Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Page 1 of 6 12345 ... LastLast
Results 1 to 30 of 177
  1. #1
    Junior Bodybuilder Akouvalitos's Avatar
    Join Date
    01-02-16
    Posts
    187

    Default The Dark Side Log

    Ανοιγω και εγω τη δικια μου γωνια για να μην σπαμαρω οπυ να'ναι και να ειναι και λιγο πιο οργανωμενη η ολη φαση...Θα ποσταρω κυριως προβληματισμους μου καθως και ημερολογιο διατροφης και θα σημειωνω διαφορους πειραματισμους που θα κανω.Αντε και καλη μας αρχη and may the force be with us....
    Ειμαι 21 ετων 1,71μ και αυτη τη στιγμη περιπου 66 κιλα.Γυμναστηριο 5φορες/εβδομαδα και ενασχοληση με την γυμναστικη περιπου 2 χρονια
    Last edited by Akouvalitos; 13-04-16 at 19:04.

  2. #2
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Kαλορίζικο το ημερολόγιο! Γράψε και τα στατιστικά σου και λίγα λόγια για να τα χεις μαζεμένα και να μη σε ρωτάμε.

  3. #3
    Junior Bodybuilder Akouvalitos's Avatar
    Join Date
    01-02-16
    Posts
    187

    Default

    Για αρχη ας σημειωσω την διατροφη που ακολουθω εδω και λιγο καιρο για να δουμε τι εχουμε...
    ΠΡΩΙΝΟ 11:30
    80 ΓΡ ΒΡΩΜΗ 8,8/48/6,4 299,2 kcal
    100ΓΡ ΤΟΤΑΛ 2% 9,9/3,8/2 73 kcal
    60ΓΡ ΜΗΛΟ 0,2/8,3/0,1 31 kcal
    50ΓΡ ΦΡΑΟΥΛΕΣ 0,3/3,8/0,2 16kcal
    1 ΑΥΓΟ 5/0/6 78 kcal
    2 ΑΣΠΡΑΔΙΑ 7,2/0,4/0,4 34 kcal
    1 κ.γλ. κακαο 0,4/1/0,2 4 kcal

    ΠΡΟΠΟΝΗΣΗ(14:00-15:30)

    ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΠΡΟΠΟΝΗΣΗ(15:30)
    1 ΜΠΑΝΑΝΑ 1,5/31/0,4 121 kcal
    120ΓΡ ΑΣΠΡΑΔΙΑ 13,5/0,8/0,8 64kcal

    ΜΕΣΗΜΕΡΙΑΝΟ(16:00)
    120 ΓΡ ΚΟΤΟΠΟΥΛΟ 37/0/6 204kcal
    120 ΓΡ ΣΠΑΛΑ 27,6/0/10,8 216kcal
    120 ΓΡ ΜΟΣΧΑΡΙΣΙΟΣ ΚΙΜΑΣ 31,5/0/8,2 209kcal

    60 ΓΡ ΚΑΣΤΑΝΟ ΡΥΖΙ 4,95/43,3/1,3 209kcal
    200ΓΡ ΠΑΤΑΤΑ 3.4/40/0.2 172 kcal

    ΑΠΟΓΕΥΜΑΤΙΝΟ(19:30)
    120 ΓΡ ΚΟΤΟΠΟΥΛΟ 37/0
    /6 204kcal
    120 ΓΡ ΣΠΑΛΑ 27,6/0/10,8 216kcal
    120 ΓΡ ΜΟΣΧΑΡΙΣΙΟΣ ΚΙΜΑΣ 31,5/0/8,2 209kcal

    50ΓΡ ΚΑΣΤΑΝΟ ΡΥΖΙ 4,1/36,1/1,1 174kcal
    150 ΓΡ ΠΑΤΑΤΑ 1,7/30/0,1 86 kcal

    100 ΓΡ ΣΑΛΑΤΑ

    ΒΡΑΔΙΝΟ(22:30)
    120 ΓΡ ΚΟΤΟΠΟΥΛΟ 37/0/6 204kcal
    120 ΓΡ ΣΠΑΛΑ 27,6/0/10,8 216kcal
    120 ΓΡ ΜΟΣΧΑΡΙΣΙΟΣ ΚΙΜΑΣ 31,5/0/8,2 209kcal
    100 ΓΡ ΣΑΛΑΤΑ


    ΠΡΙΝ ΤΟΝ ΥΠΝΟ(1:30-2:00)
    200 ΓΡ ΤΟΤΑΛ 2% 19,8/7,6/4 146 kcal
    10 ΓΡ ΑΜΥΓΔΑΛΑ/ΚΑΡΥΔΙΑ 2,1/2/5,1 60 kcal

  4. #4
    Junior Bodybuilder Akouvalitos's Avatar
    Join Date
    01-02-16
    Posts
    187

    Default

    Ευχαριστω πολυ Ειρήνη.Ειμαι 21 ετων 1,71μ και αυτη τη στιγμη περιπου 66 κιλα.Γυμναστηριο 5φορες/εβδομαδα και ενασχοληση με την γυμναστικη περιπου 2 χρονια.Αποχη απο αεροβιες και γενικα αθληματα απο τον Νοεμβριο επειτα απο τραυματισμο στο γονατο αλλα ειμαι αισιοδοξος οτι θα επανελθουμε συντομα γιατι οσο παει η αποθεραπεια πιανει τοπο.Σιγα σιγα προσπαθουμε να ανεβασουμε θερμιδες και υδατανθρακα και κυριως αμυλωδη,οι προπονησεις περιοριστικαν λογω υπερβολων και υπερπροπονησης και η αληθεια ειναι οτι μεσα σε 2 μηνες περιπου που βοηθησαν τα παιδια στο φορουμ και βελτιωσα την διατροφη μου ειδα το σωμα μου να εχει μεγαλυτερες αλλαγες σε 2 μηνες παρα σε 1χρονο + που γυμναζομαι,οπως επισης αρχισα να ανεβαινω και στα κιλα στα βαρη.Απλα ειμαι λιγο τελειομανης και ψαχνω το ιδανικο σε οτι κ αν καταπιαστω οποτε ολιγον τι θα πονεσουν τα ματακια μας εδω μεσα...

  5. #5
    Senior Bodybuilder Δεσμώτης's Avatar
    Join Date
    17-05-15
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    4,635

    Default

    Θα πονεσουν περισσοτερο εννοεις!!!! Σε το ξαναπα:αν δεν θελαμε να σε βοηθησουμε απλα δεν θα απαντουσαμε!Ρωτα οτι γουσταρεις απλα κρατα στο μυαλο σου οτι το ψυριασμα δεν βοηθαει ουτε στο σωμα ουτε στο πνευμα!
    Long long way to the top
    Long way down if you fall
    And it's a long way back if you get lost

  6. #6
    Junior Bodybuilder Akouvalitos's Avatar
    Join Date
    01-02-16
    Posts
    187

    Default

    Εχει λιγο καιρο που ενταξα μετα την προπονηση ακριβως τα ασπραδια,ενω την μπανανα την αυξανα παντα.Φοβηθηκα στην αρχη μηπως μου πεσει βαρυ μαζι με το επομενο γευμα αλλα δεν νιωθω τετοια ενοχληση.Τωρα οσον αφορα αν παιρνω πολυ υδ/κα ή πρωτεινη σε συντομο χρονικο διαστημα δεν νομιζω απο τη στιγμη που δεν εχω θεμα χωνεψης να υπαρχει προβλημα.Και παμε στην επομενη ανυσυχια μου.Εχω αναφερει και στο προηγουμενο ποστ μου οτι ειμαι φαν των λαχανικων καθε λογης απλα το θεμα ειναι στα μακρος τους.Δεν ξερω τι θα ηταν πιο σοφο να εχω αμυλωδη υδ/κα στο γευμα των 7 με λιγο ινωδη αυτο που κανω συνηθως ή ορισμενες φορες οπως σημερα που εκανα το κοτοπουλακι μου στη γαστρα με κρμμυδια ξερα μπορω να καλυφτω απο αυτα απο αποψη υδ/κα?Μπορει να ειναι ινωδη τα κρεμμυδια αλλα δεν εχουν πολλες φυτικες ινες οποτε μπορω να παρω ενα σεβαστο ποσο υδ/κων απο αυτα.Συνηθως εχω και στα 2 γευματα των 4 κ 7 αμυλωδη αλλα ειναι φορες που εχω μαγειρεμενα λαχανικα σπιτι(μελιτζανα,κολοκυθακια,κρεμμυδια,σπανακι)και συνηθως ξεφευγω στις ποσοτητες και εχω τον φοβο οτι αν συνδιασω και αμυλωδη θα μου κατσει βαρυ το γευμα...Η απορια μου κυριως ειναι κατα ποσο επηρεαζει το ειδος του υδ/κα που θα παρω εκεινη την ωρα η αν απλα ειμαι καλλυμενος αφου ελεγχω την συνολικη προσληψη?
    Στις σαλατες εχω βγαλει το λαδι πλεον αφου προσθετω λιγο στο φαγητο επομενως καλυβομαι απο αποψη λιπαρων.
    Παλαιοτερα ετρωγα στο πρωινο 3 κροκους αλλα τωρα μονον ενα οποτε θα πρεπει να βρω απο αλλους τις θερμιδες αυτες....
    Μηπως ειναι λαθος που στο γευμα των 4 εχω καστανο ρυζι και οχι ασπρο(θεωρουσα με την μπανανα οτι καλυβα την αναπληρωση γλυκογονου)...
    Την ιδια απορια εχω και με την γλυκοπατα για το γευμα των 4 ή να προτιμω κανονικη...
    Παντως στο επομενο γευμα θα συνδιασω γλυκοπατα+κρεμμυδι με το κοτοπουλακι γιατι με επιασε λορδα απο το γραψιμο....
    Last edited by Akouvalitos; 13-04-16 at 19:03.

  7. #7
    Junior Bodybuilder Akouvalitos's Avatar
    Join Date
    01-02-16
    Posts
    187

    Default

    Οσο εγραφα σκεφτομουν: Ε ΡΕ ο Δημητρης παλι καπου θα με βριζει τωρα....." τελικα εισαι πιο γρηγορος και απο τη σκια σου μαλλον.

  8. #8
    Senior Bodybuilder Δεσμώτης's Avatar
    Join Date
    17-05-15
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    4,635

    Default

    Eχεις χτυπησει κανονικη μελιτζανοσαλατα στο μυαλο σου!!!Βρε συ τι λεγαμε την προηγουμενη φορα?Σου εδωσα μια οδηγια για τις φυτικες ινες.απο κει και περα παρε τον υδατανθρακα και φατον οπως αγαπας.Ασε τα αμυλωδης ινωδης και τα λοιπα.Τρωγε και απ τα δυο.ακολουθα την οδηγια που σου πα με τις φυτικες ινες και αμα γουσταρες παραπανω κρεμμυδακι σημερα πανε για κρεμυδακι.απ την στιγμη που τα μετρα μην το σκεφτεσαι τοσο.Το ρυζι αφου δεν το τρως σκετο,και τρικολορ να ναι δεν σου κανει διαφορα.Το λαδι στο φαγητο ελπιζω να το βαζεις αφου το μαγειρεψεις και αφου εχει κρυωσει λιγο.
    Long long way to the top
    Long way down if you fall
    And it's a long way back if you get lost

  9. #9
    Junior Bodybuilder Akouvalitos's Avatar
    Join Date
    01-02-16
    Posts
    187

    Default

    Αρα δεν υπαρχει προβλημα αν αναμειξω ινωδη με αμυλωδη απο τη στιγμη που ειμαι κομπλε συνολικα?Αυτα για το γευμα των 7 γιατι στις 4 κοιταω να ειναι οσο πιο αφομοιωσιμο γινεται γι'αυτο ρωτησα μηπως να βαλω ασπρη πατατα και ρυζι και οχι καστανο εκεινη την ωρα.(θεωρουσα οτι η μπανανα ηταν αρκετα για υωηλο gl εκεινη τη στιγμη.Οσο για το λαδι δεν το αφηνω να καψει ποτε...

  10. #10

    Join Date
    28-01-15
    Posts
    505

    Default

    Καλή αρχή στο νέο log και από εμένα

  11. #11
    Senior Bodybuilder Δεσμώτης's Avatar
    Join Date
    17-05-15
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    4,635

    Default

    Εγω μετα την προπονηση περα απο μια μπανανα τρωω Parboiled που εχει χαμηλο γλυκεμικο δεικτη.Δοκιμασα κι αλλα ρυζια αλλα δεν μ αρεσανε γευστικα.Με λιγα λογια φαε οτι σ αρεσει περισσοτερο.στο 24ορο με τον υδατ που θα φας στα επομενα γευματα οι αποθηκες γλυκογονου σου θα ναι μια χαρα.τα πιο λεπτομερειακα αφορουν προπονησεις που τεινουν η που ειναι αντοχης οποτε μην μασας
    Long long way to the top
    Long way down if you fall
    And it's a long way back if you get lost

  12. #12
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Κοίτα τη γενική εικόνα και μην αναλώνεσαι σε λεπτομέρειες που δεν θα κάνουν τη διαφορά!

    My two cents

  13. #13
    Junior Bodybuilder Akouvalitos's Avatar
    Join Date
    01-02-16
    Posts
    187

    Default

    Φιλε Amazing σε ευχαριστω πολυ!!!
    Εχετε δικιο απλα επειδη εβλεπα σε πολες διατροφες παιδιων και ασπρη πατατα/ρυζι μετα την προπονηση αλλα επισης αμυλωδη υδ/κα και στα επομενα γευματα και γι αυτο παραξενευτηκα μηπως κανω καποιο λαθος εγω.Και εγω προτιμω αμυλωδη εννοειται απλα καμια φορα εχουμε φρεσκα λαχανικα σπιτι και τα λιγουρεομαι οποτε τα πεταω στην κατσαρολα μαζι με το κρεας μου και το σκεφτομουν μετα για την πατατα η το ρυζι,αλλα αφου δεν παιζει τοσο ρολο ολα good.Καμια συμβουλη για να προσθεσω καποιες θερμιδες επιδη εβγαλα τους κροκους το πρωι και λογω λιπαρων επεσα πολυ στις θερμιδες και στα συνολικα λιπαρα βεβαια.Στα λιπαρα ειμαι γυρω στα 37γρ αλλα μεσω my fitness pal δηλαδη λιπαρα απο βρωμη/κρεας/γιαουρτι συνολικα και υπολογιζω μετα μονος μου αλλα 10γρ που εχω μεσα στα φαγητα μου καθημερινα.Με παιρνει να βαλω και στις σαλατες η μηπωσ καλυτερα να κρατησω τους κροκους ή να δοκιμασω με αυτα τα λιπαρα και να αυξησω υδ/κα και κυριως στο πρωινο που ειναι και προ-προπονητικο.Τι λετε?

  14. #14
    Senior Bodybuilder Δεσμώτης's Avatar
    Join Date
    17-05-15
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    4,635

    Default

    Εγω δεν θα πεφτα πολυ χαμηλα στα λιπαρα.χρειαζονται κι αυτα για πολλους λογους.προσωπικα αν με ρωτας θα τα κρατουσα τουλαχιστον στο 15% ολων των θερμιδων.τωρα απο πηγες ειναι οτι σ αρεσει παραπανω.Αν σ αρεσουν οι κροκοι φαε απο κροκους.αν σ αρεσουν οι ξηροι βαζεις μερικους.επισης καλο ειναι να χεις ενα συμπληρωμα fish oil οποτε μπορεις και απο κει να παιρνεις και ειναι χρησιμοι/απαραιτητοι.οποτε εχεις κι εκει επιλογες
    Long long way to the top
    Long way down if you fall
    And it's a long way back if you get lost

  15. #15
    Junior Bodybuilder Akouvalitos's Avatar
    Join Date
    01-02-16
    Posts
    187

    Default

    Ναι απλα επειδη χρησιμοποιω το my fitness pal μονο τα λιπαρα απο το κρεας,γιαουρτι και ξηρους καρπους φτανουν ηδη στα 17-20% για αυτο μου φανηκε περιεργο.Ή να υπολογισω ξεχωριστα λιπαρα απο ομαδες τροφων που μας ενδιαφερουν μονο πχ ξηροι καρποι,ελαιολαδο κλπ?

  16. #16
    Senior Bodybuilder Δεσμώτης's Avatar
    Join Date
    17-05-15
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    4,635

    Default

    Με αυτα εισαι καλα?απο θεμα διαθεσης και ενεργειας?Αν ναι μην το ψαχνεις τοσο.Προσπαθοντας να βρεις κατι δογματικο να ακολουθησεις ξεχνας το ευ ζην.Καλο ειναι να κανεις διατροφικα σωστες και υγιεινες επιλογες αλλα απο ενα σημειο και μετα μη ξεχνας το ζω οπως μου αρεσει.Και αυτο αφορα και την συζητηση με τα λαχανικα και με το λιπος.Στο λιπος τα υπολογιζεις ολα οπως και σ ολα.
    Long long way to the top
    Long way down if you fall
    And it's a long way back if you get lost

  17. #17
    Junior Bodybuilder Akouvalitos's Avatar
    Join Date
    01-02-16
    Posts
    187

    Default

    Οποτε θα κρατήσω τα λιπαρά όπως έχει μιας και λογω των κρατικών φτανω στο 20% περίπου των μακρος και αν ειναι να αλλαξω κατι προτιμω να προσθεσω υδ/κα για να νιωθω πιο γεμάτος μιας και τις ημερες που ειμαι off αυξανω τότε τα λιπαρα και αντισταθμιζω το συνολο το εβδομαδιαιο. Απλα επειδη εγω ουσιαστικα δεν ημουν σε περίοδο ογκο ποτε και επαιζα μια ζωη υποθερμιδικα τωρα που ερχεται και το καλοκαιρι δεν ξερω πως να κινηθώ (κριμα είναι να λιπωσουμε καλοκαιριατικα) αλλα να γραμμωσω τι ακριβως στα 66 κιλα που ειμαι. Με το φαγητό πιστεύω θα δείξει πιο καλα το σωμα μου και μαλιστα με τη σταδιακη ανοδο υδ/κα κ θερμιδων θα μπορεσει να ανταπεξελθει ευκολα στην αλλαγη. Αλλωστε τωρα με την αύξηση υδ/κα κ θερμιδων είδα να μειωνεται η χαλαρωτητα του δέρματος και συνειδεητωποιησα ποσο λαθος πορευομουν χανοντας αδικα χρονο. Ετσι προβληματιζομαι πιο πολυ λογω φασης καλοκαιριου και γι αυτο σκεφτομαι και την μπανανα και τα πολλα αναμεικτα ειδη υδ/κα αλλα αμα αντικατασταθουν κ αυτα δεν φτανονται τα μακρος με τπτ. Εν κατακλειδι γιατί πλατιασα παλι κραταω την παραπανω διατροφη με μακρος 190-200/200/50 και οσο παιρναει ο καιρός ελπιζω να φτασω τον υδ/κα στα 250 χωρίς παρενεργειες....

  18. #18
    Senior Bodybuilder Δεσμώτης's Avatar
    Join Date
    17-05-15
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    4,635

    Default

    Πες μου τωρα πως σκεφτεσαι την παραλια να μ αποτελειωσεις
    Long long way to the top
    Long way down if you fall
    And it's a long way back if you get lost

  19. #19
    Junior Bodybuilder Akouvalitos's Avatar
    Join Date
    01-02-16
    Posts
    187

    Default

    Η αληθεια ειναι πως και αυτο το σκεφτομαι και αντιτρεφω μετρηση κανω μετα για χειμωνα για να κανω και εγω ποδαρικο σε μια περιοδο ογκου ωστε να εχουμε να γραμμωσουμε κατι την επομενη φορα.
    Υ.Γ. Θα ακολουθησουν και φοτο λογικα απο αυριο για να εχω μετρο συγκρισης και θα ποσταρω και το προγραμμα για βαρη που ακολουθω εδω και λιγο καιρο...

  20. #20
    Senior Bodybuilder Δεσμώτης's Avatar
    Join Date
    17-05-15
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    4,635

    Default

    και πολυ καλα θα κανεις αλλα να αναφερω οτι το ποτε θα κανουμε γραμμωση και ποτε ογκο δεν εχει να κανει με τον καιρο και την παραλια.Βεβαια εινια δικος σου θεμα και θεμα στοχων απλα στην περιπτωση σου κρατα στον νου οτι η αναρωση απ τον τραυματισμο σου θελει και αρκετο φαγητο και οχι ακραιες-εξαντλητικες καταστασεις για τον οργανισμο σου
    Long long way to the top
    Long way down if you fall
    And it's a long way back if you get lost

  21. #21
    Junior Bodybuilder Akouvalitos's Avatar
    Join Date
    01-02-16
    Posts
    187

    Default

    Αυτο ηθελα να το επισημανω!!! Μετα το διαβασμα στο φορυμ και τις συμβουλες τις δικιες σου και των παιδων, με την αυξηση θερμιδων(και μειωση προπονησης) εχω και περισσοτερη ενεργεια στο γυμναστηριο και σηκωνα περισσοτερα κιλα και αρχισα να γεμιζω σημεια στο σωμα μου και το ποδι μου παει απο το καλο στο καλυτερο!!!!Φτου να μην το ματιαξω και μολις ενταξω και το κολυμπι ελπιζω ακομα καλυτερα...

  22. #22
    Junior Bodybuilder Akouvalitos's Avatar
    Join Date
    01-02-16
    Posts
    187

    Default

    Λοιπον Σαββατοκυριακο και ημερες ξεκουρασης.Θα σταματησω πλεον να κατεβαζω τοσο τον υδ/κα γιατι δεν με παιρνει να αυξησω αλλο την πρωτεινη πανω απο τα 180γρ γιατι μου προκαλει στομαχικες διαταραχες και απλα θα ανεβαζω λιγο τα λιπαρα και θα βγαζω τα 2 γρουτα(το μηλο απο το πρωινο και την μπανανα στο μεταπροπονητικο).Τωρα στις ημερες προπονησης.Στην πρωτεινη φτανω ανετα τα 170γρ και τα λιπαρα κινουμαι γυρω στα 40γρ+αλλα 10γρ απο το ελαιολαδο που βαζω καμια φορα στο φαγητο(το οποιο θα προσπαθησω να απαλειψω σταδιακα...).Τωρα για να φτασουμε τον υπολοιπο υδ/κα ειναι δυσκολο και λιγο επιφοβο.Ανεβασα σταδιακα και την βρωμη και το ρυζι/πατατα.Το πηαγα σταδιακα απο 70γρ βρωμη στο πρωινο στα 80 πλεον και 100γρ μηλο ή φραουλες,εχω και την μπανανα στα 90-100γρ μετα την προπονηση και μετα παει 200γρ (γλυκο)πατατα ή 60 γρ καστανο ρυζι parboiled στα επομενα(παλια ειχα 200 στο γευμα 3 και 100 στο γευμα 4) φτανοντας οριακα τα 200 γρ υδ/κα στοχος ειανι τα 250 σταδιακα.Ηδη φτανοντας τα 200 οι προπονησεις βγαινουν πιο δυνατες και με μεγαλυτερη ενεργεια.Ειμαι τωρα στα 66 κιλα περιπου με 13% bf αλλα σε 171 cm οποτε πρεπει οποσδηποτε να αυξησω το φαγητο ελπιζοντας το σωμα μου να αξιοποιησει ορθα αυτο το πλεονασμα.Ο προβληματισμος μου ειναι ποια πηγη υδ/κα να αυξησω και σε ποιο γευμα.Το πιο πιθανο ειναι να αυξησω την βρωμη στο πρωινο που ειναι και προ-προπονητικο.Σιγουρα δεν αξιζει να αυξησω μπανανα η μηλο.Μπορω επισης να αυξησω ομοιομορφα υδ/κα στα γευματα 3-4 ή να προσθεσω υδ/κα στο βραδινο το οποιο οντως μου φαινεται φτωχο μονο με σαλατα,αλλα μετα απο τοσο καιρο να μην επηρεσει αρνητικα.Τις ημερες που παιζει κανα λαχανικο η οσπριο με μεγαλυτερη πυκνοτητα σε υδ/κα ειμαστε πιο ανετα(πχ φακες,φασολια,μελιτζανες).Ολα αυτα θα δοκιμαστουν στην πραξη σταδιακα.Επικρατεστερο σεναριο ειναι να μπει παραπανω βρωμη στα 90 γρ και 2 γευματα απο 70 γρ ρυζι στα επομενα αν και θα προτιμουσα να βαλω λιγο ρυζι στο βραδινο γιατι παντα με πιανει λορδα και περιμενω πως κα πως το γιαουρτι.Θα το δουμε μεσα στη βδοαμδα για σιγουρα....

  23. #23
    Junior Bodybuilder Akouvalitos's Avatar
    Join Date
    01-02-16
    Posts
    187

    Default

    Αποφασισα λοιπον να αυξησω υδ/κα στο πρωινο κανωντας τη βρωμη απο 80 στα 90 γρ αρχικα,μετα-προπονητικα θα κινουμαι γυρω στα 60-70γρ υδ/κα απο μπανανα + ρυζι/πατατα.Στο γευμα 4 θα εχω 40 γρ υδ/κα,στο γευμα 5 20 γρ υδ/κα και στο τελαυταιο πριν τον υπνο καθολου(10γρ απο γιαουρτι+ξηροι καρποι).Λογικα θα παμε ετσι αυτη τη βδομαδα βαζοντας λιγο αμυλουχο υδ/κα στο γευμα 5 των 10:00 γιατι μεχρι το πρωινο ειναι πολυ ωρα και ισως επηρεαζει τις προπονησεις μου αυτη η ελλειψη ενεργειας.Η βρωμη ισως φτασει στα 100 γρ σε βαθος χρονου απλα επιδη συνδιαζεται με 100 γρ γιαουρτι δεν θελω να μου καθεται βαρια αν και πιο πολυ θα βοηθησει πιστευω παρα θα με εμποδισει...Και ενα προτυπο της διατροφης για αυριο που θα ακολουθηθει με τη διαφορα οτι το κρεας 8α ποικιλει σε μοσχαρι(σπαλα ή κιμα),ψαρονεφρι,κοτοπουλο,τονος,γαριδες,μπακαλιαρος,τσιπουρα και ο υδ/κας σε πατατα,ρυζι,γλυκοπατα,φακες,φασολια,ρεβυθια.αρακας.Θα προσπαθησω να περιορισω τα μαγειρεμενα λαχανικα γιατι με επηρεαζουν στη χωνεψη(ειδικα τα κρεμμυδια που κανω με το κοτοπουλο δεν χωνευονται με τιποτα....)με τη διαφορα στις μερες που παιζει πολυ λαχανικο σπιτι θα κοβουμε λιγο αμυλωδη για ποικιλια(ετσι θα καταλαβω και κατα ποσο επηρεαζει το ειδος υδ/κα στις προπονησεις).Luminous beings are we...not this crude matter.
    April 18, 2016

    FOODS Calories Carbs Fat Protein Cholest Sodium Sugars Fiber
    Breakfast
    Cocoa - Dry powder, unsweetened, 1 tsp(s) 4 1g 0g 0g 0mg 0mg 0g 1g
    Giaourti Total - ΦΑΓΕ, 0.5 cup (200 grams) 73 4g 2g 10g 0mg 0mg 4g 0g
    Homemade - Egg White - Hard Boiled, 2 large egg (33g) 34 0g 0g 7g 0mg 110mg 0g 0g
    Egg, whole, cooked, hard-boiled, 1 large 78 1g 5g 6g 187mg 62mg 1g 0g
    Strawberries, raw, 40 g 13 3g 0g 0g 0mg 0mg 2g 1g
    granny - Apple, 60 g 31 9g 0g 0g 0mg 0mg 7g 2g
    quaker - νιφαδες βρωμης ολικης αλεσης, 90 γραμαρια 338 54g 7g 10g 0mg 0mg 0g 8g
    Post work-out/snack
    Homemade - Egg White - Hard Boiled, 120 gram 62 1g 1g 13g 0mg 200mg 1g 0g
    Bananas, raw, 90 g 80 21g 0g 1g 0mg 1mg 11g 2g
    Lunch
    Chicken, broilers or fryers, breast, meat only, cooked, roasted, 120 g 198 0g 4g 37g 102mg 89mg 0g 0g
    Potatoes, baked, flesh, without salt, 200 g 186 43g 0g 4g 0mg 10mg 3g 3g
    Snacks
    Chicken, broilers or fryers, breast, meat only, cooked, roasted, 120 g 198 0g 4g 37g 102mg 89mg 0g 0g
    Uncle Ben's - parboiled, 50 gram 174 36g 1g 4g 0mg 0mg 0g 0g
    Cabbage, raw, 100 g 25 6g 0g 1g 0mg 18mg 3g 3g
    Dinner
    Chicken, broilers or fryers, breast, meat only, cooked, roasted, 120 g 198 0g 4g 37g 102mg 89mg 0g 0g
    Lettuce, green leaf, raw, 100 g 15 3g 0g 1g 0mg 28mg 1g 1g
    Uncle Ben's - parboiled, 20 gram 70 14g 0g 2g 0mg 0mg 0g 0g
    Before sleep
    Giaourti Total - ΦΑΓΕ, 1 cup (200 grams) 146 8g 4g 20g 0mg 0mg 8g 0g
    Nuts, almonds, 10 g 58 2g 5g 2g 0mg 0mg 0g 1g
    TOTAL: 1,981 206g 37g 192g 493mg 696mg 41g 22g

  24. #24
    Junior Bodybuilder Akouvalitos's Avatar
    Join Date
    01-02-16
    Posts
    187

    Default

    Αυριο προπονηση στηθος-τρικεφαλα και θα γινει χαμος!!!Ηδη ψυχολογικα ειμαι ετοιμος να τα δωσω ολα.Με προβληματισε βεβαια ενας φιλος που μου προτειναι να βαλω και εναν αλλο υδ/κα πιο γρηγορης αφομοιωσης στο πρωινο αν και δεν νομιζω πως ειναι απαραιτητο.Αρχικα στο πρωινο θα αφησω τα 90γρ βρωμη χυλωμενη με κακακο+60 γρ ξινομηλο+40γρ φραουλες κομμενες μεσα+100γρ τοταλ 2% και 2-3 ασπραδια και 1 ολοκληρο αβγο.συνηθως τρωω στις 11:30 και 14:00 ειμαι στο gym και δεν εχω θεμα χωνεψης και αμεσως μετα τρωω στις 15:30 και τα ασπραδια με τη μπανανα ανετα γιατι δεν περναει πολυ ωρα αλλα και το μεγαλο γευμα στις 16:00 δεν μου πεφτουν βαρια αν και δεν απεχουν πολυ.Αν δω οτι το πρωινο ειναι πολυ ισως τρωω το μηλο με 50 γρ γιαουρτι λιγο πιο μετα στις 13:00-13:30 αν και χλωμο το βλεπω...

  25. #25
    Senior Bodybuilder Δεσμώτης's Avatar
    Join Date
    17-05-15
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    4,635

    Default

    Διακρινω μια λογικη τυπου,ας φορτωσω το πρωινο γιατι θα το καψω ετσι κι αλλιως και ας αποφορτισω το βραδινο που ειναι πιο κοντα στον υπνο?γιατι το πρωτελευταιο με 20γρ ρυζι ειναι τιποτα.θα μπορουσες πολυ απλα να βαλεις εκει
    Long long way to the top
    Long way down if you fall
    And it's a long way back if you get lost

  26. #26
    Junior Bodybuilder Akouvalitos's Avatar
    Join Date
    01-02-16
    Posts
    187

    Default

    Ελεγα να μην βαλω παραπανω υδ/κα στο βραδινο γιατι συνηθως μετα δεν κανω και τιποτα και πιστευα οτι παει τζαμπα.Πιστευα οτι το πρωι θα τον αξιοποιουσα καλυτερα.Λες να δοκιμασω κατι αλλο?

  27. #27
    Senior Bodybuilder Δεσμώτης's Avatar
    Join Date
    17-05-15
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    4,635

    Default

    Στο ξαναπα πως το σωμα δεν κοιταει τι εκανες πριν 5 ωρες και λεει οκ τωρα που καθεσαι δεν θα κανω κι εγω καυσεις.το σωμα λειτουργει περα απ τον οριζοντα της μερας ακομη.εμεις χρησιμοποιουμε την μερα σαν μοναδα για να βλεπουμε πραματα και να εξεταζουμε αλλαγες και συνηθειες.Ωστοσο,οσοι εχουμε κατανοησει πως δουλευει το σωμα μπορουμε να βλεπουμε και σε μεγαλυτερο βαθος οριζοντας οπως πχ την βδομαδα.πανω σ αυτη την λογικη τροποι διατροφης και ακομη και απωλειας λιπους και η αποκτηση μαζας εχουν ακολουθηθει οπως το carb cycling/caloric cycling τα οποια μπορουν να χρησιμοποιηθουν για ολους τους στοχους θετοντας ως οριζοντα εξετασεις την βδομαδα.το να βαλεις το βραδυ 20γρ ρυζι επειδη μπορεις να βαλεις αλλα και να θελεις σ εκεινο το γευμα να χεις παραπανω δεν θα σε χαλασει καθολου.επισης το να μη βαλεις παραπανω βρωμη σου δινει την δυνατοτητα να βαλεις περισσοτερη πρωτεινη/λιπη/ινες/υδατ σε αλλα γευματα μιας και η βρωμη εχει ολα τα μακροστοιχεια.αν εχεις διαπιστωσει η προπονηση σου βγαινει κανονικα,δηλαδη το πρωινο σου δινει την ενεργεια που χρειαζεσαι και δεν μενεις αδειος στην προπονηση τοτε δεν βλεπω τον λογο να φορτωσεις το πρωινο σου ενω μπορεις να βαλεις αλλου οπου εχεις παρατηρησει να μη σου φτανει αυτο που τρως.
    Στο ξαναπα:Ξεχνας το ευ ζην.εχει διαφορα το ακολουθω ενα υγιεινο προγραμμα και το ακολουθω δογματα/κανονες γιατι ετσι νομιζω πως ειναι καλυτερα και ας μη ζω οπως θα θελα
    Long long way to the top
    Long way down if you fall
    And it's a long way back if you get lost

  28. #28
    Junior Bodybuilder Akouvalitos's Avatar
    Join Date
    01-02-16
    Posts
    187

    Default

    Οντως ειναι υπερβολη να αυξησω την βρωμη γιατι ηδη το πρωινο μου το νιωθω κομπλε.Οποτε θα προσθεσω λιγο ρυζι/πατατα στο βραδινο γιατι αυτο το γευμα νιωθω πιο φτωχο σε σχεση με αλλα και καθε φορα που το τρωω μετραω αντιστροφα την ωρα για το γιαουρτι οποτε θα με βοηθησει πολυ.Μεχρι το Πασχα τουλαχιστον λεω να μεινω στα 200γρ υδ/κα καθαρου(δηλαδη χωρις τις φυτικες ινες) ωστε να μπορεσει το σωμα να τους αξιοποιησει ομαλα και μετα το Πασχα θα το παω 225 και ακομα πιο μετα 250.Σημερα η προπονηση στηθος-τρικεφαλα ηταν πολυ μετρια.Ειδικα στηθος παγκο και καμψεις με ψηλα τον αγκωνα οι τελευταιες επαναληψεις δεν εβγαιναν με τιποτα.Κλαταρα τελειως σημερα.Πλεον τα ΣΚ θα τρωω κανονικα τον υδ/κα και τις θερμιδες μου εκτος απο την μπανανα γιατι εσφιξαν και οι ζεστες και λιωνω...Ειδικα η ζεστη στο gym σημερα με επηρεασε παρα πολυ.Απο αυριο φουλ καλη ενυδατωση και με τον επιπλεον υδ/κα και τις θερμιδες κοντα στις 2100-2200 πλεον να μπουμε δυναμικα!!!Σημερα εκανα τρελη γκουρμεδια και εβρασα το καστανορυζο μου με κολοκυθακια και μανιταρια μαζι και μοσχοβολησε ολο το σπιτι.Ισως αρχισω να προσθετω και λιγο ελαιολαδο στις σαλατες μου πλεον γιατι εβγαλα τους κροκους και ενω βαζω συνολικα στα φαγητα μου μια κ. σουπας νομιζω πως με παιρνει αλλη μια στις σαλατεσ μου γιατι οι πηγες καλω λιπαρων μου μειωθηκαν αποτομα αν και δεν το βλεπω να με εχει επηρεασει ισα ισα που χωνευω και πιο γρηγορα απο οσο εχω παρατηρησει.Στο 2ο μεταπροπονητικο θα προτιμω την πατατα γιατι μετα απο την μπανανα χωνευονται και τα 2 πολυ γρηγορα και λογω πεινας η ποσοστητα ειναι πιο πολυ οποτε gg.Στα υπολοιπα θα εχω κυριως ρυζι που αν και δεν με χορταινει τοσο πολυ μαζι με τα λαχανικα η οσπριο που παιζει καμια φορα με κρατανε για αρκετη ωρα.Δυστυχως αυτη την εποχη τα λαχανικα και οι σαλατες εχουν ελλειψη απο αποψη ποικιλιας αλλα θα φορτωσοθμε περισσοτερη πατατα/ρυζι,worth...Εχει επισης 4-5 μερες που ο δικεφαλος συσπαται μονος του,δεν ξερω τι φαση παντως εχει πλακα.

  29. #29
    Senior Bodybuilder Δεσμώτης's Avatar
    Join Date
    17-05-15
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    4,635

    Default

    Αμα δεις οτι και μετα την αυξηση παλι πεινας,βαλε εκει λιγο παραπανω καλα λιπαρα.προσεχε μηπως τον υπερπροπονεις γιατι ειναι πιθανο σημαδι υπερπροπονησης
    Long long way to the top
    Long way down if you fall
    And it's a long way back if you get lost

  30. #30
    Junior Bodybuilder Akouvalitos's Avatar
    Join Date
    01-02-16
    Posts
    187

    Default

    Θα βαλω αρχικα ρυζακι το βραδι και αν οντως πειναω θα βαλω λιγα λιπαρα οπως ειπες.Ο υδ/κας δεν παιζει ρολο αν μοιρασμενος ισοποσα στα γευματα αυτα γιατι θα ειναι πιο ευκολα στο ζυγισμα και στο διαχωρισμο γευματων ο οποιος μου επαιρνε πολυ χρονο κιολας επειδη κοιτουσα να μην εχω πολυ υδ/κα το βραδυ?Πλεον στις προπονησεις μου δεν κανω υπερβολες απλα κοιταζω οσο μπορω να ειμαι φουλ συγκεντρωμενος κατα τη διαρκεια της ασκησης και πολλες φορες φτανω στα ορια μου λογω αρκετων επανναληψεων σε μερικα σετ παντως θα εχω το νου μου.Better be safe than sorry.


 
Page 1 of 6 12345 ... LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. MHP Isofast-50 - MHP Probolic 12 Hours και MHP Dark Matter
    By vliss in forum Συμπληρώματα Πρωτεΐνης
    Replies: 4
    Last Post: 14-09-12, 19:40
  2. Pete joins the dark side of powerlifting...
    By PetexHLS in forum Powerlifting & Αρση Βαρών
    Replies: 11
    Last Post: 23-08-10, 15:22
  3. Replies: 40
    Last Post: 10-08-07, 21:33

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •