Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 4 of 4
  1. #1

    Default Διαχωρισμός Μακροθρεπτικών

    Καλημερα σε ολους και καλη εβδομαδα!!Ειμαι καινουργιος στην κοινοτητα. Θα ηθελα να ρωτησω λιγο περι διατροφης αν και εχω διαβασει πολλα αρθρα εδω μεσα.Πρωτα απ ολα ειμαι 21,1,84 σε υψος και γυρω στα 88 κιλα.Γυμναζομαι 6 φορες την εβδομαδα (6η μερα cardio) και ο τροπος γυμναστικης ειναι το street workout.Η ωρα που γυμναζομαι ειναι μια ωρα +-.Τρωω 5-6 γευματα την ημερα μαζι με την μεταπροπονιτηκη πρωτεινη.Ποιο συγκεκριμενα θελω να μαθω να διαχωριζω τις ποσοτητες των μακροθρεπτικων μεσα στην μερα μου.Εχω βρει μια ισσοροπια με την πρωτεινη και τα λιποι αλλα χανω λιγο στον υδατανθρακα.Στοχος μου σωματικα δεν ειναι να συμετεχω σε αγωνες η τιποτα σαν αυτο,ποιο συγκεκριμενα θελω να βρω μια ισσοροπημενη διατροφη κερδιζοντας σε μυικο ιστο και με την παροδο του χρονου να χανω σε λιποδη κανοντας αυτον το κυκλο χρονο με τον χρονο χτυζοντας ενα καλισθενο σωμα.Ο βασικος λογος που ανοιξα αυτο το αρθρο λοιπον, ειναι γιατι θα ηθελα να με βοηθησετε να υπολογιζω και να διαχωριζω τις ποσοτητες του φαγητου(μακροθρεπτικα) μεσα στην μερα σε περιοδους ογκου και γραμμωσης,απο εκει και περα θ βρω εγω το διατροφικο πλανο(για τωρα υπολογιζω σε περιοδο ογκου 4/2/1 και γραμμωση 2/2.5/1 επι το σωματικο μου βαρος σε Υ/Π/Λ).Επιπλεον θα ηθελα να ρωτησω ποσο αξιοπιστη ειναι η μετριση με την χουφτα του χεριου και αν ναι πως το διαχωριζουμε σε ογκο και γραμμωση;!Ευχαριστω εκ των προτερων!
    Last edited by Ηρακλης208; 12-04-16 at 11:00.

  2. #2
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Οι μετρήσεις με χούφτες, παλάμες και δάχτυλα είναι για άτομα αρχάρια και που δεν έχουν εξοικειωθεί με το ζύγισμα γευμάτων. Για κάποιον που θέλει να έχει ένα σωστό αποτέλεσμα πρέπει να έχει μια ζυγαριά κουζίνας ώστε να ξέρει πόσο τρώει.
    Όσο για το χωρισμό των μακροθρεπτικών είναι πολύ απλά τα πράγματα - Βάλε τον περισσότερο υδατανθρακα εκει που χρειαζεσαι περισσοτερη ενεργεια- στο πρωινό και γυρω απο τις προπονήσεις σου. Τα λιπαρα στα γευματα που δεν εχεις υδατανθρακα (αν και μπορεις να εχεις και σε γευματα με υδατ. αλλα σε μικροτερη αναλογια) και η πρωτεινη σταθερα σχεδον μοιρασμενη σε ολα τα γεύματα.

    Μην αναλώνεσαι σε λεπτομέρειες που δεν θα κάνουν τη διαφορά. Όγκος και γράμμωση έχει να κάνει με τις θερμίδες. Υπερθερμιδικα στοχευεις σε υπερτροφια, υποθερμιδικα σε γράμμωση (πολύ απλά και μπακαλίστικα ).

  3. #3

    Default

    Ευχαριστω για την απαντηση.Η αληθεια ειναι,οτι οσο μπορω χρησιμοποιω ζυγαρια.Με τις παλαμες απλα το ρωτησα ακαδιμαικα για να ξερω ποσο ισχυει.Ξεχασα να αναφερω οτι γυμναζομαι πρωι διοτι μετα δουλευω συνηθος μεχρι 10 το βραδυ.Απλα η αληθεια ειναι οπως εγραψα με την πρωτεινη και τα λιποι τα βγαζω περα,εκει που κολαω λιγο ειναι ο υδατανθρακας αλλα μαλλον (δικο μου το λαθος) δεν διευκρινησα επακριβος τι θελω.Θελω να μαθω να υπολλογιζω λιγο τον υδατανθρακα για να εχω ενα οριο και μετα να παιζω +- δοκιμαζοντας.Για παραδειγμα 88 κιλα *4γρ Υ=352 / 4 (γευματα που τον κατανεμω) =88(εδω να ρωτησω αν θα πρεπει να υπολλογιζω και το μεταπροπονητικο ροφημα στα μακροθρεπτικα αρα στα 5 γευματα που βγαινει 70,4 σε καθε γευμα εναντι 4) και μετα να βρησκω την περιεκτικοτητα του καθε ειδους και με βαση αυτο να υπολλογιζω την ποσοτητα του καθε γευματος;(αν πχ εχω ρυζι που εχει 24.2 βρασμενο *3=72.6 αν παμε δια πεντε γευματα αρα γυρο στα 300 γραμμαρια ρυζι σε καθε γευμα χοντρικα χοντρικα)Ειναι σωστο ετσι;

  4. #4
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Επειδή έτσι όπως τα έγραψες μπερδεύτηκα (όπως κι εσύ) κάνε το εξής απλό φίλε μου για να μην πονοκεφαλιάζεις -
    Στην ενότητα της διατροφής υπάρχει αναλυτικός οδηγός για να υπολογίσεις κατα προσέγγιση το πόσες θερμίδες και μακροθρεπτικά χρειάζεσαι.
    Αφου καταλήξεις στις θερμίδες που θες να είσαι (στην προκειμένη θες να κινείσαι ισοθερμιδικά), μετά θα χωρίσεις αυτές τις θερμίδες σε ποσοστά.
    Για παράδειγμα 40Υ/40Π/20Λ δηλ το 40% θα προέρχεται απο υδατ. το αλλο 40 από πρωτεινη και το υπόλοιπο από λίπος.
    Αν θες να τα κανεις αυτόματα μπορεις να κατεβασεις στο κινητό σου το myfitnesspal την εφαρμογή και στα βγάζει αυτόματα. Μην τρελαίνεσαι, κράτα τα πράγματα απλά.
    Πχ αν θες 200γρ υδατάνθρακα συνολικά και κανεις 6 γευματα, βάλτον στα 5 πρώτα (υδατ. εννοω πχ ρυζια , πατατες, βρωμη, μακαρονι ) και στο τελευταιο βαλε λιγο περισσοτερο λιπος και ινωδη υδατ. (λαχανικά).


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Διατροφή Bodybuilding Υπολογισμός Μακροθρεπτικών
    By makpappad in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 14
    Last Post: 24-03-16, 22:18
  2. Αξιόπιστα site Για Υπολογισμο Μακροθρεπτικων;
    By Lawless in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 4
    Last Post: 18-12-15, 10:11
  3. Replies: 3
    Last Post: 05-11-13, 22:42
  4. Μέγιστη Απορρόφηση Μακροθρεπτικών Συστατικών
    By Giorgosz in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 4
    Last Post: 22-07-13, 23:52

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •