Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 31 to 50 of 50
  1. #31
    Forum Team iLikeBB's Avatar
    Join Date
    26-08-12
    Location
    Αθήνα
    Posts
    6,642

    Default

    Να μην ξανανοιξουμε το θεμα με τα 3ωρα γευματα αλλά τοσο καιρο ετρωγα 5 γευματα ανα 4 ωρες...Οι ποσοτητες στο καθε γευμα ξεφευγαν πολυ (420γρ++ ρυζι) που ηταν υπερβολικα δυσκολο να παει κατω...
    Με 6 γευματα και 300γρ ρυζι σε καθε γευμα τρωω σε 10 λεπτά

    Πως γινεται να φας 3300 θερμιδες σε 3 ή 4 γευματα ενω στα 5 παλευεις να τα κατεβασεις;
    Προσωπικα πιστεύω οτι κ ανα 4 ωρες να φας δεν τρεχει κατι,ειδικα στον ογκο που οι ποσοτητες ειναι και μεγαλες αλλά τα 6 γευματα ηταν και θα ειναι πιο πρακτικα απο τα 5 τα 4 ή τα 3...

    Ψυχαναγκασμος παντως δεν ειναι,εκτος κι αν το κανεις με το ζορι....2 χρονια σχεδον με καθαρη διατροφη ψυχαναγκασμο δεν εχω νιωσει ποτέ ειδικα τωρα με 6 γευματα που πανε κατω κατ' ευθείαν

  2. #32
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,853

    Default

    Δεν υπάρχει καλύτερος ψυχαναγκασμός από το να τρως

  3. #33
    Forum Team Mazda 6's Avatar
    Join Date
    18-02-06
    Location
    Chania, Crete, Greece.
    Posts
    19,309

    Default

    Quote Originally Posted by iLikeBB View Post
    Πως γινεται να φας 3300 θερμιδες σε 3 ή 4 γευματα ενω στα 5 παλευεις να τα κατεβασεις;
    Λέγεται "If It Fits To Your Macros", ενώ υπάρχει νεότερη τάση με ονομασία "Flex Eating". Εγώ δεν τα κατηγορώ, ούτε τα πυροβολώ.

    Αλλά μετά από δοκιμή έχω καταλήξει σε παρόμοια με τα δικά σου συμπεράσματα, όπως και στο ότι δεν είχα το αποτέλεσμα που έχω με την απλή καθιερωμένη διατροφούλα σε στυλ "keep it simple".

    Έχω επίσης παρατηρήσει σε πόσους δεν δουλεύει, λόγω της δουλειάς μου στο Be Fit. Τέλος έχω δει πόσο καλύτερα δουλεύουν τα απλά και τα πεπατημένα σε όσους τους παίρνει σωματικά να κάνουν "ταρζανιές".
    Άχι και χιόνι να 'μουνα στα όρη του Αλικάμπου,
    να λιώνω να ποτίζουνται τα λούλουδα του κάμπου...

    Αλίκαμπος, Αποκόρωνας, Χανιά, Κρήτη!!!

  4. #34
    Senior Bodybuilder Δεσμώτης's Avatar
    Join Date
    17-05-15
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    4,635

    Default

    Νομιζω οτι οι περισσοτεροι συγκλινουν στο 3-5 ωρεςστο θεμα αποσταση γευματων οποτε απο κει και περα ειναι θεμα lifestyle,προτιμησεων,δυσκολιας στην πεψη αλλα και σε μερικες περιπτωσεις καταληγει να ναι ψυχαναγκασμος.Απο ενα σημειο και μετα ειναι δηλαδη θεμα εξατομικευσης.Για τον λογο αυτο καταλαβαινω κι εσενα που τα πιο συχνα γευματα σε βοηθανε στο να καθεται καλυτερα το φαγητο αλλα επειδη βλεπω απ τον εαυτο μου οτι αν αντι 5 γευματων ειχα 4 οπως το πρωινο μου που ειναι γεματο και ειναι γυρω στις 850 θερμιδες αλλα ανετα παω 1.5 ωρα μετα για προπονηση γιατι μου καθεται ανετα καταλαβαινω και την αντιπερα οχθη :)
    Long long way to the top
    Long way down if you fall
    And it's a long way back if you get lost

  5. #35
    Forum Team iLikeBB's Avatar
    Join Date
    26-08-12
    Location
    Αθήνα
    Posts
    6,642

    Default

    Quote Originally Posted by Kardoula View Post
    Δεν υπάρχει καλύτερος ψυχαναγκασμός από το να τρως



    Αρκει να εχεις να φας,εγω θα νιωθω ψυχαναγκασμο οταν και αν δεν θα χω λεφτα για καποιο λογο να φαω καθαρα!!


    Σταύρο αυτα τα If It fits your macros οπως εχεις ξαναπει και εχουμε πει ειναι για τους λιγους τυχερους που και πετρες να φανε,δε θα λιπωσουν οι υπολοιποι κοινοι θνητοι θελουμε καθαρο φαγητο δυστυχώς ή ευτυχως

    (Βλεπε μερικους-μερικους ΠΑΝΟ!!)

  6. #36
    Senior Bodybuilder Leo 11's Avatar
    Join Date
    27-06-11
    Location
    Cyprus
    Posts
    14,554

    Default

    Quote Originally Posted by Labros13 View Post
    Λεο επειδη ειδα αυτο το ποστ αυτο που μπορεις να κανεις σαν λυση ειναι να βαλεις μικρη ποσοτητα απο καρυδια σε καποιο γευμα.Καθως περιεχουν ομεγα-3 αρα την ελαχιστη ποσοτητα που χρειαζομαστε θα την εχεις καλυψει και αρα θα μπορεις να ''κοψεις'' απο τα υπολοιπα.Εγω καπως ετσι το προσεγγιζα σε ενα γευμα.Ειτε ετσι συνδυαζοντας τα με απαχη πηγη πρωτεινης(γαλοπουλα) ειτε εβαζα μονο του σολωμο.Με αυτα δεν ξεφευγεις στα fat μεσα στη μερα,ακομα και low-fat να κινεισαι.

    Απλη τροφη για σκεψη και επιλογες δινω.Εσυ σιγουρα ξερεις καλυτερα,ειδικα το σωμα σου και τους συνδυασμους τροφων που σε βολευουν.
    Λαμπρο να σου πω την αληθεια δεν πείθομε ότι οι φυτικες πηγες ωμεγα 3 λιπαρων είναι ισοτιμες με τις ζωικες και αυτό είναι ένα θεμα που παντα ειχα και με τιποτα δεν καταφερα να με μεταπεισω ότι και αν διαβασα (ετσι και αλλιως αμυγδαλα εχω στη διατροφή μου και μαλλον θα τα αφήσω στο πρωινο)...θα μου πεις και τωρα παλι ψαρι δεν τρωω αλλα δεν θα είναι το ιδιο αν τα κοψω όλα τα λιπαρα μαχαιρι...

    Οποταν θα το προχωρήσω και μαλλον θα παρω ένα συμπλήρωμα ω3 απο το φαρμακειο να το βαλω πριν τον υπνο (αφαιρώντας εδώ τα αμυγδαλα) μαζι με το ανθοτυρο και ισως κρατησω και τα αμυγδαλα που εχω στο πρωινο...

    Οποταν αρχιζω απο Δευτερα...κοβωντας ελαιολαδο/αβοκαντο και μενοντας μονο με αμυγδαλα σε πρωινο και προ υπνου (παραλληλα αυξανω και τον υδατανθρακα μου για να ισοζυγισω την θερμιδικη μου προσληψη)...μετα αν δω και με παιρνει αυτή η προσεγγιση της διατροφης (εχω δηλαδή την τωρινη μου διαθεση) θα αφαιρεσω και τα αμυγδαλα με μια μικρη δοση ω3 σε σκευασμα του τυπου 0,5-1γρ...

    Φυσικα θα της δωσω λιγο χρονικο περιθωριο για να δω αν οντως μπορει να μου δουλεψει...νομιζω μεχρι αρχες Μαιου θα εχω μια μικρη εικονα και μετα θα πραξω αναλόγως...
    Last edited by Leo 11; 26-03-16 at 21:08.
    Βιάστηκες να φύγεις...Σου εύχομαι γλυκό καιρό και καλά κυνήγια να έχεις. Κράτησε μου ενα καρτέρι δίπλα σου...Όπως παλιά...
    sanguine tuo...

  7. #37
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    23-03-14
    Posts
    3,552

    Default

    Kusta, εγω βλεπω πως καθε φορα που πεφτει κουβεντα για ερευνα,ΤΣΟΥΠ, ριχνεις στο τραπεζι κατι "προχω" ιδεες, σε φαση "και τι εγινε αν κανουμε 3 ή 6 γευματα",το ενα ειναι υπερβολικο, τ'αλλο ψυχαναγκαστικο.Εγω παιδια θα μιλησω για την καμπουρα μου, εικονες μου εχετε, ξερετε ποιος ειμαι και πως ειμαι.

    Εγω θα συμφωνησω με τον Σταυρο,ΠΡΟΣΕΞΤΕ ΟΜΩΣ. Συμφωνω οχι μονο να γινει poll, αλλα, στην απαντηση τη γραπτη απο κατω, να ποσταρουμε και μια φωτογραφια μας με λεζαντα "ειμαι ο Ταδε, τρωω 3 γευματα απο 1000 θερμιδες και δειχνω ετσι".Να ξεχωρισουμε και μεις στο μυαλο μας αλλα και τα νεα μελη, ποιος τα λεει αυτα που λεει και πως ειναι και γιατι να τον εμπιστευτουμε.Ετσι, θα μπει ο νεος φιλος και θα πει "εγω θελω να δειχνω σαν τον Μητσο τον μετριο, και οχι σαν τον mazda τον υπερβολικο". Γιατι εγω το κατανοω, στο φορουμ εδω δεν μπαινουν ολα τα ατομα για να δειχνουν σαν τον Σταυρο ή τον Παντελη ή τον Δημητρη, ή την Ειρηνη. Θελουνε μετρια αποτελεσματα.Εγω ειμαι μεσα, εχουμε να βγαλουμε πλανα εδω που θα γελαει και το παρδαλο κατσικι.

    Ετσι λοιπον, για να μην βγω τελειως off, συμπερασματικα η ερευνα που με βοηθησε πολυ να αναθεωρησω καποια πραγματα ειναι "Χρονισμος και συνολο γευματων VS Calories in-calories out σε διατροφη bodybuilding". Οποιος λεει οτι με 3 γευματα IIFYM δειχνει καλυτερα απο 6 γευματα με "bro food" , με την προυπόθεση οτι υπηρχε συνεπεια ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ 6ΜΗΝΟΥ, εγω θα παω να φουνταρω.
    "Everyone works hard when they want to, when they get quick results, when it’s convenient to put forth effort. The best work hard when they don’t want to, when it’s inconvenient to give it that little extra effort... and that extra effort might be just what they need to place them on top." -Peter Vidmar

  8. #38
    Forum Team Mazda 6's Avatar
    Join Date
    18-02-06
    Location
    Chania, Crete, Greece.
    Posts
    19,309

    Default

    Όχι, μην φουντάρεις!!! Παρε το ασανσέρ!!!

    ΧΑΧΑΧΑΧΑ

    Εαν βάζαμε στο παιχνίδι έρευνες σε επίπεδο Men's Health, θα μπορούσα να γράψω 3 τουλαχιστον (οι δυο με προτεινόμενο διαιτολόγιο και ασκησιολόγιο) που δοκίμασα σαν παχύσαρκος. Ε μην πω αποτελέσματα κλπ...
    Άχι και χιόνι να 'μουνα στα όρη του Αλικάμπου,
    να λιώνω να ποτίζουνται τα λούλουδα του κάμπου...

    Αλίκαμπος, Αποκόρωνας, Χανιά, Κρήτη!!!

  9. #39
    Senior Bodybuilder Δεσμώτης's Avatar
    Join Date
    17-05-15
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    4,635

    Default

    Ελα απο εδω Πανο.Μενω δευτερο.Να χουμε παρεα στο φουνταρισμα!
    Long long way to the top
    Long way down if you fall
    And it's a long way back if you get lost

  10. #40
    New Member DimitrisTrikala's Avatar
    Join Date
    14-03-16
    Location
    Trikala city
    Posts
    35

    Default

    Ξεκινώντας ως νέος τελείως ψαρωμένος σχετικά τι είναι διατροφή σωστή άσκηση, ψάχνωντας από δω κι από εκεί διάφορες έρευνες σχόλια κτλπ. Χωρίς να ρωτήσω κανέναν ίσως λάθος μου κράτησα κάποια βασικά πράγματα (κατά την γνώμη μου) απ όλα αυτά για να χάσω λίπος και να βάλω τον μεταβολισμό να δουλέψει ξανά.

    Να κάνω συχνά γεύματα,Τους πρώτους μήνες έκανα 2-3 γεύματα στη συνέχεια τα έκανα 3+ πλέον είμαι στα 4 +. δεν είδα να έχει σημασία πολύ πόσα γεύματα θα κάνω αλλά στο τέλος της ημέρας αν έφτασα τα μάκρος μου.

    2ο και πιο σημαντικό για μένα που δεν επερνα συμπλήρωμα πρωτεΐνης αμέσως μετά την άσκηση ήταν το μάξιμουμ 2 ώρες να έχω φάει ένα γεμάτο γεύμα από πρωτεΐνη και υδατάνθρακα (εννοείτε καλό υδατάνθρακα) .

    3ο που δούλεψε πάνω μου από την πρώτη μέρα έως σήμερα κρατάω χαμηλά τα λιπαρά μου και έχω σχετικά πάνω τον υδατάνθρακα που με βοήθησε πολύ στις αποδόσεις και παράλληλα έχανα αρκετό λίπος.

    4ο σημαντικότερο πολύ αερόβιο με βάρη.

    Αυτα με βοηθησαν πολυ να χασω ολη την κοιλια που ειχα.
    Ολα ειναι στο μυαλο
    Ελεγξε το μυαλο σου &
    Θα ελεγχεις το σωμα σου.

  11. #41
    Senior Bodybuilder kusta80's Avatar
    Join Date
    02-08-04
    Location
    LaRiSa.
    Posts
    1,465

    Default

    Street Gymnast, θα σε απαντησω. Αυτη τη στιγμη, εδω μεσα ειμαι απο τα παλιοτερα μελη μαζι με το πολυ, αλλους 10. Εχω αποδειξει οτι δεν ειμαι καποιο τρολ που θα ποσταρει μονο για να σπειρει ζιζανια αλλα για να εκφρασω την αποψη μου, οταν νιωθω οτι πρεπει να το κανω (αυτο δεν κανουν ολοι αλλωστε εδω μεσα?)

    Το οτι αυτη μου η αποψη, μπορει να βρισκει πολλους αντιθετους, δεν με ενοχλει, οπως δεν ενοχλουμαι απο πολλες αντιθετες αποψεις συνανθρωπων μου. Δεν θα ειρωνευτω, προσβαλλω, οποιον πιστευει κατι διαφορετικο απο μενα, δικαιωμα του/μου ειναι.

    Εκφραζοντας λοιπον την αποψη μου, λεω οτι για μενα ηταν αγχωτικο το να κοιταω το ρολοι και να λεω «περασαν 3 ωρες, πρεπει να φαω κατι» γιατι ετσι μου μαθαν πριν 20 χρονια οι 'παλιοι' των γυμναστηριων. Οταν αρχισα να δοκιμαζω κατι διαφορετικο του στυλ, λιγοτερα γευματα, οποτε πεινουσα κ χωρις το κλασσικο σολωμο-αγγουρι, ειδα οτι σωματικα παρεμενα ιδιος κ ζουσα πιο ελευθερα. Επαναλαμβανω: Αποψη μου ειναι.

    Να τονισω οτι ποτε δεν διεκδικησα δαφνες για το σωμα μου, δεν ηταν αυτοσκοπος να φτασω το δικο σας επιπεδο κ δεν μπορω να κανω τις θυσιες που κανετε εσεις. Ειμαι πολυ καλυτερος απο το μεσο ορο, στο 1.91, 88 κιλα και 12% λιπος στα 35 μου, παιζω ακομα μπασκετ, ποδοσφαιρο (κανονικα σε ομαδες τοπικου επιπεδου) κ μου αρεσει πανω απόλα ο ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΣ.

    Το αν πρεπει για να κατεβει καποιος σε αγωνες ή να φτασει σε τοπ φορμα 'δερμα τσιγαροχαρτο', να κανει 6-7 γευματα κλπ, δεν το γνωριζω. Γνωριζω ομως οτι μπορει να γινει πολυ καλυτερος απο το μεσο ορο (να αδυνατισει, ή να παρει καποια μυικα κιλα) με αυτα που υποστηριζω εγω. Νομιζω οτι η πλειοψηφια των χιλιαδων μελων που μπαινουν εδω, αυτο θελουν να επιτυχουν κ ειμαι σιγουρος οτι διαβαζοντας τις δικες σας θυσιες, τουλαχιστον οι μισοι απογοητευονται κ τα παρατανε. Το βλεπουμε στα γυμναστηρια καθημερινα. Αυτο θελουμε απο αυτο το φορουμ?
    Knowing is not enough,you must apply
    Willing is not enough,you must do!

  12. #42
    Senior Bodybuilder Δεσμώτης's Avatar
    Join Date
    17-05-15
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    4,635

    Default

    Νομιζω ολα γυρνανε γυρω απ το τι θελω απ τον εαυτο μου και την προσπαθεια μου.Τα ατομα που μπαινουν στο φορουμ μπορει να θελουν κατι πιο ανετο γιατι αυτο ταιριαζει στον τροπο ζωης τους γιατι δεν τους νοιαζει τοσο γιατι ισως το βλεπανε ψυχαναγκαστικα η θα το βλεπανε αλλα υπαρχουν και ατομα που ζητανε το καλυτερο του εαυτου τους.αλλωστε στο τελος της μερας ειναι αποφαση του καθενος οτι διαβαζει,μαθαινει,του λενε κτλ πως θα τα εφαρμοσει και αν τα εφαρμοσει.Το flex dieting και το iifym δυστυχως εχει παρει ασχημο ονομα και φημη και υπαρχουν πολλες εκφρασεις του.Και το χειροτερο ειναι οτι το κακο ονομα το πηρε απ τους ιδιους που το εφαρμοζουν.Οσοι το κανουν ετσι οπως το χω δει,διαβασει,εφαρμοσει φασιζεται σε ερευνες,σε εφαρμογες,σε δεδομενα και ακολουθει καποιους "κανονες" οπως καθε διατροφικο πλανο.Τωρα ακριβως τι κανεις δεν ξερω αλλα για μενα το σημαντικο ειναι αυτο που κανουμε να ανταποκρινεται στον τροπο ζωης που θελουμε και μας αρεσει να χουμε και με βαση της αξιωσεις που εχουμε απ τον τροπο αυτον που επιλεγουμε!
    Long long way to the top
    Long way down if you fall
    And it's a long way back if you get lost

  13. #43
    Senior Bodybuilder kusta80's Avatar
    Join Date
    02-08-04
    Location
    LaRiSa.
    Posts
    1,465

    Default

    Δεσμωτης, συμφωνω ΑΠΟΛΥΤΑ.
    Knowing is not enough,you must apply
    Willing is not enough,you must do!

  14. #44
    Advanced Bodybuilder Labros13's Avatar
    Join Date
    07-01-13
    Location
    Keratsini
    Posts
    1,039

    Default

    Φιλε Kusta εγω θα συμφωνησω σε γενικες γραμμες με το ποστ σου,γι αυτο και παντα αναφερω σε σχολια οτι ολα ειναι σχετικα,δεν υπαρχουν απολυτες απαντησεις σε ερωτηματα και ολα εχουν να κανουν με το στοχο του καθενος.Θα σου θεσω ενα ερωτημα ομως?Εισαι σιγουρος οτι δεν εχεις ειρωνευθει αυτους που μπορει να πιστευουμε κατι διαφορετικο απο εσενα?Γιατι εγω νομιζω οτι το εχεις κανει,και οχι μια φορα.Και δε μιλαω απαραιτητα για το οτι εγινε σε αυτο εδω το φορουμ.
    Φιλικα

  15. #45
    Senior Bodybuilder kusta80's Avatar
    Join Date
    02-08-04
    Location
    LaRiSa.
    Posts
    1,465

    Default

    Φιλε Λαμπρο,σαφως και εχω, δεν διεκδικω το αλαθητο! Εσυ δεν εχεις?
    Εσενα ποια ερευνα σε επηρεασε περισσοτερο?
    Knowing is not enough,you must apply
    Willing is not enough,you must do!

  16. #46
    Advanced Bodybuilder Labros13's Avatar
    Join Date
    07-01-13
    Location
    Keratsini
    Posts
    1,039

    Default

    Φυσικα και κανουμε λαθη,εξαλλου ειναι ενας τροπος βελτιωσης και αυτοελεγχου αυτος.Δεν κρινω το λαθος σου,κρινω το οτι ειπες ψεμματα.Συγγνωμη αν παρερμηνευσες.Αν ρωτας για το αν εχω ειρωνευθει ατομα που κανουν ''θυσιες'' οπως ανεφερες(δεν τις θεωρω θυσιες αλλα αυτη ειναι αλλη συζητηση) οχι δεν το εχω κανει ποτε,εξαλλου ειμαι ενας απο αυτους.Αν καποια στιγμη με εχεις δει να το κανω οπουδηποτε,ευχαριστως θα ηθελα να μου το πεις.

    Εμενα με ειχες βοηθησει αρκετα η ερευνα που ειχαν βαλει 2 ομαδες αθλουμενων(προχωρημενοι αν θυμαμαι καλα) και του εβαλαν στο leg extention με διαφορετικο φορτιο στην καθεμια.Τους ζητησαν απλα να φτασουν failure.Η μια ομαδα αν θυμαμαι καλα αποτυγχανε στις 6-12 και η αλλη στις 25-30.Στο τελος της ερευνας(δε θυμαμαι διαρκεια) τα αποτελεσματα σε υπερτροφια ηταν ομοια.Η μονη διαφορα ηταν στη δυναμη,οπου η ομαδα Α σαφεστατα δυναμωσε περισσοτερο.Η συγκεκριμενη ερευνα με βοηθησε στο να ξεφυγω απο το ''κλισε'' του 6-12 για υπερτροφια και να ενταξω διαφορα ευρη επεναληψεων,λαμβανοντας βεβαια και υπ οψιν τις διαφορες στο ειδος των μυικων ινων της εκαστοτε ομαδας.
    Last edited by Labros13; 28-03-16 at 10:41.

  17. #47

    Default

    Ως παλιά καραβάνα αν μπορώ να αυτο-χαρακτηριστώ έτσι, στην εποχή που έκανα βάρη και αναφέρομαι τέλη δεκαετίας 80, δεν είχαμε έρευνες ούτε μελέτες.
    Μακάρι να υπήρχαν γιατί σίγουρα θα μας έδειχναν και επιστημονικά κάποια πράγματα. Όμως θεωρώ ότι μέσω της πρακτικής και της προσωπικής αξιολόγησης μπορεί ο καθένας από μας να βγάλει τις δικές του μελέτες.
    Κανείς δεν έχει τα δικά μου στατιστικά, τις δικές μου ιδιαιτερότητες, τις δικές μου δυνατότητες, το δικό μου γονίδιο. Σίγουρα κάποια βασικά πράγματα δουλεύουν σε όλους, αλλά στην πράξη ο καθένας θα δει τι δουλεύει και τι όχι πάνω του.
    Δεν κλείνουμε τα μάτια στην επιστήμη, ούτε την ακολουθούμε τυφλά.
    Last edited by The Myth; 19-06-18 at 22:58.

  18. #48
    Pumping Iron
    Join Date
    21-12-20
    Location
    Bristol UK
    Posts
    445

    Default

    Quote Originally Posted by kusta80 View Post
    Street Gymnast, θα σε απαντησω. Αυτη τη στιγμη, εδω μεσα ειμαι απο τα παλιοτερα μελη μαζι με το πολυ, αλλους 10. Εχω αποδειξει οτι δεν ειμαι καποιο τρολ που θα ποσταρει μονο για να σπειρει ζιζανια αλλα για να εκφρασω την αποψη μου, οταν νιωθω οτι πρεπει να το κανω (αυτο δεν κανουν ολοι αλλωστε εδω μεσα?)

    Το οτι αυτη μου η αποψη, μπορει να βρισκει πολλους αντιθετους, δεν με ενοχλει, οπως δεν ενοχλουμαι απο πολλες αντιθετες αποψεις συνανθρωπων μου. Δεν θα ειρωνευτω, προσβαλλω, οποιον πιστευει κατι διαφορετικο απο μενα, δικαιωμα του/μου ειναι.

    Εκφραζοντας λοιπον την αποψη μου, λεω οτι για μενα ηταν αγχωτικο το να κοιταω το ρολοι και να λεω «περασαν 3 ωρες, πρεπει να φαω κατι» γιατι ετσι μου μαθαν πριν 20 χρονια οι 'παλιοι' των γυμναστηριων. Οταν αρχισα να δοκιμαζω κατι διαφορετικο του στυλ, λιγοτερα γευματα, οποτε πεινουσα κ χωρις το κλασσικο σολωμο-αγγουρι, ειδα οτι σωματικα παρεμενα ιδιος κ ζουσα πιο ελευθερα. Επαναλαμβανω: Αποψη μου ειναι.

    Να τονισω οτι ποτε δεν διεκδικησα δαφνες για το σωμα μου, δεν ηταν αυτοσκοπος να φτασω το δικο σας επιπεδο κ δεν μπορω να κανω τις θυσιες που κανετε εσεις. Ειμαι πολυ καλυτερος απο το μεσο ορο, στο 1.91, 88 κιλα και 12% λιπος στα 35 μου, παιζω ακομα μπασκετ, ποδοσφαιρο (κανονικα σε ομαδες τοπικου επιπεδου) κ μου αρεσει πανω απόλα ο ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΣ.

    Το αν πρεπει για να κατεβει καποιος σε αγωνες ή να φτασει σε τοπ φορμα 'δερμα τσιγαροχαρτο', να κανει 6-7 γευματα κλπ, δεν το γνωριζω. Γνωριζω ομως οτι μπορει να γινει πολυ καλυτερος απο το μεσο ορο (να αδυνατισει, ή να παρει καποια μυικα κιλα) με αυτα που υποστηριζω εγω. Νομιζω οτι η πλειοψηφια των χιλιαδων μελων που μπαινουν εδω, αυτο θελουν να επιτυχουν κ ειμαι σιγουρος οτι διαβαζοντας τις δικες σας θυσιες, τουλαχιστον οι μισοι απογοητευονται κ τα παρατανε. Το βλεπουμε στα γυμναστηρια καθημερινα. Αυτο θελουμε απο αυτο το φορουμ?
    Από υη δική μου πλευρά δεν πιστεύουν στους εαυτούς τους και δεν έχουν θετική ενέργεια και την θέληση για αυτό τα παρατάνε και βρίσκουν πιστεύω και δικαιολογίες πολλές φορές..το βλέπω στη δουλειά που ρωτάνε..όσα διαθέτεις από χρήματα, ξοδεύεις και με λίγα μπορείς να κάνεις και να πετύχεις το στόχο σου ..απλά υπομονή, πίστη θετικότατη ..ζωή όπως και λέει και ο κρητικός δεν είναι να ξυπνάς να ,τρως να θέτεις πάλι, Ζωή είναι να είσαι ξυπνητήρι όταν κοιμούνται οι άλλο..χαχαχα

  19. #49
    Pumping Iron
    Join Date
    21-12-20
    Location
    Bristol UK
    Posts
    445

    Default

    Όλες η έρευνες δεν γίνανε τυχαία ,έγιναν για σκοπό και έχουν απόδειξη πολλά ως τώρα, εμένα προσωπικά οτι έρευνα έχω διαβάσει μέχρι ανοίγει το μυαλό ως το προς να καταλάβω και να επενδύσω όλα αυτά που χρειάζεται να ξέρω για τον αθλητισμό και για ότι είμαι αθλητής..ευχαριστώ όλο το φορουμ για όλη αυτή την όρεξη να γράφει μεταφράζει και να στηρίζει όλους εμάς .

    Κώστας
    Last edited by Costacoffee; 14-02-21 at 07:24.

  20. #50
    New Member
    Join Date
    16-02-21
    Posts
    67

    Default

    Του Joe Weider


 
Page 2 of 2 FirstFirst 12

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Πολεμικές Τέχνες - Ψηφίστε Ποιά Σας Αρέσει Περισσότερο!
    By XristosBone in forum Αθλήματα Και Πολεμικές Τέχνες
    Replies: 279
    Last Post: 03-02-24, 13:03
  2. Ποιό Συμπλήρωμα Διατροφής Σας Έχει Βοηθήσει Περισσότερο;
    By Musclemar in forum Συμπληρώματα Διατροφής Bodybuilding
    Replies: 103
    Last Post: 18-09-23, 13:32
  3. Whey και Καζεϊνη Μεταπροπονητικά - Ποιά Αυξάνει Την Πρωτεϊνοσυνθεση Περισσότερο?
    By Musclemar in forum Επιστημονική Και Ερευνητική Προσέγγιση Bodybuilding
    Replies: 18
    Last Post: 20-03-13, 00:53
  4. Ποια Η Καλύτερη Εμφάνιση Bodybuilder Που Έχει Γίνει Ποτέ;
    By UltraB in forum Γενικά Θέματα Bodybuilding & Fitness
    Replies: 5
    Last Post: 02-03-12, 17:53

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •