Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Page 5 of 7 FirstFirst 1234567 LastLast
Results 121 to 150 of 198
  1. #121
    Forum Team iLikeBB's Avatar
    Join Date
    26-08-12
    Location
    Αθήνα
    Posts
    6,668

    Default

    Το bmr σου δεν ειναι οι θερμιδες συντηρησης...Αν κανεις προπονησεις οι θερμιδες συντηρησης σου ειναι αρκετες παραπανω...
    Και παλι οι αποριες σου βρισκονται στο φορουμ απαντημενες στα sticky καθε ενοτητας,διαβασε τα...

  2. #122

    Default

    Ξέρω είναι *1,55 και την κάνω υποθερμιδικη στις 2000 από τις 2700

  3. #123
    Advanced Bodybuilder bodybuilderx's Avatar
    Join Date
    10-05-16
    Posts
    693

    Default

    αν η συντηρηση σου ειναι 2700 δεν πρεπει να κατεβεις τοσο αποτομα και με τοση μεγαλη διαφορα

  4. #124
    Forum Team iLikeBB's Avatar
    Join Date
    26-08-12
    Location
    Αθήνα
    Posts
    6,668

    Default

    Quote Originally Posted by bodybuilderx View Post
    αν η συντηρηση σου ειναι 2700 δεν πρεπει να κατεβεις τοσο αποτομα και με τοση μεγαλη διαφορα
    Ακριβως..Ξεκινα απο τις συντηρησης και θα μειωνεις σιγα σιγα

  5. #125
    Forum Team Mazda 6's Avatar
    Join Date
    18-02-06
    Location
    Chania, Crete, Greece.
    Posts
    19,309

    Default

    Στο επόμενο post (ρστω και συγγνώμης) στο topic του OMOTMT, το topic θα κλειδωθεί και τα ασχετα post θα διαγραφούν.

    Ευχαριστώ.
    Άχι και χιόνι να 'μουνα στα όρη του Αλικάμπου,
    να λιώνω να ποτίζουνται τα λούλουδα του κάμπου...

    Αλίκαμπος, Αποκόρωνας, Χανιά, Κρήτη!!!

  6. #126
    Pumping Iron
    Join Date
    10-05-15
    Posts
    345

    Default Σωστοί τρόποι αναπνοής στο τρέξιμο

    Καλησπερα, ποιοι ειναι οι πιο "σωστοι" τροποι αναπνοης οταν τρεχουμε? Βλεπω αλλοι τρεχουν με το στομα ελαχιστο ανοιχτο, αλλοι παιρνουν συνεχεια αναπνοες απο την μυτη και εκπνεουν απο το στομα.

  7. #127
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Μην ανοίγεις σε παρακαλώ για κάθε απορια νέο τόπικ από τη στιγμή που έχεις αυτό.
    Εισπνοή από τη μύτη, εκπνοή από το στόμα.

  8. #128

    Default

    Μια ερωτηση εχω βγαλει ενα προγραμμα με μια 4 μερες full body και 2 πλατη δικεφαλους και κοιλιακους...αν κανω απο 4*15 επαναληψεις και σετ ειναι καλα ή οσο μεχρι να κουραστω??

    Στάλθηκε από το SM-G530FZ μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  9. #129
    Senior Bodybuilder Δεσμώτης's Avatar
    Join Date
    17-05-15
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    4,635

    Default

    Αν κανεις την βδομαδα 4 full body (ηδη εισαι λαθος) και αλλες 2 προπονησεις αντιστασεων( το #$@#$@$ την μητερα κια θα τραυματιστεις περα απ την μη παραγωγικη ασκηση) διαβασε, ψαξε και κανε αλλο προγραμμα
    Long long way to the top
    Long way down if you fall
    And it's a long way back if you get lost

  10. #130

    Default

    Ok eyxaristw mwlis eixe perasei mia bdomada pou mpeika sto programma auto

    Στάλθηκε από το SM-G530FZ μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  11. #131
    Senior Bodybuilder Δεσμώτης's Avatar
    Join Date
    17-05-15
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    4,635

    Default

    Θα σε παρακαλεσω να γραφεις στα ελληνικα γιατι ειναι κανονας του φορουμ. Εχεις περιπου 3 μηνες στο φορουμ, και απ οσα διαβασες και εψαξες κατεληξες στο προγραμμα αυτο?Που το βρηκες?
    Long long way to the top
    Long way down if you fall
    And it's a long way back if you get lost

  12. #132
    Pumping Iron
    Join Date
    10-05-15
    Posts
    345

    Default

    Καλησπερα και παλι. Εχω χασει χασει καποια κιλα και πλεον ειμαι 19 χρονων, 1.80 υψος και 73 κιλα, αλλα ακομα εχω λιπος και δεν μπορω να δω τους κοιλιακους μου. αεροβιες εχω 5 φορες την βδομαδα λογω αθληματος προσπαθω να αυξησω την αντοχη. Η ερωτηση μου ειναι: Να συνεχισω να χανω καποια κιλα μεχρι να φτασω στο σημειο που θα αρχισουν να φαινονται οι κοιλιακοι μου;

  13. #133
    Senior Bodybuilder Secret of Steel's Avatar
    Join Date
    07-01-16
    Posts
    2,479

    Default

    Quote Originally Posted by OmoTMT View Post
    Καλησπερα και παλι. Εχω χασει χασει καποια κιλα και πλεον ειμαι 19 χρονων, 1.80 υψος και 73 κιλα, αλλα ακομα εχω λιπος και δεν μπορω να δω τους κοιλιακους μου. αεροβιες εχω 5 φορες την βδομαδα λογω αθληματος προσπαθω να αυξησω την αντοχη. Η ερωτηση μου ειναι: Να συνεχισω να χανω καποια κιλα μεχρι να φτασω στο σημειο που θα αρχισουν να φαινονται οι κοιλιακοι μου;
    Τα κιλά δεν έχουν καμία σχέση. Το ποσοστό λίπους έχει.

  14. #134
    Pumping Iron
    Join Date
    10-05-15
    Posts
    345

    Default

    Quote Originally Posted by Secret of Steel View Post
    Τα κιλά δεν έχουν καμία σχέση. Το ποσοστό λίπους έχει.
    Τι προτεινεις να κανω; να συνεχισω κανονικα τις αεροβιες και την διατροφη;

  15. #135
    Senior Bodybuilder Secret of Steel's Avatar
    Join Date
    07-01-16
    Posts
    2,479

    Default

    Αν κινείσαι ελαφρά υποθερμιδικά, κάνεις σωστές προπονήσεις με βάρη και κάνεις τακτικές αερόβιες, το λίπος σταδιακά θα μειώνεται.
    Αυτό παίρνει καιρό, θέλει υπομονή. Δεν έχω καταλάβει, υπάρχει κάποιος λόγος που βιάζεσαι?

    Τα κιλά σου είναι μια χαρά, για μένα δε θέλει πιο κάτω. Όσο θα περνάει ο καιρός και θα αλλάζει η σύσταση του σώματός σου
    λόγω της σωστής διατροφής και της γυμναστικής, θα βλέπεις και αλλαγές. Τί θέλεις, μέσα σε μερικούς μήνες να δεις six-pack?
    Γι'αυτό γυμνάζεσαι? Άντε και το είδες, μετά? Αυτό είναι το μόνο που θέλεις? Κοίτα να ευχαριστιέσαι τη γυμναστική σου, αυτό θα σου δώσει διάρκεια. Μεγάλη υπόθεση να μην βλέπεις την ώρα να πας να γυμναστείς, να σου αρέσει τόσο που να το βλέπεις με χαρά.


    Quote Originally Posted by OmoTMT View Post
    Τι προτεινεις να κανω; να συνεχισω κανονικα τις αεροβιες και την διατροφη;

  16. #136
    Pumping Iron
    Join Date
    10-05-15
    Posts
    345

    Default

    Quote Originally Posted by Secret of Steel View Post
    Αν κινείσαι ελαφρά υποθερμιδικά, κάνεις σωστές προπονήσεις με βάρη και κάνεις τακτικές αερόβιες, το λίπος σταδιακά θα μειώνεται.
    Αυτό παίρνει καιρό, θέλει υπομονή. Δεν έχω καταλάβει, υπάρχει κάποιος λόγος που βιάζεσαι?

    Τα κιλά σου είναι μια χαρά, για μένα δε θέλει πιο κάτω. Όσο θα περνάει ο καιρός και θα αλλάζει η σύσταση του σώματός σου
    λόγω της σωστής διατροφής και της γυμναστικής, θα βλέπεις και αλλαγές. Τί θέλεις, μέσα σε μερικούς μήνες να δεις six-pack?
    Γι'αυτό γυμνάζεσαι? Άντε και το είδες, μετά? Αυτό είναι το μόνο που θέλεις? Κοίτα να ευχαριστιέσαι τη γυμναστική σου, αυτό θα σου δώσει διάρκεια. Μεγάλη υπόθεση να μην βλέπεις την ώρα να πας να γυμναστείς, να σου αρέσει τόσο που να το βλέπεις με χαρά.
    Οχι δεν ειμαι απο αυτους που το κανουν για την παραλια, να δειχνομαι κλπ. Απλα περιμενω να ξεκινησω κατι προπονησεις και θελω να ειμαι χαμηλα σε κιλα και μετα αν χρειαστει ας βαλω δεν με πειραζει. Στα 68 θα σταματησω τωρα και μετα λογικα θα προσπαθησω να μεινω στα ιδια ή να παω το πολυ 70

  17. #137
    Pumping Iron orck's Avatar
    Join Date
    27-02-16
    Location
    Παλαιο Φαληρο
    Posts
    321

    Default

    Εχει κατι ιδιατερο το 68 σαν κιλα, σαν νουμερο;
    Παναγιωτης

  18. #138
    Pumping Iron
    Join Date
    10-05-15
    Posts
    345

    Default

    370γρ υδατανθρακα ειναι αρκετα για διατηρηση βαρους ή ειμαι οκαυ;

  19. #139
    Pumping Iron
    Join Date
    10-05-15
    Posts
    345

    Default

    Μπορει καποιος να μου προτεινει πως να ξεκινησω να βαζω παλι τους υδαταθνθρακες; π.χ. να ξεκινησω με τις θερμιδες συντηρησης -500 θερμιδες για καναν μηνα και μετα να κανω carb cycling ή κατι αλλο; *Γενικα βαζω κιλα ευκολα

  20. #140
    New Member
    Join Date
    18-05-16
    Posts
    30

    Default

    Φιλε OmoTMT! Μια φιλικη συμβουλη. Οχι οτι ειμαι καμια εμπειρη πανω στα θεματα διατροφης και ασκησης, αλλα επειδη και εγω μπηκα σε αυτο το φορουμ για να μαθω και να ξεμπλοκαρει το μυαλο μου απο την παραπληροφορηση, θα ηθελα να σου πω το εξης! μετα απο ολα αυτα τα αρθρα που μπηκα στον κοπο να διαβασω, καταλαβα πως αν δεν εισαι σε επιπεδο bodybuilding και χαμηλα σε ποσοστο λιπους, το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι μια ισορροποιημενη διατροφη και να αφησεις τα carb cycling και τις γρηγορες λυσεις γιατι μονο σε κακο θα σου βγουν οπως βγηκαν και σε εμενα. Θα μπεις σε ενα φαβλο κυκλο και μετα δεν θα ξερεις πως να βγεις. Οσοι εχουν καταφερει να εχουν ενα γραμμωμενο σωμα εχουν κανει μεγαλη προσπαθεια εχοντας στο μυαλο τους μακροπροθεσμα αποτελεσματα και οχι γρηγορες λυσεις για να βγουν το καλοκαιρι στην παραλια. Και Πιστευω πως το φορουμ εχει ηδη τις απαντησεις που θες αν μπεις στον κοπο και ψαξεις. Ελπιζω να μην παρεξηγηθω απο κανεναν

  21. #141
    Pumping Iron
    Join Date
    10-05-15
    Posts
    345

    Default

    Quote Originally Posted by Chelseak View Post
    Φιλε OmoTMT! Μια φιλικη συμβουλη. Οχι οτι ειμαι καμια εμπειρη πανω στα θεματα διατροφης και ασκησης, αλλα επειδη και εγω μπηκα σε αυτο το φορουμ για να μαθω και να ξεμπλοκαρει το μυαλο μου απο την παραπληροφορηση, θα ηθελα να σου πω το εξης! μετα απο ολα αυτα τα αρθρα που μπηκα στον κοπο να διαβασω, καταλαβα πως αν δεν εισαι σε επιπεδο bodybuilding και χαμηλα σε ποσοστο λιπους, το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι μια ισορροποιημενη διατροφη και να αφησεις τα carb cycling και τις γρηγορες λυσεις γιατι μονο σε κακο θα σου βγουν οπως βγηκαν και σε εμενα. Θα μπεις σε ενα φαβλο κυκλο και μετα δεν θα ξερεις πως να βγεις. Οσοι εχουν καταφερει να εχουν ενα γραμμωμενο σωμα εχουν κανει μεγαλη προσπαθεια εχοντας στο μυαλο τους μακροπροθεσμα αποτελεσματα και οχι γρηγορες λυσεις για να βγουν το καλοκαιρι στην παραλια. Και Πιστευω πως το φορουμ εχει ηδη τις απαντησεις που θες αν μπεις στον κοπο και ψαξεις. Ελπιζω να μην παρεξηγηθω απο κανεναν
    Καταλαβα τι εννοεις ναι απλα δεν ξερω τι θα κανω ακομα. θελω να κινηθω σωστα. Περιμενω να δω τι θα μου πουνε και τα αλλα μελη

  22. #142
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    01-03-16
    Posts
    844

    Default

    Έκατσα και διάβασα και τις 5 σελίδες στο θέμα σου και πάλι άκρη δεν έβγαλα ..
    Γιατί δεν γράφεις αναλυτικά την διατροφή που κάνεις τώρα για να έχουμε μια πιο ολοκληρωμένη εικόνα ?

  23. #143
    Pumping Iron
    Join Date
    10-05-15
    Posts
    345

    Default

    Η διατροφη που κανω τωρα ειναι: Μετα τις 7 δεν τρωω αν και πιστευω πως ειναι λαθος, θελω να χασω τα κιλα και μετα να βαλω υδατανθρακες κανονικα.

    Πρωινο: 6 ασπραδια, 1 κροκος, 1 κ.σ.λαδι, 2 λωριδες μπεικον

    Μεσημεριανο: 120γρ στηθος, σαλατα με 2 κ.σ. λαδι

    Απογευματινο: 120γρ στηθος, σαλατα, 2 κ.σ. λαδι ή καποιες φορες εχω γιαουρτι με την σαλατα

  24. #144
    Advanced Bodybuilder ursus's Avatar
    Join Date
    28-08-14
    Posts
    793

    Default

    Το μπέικον συνίσταται στην απωλεια βαρους.


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  25. #145
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    01-03-16
    Posts
    844

    Default

    Δηλαδή κάνεις 3 γεύματα ?

    Για πόσο καιρό κάνεις αυτή τη διατροφή ?

    Έχεις χάσει αρκετά κιλά απ ότι είδα είσαι 73 κιλά με 1,80 ύψος ..

    Εγώ προτείνω να βάλεις πάλι υδατάνθρακα , να τρως στις θερμίδες συντήρησης και να κάνεις δυνατές προπονήσεις !

  26. #146
    Pumping Iron
    Join Date
    10-05-15
    Posts
    345

    Default

    Quote Originally Posted by Liza89 View Post
    Δηλαδή κάνεις 3 γεύματα ?

    Για πόσο καιρό κάνεις αυτή τη διατροφή ?

    Έχεις χάσει αρκετά κιλά απ ότι είδα είσαι 73 κιλά με 1,80 ύψος ..

    Εγώ προτείνω να βάλεις πάλι υδατάνθρακα , να τρως στις θερμίδες συντήρησης και να κάνεις δυνατές προπονήσεις !
    ναι μαζι με αεροβια 5 φορες την βδομαδα. Κανω 5 οχι για το λιπος κλπ απλως πρεπει να αυξησω πολυ την αντοχη μου λογω αθληματος που θα ξεκινησω γι αυτο. 1,5 μηνα και σκεφτομαι απο την αλλη βδομαδα να τους ξαναβαλω. Ημουν 81 κιλα και τωρα ειμαι στα 74 περιπου. Επειδη θελω να φτασω στα 68-70, να τους βαλω παλι αλλα να αφαιρεσω 300 θερμιδες απο της συντηρησης και μετα να συνεχιζω να αφαιρω σταδιακα?
    Last edited by OmoTMT; 19-07-16 at 23:47.

  27. #147
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    01-03-16
    Posts
    844

    Default

    Δεν μου αρέσει να γίνομαι απότομη και κακιά , ίσως να μην σου αρέσουν αυτά που θα σου πω , αλλά είσαι μέλος πάνω από ένα χρόνο και ακόμη δεν κατάλαβες ότι ο υδατάνθρακας είναι ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟΣ? Τέτοιου είδους διατροφές απλά δεν σου χρειάζονται , θα μπορούσες άνετα να χάσεις τα κιλά τρώγοντας κανονικά υδατάνθρακα .

    Για ποιό λόγο να χάσεις κι άλλα κιλά ?

    Πόσες θερμίδες παίρνεις τώρα ? Βάρη πόσες φορές τη βδομάδα κάνεις ?

  28. #148
    Pumping Iron
    Join Date
    10-05-15
    Posts
    345

    Default

    Quote Originally Posted by Liza89 View Post
    Δεν μου αρέσει να γίνομαι απότομη και κακιά , ίσως να μην σου αρέσουν αυτά που θα σου πω , αλλά είσαι μέλος πάνω από ένα χρόνο και ακόμη δεν κατάλαβες ότι ο υδατάνθρακας είναι ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟΣ? Τέτοιου είδους διατροφές απλά δεν σου χρειάζονται , θα μπορούσες άνετα να χάσεις τα κιλά τρώγοντας κανονικά υδατάνθρακα .

    Για ποιό λόγο να χάσεις κι άλλα κιλά ?

    Πόσες θερμίδες παίρνεις τώρα ? Βάρη πόσες φορές τη βδομάδα κάνεις ?
    Τις θερμιδες τωρα δεν τις εχω υπολογισει. Βαρη ειχα μεινει πολυ καιρο εκτοος και μπηκα παλι την προηγουμενη βδομαδα. 5 φορες την βδομαδα. Ο μονος λογος που το εκανα ειναι επειδη γενικα βαζω ευκολα κιλα, δεν ειμαι απο αυτους που αν το "παρακανουν" λιγο δεν θα βαλουν. Θελω να χασω αλλα 4 τουλαχιστον να παω στα 70 οπως ειπα λογω αθληματος γι αυτο κανω και 5 φορες αεροβια για αυξηση αντοχης.

  29. #149
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    01-03-16
    Posts
    844

    Default

    Ο μόνος τρόπος να δεις το σώμα σου να αλλάζει είναι τα βάρη σε συνδυασμό με διατροφή , εσύ βάρη δεν έκανες , διατροφή σωστή δεν έκανες ..
    Γενικά τι στόχο έχεις ? Μόνο να χάσεις κιλά ?

  30. #150
    Pumping Iron
    Join Date
    10-05-15
    Posts
    345

    Default

    Quote Originally Posted by Liza89 View Post
    Ο μόνος τρόπος να δεις το σώμα σου να αλλάζει είναι τα βάρη σε συνδυασμό με διατροφή , εσύ βάρη δεν έκανες , διατροφή σωστή δεν έκανες ..
    Γενικά τι στόχο έχεις ? Μόνο να χάσεις κιλά ?
    Λιπος. Θελω να χασω πολυ λιπος γιατι μου εχουν πει πως εχω γυρω στις 19%-20%


 
Page 5 of 7 FirstFirst 1234567 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Γενικές απορίες για διατροφή
    By atomsk in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 2
    Last Post: 08-07-09, 03:14
  2. Τρεις Γενικές Απορίες
    By pezonauths in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 9
    Last Post: 06-03-08, 01:18

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •