Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 30 of 42
  1. #1
    New Member
    Join Date
    13-03-16
    Posts
    73

    Default Ξανά Στα Βάρη - Log!

    Καλησπέρα σας μετά από πολύ διάβασμα και ανάλυση του forum είπα να κάνω και εγώ το δικό μου log! Καταρχήν όπως έχω ξανά αναφέρει είμαι 53 κιλά 1,65 ύψος στόχος τα 52 κιλά με χάσιμο λίπους και αύξηση μυικής μάζας. Έχω βγάλει ένα πρόγραμμα διατροφής 1800 θερμίδων ( 40 - 40 -20 σε πρωτεΐνη - υδατάνθρακα - λίπος ) δηλαδή 100 θερμίδες κάτω από αυτές που υπολόγισα για συντήρηση. Έκανα πάντα γυμναστική αλλά καθώς ήμουν τελείως ανίδεη πάντα χωρίς διατροφή και με προγράμματα πολλές φορές εξαντλητικά από γυμναστήρια με αποτέλεσμα και πενιχρά αποτελέσματα. Τελευταίο χρόνο power plate λόγω ενοχλήσεων στη μέση το οποίο μετά απ ότι διάβασα πήρε δρόμο και πλέον κάνω μόνη μου γυμναστική στο σπίτι με βάρη εδώ και 2 βδομάδες και είμαι ενθουσιασμένη! Βλέποντας άπειρες φορές τα βιντεάκια με τη σωστή εκτέλεση των ασκήσεων έχω να πω ότι είμαι επίσης ενθουσιασμένη απ το γεγονός ότι δε με ενόχλησε καθόλου η μέση μου μέσα σ αυτές τις 2 βδομάδες ( ίσα ίσα νιώθω τον κορμό μου ακόμα πιο δυνατό) καθώς και από το πόσο δύσκολο μπορεί να γίνει ένα πρόγραμμα με 5 ασκήσεις με βάρη χωρίς τη χρήση άπειρων μηχανημάτων! Μπορεί να γελάσετε αλλά ήδη βλέπω βελτίωση!Το πρόγραμμα που ακολουθώ είναι το εξής :

    ΔΕΥΤΈΡΑ -ΠΟΔΙΑ :
    4X10 box σκουότ με 10kg σε μπάρα (σκουπόξυλο χα χα!)
    4Χ10 front σκουότ με μπάρα 10kg
    4X10 προβολές με βαράκια των 3.5kg
    4X10 άρσεις θανάτου με λυγισμένα πόδια με μπάρα 5kg
    4χ10 γάμπες με βαράκι 3,5kg (ανασηκώνομαι στη μύτη του κάθε ποδιού)

    ΤΡΙΤΗ - ΩΜΟΙ -ΚΟΙΛΙΑΚΟΙ:
    4X10 πιέσεις ώμων με αλτήρες 7kg
    4X10 πλάγιες εκτάσεις ώμων με αλτήρες 3,5kg
    4X10 πρόσθιες εκτάσεις ώμων με 3,5kg
    4X10 πλάγιες εκτάσεις ώμων σε καθιστή θέση σκυφτή μπροστά

    4Χ30 ροκανίσματα με δισκάκι 2.5kg

    ΤΕΤΑΡΤΗ -ΟFF

    ΠΕΜΠΤΗ- ΠΛΑΤΗ- ΤΡΙΚΕΦΑΛΟΙ :
    4Χ10 κωπηλατική με αλτήρες 7kg το κάθε χέρι χωριστά στον πάγκο
    4Χ10 κωπηλατική με μπάρα 10 kg σκυφτή
    4Χ10 άρσεις θανάτου με τεντωμένα πόδια και μπάρα 7Kg

    3χ10 πιέσεις σε πάγκο
    3χ10 εκτάσεις με βαράκι 3kg πάνω απ το κεφάλι (δε θυμάμαι πως λέγετε αυτή η άσκησή)

    ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ - ΓΛΟΥΤΟΙ-ΔΙΚΕΦΑΛΟΙ ΜΗΡΙΑΙΟΙ:
    4Χ10 σούμο σκουότ με αλτήρα 7kg
    4Χ10 split σκουότ με βαράκι 3,5kg
    4Χ10 άρσεις θανάτου με μπάρα 7kg
    4Χ10 γέφυρα με μπάρα 10kg

    ΣΑΒΒΑΤΟ- ΣΤΗΘΟΣ- ΔΙΚΕΦΑΛΑ:
    4Xόσο αντέχω push-ups γυναικεία (δεν πολυαντέχω πάνω από 5)
    4χ10 πιέσεις σε κατακλινή θέση σε πάγκο με μπκατακλινήάρα 7kg
    4X10 ανοίγματα χεριών σε κατακλινή θέση με βαράκια των 3,5kg

    4x10 κάμψεις δικεφάλων με μπάρα 7kg
    4x10 κάμψεις δικεφάλων με αλτήρες 3,5kg
    4x10 κάμψεις σφυριά με αλτήρες 3,5kg

    KYRIAKH- OFF

    Αερόβια κάνω κάθε Τρίτη- Πέμπτη - Σάββατο από 30' χαλαρό τρέξιμο-γρήγορο περπάτημα μετά τα βάρη. Επίσης πάγκο δεν έχω ακόμα οπότε δεν μπορώ να κάνω κάποιες ασκήσεις ακόμα όπως στο στήθος πιέσεις σε επικλινή ο πάγκος που αναφέρω είναι κάτι αυτοσχέδιο που δε γίνεται με τίποτα επικλινής όσο φαντασία και να έβαλα! Στην πλάτη το ξέρω ότι έχω λίγες ασκήσεις αλλά δεν μπόρεσα να σκεφτώ καμία άλλη μόνο με τα βάρη που έχω. Επίσης έβαλα 2 φορές πόδια-γλουτοί γιατί εκεί θέλω να δώσω έμφαση νομίζετε χώρισα καλά τις ασκήσεις στις 2 μέρες που αφορούν τα πόδια? Τέλος προσπαθώ κάθε βδομάδα να ανεβάζω τα κιλά όσο μπορώ. Αυτά για αρχή ελπίζω σύντομα να έχω πολλά θετικά αποτελέσματα να σας αναφέρω καλώς σάς βρίσκω και επίσημα!

  2. #2
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,853

    Default

    Kαλορίζικο το λογκ σου!
    Μπράβο για την προσπάθεια που κάνεις και γυμνάζεσαι στο σπίτι και μάλιστα με βασικές ασκήσεις, χωρίς να φοβάσαι αυτό που (λανθασμένα) οι περισσότερες γυναίκες φοβούνται (μη φουσκώσουν. Που και να θελαν δηλαδή δεν γίνεται!)

    Καλές προπονήσεις και σιγά σιγά θα πάρεις και πάγκο και θα σαι κομπλέ. Πλάτη μπορείς να κάνεις ασκήσεις έλξεων με ένα απλό λάστιχο αερόμπικ! Μονόζυγο δεν σου λέω να πάρεις γιατί ξέρω πως θα δυσκολευτείς (προς Θεου δεν λέω να κάνεις έλξεις με το σωματικό βάρος, αλλά να ανεβαίνεις και να κάνεις εστω αρνητικές). Αυτό άστο για αργότερα, τώρα αυτό που προέχει είναι να εξοικειωθείς με τις ασκήσεις και να δουλέψεις τεχνική. Προσοχή, ναι μεν θέλουμε να ανέβουμε σε δύναμη (και κιλά) αλλά πρωτίστως να εστιάσεις στην σωστή εκτέλεση και στο να νιώθεις τον μυ που δουλεύεις.

  3. #3
    New Member
    Join Date
    13-03-16
    Posts
    73

    Default

    Ευχαριστώ πολύ kardoula για τις συμβουλές! Αυτό με το λάστιχο δεν το είχα σκεφτεί φαντάζομαι θα είναι και οικονομικό οπότε θα πάρω ένα σίγουρα για αρχή. Έχεις δίκιο αν και ανυπομονώ δεν πρέπει να βιάζομαι να ανεβάσω κιλά, θα συνεχίσω προς το παρών αν είναι με αυτά που έγραψα για ένα διάστημα γιατί ακόμα δεν είμαι τελείως εξοικειωμένη με τις ασκήσεις και εκεί που πάω για τα πολλά θα χάσω και τα λίγα. Χάρηκα πολύ που βρήκες καλές τις ασκήσεις που διάλεξα οπότε θα συνεχίσω σταθερά και με υπομονή σε αυτό το πλάνο! Και πραγματικά μέσα από την καρδιά μου θέλω να πω ένα τεράστιο ευχαριστώ και να δώσω συγχαρητήρια σε σένα και σε όλα τα βασικά μέλη του foroum για όλη αυτή την ακούραστη προσπάθεια που κάνετε τόσα χρόνια να βοηθάτε τόσο κόσμο να φτάσει τους στόχους του! Γιατί πραγματικά επικρατεί τόση παραπληροφόρηση σε ότι έχει να κάνει με τη γυμναστική και τη διατροφή που αν έχεις την τύχη και ανακαλύψεις το foroum και διαβάζεις εδώ μέσα κάποια πράγματα καταλαβαίνεις επιτελούς γιατί ενώ πολλές φορές προσπαθείς τόσο να βελτιώσεις το σώμα σου στο τέλος δεν καταφέρνεις σχεδόν τίποτα λόγω της άγνοιας τόσο απλών αλλά βασικών πραγμάτων!

  4. #4
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,853

    Default

    Σ'ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια!

    Η σταθερότητα, η συνέπεια και η υπομονή είναι στοιχεία που θα σε βοηθήσουν να πετύχεις. Να ξέρεις δεν υπάρχει το τέλειο πρόγραμμα, τα τέλεια σετ και οι τέλειες επαναλήψεις. Υπάρχουν πολλά που μπορείς να κάνεις στην πορεία. Το πλάνο σου είναι μια χαρά, θα δουλέψει από τη στιγμή που έχεις το μυαλό μέσα στην άσκηση και αισθάνεσαι τα σημεία που θες να δώσεις το ερέθισμα. Όσο θα προχωράς, όρεξη να χεις και μπορείς να κάνεις άπειρους συνδιασμούς και αλλαγές στο ασκησιολόγιο. Για την ώρα όμως δεν υπάρχει λόγος να σε μπερδεύουμε. Κάτσε δούλεψε το και απόλαυσέ το. Η γυμναστική είναι και απόλαυση, όχι μόνο άγχος για βελτίωση της εικόνας μας. Είναι αγχολυτική, είναι κάτι που μας γεμίζει ενέργεια και γεμίζει τις μπαταρίες μας να ανταπεξέλθουμε στα υπόλοιπα.

  5. #5
    New Member
    Join Date
    13-03-16
    Posts
    73

    Default

    Kαλησπέρα σας, συνεχίζω το πρόγραμμα γυμναστικής και διατροφή που ανέφερα παραπάνω με πολύ ικανοποιητικά αποτελέσματα μέχρι στιγμής! Το μόνο πρόβλημα που ήθελα να αναφέρω είναι ότι παρατήρησα μια ευαισθησία στα γόνατά μου μετά από την άσκηση των προβολών. Όχι τίποτα τραγικό απλά αυτή η άσκηση είναι και αυτή που με δυσκολεύει και περισσότερο και γι αυτό το λόγω μάλλον δεν την κάνω και τεχνικά σωστά. Υπάρχει κάποια άλλη άσκηση εξίσου αποδοτική για τετρακέφαλους για να την αντικαταστήσω? Να σημειώσω ότι ποτέ δεν είχα πρόβλημα με τα γόνατά μου και ότι στην συγκεκριμένη άσκηση δε βάζω βάρη. Επίσης επειδή κάνω γυμναστική στο σπίτι ο μόνος εξοπλισμός που έχω είναι βάρη ευχαριστώ!

  6. #6
    Advanced Bodybuilder Labros13's Avatar
    Join Date
    07-01-13
    Location
    Keratsini
    Posts
    1,039

    Default

    Καλημερα.Ενας συνηθισμενος λογος που πολλοι ανθρωποι εχουν το συγκεκριμενο θεμα με τις προβολες ειναι οτι κατα την εκτελεση της κινησης ο κορμος τους πεφτει προς τα μπροστα,με αποτελεσμα μεγαλη πιεση να μετατοπιστει στην αρθρωση του γονταου.Προσπαθησε κατα την εκτελεση σου ο κορμος να μενει εντελως ευθυς εχοντας το στηθος να ''κοιταει'' προς τα πανω.

    Κανοντας κατι τετοιο οχι μονο θα προστατευσεις τον κορμο σου αλλα θα δωσεις και περισσοτερη εμφαση σε οπισθιους μηριαιους και γλουτους,οι οποιοι ειναι δυσκολοτεροι μυες στο να 'συνδεθει΄΄ καποιος στις προβολες.

  7. #7
    Senior Bodybuilder Leo 11's Avatar
    Join Date
    27-06-11
    Location
    Cyprus
    Posts
    14,554

    Default

    Quote Originally Posted by tonia.x View Post
    Kαλησπέρα σας, συνεχίζω το πρόγραμμα γυμναστικής και διατροφή που ανέφερα παραπάνω με πολύ ικανοποιητικά αποτελέσματα μέχρι στιγμής! Το μόνο πρόβλημα που ήθελα να αναφέρω είναι ότι παρατήρησα μια ευαισθησία στα γόνατά μου μετά από την άσκηση των προβολών. Όχι τίποτα τραγικό απλά αυτή η άσκηση είναι και αυτή που με δυσκολεύει και περισσότερο και γι αυτό το λόγω μάλλον δεν την κάνω και τεχνικά σωστά. Υπάρχει κάποια άλλη άσκηση εξίσου αποδοτική για τετρακέφαλους για να την αντικαταστήσω? Να σημειώσω ότι ποτέ δεν είχα πρόβλημα με τα γόνατά μου και ότι στην συγκεκριμένη άσκηση δε βάζω βάρη. Επίσης επειδή κάνω γυμναστική στο σπίτι ο μόνος εξοπλισμός που έχω είναι βάρη ευχαριστώ!
    Ο κυριος λογος που καποιος ποναει το γονατο τις προβολες είναι επειδή επιτρεπει στο γονατο να ξεπερασει τα δάκτυλα των ποδιων του και βαζει μεγαλη πιεση στους συνδεσμους εκει (αυτό γινεται για πολλους λογους και ενας είναι αυτος που ειπε πολύ σωστα ο Λαμπρος)...οποταν εκτος από αυτό που σου ειπε ο Λαμπρος να εχεις παντα στο μυαλο σου ότι όταν κανεις προβολες το ποδι που εχεις μπροστα και λυγίζεις, να μην επιτρεπεις με τιποτα το γονατο να περασει πιο μπροστα από τα δάκτυλα των ποδιων σου...
    Βιάστηκες να φύγεις...Σου εύχομαι γλυκό καιρό και καλά κυνήγια να έχεις. Κράτησε μου ενα καρτέρι δίπλα σου...Όπως παλιά...
    sanguine tuo...

  8. #8
    New Member
    Join Date
    13-03-16
    Posts
    73

    Default

    Ευχαριστώ πολύ παιδιά για τις απαντήσεις όντως το γόνατό μου προεξείχε των μπροστινών δακτύλων του ποδιού μου όταν τις έκανα γιατί έτσι το είδα σε ένα video και νόμιζα ότι έτσι ήταν το σωστό. Θα τις κάνω όπως μου είπατε και θα σας πω εντυπώσεις!

  9. #9
    New Member
    Join Date
    13-03-16
    Posts
    73

    Default

    Καλησπέρα σας και πάλι! Σε λίγες μέρες κλείνω 1 μήνα ακολουθώντας το πρόγραμμα που σας ανέφερα παραπάνω και έχω να πω ότι είμαι πολύ ικανοποιημένη από την αύξηση μυικής μάζας ήδη έχω δει διαφορά σε πόδια χέρια παντού και έχω σφίξει αρκετά! Τις ασκήσεις και τη διατροφή τις ακολουθώ πιστά στην αερόβια ξεφεύγω λίγο γιατί κάνω χαλαρό τρέξιμο έξω το πολύ 3 φορές τη βδομάδα χωρίς να μετράω παλμούς κ.τ.λ και από ώρα στο 20λεπτο τα έχω φτύσει! Αποτέλεσμα ενώ ακολουθώ διατροφή 1800 πρέπει να έχω πάρει λίγο βάρος δεν έχω ζυγαριά αλλά το καταλαβαίνω στα ρούχα μου κοντεύω να μη χωράω πια χα χα! Στα άμεσα σχέδια να αγοράσω ελλειπτικό για να είμαι σταθερή στην αερόβια που την κάνω όποτε να ναι όπως να ναι! Μέχρι τότε λέτε να κατεβάσω λίγο τις θερμίδες και αν ναι πόσο προτείνεται? Όσον αφορά τις ασκήσεις μόλις κλείσω το μήνα λέτε να ανεβάσω κιλά ή να αλλάξω ασκήσεις? Για ελλειπτικό επειδή είμαι άσχετη για να μη την πατήσω θεωρείτε ότι κάτι ελλειπτικά που βρίσκω με 300 400euro είναι τις πλάκας και καλύτερα να ψάξω μεταχειρισμένο? Ευχαριστώ πολύ σας ζάλισα και πάλι!

  10. #10
    New Member
    Join Date
    13-03-16
    Posts
    73

    Default

    Καλησπέρα σε όλους σήμερα μου ήρθε το ελλειπτικό που αγόρασα! Τελικά πήρα ένα μεταχειρισμένο Rivo Μ ketller ευτυχώς δε έχει κανένα κουσούρι από ότι είδα σε πρώτη φάση και ελπίζω να μη βγάλει κάτι και στην πορεία. Από αύριο σκέφτομαι να κάνω αερόβια 40-50 λεπτά στους 125-150 παλμούς /λεπτό 3 φορές την εβδομάδα και να κάνω το πρόγραμμά μου με βάρη τριήμερο για να μη συμπίπτουν οι μέρες με τα βάρη με τις μέρες της αερόβιας. Το δεύτερο σενάριο που σκέφτομαι είναι να συνεχίσω το ίδιο πρόγραμμα με βάρη που κάνω (5ήμερο) και να κάνω επιπλέον 30 λεπτά αερόβια μετά τα βάρη και τις 5 μέρες, τι λέτε? Πιο από τα δύο σενάρια πιστεύετε ότι είναι καλύτερο να ακολουθήσω για να κάψω λίπος ? Γιατί αν και έφτασα σε 1 μήνα 54,5 kg απο 53 που ήμουν προς το παρόν τελικά λέω να μη μειώσω τις 1800 θερμίδες στη διατροφή μου αφού θα κάνω πλέον συστηματική αερόβια και να δω πρώτα πώς θα πάω.

  11. #11
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    01-03-16
    Posts
    844

    Default

    Καλησπέρα !
    Για ποιο λόγο να κάνεις τις αερόβιες χωριστά από τα βάρη?
    Μπορείς στο τέλος κάθε προπόνησης να κάνεις κανονικά την αερόβια σου!
    Όσο για τις θερμίδες σου προτείνω να μη τις μειώσεις αφού θα καις περισσότερες μέσω της αερόβιας που θα κάνεις !

  12. #12
    Senior Bodybuilder anna_lou's Avatar
    Join Date
    01-02-11
    Location
    Φραπεδούπολη
    Posts
    4,283

    Default

    Καλησπέρα Τόνια. Γράφω πρώτη φορά στο λόγκ σου.Καλορίζικο το ελλειπτικό και ακλά αερόβια.
    Στο θέμα του προγράμματος για ποιο λόγω θέλεις να βάλεις χωρια μέρες αερόβιες και χωριαμέρες βάρη? Το να τα κάνεις ξέχωρα ναι π.χ. Βάρη το πρωι και αερόβιο το βράδυ. Εγω θα πρότεινα να κρατησεις το σπλίτ των ημερών σου ως έχει και να μη μειωσεις τα βάρη.
    Στη διατροφή από οτι κατάλαβα θέλεις να βάλεις μυς. Άρα δώσε τροφή στον οργανισμό σου ωστε να μπούνε. Μη σε πιάνει κανας πανικός μη τυχόν και μπεί λίπος. Δυστηχώς θα μπεί και αυτο. Με σωστες κινήσεις θα βάλεις μυς και δεν θα μπεί πολύ λίπος.
    Επιτρέπεται να πέσεις αλλά επιβάλλεται να σηκωθεις! Σήκω καλέ!!!
    Άθελα σου με έβαλες να σου ορκιστώ πως θα τα καταφέρω και πισωγύρισμα δεν θα κάνω...άθελα σου με πείσμωσες ακόμη ποιο πολύ! Το χαμόγελο σου δεν θα το σβήσω ποτέ από τη καρδιά μου!!!

  13. #13
    New Member
    Join Date
    13-03-16
    Posts
    73

    Default

    Ευχαριστώ πολύ κορίτσια για τις απαντήσεις, βασικά αυτό το διαχωρισμό αερόβιας με βάρη το διάβασα σε ένα άρθρο που υπάρχει στο φόρουμ για την αερόβια που έλεγε ότι αν θες να χτίζεις μύες και να χάνεις λίπος ταυτόχρονα πρέπει να τα χωρίσεις έτσι για να αποφύγεις και την υπερπροπόνηση. Ωστόσο θα ακούσω τις συμβουλές σας και θα κάνω την αερόβια μετά τα βάρη και το σαββατοκύριακο που μπορώ θα την κάνω χώρια το πρωί. Λέω να κάνω 45 λεπτά μέτριας έντασης 5 φορές τη βδομάδα καλά δεν είναι ή το βρίσκεται υπερβολικό? γιατί οι προπονήσεις μου με βάρη δεν κρατούν πάνω από 40λεπτο οπότε νομίζω θα είναι καλά και δε θα μειώσω και τις θερμίδες μου.. Και αν μπορείτε να μου απαντήσετε και σε ένα τελευταίο ερώτημα που με καίει το πρόγραμμα αυτό έχω κλείσει μήνα που το κάνω σε πόσο καιρό πρέπει να το αλλάξω?

  14. #14
    Senior Bodybuilder anna_lou's Avatar
    Join Date
    01-02-11
    Location
    Φραπεδούπολη
    Posts
    4,283

    Default

    Κοίτα την αερόβια ειναι καλό πάντα να τη κάνουμε αρκεί να τη κάνουμε. Βοηθάει στον έλεγχο του λίπους σε συνδιασμό με τη διατροφή μας.
    Για εμένα μη τις μειώσεις τις θερμίδες σου. Μη φοβάσαι το λίπος μιλάω πάντα μα πάντα σε λογικά πλαίσια.
    Στο ερώτημα σου. Το σώμα μας συνηθίσει η αλήθεια ειναι, ειναι τεμπέλικο. Για να του δώσουμε νέα ερεθίσματα είτε αλλάζουμε κάποιες ασκήσεις είτε παίζουμε με τις επαναλήψεις και το βάρος . Το έχεις βαρεθεί καθόλου?
    Επιτρέπεται να πέσεις αλλά επιβάλλεται να σηκωθεις! Σήκω καλέ!!!
    Άθελα σου με έβαλες να σου ορκιστώ πως θα τα καταφέρω και πισωγύρισμα δεν θα κάνω...άθελα σου με πείσμωσες ακόμη ποιο πολύ! Το χαμόγελο σου δεν θα το σβήσω ποτέ από τη καρδιά μου!!!

  15. #15
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,853

    Default

    Quote Originally Posted by tonia.x View Post
    Ευχαριστώ πολύ κορίτσια για τις απαντήσεις, βασικά αυτό το διαχωρισμό αερόβιας με βάρη το διάβασα σε ένα άρθρο που υπάρχει στο φόρουμ για την αερόβια που έλεγε ότι αν θες να χτίζεις μύες και να χάνεις λίπος ταυτόχρονα πρέπει να τα χωρίσεις έτσι για να αποφύγεις και την υπερπροπόνηση. Ωστόσο θα ακούσω τις συμβουλές σας και θα κάνω την αερόβια μετά τα βάρη και το σαββατοκύριακο που μπορώ θα την κάνω χώρια το πρωί. Λέω να κάνω 45 λεπτά μέτριας έντασης 5 φορές τη βδομάδα καλά δεν είναι ή το βρίσκεται υπερβολικό? γιατί οι προπονήσεις μου με βάρη δεν κρατούν πάνω από 40λεπτο οπότε νομίζω θα είναι καλά και δε θα μειώσω και τις θερμίδες μου.. Και αν μπορείτε να μου απαντήσετε και σε ένα τελευταίο ερώτημα που με καίει το πρόγραμμα αυτό έχω κλείσει μήνα που το κάνω σε πόσο καιρό πρέπει να το αλλάξω?

    Οι συμβουλές/tips που διαβάζεις στα άρθρα δες τα ως κατευθυντήριες γραμμές και όχι ως ιερό δισκοπότηρο. Τι θέλω να πω..
    Δεν σημαίνει πως κατα γράμμα πρέπει να κάνεις σων και καλά ξεχωριστές μέρες βάρη και ξεχωριστά αερόβια. Ούτε θα πάθεις υπερπροπόνηση αν τα κάνεις και τα δύο μαζί. Πιστεψέ με, οι περισσότεροι απέχουν έτη φωτός από το να υπερπροπονηθούν. Δεν είμαστε από γυαλί.

    Κάνε την αερόβια σου ή μετά τα βάρη ή αργότερα μέσα στη μέρα και είσαι κομπλέ. Και καλά κάνεις και δεν κόβεις θερμίδες. Εμείς οι γυναίκες το πρώτο πράγμα που κάνουμε είναι να κόβουμε θερμίδες. Και μετά λέμε γιατί δεν αλλάζει το σώμα μας, γιατί είμαι ακόμα έτσι κλπ. Φάε σωστά για να μπορείς να καις περισσότερο.

    Επειδή είσαι αρχάρια ένα πρόγραμμα μπορείς να το κρατήσεις περισσότερο, ακόμα και 6-8 εβδομάδες. Είσαι σε φάση "γνωριμίας" με τη γυμναστική και για το σώμα σου είναι νέο ερέθισμα και πιο δύσκολα θα συνηθίσει όπως ένας προχωρημένος.
    Δεν είναι απαραίτητο να αλλάζεις ριζικά το πρόγραμμα, μπορεις να κάνεις κάποιες αλλαγές στο ασκησιολόγιο και να κρατήσεις το βασικό κορμό ίδιο.
    Last edited by Kardoula; 08-05-16 at 10:47.

  16. #16
    New Member
    Join Date
    13-03-16
    Posts
    73

    Default

    Έχετε δίκιο κορίτσια ακόμα δεν ξεκίνησα και κάνω λες και θα πάω σε αγώνες!! Θα συνεχίσω με το πρόγραμμα και τις θερμίδες που έχω και θα κάνω και την αερόβια όποτε μπορώ μέσα στη μέρα. Στο 2μηνο θα αλλάξω και κανα 2 ασκήσεις σε κάθε μυική ομάδα και τέλος! Το ελλειπτικό που πήρα αν και μεταχειρισμένο σήμερα που το έκανα πρώτη φορά νομίζω ότι ήταν καλή αγορά τελικά φαίνεται πολύ γερή κατασκευή έχει κάνει 250 χιλ. συνολικά αν και 3ετίασ αλλά το μόνο που στεναχωρήθηκα είναι ότι ο παλμογράφος είναι λίγο άλλου για αλλού οπότε δε θα έχω ακρίβεια στη μέτρηση των παλμών αλλά δεν πειράζει δεν υπήρχαν λεφτά για καινούριο. Ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές σας μου δώσατε νέα ώθηση να συνεχίσω σας ευχαριστώ πολύ πολύ!!

  17. #17
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,853

    Default

    Εχω κι εγώ Kettler ελλειπτικό και ποδήλατο και είναι εξαιρετικής ποιότητας κατασκευής.
    Όσο για την μέτρηση παλμών, δεν ξέρω αν έχει κάποιο πρόβλημα, αλλά να ξέρεις πως χρειάζεται να κρατάς για 40'' με 50'' σταθερά για να δεις πόσο έχεις, δηλ δεν ειναι αντε με το που πιάνεις τους αισθητήρες σου βγάζει τους παλμούς.

  18. #18
    New Member
    Join Date
    13-03-16
    Posts
    73

    Default

    Λες Kardoula αυτό να φταίει? Γιατί όντως δεν το έπιανα τόσο πολύ! Ευχαριστώ για την παρατήρηση θα το δοκιμάσω αύριο!

  19. #19
    New Member
    Join Date
    13-03-16
    Posts
    73

    Default

    Καλησπέρα σε όλους θα σας ζαλίσω και πάλι αλλά μου προέκυψε άλλο θέμα! Καταρχήν το ελλειπτικό τελικά είναι τέλειο, Καρδούλα είχες δίκιο για τους παλμούς τελικά μια χαρά τους μετράει εγώ δεν το έπιανα καλά! Ήταν η καλύτερη αγορά που έχω κάνει τα τελευταία χρόνια! Έχω κλείσει 1 βδομάδα που κάνω 45' στους 130 παλμούς μετά από κάθε προπόνηση με βάρη. Ωστόσο πέραν του ότι έχω αρχίσει να χάνω βάρος κάτι που το επιδίωκα (βασικά λίπος ήθελα να χάσω) νιώθω ότι έχω αρχίσει να μαζεύω κιόλας και να χάνω και μυς. Σαν να χάνω σιγά σιγά ότι έχτισα αυτό το μήνα που ξεκίνησα τα βάρη. Δεν ξέρω τι να κάνω να μειώσω την ώρα αερόβιας σε 30΄ τη φορά να μειώσω τισ μέρες αερόβιας από 5 σε 3 ή να αυξήσω θερμίδες?? Τι θεωρείτε ότι θα βοηθήσει περισσότερο για να βάλω μυς ή τουλάχιστον να μη χάσω και αυτούς που κατάφερα όσο κατάφερα να χτίσω?

  20. #20
    Advanced Bodybuilder Labros13's Avatar
    Join Date
    07-01-13
    Location
    Keratsini
    Posts
    1,039

    Default

    Κοιταξε Τονια σε γενικες γραμμες το ελλειπτικο ειναι καταβολικο σε μεγαλυτερο βαθμο απο το ποδηλατο ας πουμε.Παρ ολα αυτα δε θεωρω οτι εχεις χασει μυες οπως λες.Θεωρω οτι η αιτια βρισκεται ή στο γλυκογόνο ή στους ηλεκτρολυτες σου.Οπως καταλαβαινεις,και οσο καλοκαιριαζει το σωμα αποβαλλει σε μεγαλυτερο βαθμο ηλεκτρολυτες και νερο,πραγμα που σημαινει οτι μεγαλυτερες ποσοτητες απαιτουνται για να αναπληρωθουν.

    Επισης,η κατανάλωση υδατανθρακα σου πως ειναι.Ειναι λογικο οταν κανεις 45 λεπτα ελλειπτικο(το οποιο αποτελει ενα μηχανημα στο οποιο συμμετεχουν ενεργα και αρκετοι μυες-πραγμα που σημαινει οτι το σωμα χρησιμοποιει και γλυκογονο) ειναι λογικο οι μυες σου να μη δειχνουν το ιδιο ''γεματοι'' εαν η καταναλωση υδατανθρακων δεν ειναι επαρκης.Εξετασε αυτα τα στοιχεια αρχικα και στη συνεχεια θα δουμε τι αλλο μπορει να φταιει.

  21. #21
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,853

    Default

    Γεια σου Τόνια.

    Σε μια εβδομάδα με 30 λεπτες αερόβιες, δεν χάνονται μυς, ούτε καν να το σκέφτεσαι. Αυτό που γίνεται είναι πως χάνοντας λίπος νιώθεις πιο άδεια και επειδή είσαι σε ανάλογη δίαιτα. Μην σε παραπλανεί η εικόνα σου, συνέχισε αυτό που κάνεις. Αν χανόταν τόσο εύκολα αυτό που χτίζαμε, τότε μαύρο φίδι που μας έφαγε

  22. #22
    New Member
    Join Date
    13-03-16
    Posts
    73

    Default

    Ευχαριστώ πολύ Labro και Kardoula για τις απαντήσεις με καθησύχασατε! Θα συνεχίσω έτσι αν είναι γιατί η αλήθεια είναι ότι έχω πωρωθεί με το ελειπτικό και μ αρέσει που το κάνω κάθε μέρα μετά τα βάρη είναι πολύ αγχολυτικό!

  23. #23
    New Member
    Join Date
    13-03-16
    Posts
    73

    Default

    Παιδιά τη βοήθεια σας για ακόμη μια φορά! Μετά το ελειπτικό αποφάσισα να πάρω και ένα πάγκο επιτέλους με ορθοστάτες που να έχει και τροχαλία και ασκήσεις για πόδια για να μπορώ να κάνω ένα ολοκληρωμένο πρόγραμμα στο σπίτι. Και επειδή είμαι από επαρχεία και δε μπορώ να πάω σε κάποιο μαγαζί να τα δω από κοντά θα ήθελα τη γνώμη σας για 3 πάγκους που είδα και δεν μπορώ να αποφασίσω ποιόν από να πάρω. Είναι και οι 3 γύρω στα 200 με 250 euro. Θα προσπαθήσω να ανεβάσω φωτογραφίες για να τους δείτε.

  24. #24

    Default

    γιατί δεν αγοράζεις ετήσια συνδρομή σε κάποιο γυμναστήριο;

  25. #25
    New Member
    Join Date
    13-03-16
    Posts
    73

    Default

    Η πρώτη φωτογραφία είναι το Ruilin Rising BH1021, η δεύτερη(το μαύρο) το Viking F-7105 και η τρίτη το Upower BR-400. Πιστεύεται ότι στην τιμή που παίζουν θα είναι καλά ή θα ξεκολλάν σίδερα απ την πρώτη μέρα χρήσης? Να σημειώσω ότι είμαι αρχάρια στα βάρη και δεν έχω τις απαιτήσεις που έχει ένας αθλούμενος που σηκώνει 50 κιλά και απλά φοβάμαι μήπως βγουν τελείως της πλάκας. Θα με βοηθούσε ιδιαίτερα η γνώμη σας και να μην έχετε υπόψιν σας κάποιο από αυτά τουλάχιστον να μου πείτε ποια μάρκα απ τα 3 είναι καλύτερη ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!

  26. #26
    Advanced Bodybuilder Labros13's Avatar
    Join Date
    07-01-13
    Location
    Keratsini
    Posts
    1,039

    Default

    Τονια δεν φαινονται,ανεβασε τες απο το go advanced.

  27. #27
    New Member
    Join Date
    13-03-16
    Posts
    73

    Default

    Labro στο προτελευταίο μου μνμ αν πατήσεις πάνω στα μπλε γράμματα τα βγάζει! Επίσης είδα σήμερα και άλλα 2 παρόμοια λίγο πιο ακριβά στα 260 το ένα είναι το Pegasus BH-2050A και το άλλο το Amila 44747 Weight Bench. Τα ανεβάζω στο επόμενο μου μνμ.

  28. #28
    New Member
    Join Date
    13-03-16
    Posts
    73

    Default

    Καλησπέρα σε όλους! Σήμερα ήρθε το μεταχειρισμένο πολυόργανο που αγόρασα! Τελικά κατέληξα σε πολυόργανο γιατί ήθελα ψηλή και χαμηλή τροχαλία οπωσδήποτε γιατί έχω πολύ στενό κορμό και θέλω να εστιάσω στην πλάτη. Βρήκα ένα μεταχειρισμένο energistic me 70kg με πολλές ασκήσεις, εκτάσεις ποδιών, πιέσεις στήθους, Pecdek, ασκήσεις για δικέφαλους αλλά δυστυχώς απογοητεύτηκα όχι γιατί έχει κάποιο κουσούρι αλλά γιατί εκτός από τισ πιέσεις στήθους και την ψηλή και χαμηλή τροχαλία δε βλέπω να μπορώ να κάνω κάτι άλλο.. Το κάθισμα δεν ανεβοκατεβαίνει και είμαι μικρόσωμη και δε μπορώ να πάρω σωστή στάση στις υπόλοιπες ασκήσεις.. Αλλά ας μη γκρινιάζω για τισ τροχαλίες και μόνο αξίζει που το πήρα! 200 ευρώ με τη μεταφορά καλά δεν το πήρα?ελπίζω να μη με κορόιδεψαν. Στη διατροφή έχω ξεφύγει λίγο τελευταία όλο παγωτάκια και ατασθαλίες είμαι αλλά δεν πειράζει τουλάχιστον μετά ξαναγυρίζω στο πρόγραμμά μου! Από αύριο αρχίζω καινούριο πρόγραμμα :

    ΔΕΥΤΕΡΑ-ΠΟΔΙΑ :
    4x12 box σκουότ με 15kg
    4x12 front σκουότ με 15kg
    4x15 γέφυρα με μπάρα 15kg
    4x12 άρσεις θανάτου με μπάρα 15kg
    4x12 άρσεις θανάτου με τεντωμένα πόδια με μπάρα 15kg
    4x12 γάμπες όρθια με αλτήρα 15 kg κάθε πόδι ξεχωριστά
    4x12 σούμο σκουότ με μπάρα 10kg

    ΤΡΙΤΗ- ΩΜΟΙ-ΔΙΚΕΦΑΛΑ-ΤΡΙΚΕΦΑΛΑ
    4x12 πιέσεις ώμων με αλτήρες 7kg
    4x12 πλάγιες εκτάσεις ώμων με αλτήρες 3,5kg
    4x12 πρόσθιες εκτάσεις ώμων με 7kg
    4x12 πλάγιες εκτάσεις ώμων σε καθιστή θέση σκυφτή μπροστά 3,5kg
    4x12 ανασηκώσεις ώμων με 12kg αλτήρες

    4x12 κάμψεις δικεφάλων με μπάρα 7kg
    4x12 κάμψεις δικεφάλων με αλτήρες 7kg
    4x12 κάμψεις σφυριά με αλτήρες 3,5kg

    4x12
    πιέσεις σε πάγκο
    4x12 εκτάσεις με βαράκι 3kg πάνω απ το κεφάλι

    ΤΕΤΑΡΤΗ- ΠΛΑΤΗ-ΣΤΗΘΟΣ
    4x12 έλξεισ τροχαλίασ εμπροσ στο λαιμό 17kg
    4x12 χαμηλή τροχαλία(σαν κωπηλατική) 17kg
    4x12
    έλξεις τροχαλίασ πίσω από το λαιμό 17kg
    4x12
    χαμηλή τροχαλία(σαν κωπηλατική) αλλά με ανάποδη λαβή (οι παλάμες να κοιτούν στο ταβάνι)17kg
    4x12 κωπηλατική με αλτήρες(7kg) σκυμένη
    4x12 κωπηλατική με μπάρα(10kg) σκυμένη

    4x12 πιέσεις στήθους στο μηχάνημα 17kg
    4x12 push-ups γυναικεία
    4x12 πιέσεις σε κατακλινή θέση με βαράκια 7kg
    4x12 ανοίγματα σε κατακλινή θέση με αλτήρες 3,5kg

    ΠΕΜΠΤΗ-ΠΟΔΙΑ
    ΤΟ ΙΔΙΟ ΜΕ ΔΕΥΤΕΡΑ

    ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ-ΣΑΒΒΑΤΟ-ΚΥΡΙΑΚΗ : ΑΕΡΟΒΙΑ 45' στο ελειπτικό 130 παλμοί

    Πώς σας φαίνεται πειράζει που έβαλα τισ αερόβιες μαζί? Ο τρόπος που χώρισα τισ ασκήσεις είναι καλός? Δεν άφησα μέρα ξεκούρασης γιατί με τα κιλά που κάνω δε νομίζω να κινδυνεύω από υπερπροπόνηση καλά έκανα? Αυτά προς το παρών θα χαρώ να ακούσω τισ συμβουλές σας!

  29. #29
    New Member
    Join Date
    13-03-16
    Posts
    73

    Default

    Αχ παιδιά συγνώμη που σας ζαλίζω πάλι αλλά μόλις διάβαζα ένα log μιας κοπέλας και τισ λέγατε ότι έχει πολλές ασκήσεις στο πρόγραμμα τισ το οποίοι έμοιαζε αρκετά με το δικό μου! Μήπως και το δικό μου καινούριο 3ήμερο πρόγραμμα έχει πολλές ασκήσεις και είναι αντιπαραγωγικό? Το έκανα έτσι γιατί ακόμα είμαι σε χαμηλά κιλά όπως θα δείτε και στο προηγούμενο μου μνμ που τα αναφέρω αναλυτικά αλλά μήπως αυτό δεν έχει σχέση και πρέπει να μειώσω τισ ασκήσεις? Αν μπορεί κάποιος ας μου πει τη γνώμη του για να κάνω κάποιες αλλαγές αν χρειάζεται πριν το αρχίσω ευχαριστώ!

  30. #30
    Senior Bodybuilder anna_lou's Avatar
    Join Date
    01-02-11
    Location
    Φραπεδούπολη
    Posts
    4,283

    Default

    Γεια σου Τόνια.
    Κοίτα εγώ στα πόδια αφού τα κάνεις 2 μέρες θα έβγαζα τα τόσα είδη σκουώτ. Δεν ειναι ανάγκη να τα κάνεις όλα. Εκτός και άν θέλεις να τα κάνεις αλλά να τα χωρίςσεις στις 2 μέρες, Όπως επίσης και τις άρσεις θανάτου. Πιστευω από ενα σημείο και μετα θα έχεις θέμα κούρασης.
    Στους ώμους έχεις πολλές ασκήσεις. Τόσες δεν χρειάζονται. Ειναι και μια ομάδα που δουεύει γενικά με και με άλλες ομάδες. Στα δικέφαλα κράτα 2 και στα 3κεφλα 2 ειναι μια χαρά.
    Στη πλάτη βγάλε 1 ή 2 ασκήσεις, ασπούμε τις έλξεις πίσω από το κεφάλι και μια κωπηλατική έχεις πολλές. Στηθος ειναι καλά αν και με 3 πάλι γίνεται δουλειά.
    Εμενα δε μου αρέσει και ο διαχωρισμό σου.
    Θα έκανα
    Επιτρέπεται να πέσεις αλλά επιβάλλεται να σηκωθεις! Σήκω καλέ!!!
    Άθελα σου με έβαλες να σου ορκιστώ πως θα τα καταφέρω και πισωγύρισμα δεν θα κάνω...άθελα σου με πείσμωσες ακόμη ποιο πολύ! Το χαμόγελο σου δεν θα το σβήσω ποτέ από τη καρδιά μου!!!


 
Page 1 of 2 12 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Ξανά γραμμωμένη ..?.
    By pipi fakidomiti in forum Νέα Μέλη Στο Bodybuilders.gr
    Replies: 10
    Last Post: 07-01-11, 13:10
  2. Ξανά χαιρετώ!!
    By kinetha in forum Νέα Μέλη Στο Bodybuilders.gr
    Replies: 5
    Last Post: 21-03-09, 03:50
  3. Γλυκοζη ξανα !
    By dimid in forum Συμπληρώματα Διατροφής Bodybuilding
    Replies: 21
    Last Post: 03-10-07, 04:27

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •