Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 5 of 5
  1. #1
    New Member Kand's Avatar
    Join Date
    04-03-16
    Location
    Αθηνα
    Posts
    67

    Default Υποθερμιδικη Διατροφή

    Καλησπέρα σε όλους σειρά μου λοιπόν να γράψω και γω την διατροφή που ακολουθώ εδώ και 1 μήνα περίπου . Τώρα παίζω υποθερμιδικα λόγο του ότι έκανα 1 χειρουργείο χιαστου και έβαλα κάποια έως πολλά κιλά συγκεκριμένα τα τελευταία 2 χρόνια έχω κάνει 2 χειρουργεία χιαστου 1 σε κάθε γόνατο (μπάσκετ βλέπεται) και έβαλα κιλά λοιπόν για να μην λέω πολλά παραθετο τα εξής στοιχεία
    Ηλικία: 21
    Ύψος: 1.82
    κιλά: 84
    Είμαι υποθερμιδικα στης 2040 θερμίδες με Υ45/Π35/Λ20 ο λόγος που έβαλα σχετικά πολύ υδατάνθρακα είναι ότι κάνω 5 μέρες αερόβιο με άδειο στομάχι! Στα της διατροφής τώρα
    Πρωινό: 4ασπράδια με 40γρ βρωμη 2 φετες γαλοπούλα και 1 φρουτο
    Δεκατιανο: τοστ ολικής με 50 γρ στήθος κοτόπουλο ντομάτα μαρούλι
    Μεσημεριανό :150γρ ρύζι ή 200γρ πατατα με 140γρ κοτόπουλο η μοσχάρι ή ψάρι (τιλαπια ,σολομό,τόνο) με βραστά λαχανικά ή φρεσκιες σαλατες
    Μετα από 1 μισή ωρα Από το φαγητό προπόνηση βάρη στο τέλος 1 σέικ πρωτεΐνης με μαλτοδεξτροζη η μπανάνα
    Μετά από 40 λεπτά ένα γεύμα με ότι είχα το μεσημέρι με 60 γραμμάρια ρύζι και 100γρκρεας μαζί και σαλάτα
    Και βραδυνό γιαουρτάκι 0 η2% 200γρ με τονοσαλατα

    Να σημειώσω ότι όλα μου τα γεύματα τα καταγράφω σε ένα App με την ονομασία ΥΑΖΙΟ (κάνει τρομερή δουλειά)
    Last edited by Kand; 03-04-16 at 17:37.

  2. #2
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Aυτό δεν είναι υποθερμιδική, αλλά λιμοκτονική διατροφή.
    1.82 παλικάρι και τρως πιο λίγο κι από μένα. Γιατί το κάνεις αυτό στο σώμα σου;
    Άσε τις υπερβολές και ανέβασε θερμίδες γιατί αν συνεχίσεις έτσι όχι λίπος δεν θα χάσεις, αλλά ούτε γραμμάριο!!!

    Μιάμιση ώρα βάρη είναι υπερβολή. Όπως επίσης το να αρχίσεις αερόβιες με άδειο στομάχι.
    Καταλαβαίνω έχεις αγχωθεί με το περιττό βαρος που έβαλες, αλλά μην κάνεις πράγματα που θα σου κοστίσουν στην πορεία.

  3. #3
    New Member Kand's Avatar
    Join Date
    04-03-16
    Location
    Αθηνα
    Posts
    67

    Default

    Quote Originally Posted by Kardoula View Post
    Aυτό δεν είναι υποθερμιδική, αλλά λιμοκτονική διατροφή.
    1.82 παλικάρι και τρως πιο λίγο κι από μένα. Γιατί το κάνεις αυτό στο σώμα σου;
    Άσε τις υπερβολές και ανέβασε θερμίδες γιατί αν συνεχίσεις έτσι όχι λίπος δεν θα χάσεις, αλλά ούτε γραμμάριο!!!

    Μιάμιση ώρα βάρη είναι υπερβολή. Όπως επίσης το να αρχίσεις αερόβιες με άδειο στομάχι.
    Καταλαβαίνω έχεις αγχωθεί με το περιττό βαρος που έβαλες, αλλά μην κάνεις πράγματα που θα σου κοστίσουν στην πορεία.

    Η Αλήθεια είναι ότι δεν πεινάω πολύ με αυτές της θερμίδες αλλά ίσως άλλο ένα μικρό γεύμα να το βάλω! Στο γυμναστήριο κάτι θα έγραψα λάθος γυμναζομαι περίπου 45 με 55 λεπτά βάρη Γενικά γυμναστήριο κάνω από τα 15 μου και πρωταθλητισμό (μπάσκετ) μέχρι πέρυσι από 5 χρόνων Γενικά είχα πολύ δραστήριο τρόπο ζωής οπότε όταν σταμάτησα να γυμναζομαι από τα χειρουργεία έβαλα πολλά κιλά ! Δεν με πιάνει τίποτα από κλασσική αερόβια εκτός αν κάνω κάποια HIIT που ακόμα δεν μπορώ λόγο του ποδιού ! Η γνώμη σου είναι να ανέβω 2400 περίπου? (Απλά δεν νιώθω να πεινάω πολύ )

  4. #4
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Αν το σώμα έχει προσαρμοστεί σε αυτές τις θερμίδες, δεν θα πεινάς. Κι εγώ δεν θα πεινούσα. Αλλά για φαντάσου ένα παλικάρι ολόκληρο να τρώει σαν πουλάκι..
    Η γνώμη μου είναι να μην κάνεις ακραία πράγματα, ούτε στη διατροφή ούτε στην αερόβια ούτε πουθενά. Ξεκίνα συντηρητικά, σωστά, ισορροπημένα. Μόνο έτσι θα έχεις σωστό και μόνιμο αποτέλεσμα. Και να έχεις υπομονή. Τα κιλά θα τα χάσεις, αλλά θέλει χρόνο.
    Δεν ξέρω πόσο έτρωγες μέχρι τώρα, αλλά αν είσαι καιρό σε αυτές τις θερμίδες, σταδιακά, (το τονιζω ΣΤΑΔΙΑΚΑ) ανέβασε μέχρι να φτάσεις τουλάχιστον στις 2500 θερμίδες. Ακόμα και αν δεν βλέπεις τη ζυγαριά να αλλάζει, εσύ μην αποθαρρυνθείς. Πέρα από τα κιλά και το λίπος σημασία έχει ο μεταβολισμός σου.
    Και άσε τις αεροβιες με άδειο στομάχι, στη φάση που είσαι ότι ώρα και να τις κανεις θα ωφεληθείς. Άστες για μετά αυτές.

  5. #5
    New Member Kand's Avatar
    Join Date
    04-03-16
    Location
    Αθηνα
    Posts
    67

    Default

    Δίκιο έχεις και μένα η σκέψη μου ήταν να ανεβάσω λίγο αλλά ήθελα και άλλες γνώμες να σε καλά!


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Ελαφρα υποθερμιδικη διατροφη
    By bebeto in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 5
    Last Post: 27-03-16, 20:06
  2. Συμβουλές Για Την Υποθερμιδική Διατροφή Μου
    By tsigiax in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 1
    Last Post: 10-11-14, 19:29
  3. Υποθερμιδική Διατροφή - Συμβουλές;
    By AU77 in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 24
    Last Post: 20-10-14, 18:07
  4. Ελαφρως υποθερμιδικη διατροφη!
    By fatals in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 8
    Last Post: 25-09-12, 17:43
  5. Διατροφή - Ισοθερμιδική ή Υποθερμιδική;
    By Elina in forum Διατροφή & Συμπληρώματα Για Γυναίκες
    Replies: 35
    Last Post: 21-02-12, 23:56

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •