μια τέτοια περίπτωση, το αναμενόμενο τελικό αποτέλεσμα είναι η ελάττωση του σωματικού λίπους. Επιπλέον, υπάρχουν σοβαρά δεδομένα που ενισχύουν την άποψη ότι η κρεατίνη διευκολύνει την απώλεια σωματικού λίπους μέσω πρόσθετων βιοχημικών μηχανισμών, πέραν δηλαδή του μηχανισμού αύξησης της μυϊκής μάζας. Η έρευνα γύρω από τον ακριβή τρόπο με τον οποίο προκαλείται η απώλεια λίπους συνεχίζεται με εντατικούς ρυθμούς.

    Στο ποστ περιγραφω την κατασταση μου και το προβληματισμο μου.. με επιχειρηματα μονο πειθομαι το 'ο,τι ναναι δε μου λεει κάτι,. Επίσης απο ενα ποστ δε μπορω να κανω και την καλυτερη περιγραφη της περιπτωσημου και μπορει να μπερδευω καποια πραγματω για να δωσω μια εικονα. Μπορει να μην το πετυχαινω....

  4. #4
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Και θα στο ξαναπω.. η διατροφη σου θελει φτιαξιμο φιλε μου!! Το λες και μονος σου η διατροφη ειναι το παν. Εδω καλα καλα δεν ξερεις να τρως, τι την θες την κρεατινη. Και οχι δεν βοηθαει στο χασιμο λιπους ούτε στη γράμμωση. Tωρα αν βαριεσαι να φτιαξεις τα γευματα σου και ψαχνεις για το μαγικο συμπληρωμα που θα σε γραμμωσει.. αλλο κεφαλαιο αυτο.
    Με τηγανητά αβγά, φετες γαλοπουλα ως γευμα και διατροφη που δεν ξερεις καν ποσες θερμιδες καταναλωνεις και θα το ξαναπω.. διατροφη ο,τι να ναι, δεν εχει νοημα να ψαχνεται για κατι αλλο.


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Να ξεκινήσω να πινω καφε;
    By Venum in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 7
    Last Post: 30-03-15, 12:22
  2. Πως Να ξεκινήσω;
    By SexyMiss29 in forum Συμπληρώματα Διατροφής Bodybuilding
    Replies: 2
    Last Post: 16-01-15, 22:51
  3. Να Ξεκινήσω Κολυμβητήριο;
    By andrunner in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 5
    Last Post: 27-03-14, 00:19
  4. Νέο Μέλος - Συμβουλές Για Το Πως Να Ξεκινήσω!
    By Julio123 in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 6
    Last Post: 03-03-12, 09:24
  5. box vs Kick boxing (Τι να ξεκινήσω)
    By simos in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 6
    Last Post: 08-06-09, 12:56

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •