Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 6 of 6
  1. #1
    New Bodybuilder
    Join Date
    30-03-16
    Posts
    3

    Default Καλησπέρα - Νέος - Απορίες Για Γράμμωση

    Γεια σας ειμαι νεος στο φορουμ και χρειαζομαι μια βοηθεια πριν εναμιση χρονο αρχισα γυμναστηριο ημουνα 172 64 κιλα αρχισα ογκο και μετα απο κοπο εφτασα να ειμαι τα χριστουγεννα 81 κιλα ολα καλα μεχρι τοτε και ειχα σκοπο να αρχισω γραμμωση το θεμα ειναι οτι επαθα χιαστο και ημουνα 1μιση μηνα στο κρεβατι με αποτελεσμα να φτασω 84 κιλα τωρα που ξανα αρχισα το gym θελω να κανω γραμμωση και εχω 4 μηνες μπροστα μου μεχρι τον αυγουστο .

    θα ηθελα καταρχας να μου πειτε αν ειναι εφικτο να γραμμωσω (δεν λεω φουλ φετες αλλα να φαινετε οτι γυμναζομαι)και δευτερον θα ηθελα βοηθεια με την διατροφη μου διοτι ακουω πολλα και δεν βγαζω ακρη.

    αυτη τη στιγμη το προγραμμα μου ειναι το πρωι ενα σκουπ whey μετα 100γτ βρωμη με γαλα 2% και 2 αυγα μετα πισηνα(για το ποδι) οταν τελιωσω ρυζι 100γρ με 2 φιλετα κοτοπουλο μετα gym οταν τελειωσω 1 μπανανα και 1 scoop whey μετα απο 45 λεπτα 2 φιλετα με σαλατα το βραδυ 1 τονο η 1 γιαουρτι 2 % και πριν κοιμηθω 1 scoop καζειηνη θα ηθελα τη γνωμη σας στο τη να αλλαξω διοτι καποιοι μου λενε να αυξησω υδατανθρακες και αλλοι μου λενε να μειωσω και ειμαι σε δίλημμα τελος να προσθεσω οτι gym κανω super set στις ασκησεις και αεροβια ποδηλατο 20 λεπτα διοτι λογο του ποδιου δεν μπορω διαδρομο και 3 φορες την εβδομαδα μαζι με φυσικοθεραπεια κανω 1 ωρα πισινα που κανω ελευθερο κυριως

  2. #2
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Kαλώς όρισες στο φόρουμ και σιδερένιος.

    Τρως υπερβολική πρωτείνη φίλε μου. Δύο φιλέτα στην καθισιά σου είναι υπερβολή. Μετράς καθόλου θερμίδες και ποσότητες; Γιατί έτσι όπως γράφεις τα γεύματά σου είναι αόριστα.
    Το οτι κανεις σουπερ σετ στο γυμναστήριο και αυτό είναι γενικό και αόριστο.
    Κάτσε οργάνωσε τη διατροφή σου, μέτρα ποσότητες και θερμίδες να ξέρεις που βαδίζεις για να έχεις ένα σωστό αποτέλεσμα.

  3. #3
    New Bodybuilder
    Join Date
    30-03-16
    Posts
    3

    Default

    ευχαριστω για την απαντηση της μετραω της θερμιδες αλλα σε γενικα πλαισια οχι πολλη ακριβες η παραπανω διατροφη που την υπολογισα μου βγαινει κοντα στις 1800 με 2000 θερμιδες και ενα τεστ που ειχα κανει μου εβγαζε θερμιδες συντηρησης 2500 οποτε αφαιρεσα 500 για να χανω 2 κιλα το μηνα περιπου οσο για την πρωτεινη ειναι 2,5 το βαρος μου μου βγαινει περιπου 200 γραμμαρια τα φιλετα μην φανταστεις δεν ειναι τιποτα το τρομερο σε μεγεθος και τα 2 μαζι ειναι κοντα στα 120 γραμμαρια οσο για το σουπερ σετ κανω συγκεκριμενο προγραμμα που μου εβγαλε ο γυμναστης για γραμμωση 5 φορεσ την εβδομαδα και μου βαζει καθε φορα 2 ασκησεις μαζι σε σουπερ σετ γιατι μου λεει θα βοηθησει που δεν μπορω να κανω τρεξιμο

  4. #4
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Δεν υπάρχει πρόγραμμα προπόνησης για γράμμωση. Η γράμμωση έχει να κάνει καθαρά με τη διατροφή και την αερόβια.
    Γράψε καλύτερα τη διατροφή σου καθε γευμα όμορφα και ωραία γιατι ετσι οπως την εχεις δεν βοηθάει οποιον το διαβάζει.
    Εισαι χαμηλα σε υδατανθρακα και εχεις μεγαλο θερμιδικο ελλειμμα. Αν απο τωρα αφαιρεις τοσες θερμιδες μετα τι θα τρως οταν κολλησεις;! Αερα;

    Εγω που είμαι γυναικα και υψος 161 τρωω 2300 θερμίδες και χάνω λίπος. Φαντάσου λοιπόν εσύ πόσο στρεσσάρεις τον μεταβολισμό σου. Φάε παραπάνω για να καις παραπάνω. Έτσι θα κάψεις λίπος, όχι με υπερβολές.

  5. #5
    New Bodybuilder
    Join Date
    30-03-16
    Posts
    3

    Default

    μολις ξυπνησω : 1 scoop whey

    πρωινο:100gr κουακερς με μισο κουταλι μελι και 300ml γαλα 2%

    πισηνα

    μεσημεριανο:100 γραμμαρια μαυρο ρυζι μαζι με 2 φιλετα κοτοπουλο κοντα στα 120 γραμμαρια και τα 2 μαζι

    γυμναστηριο

    1 μπανανα με 1 scoop whey

    μετα απο 45 λεπτα πριπου: Σαλατα με 2 κουταλιες λαδακι μαζι με κοτοπουλο παλι η τονο

    βραδυ:αν πειναω θα φαω καποιο γιαουρτακι 2 %

    και πριν τον υπνο 1 scoop καζζεινη


    ελπιζω τωρα να ειναι καλυτερα το θεμα μου και αυτο που με εκανε να γραψω στο φορουμ ειναι οτι στο παραπανω προγραμμα ειχα μετα το gym παλι ρυζι η βραστη πατατα μαζι με κοτοπουλο και το βραδυ τη σαλατα αλλα αυτο ειχε ως αποτελεσμα μεσα σε 10 μερες απο οταν την αρχισα να παρω γυρω στο 1 κιλο για αυτο μου ειπανε να την αλλαξω και σκεφτηκα την παραπανω διατροφη σκεφτομαι επειδη εχεις δικιο για του υδατανθρακες να τους καλυψω με καποια extra φρουτα πχ 2 μπανανες μετα την προπονηση και μετα το πρωινο καποια στιγμη καποιο μηλο ισως By the way ειμαι 19 χρονων αν παιζει καποιο ρολο

  6. #6
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Κάποιες αλλαγές που θα σου προτείνω είναι -

    άσε το ρόφημα το πρωί.
    Στο πρωινό σου δεν έχεις καθόλου πρωτείνη. Μείωσε τη βρώμη στα 80γρ, βγάλε το μέλι και πρόσθεσε 6 ασπράδια και 1 κρόκο.

    Σνακ δεν εχεις καθόλου; Πας κατευθείαν στο μεσημεριανό!
    Βάλε ενδιάμεσα κοτόπουλο με ρύζι.
    Μεσημεριανό μοσχάρι ή κοτόπουλο με πατάτα και σαλάτα με λάδι.
    Απογευματινό σνακ γιαούρτι με φρούτο

    Μεταπροπονητικά πρωτείνη ρόφημα με μπανάνα.

    Βραδινό οτιδήποτε κρεατικό ή σολωμό με πατάτα και σαλάτα.

    Πάρε ζυγαριά κουζίνας και ξεκίνα να μετράς σχολαστικά ποσότητες και θερμίδες. Βρες τις θερμίδες συντήρησής σου και ξεκίνα από εκεί. Κάνε σωστά βήματα και μη βάζεις τον μεταβολισμό σου να υπολειτουργεί!
    Κάνε ποιοτικές προπονήσεις, 19χρ παλικαράκι ακομα δεν θα χεις μαθει τις βασικές ασκήσεις.. σε χωσε στα σουπερ σετ;!!


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Καλησπέρα στην παρέα!Νέος με απορίες και διάθεση!
    By Anastasis95 in forum Νέα Μέλη Στο Bodybuilders.gr
    Replies: 2
    Last Post: 26-01-14, 17:28
  2. Καλησπερα! Μερικες αποριες για γραμμωση και διατροφη
    By Galini in forum Βάρη & Αερόβια Άσκηση Για Γυναίκες
    Replies: 6
    Last Post: 28-01-13, 13:45
  3. Νέος και απορίες!!! :)
    By germanos in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 19
    Last Post: 26-12-12, 13:59
  4. Replies: 1
    Last Post: 05-06-12, 11:27
  5. Νεος με αποριες!!
    By kocharo in forum Νέα Μέλη Στο Bodybuilders.gr
    Replies: 8
    Last Post: 01-04-09, 05:44

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •