Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Page 3 of 7 FirstFirst 1234567 LastLast
Results 61 to 90 of 204
  1. #61
    Pumping Iron lamprini's Avatar
    Join Date
    30-05-15
    Posts
    372

    Default

    Η προπονηση σου ειναι πολυ νωρις οποτε μεχρι τις 6 εχεις φαει πριν αλλα δυο γευματα !!!

  2. #62
    Junior Bodybuilder EiriniT's Avatar
    Join Date
    01-04-16
    Posts
    239

    Default

    Quote Originally Posted by lamprini View Post
    Η προπονηση σου ειναι πολυ νωρις οποτε μεχρι τις 6 εχεις φαει πριν αλλα δυο γευματα !!!
    Σωστά.. το σκεφτόμουν με εντελώς λάθος τρόπο! Με προλάβες την ώρα που ετρωγα όμως έτσι εριξα μέσα τα αμύγδαλα που είχα στο βραδινό Ευχαριστώ για τη συμβουλη Λαμπρινή! Να σαι καλά!
    Καλά που έχω και εσάς να διορθώνετε τις βλακείες μου

    Στάλθηκε από το Nexus 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Difficult roads lead to beautiful places

  3. #63
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    01-03-16
    Posts
    844

    Default

    Καλησπέρα Ειρήνη !

    Κατά την γνώμη μου η κατανομή των macros πρέπει να είναι ίσα κατανεμημένη σε όλα τα γεύματα με εξαίρεση το μεταπροπονητικό που καλό είναι να μην έχει λιπαρά .
    Και το τελευταίο γεύμα που η προσθήκη υδατάνθρακα καθορίζεται περισσότερο από τον στόχο του καθένα , αλλά και πάλι αυτό σχετικό είναι , θέλω να πω πως ακόμη και το τελευταίο γεύμα θα μπορούσε να περιέχει υδατάνθρακα , αν τα macros και οι θερμίδες είναι μετρημένα δεν φεύγεις από τον στόχο σου !

  4. #64
    Junior Bodybuilder EiriniT's Avatar
    Join Date
    01-04-16
    Posts
    239

    Default

    Quote Originally Posted by Liza89 View Post
    Καλησπέρα Ειρήνη !

    Κατά την γνώμη μου η κατανομή των macros πρέπει να είναι ίσα κατανεμημένη σε όλα τα γεύματα με εξαίρεση το μεταπροπονητικό που καλό είναι να μην έχει λιπαρά .
    Και το τελευταίο γεύμα που η προσθήκη υδατάνθρακα καθορίζεται περισσότερο από τον στόχο του καθένα , αλλά και πάλι αυτό σχετικό είναι , θέλω να πω πως ακόμη και το τελευταίο γεύμα θα μπορούσε να περιέχει υδατάνθρακα , αν τα macros και οι θερμίδες είναι μετρημένα δεν φεύγεις από τον στόχο σου !
    Καλησπέρα και σε εσένα!
    Εχω διαβάσει πως αρκετοί τα έχουν ίσα κατανεμημένα μέσα στα γεύματα αλλά η αλήθεια είναι πως με βολευει κάπως περισσότερο έτσι. Πεινάω αρκετά και συχνά μέσα στη μέρα, έτσι το να έχω ένα μεγαλύτερο μεσημεριανό και πλουσιότερο σε υδατάνθρακες με κρατάει περισσότερο απ όσο αν είχα 30 γρ μπασμάτι το μεσημέρι πχ και 30 το βράδυ. Ίσως ήταν η συνήθεια του να τρώω έτσι που δε με βόλευε όταν το δοκιμασα κάπως διαφορετικά για μερικές μέρες.

    Εκτός του υδατανθράκα που ειπες και εσύ πως έχει διαφορά η κατανομή του ανάλογα με το στόχο, έχει κάποια ουσιώδη διαφορά στο σώμα αν τρώω ίση πρωτεινη για παράδειγμα σε κάθε γεύμα; Να δοκιμασω να τα χωρισω έτσι δηλαδή;

    Στάλθηκε από το Nexus 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Difficult roads lead to beautiful places

  5. #65
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    01-03-16
    Posts
    844

    Default

    Και με την πρωτείνη ισχύει το ίδιο , την χωρίζεις ισάξια σε όλα τα γεύματα σου ..

    Μετράς πόσα γραμμάρια πρωτείνης χρειάζεσαι και τα διαιρείς με τον αριθμό των γευμάτων σου ..

  6. #66
    Junior Bodybuilder EiriniT's Avatar
    Join Date
    01-04-16
    Posts
    239

    Default

    Quote Originally Posted by Liza89 View Post
    Και με την πρωτείνη ισχύει το ίδιο , την χωρίζεις ισάξια σε όλα τα γεύματα σου ..

    Μετράς πόσα γραμμάρια πρωτείνης χρειάζεσαι και τα διαιρείς με τον αριθμό των γευμάτων σου ..
    Ναι ναι το κατάλαβα αυτό. Η ερώτηση μου ήταν αν κάτι τέτοιο είναι απαραίτητο ή εξαρτάται από τις προτιμήσεις του καθενός. Πώς επηρεάζει το σώμα; Θα ήθελα τη βοήθειά σου αν ξέρεις :) Ίσως και κάποιο άρθρο θα με βοηθούσε!

    Στάλθηκε από το Nexus 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Difficult roads lead to beautiful places

  7. #67
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    01-03-16
    Posts
    844

    Default

    Την πρωτείνη δεν μπορεί να την αποθηκεύσει ο οργανισμός για να την χρησιμοποιήσει αργότερα ( όταν την χρειαστεί ) . Έτσι πρέπει να υπάρχει πάντα διαθέσιμη όταν την χρειάζεται .
    Αυτό σημαίνει ότι πρέπει να υπάρχει σε επαρκή ποσότητα σε όλα τα γεύματα ..
    Τώρα αν σε κάποιο γεύμα έχεις 5 γρ λιγότερα ή 5 περισσότερα δεν θα επηρεάσει κάπου ..

  8. #68
    Junior Bodybuilder EiriniT's Avatar
    Join Date
    01-04-16
    Posts
    239

    Default

    Quote Originally Posted by Liza89 View Post
    Την πρωτείνη δεν μπορεί να την αποθηκεύσει ο οργανισμός για να την χρησιμοποιήσει αργότερα ( όταν την χρειαστεί ) . Έτσι πρέπει να υπάρχει πάντα διαθέσιμη όταν την χρειάζεται .
    Αυτό σημαίνει ότι πρέπει να υπάρχει σε επαρκή ποσότητα σε όλα τα γεύματα ..
    Τώρα αν σε κάποιο γεύμα έχεις 5 γρ λιγότερα ή 5 περισσότερα δεν θα επηρεάσει κάπου ..
    Ααααα ήταν κάτι που δεν ήξερα! Πρέπει να διαβάσω αρκετά ακόμα απ ότι φαίνεται... Θα οργανωθώ καλύτερα!
    Σε ευχαριστώ πολύ Λιζα!!

    Στάλθηκε από το Nexus 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Difficult roads lead to beautiful places

  9. #69
    Junior Bodybuilder EiriniT's Avatar
    Join Date
    01-04-16
    Posts
    239

    Default

    Kαλησπέρα!!

    Πόδια Β σήμερα και λίγο διαφορετική διατροφή απ ότι συνηθίζω γιατί δοκίμασα να χωρίσω ίσα(σχεδόόόόν ίσα βασικά) στα γεύματα πρωτεϊνη και λιπαρά, τον υδατάνθρακα έχω τον περισσότερο γύρω από την προπόνηση γιατί τότε νιώθω πως τον χρειάζομαι και περισσότερο.

    8:45 200 γρ γιαούρτι 2% , Μήλο 190 γρ

    9:30 Χαλαρό περπάτημα 10' μέχρι το γυμναστήριο/10' διάδρομο
    Πριν τα βάρη έκανα κάποιες διατάσεις γιατί ένιωθα ακόμα πιασμένους δικέφαλους και τετρακέφαλους στα πόδια από την προηγούμενη προπόνηση. Ίσως οι διατάσεις είναι κάτι που πρέπει να εντάξω στο πρόγραμμα μου γιατί βοηθούν πολύ όταν τις κάνω!

    Leg press 1-1 πόδι 3*15*50 κιλά
    Προβολές στο Smith 3*12*15 κιλά
    Leg curl 1*12*25 κιλά 2*12*20 κιλά
    Plie squat με αλτήρες 3*15*26 κιλά
    Μηχάνημα προσαγωγών 1*12*25 κιλα 2*12*20 κιλά
    Γλουτιαίους στην τροχαλία 3*15*3.75 κιλά
    Γάμπες στο leg press 3*20*80 κιλά

    Διάρκεια 1 ώρα (45' βάρη/10' διάδρομο/κανά 5λεπτο οι διατάσεις)

    11:00 50 γρ βρώμη, 4 ασπράδια

    2:00 100 γρ ψητή σφυρίδα, 50 γρ μπασμάτι, 100 γρ μπρόκολο, 10 ml ελαιόλαδο

    Το απόγευμα θα φτιάξω pancakes με 2 ολόκληρα αυγά+1 μπανάνα+ 10 γρ φυστικοβούτυρο

    Βράδυ 100 γρ σφυρίδα από το μεσημέρι, σαλάτα μαρούλι/ρόκα,100 γρ καρότα, 40 γρ αβοκάντο, 5 ml ελαιόλαδο+ βαλσάμικο

    Πριν τον ύπνο 200 γρ γιαούρτι 2%, 10 γρ φυστικοβούτυρο, στέβια και κακάο

    Τις τελευταίες μέρες έχω χρόνο να φτιάξω φαγητό με την ησυχία μου και να πειραματιστώ με συνταγές! Ας είναι καλά το φόρουμ που έχει πολλές ιδέες για να μη τρώμε μονότονα!
    Βρήκα και την ευκαρία να παραγγείλω χθες whey από το myprotein, όχι τόσο για μεταπροπονητικά, αλλά για να φτιάξω καμία μπάρα ή καμία άλλη συνταγή για ποικιλία! Την περιμένω πως και πως

    Αυτά για σήμερα! Αύριο στήθος, δικέφαλους, ώμους, κοιλιακούς και αερόβια και τέλος οι προπονήσεις της βδομάδας!
    Καλή συνέχεια σε όλους

  10. #70
    Junior Bodybuilder EiriniT's Avatar
    Join Date
    01-04-16
    Posts
    239

    Default

    Καλημέρα σε όλους! Κυριακή, ήλιος, και αααπειρη ζέστη(τουλάχιστον εδώ που μένω)! Ξεκινάει επιτελους καλοκαίρι... το γυμναστήριο γίνεται όλο και πιο απαλευτο με τη ζέστη άρα ξύπνημα νωρίς νωρίς να γλιτώσουμε λίγο :Ρ

    Χθες το πρόγραμμα είχε στήθος,δικεφαλους,ωμους και αερόβια.

    Πιέσεις στήθους σε επικλινή 3*10*6 κιλά
    Εκτάσεις στήθους σε οριζόντιο 3*12*6 κιλά
    Fly 3*10*15 κιλά
    Κάμψεις δικεφαλων με αλτήρες 3*12*4 κιλά
    Hammer 1-1 χέρι 3*12*4 κιλά
    Πιέσεις ώμων 3*12*6 κιλά
    Εκτάσεις ώμων 3*12*4 κιλά

    Hiit στο ποδηλάτο 17'
    11 επαναλήψεις 30" έντονη/60" μέτρια-χαμηλη(δεν αντεχα από την προπόνηση ποδιών την προηγούμενη μέρα)

    Διατροφή:
    8:30 (προπροπονητικο) 200 γρ γιαούρτι, 190 γρ μήλο
    11:30(Μεταπροπονητικό) 50 γρ βρώμη, 4 ασπράδια, 30 γρ καρότο (μαζί με κανέλα και μοσχοκάρυδο γίνεται τρομερό)
    2:30 90 γρ κοτόπουλο,50 γρ μπασμάτι,50 γρ πιπεριές,100γρ πλευρωτους,5 ελιές,50γρ αβοκάντο
    6:00 πανκεικς με 2 αυγά και 100 γρ μπανάνα,15 γρ φυστικοβουτυρο,4γρ καρύδα τριμμένη
    9:00 Ολόκληρο ποστ από μόνο του. Τελικός ch l χωρίς πίτσα και μπύρα. Δε ξέρω πως το έκανα....αλλά το έκανα. Ταπεράκι, 90 γρ κοτόπουλο, σαλάτα με λάδι και βαλσαμικο, 50 γρ ρεβύθια (μου αρέσουν φουλ στη σαλάτα) και υπομονή να μην ορμηξω στην πίτσα :D Χαχαχ Αν το έπαιρνε η Ατλετικο ίσως το γιορταζα με λίγο σοκολάτοπιτα αλλά ο juanfran μαλλον σκέφτηκε να μη με βάλει σε πειρασμό χαχαχα

    Προτιμώ να μην υποκυπτω σε τέτοιες περιπτώσεις. Πολλοί λένε πως κάνει καλό να ξεφεύγεις καμία φορά, αλλά δεν είναι για μένα. Ειδικα σσ φάσεις με παρέα ξεφευγω για τα καλα, σε υπερβολικό βαθμό και μετά θέλω 2-3 μέρες να συνελθω και σωματικά και από τύψεις. Γι αυτό μακρυά και αγαπημένοι.
    Χίλιες φορές να παω σε καμία ταβέρνα, να πάρω φιλέτο κοτόπουλο με σαλάτα ή καμιά σαλάτα υπερπαραγωγή και να τσιμπήσω τίποτα έξτρα, έτσι πιο χαλαρά, παρά να πέσω με τα μούτρα σε πίτσες και γλυκά.

    Σήμερα έχει 45' αερόβιο στο γήπεδο κοντά στο σπίτι μου και κοιλιακούς. Θα ψαχτω λίγο στο YouTube για να βρω αντίστοιχες ασκήσεις με αυτές που κάνω στο γυμναστήριο αλλά που να μπορούν να γίνουν σε εξωτερικό χώρο. Σίγουρα θα βρω πολλά πράγματα!

    Αυτή ήταν η σημερινή πολυλογία μου!
    Καλή Κυριακή σε όλους :)

    Στάλθηκε από το Nexus 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Difficult roads lead to beautiful places

  11. #71
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Quote Originally Posted by EiriniT View Post
    9:00 Ολόκληρο ποστ από μόνο του. Τελικός ch l χωρίς πίτσα και μπύρα. Δε ξέρω πως το έκανα....αλλά το έκανα. Ταπεράκι, 90 γρ κοτόπουλο, σαλάτα με λάδι και βαλσαμικο, 50 γρ ρεβύθια (μου αρέσουν φουλ στη σαλάτα) και υπομονή να μην ορμηξω στην πίτσα :D Χαχαχ Αν το έπαιρνε η Ατλετικο ίσως το γιορταζα με λίγο σοκολάτοπιτα αλλά ο juanfran μαλλον σκέφτηκε να μη με βάλει σε πειρασμό χαχαχα

    Προτιμώ να μην υποκυπτω σε τέτοιες περιπτώσεις. Πολλοί λένε πως κάνει καλό να ξεφεύγεις καμία φορά, αλλά δεν είναι για μένα. Ειδικα σσ φάσεις με παρέα ξεφευγω για τα καλα, σε υπερβολικό βαθμό και μετά θέλω 2-3 μέρες να συνελθω και σωματικά και από τύψεις. Γι αυτό μακρυά και αγαπημένοι.
    Χίλιες φορές να παω σε καμία ταβέρνα, να πάρω φιλέτο κοτόπουλο με σαλάτα ή καμιά σαλάτα υπερπαραγωγή και να τσιμπήσω τίποτα έξτρα, έτσι πιο χαλαρά, παρά να πέσω με τα μούτρα σε πίτσες και γλυκά.

    Μπράβο Ειρήνη! Θέλει μεγάλη θέληση να μπορέσεις να αντισταθείς στις πίτσες και τα γλυκά. Και μόνο που θα θες 2 μέρες να συνέλθεις και να νιώθεις το στομάχι πλυντήριο, δεν αξίζει τον κόπο. Καλύτερα τα ελεύθερα γεύματα να είναι ελεγχόμενα και μετρημένα, ειδικά αν είσαι από τους τύπους σώματος που βάζουν εύκολα λίπος.
    Έτσι κι αλλιώς η διατροφή μας είναι τόσο νόστιμη και με ποικιλία με τόσες συνταγές που υπάρχουν εδώ στο φόρουμ, που δεν πέφτουμε στην παγίδα να πέσουμε σε διατροφικά ξεσπάσματα.

    Καλή συνέχεια.

  12. #72
    Junior Bodybuilder EiriniT's Avatar
    Join Date
    01-04-16
    Posts
    239

    Default

    Καλησπέρα και καλή βδομάδα σε όλους!

    Ξεκίνησα κλασικά τη βδομάδα με πόδια. Πήγα στο γυμναστήριο με πολυ όρεξη και η προπόνηση βγήκε τελεια!

    Squat 2*12*25 kg 1*10*28 kg 1*10*30 kg
    Άρσεις θανάτου άκαμπτες 4*12*25 kg
    Leg press 1*15/12/10*70/80/90 kg
    Απαγωγους στην τροχαλία 1*15*6.25 2*15*3.75
    Μηχάνημα προσαγωγών 3*20*30 kg
    Hip thrust 4*15*26 kg
    Γάμπες στο leg press 3*20*80 kg

    Τυχαία σήμερα ανακάλυψα πως παει ένας μήνας περίπου απο τότε που άνοιξα το λογκ, έτσι σκέφτηκα να ανεβάσω πάλι κάποιες φωτό (όχι πως υπάρχει τεράστια διαφορά) αλλα για να υπάρχει για σύγκριση.

    Image1464614632.595044.jpg
    Image1464614655.576736.jpg
    Image1464614665.424328.jpg

    (Οι φωτο με το γαλάζιο σορτσάκι είναι οι πρόσφατες :Ρ)

    Στον άνω κορμό βλέπω μεγαλύτερη διαφορά οπτικά σε σχεση με τα πόδια. Ιςως φταίει η φωτό, ιςως όντως δεν υπάρχει τοςο μεγάλη διαφορά. Δε με πειράζει όμως, ξέρω πως ειναι το αδύναμο μου σημείο. Παρόλα αυτά τα νιώθω πολυ διαφορετικά. Πιο σφιχτά, με ανύπαρκτη κυτταρίτιδα σε σχεςη με παλιότερα, με λιγότερο λίπος και χθες φόρεσα το πρώτο σορτσάκι της χρονιάς με μεγαλύτερη σιγουριά απο ποτέ χαχαχα Περιςςοτερο όμως τα νιώθω πιο δυνατά και μου αρκεί και με το παραπάνω για ένα μήνα διαφορά. ΥΠΟΜΟΝΗ ΚΑΙ ΕΠΙΜΟΝΗ!
    Εκεί που έχω δει όμως τη μεγαλύτερη διαφορά ειναι στο πως νιώθω. Ειμαι καλά, πιο ήρεμη και πιο δυνατή απο ποτέ. Γραφικά πράγματα που λένε όλοι αλλα ξέρουμε όλοι πως εκεί που αλλάζει κάποιον η γυμναστική. Ειμαι τυχερή που πήρα την απόφαση να ξεκινήσω.!

    Καλη συνέχεια σε όλους!





    Sent from my iPad using Tapatalk
    Last edited by EiriniT; 30-05-16 at 15:54.
    Difficult roads lead to beautiful places

  13. #73
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    01-03-16
    Posts
    844

    Default

    Όσο συνεχίζεις πάντα θα βλέπεις αλλαγές στο σώμα σου !
    Το πως νιώθεις είναι το σημαντικότερο !
    Σημασία έχει αυτό που κάνουμε να μας αρέσει και να το αγαπάμε !
    Και συ φαίνεται ότι το αγαπάς ! Συνέχισε έτσι !!!

  14. #74
    Junior Bodybuilder EiriniT's Avatar
    Join Date
    01-04-16
    Posts
    239

    Default

    Quote Originally Posted by Liza89 View Post
    Όσο συνεχίζεις πάντα θα βλέπεις αλλαγές στο σώμα σου !
    Το πως νιώθεις είναι το σημαντικότερο !
    Σημασία έχει αυτό που κάνουμε να μας αρέσει και να το αγαπάμε !
    Και συ φαίνεται ότι το αγαπάς ! Συνέχισε έτσι !!!
    Ακριβώς! Εχω προσπαθήσει με διάφορους τρόπους να φτιαξω το σώμα μου. Όσο κυνηγούσα μόνο τα αποτελέσματα, ταλαιπωρούσα το σωμα μου τρώγοντας λίγο, κάνοντας υπερβολές και στο τέλος τα παρατούσα... Μεχρι που κατάλαβα πως σημασία έχει να βρεις αυτό που αγαπάς και πραγματικά απολαμβάνεις και τα αποτελέσματα έρχονται!!

    Στάλθηκε από το Nexus 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Difficult roads lead to beautiful places

  15. #75
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    01-03-16
    Posts
    844

    Default

    Και το βασικότερο όταν η γυμναστική και η διατροφή γίνονται κομμάτι της καθημερινότητάς μας τα αποτελέσματα που έρχονται είναι μόνιμα !
    Πάντα υπάρχουν βελτιώσεις και θεωρώ πως αυτές οι αλλαγές είναι το μεγαλύτερο κίνητρο για τη συνέχεια !

  16. #76
    Junior Bodybuilder EiriniT's Avatar
    Join Date
    01-04-16
    Posts
    239

    Default

    Καλησπέρα σε όλους!
    Πλάτη, τρικεφαλους, ώμους και κοιλιακούς σήμερα. Αερόβια αυριο μόνη της γιατί άργησα να παω γυμναστήριο, έκανε υπερβολική ζέστη και δε μπορούσα να αναπνεύσω καλά καλά...

    Έχουμε και λεμε!
    Οπισθολαιμιες ελξεις 3*12*20 κιλά
    Seated row 3*12*15 κιλά
    Κωπηλατική με αλτήρες 1*12*6 κιλά 2*10*4 κιλά

    Τρικεφαλους στην τροχαλία 1*12*16.25 κιλά 2*12*13.75 κιλά
    Γαλλικές με αλτήρες 3*10*4 κιλά

    Πιέσεις ωμων 3*12*4 κιλά
    Εκτάσεις ωμων 3*12*4 κιλά

    Κοιλιακούς:
    Ροκάνισματα drop set 4*20*5 kg/ Max*0 kg
    Άρσεις ποδιών 3*15+15 ψαλιδάκια
    Πλάγιους κοιλιακούς 3*15
    Ραχιαιους 4*15

    Αυτά για σήμερα!




    Sent from my iPad using Tapatalk
    Difficult roads lead to beautiful places

  17. #77
    Junior Bodybuilder EiriniT's Avatar
    Join Date
    01-04-16
    Posts
    239

    Default

    Καλησπέρα σε όλους!
    Πόδια Β σήμερα και αερόβια.
    Η ζέστη γίνεται ανυπόφορη, πέφτει πολυυυ ιδρώτας στο γυμναστήριο γι αυτό πάω όσο νωρίτερα γίνεται μπας και είναι λίγο καλύτερα. Τζάμπα θυσιασα ύπνο, ελιωσα απ τη ζέστη πάλι!

    Έχουμε και λέμε:

    8:15 200 γρ γιαούρτι + 10 αμύγδαλα + 170 γρ μήλο

    9:15 Γυμναστήριο

    Leg press 1-1 πόδι 3*15*50 κιλά
    Προβολές στο σμιθ 1*12*20 κιλά 2*10*23 κιλά 1*10*26 κιλά
    Leg curl 2*12*25 1*12*20 κιλά
    Μηχάνημα απαγωγων 3*15*25 κιλά
    Πλιε με αλτήρες 3*15*24 κιλά
    Γλουτιαιους στην τροχαλία 3*15*3.75 κιλά
    Γαμπες στο leg press 3*20*80 κιλά

    Μετά hiit στο ποδηλάτο
    10 επαναλήψεις 30" υψηλή/60" μέτρια ένταση
    Συνολικά 15'

    11:00 50 γρ βρώμη + 100 γρ μπανάνα +4 ασπράδια

    2:30 100 γρ πατάτα ψητή + βλητα + 120 γρ ψητές σαρδέλες

    Απογευματινό 200 γρ γιαούρτι + 15 γρ φυστικοβουτυρο + 5 γρ λιναροσπορο

    Βραδινό Σαλάτα λαχανο/καροτο/μπροκολο + 90 γρ κοτόπουλο + 50 γρ αβοκάντο

    Ερώτηση ως προς τους πιο έμπειρους! Στο γυμναστήριο σήμερα είχε χαλασει το leg press που στέκεσαι καθιστός και έκανα σε αυτό που είναι υπό γωνία. (Δε ξέρω αν λέγονται κάπως διαφορετικά) Έχει κάποια διαφορά στις μυϊκές ομάδες που πιάνει; Το ένιωθα πιο έντονα στις επαναλήψεις και δε ήξερα αν ήταν τυχαίο.. ευχαριστώ!

    Καλή συνέχεια σε όλους




    Στάλθηκε από το Nexus 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Difficult roads lead to beautiful places

  18. #78
    Junior Bodybuilder EiriniT's Avatar
    Join Date
    01-04-16
    Posts
    239

    Default

    Καλημέρα και καλό ΣΚ!

    Στήθος, δικέφαλους, ώμους και κοιλιακούς σήμερα.

    Πιέσεις στήθους σε επικλινή 3*10*6 κιλά
    Εκτάσεις στήθους 3*12*4 κιλά
    Fly 1*10*15 κιλά 2*10*15 κιλά

    Κάμψεις δικεφαλων με αλτήρες 3*10*4 κιλά
    Hammer 3*10*4 κιλά

    Προτάσεις ώμων 3*12*6 κιλά
    Κωπηλατική με μπάρα 3*12*5 κιλά

    Ροκανισματα 4*20*5 kg/Max*0 kg
    Άρσεις ποδιών 3*15
    Πλάγιους κοιλιακούς στον πάγκο ραχιαιων 3*15
    Ραχιαιους 4*15

    Μετά αερόβια 45' διάδρομο στο 6/ κλίση στο 5!

    Αύριο ξεκούραση και απο Δευτέρα πάλι! Καλό ΣΚ σε όλους!

    Στάλθηκε από το Nexus 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Difficult roads lead to beautiful places

  19. #79
    Junior Bodybuilder EiriniT's Avatar
    Join Date
    01-04-16
    Posts
    239

    Default

    Καλημέρα σε όλους!
    Σήμερα δεν έχει προπόνηση αλλά έχω συνηθίσει το πρωινό ξύπνημα. Τυχαία επεσα πάνω σε κάτι παλιές φωτογραφίες μου από το 1ο έτος (4 χρόνια πριν) και ηθελα να της μοιραστω μαζί σας για να έχετε μία ιδέα από που ξεκίνησα. Πιστεύω θα με πιάσει η πολυλογια μου πάλι αρα προειδοποιώ για μεγαλο ποστ!

    Η αλλαγή που έχω κανει από τότε είναι κάτι που είμαι πραγματικά περήφανη που έχω καταφέρει και μου δίνει κίνητρο να αλλάξω το σώμα μου ακόμα περισσότερο.


    Οι στόχοι μου έχουν αλλάξει εντελώς όμως πλέον. Στα 19 μου με ενδιέφερε απλά να αδυνατησω. Ούτε το πως, ούτε με τι επιπτώσεις.. μόνο να χάσω κιλά για να βάλω ρούχα που ντρεπόμουν να βάλω διαφορετικά ή να νιώσω πιο άνετα στην παραλία. Κι ας έχασα όμως κιλά το "κόμπλεξ" έμεινε, αισθανομουν περισσότερη αυτοπεποίθηση αλλά κάτι μου ελειπε, ποτέ δεν ένιωθα ολοκληρωμένη και πολλές φορές οι κακές συνήθειες γυρνούσαν έτσι έπαιρνα πάλι 4-5 κιλά και ξαναρχιζα τους περιορισμούς(στη δίαιτα, για γυμναστήριο ουτε λογος).


    Όταν ομως ξεκίνησα απο πέρσι τη γυμναστική και ακόμα περισσότερο από φέτος με την προπόνηση με βάρη κατάλαβα πως πάνω απ όλα η υγεία. Είναι ωραιο να νιώθεις ωραία μέσα σε μία κοντή φούστα, αλλά είναι ακόμα πιο ωραίο να νιώθεις ωραία μέσα στο ίδιο σου το σώμα.

    Πλέον θέλω να νιώθω όπως τώρα, υγιής και δυνατή. Είναι πρόκληση από αυτές που όταν τις ξεπερνάς δε σε επιβραβεύουν μόνο ψυχικά, πως πέτυχες κάτι. αλλά σου δίνουν το σημαντικότερο: Υγεία. Τα εξωτερικά αποτελέσματα είναι κάτι έξτρα για μένα πλέον, ένα bonus. Η αλλαγή είναι εσωτερική και γι αυτό και είναι εθιστικη!


    Τέλος ο μονόλογος και σας βάζω τις φωτό. Έκρυψα τη φάτσα μου γιατί ντρεπόμουν


    Σορρυ για το ασχετο αλλά όπως έχω ξαναπει βλέπω το log μου σαν ένα μέρος να μοιραζομαι και αυτά που σκέφτομαι όχι μόνο τις προπονήσεις μου. Ελπίζω να μη βρεθηκατε στα μέσα του ποστ
    Attached Images Attached Images

  20. #80
    Junior Bodybuilder EiriniT's Avatar
    Join Date
    01-04-16
    Posts
    239

    Default

    Σήμερα πολύ μπέρδεμα με την προπόνηση αλλά τελικά τα καταφερα!

    Είχα προγραμματίσει πόδια και έπρεπε να είχα τελειωσει το αργότερο 11:00 την προπόνηση για να είμαι 11:30 σε μία δουλειά στο πανεπιστήμιο. Σγκωθηκα νωρίς λοιπόν αλλά το λεωφορείο άργησε 40 λεπτά έτσι έφτασα 10:15 στο γυμναστήριο.

    Τελικά έκανα πλάτη,τρικεφαλους,ωμους και κοιλιακούς.

    Αναλυτικότερα:
    Οπισθολαιμιες έλξεις 1*12*25 2*12*20
    Seated row 3*12*20
    Κωπηλατική με αλτήρες 3*12*6

    Τρικεφαλους στην τροχαλία 1*12*16.25/ 2*12*13.75
    Γαλλικές με αλτήρες 3*10*4

    Πιέσεις ώμων 3*12*4
    Εκτάσεις ώμων 3*12*6

    Και τέλος τους κλασικούς κοιλιακούς/ραχιαιους που κάνω.

    Κανονικά είχα και αερόβια μαζί με άνω κορμό, έτσι όταν τελειωσα από τη δουλειά που είχα προτιμησα αντί να παω πάλι στο γυμναστήριο για hiit στο ποδηλάτο να γυρίσω σπίτι με τα πόδια. Έτσι έκανα και αερόβια 5 χιλιόμετρα και κάτι σε 50'.

    Έτσι η σημερινή προπόνηση πήγε μία χαρά, η δουλειά μου έγινε και τα πόδια μεταφέρονται για αύριο!

    Καλή συνέχεια σε όλους

    Στάλθηκε από το Nexus 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Difficult roads lead to beautiful places

  21. #81
    Junior Bodybuilder EiriniT's Avatar
    Join Date
    01-04-16
    Posts
    239

    Default

    Πόδια Α σήμερα!

    Περπάτημα 15' μέχρι το γυμναστήριο για ζέσταμα και λίγες διατάσεις όταν έφτασα
    Squat στο Smith 1*10*30/2*10*35/1*10*40
    Άρσεις θανάτου άκαμπτες 4*12*25
    Leg press 1* (15-12-10)*(70-80-90)
    Απαγωγους στην τροχαλία 3*15*3.75 (η μόνη άσκηση που δεν έχω καταφέρει να ανεβάσω κιλά απο τότε που ξεκίνησα.. Μονο ένα σετ καταφερνω να βγάλω με 6.25 σε κάθε πόδι και εξαρτάται απο το πως με πιάνουν οι προηγούμενες ασκήσεις)
    Μηχάνημα προσαγωγών 3*15*30
    Hip thrust 3*15*18
    Γάμπες όρθια 1-1 πόδι 3*20

    Γενικά οι προπονήσεις ποδιών εκτός απο τις αγαπημένες μου, μου βγαίνουν πάντα πολυ καλές και πάντα καταλήγω πιασμένη!

    Αυριο ρεπό απο το γυμναστήριο και ξεκούραση!
    Καλή συνέχεια


    Sent from my iPad using Tapatalk
    Difficult roads lead to beautiful places

  22. #82
    Junior Bodybuilder EiriniT's Avatar
    Join Date
    01-04-16
    Posts
    239

    Default

    Καλησπέρα σε όλους!

    Σήμερα η προπόνηση είχε στήθος, δικεφαλους, ώμους και αερόβια.

    Πιέσεις με αλτήρες σε επικλινή 3*10 με 6κιλους αλτήρες
    Εκτάσεις στήθους σε οριζόντιο 3*12 με 6κιλους αλτήρες
    Fly 1*10*15 κιλά 2*10*10 κιλά

    Κάμψεις δικεφαλων 3*12 με 6κιλους αλτήρες
    Κάμψεις σφυριά 3*12 με 6κιλους αλτήρες

    Πιέσεις ώμων 3*12 με 6κιλους αλτήρες
    Εκτάσεις ώμων 1-1 χέρι 3*12 με 4κιλους αλτήρες

    Αερόβια 25' διάδρομο στο 6 με κλίση στο 8 + απευθείας 25' περπάτημα μέχρι το σπίτι (στον ίδιο ρυθμό πάνω κάτω όπως στο διάδρομο)

    Τα πόδια μου είναι ακόμα ψιλοπιασμενα από την τελευταία προπόνηση ποδιών, έτσι ακόμα δε ξέρω αν θα πάω αύριο ή μεθαύριο για πόδια β!

    Αυτά για σήμερα! Καλή συνέχεια

    Στάλθηκε από το Nexus 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Difficult roads lead to beautiful places

  23. #83
    Junior Bodybuilder EiriniT's Avatar
    Join Date
    01-04-16
    Posts
    239

    Default

    Τελευταία προπόνηση της βδομάδας σήμερα με πόδια και κοιλιακούς

    15' χαλαρό περπάτημα μέχρι το γυμναστήριο και διατασεις για ζεσταμα

    Προβολές στο σμιθ 2*10*23 κιλά/ 2*10*28 κιλά
    Leg press 1-1 πόδι 3*15*55 κιλά
    Leg curl 3*12*25 κιλά
    Μηχάνημα απαγωγων 3*15*25 κιλά
    Plie με αλτήρες 3*15*26 κιλά
    Γλουτιαιους στην τροχαλία 3*15*3.75 κιλά
    Γαμπες όρθια 1-1 πόδι 3*20

    Ροκανισματα dropset 4*20*5 κιλά/Max*0 κιλά
    Άρσεις ποδιών στην καρέκλα 3*15
    Πλάγιους κοιλιακούς στον πάγκο ραχιαιων 3*15
    Ραχιαιους με βάρος 3*15*5 κιλά

    Είχα και ένα "ψιλοατυχημα" σήμερα. Όταν έκανα γλουτιαιους έφυγε στη μέση του σετ αυτό που δένεται το πόδι με αποτέλεσμα να σκάσει πάνω στο άλλο πόδι και κατεληξα με μία τεράστια μελάνια και πρήξιμο στη γάμπα. Έβαλα λιγο πάγο όταν γυρισα και ξεφουσκωσε, πάλι καλά δε με πονάει εκτός αν το πιεζω! Άρα κομπλε





    Στάλθηκε από το Nexus 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Difficult roads lead to beautiful places

  24. #84
    Junior Bodybuilder EiriniT's Avatar
    Join Date
    01-04-16
    Posts
    239

    Default

    Η βδομάδα ξεκίνησε με μια τελεία προπόνηση ποδιών. Ξύπνησα λίγο περίεργα και προτιμούσα να μείνω στο κρεβάτι παρα να κάνω οτιδήποτε άλλο αλλα σηκώθηκα με το ζόρι και πήγα γυμναστήριο. Και πολυ καλά έκανα γιατί ήταν μέχρι να ξεκινήσω την προπόνηση!

    15' περπάτημα μέχρι το γυμναστήριο για ζέσταμα
    5' ποδήλατο γιατί το πήγα πολυ χαλαρά το περπάτημα και ήθελα να μαι σίγουρη πως είχα ζεσταθεί καλά πριν ξεκινήσω + διατάσεις

    Squat 2*10*35/2*10*40
    Άρσεις θανάτου άκαμπτες 4*12*25
    Leg press 1*15/12/10*70/80/90
    Απαγωγους στην τροχαλία 3*15*3.75
    Μηχάνημα προσαγωγών 3*15*30
    Kick backs όρθια στο μηχάνημα 1*15/12/10*30/35/40
    Γάμπες στο leg press 3*20*80

    Όταν τελείωσε η προπόνηση έσταζα στον ιδρώτα. Που να έκανα και αερόβια! Δεν πάλευεται καθόλου η ζέστηηηηη...!
    Τώρα εχει ξεκούραση και μαγείρεμα!

    Καλή βδομάδα να χουμε


    Sent from my iPad using Tapatalk
    Difficult roads lead to beautiful places

  25. #85
    Junior Bodybuilder EiriniT's Avatar
    Join Date
    01-04-16
    Posts
    239

    Default

    Σήμερα παλι το ίδιο σκηνικό με χτες. Ξύπνημα με καθόλου όρεξη και ίσα ίσα μπορούσα να σηκωθω από το κρεβάτι. Χθες όλη μέρα είχα ημικρανίες λόγω του καιρού (με πιάνουν οπότε ετοιμάζεται να βρέξει), κοιμήθηκα από τις 10:30 περίπου και ξύπνησα 9 με το ζόρι.
    Παρόλα αυτά πήγα προπόνηση για πλάτη, τρικεφαλους, ώμους και κοιλιακούς. Είχα προγραμματίσει και διαλειμματικη αερόβια στο ποδηλάτο αλλά δεν μπορούσα. Τα πόδια μου ήταν πιασμένα από τη χθεσινή προπόνηση (ειδικά οι δικεφαλοι) και η ενέργεια μου όταν τελειωσα την προπόνηση ανύπαρκτη. Έτσι θα την κάνω αύριο μόνη της για να βγει όπως πρέπει.

    Κατά τ αλλά η προπόνηση βγηκε μία χαρά! Έχουμε και λέμε:
    Οπισθολαιμιες έλξεις 2*12*20 κιλά 1*10*25 κιλά
    Seated row 1*12*20 κιλά 2*12*15 κιλά
    Κωπηλατική με αλτήρες 3*12 με 6κιλους αλτήρες

    Τρικεφαλους στην τροχαλία 3*12*13.75 κιλά
    Γαλλικές με αλτήρες 3*10 με 4κιλους αλτήρες

    Πιέσεις ώμων 3*12 με 4κιλους αλτήρες
    Εκτάσεις ώμων 1-1 χέρι 3*10 με 4κιλους αλτήρες

    Ροκανισματα drop set 4*20*5 κιλα/4* Max χωρίς κιλά
    Άρσεις ποδιών 4*15+15 ψαλιδακια
    Πλάγιους κοιλιακούς στον πάγκο ραχιαιων 3*15 σε κάθε πλευρά
    Ραχιαιους 4*15

    Ελπίζω αύριο να ξυπνήσω καλύτερα γιατί μου χαλάει όλη η μέρα αν δε σηκωθω αμέσως. Θα δείξει



    Στάλθηκε από το Nexus 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Difficult roads lead to beautiful places

  26. #86
    Senior Bodybuilder anna_lou's Avatar
    Join Date
    01-02-11
    Location
    Φραπεδούπολη
    Posts
    4,283

    Default

    Ειρήνη να σου κάνω μια άσχετη ερώτηση. Τη σφυρίδα τη πέρνεις κατεψυγμένη η φρέσκια?
    Επιτρέπεται να πέσεις αλλά επιβάλλεται να σηκωθεις! Σήκω καλέ!!!
    Άθελα σου με έβαλες να σου ορκιστώ πως θα τα καταφέρω και πισωγύρισμα δεν θα κάνω...άθελα σου με πείσμωσες ακόμη ποιο πολύ! Το χαμόγελο σου δεν θα το σβήσω ποτέ από τη καρδιά μου!!!

  27. #87
    Junior Bodybuilder EiriniT's Avatar
    Join Date
    01-04-16
    Posts
    239

    Default

    Quote Originally Posted by anna_lou View Post
    Ειρήνη να σου κάνω μια άσχετη ερώτηση. Τη σφυρίδα τη πέρνεις κατεψυγμένη η φρέσκια?
    Φρέσκια! Ο πατέρας μου ασχολείται με εμπόριο ψαριών έτσι γενικά τρώω σχεδον αποκλειστικά φρέσκα ψάρια :)
    Ήθελες να μάθεις κάτι συγκεκριμένο;
    Difficult roads lead to beautiful places

  28. #88
    Senior Bodybuilder anna_lou's Avatar
    Join Date
    01-02-11
    Location
    Φραπεδούπολη
    Posts
    4,283

    Default

    Quote Originally Posted by EiriniT View Post
    Φρέσκια! Ο πατέρας μου ασχολείται με εμπόριο ψαριών έτσι γενικά τρώω σχεδον αποκλειστικά φρέσκα ψάρια :)
    Ήθελες να μάθεις κάτι συγκεκριμένο;
    Αυτό λέγεται τύχη...γενικά μου αρέσουν πολύ τα ψαράκια και επειδή τα φρέσκα τύπου σφυρίδα ειναι ακριβά έλεγα μηπως απο κάπου έπερνες κατεψυγμένη και είχε καλύτερη τιμή. Αυτό λέγεται τύχη Ειρήνηηηηηη
    Επιτρέπεται να πέσεις αλλά επιβάλλεται να σηκωθεις! Σήκω καλέ!!!
    Άθελα σου με έβαλες να σου ορκιστώ πως θα τα καταφέρω και πισωγύρισμα δεν θα κάνω...άθελα σου με πείσμωσες ακόμη ποιο πολύ! Το χαμόγελο σου δεν θα το σβήσω ποτέ από τη καρδιά μου!!!

  29. #89
    Junior Bodybuilder EiriniT's Avatar
    Join Date
    01-04-16
    Posts
    239

    Default

    Quote Originally Posted by anna_lou View Post
    Αυτό λέγεται τύχη...γενικά μου αρέσουν πολύ τα ψαράκια και επειδή τα φρέσκα τύπου σφυρίδα ειναι ακριβά έλεγα μηπως απο κάπου έπερνες κατεψυγμένη και είχε καλύτερη τιμή. Αυτό λέγεται τύχη Ειρήνηηηηηη
    Χαχαχα ναι δε μπορώ να πω!! Και να φανταστείς μέχρι πριν λίγα χρόνια που ξεκίνησα να τρώω σωστά δεν ήθελα να τα δω μπροστά μου. Δεν ετρωγα καθόλου! Τώρα τα χω τα 3-4 γεύματα τη βδομάδα σίγουρα!

    Στάλθηκε από το Nexus 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Difficult roads lead to beautiful places

  30. #90
    Junior Bodybuilder EiriniT's Avatar
    Join Date
    01-04-16
    Posts
    239

    Default

    50' αερόβια έξω σήμερα, 5 χιλιόμετρα και κάτι συνολικά. Η ώρα περνάει νεράκι με μουσική κτλ, ούτε που το κατάλαβα! Βέβαια είχε ντάλα ήλιο και κουδουνιασε λίγο το κεφάλι μου αλλά δεν αντεχα να κλειστώ στο γυμναστήριο και να κοιτάω το δρόμο.

    Επόμενη προπόνηση ή αύριο ή μεθαύριο με πόδια β, αναλόγως αν θα είμαι πιασμενη ακόμα. Σκέφτομαι να δοκιμασω κάποιες καινούργιες ασκήσεις όπως Split squats και μία παραλλαγή στην πρέσα που κανείς ένα ένα πόδι πλάγια για τους γλουτούς.

    Μέχρι τότε ξεκούραση και τελευταίες διορθώσεις στην πτυχιακή πριν την παραδώσω

    Στάλθηκε από το Nexus 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Difficult roads lead to beautiful places


 
Page 3 of 7 FirstFirst 1234567 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Απορίες Μιας Αρχάριας
    By asterakii in forum Διατροφή & Συμπληρώματα Για Γυναίκες
    Replies: 12
    Last Post: 25-07-16, 17:09
  2. Καλώς Σας Βρήκα - Οι Απορίες Μιας Αρχάριας!
    By EiriniT in forum Βάρη & Αερόβια Άσκηση Για Γυναίκες
    Replies: 15
    Last Post: 07-04-16, 18:13
  3. Replies: 3
    Last Post: 08-09-11, 08:34
  4. Πρόγραμμα μίας ώρας
    By vrellos in forum Γενικά Θέματα Bodybuilding & Fitness
    Replies: 0
    Last Post: 17-07-06, 14:51

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •