Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Page 6 of 7 FirstFirst ... 234567 LastLast
Results 151 to 180 of 204
  1. #151
    Junior Bodybuilder EiriniT's Avatar
    Join Date
    01-04-16
    Posts
    239

    Default

    Quote Originally Posted by Elena29 View Post
    Ειρηνάκι έχω την αίσθηση πως εσύ είσαι που έχω στο Instagram μιας και το ανέφερες. Είσαι γλυκύτατο κορίτσι, μες το χαμόγελο! Να μην αφήνεις κακές σκέψεις να σου το χαλάνε αυτό.

    Είπα να σου γράψω και γω μερικά πραγματάκια. Πιστεύω πως μπορώ να σε καταλάβω και εσένα και όλα τα παιδιά που έχουν αποφασίσει να ασχοληθούν πιο συστηματικά και ολοκληρωμένα με το εν ευρεία έννοια bbing. Όλοι ξεκινάμε για να φτιάξουμε κάτι που δεν μας αρέσει. Άλλοι με αφετηρία μια αρνητική ψυχολογία (είτε λόγω παραπάνω κιλών/λίπους είτε για τον ακριβώς ανάποδο λόγο) και άλλοι απλώς για να δώσουν το κάτι παραπάνω στο σώμα τους, ας το πούμε ανασύσταση. Δεν θεωρώ πως σε καμία περίπτωση μιλάμε για κάτι "εύκολο". Είναι ολόκληρος τρόπος ζωής, καθημερινότητας, θέλει συνέπεια, υπομονή, επιμονή και χωρίς υπερβολή, εφόσον κάποιος δεν το κάνει απλά για να βγει στην παραλία ή για να ανεβοκατεβάζει τα χ κιλά σαν το ούγκανο (δεν ξέρω καν αν υπάρχει η λέξη), μπορεί να τον φέρει "αντιμέτωπο" με κάποιες κρυφές πτυχές του. Πιστεύω πολύ στο ότι από τις επιλογές μας ανακαλύπτουμε και αποκαλύπτουμε τον εαυτό μας.

    Δεν θα σου πω απλά να μην συγκρίνεις τον εαυτό σου με άλλους. Θα σου πω το εξής βασικό: προσωπικά μέσα από αυτή την ενασχόληση συνειδητοποίησα πως η σύγκριση είναι μάταιη και ψυχοφθόρα. Ο καθένας, τόσο σωματικά όσο και σαν προσωπικότητα, είναι διαφορετικός. Στόχος είναι ένα καλύτερο εγώ απ όλες τις απόψεις. Να κάνω τα αδύναμα σημεία μου πιο δυνατά και τα καλά καλύτερα. Κίνητρο του εαυτού μας είμαστε οι ίδιοι και κανένας δεν μπορεί να μας πει μέχρι πού θα φτάσουμε. Το στοπ το βάζουμε μόνοι μας.

    Να ευχαριστηθείς τις διακοπές σου, το σώμα σου, τη θάλασσα, την παρέα και δώσ' του να καταλάβει!

    Ναι καλά με κατάλαβες εγώ είμαι

    Σίγουρα κάθε καινούργιο στη ζωή μας μας φέρνει αντιμέτωπους με μία διαφορερική εκδοχή του εαυτού μας, πόσο μάλλον όταν αυτό συνοδεύεται με πολλές αλλαγές στην καθημερινότητα μας. Αλλά το καλό είναι πως αποκαλύπτονται και καλά στοιχεία, που δεν είχαν άλλες ευκαιρίες να εμφανιστούν. Προσωπικά έχω βρει μία δυναμικοτητα και αποφασιστικότητα που ποτέ δεν είχα, και πολλές φορές που μου χρειάστηκε παλιότερα, είχα ευχηθεί να έχω. Η εξέλιξη (σωματική και ψυχική) είναι το σημαντικότερο. Όταν καταλάβεις πως αυτό είναι που έχει σημασία, η εξέλιξη και η βελτίωση μας, τότε είναι που σταματάς και να νοιάζεσαι για το τι κάνουν οι άλλοι. Η ενέργεια που όλοι μας λίγο-πολύ έχουμε σπαταλήσει για να συγκριθούμε με άλλους, θα ήταν τόσο πιο ωφέλιμη αν την είχαμε ξοδέψει στο να βελτιωθούμε οι ίδιοι.

    Καλό καλοκαίρι και σ εσένα, να ξεκουραστείς και να περάσεις τέλεια ο,τι κι αν κάνεις! :)
    Difficult roads lead to beautiful places

  2. #152
    Junior Bodybuilder EiriniT's Avatar
    Join Date
    01-04-16
    Posts
    239

    Default

    Χθες 30' αερόβια έξω.

    Σήμερα 2η προπόνηση ποδιών.

    Ζέσταμα
    Stiff legged deadlift 2*12*25/2*10*30
    Leg curl 1*(15/10/8)*(15/20/25)
    Leg press high foot placement 1-1 πόδι 1*(15/12/12)*(30/40/50)
    Plie squat 3*12 με 22κιλο αλτήρα
    Glute bridges 3*15 με κράτημα στο τέλος με 25κιλη μπάρα
    Side leg press 2*15*30/1*12*40
    Γαμπες στο leg press 3*20*90

    Η διατροφή ακριβώς ίδια με τις προηγούμενες μέρες που έχω γράψει γιατι με έχει βολεψει τώρα με τις μεσημεριανές προπονήσεις.
    Last edited by EiriniT; 04-08-16 at 14:37.
    Difficult roads lead to beautiful places

  3. #153
    Junior Bodybuilder EiriniT's Avatar
    Join Date
    01-04-16
    Posts
    239

    Default

    Τελευταία προπονηςη στην Αθήνα σήμερα! Η επόμενη θα γίνει την Τρίτη γιατί φτάνω Ρόδο Δευτέρα βράδυ. Μέχρι τότε ξεκούραση και ετοιμασίες!

    Στήθος, τρικεφαλους, ώμους, κοιλιακούς και αερόβια.

    Πιέσεις στήθους σε επικλινή 3*12 με 6κιλους αλτήρες
    Ανοιγματα στήθους σε ίσιο 3*8 με 6κιλους αλτήρες
    Pull over 3*10 με 12κιλο αλτήρα
    Τρικεφαλους στην τροχαλία 3*12*11.25
    Γαλλικές με αλτήρες 3*8 με 4κιλους αλτήρες (στήθος και χέρια έτρεμαν σαν τρέλα, δε μπορούσα να βγάλω παραπάνω επαναλήψεις)
    Πιέσεις ωμων 1-1 χέρι 3*12 με 5κιλο αλτήρα
    Εκτάσεις ωμων 1-1 χέρι 3*12 με 5κιλο αλτήρα
    Cable fly 3*10*3.75

    Αερόβιο 20' ποδήλατο, 20' διάδρομο




    Sent from my iPad using Tapatalk
    Difficult roads lead to beautiful places

  4. #154
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    01-03-16
    Posts
    844

    Default

    Καλη ξεκουραση και καλα να περασεις στις διακοπες σου!!!

  5. #155
    Junior Bodybuilder EiriniT's Avatar
    Join Date
    01-04-16
    Posts
    239

    Default

    Quote Originally Posted by Liza89 View Post
    Καλη ξεκουραση και καλα να περασεις στις διακοπες σου!!!
    Ευχαριστώ πολύ Λίζα μου!! Και σε εσένα καλή ξεκούραση! :)

    Στάλθηκε από το Nexus 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Difficult roads lead to beautiful places

  6. #156
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    01-03-16
    Posts
    844

    Default

    Εγω δεν θα παω διακοπες φετος ..
    Να τρεχουμε με δυο μικρα παιδια περισσοτερο ταλαιπωρια ειναι ! Παντως σ ευχαριστω αν και δεν με βλεπω να ξεκουραζομαι φετος !

  7. #157
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    13-07-13
    Posts
    3,544

    Default

    Quote Originally Posted by EiriniT View Post
    Ναι καλά με κατάλαβες εγώ είμαι

    Σίγουρα κάθε καινούργιο στη ζωή μας μας φέρνει αντιμέτωπους με μία διαφορερική εκδοχή του εαυτού μας, πόσο μάλλον όταν αυτό συνοδεύεται με πολλές αλλαγές στην καθημερινότητα μας. Αλλά το καλό είναι πως αποκαλύπτονται και καλά στοιχεία, που δεν είχαν άλλες ευκαιρίες να εμφανιστούν. Προσωπικά έχω βρει μία δυναμικοτητα και αποφασιστικότητα που ποτέ δεν είχα, και πολλές φορές που μου χρειάστηκε παλιότερα, είχα ευχηθεί να έχω. Η εξέλιξη (σωματική και ψυχική) είναι το σημαντικότερο. Όταν καταλάβεις πως αυτό είναι που έχει σημασία, η εξέλιξη και η βελτίωση μας, τότε είναι που σταματάς και να νοιάζεσαι για το τι κάνουν οι άλλοι. Η ενέργεια που όλοι μας λίγο-πολύ έχουμε σπαταλήσει για να συγκριθούμε με άλλους, θα ήταν τόσο πιο ωφέλιμη αν την είχαμε ξοδέψει στο να βελτιωθούμε οι ίδιοι.

    Καλό καλοκαίρι και σ εσένα, να ξεκουραστείς και να περάσεις τέλεια ο,τι κι αν κάνεις! :)
    Δεν ξέρω αν είναι η ενασχόληση καθεαυτήν που μας βγάζει τη δυναμικότητα και την αποφασιστικότητα που λες... Πιστεύω θα εξελισσόμασταν σαν άνθρωποι και προσωπικότητες και χωρίς αυτό. Προσωπικά δεν θέλω να το ''μυθοποιήσω'' σαν ενασχόληση. Είναι επιλογή και τρόπος ζωής. Μας βοηθάει σίγουρα σε πολλούς τομείς της ζωής μας. Πίσω όμως από αυτό, για να μπούμε στη διαδικασία να το ξεκινήσουμε, εκεί είναι που κρύβεται η επιθυμία μας για εξέλιξη και βελτίωση. Ξεκινάμε με κάτι που θέλουμε να αλλάξουμε ή/και να βελτιώσουμε και ναι, ανακαλύπτουμε στην πορεία και άλλες πτυχές του εαυτού μας. Αυτό όμως που μας διαμορφώνει δεν γίνεται να είναι απλά και μόνο μια εικόνα. Είναι η ίδια η ζωή, αυτά που μας έφερε και αυτά που θα μας φέρει ακόμα.

    Δεν θα πω ψέματα ούτε θα προσπαθήσω να κρυφτώ: η εικόνα όλους μας ''φτιάχνει''. Όταν δείχνουμε ωραία, νιώθουμε και πιο ωραία. Από μικρό ψυχολογικό boost, μέχρι ότι μπορούμε άμα θέλουμε να κατακτήσουμε τον κόσμο (υπερβολή, που λέει ο λόγος). Απλά είναι ότι βάζεις έναν στόχο, τον κυνηγάς, γεμίζεις τη ζωή σου μόνος σου με αυτόν, αποκτάς έναν επιπλέον σκοπό. Το μόνο που χρειάζεται είναι ισορροπίες. Σε όλα.

    Να είσαι καλά, σε ευχαριστώ πολύ! :)

  8. #158
    Junior Bodybuilder EiriniT's Avatar
    Join Date
    01-04-16
    Posts
    239

    Default

    Καλημέρα σε όλους! Είπα να κάνω ένα γρήγορο update γιατί έχω να γράψω καιρό.
    Όπως είχα πει γράφτηκα γυμναστήριο και στις διακοπές. Οι προπονήσεις γίνονται κανονικά μόνο που το πακετακι που με συμφερε περισσότερο οικονομικά ήταν αυτό των 7 επισκέψεων έτσι πάνε 3 προπονήσεις αυτή τη βδομάδα και 4 την επόμενη.

    Αναλυτικότερα:

    Τρίτη: ΠΟΔΙΑ (ενωσα κάπως τις 2 μέρες που κάνω κανονικα αναγκαστικά)

    Squat 1*(15/12/10/10)*(5/10/20/30)
    Leg extensions 1-1 πόδι 2*15*10/1*10*15
    Stiff legged deadlift 2*12*25/2*12*30
    Leg curls 1-1 πόδι 3*10*10
    Μηχάνημα απαγωγων 3*12*30
    Μηχάνημα προσαγωγών 3*12*30
    Side leg press 3*15*30

    Τετάρτη: ΠΛΑΤΗ-ΔΙΚΕΦΑΛΟΥΣ

    Εμποσθολαιμιες έλξεις 3*12*20
    Κωπηλατική με μπάρα 3*12 με 15κιλη μπάρα
    Κωπηλατική με 8κιλο αλτηρα 3*10
    Κάμψεις αυτοσυγκέντρωσης 3*10 με 6κιλο αλτήρα
    Κάμψεις δικεφαλων 3*12 με 5κιλο αλτήρα
    Κοιλιακούς

    ΠΈΜΠΤΗ: ΣΤΗΘΟΣ-ΤΡΙΚΕΦΑΛΟΥΣ-ΩΜΟΥΣ

    Πιέσεις σε επικλινή 3*10 με 7.5κιλους αλτήρες σούπερ σετ με πιεσεις σε ίσιο 3*12 με 5κιλους αλτήρες
    Pull over 3*10 με 10κιλο αλτήρα
    Τρικεφαλους στην τροχαλία 3*12*16
    Γαλλικές 3*10 με 4κιλους αλτήρες
    Πιέσεις ώμων 1-1 χέρι 3*12 με 5κιλο αλτήρα
    Εκτάσεις ώμων 3*12 με 4κιλο αλτήρα σούπερ σετ με Cable fly 3*10*4

    Αερόβιο 30' ποδήλατο+30' γρήγορο περπάτημα έξω

    Καθημερινά έχει περπάτημα 1-2 ώρες αλλά χαλαρό και κολύμπι

    Διατροφικά πάει μία χαρά. Λίγο μπέρδεμα στην οργάνωση την πρώτη μέρα αλλα κάπως τα έφτιαξα.

    Ελπίζω, σε διακοπές ή όχι, να περνάτε καλά! :)

    Bonus με τη θέα την ώρα της προπόνησης




    Στάλθηκε από το Nexus 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Difficult roads lead to beautiful places

  9. #159
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    13-07-13
    Posts
    3,544

    Default

    Τι-ό-μο-ρφα! Πολύ την ακούω τη Ρόδο τελευταία, ελπίζω κάποια στιγμή να αξιωθώ και γω να πάω στο μέλλον. Να περνάς τέλεια και καλές προπονήσεις!

  10. #160
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,853

    Default

    Οπαααα
    Στο oxygen πηγες Ειρήνη;;
    Έχω πάει Ρόδο 3 φορές, υπέροχο νησί!


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  11. #161
    Junior Bodybuilder EiriniT's Avatar
    Join Date
    01-04-16
    Posts
    239

    Default

    Quote Originally Posted by Elena29 View Post
    Τι-ό-μο-ρφα! Πολύ την ακούω τη Ρόδο τελευταία, ελπίζω κάποια στιγμή να αξιωθώ και γω να πάω στο μέλλον. Να περνάς τέλεια και καλές προπονήσεις!
    Ναι ειναι τελεια!! Εγώ πηγαίνω χρονια τωρα και δεν την αλλάζω με τίποτα! Οποτε έχεις την ευκαιρία να πας οπωσδήποτε! Να σαι καλά Ελενακι και εσυ το ιδιο :) :)


    Sent from my iPad using Tapatalk
    Difficult roads lead to beautiful places

  12. #162
    Junior Bodybuilder EiriniT's Avatar
    Join Date
    01-04-16
    Posts
    239

    Default

    Quote Originally Posted by Kardoula View Post
    Οπαααα
    Στο oxygen πηγες Ειρήνη;;
    Έχω πάει Ρόδο 3 φορές, υπέροχο νησί!


    Sent from my iPhone using Tapatalk
    Ναιιι και έχω μείνει πολυ ευχαριστημένη! Πολυ ωραίο γυμναστήριο! Ζηλεύω που δεν πηγαίνω σε αντίστοιχο στην Αθήνα Χαχα

    Όσο για την Ρόδο, πραγματικά πανέμορφο νησί!


    Sent from my iPad using Tapatalk
    Difficult roads lead to beautiful places

  13. #163
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,853

    Default

    To κατάλαβα από τη θέα
    Όντως πολύ ωραίο γυμναστήριο.
    Καλές προπονήσεις και καλά να περάσεις!!

  14. #164
    Junior Bodybuilder EiriniT's Avatar
    Join Date
    01-04-16
    Posts
    239

    Default

    Καλημέρα σε όλους! Οι διακοπές συνεχίζονται κανονικά για μερικές μέρες ακόμα. Παρασκευή με Δευτέρα το γυμναστήριο ήταν κλειστό ετσι είχα ένα κενό καποιων ημερών.. ιδιαίτερα ενεργητική δεν ήμουν αυτές τις μέρες αλλά από Χθές ξεκίνησα πάλι προπονήσεις.

    Έχουμε και λέμε:
    ΤΡΊΤΗ- ΠΟΔΙΑ Α

    Squat 1*(15/12/10/8)*(5/10/15/25)
    Leg press 1(15/12/10)*(60/70/70)
    Leg extensions 1-1 πόδι 1*(12/10/10)*(12.5/15/17.5)
    Μηχάνημα απαγωγων 3*20*30
    Μηχάνημα απαγωγων σκυμμενη μπροστά (παραλλαγή που μίλησε η Έλενα29 σε κάποιο ποστ. Την δοκιμασα πρώτη φορά και έπιασε φουλ το πάνω μέρος του γλουτού. Θα την δοκιμασω κάποιες φορές ακόμα και ίσως την βάλω στο πρόγραμμα μου) 3*15*30
    Γαμπες όρθια 1-1 πόδι 3*20

    ΤΕΤΆΡΤΗ- ΠΛΑΤΗ/ΔΙΚΕΦΑΛΟΥΣ/ΠΗΧΕΙΣ

    Εμπροσθολαιμιες έλξεις 3*12*20
    Κωπηλατική με 12κιλη μπάρα 3*12
    Κωπηλατική με 7.5κιλους αλτήρες 3*10
    Κάμψεις αυτοσυγκέντρωσης 3*10 με 5κιλο αλτήρα
    Κάμψεις σφυριά με σκοινί στην τροχαλία 3*10*10
    Εκτάσεις και κάμψεις πήχεων 3*15 με 5κιλο αλτήρα

    Αερόβιο 15 λεπτά διάδρομο + 20 λεπτά ποδήλατο

    Από διατροφή είμαι πολύ ευχαριστημένη γιατί δεν έχω ξεφύγει καθόλου. Γίνεται μία αναδιοργάνωση βέβαια των γευμάτων μου αναλόγως το πρόγραμμα αλλά δεν έχω φάει κάτι, αν και ήμουν πολλές φορές στο Τσακ να ορμηξω στο τραπέζι. Ξέρω πως αν το κανω όμως δε θα έχω όρια, γι αυτό δεν μπαίνω καν στον κόπο να πω "ένα κομματάκι από αυτό" γιατί θα γίνει άλλο ενα, κι άλλο ένα και μετά δεν θα συμμαζευομαι χαχαχα

    Μενουν άλλες 2 προπονήσεις στο νησί και μετά πίσω στην Αθήνα!





    Στάλθηκε από το Nexus 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Difficult roads lead to beautiful places

  15. #165
    Junior Bodybuilder EiriniT's Avatar
    Join Date
    01-04-16
    Posts
    239

    Default Οι Ιστορίες Μιας Αρχάριας

    Διακοπές και επίσημα τέλος πλέον! Αυτές τις 2 βδομάδες και κατι προσπάθησα να απολαύσω τις διακοπές μου χωρίς όμως να χαλάσω όλη την προσπάθεια μου... Το ότι έκανα κάποιες προπονήσεις και πως πρόσεχα τι έτρωγα μου έδινε περιθώριο να χαλαρώσω ακόμα περισσοτερο γιατί δεν είχα τύψεις κτλ μετά. Πέρσι που είπα να μην προσέχω το τι τρώω και πήρα ένα διάλειμμα απο κάθε είδους άσκηση, δε μου βγήκε σε καλό έτσι δεν ήθελα να το ξανακάνω.
    Γυρνάω γεμάτη όρεξη, ενέργεια, με καθαρό μυαλό και ιδιαίτερα ικανοποιημένη που κράτησα διατροφή και άσκηση όπως έπρεπε! Το μονο διαφορετικό στην διατροφή ήταν πως έβγαζα τον υδατάνθρακα απο το βράδυ και έβαζα κανένα έξτρα φρουτάκι μεςα στη μέρα και ένα γιαούρτι πριν τον ύπνο γιατί άργησα να κοιμηθώ και με έπιανε πείνα :Ρ

    Εκτός απο τις προπονήσεις που έγραψα έγινε άλλη μια ποδιών, αλλα λόγω λάθος προγραμματισμού δεν πρόλαβα να κάνω την τελευταία στήθους-τρικεφαλων και ώμους.

    Αυριο ξεκινάω πάλι γυμναστήριο στην Αθήνα με την προπονηςη που έχασα, αντί ποδιών που είχα σκοπό κανονικά.


    Sent from my iPad using Tapatalk
    Last edited by EiriniT; 22-08-16 at 19:10.
    Difficult roads lead to beautiful places

  16. #166
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,853

    Default

    Καλωσόρισες και πάλι πίσω Ειρήνη!
    Μπράβο που κατάφερες να μη ξεφύγεις, συνήθως γίνεται το αντίθετο.. στις διακοπές οι περισσότεροι αφήνονται τελείως και τους παίρνει η κάτω βόλτα. Και μετά η επαναφορά είναι δύσκολη. Φυσικά και θα απολαύσουμε λίγο φαγητό, θα φάμε και κάτι διαφορετικό, αλλά πάντα με μέτρο και όχι ξεφεύγοντας τελείως.

    Καλή επάνοδο στα βάρη!

  17. #167
    Junior Bodybuilder EiriniT's Avatar
    Join Date
    01-04-16
    Posts
    239

    Default

    Quote Originally Posted by Kardoula View Post
    Καλωσόρισες και πάλι πίσω Ειρήνη!
    Μπράβο που κατάφερες να μη ξεφύγεις, συνήθως γίνεται το αντίθετο.. στις διακοπές οι περισσότεροι αφήνονται τελείως και τους παίρνει η κάτω βόλτα. Και μετά η επαναφορά είναι δύσκολη. Φυσικά και θα απολαύσουμε λίγο φαγητό, θα φάμε και κάτι διαφορετικό, αλλά πάντα με μέτρο και όχι ξεφεύγοντας τελείως.

    Καλή επάνοδο στα βάρη!
    Ευχαριστώ πολύ Ειρήνη μου! Ακριβώς αυτό προσπάθησα και χαίρομαι πολύ που το κατάφερα! Συνήθως μετά τις διακοπές ήμουν σε φάση "καλύτερα να μην είχα πάει¨γιατί ξέφευγα εντελώς.. Τώρα είμαι ακριβώς στην αντίθετη φάση και νιώθω τόόόσο καλά!
    Και εσύ καλή συνέχεια στην προσπάθειά σου..σε βλέπω στο ινστα! Ασταμάτητη!

  18. #168
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,853

    Default

    Σ'ευχαριστώ πολύ.
    Πάνω απ όλα κάνουμε κάτι που μας αρέσει. Θέτουμε στόχους και παλεύουμε με τις δικές μας δυνάμεις να τους κατακτήσουμε, να ξεπεράσουμε τα όριά μας και να ανακαλύψουμε το πόσο δύναμη έχουμε μέσα μας.

    Καλή συνέχεια!

  19. #169
    Junior Bodybuilder EiriniT's Avatar
    Join Date
    01-04-16
    Posts
    239

    Default

    Οι προπονήσεις πίσω στην Αθηνα ξεκίνησαν και πάλι!

    Χθες πήγα νωρίς νωρίς γυμναστήριο για να ανακαλύψω πως δεν τους έφταναν οι 2,5 βδομάδες που έκλεισαν αλλα πλέον ανοίγουν 12 το μεσημέρι. Έτσι η προπονηςη ποδιών έγινε το απόγευμα.

    Squat 1*(15/12/10/10)*(10/13/18/20)
    Leg press 1*(15/12/10)*(80/80/90) εδώ ένιωσα για πρώτη φορά πολυ πίεση σε γόνατα και μέση ενώ ήταν κιλά που έχω ξανακάνει. Συνέχισα αφού δεν πονούσα αλλα με προσοχή.
    Leg extensions 1-1 πόδι 1*12*(20/25/30)
    Μηχάνημα απαγωγών 1*(15/12/10)*(20/25/30) σούπερ σετ με μηχάνημα απαγωγών σκηφτή για γλουτο 3*15*(20/25/20)
    Kick backs στην τροχαλία 3*15*6.25
    Γάμπες όρθια 1-1 πόδι 3*20

    Σήμερα αφού ανοίγει αργά το γυμναστήριο και εγώ ειμαι πρωινός τύπος πήγα για τρέξιμο σε γήπεδο. Εξάλλου η αντοχή ειναι ένα θέμα για μένα και θέλω να την αυξήσω. Ακόμα και μετά απο μετριας ενταςης τρέξιμο, για γρήγορο ούτε συζήτηση, υποφέρω μετά απο μερικά λεπτά. Έτσι θέλω σιγά σιγά να φτιάξω αυτο το κομμάτι γιατί με περιορίζει και στο αερόβιο αφού οι εντάσεις που έκανα βγαίνουν πλέον χωρίς μεγάλο ζόρι. Έτσι έκανα 25 λεπτά όσο γρήγορα μπορούσα (και μερικά διαλείμματα) και ήταν μαρτύριο! Ίσα ίσα που ανεπνεα και η καρδιά μου κόντεψε να σπάσει. Αν έβλεπα κάποιον άλλον στην κατάσταση μου θα πίστευα πως δεν εχει πλησιάσει καν σε γυμναστήριο Χαχαχα Αρα βρήκα πλέον και άλλο ένα κομμάτι που χρειάζεται βελτίωση.

    Το απόγευμα πήγα για προπονηςη στήθους,τρικεφαλων και ωμων.

    Πιέσεις σε επικλινή 3*12 με 6κιλους αλτήρες
    Ανοίγματα σε ίσιο 3*12 με 6κιλους αλτήρες
    Pull over 3*10 με 8κιλο αλτήρα
    Πιέσεις τρικεφαλων στην τροχαλία 3*12*16.25
    Γαλλικές με αλτήρες 3*10 με 4κιλους αλτήρες
    Πιέσεις ωμων καθιστή 3*10 με 6κιλους αλτήρες
    Εκτάσεις ωμων 3*12 με 5κιλους αλτήρες
    Στην τελευταία επανάληψη άφησα κάπως περίεργα τον αλτήρα με το δεξί χέρι και άκουσα έναν Κρακ στον ωμο. Δεν ένιωσα ούτε πόνο ούτε κατι αλλα στις προτάσεις ωμων που πήγα να κάνω μετά Ακουγόταν ένα περίεργο Κρακ και αποφάσισα να μην συνεχίσω και το επιβαρύνω. Ρώτησα τον γυμναστή και μου είπε να δω πως το νιώθω εγώ για να συνεχίσω η όχι, πως ειναι απλα ένα τράβηγμα και να βάλω πάγο όταν παω σπίτι. Αυτο και έκανα, δεν με πονάει αλλα θα το προσέξω λιγάκι γιατί το τελευταίο που θα ήθελα ειναι ένας τραυματισμός που θα με πήγαινε πίσω στις προπονήσεις μου. Ελπίζω να μην ειναι κατι!

    Αυριο ξεκούραση και απο Παρασκευή πάλι! :)


    Sent from my iPad using Tapatalk
    Difficult roads lead to beautiful places

  20. #170
    Junior Bodybuilder EiriniT's Avatar
    Join Date
    01-04-16
    Posts
    239

    Default

    Σημερα το μενού είχε πόδια Β.

    Ο ώμος μου νομίζω δεν είναι εντελώς καλά. Δεν ποναω αλλά το νιώθω κάποιες στιγμές σαν ένα πολύ έντονο πιάσιμο από το πάνω μέρος μέχρι πισω την πλάτη. Δεν με ενόχλησε στην προπόνηση σήμερα παρά μόνο όταν αυξησα τα κιλά στις άρσεις θανάτου. Μετά από λίγες διατασεις, κατέβασα πάλι κιλά και δεν με ξαναενοχλησε. Απέφυγα όμως ασκήσεις όπως plie squat κτλ που έχω κανονικά στο πρόγραμμα μου για να μην σηκωσω όσο γίνεται βάρη.

    Έχουμε και λέμε:
    Stiff legged Deadlift 3*15*25/1*12*30 (ανεβασα κιλά στο 2ο σετ αλλά δεν αντεξα λόγω του ώμου και ξανά κατέβασα και έκανα παραπάνω επαναλήψεις)
    Leg curl 1-1 πόδι 3*20*10
    Leg press high foot placement wide stance 1*(15/15/12)*(80/80/90)
    Μηχάνημα προσαγωγών αντί για plie squat 2*15*30/1*max*15
    Μηχάνημα απαγωγων σκυφτή για γλουτούς (με πιάνει παρά πολύ σαν άσκηση-ισως επειδή είναι καινούργια- και την έχω καθιερώσει στις 3 τελευταίες προπονήσεις ποδιών) 2*20*25 αργή εκτέλεση/1*max*15/1*max*10 γρήγορη εκτέλεση
    Side leg press 2*20*30/2*15*40
    Γαμπες στο leg press 3*20*90

    Σκέφτομαι αύριο να αναβάλω την προπόνηση πλάτης λόγω του ώμου μου. Καταλαβαίνω πως δεν είναι κατι σοβαρό αλλά φοβάμαι πως ειδικά στις ασκήσεις πλατης, εφόσον με επιασε και σήμερα όταν ανεβασα κιλά στα deadlifts, θα επιβαρυνθεί. Δε θέλω να ρισκαρω να χάσω περισσότερες προπονήσεις, για να μην χάσω την αυριανή. Θα κάνω κανονικά το αερόβιο μου και από Δευτέρα ελπίζω να είναι κομπλε και να ξεκινήσω κανονικά. Αν έχετε κάποια συμβουλή για το τι θα μπορούσα να κάνω (κάποιες διατασεις ίσως; ) θα το εκτιμούσα! :) :)




    Στάλθηκε από το Nexus 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Difficult roads lead to beautiful places

  21. #171
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,853

    Default

    H άρθρωση του ώμου μιας και συμμετέχει σε όλες σχεδόν τις ασκήσεις είναι πιο εύκολο να τραυματιστεί. Σε όλους συμβαίνει αυτο κι εγώ είχα για αρκετό διάστημα ενόχληση. Αυτό που με βοήθησε ήταν να βγάλω οποιαδήποτε πίεση έκανα με μπάρα, να χρησιμοποιώ μόνο αλτήρες. Επίσης πολύ πολύ καλή προθέρμανση με ειδικές ασκησούλες όπως σε αυτό το βίντεο!
    Σε πονάει και σε κινήσεις εκτός γυμναστηρίου; Σου δίνει σουβλιές;


  22. #172
    Junior Bodybuilder EiriniT's Avatar
    Join Date
    01-04-16
    Posts
    239

    Default

    Quote Originally Posted by Kardoula View Post
    H άρθρωση του ώμου μιας και συμμετέχει σε όλες σχεδόν τις ασκήσεις είναι πιο εύκολο να τραυματιστεί. Σε όλους συμβαίνει αυτο κι εγώ είχα για αρκετό διάστημα ενόχληση. Αυτό που με βοήθησε ήταν να βγάλω οποιαδήποτε πίεση έκανα με μπάρα, να χρησιμοποιώ μόνο αλτήρες. Επίσης πολύ πολύ καλή προθέρμανση με ειδικές ασκησούλες όπως σε αυτό το βίντεο!
    Σε πονάει και σε κινήσεις εκτός γυμναστηρίου; Σου δίνει σουβλιές;

    Δεν έχω πολλές ασκήσεις με μπάρα αλλά θα δοκιμασω και τους αλτήρες που λες!
    Όχι δεν με πονάει αλλά αν σηκωσω πχ καμία σακούλα ή κάνω κάποια έντονη κινηση νιώθω μία ενόχληση σαν ελαφρύ κάψιμο και κάνει όλο κρακ κρακ. Δε ξέρω πως να το περιγράψω ακριβως! Ίσως να καταλαβαίνεις ομως τι εννοώ αν το χεις περάσει και εσύ :Ρ


    Στάλθηκε από το Nexus 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Difficult roads lead to beautiful places

  23. #173
    Junior Bodybuilder EiriniT's Avatar
    Join Date
    01-04-16
    Posts
    239

    Default

    Καλημέρα σε όλους!

    Ο ώμος μου είναι μία χαρά σήμερα, δεν τον ενιωσα καθόλου περίεργα στην σημερινή προπόνηση. Έχει παραμείνει ένα μικρό πιάσιμο αλλά πιστεύω δε θα με ενοχλήσει άλλο. Θα φροντιζω από εδώ και πέρα να κανω πολύ καλή προθέρμανση. Αύριο θα κάνω την προπόνηση που έχασα αλλά προσεκτικά.

    Το σκ όπως είχα πει δεν έκανα καθόλου προπόνηση γιατί φοβόμουν αλλά έκανα αερόβια έξω. Πήγε αρκετά καλύτερα από την πρώτη φορά που έτρεξα όσον αφορά την αντοχή. Όσο το επιτρέπει ο καιρός θα συνεχίσω το χαλαρό τρέξιμο έξω.

    Στη σημερινή προπόνηση τώρα. Κλασικά ξεκιναω τη βδομάδα με πόδια!

    Ζέσταμα
    Squat 1*(15/12/10/10)*(10/15/20/23) πλέον κατάλαβα πως πρέπει να αυξησω τα κιλά, τα οποία είχα μειώσει για να εστιασω στην τεχνική. Το πιάσιμο και το ζορισμα δεν ήταν το ίδιο σήμερα και οι επαναλήψεις βγήκαν σχεδόν χαλαρά εκτός από τις τελευταίες που και πάλι το είχα. Χωρίς βιασυνες όμως αυτή τη φορά, μόνο τόσο όσο μου επιτρέπει ώστε να μην χάνω από τεχνική.
    Leg press 1*(15/12/12)*(80/90/90)
    Leg extensions 1-1 πόδι 2*15*15/1*m ax*10
    Απαγωγους στην τροχαλία 3*12*6.25 ss kickbacks στην τροχαλία 3*12*6.25
    Γαμπες όρθια 1-1 πόδι 3*20

    Αύριο έχει πλατη-δικεφαλους-πηχεις το πρωί και τρεξιματακι το βραδυ!





    Στάλθηκε από το Nexus 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Difficult roads lead to beautiful places

  24. #174
    Junior Bodybuilder EiriniT's Avatar
    Join Date
    01-04-16
    Posts
    239

    Default

    Προπόνηση Τρίτης

    Εμπροσθολαιμιες έλξεις 3*12*25
    Κωπηλατική με 10κιλη μπάρα 3*12
    Κωπηλατική με 8κιλους αλτήρες 3*10
    Κάμψεις αυτοσυγκέντρωσης 3*10 με 6κιλους αλτήρες
    Κάμψεις δικεφαλων 3*10 με 5κιλους αλτήρες
    Κάμψεις και εκτάσεις πήχεων 3*15 με 5κιλους αλτήρες

    Κοιλιακούς

    Τετάρτη Αερόβιο έξω, χαλαρό τρέξιμο 30'

    Σημερινή προπόνηση

    Stiff legged deadlift 4*10*30
    Leg curl 2*15*10 1-1 πόδι/ 2*12*25 και τα 2 πόδια
    Leg press με έμφαση μηριαία και γλουτούς 2*20*40 1-1 πόδι/ 1*(15/12/10)*(80/80/90) και τα 2 πόδια
    Plie squat 3*15 με 20κιλο αλτήρα
    Hip thrusts στο Smith 3*20*30 με κράτημα στο τέλος
    Side leg press 1*(20/15/15)*(30/40/50)

    Στα πόδια δοκιμασα να κάνω κάπως διαφορετικά τα σετ, όπως μου πρότεινε ο γυμναστής. Δε ξέρω αν στέκει να "κουραζω" τους μυς που θέλω να δουλεψω πριν μπω στα κανονικά σετ. Έκαιγε σαν τρελό μετά το κάθε σετ (με την καλή έννοια). Θα ήθελα όμως τη γνώμη σας πάνω σε αυτό γιατί δε ξέρω κατά πόσο βοηθάει κάτι τέτοιο ή αν είναι καλό να γίνεται μακροπρόθεσμα. Ευχαριστώ :)

    Edit: Να προσθέσω πως αυτό μου το πρότεινε γιατί του ζήτησα να δει την τεχνική μου στο leg curl γιατί πολλες φορές δε νιώθω τα μηριαια να δουλεύουν αλλά νιώθω γαμπες ή ακόμα και τετρακεφαλα. Δεν είδε να κάνω κάτι λάθος και μου το πρότεινε ωστε με τα αρχικά σετ να νιώθω που πρέπει να με πιάνει και να δίνω έμφαση εκεί στα κανονικά σετ με τα 2 πόδια.
    Last edited by EiriniT; 01-09-16 at 16:35.
    Difficult roads lead to beautiful places

  25. #175
    Junior Bodybuilder EiriniT's Avatar
    Join Date
    01-04-16
    Posts
    239

    Default

    Η προπονηςη σήμερα είχε στήθος, τρικεφαλα, ώμους και κοιλιακούς. Η προγραμματισμένη αερόβια έμεινε πίσω όμως γιατί άργησα να παω γυμναστήριο και δεν είχα χρόνο. Αυριο όμως πρωί πρωί θα τρέξω έξω οπωσδήποτε :)

    Έχουμε και λεμε:
    Πιέσεις στήθους σε επικλινή 3*15 με 6κιλους αλτήρες
    Ανοίγματα στήθους σε ίσιο 3*15 με 5κιλους αλτήρες
    Fly 3*12*25
    Εκτάσεις τρικεφαλων στην τροχαλία με σκοινί 3*10*16.25
    Γαλλικές με αλτήρες 3*12 με 4κιλους αλτήρες (εδω δεν έχω καταφέρει να ανεβάσω κιλά, όχι λόγω αδυναμίας αλλα μετά τις ασκήσεις στήθους τρέμω τοςο πολυ που κόντευουν κάθε φορά να μου πέσουν στο κεφάλι οι αλτήρες. Μάλλον πρέπει να βρω μια άλλη άσκηση. Θα ψάχτω λιγάκι μεςα στο ΣΚ)
    Πιέσεις ωμων 3*12 με 6κιλους αλτήρες
    Εκτάσεις ωμων 3*10 με 5κιλους αλτήρες
    Προτάσεις ωμων 3*10 με 5κιλους αλτήρες

    Οι προπονήσεις τωρα που έπεσε και η ζέστη σχετικα βγαίνουν πολυ καλύτερες και τα κιλά αρχίζουν και ανεβαίνουν προπονηςη με προπονηςη! Τα κιλά που σήκωνα μεςα στο καλοκαίρι βγαίνουν ξαφνικά πολυ χαλαρά... Απο βδομάδα θα οργανώσω ξανά το πλάνο προπόνησης, διατροφής και ήδη έχω θέσει τους στόχους μου μιας και τελείωσε το καλοκαίρι και οι ρυθμοί επανήλθαν!

    Καλό ΣΚ και καλές προπονήσεις σε όλους :)



    Sent from my iPad using Tapatalk
    Difficult roads lead to beautiful places

  26. #176
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,853

    Default

    Ειρήνη μην αγχώνεσαι αν δεν ανεβάζεις κιλά στις γαλλικές. Είναι από τις ασκήσεις που πιο πολύ ρόλο παίζει η τεχνική. Αν ανεβάσεις αυτομάτως θα χαλάσεις τη φόρμα.
    Μπορείς να κάνεις απλώς ένα update στο ασκησιολόγιο ή και στον διαχωρισμό της προπόνησης γενικότερα μιας και μπήκε καινούργιος μήνας (και νέα "σεζόν").

  27. #177
    Junior Bodybuilder EiriniT's Avatar
    Join Date
    01-04-16
    Posts
    239

    Default

    Η σημερινή προπόνηση ποδιών μόλις τελείωσε!

    Το ΣΚ διάβασα λίγο και αποφάσισα να μην αλλάξω πολύ το πρόγραμμα μου ή το διαχωρισμό, παρά μόνο να αυξησω την ένταση και κάποιες μικροαλλαγές σε ασκήσεις ή στον τρόπο εκτέλεσης.

    Διατροφικά παραμένω στα ίδια. Εφόσον σύμφωνα με τον καθρέφτη η ανασύσταση συνεχίζεται δε νομίζω πως χρειάζεται αλλαγη. Κάθε μέρα έχω σταθερά 1850-1900 θερμίδες αλλά αποφάσισα πως μου έλειπε η ποικιλία, όχι λόγω γευσης γιατί μου αρέσει οπως ετοιμαζω το φαγητο μου, αλλα δεν πιστεύω πως είναι καλό να τρώω όλο τα ίδια και τα ιδια.
    Έτσι πλέον από τα 14 κυρία γεύματα της βδομάδας στοχευω να έχω 2 με λιπαρό ψάρι, 1 με λευκό ψάρι, 2 όσπρια και όλα τα υπόλοιπα κλασικά κοτοπουλακι!

    Στα προπονητικό τώρα, δε ξέρω πως γίνεται αυτό που ξαφνικά απέκτησα περισσότερη δύναμη, πάντως η αύξηση των κιλών με κάνει πολύ χαρούμενη γιατί πλέον βγαίνουν πολύ πιο δυναμικές οι προπονήσεις μου!! Μπορεί η αλλαγή στους αριθμούς να μη το δείχνει, αλλά η διαφορά στην ευκολία που σηκώνω αυτα τα παραπάνω κιλά είναι αρκετά μεγάλη για να φεύγω ενθουσιασμένη(και καταπιασμένη) από το γυμναστήριο!

    Σημερινή προπόνηση:
    Squat 1*(15/12/12/8)*(15/25/28/30)
    Leg press 1*(15/15/12)*(90/90/100) (ΠΟΣΟ ΧΑΡΗΚΑ ΜΕ ΤΟ 100!! )
    Leg extensions 1-1 πόδι 3*15*20
    Απαγωγους στην τροχαλία 3*15*6.25 σουπερ σετ με Kickbacks στην τροχαλία 3*15*6.25
    Γαμπες στο leg press 3*20*90

    Αυτά για σήμερα! Αυριο έχει απογευματινή προπόνηση πλάτης και δικεφαλων

    Στάλθηκε από το Nexus 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Difficult roads lead to beautiful places

  28. #178
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,853

    Default

    Aπό τη στιγμή που αυτό που κάνεις δουλεύει και ο καθρέφτης σε επιβεβαιώνει, συνέχισέ το!
    Στα πόδια γιατί δεν βάζεις και κάποια άσκηση για γλουτό; Πολύ φτωχό το βλέπω το ασκησιολόγιο. Εκτός αν τις βάζεις σε δεύτερη μέρα.

  29. #179
    Junior Bodybuilder EiriniT's Avatar
    Join Date
    01-04-16
    Posts
    239

    Default

    Quote Originally Posted by Kardoula View Post
    Aπό τη στιγμή που αυτό που κάνεις δουλεύει και ο καθρέφτης σε επιβεβαιώνει, συνέχισέ το!
    Στα πόδια γιατί δεν βάζεις και κάποια άσκηση για γλουτό; Πολύ φτωχό το βλέπω το ασκησιολόγιο. Εκτός αν τις βάζεις σε δεύτερη μέρα.
    Έχω και δεύτερη μέρα ποδιών με έμφαση μηριαια και γλουτο, όπου κάνω εκεί άλλες 3 ασκήσεις! Προτείνεις να βάλω και άλλες; Σκεφτόμουν να βάλω κάπου προβολές αλλα δεν ηξερα σε ποια προπονηςη ταίριαζαν καλυτερα! Λες να της βάλω εδω μετά τα leg extensions;
    Difficult roads lead to beautiful places

  30. #180
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,853

    Default

    Γράψε τι κάνεις και τις δυο μερες στα ποδια σου (οκ την μια μερα την εχεις γραψει στο προηγουμενο ποστ) και θα σου πω πως θα το διαμορφωνα εγώ. Από κει και πέρα εσύ δοκίμασε, πειραματίσου και κρίνε.
    Ναι μπορουσες να το εμπλουτισεις περισσότερο, δεν το συζητώ. Αλλά γράψε να δω συνολικά τι κάνεις και θα σου γράψω ασκήσεις να πάρεις ιδέες οκ;


 
Page 6 of 7 FirstFirst ... 234567 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Απορίες Μιας Αρχάριας
    By asterakii in forum Διατροφή & Συμπληρώματα Για Γυναίκες
    Replies: 12
    Last Post: 25-07-16, 17:09
  2. Καλώς Σας Βρήκα - Οι Απορίες Μιας Αρχάριας!
    By EiriniT in forum Βάρη & Αερόβια Άσκηση Για Γυναίκες
    Replies: 15
    Last Post: 07-04-16, 18:13
  3. Replies: 3
    Last Post: 08-09-11, 08:34
  4. Πρόγραμμα μίας ώρας
    By vrellos in forum Γενικά Θέματα Bodybuilding & Fitness
    Replies: 0
    Last Post: 17-07-06, 14:51

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •