Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Page 5 of 6 FirstFirst 123456 LastLast
Results 121 to 150 of 177
  1. #121
    Junior Bodybuilder Akouvalitos's Avatar
    Join Date
    01-02-16
    Posts
    187

    Default

    Αυτο θα κανω και βλεπουμε αποτελεσματα soon....

  2. #122
    Junior Bodybuilder Akouvalitos's Avatar
    Join Date
    01-02-16
    Posts
    187

    Default

    Δεν εχει πολυ ωρα που επεστρεψα απο την προπονηση μου.Πρωτες εντυπωσεις...Δεν θα πω ψεματα.Η προπονηση δεν ηταν ευκολη η τοσο ευκολη οσο φαινονταν στο χαρτι τουλαχιστον.Ομως δεν εξαντληθηκα σε βαθμο που κουραζομουν με το παλιο προγραμμα.Στην καθε ασκηση εδωσα το 100% με αποτελεσμα να φτυνω αιμα σε πολλες προκειμενου να εχω αριστη τεχνικη μιας και μερικες ηταν καινουριες.Η διαρκεια της ηταν γυρω στα 50 λεπτα πραγμα που φανηκε πολυ περιεργο γιατι εχω συνηθισει να καθομαι το λιγοτερο 90 λεπτα στο γυμναστηριο.Αυτο που μου προκαλεσε μεγαλυτερη εντυπωση ειναι η αυτοπεποιθηση με την οποια εφυγα απο την προπονηση.Δεν ημουν ουτε νωχελικος ουτε εξαντλημενος,αντιθετως ενιωθα γεματος ενεργεια.Αφου γυρισα εκανα χαλαρος κρυο μπανιο,ουτε βιαζομουν για αναβολικο παραθυρο και αηδιες.Μολις τελειωσα το κρυο ντουζ εφαγα το γευμα μου σε σωστο ταιμινγκ αφου μολις ειχα πεινασει αρα ξερω οτι ειχα πραξει σωστα.Σε ολα αυτα μπορει να βοηθησε και το επιπλεον γευμα που εκανα 90λεπτα πριν την προπονηση.Η αληθεια ειανι οτι δεν ειχα χωνεψει 100% αλλα δεν με επηρεασε,το στομαζι μου ηταν κομπλε απλα ενιωθα ακομα τους κεφτεδες στο στομα μου(motivational maybe),αφου μεχρι και σπιτι που εφτασα ψιλορευομουν ακομα

    BARBELL BENCH PRESS 40X6/ 47,5X5X2 (στην τελευταια επαναληψη ειχα αρκετη βοηθεια μιας και ειχα βαλει πολλα απο οτι φανηκε...)
    INCLINED DUMBBELL CHEST PRESS 20X15/22X12X12 (πρωτη φορα πηρα τους 22κιλους θα μου εβγαινε η μεση για να τους φερω στο υψος του στηθους...)
    ΒΥΘΙΣΕΙΣ 2Χ15 (να δω ποτε θα βρω ισορροπια γιατι δεν θελω πολυ να μιαζω με εκκρεμες...)
    ΚΩΠΗΛΑΤΙΚΗ ΤΡΟΧΑΛΙΑ 41Χ12/46Χ12Χ2 (την εκανα στο μηχανημα με κλειστη λαβη/την πεμπτη εχω παλι την ιδια ασκηση αλλα με ιδια λαβη???)
    ΟΠΙΣΘΟΛΑΙΜΙΕΣ 41Χ12Χ2/46Χ9 (αυτο που μερικα κιλα τα βγαζεις σχετικα ανετα και μολις ανεβασεις +5 πεθαινεις τι μαυρη μαγεια ειναι....?)
    SIDE LATERAL RAISES τροχαλια 5x15x3 (πρωτη φορα που την κανω και στην αρχη πηγα να βαλω 10 κιλα,γελασαμε καλα εκει με τα παιδια...)
    ΚΑΜΨΕΙΣ ΔΙΚΕΦΑΛΟΥ ΤΡΟΧΑΛΙΑ 32Χ15/36Χ12Χ2
    Skullcrushers 15x12x3 (Πρωταρης και εδω προσπαθουσα να κρατω τον βραχιονα σταθερο να απομονωσω τρικεφαλο,στο τελευταιο σετ η ασκηση θα επιβαιωνε το ονομα της αλλα εχω ενα γονιδιο ninja)

    Στο τσακ δεν εκανα ασκησεις κοιλιακων.Ειχα ακομα ενεργεια και ηθελα να κανω αλλα με ζοριζε λιγο η μεση ακομα απο το Σαββατο που εκανα και deadlifts,squats και ραχιαιους και την πεθανα και ενιωθα και τους κοιλιακους ακομα να μην εχουν αναρρωσει πληρως οποτε ξεκουραστηκα για να ειμαι φρεσκος για αυριο που εχω κατω μερος.Εχω καποιες αποριες οπως καλο θα ηταν να ανεβαζω κιλα σε καθε σετ εκτος αν βλεπω οτι με ζοριζει και χαλαω την τεχνικη?Αυτο με απασχολει κυριως στον παγκο οπου δεν μπορω να ανεβασω κιλα χωρις να εχω καποιον απο πανω μου για σιγουρια η το παω μεχρι καταρρευσης.Την πεμπτη κωπηλατικη να κανω παλι καθιστος στο μηχανημα,να αλλαξω λαβη (σχοινι/ανοιχτη)ή να την κανω ορθιος?Αυριο γαμπες θα τις κανω στο smith και ορθιος και καθιστος μιας και το μηχανημα που εχουμε εισαι υπο γωνια και κανεις γαμπες για καποιο λογο.Καθιστος θα παρω τον παγκο και θα χρισιμοποησω το μαξιλαρακι αλλα αν δω οτι δεν με πιανει θα παω αναγκαστικα στο μηχανημα.
    Οσο αναφορα την διατροφη το επιλεον γευμα φανηκε να εκανα μεγαλη διαφορα αν και ισως βγαλω το γιαουρτι απο τη βρωμη γιατι και το πρωινο δεν χωνευεται ευκολα(γι αυτο αλλωστε το ειχα προ-προπονητικο)και μαζι με ακομα ενα γευμα το στομαχι σαν να ψιλο επιβαρυνεται.Θυσια σιγουρα καθως ειμαι φαν του γιαουρτιου και δινει και ογκο στο πρωινο.Θα αυξησω τα ασπραδια λογικα για να αναπληρωσω πρωτεινη αλλα θα χασει απο ογκο το γευμα
    Φιλε Δημητρη στιριζομαι πανω σου.Πως μπορω να κανω τη βρωμη να ρουφηξει μπολικο νερο να φουσκωσει στο max???
    Υ.Γ.Εχω παρατηρησει οτι μπορει αν δεν ειχα προγραμμα να παραλειψω ολοκληρο γευμα μιας και δεν πειναω αλλα οποτε καθομαι μου ανοιγει η ορεξη και καλα που τα εχω χωρισμενα γιατι παντα σηκωνομαι πεινασμενος απο το τραπεζι,περνανε 2 λεπτα και λεω Θεε μου εσκασα....Ρωτησα ενα φιλο μου για χαβαλε και μου λεει και εγω ετσι ειμαι,ολα στο μυαλο ειναι...Και μια φωτο απο το μεταπροπονητικο δωρο
    Attached Images Attached Images
    Last edited by Akouvalitos; 23-05-16 at 17:43.

  3. #123
    Senior Bodybuilder Secret of Steel's Avatar
    Join Date
    07-01-16
    Posts
    2,479

    Default

    Βάλε τη βρώμη από πιο νωρίς στο ψυγείο με το γάλα σου.
    Εγώ το κάνω όταν έχω χρόνο, ετοιμάζω τα δημητριακά με τους ξηρούς καρπούς σε ένα μπολ, βάζω τη whey και το γάλα αμυγδάλου
    και τυλίγω το μπωλ με νάυλον για τα τρόφιμα (για να μην πάρει μυρωδιά από το ψυγείο το μίγμα). Όταν το βγάζω, τα δημητριακά έχουν ρουφήξει το γάλα και έχει γίνει σα γλύκισμα (νιαμ νιαμ)

  4. #124
    Junior Bodybuilder Akouvalitos's Avatar
    Join Date
    01-02-16
    Posts
    187

    Default

    Αυτο κανω και εγω!!!!Τι φαση τα μεγαλα μυαλα και τα μεγαλα στομαχια συναντιουνται τελικα!!!

  5. #125
    Senior Bodybuilder Secret of Steel's Avatar
    Join Date
    07-01-16
    Posts
    2,479

    Default

    Quote Originally Posted by Akouvalitos View Post
    Αυτο κανω και εγω!!!!Τι φαση τα μεγαλα μυαλα και τα μεγαλα στομαχια συναντιουνται τελικα!!!
    Πειναλέοι όλου του κόσμου ενωθείτε!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  6. #126
    Senior Bodybuilder Secret of Steel's Avatar
    Join Date
    07-01-16
    Posts
    2,479

    Default

    Πείνασα πάλι ρε γμτ

  7. #127
    Senior Bodybuilder Δεσμώτης's Avatar
    Join Date
    17-05-15
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    4,635

    Default

    1)Kανε διαφορετικη λαβη

    2)Εγω την βρωμη την βαζω στο μικροκυματων αλλα πρωτα το νερο το βραζω και μετα το ριχνω στο ταπερ και μετα μικροκυματων

    3)Αμα θες μετα το πρωινο πανε εναν περιπατο.βοηθαει να καθησει καλυτερα το γευμα.οχι αεροβια.περιπατο

    4)Ελπιζω να απολαυσες το προγραμμα
    Long long way to the top
    Long way down if you fall
    And it's a long way back if you get lost

  8. #128
    Senior Bodybuilder Δεσμώτης's Avatar
    Join Date
    17-05-15
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    4,635

    Default

    5)Πρωτα η τεχνικη,μετα η σιγουρια για τονε αυτο σου,μετα η ανοδος κιλων
    Long long way to the top
    Long way down if you fall
    And it's a long way back if you get lost

  9. #129
    Junior Bodybuilder Akouvalitos's Avatar
    Join Date
    01-02-16
    Posts
    187

    Default

    Quote Originally Posted by Δεσμώτης View Post
    1)Kανε διαφορετικη λαβη

    2)Εγω την βρωμη την βαζω στο μικροκυματων αλλα πρωτα το νερο το βραζω και μετα το ριχνω στο ταπερ και μετα μικροκυματων

    3)Αμα θες μετα το πρωινο πανε εναν περιπατο.βοηθαει να καθησει καλυτερα το γευμα.οχι αεροβια.περιπατο

    4)Ελπιζω να απολαυσες το προγραμμα
    Θα κανω κωπηλατικη με ανοιχτη λαβη,μικροκυματων δεν εχω.ισως πάρω γαλα αμυγδαλου για να δωσω ογκο στο πρωινο...Α και τα kneel raises να τα κανω μονοζυγο η σε ρωμαικη καλυτερα?

  10. #130
    Junior Bodybuilder Akouvalitos's Avatar
    Join Date
    01-02-16
    Posts
    187

    Default

    Quote Originally Posted by Secret of Steel View Post
    Πείνασα πάλι ρε γμτ
    Διαβαζω το πρηγουμενο ποστ χαμογελαω,πινω νερο και κατεβαινω να διαβασω παρακατω. Εγινα κ@@λος

  11. #131
    Senior Bodybuilder Δεσμώτης's Avatar
    Join Date
    17-05-15
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    4,635

    Default

    ρωμαικη και με αλτηρα.να περναει το παραλληλο με το εδαφος.καλη και στο μονοζυγο αλλα επιβαρυνεται ο ωμος πολυ και θελει πολυ καλη τεχνικη.κανε την μια κωπηλατικη τροχαλια και την αλλη σε μηχανημα.την μια οπως σου πα και την αλλη hammer.τοτε τι να σου πω,βρασε την στο σιγανο να τραβηξει αρκετο νερο.το αμυγδαλου πανακριβο
    Long long way to the top
    Long way down if you fall
    And it's a long way back if you get lost

  12. #132
    Junior Bodybuilder Akouvalitos's Avatar
    Join Date
    01-02-16
    Posts
    187

    Default

    Σημερα εκανα αυτη με σταθερη πλατη http://www.exrx.net/WeightExercises/...SeatedRow.html
    Και την Πεμπτη εννοεις αυτην σωστα http://www.exrx.net/WeightExercises/...eatedRowH.html
    Για να μην τα λουσω σε ρωταω επακριβως...
    Και στο kneel raises να ανασηκωνονται λιγο οι γλουτοι,με ελαφρα λυγυσμενα γονατα,με αλτηρα δεν την εχω κανει ποτε

  13. #133
    Senior Bodybuilder Δεσμώτης's Avatar
    Join Date
    17-05-15
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    4,635

    Default

    Γιεπ.σηκωνεις τα ποδια πανωαπ την ορθη γωνια.ως τον παραλληλο με το εδαφος δουλεουν τα ισχυα και πανω απο κει δουλεουν οι κατω κοιλιακοι
    Long long way to the top
    Long way down if you fall
    And it's a long way back if you get lost

  14. #134
    Junior Bodybuilder Akouvalitos's Avatar
    Join Date
    01-02-16
    Posts
    187

    Default

    Ωραια σε ευχαριστώ. Θα με ζορισει αυτη για να βρω λιγο την τεχνικη αλλα θα την παλεψω. Παντως η προπονηση μου φάνηκε πολυ καλη αλλα οπως και πιο πανω μου φανηκε και μικρη. Εχω συνηθίσει να ψιλοεξαντλουμαι για να πιστρυω οτι κάνω δουλεια και νιωθω λιγο σαν να ηταν οφφ μερα σημερα. Βεβαια αυριο θα ξερουμε για σίγουρα...

  15. #135
    Senior Bodybuilder Δεσμώτης's Avatar
    Join Date
    17-05-15
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    4,635

    Default

    Ειναι αυτο που λεω προπονω το σωμα μου η τον εγωισμο μου?Τα κιλα οπως και ο ογκος προπονησης τον κερδιζεις.οσο αυξανεται η ικανοτητα σου να αναρωνεις τοσο μπορεις να αλαζεις πραματα.σιγα κι εσυ την τεχνικη.σηκωνεις τα ποδια με τα γονατα και απλα τα σηκωνεις λιγο περισσοτερο για να πιασουν και οι κοιλιακοι.και αλτηρα δεν χρειαζεται να βαλεις 15 κιλα.βαλε τον πιο μικρο.για αρχη καντην χωρις αλτηρα.επισης θα παθεις τιποτα με τοση μουσταρδα...
    Long long way to the top
    Long way down if you fall
    And it's a long way back if you get lost

  16. #136
    Junior Bodybuilder Akouvalitos's Avatar
    Join Date
    01-02-16
    Posts
    187

    Default

    Οκ το επιασα. Την βαζω σε 5 γευματα την μουσταρδα ρε συ.Μην αρχισω να την ζυγιζω και αυτη τωρα...
    Και για πες το επισοδειο Game of thrones ηταν καλο ή μαπα? Θα το δω το βραδυ εγω κλασσικα

  17. #137
    Senior Bodybuilder Δεσμώτης's Avatar
    Join Date
    17-05-15
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    4,635

    Default

    Mε τοσο που εβαλες στο μονο που θα προλαβει ν απλωθει ειναι το πηρουνι!Θα σποιλαρω λεγοντας πως αν καποιος μπει στο δωματιο ενω το βλεπεις και το επεισοδιο τελειωνει,μπορει να το μπερδεψει και με το walking dead
    Long long way to the top
    Long way down if you fall
    And it's a long way back if you get lost

  18. #138
    Junior Bodybuilder Akouvalitos's Avatar
    Join Date
    01-02-16
    Posts
    187

    Default

    Damnnnnnnnnnn. Τι ειπες τωρα... Καλα χαμος. Α καυι ακομα που ηθελα να σου πω.οσο αναφορα τη διατροφη (μην βαρεσεις ακομα) απο τα λιπαρά που εχουν τα κρεατικα μου και το γιαουρτι,βρωμη φτανω ηδη τα 50γρ λιπαρα την μερα χωρις να προσθεσω επιλεον πηγες λιπους σε πολα γευματα εκτος απο τους ξηρους καρπους πριν τον υπνο. Δεν χρειάζεται ντε και καλα να βαλω και σε αλλα γευματα μιας και φτανω τον ημερησιο στοχο μου?

  19. #139
    Senior Bodybuilder Δεσμώτης's Avatar
    Join Date
    17-05-15
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    4,635

    Default

    Oχι εκτος αν θελεις να αυξησεις τα λιπαρα.αμα σ αρεσει καποια προσθηκη το κανεις.αν οχι δεν εχεις θεμα
    Long long way to the top
    Long way down if you fall
    And it's a long way back if you get lost

  20. #140
    Junior Bodybuilder Akouvalitos's Avatar
    Join Date
    01-02-16
    Posts
    187

    Default

    Μπα οχι κομπλε ειμαι. Απλα επειδη μειωσα ασπραδια και εβαλα κρέας ειμαι στα 50 ακριβως και απο περιεργεια ρωτησα πιο πολυ. Αντε παω να ετοιμάσω ταπερ γιατι φτανει η μεγαλη στιγμη. Auf wiedesen

  21. #141
    Senior Bodybuilder Δεσμώτης's Avatar
    Join Date
    17-05-15
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    4,635

    Default

    Αη στο διαολο για αλλη μια φορα
    Long long way to the top
    Long way down if you fall
    And it's a long way back if you get lost

  22. #142
    Junior Bodybuilder Akouvalitos's Avatar
    Join Date
    01-02-16
    Posts
    187

    Default

    Καλησπερα καλησπερα!! 2η Μερα του νεου προγραμματος σημερα και ειχαμε κατω μερος.

    1)sumo deadlifts 40x8/60x6/80x3/75x4x2/75x6
    2)leg curls 40x12x3
    3)glute kickbacks 20x15x3
    4)rear foot elevated split squat 25x8/30x8/35x8x3/40x8
    5)leg press 80x15/100x12/120x10
    6)leg extension 50x20/45x20x3/40x20
    7)Standing calf raises smith 20kgx10-10-10x4 (ποδια ευθεια-κλειστες μυτες-κλειστες φτερνες)
    9)seated calf raises smith 40x15x3

    Απλα εχω να πω οτι ενιωσα λες και δεν εχω ξαναγυμνασει ποτε τα ποδια μου.Μπηακα στο μπανιο και τα ποδια μου ηταν κοκκινα.Στα deadlifts ειχαμε θεμα καθως ξεκολησε ενα στρωμα δερματος μιας και δεν ειχα straps και μου εδωσε τα δικα του.Οσο εκανα deadlifts με προσεγγισε ενα παλικαρι που μιλαμε στο γυμναστηριο και με ρωτουσε διαφορα απο ενδιφερον φανταζομαι.Μει ειδε και με το τευτερακι καθως κρατουσα σημεωσεις για το καινουριο προγραμμα(amat victoria curam) και ψιλοεκατσε μπαστακας ειναι η αληθεια αλλα δεν με πειραξε τοσο.Μου προτεινε βεβαια να κανω παραπανω ασρσεις γιατι με 3 σετ δεν κανεις δουλεια κα μου ειπε τουλαχιστον 6.Το ιδιο μου προτεινε και για παγκο και για squats που ειδε το προγραμμα μου.Η αληθεια ειναι οτι τον εμπιστευθηκα και μιας και ενιωθα αισιοδοξος εκανα τελικα 6 σετ sumo.Τωρα για τα αλλα θα δουμε.Επισης leg extension κανονικα ειχα 2 σετ 10-15 επαναληψεις αλλα δεν εφευγε αμα δεν εκανα 5 σετ των 20 και μου ελεγε κανε και θα με θυμηθεις και παιξε διαλειμμα 35" και το εκανα.Μετα για να παω στο επομενο καλπαζα για να μην καταρευσω απο το καψιμο.Μου ειπε σε αυτες τις ασκησεις πρεπει να καιγεσαι.Το ιδιο και γαμπες οπου κανονικα ειχα 4 σετ 6-10 επαναληψεις αλλα εκανα 10-10-10 με διαφορετικη γωνια τα ποδια για να πιαστουν απο παντου και μου ειπε δεν θα χρειαστει να κανεις καθιστος(ασε που δεν εχουμε μηχανημα στο gym και ηταν λιγο μπελας να μετακινω παγκο στο σμιθ κλπ...).Σε γενικες γραμμες παντως πιστεω εκανα καλη δουλεια.Στα deadlifts πρωτη φορα σηκωνω τοσο πολλα αν και δεν μου φανηκε να ζοριζομαι απειρα,ειδικα τα straps τα εχω παρει εχθες!!!Σε καθε ασκηση την εκανα οσο πιο συγκεντρωμενος μπορουσα,μονο το elevated split squat με ζορισε γιατι δυσκολευομουν να βρω ισορροπια και την τελευταια μπαρα ειχαμε μεταφορες-μετακομισεις για να μπει στους ωμους.Καθως επισης και το glute kickbacks ενιωθα να χρησιμοποιω και την μεση και να μην μπορω να την κανω οσο απομονωτικα ηθελα και το μηχανημα δεν σηκωνεις το ποδι ψηλα υπο γωνια αλλα σπρωχνεις πισω στην ευθεια κυριως.

    Απο διατροφη χθες το βραδυ δεν εβαλα τελικα γιαουρτι στη βρωμη και οντως το χωνεψα πιο ανετα και το προπονητικο κατεβηκε ανετα(ο Θεος εβαλε το χερι του και με φωτισε να βαλω γευμα κανονικο πριν την προπονηση αλλιως μπορει να γυρνουσα διασωληνωμενος σπιτι,,,).Αφησα την βρωμη να ρουφηξει ΑΠΕΙΡΟ νερο και οντως φουσκωσε πολυ εβαλα κλασσικα κακαο,γραολες,ξινομηλο,ασπραδια,ΚΑΝΕΛΑ και μαμησε εν τελει.Το μεταπροπονητικο κοτοπουλο-πατατα κατεβηκε σχεδον αμασητο 2 ωρες μετα θα ξαναφαω γιατι ηδη πεινασα.Η αληθεια οτι τοσο πολλα γευματα δεν ειναι πολυ λειτουργικο καθως εχω σπασει το κρεας σε 4 γευματα των 100γρ ενω θα βολευε ισως καλυτερα να τα μοιρασω σε 3,αλλα αυτο θα φανει στο μελλον.

    Αυτα λοιπον απο σημερα.Αυριο ημερα οφφ και θα παω λογικα για χαλαρο αεροβιο και κοιλιακους.Αεροβιο λεω να βαλω 30-40 λεπτα περπατημα στο 6,5-7 σε κλιση 8-10 αναλογως η να το σπασω και να κανω λιγο ποδηλατο αναλογα αν θα το επιτρεπει και το γονατο.Κοιλιακους σκεφτομαι να βαλω 3 ασκησεις αλλα ο Δημητρης φωναζει ποτε θα κανω μονο 2 .Σκεφτομαι να κανω ψαλιδια στο στρωμα που μου αρεσουν 4χ20 και σιγουρα σανιδα 4χ4π" η max" δεν ξερω ακομα.Ισως πρεπει να βαλω και πλαγιους βεβαια αλλα δεν ξερω.Με προβληματισαν και αυτα που μου ειπε το παιδι στο gym αλλα θα επριμενω την αποψη και του Δημητρη σε ολα αυτα μιας και εχει τα copyrights.Τωρα τις ημερες που ειμαι οφφ να μεινω στα ιδια μακρος 200/250/50 η να τα αλλαξω?Σιγουρα αυριο θα μεινουν ιδια και για το ΣΚ δεν ξερω....

  23. #143
    Senior Bodybuilder Δεσμώτης's Avatar
    Join Date
    17-05-15
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    4,635

    Default

    Το μυαλο του και μια λυρα που δεν γινεται δουλεια με τα σετ που σου εγραψα.τωρα αν θελεις να ακολουθησεις αλλα απ αυτα που σου εγραψα ειναι δικια σου αποφαση.αλλα 6 σετ σε dl και squat με τον ογκο που σου εγραψα αν τραυματιστεις μην ερθεις να ζητησεις ρεστα.θα πας και θα τα ζητησεις απ τον αλλο.γιατι η υπερπρπονηση εχει μια χαρα προσφορο εδαφος ειδικα σε ατομα που πριν ειχαν μεγαλα προγραμματα.εγω ομως σου γραψα ενα προγραμμα το οποιο αν σ ειχα απο κοντα θα μπορουσα να στο κοψω πιο πολυ στα μετρα σου γιατι θα ηξερα το επιπεδο σου και πολλα πραματα που σχετιζονται με την προπονηση.τωρα αμα ακους τον εναν και τον αλλο ειναι δικο σου θεμα.
    8-10 κλιση ειναι πολυ.κανε 6x6 η κοντα σ αυτο αναλογα τον διαδρομο.τα split squat κανε τα με αλτηρες.
    Τωρα τι να σχολιασω απ αυτα που σου πε για 5 σετ με επαναληψεις 20 σε απομονωτικη και μονο που τα βλεπω τι να σου πω.αφου καθησες και τον ακουσες δεν εχω λογια
    Long long way to the top
    Long way down if you fall
    And it's a long way back if you get lost

  24. #144
    Junior Bodybuilder Akouvalitos's Avatar
    Join Date
    01-02-16
    Posts
    187

    Default

    Ε ρε Δημητρη με σπαμαρε συνεχως και τον ειχα ρωτησει παλια κατι αποριες και γι αυτο δεν ξεκολουσε.Και εγω δεν ειμαι τοσο εμπειρος και κακως τον ακουσα.Με κομπλαρε κιολας λεγοντας μου δεν προκειται να κανεις τιποτα με 3 σετ σε παγκο/dl/squats και γι αυτο κολωσα λιγο.Πλεον μενω σταθερος σε αυτο το προγραμμα που μου εδωσες και δεν αλλαζω τιποτα.Αυριο για κοιλιακους οι ασκησεις που ειπα κανουν?Να προσθεσω και για πλαγιους μηπως

  25. #145
    Senior Bodybuilder Δεσμώτης's Avatar
    Join Date
    17-05-15
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    4,635

    Default

    Το θεμα ειναι πως μπηκα στην διαδικασια να σου βγαλω προγραμμα ενω γενικα δινω συμβουλες και διορθωσεις,αφησα οτι ειχα να κανω και ασχοληθηκα με αυτο,σου εδωσα διευκρινησεις και σημερα στην δευτερη μερα επειδη καποιο παιδι στο γυμναστηριο σου ειπε κατι,μ εγραψες κανονικα,εγραψες αυτο που προτεινα,το υποτιμησες κι εσυ και το παιδι,εκανες κι εγω δεν ξερω ποσα σετ,επιβαρυνες γονατο με οτι αυτο σημαινει για την υγεια σου και αυτο την δευτερη κιολας μερα.Εμενα αυτο με προσβαλει,και ηταν η τελευταια φορα που γραφω προγραμμα.απο δω και περα μονο συμβουλες κια διορθωσεις.
    Long long way to the top
    Long way down if you fall
    And it's a long way back if you get lost

  26. #146
    Junior Bodybuilder Akouvalitos's Avatar
    Join Date
    01-02-16
    Posts
    187

    Default

    Ξερω οτι δεν ηταν πρεπον απο μερος μου και καταλαβαινω την απογοητευση σου αλλα δεν ηθελα να υποτιμησω την καλη θεληση που εδειξες και το χρονο που διεθεσες για να ασχοληθεις με το προγραμμα μου.Ηταν μια στιγμη "αδυναμιας" και απερισκεψιας και εγινε λανθασμενα.Παραμενω ευλαβικα προσηλωμενος στο προγραμμα που μου προτεινες και απλα θα κλεινω τα αυτια μου στο gym απο τετοιους τυπαδες wanna be guru.Και παλι δεν ηθελα να σε προσβαλω και να μειωσω τον κοπο σου

  27. #147
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    23-03-14
    Posts
    3,552

    Default

    Δες τώρα τι γίνεται εδώ φίλε μου Ακουβάλητε.

    Ενα πρόγραμμα, δεν χρειάζεται να είναι φορτωμένο με σετ και επαναλήψεις για να είναι αποδοτικό. Λέμε 3 σετ. Αν σε αυτά τα τρία σετ εσύ δεν χρησιμοποιήσεις κάποιο συγκεκριμένο μοτίβο,δηλαδή χρόνο επανάληψης,διάλειμμα συγκεκριμένο,αλλα και κατάλληλη αντίσταση,ε, προφανώς θα πεις δεν με έπιασε η άσκηση και θα βάλεις και 3ο και 4ο και 24ο σετ. Είναι ακριβώς το ίδιο με αυτο που συνηθίζουν να κάνουν πολλές κοπέλες που φοβούνται μη " φουσκώσουν". Ενα σωρό ασκήσεις για πόδια,με μηδενική αντίσταση, αντί να κάνουν. 3-4 ασκήσεις με κατάλληλα κιλά για να πετύχουν υπερτροφία.

    Άρα καταλήγω στο ότι ένα πρόγραμμα που θα σου προτείνει ο Δημήτρης,να σκέφτεσαι ότι έχει λογική κυρίως απο θέμα αναρρωσης,και όχι μόνο σηκώνω βάρη και φτάνω στα ορια της λιποθυμίας. Μπορείς να έχεις αποτέλεσμα και με 2σετ και με 3, στο εγγυομαι.

    Πάμε στο άλλο τώρα. Σου λέει το παιδί δεν χρειάζεται να κανεις καθιστος γάμπες αν κανεις όρθιος και γυρνάς το πέλμα. Ναι,αλλα δεν σου είπε ότι η καθιστη γαμπων δουλεύει ένα μυ που λέγεται υποκνημιδιος, κατι που δεν το πετυχαιεις με τις όρθιες άρσεις. Γιατι δεν στο είπε; Μα γιατί φυσικά και δεν το ήξερε! Ειναι σαν κατι παιδια που υποστηρίζουν ακομη ότι μόνο με πάγκο άρσεις σκουωτ φτιάχνεις σώμα με μπαλαρισματα,και κατηγορούν πολλά άτομα που δουλευου με τεχνικές σωματοδομησης ότι χάνουν το χρόνο τους.

    Τέλος, δείχνεις σε έναν άνθρωπο ότι πετάς τη γνώμη του στα σκουπίδια όταν το κανεις αυτο που έκανες αυτο,και πόσο μάλλον όταν αυτός που σου δίνει τις συμβουλές έχει και το αντίστοιχο υπόβαθρο,και δεν είναι απλά κάποιος που θα βρεθεί να κριτικάρει απλά χωρις να έχει τη αντίστοιχη δουλεια πάνω στο σώμα του για να επιχειρηματολογησει τις εικασίες του.
    "Everyone works hard when they want to, when they get quick results, when it’s convenient to put forth effort. The best work hard when they don’t want to, when it’s inconvenient to give it that little extra effort... and that extra effort might be just what they need to place them on top." -Peter Vidmar

  28. #148
    Junior Bodybuilder Akouvalitos's Avatar
    Join Date
    01-02-16
    Posts
    187

    Default

    Συμφωνω απολυτα με αυτα που λες αλλα πρεπει να ερθεις και λιγο στη θεση μου.Δεν εχω την εμπειρια να αξιολογω σωστα τετοιες "συμβουλες"και σαν νεος στο χωρο ειμαι πιο επιρρεπης σε τετοιες ατασθαλιες.Ειχα και ενα θεμα υπερπροπονησης και μολις μου ειπε ο αλλος για παραπανω δεν ηθελα και πολυ για να τσιμπησω,με τρομαξε κιολας δεν 8α κανεις τιποτα με τοσα σετ και εκεινη την ωρα ψαρωσα.Δεν εγινε ηθελημενα και ουτε παραμερισα το προγραμμα του Δημητρη.Ο τυπας ειχε κατσει μπαστακας,δεν ηθελα να γινω και αγενης μιας και ειναι τερας...εχω και πολλα στο μυαλο μου αυτον τον καιρο με εξεταστικες και οικογενειακα θεματα και η αντιδραση μου ηταν κλασσικα οσο περισσοτερο τοσο καλυτερο.Τωρα μαθαινω οτι less is more και να μην κανω υπερβολες,Παραμενω στο προγραμμα που μου εβγαλε ο Δημητρης 100% προσηλωμενος αλλα δεν χρειαζεται να πεσετε να με φατε ολοι.Ενα λαθος εκανα το καταλαβα,ζητησα συγγνωμη νεοι ειμαστε και απειροι αλλα αμα μας αποπαιρνουν τοσο πολυ ατομα μαλιστα τοσο εμπειρα στο χωρο χαλαει και η ψυχολογια μετα.Δοξα το Θεο εμαθα πολλα πραγματα στο φορουμ αλλα εχω να μαθω ακομα πολλα.Τα λαθη που μπορει να κανουμε πολλες φορες οι καινουριοι μπορει να ειναι αποτελεσμα της αγνοιας και του υπερβολικου ενθουσιασμου καθως και της στιγμης.Στο κατω κατω οσο ζεις μαθαινεις.

  29. #149
    Junior Bodybuilder Akouvalitos's Avatar
    Join Date
    01-02-16
    Posts
    187

    Default

    Τι μερα και η σημερινη.Η προπονηση πηγε πολύ καλα.Σημερα ηταν 3η μερα του προγραμματος και ηταν ουσιαστικα οφφ απο βαρη.Εκανα μονο ασκησεις κοιλιακους και αεροβιο.
    Αεροβια 40' διαδρομο σε κλιση 6 και ταχυτητα 6
    Abdominal crunch(μηχανημα) 40χ15/45χ12/45χ15/50χ12
    Σανιδα 4χ40"

    Το γονατο δεν φανηκε να επιαβαρυνθηκε απο την αεροβια.Οι τετρακεφαλοι ειναι λιγο πιασμενοι απο χθες το ιδιο και οι γλουτοι για καποιο λογο.Απο αποψη διατροφης σημερα εχουμε ποικιλια μιας και μαγειρεψα διαφορα σημερα.Το πρωινο παραμενει παντα το ιδιο αλλα ισως χρειαστει να παρω καποιο γλυκαντικο γιατι ψιλοπικριζει το κακαο,προπροπονητικο ειχα μοσχαρι νουα με γλυκοπατατα και τωρα κοτοπουλακι με λευκη πατατα.Εχω και αρακα για το βραδυ για να συνδοευσω το νουα και λιγες γλυκοπατατατες που εμειναν.Τις γλυκοπατατες δεν μπορω να τις πετυχω με τιποτα στο ταψι.Τις βαζω μαζι με το κοτοπουλο και με απλη πατατα,βαζω νερο στο ταψι και μεσα στο φουρνο,αλλα φαινεται ρουφανε αυτες ολο το νερο και μαλακωνουν πολυ ενω οι απλες ειναι μια χαρα.Στη λαδοκολα γινονται πιο σκληρες αλλα για λογους ευκολιας και εξοικονομησης χρονου τις βαζω μαζι αλλα γινονται τοσο μαλακες που οταν βγαινουν απο το ταψι σπανε...
    Δυσαρεστη η μερα η σημερινη καθως ενημερωθηκα το πρωι οτι ο πατερας μιας φιλης μου απο το χωριο απεβιωσε υστερα απο μαχη με τον καρκινο σε ηλικια 62 ετων!!Στεναχωρηθηκα παρα πολυ γιατι ο φουκαρας λυγισε και δεν προλαβε ουτε να δει την κορη του να παιρνει το πτυχιο σε λιγους μηνες.Αυτα ειναι τα δυσκολα της ζωης.Ετοιμαζομαι σιγα σιγα για το χωριο οπου θα παει ολο το crew να συμπαρασταθει και να εκφρασει τα συλλυπητηρια του. και κυριως να της σταθουμε γιατι εκανε και ολκληρο ταξιδι για να ερθει.Αυτα για σημερα με λιγο ασχημο mood αλλα ολα μεσα στη ζωη ειναι.
    Και για να κλεισουμε πιο ευχαριστα φωτο απο τα γευματα της ημερας
    Attached Images Attached Images
    Last edited by Akouvalitos; 25-05-16 at 17:35.

  30. #150
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    23-03-14
    Posts
    3,552

    Default

    Quote Originally Posted by Akouvalitos View Post
    Συμφωνω απολυτα με αυτα που λες αλλα πρεπει να ερθεις και λιγο στη θεση μου.Δεν εχω την εμπειρια να αξιολογω σωστα τετοιες "συμβουλες"και σαν νεος στο χωρο ειμαι πιο επιρρεπης σε τετοιες ατασθαλιες.Ειχα και ενα θεμα υπερπροπονησης και μολις μου ειπε ο αλλος για παραπανω δεν ηθελα και πολυ για να τσιμπησω,με τρομαξε κιολας δεν 8α κανεις τιποτα με τοσα σετ και εκεινη την ωρα ψαρωσα.Δεν εγινε ηθελημενα και ουτε παραμερισα το προγραμμα του Δημητρη.Ο τυπας ειχε κατσει μπαστακας,δεν ηθελα να γινω και αγενης μιας και ειναι τερας...εχω και πολλα στο μυαλο μου αυτον τον καιρο με εξεταστικες και οικογενειακα θεματα και η αντιδραση μου ηταν κλασσικα οσο περισσοτερο τοσο καλυτερο.Τωρα μαθαινω οτι less is more και να μην κανω υπερβολες,Παραμενω στο προγραμμα που μου εβγαλε ο Δημητρης 100% προσηλωμενος αλλα δεν χρειαζεται να πεσετε να με φατε ολοι.Ενα λαθος εκανα το καταλαβα,ζητησα συγγνωμη νεοι ειμαστε και απειροι αλλα αμα μας αποπαιρνουν τοσο πολυ ατομα μαλιστα τοσο εμπειρα στο χωρο χαλαει και η ψυχολογια μετα.Δοξα το Θεο εμαθα πολλα πραγματα στο φορουμ αλλα εχω να μαθω ακομα πολλα.Τα λαθη που μπορει να κανουμε πολλες φορες οι καινουριοι μπορει να ειναι αποτελεσμα της αγνοιας και του υπερβολικου ενθουσιασμου καθως και της στιγμης.Στο κατω κατω οσο ζεις μαθαινεις.
    Εγω δεν σου ζητησα να μου δικαιολογηθεις, ουτε να μου πεις οτι εχεις προβληματα οικογενειακα ή κατι αλλο.Αυτα αφορουν εσενα.Το ποστ μου γραφει ΑΚΡΙΒΩΣ αυτο που εβγαλα σαν συμπερασμα απο τον τροπο που ενηργησες.Δηλαδη οτι εδω καθομαστε και φτιαχνουμε απο τα θεμελια ενα πλανο, το ρυθμιζουμε στις αναγκες σου, φτιαχνουμε το διατροφικο σου πλανο, και αυτο με βαση τις αναγκες σου, και εσυ ειπες να μην κακοκαρδισεις το "τερας", λες και σου πληρωσε τη συνδρομη και του εισαι υποχρεωμενος.Στα λεω αυτα γιατι γραφεις οτι εισαι 21 χρονων ανθρωπος, και οχι 16.Εσυ θα κανεις τις επιλογες σου για σενα!Τις γραφεις ανοιχτα σε φορουμ;Θα παιρνεις και τις απαντησεις ανοιχτα.Οποιες και αν ειναι αυτες.


    Παμε τωρα στα μαγειρεματα.Τις γλυκοπατατες μπορεις να τις κανεις με 2 τροπους ευκολους και απλους.Ο 1ος ειναι να τις πλυνεις καλα με τη φλουδα, να παρεις ενα πιρουνι και να τις τρυπησεις παντου, και να τις βαλεις στα μικροκυματα για 10-12 λεπτα και ειναι ετοιμες να τις φας οπως θελεις.Ο 2ος ειναι να προθερμανεις το φουρνο στους 200, να τις πλυνεις και να τις κοψεις κυδωνατες ή ροδελες, πασπαλισμα με μπαχαρικα(τους παει και η κανελλα), να τις βαλεις στη λαδοκολλα και να τις βαλεις στο φουρνο.Σε 20 λεπτα περιπου θα τις γυρισεις και θα τις αφησεις αλλα 10 και ειναι ετοιμες και νοστιμες.

    Ζωη σε σας και καλο κουραγιο στη φιλη σου.
    "Everyone works hard when they want to, when they get quick results, when it’s convenient to put forth effort. The best work hard when they don’t want to, when it’s inconvenient to give it that little extra effort... and that extra effort might be just what they need to place them on top." -Peter Vidmar


 
Page 5 of 6 FirstFirst 123456 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. MHP Isofast-50 - MHP Probolic 12 Hours και MHP Dark Matter
    By vliss in forum Συμπληρώματα Πρωτεΐνης
    Replies: 4
    Last Post: 14-09-12, 19:40
  2. Pete joins the dark side of powerlifting...
    By PetexHLS in forum Powerlifting & Αρση Βαρών
    Replies: 11
    Last Post: 23-08-10, 15:22
  3. Replies: 40
    Last Post: 10-08-07, 21:33

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •