Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 16 of 16
  1. #1

    Smile Όταν δεν Μπορείς να Επιλέξεις τα Γεύματα σου

    Καλησπέρα σας, είμαι νέο μέλος (19 χρόνων 1,80υψος 79κιλα) στο site ασχολούμαι με το bodybuilding ενάμιση χρόνο τώρα εντατικά... Ξεκίνησα αρχικα ως στόχο με τον όγκο.... Τα πήγα αρκετά καλά από 65κιλα π είχα κολλήσει πήγα 85...ηρθε όμως και η ώρα της γραμμωσης και επειδή τρώω αναγκάστηκα ο, τι καλό υπάρχει στο τραπέζι (δεν τρώω ζάχαρη και ψωμί άσπρο) ... Μετά από ψάξιμο και σκεψη θα ήθελα την βοήθεια σας... Εφόσον δεν μπορώ να τρώω ο, τι θέλω για να χάσω λίπος και άλλα υγρά και επειδή δύο μήνες τώρα έχω κολλήσει στα 79κιλα και γραμμωση δεν έρχεται υπάρχει κάτι π μπορώ να κάνω? (Να σημειωθεί ότι προπονουμαι 6φορες την εβδομάδα με βάρη +HiT + 10λεπτα κοιλιάκους) ευχαριστώ εκ των προτέρων

  2. #2
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Αρχικά, αν κάνεις 6 μέρες την εβδομάδα βάρη και ΗΙΙΤ και κοιλιακούς, σημαίνει πως δεν δίνεις το 100%. Γιατι αν το έκανες θα είχες κλατάρει. Μείωσε σε 4 - 5 φορές την εβδομαδα το πολύ και ανέβασε την ένταση στα βάρη, κράτα 5 αερόβιες εκ των οποιων οι 2-3 να ειναι ΗΙΙΤ και οι αλλες σταθερής έντασης, κοιλιακοί 2-3 φορες φτανουν και περισσευουν.. Αν έβαλες 20 κιλά σε εναμισι χρόνο τότε σίγουρα έχεις βάλει και αρκετό λίπος!! 19χρ άντρας πιστεύω πως έστω τα μισά σου γεύματα μπορείς να τα ρυθμίζεις να είναι όπως θες. Γιατί δεν μπορείς να τρως αυτά που θες; Κάτσε οργάνωσε τη διατροφή σου, καμία μάνα δεν θα σου πει γιατί κάνεις διατροφή για να χάσεις λίπος, ή γιατί τρως βρώμη με γάλα και αβγά το πρωι!

  3. #3
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    28-09-16
    Posts
    105

    Default

    Μα και μαγειρεμένο σπιτικό φαγητό να τρως (δηλαδή μεγάλο ποσοστό θερμίδων είναι λιπαρά) εφόσον τρως λιγότερες θερμίδες από την συντήρηση σου και πάλι θα χάσεις βάρος.
    Οπότε μείωσε λίγο την ποσότητα και λογικά θα αρχίσεις να ξαναχάνεις. Κοίτα βέβαια να τρως αρκετή πρωτεΐνη.

  4. #4
    Forum Team iLikeBB's Avatar
    Join Date
    26-08-12
    Location
    Αθήνα
    Posts
    6,660

    Default

    Quote Originally Posted by AndVal View Post
    Μα και μαγειρεμένο σπιτικό φαγητό να τρως (δηλαδή μεγάλο ποσοστό θερμίδων είναι λιπαρά) εφόσον τρως λιγότερες θερμίδες από την συντήρηση σου και πάλι θα χάσεις βάρος.
    Οπότε μείωσε λίγο την ποσότητα και λογικά θα αρχίσεις να ξαναχάνεις. Κοίτα βέβαια να τρως αρκετή πρωτεΐνη.
    Δηλαδη αν φαω 400 θερμιδες απο παστιτσιο ειναι το ιδιο με 400 θερμιδες απο ρυζι και κοτα;
    Μην ξανανοιξουμε αυτο το θεμα, εχει εξαντληθει σε χιλια δυο τοπικ.
    Μια θερμιδα δεν ειναι απλα μια θερμιδα, μετραει και απο τι πηγη προερχεται.

  5. #5
    Advanced Bodybuilder Mystical's Avatar
    Join Date
    23-10-10
    Posts
    744

    Default

    Quote Originally Posted by iLikeBB View Post
    Δηλαδη αν φαω 400 θερμιδες απο παστιτσιο ειναι το ιδιο με 400 θερμιδες απο ρυζι και κοτα;
    Μην ξανανοιξουμε αυτο το θεμα, εχει εξαντληθει σε χιλια δυο τοπικ.
    Μια θερμιδα δεν ειναι απλα μια θερμιδα, μετραει και απο τι πηγη προερχεται.
    Η μονη διαφορα στις 400 θερμιδες του παστιτσιου απο τις 400 θερμιδες ρυζι κοτοπουλο ειναι η διαφορετικη συσταση των macros σε αυτες τα 2 γευματα.
    Δηλαδη. Το ρυζι - κοτα θα εχει μεσα σε αυτες τις 400 θερμιδες ενα σεβαστο ποσο πρωτεινης.
    Οταν ομως μιλαμε για απωλεια βαρους ναι τοτε μια θερμιδα ειναι μια θερμιδα. Οπως ειπε το παιδι αν τρως λιγοτερες θερμιδες απο την συντηρηση σου και παλι θα χασεις βαρος. Απλα αν δεν υπαρχουν και πρωτεινες μεσα στις θερμιδες που καταναλωνεις προφανως και υποσκαπτεις την πιθανοτητα οποιαδηποτε μυιικης αναπτυξης ή συντηρησης μυικοτητας σε μια περιοδο γραμμωσης.

  6. #6

    Default

    Quote Originally Posted by Kardoula View Post
    Αρχικά, αν κάνεις 6 μέρες την εβδομάδα βάρη και ΗΙΙΤ και κοιλιακούς, σημαίνει πως δεν δίνεις το 100%. Γιατι αν το έκανες θα είχες κλατάρει. Μείωσε σε 4 - 5 φορές την εβδομαδα το πολύ και ανέβασε την ένταση στα βάρη, κράτα 5 αερόβιες εκ των οποιων οι 2-3 να ειναι ΗΙΙΤ και οι αλλες σταθερής έντασης, κοιλιακοί 2-3 φορες φτανουν και περισσευουν.. Αν έβαλες 20 κιλά σε εναμισι χρόνο τότε σίγουρα έχεις βάλει και αρκετό λίπος!! 19χρ άντρας πιστεύω πως έστω τα μισά σου γεύματα μπορείς να τα ρυθμίζεις να είναι όπως θες. Γιατί δεν μπορείς να τρως αυτά που θες; Κάτσε οργάνωσε τη διατροφή σου, καμία μάνα δεν θα σου πει γιατί κάνεις διατροφή για να χάσεις λίπος, ή γιατί τρως βρώμη με γάλα και αβγά το πρωι!
    Με τα γεύματα έχω βρει μια λύση τις τελευταίες 2εβδομάδες
    Το πρωί τρώω 100γρ βρώμη με νερό καφέ φίλτρου σκέτο ( ανάλογα αν υπάρχει μια μπανάνα η ένα πορτοκαλί)
    Το μεσημέρι ο, τι έχει η μαμά :(... προσθέτω όμως λαχανικά κατεψυγμένα (κουνουπίδι, σπανάκι, καρότο) και φρέσκο μπρόκολο
    Το απόγευμα φέτα ή ένα γιαούρτι 2% ή σαλάτα (γενικά πράσινα) και φρούτα (γκρειπφρουτ, πορτοκαλι)
    Το βράδυ ένα γιαούρτι αλλιώς ξηροι καρποί (καρύδια συνήθως) το λάθος με την διατροφή μ πιστεύω ειν ότι γυρνάω κουρασμένος 11:30το βράδυ και τρώω το φαγητό π υπάρχει...
    Στο μόνο π δεν έχω βρει λύση ειν στο βραδινό φαγητό τι να τρώω για να <κοροϊδεψω> την πείνα

    Όσο για την προπόνηση έχετε απόλυτο δίκιο κάτι υποψιάζομαι ότι έκανα λάθος...Ευχαριστώ πάρα πολύ για τις συμβουλές :)

  7. #7
    Forum Team iLikeBB's Avatar
    Join Date
    26-08-12
    Location
    Αθήνα
    Posts
    6,660

    Default

    Quote Originally Posted by Marios_hitman View Post
    Με τα γεύματα έχω βρει μια λύση τις τελευταίες 2εβδομάδες
    Το πρωί τρώω 100γρ βρώμη με νερό καφέ φίλτρου σκέτο ( ανάλογα αν υπάρχει μια μπανάνα η ένα πορτοκαλί)
    Το μεσημέρι ο, τι έχει η μαμά :(... προσθέτω όμως λαχανικά κατεψυγμένα (κουνουπίδι, σπανάκι, καρότο) και φρέσκο μπρόκολο
    Το απόγευμα φέτα ή ένα γιαούρτι 2% ή σαλάτα (γενικά πράσινα) και φρούτα (γκρειπφρουτ, πορτοκαλι)
    Το βράδυ ένα γιαούρτι αλλιώς ξηροι καρποί (καρύδια συνήθως) το λάθος με την διατροφή μ πιστεύω ειν ότι γυρνάω κουρασμένος 11:30το βράδυ και τρώω το φαγητό π υπάρχει...
    Στο μόνο π δεν έχω βρει λύση ειν στο βραδινό φαγητό τι να τρώω για να <κοροϊδεψω> την πείνα

    Όσο για την προπόνηση έχετε απόλυτο δίκιο κάτι υποψιάζομαι ότι έκανα λάθος...Ευχαριστώ πάρα πολύ για τις συμβουλές :)
    Με δυο λογια σου γραφω τι εκανα εγω οσο καιρο δεν ειχα δουλεια οπότε δεν ειχα και την οικονομικη ευχέρεια για 100% καθαρη διατροφη.

    Πρωινο:βρωμη,γαλα,2 ολοκληρα αυγα+φρουτο
    Μεσημεριανο:κρεας+ρυζι/πατατα με σαλατα και λιγο ελαιολαδο (ή καποιες φορες οτι υπηρχε σπιτι αλλά κανονικη μεριδα χωρις να το παρακανω με τις ποσοτητες, ετσι κ αλλιως ειναι θερμιδικα πυκνα τα περισσοτερα σπιτικα φαγητα)
    Μεταπροπονητικο:συμπληρωμα πρωτεινης + μπανανα ή κρεας+ρυζι/πατατα
    Βραδινο:ομελετα στο αντικολλητικο με λαχανικα,τυρι light και πατατες σε αντικολλητικο χαρτι ή βραστες, ή τονο σε νερο+πατατα
    Πριν τον υπνο:γιαουρτι+ξηροκαρπια

    Κοβεις-ραβεις στα μετρα σου τα γευματα οπως σου αρεσουν, αλλά γενικα λυσεις υπαρχουν. Το θεμα ειναι αν ειμαστε εμεις διατεθιμενοι να τις βρουμε.

    (Και χοιρινο να ειναι το κρεας,προσεξε λιγο την ποσοτητα και εισαι οκ)

    Τηγανιτά φαγητα,φέτα,ψωμια το καλυτερο ειναι να τα κοψεις απο την καθημερινοτητα σου. (φάε σε καποιο cheat σου, οχι καθημερινα)

    Φανταζομαι δε θα 'ναι καθε μερα το φαγητο λαδερό, θα ειναι κ καποιες μερες κοτοπουλο/χοιρινη/μπιφτεκια μοσχαρισια με πατατες στο φουρνο, οπότε εκει για μενα εισαι κομπλε.
    Last edited by iLikeBB; 11-05-17 at 18:35.

  8. #8

    Default

    Όσο αναφορά την πρωτεΐνη μια whey καλή ειν?

  9. #9

    Default

    Για τα δεδομένα μου
    Δεν μιλάω γενικά

  10. #10
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Καλή είναι η whey αλλά πρώτα διάβασε προσεκτικά ότι σου είπε ο iLikeBB. Κάνε τις καλύτερες επιλογές, είσαι 19χρ, βάλε σωστές βάσεις στη διατροφή σου. Μέτρα όμως ποσότητες αν θες να χάσεις λίπος και όχι χύμα. Όταν κάνει η μάνα σου κρεατικό, βγάζε στην άκρη καθαρό ψαχνό και μπορείς να βάλεις ρύζι, πατατούλα, δεν είναι δύσκολα να τα φτιάξεις. Αν το πάρεις ζεστά και οργανωθείς θα κάνεις παπάδες στο σώμα σου.

  11. #11
    Senior Bodybuilder anna_lou's Avatar
    Join Date
    01-02-11
    Location
    Φραπεδούπολη
    Posts
    4,283

    Default

    Επίσης μπορεις σε κάποια φαγητα να πείς στη μαμα σου να σου κραταει λίγο και να το κάνει χωρίς λάδια. Πολλά παιδιά το έχουν κάνει.
    Επιτρέπεται να πέσεις αλλά επιβάλλεται να σηκωθεις! Σήκω καλέ!!!
    Άθελα σου με έβαλες να σου ορκιστώ πως θα τα καταφέρω και πισωγύρισμα δεν θα κάνω...άθελα σου με πείσμωσες ακόμη ποιο πολύ! Το χαμόγελο σου δεν θα το σβήσω ποτέ από τη καρδιά μου!!!

  12. #12

    Default

    Quote Originally Posted by anna_lou View Post
    Επίσης μπορεις σε κάποια φαγητα να πείς στη μαμα σου να σου κραταει λίγο και να το κάνει χωρίς λάδια. Πολλά παιδιά το έχουν κάνει.
    Λόγο της δουλειάς δεν προλαβαινει και γιαυτό κατάφεύγει αρκετές φορές στα τηγανιτα(εύκολο και γρήγορο φαγητό) αλλά το παλεύω τα αποφεύγω ή βάζω βραστα κατεψυγμένα λαχανικά π βγάζω εκείνη την ώρα :)

  13. #13
    Senior Bodybuilder anna_lou's Avatar
    Join Date
    01-02-11
    Location
    Φραπεδούπολη
    Posts
    4,283

    Default

    εΜε σωστό προγραμματισμό μπορεις να ετοιμάζεις μονο σου τα γευματα σου από πριν ή απο τη προηγούμενη. Σιγα σιγα θα μάθεις και να παίζεις και με τις γεύσεις. Δεν ειναι και πυρηνική επιστημη
    Επιτρέπεται να πέσεις αλλά επιβάλλεται να σηκωθεις! Σήκω καλέ!!!
    Άθελα σου με έβαλες να σου ορκιστώ πως θα τα καταφέρω και πισωγύρισμα δεν θα κάνω...άθελα σου με πείσμωσες ακόμη ποιο πολύ! Το χαμόγελο σου δεν θα το σβήσω ποτέ από τη καρδιά μου!!!

  14. #14
    Advanced Bodybuilder jesueah's Avatar
    Join Date
    09-05-14
    Location
    Αθήνα
    Posts
    734

    Default

    Quote Originally Posted by anna_lou View Post
    Επίσης μπορεις σε κάποια φαγητα να πείς στη μαμα σου να σου κραταει λίγο και να το κάνει χωρίς λάδια. Πολλά παιδιά το έχουν κάνει.

    Αυτο ακριβως,πριν βγει το ρυζι-μακαρονια και βουτυρωθουν κρατας οσα θες για σενα στην ακρη.Τα κρεατα-ψαρια που κανει στο φουρνο με λαδι ή τηγανητα διπλα σε ενα τηγανακι εσυ αντικολλητικο με λιγο λαδακι και μπαχαρικα.
    Being negative and lazy is a disease that leads to pain,hardship,depression,poor health and failure.
    Be proactive and give a damn to achieve success!

    P.H.


    Some days it's not about health or good looking... It's just therapy!!

  15. #15
    Forum Team iLikeBB's Avatar
    Join Date
    26-08-12
    Location
    Αθήνα
    Posts
    6,660

    Default

    Καλα για το κρεας στο φουρνο με το λαδι, θα σου λεγα μην το πολυψειρίζεις το θεμα.
    Ετσι κ αλλιως το λαδι που βαζουμε στο φουρνο δεν καλυπτει το κοτοπουλο (και ούτως ή αλλως μπαινει κ νερο στο ταψι οπότε και το λαδι αραιώνεται και δεν ειναι ολο αυτο το ζουμι του φαγητου σκέτο λαδι), οπότε ποσο λαδι να απορροφησει το κοτοπουλο;
    Προσωπικα το κρεας με πατατες στο φουρνο μια χαρα επιλογη το βλεπω. (Φυσικα με σκετο λαδι-νερο και μπαχαρικα, χωρίς σαλτσες και εννοειται χωρις να καταναλωνεις το μαγειρεμενο λαδι)

  16. #16
    Pumping Iron
    Join Date
    18-03-14
    Posts
    397

    Default

    Τελικα παιδια μονο εγω ειμαι η τυχερη που μαγειρευω οτι τρωω εγω για ολους κι εχω τη κουζινα μονο δικη μου??χαχα!


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Μπορείς και εσύ...!!!Η αλλαγή μου...!!!
    By Christoforos in forum Φωτογραφίες & Video Μελών
    Replies: 36
    Last Post: 21-03-15, 16:35
  2. ογκογραμωση, μπορεις και εσυ!
    By toumpanos in forum Νέα Μέλη Στο Bodybuilders.gr
    Replies: 0
    Last Post: 01-02-06, 11:17

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •