Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 6 of 6
  1. #1
    New Member
    Join Date
    08-09-15
    Posts
    37

    Smile Πολυβιταμίνες & Protein

    Καλησπέρα, είμαι 19 ετών, έκανα στα 15 μου κάποια αθλήματα αλλα σταμάτησα, τώρα φοιτητής τρώω πολύ από delivery , αυτούς τους μήνες που σπουδάζω, λόγο κακής διατροφής και χωρίς γυμναστηκή έχω βάλει αρκετό βάρος και έχει πέσει πολύ η διάθεση μου (λόγο κακη διατροφής λογικά). Από μαγείρεμα δεν τα πάμε καλά, δηλαδή με χαρά μου να έτρωγα φακές για να πάρω όλα όσα μου προσφέρουν ..αλλά, δεν το έχω με το μαγείρεμα, ούτε με τον χρόνο...τώρα είμαι σε φάση να αρχίσω ξανά γυμναστήριο, θέλω να πάρω μία πολυβιταμίνη, έχω στο μυαλό μου την Vital Silver 50+ 30tabs .Πέρα από αυτό, θέλω να πάρω μία προτείνη την οποία θα την πέρνω ως μεταπροπονητικό γεύμα και ως βραδυνό θα τρώω ένα γιαούρτι. Για μεταπροπονητικό γεύμα είναι σωστό να πάρω protein η πρέπει να πάρω κάποιο άλλο συμπλήρωμα;;; Στο μυαλό μου έχω την on whey<br><br>Μιας και ξέρω πως θα μου αφήσετε σχόλια ώστε να κάνω κάποια απλά φαγητά που θα μου προσφέρουν αυτά που πρέπει να έχει ο οργανισμός μου θέλω να τονίσω πως είναι και θέμα χρόνου και χρημάτων, γιατί και χρόνο να έχω, τα χρήματα για μία ολοκληρωμένη διατροφή είναι πολλά, πρόσφατα που ρώτησα σε ένα γυμναστήριο μου είπαν περίπου &nbsp;8 ευρώ την μέρα.

  2. #2
    Senior Bodybuilder IronAddict's Avatar
    Join Date
    14-09-12
    Location
    new york
    Posts
    1,499

    Default

    Quote Originally Posted by cryme View Post
    Καλησπέρα, είμαι 19 ετών, έκανα στα 15 μου κάποια αθλήματα αλλα σταμάτησα, τώρα φοιτητής τρώω πολύ από delivery , αυτούς τους μήνες που σπουδάζω, λόγο κακής διατροφής και χωρίς γυμναστηκή έχω βάλει αρκετό βάρος και έχει πέσει πολύ η διάθεση μου (λόγο κακη διατροφής λογικά). Από μαγείρεμα δεν τα πάμε καλά, δηλαδή με χαρά μου να έτρωγα φακές για να πάρω όλα όσα μου προσφέρουν ..αλλά, δεν το έχω με το μαγείρεμα, ούτε με τον χρόνο...τώρα είμαι σε φάση να αρχίσω ξανά γυμναστήριο, θέλω να πάρω μία πολυβιταμίνη, έχω στο μυαλό μου την Vital Silver 50+ 30tabs .Πέρα από αυτό, θέλω να πάρω μία προτείνη την οποία θα την πέρνω ως μεταπροπονητικό γεύμα και ως βραδυνό θα τρώω ένα γιαούρτι. Για μεταπροπονητικό γεύμα είναι σωστό να πάρω protein η πρέπει να πάρω κάποιο άλλο συμπλήρωμα;;; Στο μυαλό μου έχω την on whey<br><br>Μιας και ξέρω πως θα μου αφήσετε σχόλια ώστε να κάνω κάποια απλά φαγητά που θα μου προσφέρουν αυτά που πρέπει να έχει ο οργανισμός μου θέλω να τονίσω πως είναι και θέμα χρόνου και χρημάτων, γιατί και χρόνο να έχω, τα χρήματα για μία ολοκληρωμένη διατροφή είναι πολλά, πρόσφατα που ρώτησα σε ένα γυμναστήριο μου είπαν περίπου &nbsp;8 ευρώ την μέρα.
    Καλησπερα..κανεις δεν θα σου απαντησει αυτο που θες εδω μεσα..γιατι θα σου απαντησουν αυτο που πρεπει να κανεις. Απορριπτεα η χρηση συμπληρωματων χωρις α) να εχεις σωστη δομημενη διατροφη, ανταυτου μια χαλια διατροφη με σαβουρες, β)χωρις να εχεις την γνωση πως δουλευει τι, τι χρειαζεται που και χωρις να εισαι εμπειρος και ψαγμενος. Απο εκει και περα, επειδη πρεπει να τα λεμε οπως ειναι..εισαι 19 χρονων και σπουδαζεις. Φυσικα και εχεις χρονο να ετοιμασεις γευματα. Δεν ειναι ολα φακιες. Υπαρχουν χιλια 2 γευματα που μπορεις να ετοιμασεις χωρις να σου τρωει πολυ χρονο αν εχεις σωστο timing ποτε θα ετοιμαζεις ποσο και τι. Επισης μια σωστη διατροφη ειναι πολυ πιο οικονομικη απο τις σαβουρες που πολλα παιδια πατε και τρωτε καθημερινα απο fast food και στα περιπτερα και στα σουπερμαρκετ τα σοκολατοειδη, πατατακια και λοιπα ξερασματα.. Αυτο που λες πως σου ειπε αυτο που σου ειπε για την διατροφη..δεν ξερω ποιος στο ειπε..αλλα αν ηταν καποιος πατσοκοιλης η καποιος που ελεγε πως κανει προσπαθεια αλλα τρωει σαβουρα γιαυτο τον λογο, το καταλαβαινω οτι γιαυτο στο ειπε. Ο καθενας εχει διαφορετικη διατροφη προσαρμοσμενη στα δεδομενα του, σωματικα, οικονομικα, χρονου, ορεξης, προσδοκιων. Εσυ ακολουθεις οτι πιο χαλια υπαρχει σε διατροφικα πλαισια, δεν εχεις ιδεα τι ειναι τα συμπληρωματα και θελεις να παρεις πολυβιταμινη και πρωτεινη; δεν θελω να σε προσβαλλω απλα λεω την αληθεια. Μια χαρα χρονο εχεις να ετοιμαζεις γευματα, η καθαρη διατροφη μπορει ανετα να ειναι πιο οικονομικη απο τα fast food κλπ..oποτε δεν υπαρχουν δικαιολογιες. Η θελεις η δεν θελεις. Ακομη και να επαιρνες συμπληρωματα με αυτη την διατροφη σαν σκουπιδοτοπο και χωρις γνωσεις και χωρις να τηρεις ολα τα αλλα..θα πετουσες τα λεφτα σου τσαμπα χωρις διαφορα. Επισης να πω και αυτο..λες πως δεν υπαρχει χρημα που οπως σου ειπα ειναι ακυρο αφου η καθαρη διατροφη μπορει να ειναι πολυ οικονομικη αν την προσαρμοσεις στα δεδομενα σου και εχεις προγραμματισμο των χρηματων σου αλλα λεφτα για πρωτεινη και πολυβιταμινη εχεις; κατσε πως βγηκαν αυτα; ξεφυτρωσαν; αντι δηλαδη να διαλεξεις απλα μια σωστη διατροφη που προφανως θα πληρωνεις λιγοτερα απο σαβουρα+συμπληρωματα(που σου ειναι περιττα αφου εισαι αρχαριος και δεν εχεις πλανο)..προτιμας να τρως και σαβουρα και να παιρνεις συμπληρωματα..και τι ειναι η πρωτεινη; μαγικη χρυσοσκονη; Αναθεωρησε λιγο πως βλεπεις τα πραγματα και θα σε βοηθησουμε σε οτι απορια εχεις. Ουτε καν γυμναστηριο δεν κανεις. Δηλαδη αμαν..ειπαμε..το σωμα φτιαχνεται με θυσιες. Εκτος αν ξερεις εσυ κανεναν να καθεται στον καναπε με το ενα χερι με σουβλακι και το αλλο με doritos και δυο μπυρες απο διπλα και να καθαριζει απο λιπος και να βαζει μυς.
    '' THE ONE WHO DOESN'T FALL, DOESN'T STAND UP ''

  3. #3

    Join Date
    28-01-15
    Posts
    505

    Default

    Θέλεις μια σωστή διατροφή και όχι επιπόλαιες κινήσεις...δεν υπάρχει δικαιολογία δεν πρόλαβα ούτε δεν ξέρω να μαγειρεύω! Δεν νομίζω όλοι εμείς να γεννηθήκαμε με γνώση μαγειρικής, με τον καιρό όλα γίνονται αρκεί να γίνει προσπάθεια...δεν υπάρχει δεν μπορώ, υπάρχει δεν θέλω

    Για συμπληρώματα δεν τίθεται καν λόγος να αναφέρω αν πρέπει ή όχι...όπως λέει και ο Μάριος δεν είναι η πρωτεινη καμιά χρυσόσκονη απλά συμπληρώνει την πρωτεινη σου στην διατροφή σου που εσύ δεν έχεις καν...

    Διάβασμα διάβασμα και ξανά διάβασμα, έχει άπειρα topic το forum όρεξη να έχεις

  4. #4
    New Member
    Join Date
    08-09-15
    Posts
    37

    Default

    Δεν καταλαβες :P Δεν εχω σκοπο να τρωω πλεον αυτες τις σαβουρες :P θελω να κανω σωστη διατροφη, αλλα πιστεψε με, με τετοιο προγραμμα που εχω δεν νομιζω να μπορω να κανω και πολλα, σκοπος μου ειναι να περνω την πολυβιταμινη και την προτεινη στε να συμπληρωνω οσα δεν θα μπορω να παρω με την νεα διατροφη μου.. δεν ειχα σκοπο να συνδιασω σαντουιτς πιτες και προτεινη ..το ατομο που μου ειπε για τα 8 ευρω την μερα δεν ειναι με κοιλια, ειναι ενα ντουκι με σωματαρα Σορρυ αν εγραψα κατι λαθος και εδωσα λαθος εντιπωση!
    Για το θεμα της διατροφης, εχω γραψει απο τωρα την λιστα για τα ψωνια ωστε να τρωω πιο υγιεινα!

  5. #5
    Senior Bodybuilder IronAddict's Avatar
    Join Date
    14-09-12
    Location
    new york
    Posts
    1,499

    Default

    Quote Originally Posted by cryme View Post
    Δεν καταλαβες :P Δεν εχω σκοπο να τρωω πλεον αυτες τις σαβουρες :P θελω να κανω σωστη διατροφη, αλλα πιστεψε με, με τετοιο προγραμμα που εχω δεν νομιζω να μπορω να κανω και πολλα, σκοπος μου ειναι να περνω την πολυβιταμινη και την προτεινη στε να συμπληρωνω οσα δεν θα μπορω να παρω με την νεα διατροφη μου.. δεν ειχα σκοπο να συνδιασω σαντουιτς πιτες και προτεινη ..το ατομο που μου ειπε για τα 8 ευρω την μερα δεν ειναι με κοιλια, ειναι ενα ντουκι με σωματαρα Σορρυ αν εγραψα κατι λαθος και εδωσα λαθος εντιπωση!
    Για το θεμα της διατροφης, εχω γραψει απο τωρα την λιστα για τα ψωνια ωστε να τρωω πιο υγιεινα!
    Φτιαξε μια διατροφη, αφου διαβασεις καποια αρθρα στο φορουμ να καταλαβεις πως παει και ποσταρε την για διορθωσεις κλπ, αν θες. Επισης ουτε γυμναστηριο δεν εχεις αρχισει ακομα. Πρεπει να βαλεις μια ταξη. Να αρχισεις γυμναστηριο, οπου θα φτιαξεις ενα προγραμμα και θα το ακουλουθεις με συνεπεια. Επειτα να φτιαξεις μια διατροφη σωστη και την οποια θα την ακολουθεις πιστα και με συνεπεια και αστα συμπληρωματα για αργοτερα. Χρονο βρισκεις αμα θες. Υπαρχουν ατομα που δουλευουν πολλες ωρες και εχουν παιδια κλπ και το καταφερνουν..εσυ εισαι φοιτητης και επειδη ξερω τι κανουν ολοι οι φοιτητες..ξερω επισης και πως εχουν χρονο. Απλα επειδη τον ξοδευουν στο να πινουν, να καπνιζουν, να βγαινουν, να τρωνε σαβουρες κλπ τον αντικαθιστουν απο πραγματα που θα τους προσφερουν στην ζωη τους. Το να ετοιμαζεις γευματα δεν ειναι επιστημη ουτε ειναι χρονοβορο. Προγραμματισμο θελει και ορεξη. Δεν ειπε κανεις για φακες.
    '' THE ONE WHO DOESN'T FALL, DOESN'T STAND UP ''

  6. #6
    New Member
    Join Date
    08-09-15
    Posts
    37

    Default

    Quote Originally Posted by IronAddict View Post
    Φτιαξε μια διατροφη, αφου διαβασεις καποια αρθρα στο φορουμ να καταλαβεις πως παει και ποσταρε την για διορθωσεις κλπ, αν θες. Επισης ουτε γυμναστηριο δεν εχεις αρχισει ακομα. Πρεπει να βαλεις μια ταξη. Να αρχισεις γυμναστηριο, οπου θα φτιαξεις ενα προγραμμα και θα το ακουλουθεις με συνεπεια. Επειτα να φτιαξεις μια διατροφη σωστη και την οποια θα την ακολουθεις πιστα και με συνεπεια και αστα συμπληρωματα για αργοτερα. Χρονο βρισκεις αμα θες. Υπαρχουν ατομα που δουλευουν πολλες ωρες και εχουν παιδια κλπ και το καταφερνουν..εσυ εισαι φοιτητης και επειδη ξερω τι κανουν ολοι οι φοιτητες..ξερω επισης και πως εχουν χρονο. Απλα επειδη τον ξοδευουν στο να πινουν, να καπνιζουν, να βγαινουν, να τρωνε σαβουρες κλπ τον αντικαθιστουν απο πραγματα που θα τους προσφερουν στην ζωη τους. Το να ετοιμαζεις γευματα δεν ειναι επιστημη ουτε ειναι χρονοβορο. Προγραμματισμο θελει και ορεξη. Δεν ειπε κανεις για φακες.
    Οκ ευχαριστώ για τις συμβουλές, θα τα ακολουθήσω αυτά που λες, απλά διάβασα πως ο οργανισμός έχει αναγκη διάφορες ουσιες/βιταμινες/μεταλα κλπ κλπ και αυτες από ότι ξέω τις αποκ΄τας από ορισμένες τροφές, εάν αυτές τις τροφές δεν μπορώ να τις φάω για οποιονδήποτε λόγο, τότε τι κάνω; επίσης, την προτείνη την είχα στο μυαλό μου ώστε να βγάζω σωστά όλες τις προπονήσεις και να έχω σωστότερο αποτέλεσμα.


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Πολυβιταμίνες
    By Painless2 in forum Συμπληρώματα Διατροφής Bodybuilding
    Replies: 4
    Last Post: 18-12-14, 23:04
  2. Πολυβιταμινες
    By BruceLee97 in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 4
    Last Post: 22-12-12, 01:13
  3. Whey Protein vs Hemp Protein!
    By papillon in forum Άρθρα Για Διατροφή, Συμπληρώματα Και Προγράμματα.
    Replies: 9
    Last Post: 14-04-09, 08:19
  4. Πολυβιταμινες
    By pao34 in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 0
    Last Post: 06-03-07, 22:34

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •