Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Page 5 of 7 FirstFirst 1234567 LastLast
Results 121 to 150 of 204
  1. #121
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,853

    Default

    Quote Originally Posted by EiriniT View Post

    Αυτο που με προβληματίζει και θα ήθελα τη βοήθεια σας ειναι πως παρατηρώ πως υπαρχει θέμα με τη συμμετρία στους ώμους μου. Ο αριστερός παει κατα πολυ πίσω και ειδικά στις εκτάσεις σκηφτή παρατηρούσα μεγάλη διαφορά στην όλη περιοχή. Τοςο οπτικά αλλα και στο εύρος και στην ευκολία της κίνησης. Ξέρω πως το σώμα μας δεν ειναι συμμετρικό αλλα πως μπορείς να μειώσεις τη διαφορά; Αν έκανα τις ασκήσεις 1-1 χέρι για παράδειγμα και στο αριστερό χέρι έκανα 15 επαναλήψεις αντί των 12 στο δεξί θα καλυφθεί η διαφορά; Θα το ψάξω και μόνη μου για να δω πως θα συνεχίςω αλλα θα ήθελα τη γνώμη σας! Ευχαριστω

    Δοκίμασε να γυμνάζεις τους ώμους μονοπλευρα. Δηλαδή πιέσεις ώμων καθε χέρι χωριστά, πλάγιες επίσης το ίδιο. Ξεκίνα πάντα με το χέρι που νιώθεις περισσότερο αδύναμο.
    Για πίσω ώμους άσε την άσκηση εκτάσεων από σκυφτή θέση, δοκίμασε στην τροχαλία αυτή και σίγουρα θα σε βοηθήσει


  2. #122
    Junior Bodybuilder EiriniT's Avatar
    Join Date
    01-04-16
    Posts
    239

    Default

    Quote Originally Posted by Kardoula View Post
    Δοκίμασε να γυμνάζεις τους ώμους μονοπλευρα. Δηλαδή πιέσεις ώμων καθε χέρι χωριστά, πλάγιες επίσης το ίδιο. Ξεκίνα πάντα με το χέρι που νιώθεις περισσότερο αδύναμο.
    Για πίσω ώμους άσε την άσκηση εκτάσεων από σκυφτή θέση, δοκίμασε στην τροχαλία αυτή και σίγουρα θα σε βοηθήσει

    Παίζω με ίδιες επαναλήψεις όμως και στα δυο χέρια; Ωραία θα το κάνω έτσι πλέον να δω πώς παει! Ευχαριστώ βρε Καρδούλα! Να σαι καλά :)
    Difficult roads lead to beautiful places

  3. #123
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,853

    Default

    Κάνε λίγο περισσότερες στο χέρι που υστερεί και ξεκίνα παντα με αυτό.

  4. #124
    Junior Bodybuilder EiriniT's Avatar
    Join Date
    01-04-16
    Posts
    239

    Default

    Πόδια σήμερα για καλή αρχή της βδομάδας!

    15' περπάτημα προς το γυμναστήριο + διατάσεις για ζέσταμα
    Deep squat 2*20 για ζέσταμα
    Squat στο Smith 1*(15/12/10/8)*(5/10/20/30) - όλα κάτω απο την παράλληλη εκτός του τελευταίου
    Leg press 1*(15/12/10)*(80/80/90)
    Προβολές με 6κιλους αλτήρες 3*10 σε κάθε πόδι
    Απαγωγούς στην τροχαλία 3*15*3.75 super set με Cable kickbacks 3*15*3.75
    Γάμπες στο leg press 3*20*90





    Sent from my iPad using Tapatalk
    Difficult roads lead to beautiful places

  5. #125
    Junior Bodybuilder EiriniT's Avatar
    Join Date
    01-04-16
    Posts
    239

    Default

    Συγγνώμη για το μεγάλο (και εξομολογιτικό) πόστ αλλά ήθελα να γράψω κάποια πράγματα από την ώρα που τελείωσα με την προπόνηση!

    Η ψυχολογία μου τις τελευταίες μέρες έχει πολλά σκαμπανευάσματα σχετικά με τη γυμναστική. Αρχικά, επειδή είναι καλοκαίρι και έχω αρκετό ελεύθερο χρόνο ασχολούμαι συνέχεια με τη γυμναστική εκτός τη μία ώρα προπόνησης. Περπατάω, διαβάζω για τη διατροφή, για τις ασκήσεις, για το σώμα μας, ψάχνω έμπνευση και κίνητρο τόσο και από το φόρουμ όσο και από το ίντερνετ γενικά. Χθες ήταν από τις μέρες που δε μου βγήκε σε καλό. Έχοντας περάσει το μεγαλύτερο μέρος της ζωής μου παχύσαρκη μου έχει μείνει κάποιες φορές ένα πολύ κακό συνήθειο..να με συγκρίνω συνεχώς με τους άλλους. Με φίλες μου, με άγνωστες κοπέλες στο δρόμο και στο ίντερνετ. Πάντα ζήλευα και είχα την αίσθηση πως δεν μου "άξιζε" να είμαι έτσι. Αυτό πάντα επηρέαζε και το πόσο άνετα ένιωθα με τους ανθρώπους, αφού ούτε καν με τον εαυτό μου δεν ένιωθα έτσι... Όσο άλλαζα εξωτερικά όμως, άλλαζα σιγά σιγά και εσωτερικά. Απέκτησα αυτοπεποίθεση, σιγουριά, δύναμη. Μερικές φορές όμως τα υπολείμματα μένουν και ξαναγυρνάνε στις λίγο πιο αδύναμες στιγμές μας. Ψάχνοντας λοιπόν στο Instagram για λίγο έμπνευση για ασκήσεις, παραλλαγές, για να βρω κοπέλες που περνάνε τα ίδια με εμένα, που ταυτίζομαι πολλές φορές (έπεσα και πάνω σε μερικούς από εδώ κιόλας!) άρχισα να επιστρέφω στην παλιά μου συνήθεια..άρχισα να συγκρίνω το σωματότυπο, την πρόοδο τους, το σώμα τους σημείο με σημείο με το δικό μου. Ζήλεψα το διαχωρισμό που έκανε ο τρικέφαλος με τον δικέφαλο στα χέρια τους, τους ώμους τους, ζήλεψα τα πόδια τους, τα μηριαία τους, την πλάτη τους, τα σχόλια για τις προοπτικές ή την αλλαγή που είχαν, όλα όλα όλα. Ένιωθα χάλια, όπως όταν ήμουν 16 χρονών κοριτσάκι 85 κιλά που δε μπορούσε να πάει στην παραλία για να μην την κοροιδέψουν. Με αυτή τη χαλια ψυχολογία κοιμήθηκα,ξύπνησα,ετοιμάστηκα και πήγα γυμναστήριο.. Δεν είχα ιδιαίτερη όρεξη και ξεκίνησα με ασκήσεις σε μηχανήματα ώστε να μην έχω ιδιαίτερη επαφή με τον καθρεύτη. Δεν απέφευγα τον καθρεύτη συνειδητά, δε σκεφτόμουν από μέσα μου "α όχι μην κοιταχτείς" αλλά ήξερα πως δε θέλω να με παρατηρήσω. Όπου έφτασε η ώρα να κάνω κωπηλατική με αλτήρες.. Πήγα στον πιο ακριανό πάγκο, αν και ήταν μόνο ένα άτομο στην άλλη άκρη (άδειο το γυμναστήριο όσο καλοκαιριάζει!). Όταν κοιτάχτηκα όμως στον καθρεύτη για να ξεκινήσω την άσκηση δεν είδα αυτό που είχα στο μυαλό μου. Είδα μία άλλη Ειρήνη. Είδα πόσο έχω αλλάξει εξωτερικά και κυρίως εσωτερικά. Ένιωσα χαζή με αυτά που σκεφτόμουν από χθες.. Και όχι επειδή έχω πιο καλοσχηματισμένα χέρια και πόδια απ όταν ξεκίνησα ή ακόμα περισσότερο από παλιότερα. Αλλά επειδή πλέον με νοιάζει να αλλάζω για μένα, μου αρέσει να με βλεπω εγώ καλύτερη και όχι οι άλλοι. Πάντα θα έχουμε κάτι περισσότερο και πάντα κάτι λιγότερο για άλλους. Από ένα αδύναμο (και μυικά και ψυχικά) κοριτσάκι πριν μήνες που ντρεπόμουν να περπατήσω μέσα στο γυμναστήριο, ένιωθα πως ήμουν σε ένα μέρος που πραγματικά γουστάρω να είμαι. Με κάνει καλά, με κάνει να νιώθω όμορφα, να ξεχνιέμαι, να νιώθω δυνατή, αποφασιστική, πως μπορώ να πετύχω τους στόχους μου. Τα εξωτερικά αποτελέσματα θα έρχονται αργά και σταθερά. Για λίγες ώρες ξέχασα όλο τον λόγο που το κάνω όλο αυτό και επικεντρώθηκα στην εμφάνιση. Δεν είναι όμως για αυτό... Η ομορφιά της ενασχόλησης με το σώμα μας είτε αυτό είναι bodybuilding είτε κάποιο άλλο άθλημα, είναι πως φτιάχνουμε το μέσα μας και επιβραβευόμαστε με τα αποτελέσματα στο σώμα μας. Θέλω να πιστεύω πως δε θα ξανασυγκρίνω τον εαυτό μου με άλλους, αλλά να θαυμάζω αυτό που έχουν πετύχει. Δε θα συγκρίνω τα πρώτα μου βήματα, μπροστά στον μαραθώνιο που έχουν τρέξει οι άλλοι. Αλλά θα εμπνέομαι από τις προσπάθειες τους. Γιατί έτσι "μεγαλώνω" εσωτερικά για να μπορέσω να είμαι καλά για να "μεγαλώσω" και σωματικά.

    Παρόλο που δεν έχω προσωπικές σχέσεις με κανέναν από το φόρουμ, δε μπορώ να συμμετάσχω στα inside jokes σας ή στις συζητήσεις σας, διαβάζοντας απλά είτε τα log σας είτε συμβουλές που έχετε δώσει σε μένα ή σε άλλους με βοήθησε πολύ και σας ευχαριστώ γι αυτό! Συγγνώμη για το μεγάλο πόστ και για τα σώψυχα μου που πιθανό να μην ενδιαφέρουν καν τους περισσότερους από εσάς, αλλά ξέρω πως ίσως κάποιος σκέφτεται το ίδιο..

    Στα αμιγώς προπονητικά τώρα σήμερα είχε Πλάτη-δικεφάλους-πήχεις-κοιλιακούς και αερόβιο! Λοιπόν:
    Εμπροσθολαίμιες έλξεις 3*12*20
    Κωπηλατική με μπάρα 3*12 με 10κιλη μπάρα
    Κωπηλατική με αλτήρα 3*10 με 8κιλο αλτήρα
    Κάμψεις αυτοσυγκέντρωσης 3*10 με 5κιλο αλτήρα
    Κάμψεις με αλτήρες (κανονικά με στραβόμπαρα αλλά έχει παραμείνει μία σε ολο το γυμναστήριο και την χρησιμοποιούσαν) 3*10 με 5κιλους αλτήρες σουπερ σετ με Κάμψεις σφυριά με σχοινί στην τροχαλία 3*10*11,75
    Κάμψεις και εκτάσεις πήχεων 3*12 με 4κιλο αλτήρα

    35' αερόβιο στο διάδρομο στο 6,5-7 με εναλλαγές κλίσης από 7-10.

    Αύριο ξεκούραση από το γυμναστήριο και ίσως και αερόβιο...Θα δείξει! :)
    Difficult roads lead to beautiful places

  6. #126
    Senior Bodybuilder Secret of Steel's Avatar
    Join Date
    07-01-16
    Posts
    2,479

    Default

    Σε καταλαβαίνω ΑΠΟΛΥΤΑ. Σήμερα ένα παλικάρι στο γυμναστήριο μου είπε "μακάρι να ήμουν τόσο στεγνός όσο εσύ"
    και στην αρχή πίστευα ότι με δουλεύει ψιλό γαζί. Αυτό το "Πάντα ζήλευα και είχα την αίσθηση πως δεν μου "άξιζε" να είμαι έτσι." που έγραψες.......................... άστα, μια ζωή χοντρός θα νοιώθω μου φαίνεται.

  7. #127
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    22-04-16
    Posts
    134

    Default

    Ακριβως το ιδιο κι εγω ημουν, πλεον εχω απαλαχτει απο αυτο

  8. #128
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    01-03-16
    Posts
    844

    Default

    Γεια σου Ειρήνη ,

    Όλες αυτές τις σκέψεις λίγο πολύ όλοι τις έχουμε κάνει πιστεύω ..

    Πάντα θα υπάρχουν καλύτεροι , το θέμα είναι να παίρνουμε κίνητρο από αυτούς !

    Και φυσικά να μην συγκρίνουμε τον εαυτό μας με κανέναν , αλλά μόνο με εμάς ! Από αρχή της προσπάθειάς μας με την τωρινή μας εικόνα , αυτό είναι πολύ σημαντικό , να βλέπουμε δηλαδή από που ξεκινήσαμε και που είμαστε τώρα αλλά και που θέλουμε να φτάσουμε .. Αυτό είναι το κίνητρο για να συνεχίζουμε , ο στόχος !

  9. #129
    Junior Bodybuilder EiriniT's Avatar
    Join Date
    01-04-16
    Posts
    239

    Default

    Quote Originally Posted by Secret of Steel View Post
    Σε καταλαβαίνω ΑΠΟΛΥΤΑ. Σήμερα ένα παλικάρι στο γυμναστήριο μου είπε "μακάρι να ήμουν τόσο στεγνός όσο εσύ"
    και στην αρχή πίστευα ότι με δουλεύει ψιλό γαζί. Αυτό το "Πάντα ζήλευα και είχα την αίσθηση πως δεν μου "άξιζε" να είμαι έτσι." που έγραψες.......................... άστα, μια ζωή χοντρός θα νοιώθω μου φαίνεται.
    Ειδικά στην αρχή της προσπαθειάς μου στα 19 μου, κάθε καλό λόγο που άκουγα το έπαιρνα σαν ειρωνία ή αμέσως σκεφτόμουν τι ήθελε φτιάξιμο πάνω μου και όχι τι είχε φτιαχτεί ήδη. Είναι σκέψεις και συναισθήματα που μας έχουν επηρεάσει βαθιά στο παρελθόν, γι αυτό και είναι ακόμα πιο δύσκολο να τα ξεπεράσουμε! Κάποια στιγμή θα γίνει όμως.. Δύναμη να χουμε να συνεφέρουμε τον εαυτό μας όποτε νιώθει έτσι :)

    Quote Originally Posted by nikoss_vass View Post
    Ακριβως το ιδιο κι εγω ημουν, πλεον εχω απαλαχτει απο αυτο
    Τυχερός είσαι. Εγώ το χω ακόμα κάπου κρυμμένο μέσα μου και κάθε φορά που δεν είμαι στα πολύ καλά μου ξεπετάγεται και μου χαλάει όλη τη ψυχολογία! Πλέον όμως καταλαβαίνω τουλάχιστον πως είναι χαζό να σκέφτομαι με αυτό τον τρόπο! Εξέλιξη είναι και αυτό

    Quote Originally Posted by Liza89 View Post
    Γεια σου Ειρήνη ,

    Όλες αυτές τις σκέψεις λίγο πολύ όλοι τις έχουμε κάνει πιστεύω ..

    Πάντα θα υπάρχουν καλύτεροι , το θέμα είναι να παίρνουμε κίνητρο από αυτούς !

    Και φυσικά να μην συγκρίνουμε τον εαυτό μας με κανέναν , αλλά μόνο με εμάς ! Από αρχή της προσπάθειάς μας με την τωρινή μας εικόνα , αυτό είναι πολύ σημαντικό , να βλέπουμε δηλαδή από που ξεκινήσαμε και που είμαστε τώρα αλλά και που θέλουμε να φτάσουμε .. Αυτό είναι το κίνητρο για να συνεχίζουμε , ο στόχος !
    Έχω καταλήξει πως η σύγκριση με τους άλλους είναι ότι χειρότερο! Πολλές φορές βλέπουμε την επιτυχία των άλλων σα δική μας αποτυχία και αν το καλοσκεφτούμε είναι ότι πιο άσχημο και χαζό μπορεί να σκεφτεί κάποιος. Όσο αναλωνόμαστε στους στόχους των άλλων, ξεφεύγουμε από τους δικούς μας. Όπως και είπες η σύγκριση πρέπει να ναι μόνο με τον εαυτό μας, ώστε ακόμα και σε στιγμές που βλέπουμε μακρύα το στόχο μας, να παίρνουμε κουράγιο από αυτό δρόμο που ήδη έχουμε κάνει προς αυτόν!
    Difficult roads lead to beautiful places

  10. #130
    Junior Bodybuilder EiriniT's Avatar
    Join Date
    01-04-16
    Posts
    239

    Default

    Χθες αερόβιο 30'

    Σήμερα πόδια Β..

    Έχουμε και λέμε:
    Περπάτημα 30' προς το γυμναστήριο (δεν το συνηθίζω πριν την προπόνηση ποδιών να περπατάω τόσο πολύ, αλλά έχασα το λεωφορείο και το θερινό ωράριο ΔΕΝ ΠΑΛΕΥΕΤΑΙ! Το πήγα σχετικά χαλαρά όμως για να μην τα παίξω μέσα στη ζέστη και δε μπορέσω να βγάλω τα βάρη μετά) + λίγες διατάσεις για ζέσταμα

    Stiff legged deadlift 2*12*25/2*10*30
    Leg curl (πάλι θεματάκι εδώ) Στα 2 πόδια με το ζόρι 15 κιλά έναντι 25 που έκανα. 1-1 πόδι όμως έβγαλα 2 σετ των 10 επαναλήψεων με 10 κιλά, με όσο ζόρι πρέπει. Περίεργο, δεν μπορώ να καταλάβω. Πάντα με δυσκόλευε σαν άσκηση γιατί ούτε εύκολα την έβγαζα ποτέ, ούτε ανέβαζα εύκολα κιλά. Ειδικά στην αρχή δεν την ένιωθα καθόλου παρά μόνο στις γάμπες γιατί δε μπορούσα να τη βγάλω σωστά. Με τον καιρό την έστρωσα αλλά με το νέο πρόγραμμα δε βγαίνει με τίποτα. Θα την κάνω 1-1 πόδι εφόσον έτσι τη βγάζω και με νορμάλ κιλά και με σωστή τεχνική και βλέπω. Συνοψίζοντας 1*12*15 (και τα 2 πόδια)/2*10*10(1-1 πόδι)
    Leg press high foot placement 1*(15/12/10)*(70/80/80)
    Plie squats 1*(15/12/10)*(24κιλο/26κιλο/26κιλο αλτήρα)
    Hip thrusts στο leg press 3*15*25 κιλά με κράτημα όσο άντεχα στην τελευταία επανάληψη
    Side leg press 1*12*30/2*10*40
    Γάμπες όρθια 1-1 πόδι 3*20
    Difficult roads lead to beautiful places

  11. #131
    Junior Bodybuilder EiriniT's Avatar
    Join Date
    01-04-16
    Posts
    239

    Default

    Τελευταία προπόνηση της βδομάδας σήμερα και αερόβιο!

    Στήθος-Τρικέφαλους-Ώμους και κοιλιακούς!
    Πιέσεις στήθους σε επικλινή 3*10 με 6κιλο αλτήρα super set με Πιέσεις στήθους σε ίσιο 3*12 με 4κιλο αλτήρα
    Pull over 3*10 με 10κιλο αλτήρα
    Τρικέφαλους στην τροχαλία 3*10*13,75
    Γαλλικές με αλτήρες 3*10 με 4κιλους αλτήρες
    Πιέσεις ώμων 1-1 χέρι 3*12 με 5κιλο αλτήρα
    Εκτάσεις ώμων 1-1 χέρι 3*12 με 4κιλο αλτήρα super set με Cable fly 3*10*3.75

    Aερόβιο το απόγευμα έξω, 5 χιλιόμετρα

    Φρόντισα να μην έχω κάποια προπόνηση μέσα στο ΣΚ γιατί χρειάζομαι απαραιτήτως ξεκούραση και είπα να πάρω 2 μέρες ρεπό..Από Δευτέρα πάλι
    Difficult roads lead to beautiful places

  12. #132
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    24-07-15
    Posts
    1,027

    Default

    Υπάρχει για κάθε άνθρωπο ένας βασιλιάς ή μια βασίλισα, στην περίπτωση σου μια βασίλισα ξέρεις που θα την βρεις?
    Στον καθρεπτη , πρώτα θα πρέπει να αγαπήσουμε τον εαυτό μας εσωτερικά...
    Ναι Zyzz είσαι Νάρκισσος... Ναι είμαι όλοι μας θα πρέπει να είμαστε...
    Κάθε μέρα ανεβαίνω στην ζυγαριά...κάπιες ημέρες χαίρομαι κάπιες άλλες όχι, δεν κολάει το μυαλό μου εκεί σκέφτομαι τον στόχο μου (χαμογελάω) μετά πάω στον καθρέπτη με κοιτάζω και λέω ναι είναι ωραίο αυτό που βλέπω αλλά αύριο θα είμαι καλύτερος (το ίδιο κάνω και εσωτερικά).

    Συγκρίσεις? Δεν υπάρχουν συγκρίσεις... Μπορεί να βλέπεις μια αθλήτρια και να έχει ένα απίστευτο σώμα και? Ξέρεις πως το έφτιαξε? Όχι, τι παίρνει? Τι Τρώει? την Προπόνηση της.

    Ναι μου Αρέσει ο Zyzz το ξέρω πως ποτέ δεν θα αποκτήσω το σώμα του, αλλά δεν θα σταματήσω ποτέ να προσπαθώ να γίνομαι κάθε μέρα και καλύτερος.
    Δεν με νοιάζει εαν ο διπλανός μου στο Γυμναστήριο έχει Σωματάρα ή είναι Six - Pack όταν πάω για προπόνηση είμαι εγώ και τα βάρη και τα μηχανήματα.

    Σήμερα με ποιάσαν στο Γυμναστήριο και με ρωτάγαν για το πόσα κιλά έχασα πόσο πολύ έχω αλλάξει κλπ.
    Ναι χάρηκα με αυτό και τώρα τι πρέπει να κάνω? Είμαι τέλειως? Εφτασα στον στόχο μου?
    Όχι συνεχίζω στον στόχο μου.
    EiriniT Να βρεις πρότυπα που να σου αρέσουν το δικό μου είναι ο Zyzz ακόμα και στο Γυμναστήριο τις πιο πολλές φορές ακούω την δική του Playlist στο Mp3 μου.

    Να μην κάνεις συγκρίσεις και να μην νιώθεις ποτέ κατώτερη σε τίποτα, να σκέφτεσε ότι αξίζεις πως ήσουνα τι έχεις καταφέρει και να είσαι επικεντρομένη στον στόχο σου.
    Με εκτήμιση Zyzz.
    Last edited by Zyzz the king; 22-07-16 at 21:47.

  13. #133
    Junior Bodybuilder EiriniT's Avatar
    Join Date
    01-04-16
    Posts
    239

    Default

    Quote Originally Posted by Zyzz the king View Post

    Να μην κάνεις συγκρίσεις και να μην νιώθεις ποτέ κατώτερη σε τίποτα, να σκέφτεσε ότι αξίζεις πως ήσουνα τι έχεις καταφέρει και να είσαι επικεντρομένη στον στόχο σου.
    Με εκτήμιση Zyzz.
    Πολυ σωστά αυτά που είπες. Όπως είπα και εγώ πρέπει άνθρωποι που θεωρούμε πως ειναι σε ένα σημείο που θα θέλαμε να είμαστε να ειναι έμπνευση και όχι πηγή ζήλειας και σύγκρισης! Τέλειοι δεν είμαστε και δε θα γίνουμε, σημασία εχει να έχουμε στόχους, να τους φτάνουμε, να τους ξεπερνάμε και να βάζουμε καινούργιους που θα μας κάνουν καλύτερους εσωτερικά και εξωτερικά!

    Καλή συνέχεια και καλή επιτυχία φίλε μου Zyzz! (Σορρυ μου διαφεύγει το όνομα σου!)



    Sent from my iPad using Tapatalk
    Difficult roads lead to beautiful places

  14. #134
    Junior Bodybuilder EiriniT's Avatar
    Join Date
    01-04-16
    Posts
    239

    Default

    Ποσό μου φτιάχνει όλη την ημέρα μια ωραία προπονηςη το πρωί!

    Με πολλή όρεξη και ενέργεια βγήκε προπονησαρα η σημερινή! Όλα όπως πρέπει, δυναμική και πιάσιμο σχεδόν απ όταν έφυγα απο το γυμναστήριο!

    Αναλυτικά:

    Περπάτημα 20' προς το γυμναστήριο, διατάσεις και squat χωρίς κιλά (2*20) για ζέσταμα

    Deep squat στο Smith 4*(15/12/10/8)*(5/10/20/25)
    Leg press 3*(15/12/10)*(80/80/90)
    Leg extensions 3(15/12/10)*(25/30/35)
    Μηχάνημα απαγωγών αντί για τροχαλία 3*(12)*(20/25/30)
    Cable kickbacks 3*15*6.25
    Γάμπες στο leg press 3*20*90




    Sent from my iPad using Tapatalk
    Difficult roads lead to beautiful places

  15. #135
    Junior Bodybuilder EiriniT's Avatar
    Join Date
    01-04-16
    Posts
    239

    Default

    Καλημέρα σε όλους!

    Χθες η προπόνηση με έκανε πτώμα έτσι κοιμήθηκα σχετικά νωρίς και ξύπνησα ακόμα νωρίτερα. Έτσι 9 είχα ξεκινήσει ήδη προπόνηση :)

    Ζέσταμα

    Εμπροσθολαιμιες ελξεις 3*12*20
    Κωπηλατική 3*10 με 10κιλη μπάρα
    Κωπηλατική 3*12 με 8κιλο αλτήρα

    Κάμψεις αυτοσυγκέντρωσης 3*12 με 5κιλο αλτήρα
    Κάμψεις δικεφαλων με στραβόμπαρα 2*10/1*8 8κιλα+ βάρος της μπάρας super set με Κάμψεις σφυριά στην τροχαλία με σκοινί 3*10*11.25

    Κάμψεις και εκτάσεις πήχεων 3*15 με 5κιλο αλτήρα

    Ροκανίσματα drop set 3*20*5/3*max*0
    Άρσεις ποδιών 1-1 πόδι 3*8/και τα 2 πόδια 3*15
    Πλάγιους στον πάγκο ραχιαιων 3*10
    Ραχιαιους 3*15

    Στις τελευταίες προπονήσεις άνω κορμού κάνω σε όσες ασκήσεις γίνεται 1-1 χερι, ξεκινώντας πάντα από το αριστερό. Είναι πολυ πιο αδύναμο από το δεξί και θέλω να ελαχιστοποιήσω τη διαφορά γιατί στην αρχή δεν ήταν τόσο εμφανής αλλά πλέον είναι αρκετά. Αυτός είναι ο τωρινός μου στόχος όσον αφορά τον άνω κορμό

    Αυτή τη στιγμή έχει αερόβια στο ποδηλάτο 30' και 15' διάδρομο μετά!

    Στάλθηκε από το Nexus 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Difficult roads lead to beautiful places

  16. #136
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    01-03-16
    Posts
    844

    Default

    Και πολύ καλά κάνεις, είχα και γω στην αρχή το ίδιο θέμα , ο αριστερός δικέφαλος ήταν αρκετά πίσω ..
    Τώρα ακριβώς το αντίθετο , αν και δεν υπάρχει οπτικά διφορά , αισθάνομαι το αριστερό χέρι πιο δυνατό ..

  17. #137
    New Member Αχλαδιώτης's Avatar
    Join Date
    13-02-12
    Location
    Αθηνα
    Posts
    64

    Default

    Καλησπέρα Ειρήνη ένα εχω να σου πώ απο τα λίγα που έχω διαβάσει πραγματικά είσαι πρότυπο κοπέλας γιαυτά που έχεις κανει, κάνεις και στοχεύεις να κάνεις.
    Απο που να αρχίσω απο το οτι ήσουν παχύσαρκη και αδυνάτησες και τώρα συνεχίζεις και ασχολείσαι με τη σωματοδόμηση σου και κάνεις και καλή προφανώς απ οτι είδα μελετημένη διατροφή;
    Μπράβο σου χίλια μπράβο σου να συνεχίσεις έτσι και επειδή είδα οτι καμιά φορά νιώθεις οτι δεν έχεις κανέναν να μιλήσεις για τα κατορθώματα σου στον κοινωνικό σου περίγυρο που να ασχολείται οσο εσύ μην μην στεναχωριέσαι και γω έτσι νιώθω οπως και πολλοί αλλοι φαντάζομαι. Στον κόσμο του bodybuilding συνήθως ο φίλος σου και ο εχθρός σου είσαι εσύ και ο καθρέφτης σου και κανείς αλλος. Και για να κλείσω θεωρώ λαμπρή ιδέα το να παραθέτεις την καθημερινότητα σου εδώ ίσως το κάνω και γώ απο το να μιλάω σε άτομα που δεν θέλουν να ακούνε για τον τρόπο ζωής μου και να αυτομοτιβάρομαι μόνος μου είτε απο γυμναστηριακούς πρότυπα (πρότυπο μου ο Zyzz-οπως ανέφερε και το παιδί παραπάνω και ο Arnold) είτε βλέποντας τον εαυτό μου στον καθρέφτη επαινώντας την δουλειά μου.

  18. #138
    Junior Bodybuilder EiriniT's Avatar
    Join Date
    01-04-16
    Posts
    239

    Default

    Quote Originally Posted by Liza89 View Post
    Και πολύ καλά κάνεις, είχα και γω στην αρχή το ίδιο θέμα , ο αριστερός δικέφαλος ήταν αρκετά πίσω ..
    Τώρα ακριβώς το αντίθετο , αν και δεν υπάρχει οπτικά διφορά , αισθάνομαι το αριστερό χέρι πιο δυνατό ..
    Πιστεύω θα με βοηθήσει και σε όλες τις υπόλοιπες ασκήσεις γιατί συχνά ένιωθα να ρίχνω το βάρος στο δεξί χέρι!
    Εσυ έκανες παραπάνω επαναλήψεις στο αριστερό; Εγώ σκεφτόμουν να κάνω κάποιες παραπάνω αλλα επειδή προσπαθώ να βάζω κιλά ωςτε να δουλεύει και το δεξί, μη μένει πίσω, βγάζω ίδιες επαναλήψεις αλλα κάνω με το ζόρι τις τελευταίες στο αριστερό, δε βγαίνουν παραπάνω!
    Πιστεύω με τον καιρό θα φτιάξει :)
    Difficult roads lead to beautiful places

  19. #139
    Junior Bodybuilder EiriniT's Avatar
    Join Date
    01-04-16
    Posts
    239

    Default

    Quote Originally Posted by Αχλαδιώτης View Post
    Καλησπέρα Ειρήνη ένα εχω να σου πώ απο τα λίγα που έχω διαβάσει πραγματικά είσαι πρότυπο κοπέλας γιαυτά που έχεις κανει, κάνεις και στοχεύεις να κάνεις.
    Απο που να αρχίσω απο το οτι ήσουν παχύσαρκη και αδυνάτησες και τώρα συνεχίζεις και ασχολείσαι με τη σωματοδόμηση σου και κάνεις και καλή προφανώς απ οτι είδα μελετημένη διατροφή;
    Μπράβο σου χίλια μπράβο σου να συνεχίσεις έτσι και επειδή είδα οτι καμιά φορά νιώθεις οτι δεν έχεις κανέναν να μιλήσεις για τα κατορθώματα σου στον κοινωνικό σου περίγυρο που να ασχολείται οσο εσύ μην μην στεναχωριέσαι και γω έτσι νιώθω οπως και πολλοί αλλοι φαντάζομαι. Στον κόσμο του bodybuilding συνήθως ο φίλος σου και ο εχθρός σου είσαι εσύ και ο καθρέφτης σου και κανείς αλλος. Και για να κλείσω θεωρώ λαμπρή ιδέα το να παραθέτεις την καθημερινότητα σου εδώ ίσως το κάνω και γώ απο το να μιλάω σε άτομα που δεν θέλουν να ακούνε για τον τρόπο ζωής μου και να αυτομοτιβάρομαι μόνος μου είτε απο γυμναστηριακούς πρότυπα (πρότυπο μου ο Zyzz-οπως ανέφερε και το παιδί παραπάνω και ο Arnold) είτε βλέποντας τον εαυτό μου στον καθρέφτη επαινώντας την δουλειά μου.
    Φίλε μου σε ευχαριστω πολυ για τα λόγια σου! Όταν καλά λόγια έρχονται απο άτομα που ασχολούνται με όλα αυτά, ξέρουν τις δυσκολίες, τη ψυχολογία, τα σκαμπανεβάσματα που συνοδεύουν ολο αυτο που κάνουμε, εχουν λίγο παραπάνω αξία και νόημα!

    Ναι ειναι αλήθεια πως νιώθω λίγο μοναχικό αυτο που κάνω, οι περισσότεροι λένε πως καλά κάνω μεν αλλα ταυτόχρονα δεν μπορούν μα καταλάβουν γιατί δεν τρώω ή δεν πίνω..και άντε να τους εξηγήσεις για στόχους και προσπάθειες. Ακούς το κλασικό "έλα μωρε...τι θα γίνει με μια φορά;". Καταλαβαίνω κιόλας πως ακούγεται βαρετό όταν τους λέω τι έκανα, τι έμαθα, τι διαφορά είδα πάνω μου κτλ κτλ.

    Να το κανεις σίγουρα και εσυ! Στην αρχή ήμουν και εγώ διστακτική, πίστευα πως ειδικά επειδή ειμαι αρχαρια, οι προπονήσεις και η καθημερινότητα μου δε θα εχουν ιδιαίτερο ενδιαφέρον για τους περισσότερους. Αλλα πολλές φορές έχω τις ίδιες σκέψεις με παιδιά με πολυ μεγαλύτερη εμπειρία απο εμένα και έτσι ξέρω πως δεν ειμαι η μόνη που σκέφτεται η νιώθει κάτι.. Θα σε βοηθήσει πολυ!

    Και πάλι σε ευχαριστω! Καλή συνέχεια και καλή επιτυχία σε ο,τι κανεις! :) :) :)


    Sent from my iPad using Tapatalk
    Difficult roads lead to beautiful places

  20. #140
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    01-03-16
    Posts
    844

    Default

    Quote Originally Posted by EiriniT View Post
    Πιστεύω θα με βοηθήσει και σε όλες τις υπόλοιπες ασκήσεις γιατί συχνά ένιωθα να ρίχνω το βάρος στο δεξί χέρι!
    Εσυ έκανες παραπάνω επαναλήψεις στο αριστερό; Εγώ σκεφτόμουν να κάνω κάποιες παραπάνω αλλα επειδή προσπαθώ να βάζω κιλά ωςτε να δουλεύει και το δεξί, μη μένει πίσω, βγάζω ίδιες επαναλήψεις αλλα κάνω με το ζόρι τις τελευταίες στο αριστερό, δε βγαίνουν παραπάνω!
    Πιστεύω με τον καιρό θα φτιάξει :)
    Γεια σου Ειρήνη , άργησα λίγο να απαντήσω , μόλις τελείωσα προπόνηση - αερόβια - φαγητό ..
    Εγώ ξεκινούσα πάντα με το αριστερό και έκανα 1 -2 επαναλήψεις περισσότερες με το ίδιο βάρος που έκανα και με το δεξί .. Στην αρχή που δεν έβγαιναν σταματούσα λίγα δευτερόλεπτα και μετά συνέχιζα , δεν ξέρω αν είναι '' σωστό '' αλλά εγώ το έκανα και δούλεψε μια χαρά !
    Μην ανησυχείς πάντως σίγουρα θα με τον καιρό θα φτιάξει !

  21. #141
    Junior Bodybuilder EiriniT's Avatar
    Join Date
    01-04-16
    Posts
    239

    Default

    Λογω χρόνου δεν πρόλαβα να γράψω τη χθεσινή προπονηςη. Μεσα στο ΣΚ θα γράψω αναλυτικά πως σκοπεύω να κινηθώ τωρα που θα φύγω για διακοπές και ένα γενικότερο update που κινούμαι στο θέμα διατροφής. :)

    Τετάρτη είχε ξεκούραση.

    Πέμπτη - 2η προπόνηση ποδιών

    Stiff legged deadlifts 2*12*25/2*10*30 (απο τότε που ξεκίνησα να γυμνάζω τους πήχεις μου, έχω παρατηρήσει πως μπορώ να κρατήσω πολυ πιο εύκολα σωστη στάση με περισσότερα κιλά, ίσως ειναι συνδυαστικά με τα αποτελέσματα του νέου προγράμματος που κάνω εδώ και 3 βδομάδες. Πάντως βλέπω διαφορά!)
    Leg curls 1*(15/12/10)*(20/25/25)
    Leg press high foot placement wide stance 1*(15/12/10)*(80/80/90)
    Plie squat 3*10 με 24κιλο αλτήρα
    Hip thrusts 3*15 με κράτημα στην τελευταία επανάληψη 25κιλη μπάρα
    Side leg press 2*12*30/1*10*40

    Παρασκευή - Στήθος, τρικεφαλους, ώμους, κοιλιακούς, αερόβια

    Εκτάσεις σε επικλινή 3*10 με 6κιλο αλτήρα super set με εκτάσεις σε ίσιο 3*12 με 4κιλο αλτήρα
    Pull over 3*10 με 10κιλο αλτήρα

    Εκτάσεις τρικεφαλων στην τροχαλία 3*12*13.75
    Γαλλικές 3*10 με 4κιλους αλτήρες

    Πιέσεις ωμων 1-1 χέρι 3*12 με 5κιλο αλτήρα
    Εκτάσεις ωμων 1-1 χέρι 3*10 με 5κιλο αλτήρα
    Cable fly 3*10*3.75

    Ροκάνισματα, άρσεις ποδιών, πλάγιους στην τροχαλία

    Αερόβιο σε ποδήλατο 30' - 12 χιλιόμετρα







    Sent from my iPad using Tapatalk
    Difficult roads lead to beautiful places

  22. #142
    Pumping Iron ti_na_kano's Avatar
    Join Date
    14-03-13
    Posts
    409

    Default

    Όσον αφορά το εξομολογητικό πόστ σου Ειρήνη, θα συμφωνήσω με τους προλαλήσαντες.

    Δε πιστεύω να υπάρχει άνθρωπος που δεν πάτησε το πόδι του κάποια στιγμή στο gym με τις ίδιες ακριβώς σκέψεις. Πολλές μέρες έτυχε να έχω την ίδια ψυχολογία και ήρθε και η στιγμή που σηκώθηκα και έφυγα από το γυμναστήριο αφού λόγω άσχημης ψυχολογίας δε μπορούσα να συγκεντρωθώ με τίποτα. Αυτό βέβαια ορκίστηκα στον εαυτό μου να μη το ξανακάνω γιατί μετά ένοιωθα ακόμα χειρότερα, ένοιωθα ότι παρέδωσα τα όπλα χωρίς λόγο.

    Εγώ είμαι πιο κοντά στη νοοτροπία του Ζyzz. Όταν με κοιτάω προσπαθώ να θυμηθώ από που ξεκίνησα και τι έχω καταφέρει μέχρι στιγμής. Λέω στον εαυτό μου ξανά και ξανά πόσο κόπο έχω ρίξει, τι "θυσίες" έχω κάνει....Με κοιτάω στον καθρέφτη και σκέφτομαι σαν τη μεγαλύτερη ψωνάρα του κόσμου.

    Ήμουν έφηβη με μηδεν αυτοπεποιθηση και το μόνο που κατάφερα ήταν να περνάω άσχημα και να κάνω και τους άλλους δίπλα μου να έχουν πεσμένη διάθεση.Όταν ξαφνικά γνώρισα έναν τύπο που όταν τον ακούγα να μιλάει έλεγα "τι ψωνιο θεε μου..." αλλά μετά που τον γνώρισα καλύτερα καταλάβα ότι το χρησιμοποιεί σαν ασπίδα για τον έξω κόσμο.
    Και αποφάσισα να κάνω το ίδιο και εγώ....Δε το χρησιμοποιώ στην καθημερινότητά μου όπως εκείνος , αλλά όταν μιλάω μέσα μου σκέφτομαι σαν την miss ψώνιο!! Και ναι το κόλπο πιάνει!! Κατευθείαν αποκτώ άλλο αέρα, άλλη νοοτροπία, άλλη διάθεση.

    Δε σου λέω οτι δεν θα ψυχοπλακωθείς ποτέ ξανά....αλλά σίγουρα θα έχεις ένα όπλο να το παλέψεις!!! Δοκίμασέ το....
    Αν περπατάς μπροστά μου,μπορεί να μην ακολουθήσω.
    Αν περπατάς πίσω μου, μπορεί να μη σε οδηγήσω.
    Γι' αυτό περπάτα δίπλα μου και αγάπα με για πάντα.

  23. #143
    Junior Bodybuilder EiriniT's Avatar
    Join Date
    01-04-16
    Posts
    239

    Default

    Quote Originally Posted by ti_na_kano View Post
    Όσον αφορά το εξομολογητικό πόστ σου Ειρήνη, θα συμφωνήσω με τους προλαλήσαντες.

    Δε πιστεύω να υπάρχει άνθρωπος που δεν πάτησε το πόδι του κάποια στιγμή στο gym με τις ίδιες ακριβώς σκέψεις. Πολλές μέρες έτυχε να έχω την ίδια ψυχολογία και ήρθε και η στιγμή που σηκώθηκα και έφυγα από το γυμναστήριο αφού λόγω άσχημης ψυχολογίας δε μπορούσα να συγκεντρωθώ με τίποτα. Αυτό βέβαια ορκίστηκα στον εαυτό μου να μη το ξανακάνω γιατί μετά ένοιωθα ακόμα χειρότερα, ένοιωθα ότι παρέδωσα τα όπλα χωρίς λόγο.

    Εγώ είμαι πιο κοντά στη νοοτροπία του Ζyzz. Όταν με κοιτάω προσπαθώ να θυμηθώ από που ξεκίνησα και τι έχω καταφέρει μέχρι στιγμής. Λέω στον εαυτό μου ξανά και ξανά πόσο κόπο έχω ρίξει, τι "θυσίες" έχω κάνει....Με κοιτάω στον καθρέφτη και σκέφτομαι σαν τη μεγαλύτερη ψωνάρα του κόσμου.

    Ήμουν έφηβη με μηδεν αυτοπεποιθηση και το μόνο που κατάφερα ήταν να περνάω άσχημα και να κάνω και τους άλλους δίπλα μου να έχουν πεσμένη διάθεση.Όταν ξαφνικά γνώρισα έναν τύπο που όταν τον ακούγα να μιλάει έλεγα "τι ψωνιο θεε μου..." αλλά μετά που τον γνώρισα καλύτερα καταλάβα ότι το χρησιμοποιεί σαν ασπίδα για τον έξω κόσμο.
    Και αποφάσισα να κάνω το ίδιο και εγώ....Δε το χρησιμοποιώ στην καθημερινότητά μου όπως εκείνος , αλλά όταν μιλάω μέσα μου σκέφτομαι σαν την miss ψώνιο!! Και ναι το κόλπο πιάνει!! Κατευθείαν αποκτώ άλλο αέρα, άλλη νοοτροπία, άλλη διάθεση.

    Δε σου λέω οτι δεν θα ψυχοπλακωθείς ποτέ ξανά....αλλά σίγουρα θα έχεις ένα όπλο να το παλέψεις!!! Δοκίμασέ το....
    Ειναι καλός τρόπος να το αντιμετωπίσεις σίγουρα! Απο τότε που συνειδητοποίησα το ποσό χαζά σκεφτόμουν, έχω αλλάξει. Πλέον έχω κάποιες εκρήξεις αυτοπεποίθησης και σε αυτο βοηθάει πολυ το ότι βάζω μικρούς στόχους κάθε φορά, που οποτε τους φτάνω μου δίνουν πολυ όρεξη και εμπιστοσύνη στον εαυτό μου. Θα βοηθούσε να είχα λιιιιγο περισσοτερο "ψώνιο" μεςα μου...αλλα που θα παει! Μικρά και σταθερά βήματα κάθε φορά!
    Difficult roads lead to beautiful places

  24. #144
    Junior Bodybuilder EiriniT's Avatar
    Join Date
    01-04-16
    Posts
    239

    Default

    Τέλος του μήνα σήμερα, διακοπές έρχονται (ποτέ ήρθε ποτέ τελειώνει το καλοκαίρι δεν πήρα χαμπάρι) έτσι είπα να οργανώσω εδώ μαζεμένα το τι έκανα, το τι κάνω και πως θα κινηθώ τωρα που φεύγω απο Αθήνα για καμία 20ρια μέρες..

    Πλέον έχω κλείσει ένα 6μηνο προπόνησης με βάρη και προσεγμένη διατροφή. Μου φαίνεται περισσότερος καιρός αλλα μάλλον φταιει πως έχω αφοσιωθεί σε ολο αυτο. Εχει γίνει σημαντικό μέρος της καθημερινότητας μου, των ενδιαφερόντων μου και του εαυτού μου. Ναι μεςα σε 6 μήνες (μιλώντας μονο για τα βάρη, γυμνάζομαι κάποια χρονια παραπάνω αλλα ποτέ με τοςο αφοσίωση και όρεξη) πρόλαβα να τα αγαπήσω, να δω τα αποτελέσματα, να πιστέψω σε μένα, να αλλάξω και τα καλυτερα...έρχονται!

    Σταδιακά έφτασα στις 1900 θερμίδες με 140Π/206Υ/56Λ. Τις φτάνω σχετικά εύκολα με 5 γεύματα μιας και όρεξη για φαγητό έχω πάντα. Τρώω σταθερά ανά 2,5-3 ώρες γιατί πολυ απλα πεινάω αμέσως μετά τις δυόμιση ώρες χωρίς φαγητό Χαχα
    Μερικές φορές περνάω λιιιιγο την πρωτεΐνη (μετράω και φυτική) αλλα 6-7 γρ τα οποία αφαιρώ απο υδατάνθρακες. Θερμίδες ξεπερνάω δύσκολα.

    Γενικότερα η διατροφή μου καθημερινά δεν εχει μεγάλες διακυμάνσεις και ειναι κάπως έτσι:

    Προπροπονητικό: 200γρ γιαούρτι 2%, 180 γρ μήλο, 15γρ ξηρούς καρπούς, 5 γρ λιναρόσπορο (21Π/36Υ/15Λ)
    Μεταπροπονητικα: 1 scoop whey, 80 γρ μπανάνα, 40γρ βρώμη (31Π/44Υ/6Λ)
    Μεσημεριανό: 80 γρ κοτόπουλο, 50 γρ ρύζι ή 250 γρ πατάτα, 5 γρ ελαιόλαδο + λαχανικά συνήθως μπρόκολο(150γρ) ή κολοκυθάκια (34Π/47Υ/8Λ)
    Απογευματινό: 40 γρ βρώμη, 150 γρ ασπράδια ή 200 γρ γιαούρτι, 2 γρ τριμμένη καρύδα, 15-20 γρ φυστικοβουτυρο (26Π/37Υ/17Λ)
    Βραδινό: 80 γρ κοτόπουλο, 200 γρ πατάτα ή 40 γρ ρύζι, λαχανικά συνήθως κολοκυθάκια, 5γρ ελαιόλαδο (29Π/31Υ/9Λ)

    Σε μέρες χωρίς προπονηςη το γενικότερο πλάνο παραμένει το ιδιο απλα κάνω μια αναδιάταξη των γευμάτων και δε χρησιμοποιώ whey αλλα προτιμώ γιαούρτι ή αυγά. Για πρωτεΐνη 2 φορές σίγουρα τη βδομάδα θα έχω ψάρι, κυριως λιπαρό, όπου προσαρμόζω και ανάλογα τα λιπαρά.
    Όσπρια σπάνια πλέον, τα οποία απλα ειναι συνοδευτικό στο ρύζι μου.

    Να ξεφύγω στο φαγητό έχω πραγματικά μήνες. Και να ξεφύγω δεν εννοώ απλα να γουρούνιασω αλλα να φάω κάτι "εκτός προγράμματος". Ειναι περίεργο γιατί ειμαι πολυ λιχουδα, ειδικά για γλυκά και τρελαίνομαι μονο που βλέπω φαγητό αλλα όσο περισσοτερο μένω "στρατιωτάκι" τοςο περισσοτερο γουστάρω να μη χαλάσω ολο αυτο. Απολαμβάνω τα φαγητά που τρώω, έχω προσαρμόσει στα γούστα μου όλους τους κανόνες που πρέπει να ακολουθώ και έχω βρει την τελεια ισορροπία.

    Τωρα λοιπόν που φεύγω για την πολυαγαπημένη Ρόδο, αυτο σκοπεύω να ακολουθήσω. Θα κάνω κανονικά τις προπονήσεις μου γιατί βρήκα ένα γυμναστήριο που προσφέρει πακετάκι διακοπών σε πολυ καλή τιμη έτσι δε βρήκα λόγω να σταματήσω για τοςο μεγάλο διάστημα. Το μονο που δεν θα κάνω στο γυμναστήριο θα ναι αερόβιο, γιατί πάντα στις διακοπές περπατάω και κολυμπάω πολυ καθημερινά. Πρόσβαση θα έχω κανονικά σε κουζίνα αφού θα μένω σε σπίτι, αρα ταπεράκια, προετοιμασία φαγητού κάθε μέρα και όλα καλά! Μαζι μου απο Αθήνα θα πάρω λίγη whey, ωςτε να έχω μεταπροπονητικα ή για κάποια στιγμή που δεν μπορώ να έχω άλλη πηγή πρωτεΐνης στο γεύμα μου, θα φτιάξω κάποιες μπάρες ή muffins που θα μπορώ να μεταφέρω εύκολα σε παραλία κτλ ως σνακ. Αλκοόλ εχει κοπεί εντελώς ( με πολυ πολυ δυσκολία ) αλλα με καλή παρέα τη βρίσκω και με ανθρακούχο!

    Θα καταγράφω κανονικά τι τρώω και τις προπονήσεις μου για να με βοηθήσει στο να ειμαι συνεπής.

    Καλο καλοκαίρι σε όλους, να ξεκουραστείτε όσοι έχετε την ευκαιρία και να γεμίσετε μπαταρίες!


    Sent from my iPad using Tapatalk
    Difficult roads lead to beautiful places

  25. #145
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    24-07-15
    Posts
    1,027

    Default

    [QUOTE=EiriniT;1300810]Πολυ σωστά αυτά που είπες. Όπως είπα και εγώ πρέπει άνθρωποι που θεωρούμε πως ειναι σε ένα σημείο που θα θέλαμε να είμαστε να ειναι έμπνευση και όχι πηγή ζήλειας και σύγκρισης! Τέλειοι δεν είμαστε και δε θα γίνουμε, σημασία εχει να έχουμε στόχους, να τους φτάνουμε, να τους ξεπερνάμε και να βάζουμε καινούργιους που θα μας κάνουν καλύτερους εσωτερικά και εξωτερικά!

    Καλή συνέχεια και καλή επιτυχία φίλε μου Zyzz! (Σορρυ μου διαφεύγει το όνομα σου!)

    Ακριβώς EiriniT Να έχεις ένα Πρότυπο και να προσπαθείς με όλες σου τις δυνάμεις να γίνεις σαν και αυτό, πάντα θα υπάρχουν Καλύτερα Σώματα από το δικό σου αλλά πάντα θα υπάρχουν και χειρότερα, αυτό δεν έχει καμία απολύτος σημασία, ο μαναδικός σου αντίπαλος βρίσκετε στον καθρεφτη σου να κοιτάς κάθε μέρα να γίνεσε καλύτερη από την προηγούμενη! Αυτό είναι το μυστικό για την Επιτυχία.

    Σε ευχαριστώ πολύ για το καλή επιτυχία.
    Zyzz είναι το όνομα μου με αυτό ακούω.

  26. #146
    Junior Bodybuilder EiriniT's Avatar
    Join Date
    01-04-16
    Posts
    239

    Default

    Η τελευταία βδομάδα προπόνησης στην Αθήνα ξεκίνησε με πόδια.

    8:45 Προπροπονητικό 200 γρ γιαούρτι 2%, 180 γρ μήλο, 10 γρ καρύδια, 5 γρ λιναρόσπορο

    9:30 Γυμναστήριο

    15' περπάτημα και διατάσεις για ζέσταμα
    Deep squat χωρίς βάρος 2*20 για ζέσταμα
    Deep squat στο Smith 1*(15/12/10/8)*(10/15/20/25) στο τελευταίο οι τελευταίες τρεις επαναλήψεις δεν έβγαιναν με τίποτα κάτω απο την παράλληλη, έτσι έκανα κανονικά squat
    Leg press 1*(15/12/10)*(80/90/90)
    Leg extensions 1*(12/10/8)*(20/25/30)
    Απαγωγους στην τροχαλία 3*15*3.75 super set με Cable kickbacks 3*12*3.75
    Γάμπες στο leg press 1-1 πόδι 3*20*40

    11:00 1 scoop whey, 80 γρ μπανάνα, 40 γρ βρώμη

    2:30 80 γρ κοτόπουλο, 250 γρ πατάτα, 150 γρ μπρόκολο, 5 γρ ελαιόλαδο

    6:00 40 γρ βρωμη, 150 γρ ασπράδι, 20 γρ φυστικοβουτυρο, 3 γρ τριμμένη καρύδα

    9:00 80 γρ κοτόπουλο, 40 γρ ρύζι, 150 γρ κολοκυθάκια, 5 γρ ελαιόλαδο και σαλάτα μαρούλι


    Sent from my iPad using Tapatalk
    Difficult roads lead to beautiful places

  27. #147
    Junior Bodybuilder EiriniT's Avatar
    Join Date
    01-04-16
    Posts
    239

    Default

    40 βαθμούς σήμερα και κλειστό το air condition στο γυμναστήριο... Σε συνδυασμό με το οτι ανοίγει στις 12 λόγω Αυγούστου και ηταν τιγκα στον κοσμο, η προπόνηση βγήκε με το ζόρι γιατί δεν μπορούσα να αναπνευσω.

    Πλατη, δικεφαλους, κοιλιακούς και αερόβιο

    Εμπροσθολαιμιες έλξεις στην τροχαλία 3*12*20
    Κωπηλατική με 10κιλη μπάρα 3*12
    Κωπηλατική με 8κιλο αλτήρα 3*10

    Κάμψεις αυτοσυγκέντρωσης 3*10 με 5κιλο αλτήρα
    Κάμψεις δικεφαλων με 4κιλους αλτήρες 3*12 super set με Κάμψεις σφυριά στην τροχαλία με σχοινί 3*10*8.75

    Ροκανισματα και άρσεις ποδιών στην ρωμαϊκή καρέκλα

    Αερόβιο 45' ποδήλατο- 14 χιλιόμετρα

    Διατροφή ακριβώς ίδια με τη χθεσινη.
    Last edited by EiriniT; 02-08-16 at 12:09.
    Difficult roads lead to beautiful places

  28. #148
    Senior Bodybuilder SadeAdu's Avatar
    Join Date
    07-02-12
    Location
    Keratsini
    Posts
    1,812

    Default

    Γειά σου Ειρήνη ;)

    Διάβασα πιο πάνω μερικά posts το "εξομολογητικό" post σου και με έκανε να θέλω να σου γράψω :) Πολλά απο αυτά που έγραψες πάνω κάτω τα έχουμε αισθανθεί όλοι μας αλλοι περισσότερο, άλλοι λιγότερο. Είναι πολύ όμορφο να καταφέρεις να δίνεις credit στον εαυτό σου όταν αυτό χρειάζεται, πολύ πιο εποικοδομητικό απο το να βάζουμε τον εαυτό μας σε σύγκριση με το οτιδήποτε, ας αφήσουμε αυτό να το κάνουν άλλοι...εμείς μπορούμε να επικεντρωθούμε στο να τα "βάζουμε" με τον εαυτό μας όταν δεν κάνουμε ότι καλύτερο μπορούμε, διατροφικά, προπονητικά, σε θέματα συνέπειας κτλ κτλ.

    Σίγουρα πολλές φορές απογοητευόμαστε ή βιαζόμαστε ή θα θέλαμε να είμασταν αλλιώς απο ότι ειμαστε τώρα (εννοω σωματικα οχι ως ανθρωποι)....παρόλα αυτά πρέπει να κοιτάμε και πισω απο που ξεκινήσαμε και όπως πολύ σωστά είπες η ομορφιά της ενασχόλησης με το bb είναι η επιβράβευση του εαυτού μας για κάτι που καταφέραμε για εμάς (και εννοείται αυτό βοηθάει και την ψυχολογία μας).

    Πάντα θα βελτιωνόμαστε και πάντα θα ζητάμε κιάλλη βελτίωση :) Όταν θα φτάσεις στο σημείο να γυμνάζεσαι απλά και μόνο γιατί θα νιώθεις καλύτερα κάνοντας το (no matter το αποτέλεσμα το σωματικό) όπως και να είσαι σε όποια φάση και να βρίσκεται το σώμα σου θα απολαμβάνεις την διαδικασία 2πλά!

    Σου εύχομαι πάντα να έχεις " θετική ανησυχία " για την βελτίωση σου γιατί αυτο θα σε κάνει να γίνεσαι κάθε μερα και καλύτερη και να αποζητάς τρόπους εναλλακτικούς για να το επιτύχεις, ανάλογα με τις συνθήκες της καθημερινότητας σου.

    Καλο υπόλοιπο καλοκαιριού και καλές προπονήσεις!
    The sky is not the limit when there are footprints on the moon!

  29. #149
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    13-07-13
    Posts
    3,544

    Default

    Ειρηνάκι έχω την αίσθηση πως εσύ είσαι που έχω στο Instagram μιας και το ανέφερες. Είσαι γλυκύτατο κορίτσι, μες το χαμόγελο! Να μην αφήνεις κακές σκέψεις να σου το χαλάνε αυτό.

    Είπα να σου γράψω και γω μερικά πραγματάκια. Πιστεύω πως μπορώ να σε καταλάβω και εσένα και όλα τα παιδιά που έχουν αποφασίσει να ασχοληθούν πιο συστηματικά και ολοκληρωμένα με το εν ευρεία έννοια bbing. Όλοι ξεκινάμε για να φτιάξουμε κάτι που δεν μας αρέσει. Άλλοι με αφετηρία μια αρνητική ψυχολογία (είτε λόγω παραπάνω κιλών/λίπους είτε για τον ακριβώς ανάποδο λόγο) και άλλοι απλώς για να δώσουν το κάτι παραπάνω στο σώμα τους, ας το πούμε ανασύσταση. Δεν θεωρώ πως σε καμία περίπτωση μιλάμε για κάτι "εύκολο". Είναι ολόκληρος τρόπος ζωής, καθημερινότητας, θέλει συνέπεια, υπομονή, επιμονή και χωρίς υπερβολή, εφόσον κάποιος δεν το κάνει απλά για να βγει στην παραλία ή για να ανεβοκατεβάζει τα χ κιλά σαν το ούγκανο (δεν ξέρω καν αν υπάρχει η λέξη), μπορεί να τον φέρει "αντιμέτωπο" με κάποιες κρυφές πτυχές του. Πιστεύω πολύ στο ότι από τις επιλογές μας ανακαλύπτουμε και αποκαλύπτουμε τον εαυτό μας.

    Δεν θα σου πω απλά να μην συγκρίνεις τον εαυτό σου με άλλους. Θα σου πω το εξής βασικό: προσωπικά μέσα από αυτή την ενασχόληση συνειδητοποίησα πως η σύγκριση είναι μάταιη και ψυχοφθόρα. Ο καθένας, τόσο σωματικά όσο και σαν προσωπικότητα, είναι διαφορετικός. Στόχος είναι ένα καλύτερο εγώ απ όλες τις απόψεις. Να κάνω τα αδύναμα σημεία μου πιο δυνατά και τα καλά καλύτερα. Κίνητρο του εαυτού μας είμαστε οι ίδιοι και κανένας δεν μπορεί να μας πει μέχρι πού θα φτάσουμε. Το στοπ το βάζουμε μόνοι μας.

    Να ευχαριστηθείς τις διακοπές σου, το σώμα σου, τη θάλασσα, την παρέα και δώσ' του να καταλάβει!

  30. #150
    Junior Bodybuilder EiriniT's Avatar
    Join Date
    01-04-16
    Posts
    239

    Default

    Quote Originally Posted by SadeAdu View Post
    Γειά σου Ειρήνη ;)

    Διάβασα πιο πάνω μερικά posts το "εξομολογητικό" post σου και με έκανε να θέλω να σου γράψω :) Πολλά απο αυτά που έγραψες πάνω κάτω τα έχουμε αισθανθεί όλοι μας αλλοι περισσότερο, άλλοι λιγότερο. Είναι πολύ όμορφο να καταφέρεις να δίνεις credit στον εαυτό σου όταν αυτό χρειάζεται, πολύ πιο εποικοδομητικό απο το να βάζουμε τον εαυτό μας σε σύγκριση με το οτιδήποτε, ας αφήσουμε αυτό να το κάνουν άλλοι...εμείς μπορούμε να επικεντρωθούμε στο να τα "βάζουμε" με τον εαυτό μας όταν δεν κάνουμε ότι καλύτερο μπορούμε, διατροφικά, προπονητικά, σε θέματα συνέπειας κτλ κτλ.

    Σίγουρα πολλές φορές απογοητευόμαστε ή βιαζόμαστε ή θα θέλαμε να είμασταν αλλιώς απο ότι ειμαστε τώρα (εννοω σωματικα οχι ως ανθρωποι)....παρόλα αυτά πρέπει να κοιτάμε και πισω απο που ξεκινήσαμε και όπως πολύ σωστά είπες η ομορφιά της ενασχόλησης με το bb είναι η επιβράβευση του εαυτού μας για κάτι που καταφέραμε για εμάς (και εννοείται αυτό βοηθάει και την ψυχολογία μας).

    Πάντα θα βελτιωνόμαστε και πάντα θα ζητάμε κιάλλη βελτίωση :) Όταν θα φτάσεις στο σημείο να γυμνάζεσαι απλά και μόνο γιατί θα νιώθεις καλύτερα κάνοντας το (no matter το αποτέλεσμα το σωματικό) όπως και να είσαι σε όποια φάση και να βρίσκεται το σώμα σου θα απολαμβάνεις την διαδικασία 2πλά!

    Σου εύχομαι πάντα να έχεις " θετική ανησυχία " για την βελτίωση σου γιατί αυτο θα σε κάνει να γίνεσαι κάθε μερα και καλύτερη και να αποζητάς τρόπους εναλλακτικούς για να το επιτύχεις, ανάλογα με τις συνθήκες της καθημερινότητας σου.

    Καλο υπόλοιπο καλοκαιριού και καλές προπονήσεις!
    Γεια σου και σε εσένα! :D
    Συμφωνώ απόλυτα σε όσα είπες.. Το ότι θα υπάρχει πάντα περιθώριο βελτίωσης είναι και αυτό που μας κρατάει σε εγρήγορση και συγκεντρωμένους στους στόχους μας! Μένω σε αυτό που είπες για το να γυμνάζεται κάποιος επειδή απλά νιώθει καλύτερα κάνοντάς το. Από όταν ξεκινήσα, έχοντας περάσει από διάφορα είδη γυμναστικής που βαριόμουν μετά από τους πρώτους μήνες, κατάλαβα πόσο σημαντικό είναι να απολαμβάνεις τη διαδικασία και όχι απλά τα αποτελέσματα της. Και έχει διάρκεια και μόνο έτσι αφιερώνεις το χρόνο και τη συνέπεια που απαιτείται!

    Ο,τι καλύτερο σου εύχομαι, καλό καλοκαίρι και καλή συνέχεια !! :) :)
    Difficult roads lead to beautiful places


 
Page 5 of 7 FirstFirst 1234567 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Απορίες Μιας Αρχάριας
    By asterakii in forum Διατροφή & Συμπληρώματα Για Γυναίκες
    Replies: 12
    Last Post: 25-07-16, 17:09
  2. Καλώς Σας Βρήκα - Οι Απορίες Μιας Αρχάριας!
    By EiriniT in forum Βάρη & Αερόβια Άσκηση Για Γυναίκες
    Replies: 15
    Last Post: 07-04-16, 18:13
  3. Replies: 3
    Last Post: 08-09-11, 08:34
  4. Πρόγραμμα μίας ώρας
    By vrellos in forum Γενικά Θέματα Bodybuilding & Fitness
    Replies: 0
    Last Post: 17-07-06, 14:51

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •