Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 10 of 10
  1. #1

    Default Γεια σας,καινουργια εδω :) Λιγες συμβουλες θα ηθελα...

    Μολις εγινα 28,εχω υψος 1.68 και ειμαι 84 κιλα. Ημουν σταθερα 55 κιλα αλλα εμεινα εγκυος και πηρα 30 κιλα απο το πουθενα και πολυ πολυ αποτομα... Εχω γεννησει εδω και 2 χρονια αλλα τα κιλα δεν πεφτουν με τιποτα,οπως βγηκα απο το μαιευτηριο ετσι ειμαι. Σα να μην εχω μεταβολισμο. Δεν μπορουσα να ξεκινησω γυμναστηριο πιο πριν γιατι ο μπεμπης ηταν πολυ μικρος και δεν καθοταν με αλλο ατομο ευκολα. Τωρα ξεκινησα ομως εδω και 2 εβδομαδες περιπου αλλα πηγαινω σε ενα μεγαλο γυμναστηριο που εχει μονο εναν γυμναστη/στρια για ολους και δεν ειμαι σιγουρη οτι θα με βοηθησει πολυ αν δεν ψαχτω μονη μου.. Δηλαδη ας πουμε εχθες εωαχνα τον γυμναστη μιση ωρα για να τον βρω...Την πρωτη εβδομαδα πηγα 4 φορες και εκανα 50 λεπτα ποδηλατο αυξανωντας σταδιακα την ενταση και την δευτερη μου εβαλε στο προγραμμα και λιγους κοιλιακους. Επισεις εχω ξεκινησει διατροφη,μονη μου,και θα ηθελα να μου πειτε αν πρεπει να προσθεσω κατι σε αυτην η να αφαιρεσω. (να προσθεσω επισεις οτι δεν θελω να επιβαρυνω τον προυπολογισμο της οικογενειας μου με ακριβες τροφες οποτε θελω να το κανω οσο πιο οικονομικα μπορω....)

    πρωινο-1 ποτηρι γαλα με δημητριακα ολικης αλεσης

    δεκατιανο-1 η 2 φρουτα η κανα καροτο με αγγουρι

    μεσημεριανο- 2 βραστα αυγα με ενα τοστ με μια φετα τυρι+ 1 ποτηρι φρεσκο χυμο πορτοκαλι η 2 βραστα αυγα μαζι με σαλατα μαρουλι,ντοματα χωρις ντρεσινγκ η λαδι


    απογευματινο- γιαουρτι +1 μηλο

    βραδινο- 1 μπουτακι κοτοπουλου,η ψαρι καποιες φορες,με ενα μπολ σαλατα με διαφορα λαχανικα σκετη (χωρις λαδια)

    ...
    δεν εχω προβλημα με την διατροφη κ τις ποσοτητες γενικα γιατι δεν πειναω οποτε δεν καταπιεζομαι. Επισεις να προσθεσω οτι δε με ενδιαφερουν τα κιλα αλλα το αποτελεσμα στον καθρεφτη και το πως νιωθω... Δηλαδη στοχος μου δεν ειναι να ξαναπαω 55 κιλα αλλα να αποκτησω ενα δυνατο και υγιες σωμα το οποιο με το οποιο θα νιωθω ευχαριστα οταν το κοιταω στον καθρεφτη. Θα το εκτιμουσα πολυ αν μπορουσατε να με κατευθηνετε ως προς την διατροφη που θα επρεπε να ακολουθησω αλλα και τις ασκησεις που πρεπει να κανω στο γυμναστηριο :)

  2. #2
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Kαλώς όρισες και να σου ζήσει το παιδάκι σου!

    Τα 30 κιλά που έβαλες στην εγκυμοσύνη, δεν γίνεται να μπήκαν από το "πουθενά". Σίγουρα υπάρχει αιτιολογία. Ο γιατρός που σε παρακολουθούσε τι σου είχε πει; Μήπως ήταν ορμονικό το θέμα; Μήπως έτρωγες παραπάνω; Μήπως έκανες κάποια θεραπεία;
    Μετά την εγκυμοσύνη, πρόσεχες καθόλου τι τρως; Είχες κάποια άλλη δραστηριότητα ή ήσουν σπίτι μονίμως με το μωρό;

    Η διατροφή που έχεις φτιάξει είναι πολυ φτωχή. Μέχρι τώρα πως ήταν το διαιτολόγιό σου;
    Στο γυμναστήριο μην περιμένεις να ασχοληθούν μαζί σου. Μπορείς άνετα να φτιάξεις μόνη σου διαβάζοντας τα άρθρα στη γυναικεία ενότητα (και όχι μόνο) ώστε να αποκτήσεις μια εικόνα και βασική γνώση. Αφιέρωσε χρόνο να μάθεις, θα σε βοηθήσει πολύ ώστε ότι κάνεις να είναι σωστό και μόνιμο.

  3. #3

    Default

    Για αρχη,ευχαριστω για την απαντηση σου :)

    Για τα κιλα της εγκυμοσυνης,που λες,δεν εχω καταφερει να βρω τι φταιει! Ειχα κανει ο,τι εξεταση υπαρχει και ηταν ολες οι τιμες φυσιολογικες. Στην εγκυμοσυνη που δεν μπορουσα να φαω πολυ εκ των πραγματων,
    γιατι στο πρωτο 3μηνο ο,τι ετρωγα το εκανα εμετο,στο δευτερο 3μηνο ειχαν φοβερες καουρες και αν ετρωγα λιγο παραπανω φαγητο με επιαναν αμεσως και δεν περνουσαν με τιποτα,και στο τριτο 3μηνο που επιτελους
    δεν ειχα προβληματα και μπορουσα να φαω σαν ανθρωπος,το μωρο ειχε μεγαλωσει ηδη πολυ και επιανε πολυ χωρο μεσα μου με αποτελεσμα το στομαχι μου να ζοριζεται και να μην χωραει πολυ φαι.
    Πρωτη φορα εφαγα κανονικη μεριδα φαγητο οταν γεννησα...
    Ο γιατρος με ειρωνευοταν και μου ελεγε απλα να κοψω τη μασα. Αργοτερα,μια γνωστη μου νοσοκομα,μου ειχε πει οτι υπαρχουν πολλες γυναικες που παιρνουν πολλα κιλα στην εγκυμοσυνη χωρις ιδιαιτερο λογο και ιδιατερα αυτες που δεν γυμναζονταν καθολου πριν,και αυτος ειναι ενας ακομα λογος να γυμναστω τωρα,για να μην ξαναπαρω την 30αρα αν θελησω να μεινω παλι εγκυος.

    Οσο για την διατροφη μου,,την κανω εδω και 2 εβδομαδες μπας και χασω κανα κιλο. Διαβασα πολυ στο ιντερνετ για να παρω πληροφοριες,ολοι λενε να κοψεις τελειως τους υδατανθρακες,ομως απο πολλες συζητησεις σας εδω βλεπω οτι ολοι εχετε 2 μεριδες υδατανθρακες μεσα στο διαιτολογιο σας, Παντως το ξερω οτι ειναι φτωχη και ελλιπης,γι'αυτο απευθηνθηκα σε εσας,μπας και την φτιαξω σωστα..

  4. #4

    Default

    Α,επισεις με ρωτησες πως ηταν η διατροφη μου εως τωρα, Λοιπον,ετρωγα πρωινο δημητριακα με γαλα και ενα μηλο,μετα κανα τοστακι και το μεσημερι προς απογευμα ετρωγα το φαγητο που ειχα μαγειρεψει για την οικογενεια μου, Βραδινο δεν ετρωγα οχι για να αδυνατισω αλλα γιατι το βραδυ δεν πειναω,κι ας κοιμαμαι πολυ αργα. Γλυκα και σνακς δεν ετρωγα ιδιαιτερα,ισως αν επαιρνε ο συζηγος καμια φορα,η αν περνουσα εξω απο καποιο ζαχαροπλαστειο και λιγουρευομουν ενα γλυκο να το ετρωγα αλλα αυτο σπανια. Τα σαββατοκυριακα το πρωι επαιρνα μια μπουγατσα του μικρου και ετρωγα και εγω μια. Αυτα απο ατασθαλιες..

  5. #5
    Senior Bodybuilder Leo 11's Avatar
    Join Date
    27-06-11
    Location
    Cyprus
    Posts
    14,554

    Default

    ειχες κανει εξετασεις και για διαβητη κυησεως κατά την διαρκεια της εγκυμοσυνης σου??
    Βιάστηκες να φύγεις...Σου εύχομαι γλυκό καιρό και καλά κυνήγια να έχεις. Κράτησε μου ενα καρτέρι δίπλα σου...Όπως παλιά...
    sanguine tuo...

  6. #6

    Default

    Ναι,Leo,ειχα κανει 2 φορες.
    Και τις δυο φορες ημουν στα ορια του φυσιολογικου. Στο τσακ για διαβητη δηλαδη αλλα ευτυχως δεν ξεπερασα το οριο ποτε.

  7. #7
    Senior Bodybuilder Leo 11's Avatar
    Join Date
    27-06-11
    Location
    Cyprus
    Posts
    14,554

    Default

    κατι ειχα καταλαβει από τα γραφομενα σου...οποταν αφου ησουν στα ορια θελει καποια προσοχή...γιατι αν το παθεις σε περιοδο εγκυμοσύνης ισως σου βγει και μετα από 10-15 χρονια...γιαυτο καλυτερα να συμβουλευτείς τον γιατρο σου πρωτα στο θεμα διατροφης...

    Δεν είναι τιποτα αφου δεν ξεπερασες το οριο αλλα ισως σε συμβουλέψει για μια πιο συντηριτικη διατροφή προς το παρων σταδιο...και ισως να κανεις και καποιες εξετασεις παλι να δεις που βρίσκεσαι με αυτό το θεμα
    Βιάστηκες να φύγεις...Σου εύχομαι γλυκό καιρό και καλά κυνήγια να έχεις. Κράτησε μου ενα καρτέρι δίπλα σου...Όπως παλιά...
    sanguine tuo...

  8. #8

    Default

    Leo ευχαριστω για την πληροφορια.
    Με τον γιατρο μου το εχω συζητησει διεξοδικα,εχει δει και τις εξετασεις και δεν μου ειχε προτεινει κατι.
    Και προσφατα εκανα παλι εξετασεις και ηταν φυσιολογικες οι τιμες του διαβητη,δηλαδη μονο οταν ημουν εγκυος ηταν τσιμπημενες.
    Οποτε ισως μπορειτε να μου προτεινετε ενα διατροφικο πλανο για να με βοηθησει να χασω κιλα και να φτιαξω ωραιο και υγειες σωμα,τωρα που παω γυμναστηριο και γουσταρω πολυ?

    Επισεις τι να κανω στο γυμναστηριο που παω? Τον γυμναστη δεν τον βρισκω,και οταν τον βρισκω δε μου λεει και πολλα...
    Εκανα μια εβδομαδα ποδηλατο,την επομενη εβδομαδα (οταν καταφερα να τον βρω) μου προσθεσε και κοιλιακους και σημερα παλι δεν τον εβρισκα..
    Ας πουμε αυριο που θα ξαναπαω,περα απο ποδηλατο και κοιλιακους να αρχισω και κανα μηχανημα για τα χερια η πλατη?
    Το γουσταρω το γυμναστηριο,ανυπομονω να παω καθε φορα αλλα δεν εχω καμια καθοδηγηση...

    Επισεις μια ερωτηση,στην αρχη με ειχε ρωτησει αν θελω ποδηλατο η διαδρομο για αεροβια,και εγω επειδη δεν μου αρεσει το τρεξιμο ειχα πει ποδηλατο.
    Αλλα αναρωτιεμαι αν με τον διαδρομο εχω ενα συνολικα καλυτερο αποτελεσμα.. Δηλαδη ο διαδρομος σε βοηθαει να χασεις λιπος απλα,η γυμναζεται και το σωμα συνολικα?

  9. #9
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Κοριτσάρα, εγώ θα σου έλεγα να αφιερώσεις χρόνο στην ενότητα της διατροφής, θα βρεις πολύ υλικό για να μάθεις το πως μπορεις να χτίσεις μονη σου μια ισορροπημένη διατροφή. Θα βρεις λίστες με τις τοπ τροφές ανα κατηγορία, το να βρεις τις θερμιδες συντήρησής σου.
    Επίσης στη γυναικεία ενότητα θα βρεις οδηγούς προπόνησης σύμφωνα με το επίπεδό σου.
    Δεν είναι πυρηνική φυσική, αλλά πρέπει να ασχοληθείς.

  10. #10
    Senior Bodybuilder Leo 11's Avatar
    Join Date
    27-06-11
    Location
    Cyprus
    Posts
    14,554

    Default

    Quote Originally Posted by Tristessa View Post
    Leo ευχαριστω για την πληροφορια.
    Με τον γιατρο μου το εχω συζητησει διεξοδικα,εχει δει και τις εξετασεις και δεν μου ειχε προτεινει κατι.
    Και προσφατα εκανα παλι εξετασεις και ηταν φυσιολογικες οι τιμες του διαβητη,δηλαδη μονο οταν ημουν εγκυος ηταν τσιμπημενες.
    Οποτε ισως μπορειτε να μου προτεινετε ενα διατροφικο πλανο για να με βοηθησει να χασω κιλα και να φτιαξω ωραιο και υγειες σωμα,τωρα που παω γυμναστηριο και γουσταρω πολυ?

    Επισεις τι να κανω στο γυμναστηριο που παω? Τον γυμναστη δεν τον βρισκω,και οταν τον βρισκω δε μου λεει και πολλα...
    Εκανα μια εβδομαδα ποδηλατο,την επομενη εβδομαδα (οταν καταφερα να τον βρω) μου προσθεσε και κοιλιακους και σημερα παλι δεν τον εβρισκα..
    Ας πουμε αυριο που θα ξαναπαω,περα απο ποδηλατο και κοιλιακους να αρχισω και κανα μηχανημα για τα χερια η πλατη?
    Το γουσταρω το γυμναστηριο,ανυπομονω να παω καθε φορα αλλα δεν εχω καμια καθοδηγηση...

    Επισεις μια ερωτηση,στην αρχη με ειχε ρωτησει αν θελω ποδηλατο η διαδρομο για αεροβια,και εγω επειδη δεν μου αρεσει το τρεξιμο ειχα πει ποδηλατο.
    Αλλα αναρωτιεμαι αν με τον διαδρομο εχω ενα συνολικα καλυτερο αποτελεσμα.. Δηλαδη ο διαδρομος σε βοηθαει να χασεις λιπος απλα,η γυμναζεται και το σωμα συνολικα?
    αμα σου ειπε ο γιατρος οκ σημαινει πως μαλλον μπορεις να αρχισεις αφοβα να διαβαζεις εδώ περι αυτου που ρωτας!!!Τωρα αν θα κανεις ποδηλατο η διαδρομο...το ιδιο πραγμα είναι (για τον σκοπο που το θες εσυ)...αν και εγω προτιμω το ποδηλατο γιατι είναι πιο φιλικο στις αρθρώσεις...ακομα καλυτερα και το ελλειπτικο...απλα βρες κατι που να σου αρεσει και αρχισε
    Βιάστηκες να φύγεις...Σου εύχομαι γλυκό καιρό και καλά κυνήγια να έχεις. Κράτησε μου ενα καρτέρι δίπλα σου...Όπως παλιά...
    sanguine tuo...


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Λίγες Συμβουλές Σε Μια Αρχάρια? :-)
    By lf_grrr in forum Βάρη & Αερόβια Άσκηση Για Γυναίκες
    Replies: 14
    Last Post: 23-02-14, 15:14
  2. Καινούργια - Συμβουλές Για Στητούς Γλουτούς
    By eve in forum Βάρη & Αερόβια Άσκηση Για Γυναίκες
    Replies: 7
    Last Post: 16-01-10, 05:48
  3. λιγες συμβουλες,εχω ψιλομπερδευτει!
    By orestis93 in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 7
    Last Post: 02-03-09, 08:16

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •