Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Page 7 of 7 FirstFirst ... 34567
Results 181 to 204 of 204
  1. #181
    Junior Bodybuilder EiriniT's Avatar
    Join Date
    01-04-16
    Posts
    239

    Default Οι Ιστορίες Μιας Αρχάριας

    Quote Originally Posted by Kardoula View Post
    Γράψε τι κάνεις και τις δυο μερες στα ποδια σου (οκ την μια μερα την εχεις γραψει στο προηγουμενο ποστ) και θα σου πω πως θα το διαμορφωνα εγώ. Από κει και πέρα εσύ δοκίμασε, πειραματίσου και κρίνε.
    Ναι μπορουσες να το εμπλουτισεις περισσότερο, δεν το συζητώ. Αλλά γράψε να δω συνολικά τι κάνεις και θα σου γράψω ασκήσεις να πάρεις ιδέες οκ;
    Κάθε βοήθεια καλοδεχούμενη!!

    Λοιπόν τη 1η μέρα έχω
    Squat
    Leg press
    Leg extensions 1-1 πόδι
    Απαγωγους στην τροχαλία ss με kickbacks
    Γάμπες στο leg press

    Και τη 2η μέρα έχω
    Stiff legged deadlift
    Leg press high foot placement
    Leg curl 1-1 πόδι
    Plie squat με αλτήρα
    Hip thrusters
    Pull through σε τροχαλία
    Side leg press

    Σ ευχαριστω πολυ για τη βοήθεια!
    Last edited by EiriniT; 05-09-16 at 17:43.
    Difficult roads lead to beautiful places

  2. #182
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,853

    Default

    Λοιπόν συνονόματη, θα σου πω πως θα διαμόρφωνα τις προπονήσεις ποδιών σύμφωνα με το στόχο σου.
    Αντι για το κλασικό μπρος/πίσω πόδια , επειδή θες να χτίσεις τα πόδια, εγώ θα βαζα μια προπονηση με βασικές ασκήσεις, να ανεβεις σε δύναμη και μια προπόνηση όπου θα δουλεύεις πιο "απομονωτικές" ασκήσεις. Στη μεν πρώτη θα παίζεις σχετικά βαριά κιλά και εύρος επαναλήψεων από 8-12 στη μεν δεύτερη θα παίζεις μεγαλύτερες (12-20).

    Προπόνηση Α΄

    Σκουώτ ελεύθερο

    Άρσεις θανάτου ρουμάνικες (για μηριαία)

    Περπατητές προβολές με μπαρούλα μπροστά (όπως οταν θα κανες front squat)

    Πρέσσα ποδιών με ουδέτερο άνοιγμα (ενα κλικ πιο κλειστά από τους ώμους)

    Γέφυρα γλουτών

    Για κάθε άσκηση 3-4 σετ από 8-12 επαναλήψεις.


    Προπόνηση Β'

    Split squat στο σμιθ

    Σουμο σκουώτ με αλτήρα

    Κάμψεις μηριαίων στο μηχάνημα super set με εκτάσεις 4φάλων στο μηχάνημα

    Διαγώνιες προβολές με μπαρούλα (αν δεν τις ξέρεις θα σου βάλω βίντεο)

    Kick backs στην τροχαλία για γλουτό ( ή σε μηχάνημα)

    Μηχάνημα απαγωγών

    Γάμπες

    Εδω ανεβάζεις επαναλήψεις, μπορεις να κανεις απο 12-20 σε κάθε σετ (3-4 για κάθε άσκηση).

    Αυτά στα λεω ενδεικτικά, ώστε να πάρεις ιδέες και να τα προσαρμόσεις πάνω σου.
    Δεν μου αρέσει να δίνω copy paste ασκησιολόγιο γιατί θέλω το άτομο που βοηθάω στο φόρουμ να το βάζω να δουλέψει το μυαλό του, να συγκεντρωθεί, να δει τι δουλευει πανω του. Δηλ σου δίνω το ερέθισμα, εσύ κάνε τα υπόλοιπα ;-)

    Eλπίζω να βοήθησα!

  3. #183
    Junior Bodybuilder EiriniT's Avatar
    Join Date
    01-04-16
    Posts
    239

    Default

    Quote Originally Posted by Kardoula View Post
    Λοιπόν συνονόματη, θα σου πω πως θα διαμόρφωνα τις προπονήσεις ποδιών σύμφωνα με το στόχο σου.
    Αντι για το κλασικό μπρος/πίσω πόδια , επειδή θες να χτίσεις τα πόδια, εγώ θα βαζα μια προπονηση με βασικές ασκήσεις, να ανεβεις σε δύναμη και μια προπόνηση όπου θα δουλεύεις πιο "απομονωτικές" ασκήσεις. Στη μεν πρώτη θα παίζεις σχετικά βαριά κιλά και εύρος επαναλήψεων από 8-12 στη μεν δεύτερη θα παίζεις μεγαλύτερες (12-20).

    Προπόνηση Α΄

    Σκουώτ ελεύθερο

    Άρσεις θανάτου ρουμάνικες (για μηριαία)

    Περπατητές προβολές με μπαρούλα μπροστά (όπως οταν θα κανες front squat)

    Πρέσσα ποδιών με ουδέτερο άνοιγμα (ενα κλικ πιο κλειστά από τους ώμους)

    Γέφυρα γλουτών

    Για κάθε άσκηση 3-4 σετ από 8-12 επαναλήψεις.


    Προπόνηση Β'

    Split squat στο σμιθ

    Σουμο σκουώτ με αλτήρα

    Κάμψεις μηριαίων στο μηχάνημα super set με εκτάσεις 4φάλων στο μηχάνημα

    Διαγώνιες προβολές με μπαρούλα (αν δεν τις ξέρεις θα σου βάλω βίντεο)

    Kick backs στην τροχαλία για γλουτό ( ή σε μηχάνημα)

    Μηχάνημα απαγωγών

    Γάμπες

    Εδω ανεβάζεις επαναλήψεις, μπορεις να κανεις απο 12-20 σε κάθε σετ (3-4 για κάθε άσκηση).

    Αυτά στα λεω ενδεικτικά, ώστε να πάρεις ιδέες και να τα προσαρμόσεις πάνω σου.
    Δεν μου αρέσει να δίνω copy paste ασκησιολόγιο γιατί θέλω το άτομο που βοηθάω στο φόρουμ να το βάζω να δουλέψει το μυαλό του, να συγκεντρωθεί, να δει τι δουλευει πανω του. Δηλ σου δίνω το ερέθισμα, εσύ κάνε τα υπόλοιπα ;-)

    Eλπίζω να βοήθησα!
    Αν βοηθησες λέει;; Σ ευχαριστω παρα πολυ!!!!!

    Ειναι αρκετά διαφορετικό απ ότι έχω κανει και πολλές απο τις ασκήσεις δεν τις έχω δοκιμάσει καν. Θα αφιερώσω καποιες προπονηςεις στο να τις δοκιμάσω, να δω την τεχνική κτλ. Θέλω να το επεξεργαστώ λιγάκι κιόλας γιατί ασκήσεις όπως το split squat στο παρελθόν με είχε δυσκολέψει γιατί έχω ανύπαρκτη ισορροπία :Ρ

    Σίγουρα μου έδωσες μια πολυ καλή βάση για να δουλέψω και να πειραματιστώ! Θα μοιράζομαι εδω την πρόοδο και το πως πηγαίνει!

    Δε ξέρω πως να σ ευχαριστήσω!







    Sent from my iPad using Tapatalk
    Difficult roads lead to beautiful places

  4. #184
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,853

    Default

    Στο split squat θα κάνεις το εξής -
    Θα το κάνεις στον πάγκο που κανουν τις πιέσεις στήθους. Με το ένα χέρι θα κρατάς ελαφρά τον ορθοστάτη ωστε να μη χανεις την ισορροπια σου και με το αλλο θα κρατας τον αλτήρα. Εγω ετσι το κανω και πιστεψε με εχω καλυτερη συγκεντρωση στο να εχω ευρος κινησης κ να κατεβαινω οσο πιο χαμηλα γινεται κ να νιωθω το γλουτο να καιει!!
    Εχω και αντιστοιχο βιντεο στην ενοτητα με τα βιντεο ασκησεων.

    Πειραματισου και ειμαι σιγουρη πως θα κανεις το καλυτερο!

    Να σαι καλα.

  5. #185
    Junior Bodybuilder EiriniT's Avatar
    Join Date
    01-04-16
    Posts
    239

    Default

    Μετά απο 2 μέρες αποχής απο το γυμναστήριο λόγω αααααπειρων υποχρεώσεων και μηδενικής όρεξης (1η φορά πήγα γυμναστήριο και έφυγα στο ζέσταμα γιατί ήμουν χάλια, δεν ήθελα να κάνω προπονηςη απλα για να κάνω όμως και αφού με έπαιρναν οι μέρες, την παρέλειψα). Η διάθεση όμως επανήλθε και με το παραπάνω και η προπονηςη βγήκε ΤΡΟΜΕΡΗ!

    Έχουμε και λεμε!

    Προπονηςη Τρίτης ΠΛΑΤΗ-ΔΙΚΕΦΑΛΟΥΣ-ΠΗΧΕΙΣ

    Εμπροσθολαιμιες ελξεις 3*10*25
    Κωπηλατική με 16κιλη μπάρα 3*15
    Κωπηλατικη με 8κιλους αλτήρες 3*10
    Κάμψεις αυτοσυγκέντρωσης 3*12 με 6κιλους αλτήρες
    Κάμψεις σφυρια με σχοινί στην τροχαλία 3*10*13.75
    Κάμψεις καο εκτάσεις πήχεων 3*20 με 5κιλους αλτήρες

    Κοιλιακούς

    Σημερινή προπονηςη ΠΟΔΙΑ Β (απο βδομάδα θα πειραματιστώ με νέο ασκησιολογιο βασισμένο στις προτάσεις της Ειρήνης!)

    Romanian deadlifts 4*12*30
    Leg curl 3*15*25
    Leg press wide and high foot placement 1*(15/12/12)*(80/90/100)
    Plie squat 3*15 με 24κιλο αλτήρα
    Hip thrusters 1*20*(25/35/45) με κράτημα καμία 20ρια δευτερόλεπτα στο τέλος που με πέθανε!
    Side leg press 1*(20/15/20)*(30/40/30) εδω ξανακατεβασα κιλά γιατί δεν αντέχα
    Γάμπες στο leg press 3*20*90

    Αυριο στήθος-τρικεφαλα και ώμους και παει και αυτή η βδομάδα! :)


    Sent from my iPad using Tapatalk
    Difficult roads lead to beautiful places

  6. #186
    Junior Bodybuilder EiriniT's Avatar
    Join Date
    01-04-16
    Posts
    239

    Default

    Αγαπητό μου log σ έχω παραμελήσει τελευταία!
    Παρακολουθώ το φόρουμ αλλα τις τελευταίες δυο βδομάδες οι προπονηςεις γίνονται οποτε ξεκλέψω λίγο χρόνο απο τις υποχρεώσεις και δεν προλαβαίνω να γράψω!Γινονται κανονικά μεν,πλην 2 αερόβιων που δεν έκανα, αλλα άλλες ώρες της μέρας απ ότι κάνω συνήθως πράγμα που μου τη δίνει απίστευτα αφού σαν την πρωινή προπονηςη για μένα δεν υπαρχει. Γενικότερα έχω αφιερώσει τις τελευταίες προπονηςεις στο να πειραματιστώ λιγάκι με το ασκησιολογιο μου. Αρχικά έλεγα να αλλάξω μονο τις προπονηςεις ποδιών, αλλα πλέον κατέληξα πως χρειάζομαι μια γενικότερη αλλαγή. Ο λόγος ειναι πως στις προπονηςεις στήθους και πλάτης, δε μου βγαίνει πολυ καλή η προπονηςη. Ειναι χαλαρή, αλλα δεν μπορώ να ανεβάσω κιλά γιατί χαλάει η τεχνική και δε ξέρω πως να το προσεγγίσω. Έτσι άλλαξα λίγο τη σειρά αλλα και πάλι δεν μου έκανε τόση διαφορά. Έχω να νιώσω πιασμένη μετά απο προπονηςη άνω κορμού δε ξέρω και εγώ πόσες βδομάδες..
    Έχω ψάξει να δοκιμάσω κάποια πράγματα, πάλι με τον ιδιο διαχωρισμό, και θα δείξει!
    Διατροφικά μου χει βγει σε καλο η ποικιλία στις πρωτεΐνες γιατί με κρατάνε πολυ περισσότερο.

    Ελπίζω να επιστρέψω σύντομα με το νέο μου προγράμμα! Καλές προπονηςεις σε όλους!


    Sent from my iPad using Tapatalk
    Difficult roads lead to beautiful places

  7. #187
    Junior Bodybuilder EiriniT's Avatar
    Join Date
    01-04-16
    Posts
    239

    Default

    Καιιιι... I'm back!
    Περιληπτικά (όσο γίνεται!) θα σας πω τι γίνεται τον τελευταίο καιρό.
    Έπιασα δουλειά πλέον έτσι προσπαθώ να βρω λίγο τις νέες ισορροπίες μου. Πραγματικά ένα μπράβο σε όσους συνδυάζετε δουλειά, υποχρεώσεις, οικογένεια με τις προπονηςεις. Ήταν εύκολο όταν ήμουν συνέχεια σπίτι να γυμνάζομαι, να ετοιμάζω γεύματα και να τρώω ανά τρεις ώρες...τωρα όμως δυσκολεύομαι. Η νέα δουλειά σε συνδυασμό με άλλες υποχρεώσει που τελείωσαν ευτυχώς οδήγησε σην πρώτη μου μεγάλη αποχή απο τις προπονηςεις περίπου 3 βδομαδων. Μια βδομάδα δεν πήγα καν, μια έκανα 3 προπονηςεις και την άλλη μονο μια. Και δεν έφτανε μονο αυτο, η περίοδος "εκπαίδευσης" στη δουλειά δε μου άφηνε καν 5' για να φάω μεςα στο εξάωρο έτσι μπορει να περνούσαν και 7-8 ώρες μεταξύ γευμάτων. Δε ξέρω καν πως άντεχα. Πλέον όμως τα ωράρια σταθεροποιήθηκαν, η δουλειά συνηθιστηκε, έμαθαν κιόλας λως "πρέπει" να τρώω συχνά έτσι όλα μπήκαν σιγά σιγά σε μια σειρά. Ζυγαριά δεν έχω ανεβεί αλλα όλοι μου είπαν πως αδυνάτισα. Το είδα και εγώ στα πόδια, στην κοιλιά και στα χέρια όπου εμφανίστηκαν (με λάθος τροπο βέβαια) κάποια νέα σχήματα! Δε νομίζω να έχασα πια και τοοοσους μυς μεςα σε 3 βδομάδες αρα ελπίζω στο να ήταν κυριως λίπος :Ρ

    Δεν πρόλαβα κιόλας να κάνω το νέο μου προγράμμα ολόκληρο μια βδομάδα. Ας το γράψω εδώ κιόλας να υπαρχει ωςτε να προτείνετε και τυχόν διορθώσεις πριν το ξεκινήσω με το καλό απο βδομάδα!

    Έχουμε και λεμε!
    Πόδια Α (Τετρακεφαλοι, γλουτούς)
    Front Squat, Περπατητες προβολές, leg press, Hack squat στο σμιθ ή T bar squat (βλέποντας και κάνοντας θα διαλέξω), Side leg press 1-1 πόδι για γλουτούς

    Πόδια Β(Μηριαια,γλουτούς)
    Sumo Squats, Hip thrusts, Romanian DL's 1-1 πόδι, Μηχάνημα απαγωγών σκυφτη μπροστά, Pull through στην τροχαλία, Γάμπες

    Πλάτη-Δικέφαλα-Τρικεφαλα
    Κωπηλατική με αλτήρες, Κωπηλατική σταυρου, καθιστή Κωπηλατική, εμπροσθολαιμιες ελξεις, Κάμψεις δικεφαλων 1-1 χέρι ss Εκτάσεις τρικεφαλων στην τροχαλία 1-1 χέρι

    Στήθος-Ωμους
    Πιέσεις σε ισιο, Ανοίγματα σε ίσιο, Πιέσεις σε επικλινή, πιέσεις ωμων, εκτάσεις ωμων, face pulls ή cable rear delts (θα δω ποια με πιάνει περισσοτερο και που)

    Αερόβια 3 φορές τη βδομάδα 30-45 λεπτά
    Κοιλιακοί 2 φορές

    Το προγράμμα έγινε με σκοπό να δώσω λίγο βάρος στα πόδια κλασικά, σε πλάτη και ωμους. Σκέφτηκα να μπει κιόλας πλάτη-στήθος και ωμους-δικ-τρικ αλλα δεν ηξερα αν ήταν σωστός ως διαχωρισμός!

    ΜΕΤΡΑΩ ΑΝΤΙΣΤΡΟΦΑ ΤΙΣ ΜΕΡΕΣ ΜΕΧΡΙ ΤΗΝ ΤΡΙΤΗ ΠΟΥ ΘΑ ΞΕΚΙΝΗΣΩ ΛΕΜΕΕΕΕΕ! Ελπίζω να μην μου τύχουν κι άλλες αναποδιές!



    Sent from my iPad using Tapatalk
    Difficult roads lead to beautiful places

  8. #188
    Junior Bodybuilder EiriniT's Avatar
    Join Date
    01-04-16
    Posts
    239

    Default

    Καλημέρα και καλή Κυριακηηηηη!

    Τελικά η επιστροφή στο γυμναστήριο έγινε νωρίτερα μιας και εκμεταλλεύτηκα την αλλαγή της ώρας, κοιμήθηκα περισσότερο, ξεκουράστηκα και πήγα γυμναστήριο με πιο όρεξη από ποτέ! ΑΔΕΙΟ ΓΥΜΝΑΣΤΉΡΙΟ= ΕΡΩΤΑΣ! Εγώ και άλλα 3 άτομα, ο καθένας κοιτάει τη δουλειά του, ουτε κουβεντουλες ούτε τίποτα και όλα μία χαρά!

    Ξεκινώντας με το front squat πιστεύω πως η είναι πολύ πιο δύσκολο από το κανονικό ή κάτι κάνω λάθος ή πρέπει να το συνήθισω. Η μπάρα με πονάει πολύ στους ώμους και γλιστράει γιατί δεν μπορώ να τους κρατήσω ψηλά. Θα το βρω που θα μου πάει!!

    Έχουμε και λέμε:
    Front squat 3*15*Μπαρα+5 (φοβομουν να βάλω παραπανω με τη μπάρα να γλιστράει συνέχεια, το παραδέχομαι :Ρ )
    Squat 1*15/12/12*15/18/23 (δε μπορούσα παραπάνω γιατί αν και με ελάχιστα κιλά με ψιλοεπιασαν τα front)
    Walking lunges 3*12 κάθε μεριά με 8κιλη μπάρα
    Leg press 3*15/12/12*80/90/90
    T-bar deep squats 1*10+5 πιέσεις*16/23/16
    Side leg press 1-1 πόδι 4*20*20 με το τελευταίο σετ να κάνω την κίνηση σε 2 χρόνους

    10' ποδήλατο για αποθεραπεία μπας και μπορέσω να βγάλω το 8ωρο αύριο όρθια Χαχαχ Πάντως αυτό που ξέρω είναι πως μου έλειψε απίστευτα να κατεβαίνω με το ζόρι τις σκάλες του γυμναστηρίου! :D



    Στάλθηκε από το Nexus 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Difficult roads lead to beautiful places

  9. #189
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,853

    Default

    Το μπροστινό σκουώτ είναι εξαιρετική άσκηση μη σου πω πως το προτιμώ από το κλασικό.
    Φρόντισε να κανεις βαθύ καθισμα, θα νιωσεις πολυ καλά το γλουτό να δουλεύει (εκτος από τα τετρακέφαλα).
    Δες αυτό το βίντεο για το πως μπορεις να στηρίζεις σωστά τη μπάρα.

  10. #190
    Junior Bodybuilder EiriniT's Avatar
    Join Date
    01-04-16
    Posts
    239

    Default

    Quote Originally Posted by Kardoula View Post
    Το μπροστινό σκουώτ είναι εξαιρετική άσκηση μη σου πω πως το προτιμώ από το κλασικό.
    Φρόντισε να κανεις βαθύ καθισμα, θα νιωσεις πολυ καλά το γλουτό να δουλεύει (εκτος από τα τετρακέφαλα).
    Δες αυτό το βίντεο για το πως μπορεις να στηρίζεις σωστά τη μπάρα.
    Αγαπάμε και Erin και Kardoula! :D
    Θα τα ξαναπροσπαθήσω οπωσδήποτε την επόμενη φορά. Θα δοκιμάσω τι βολεύει περισσοτερο και θα δω πως θα τα κάνω!

    Να σαι καλά συνονοματη!
    Difficult roads lead to beautiful places

  11. #191
    Junior Bodybuilder EiriniT's Avatar
    Join Date
    01-04-16
    Posts
    239

    Default Οι Ιστορίες Μιας Αρχάριας

    Σημερινή προπόνηση πλάτης η οποία έγινε με supersets λόγω έμπνευσης στο δρόμο απο τη δουλειά για το γυμναστήριο (1 ωρα στο λεωφορείο πως να περάσει;;;!!!) και λόγω έλλειψης χρόνου! Με έπιασε πολυ καλά μπορώ να πω αλλα ίσως βοήθησε και η αποχή επειδή ξεσυνηθισα κάπως.

    Έχουμε και λεμε:
    Ζέσταμα με αλτήρες
    Pull ups με υποβοήθηση (για πειραματισμό και ζέσταμα κυριως :P ) 3*10
    Κωπηλατική με αλτήρες ένα ένα χέρι 3*12*8 / Pull over 3*10*8
    Καθιστή Κωπηλατική στην τροχαλία 2*15*20/1*12*25 // Close grip pull down 2*12*20/1*8*25 ( δεν έβγαζα άλλες!)
    Κάμψεις δικεφαλων 1-1 χέρι 3*12 με 7κιλο αλτήρα

    Κοιλιακούς
    Αερόβια 30' διάδρομο με κλίση απο το 1-4 και ταχύτητα 6-6.5

    Τα πόδια μου απο την Κυριακή με εχουν πεθάνει! Κατι το νέο προγράμμα κατι οι 3 βδομάδες αποχής, περπατάω με το ζόρι :Ρ

    Αυριο ρεπό απ τη δουλειά, ξεκουραςη και προπονηςη ποδιών το απογευμα!




    Sent from my iPad using Tapatalk
    Difficult roads lead to beautiful places

  12. #192
    Junior Bodybuilder EiriniT's Avatar
    Join Date
    01-04-16
    Posts
    239

    Default

    Μιας και αυτές οι προπονηςεις ειναι και η αρχή του νέου μου προγράμματος, είπα να βγάλω καμία φωτό να υπαρχει για σύγκριση. Στον άνω κορμό πιστεύω έχω αρκετή διαφορά και έχω χάσει μπόλικο λίπος (δε ξέρω τι παω να δείξω στη φωτό πλάτης μιας και οι μυς μου ειναι μικροσκοπικοί :Ρ), η κοιλιά μου εμφανώς πιο φλατ (σε άλλο φωτισμό φαίνονται και γραμμές που δε φαίνονται στη φωτό. Πόδια δεν έβγαλα γιατί το λίπος φεύγει βασανίστικα αργά απο εκεί έτσι ότι νιώθω πως υπαρχει και βλέπω στον καθρέφτη δε βγαίνει στις φωτό, αλλα ειναι εκεί πιστέψτε με! Χαχαχ






    Στη φωτό πλάτης έβαλα και τη τελευταία που είχα στο κινητό, νομίζω ειναι κάπου Ιούλιο μιας και φοράω μαγιώ :Ρ
    Difficult roads lead to beautiful places

  13. #193
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,853

    Default

    Καλά κάνεις και βγάζεις φωτό έναρξης! Αυτό θα σε βοηθήσει να κανεις καλύτερη αξιολόγηση της προόδου.
    Φρόντισε να βγάζεις μια φορά το μήνα (δεν χρειάζεται πιο συχνά), στο ίδιο σημείο, ίδια πόζα και ίδιο φωτισμό (όσο γίνεται).

    Keep going συνονόματη!!

  14. #194
    Junior Bodybuilder EiriniT's Avatar
    Join Date
    01-04-16
    Posts
    239

    Default

    Κάθε φορά λέω πως θα ξεκινήσω να γράφω και ολο κατι γίνεται και δεν προλαβαίνω! Παρόλα αυτά οι προπονηςεις γίνονται κανονικά ολο αυτό τον καιρό, σε κενά που βρίσκω (ή βασικά φτιάχνω) μεςα στη μέρα έτσι έχω βρει κάπως τις νέες μου ισορροπίες.

    Λίγα πράγματα για το νέο μου προγράμμα και τον τελευταίο καιρό.

    1. Ίσως ειναι αυτο που μου ταιριάζει περισσοτερο απ ότι έχω κανει μέχρι στιγμής! Ο άνω κορμός επιτέλους πιασμένος μετά τις προπονησεις, τα πόδια το ιδιο, ανεβαςμενα κιλά, γρήγοροτερη ανάρρωση, λιγότερη κούραση μεςα στη μέρα και όλα αυτά τα ωραία!
    2. Κατάλαβα ποσό βοηθάει η συγκέντρωση στο γυμναστήριο. Πλεον ξέρω που πρέπει να πιάνει κάθε άσκηση, συγκεντρωνόμαι στην κίνηση και η διαφορά που βλέπω ειναι τρομερή. Αυτή τη σύνδεση μυαλού-μυ που διάβαζα και δεν είχα, ε αυτο! Πιστεύω πως κάπου εκεί το έχανα τοςο καιρό με τον άνω κορμό και δεν με έπιαναν οι προπονηςεις.
    3. Δε ξέρω αν ειναι ιδέα μου ή επειδή έχασα λίπος όλα φαίνονται πιο έντονα αλλα βλέπω συνεχώς βελτιώσεις και αλλαγές ενώ μου φαινόμουν στάσιμη για καποιο καιρό τωρα τελευταία.

    Αυτά για την ωρα! Καλές πορπονησεις σε όλους!






    Sent from my iPad using Tapatalk
    Difficult roads lead to beautiful places

  15. #195
    Junior Bodybuilder EiriniT's Avatar
    Join Date
    01-04-16
    Posts
    239

    Default

    Επιτέλους βρήκα λίγο χρόνο για να γράψω! Οι προπονήσεις γίνονται κανονικά και ας μη γράφονται. Ο τελευταίος μήνας είχε πολύ τρέξιμο,ήμουν 2 βδομάδες σχεδόν άρρωστη αλλά ευτυχώς χάθηκαν μόνο 3 προπονήσεις ( η βλακεία ήταν πως τις 2 φορές ήταν η ίδια, στήθος-ώμοι). Το ίδιο δεν μπορώ να πω όμως και για τις αερόβιες που άλλες φορές δεν άντεχα, άλλες δεν προλάβαινα και άλλες έβρισκα δικαιολογίες για να μην κάνω. Παρόλα αυτά, οι μετρήσεις μου σε ζυγαριά και μεζούρα είναι ίδιες, άρα εφόσον δε βλέπω κάτι που με χαλάει στον καθρέπτη, δεν υπάρχει κάποιος λόγος να τρελαίνομαι. Τώρα τα πράγματα ηρέμησαν κάπως έτσι θα ξεκινήσω σιγά σιγά να γυρνάω στο προηγούμενο πρόγραμμα μου!

    Αυτά τα Χριστούγεννα ήταν τα πρώτα που δεν έφαγα ποσότητα ικανή να ταΐσει ένα μικρό χωριό ( ) . Το τραπέζι δεν είχε κάτι που να με συγκινούσε ιδιαίτερα ή να μου έλειπε και να μπω σε πειρασμό..έτσι περιορίστηκα σε 1 μελομακάρονο,1 κουραμπιέ, μία μπυρίτσα και λίγο ρακί. Αλκοόλ είχα να πιω πάρα πάρα πολύ καιρό ( νομίζω σχεδόν χρόνο - όσο περίπου έχω να φάω σαβούρα) έτσι μπορώ να πω πως το ευχαριστήθηκα περισσότερο από το να είχα φάει "απλά γιατί είναι γιορτές". Βέβαια μετά κρατήθηκα με το ζόρι να μην πιω κι άλλο, αλλά άλλο θέμα!

    Το πρόγραμμα μου παραμένει ίδιο με εναλλαγές κυρίως στην σειρά των ασκήσεων. Ενδεικτικά η σημερινή προπόνηση πλάτης:

    Ζέσταμα με Pull ups με υποβοήθηση
    Κωπηλατική με αλτήρες // Pull over
    Ελξεις τροχαλίας με κλειστή λαβή // κωπηλατική τροχαλίας με τριγωνάκι
    Κωπηλατική 1-1 χέρι στη ψηλή τροχαλία γονατιστή (δε ξέρω πως να το περιγράψω καλύτερα )
    Κάμψεις δικεφάλων 1-1 χέρι σε επικλινή
    Εκτάσεις τρικεφάλων στην τροχαλία 1-1 χέρι

    Κοιλιακούς

    Αυτά για σήμεραααα! Ελπίζω να περάσατε όμορφα (και ας ήταν κλειστά τα γυμναστήρια!)
    Difficult roads lead to beautiful places

  16. #196
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,853

    Default

    Ποιος σου είπε οτι ήταν κλειστά; Κανονικότατα έκανα (εγώ τουλάχιστον) τις προπονήσεις

    Μπράβο συνονόματη! Καλή συνέχεια!

  17. #197
    Junior Bodybuilder EiriniT's Avatar
    Join Date
    01-04-16
    Posts
    239

    Default

    Quote Originally Posted by Kardoula View Post
    Ποιος σου είπε οτι ήταν κλειστά; Κανονικότατα έκανα (εγώ τουλάχιστον) τις προπονήσεις

    Μπράβο συνονόματη! Καλή συνέχεια!
    Κααατι είδα για σένα!! Χαχαχ Εμένα ήταν κλειστό Σάββατο-Δευτέρα και ίσα ίσα έβγαλα τις προπονήσεις, όπως και αυτή τη βδομάδα! :@

    Να σαι καλά Ειρήνη μου!! Καλή συνέχεια και σε σένα! :)

    Στάλθηκε από το Nexus 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Difficult roads lead to beautiful places

  18. #198
    Junior Bodybuilder EiriniT's Avatar
    Join Date
    01-04-16
    Posts
    239

    Default

    Aγαπητό ημερολόγιο,

    μετά από καιρό είπα να γράψω. Μετά από 11 βδομάδες πλήρους αποχής από το γυμναστήριο και 1-1,5 μήνα ότι να ναι διατροφή (είτε υγιεινές επιλογές ξεφεύγοντας στις ποσότητες, είτε ολόκληρες μέρες που έχανα τον έλεγχο) ξεκίνησα πλέον ξανά γυμναστήριο και διατροφή. Πριν λίγο καιρό προσπάθησα να ξαναξεκινήσω, οργάνωσα τη διατροφή αλλά μια-δυο αναποδιές με έκαναν να το ξανασταματήσω. Σε μία νέα χώρα πλέον, αφού έχω βρει τους ρυθμούς μου και έχει φύγει αυτό το άγχος που με έκανε να τα παρατήσω όλα και να ηρεμώ μόνο με το φαγητό, ξεκινάω από το 0. Λίπος προφανώς έχω πάρει αρκετό, οι δυνάμεις έχουν πέσει και η ψυχολογία έχει χαθεί.

    Σκέφτηκα να ακολουθήσω ένα full body πρόγραμμα τις πρώτες 3-4 βδομάδες με μία άσκηση για κάθε μυική ομάδα τη φορά, 3 φορές τη βδομάδα. Αερόβιο 3*25 λεπτά για αρχή γιατί οι αντοχές μειώθηκαν, και θα ανεβάζω σταδιακά είτε το χρόνο ή θα προσθέσω και μία 4η φορά. Αύριο θα ναι η τελευταία προπόνηση της πρώτης μου βδομάδας πίσω στα βάρη. Γενικά απογοητεύομαι ή κυρίως νευριάζω με τον εαυτό που που άφησα κάτι που μου έκανε τόσο καλό, κάθε φορά που δε βγάζω όλες τις επαναλήψεις ή κάνω με βάρη που ούτε συγκρίνονται με τα προηγούμενα. Προσπαθώ να κινούμαι σε πολλές επαναλήψεις (15) και 2 σετ για τις 2 πρώτες βδομάδες τουλάχιστον, γιατί το τελευταίο που θέλω είναι να πάρω θάρρος πολύ γρήγορα από τη λαχτάρα μου να ξαναπάω εκεί που ήμουν και τραυματιστώ. Αναλόγως πως θα πάει η αυριανή προπόνηση, θα δω μήπως βάλω 2 ασκήσεις ανά ομάδα για να μεγαλώσει λίγο ο όγκος της προπόνησης, άμα δε μπορώ να ανεβάσω τα κιλά.

    Διατροφή κόπηκαν όλα μαχαίρι γιατί ξεκίνησα να ξεφεύγω μπαίνοντας στο σκεπτικό "τι θα πάθω αν φάω μία φορά" μέχρι που έφτασα στο σημείο να πω αφού έφαγα τόσο χθες και προχθές, τι διαφορά θα χει αν φάω άλλη μία φορά και σήμερα. Έτσι έγινε ψιλοκαθημερινότητα. Είμαι -300 θερμίδες περίπου από της συντήρησης στις 1800 με 150 Π/ 60 Λ/168 Υ.

    Αυτά από μένα. Πλέον θα γράφω πιο συχνά για να ξέρω πως κινούμαι.. Πρέπει να καταλάβω πως ποτέ δεν είναι πολύ αργά για να ξεκινήσεις από την αρχή!

    Καλό Πάσχα και Καλή Ανάσταση σε όλους σας!

  19. #199
    Forum Team Mazda 6's Avatar
    Join Date
    18-02-06
    Location
    Chania, Crete, Greece.
    Posts
    19,309

    Default

    Καλή δύναμη για την επιστροφή σου πίσω στα γυμναστήρια!!!

    Αυτό το "τι θα πάθω αν φάω μία φορά" είναι πολύ κρίσιμο, γιατί καμιά φορά, και γυμναστήριο να κάνεις με αερόβιο, μπορεί να σε πάει πολύ πίσω...

    Προγραμματισμός λοιπόν και πειθαρχία!!!

    Καλό Πάσχα εκεί στα ξένα, καλή Ανάσταση με υγεία!!!
    Άχι και χιόνι να 'μουνα στα όρη του Αλικάμπου,
    να λιώνω να ποτίζουνται τα λούλουδα του κάμπου...

    Αλίκαμπος, Αποκόρωνας, Χανιά, Κρήτη!!!

  20. #200
    Junior Bodybuilder EiriniT's Avatar
    Join Date
    01-04-16
    Posts
    239

    Default

    Quote Originally Posted by Mazda 6 View Post
    Καλή δύναμη για την επιστροφή σου πίσω στα γυμναστήρια!!!

    Αυτό το "τι θα πάθω αν φάω μία φορά" είναι πολύ κρίσιμο, γιατί καμιά φορά, και γυμναστήριο να κάνεις με αερόβιο, μπορεί να σε πάει πολύ πίσω...

    Προγραμματισμός λοιπόν και πειθαρχία!!!

    Καλό Πάσχα εκεί στα ξένα, καλή Ανάσταση με υγεία!!!
    Σ ευχαριστώ πολύ Σταύρο!!

    Δεν πειράζει παθαίνουμε για να μαθαίνουμε!! Στρατιωτάκι πλεον, όπως πρέπει.

    Να σαι καλά!! Πάσχα με χιόνι βέβαια αλλά τι να κάνουμε χαχαχ Καλή Ανάσταση και σε σένα και υγεία πανω απ όλα!

    Στάλθηκε από το Nexus 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Difficult roads lead to beautiful places

  21. #201
    Junior Bodybuilder EiriniT's Avatar
    Join Date
    01-04-16
    Posts
    239

    Default

    Αγαπητό ημερολόγιο,

    Σήμερα ξεκινάει η δεύτερη βδομάδα επιστροφής στο γυμναστήριο. Η τελευταία προπόνηση βγήκε όπως έπρεπε. Ήμουν πιο συγκεντρωμένη, έτσι βγήκε αρκετά δυνατή σε σχέση με τις πρώτες. Είχα την αίσθηση "επιτέλους γυμνάστηκα!!" μιας και περπατούσα με το ζόρι μετά. Πασχαλινό τσιτ δεν είχε φυσικά γιατί δεν είχε και πασχαλινό φαγητό εδώ στα ξένα

    Από αυτή τη βδομάδα, αφού έχω πάρει τα πάνω μου (και κυρίως στο ψυχολογικό κομμάτι) θα προσθέσω μία άσκηση σε κάθε ομάδα, άρα πάμε στις 2 (εκτός από δικέφαλα και τρικέφαλα) και θα αφήσω τα 2 σετ και 15 επαναλήψεις για τις επόμενες 3 τουλάχιστον προπονήσεις να δω πως πάει, και μετά θα πάω στα 3. Το αερόβιο 3 φορές από 25 λεπτά, μέχρι να δω πως αντέχω παραπάνω. Το πρόβλημα είναι πως πονάνε αρκετά οι κνήμες μου μετά το διάδρομο, κάτι που διάβασα πως ίσως να οφείλεται στο too much, too soon. Έτσι θα δω πως πάει και αυτή τη βδομάδα, μιας και με ποδήλατο δεν ανεβάζω τόσο εύκολα παλμούς γιατί νιώθω τα πόδια να κουράζονται πιο εύκολα και με το στεπ δυσκολεύομαι να συντονιστώ λιγάκι :blush:

    Διατροφικά είναι εκεί που έχω επικεντρωθεί να κρατήσω, και γίνεται πολύ εύκολα μιας και το θέλω πολύ.
    Έφαγα αρκετά εξάλλου για να ζηλεύω πλέον :Ρ

    Αυτά για σήμερα! Ρεπό σήμερα απο υποχρεώσεις άρα λίγο ξεκούραση και φύγαμε για προπόνηση!


    Sent fra min Nexus 5 via Tapatalk
    Difficult roads lead to beautiful places

  22. #202
    Junior Bodybuilder EiriniT's Avatar
    Join Date
    01-04-16
    Posts
    239

    Default

    Αγαπητό ημερολόγιο,

    Στα μέσα της 3ης βδομάδας προπονήσεων είμαι κοντά στο να βρω πλέον τους παλιούς μου ρυθμούς. Πλέον ανεβάσα τα σετ στα 3 και μείωσα επαναλήψεις. Το full body με πάει πολύ καλά μέχρι στιγμής, αλλά θέλω να το αλλάξω σε upper/lower, όπως το είχα πριν σταματήσω γιατι με βολεύει περισσότερο. Και αφού κάνω και αυτή την τελευταία αλλαγή σε upper/lower, θα αφήσω αλλαγές και πειραματισμούς στην άκρη και θα κρατήσω σταθερό πρόγραμμα για τους επόμενους τουλάχιστον δύο μήνες.

    Διατροφικά όπως είπα και την προηγούμενη φορά, καμία ατασθαλία. Πειθαρχεία και οργάνωση.

    Εξωτερικά ήδη φαίνεται πως κάτι άλλαξα. Ξεφουσκωσα αρκετά, ίσως εκεί παίζει ρόλο η κατακράτηση από τις όλες βλακείες, αλλά φαίνεται πως αρχίζω να πέφτω σε λίπος. Δε ξέρω τι έχω χάσει από μυϊκή μάζα, αλλά η διαφορά δε μου φαίνεται και τεράστια. Όπως και να χει αφού γύρισα στις προπονήσεις μόνο καλυτέρευση μπορώ να δω. Το καλύτερο δεν ειναι το οπτικό από μόνο του, αλλά το οτι βλέπω πως το σώμα μου παίρνει πλέον τα πάνω του πολύ πιο γρήγορα από ότι παλιά και πως το πισωγυρισμα δεν ήταν τόσο όσο το χα στο μυαλό μου.

    Αυτά για σήμερα! :)

    Sent fra min Nexus 5 via Tapatalk
    Difficult roads lead to beautiful places

  23. #203
    New Member
    Join Date
    16-04-17
    Posts
    42

    Default

    Γεια σου Ειρήνη κι από μένα. Άντε να δω πότε θα ανοίξω κι εγώ λογκ. Βλέπω τα δικά σας και ζηλεύω
    Συνέχισε και το αποτέλεσμα θα σε ανταμείψει!

  24. #204
    Junior Bodybuilder EiriniT's Avatar
    Join Date
    01-04-16
    Posts
    239

    Default

    Quote Originally Posted by Amalia87 View Post
    Γεια σου Ειρήνη κι από μένα. Άντε να δω πότε θα ανοίξω κι εγώ λογκ. Βλέπω τα δικά σας και ζηλεύω
    Συνέχισε και το αποτέλεσμα θα σε ανταμείψει!
    Γεια σου Αμαλία! Να ανοίξεις γιατί θα σε βοηθήσει πολύ. Εγώ, κι ας μη γραφω συνέχεια όπως στην αρχή, πάντα εδώ καταλήγω κάθε φορά που θέτω έναν καινούργιο στόχο γιατί ξέρω ότι εφόσον το γράψω εδώ, πρέπει να τον ξεκινήσω κιόλας Είναι που παρασύρομαι από την προσπάθεια και την επιμονή τον υπολοίπων :) Με το καλό να το ανοίξεις να διαβάζουμε και τη δική σου προσπάθεια :)

    Sent fra min Nexus 5 via Tapatalk
    Difficult roads lead to beautiful places


 
Page 7 of 7 FirstFirst ... 34567

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Απορίες Μιας Αρχάριας
    By asterakii in forum Διατροφή & Συμπληρώματα Για Γυναίκες
    Replies: 12
    Last Post: 25-07-16, 17:09
  2. Καλώς Σας Βρήκα - Οι Απορίες Μιας Αρχάριας!
    By EiriniT in forum Βάρη & Αερόβια Άσκηση Για Γυναίκες
    Replies: 15
    Last Post: 07-04-16, 18:13
  3. Replies: 3
    Last Post: 08-09-11, 08:34
  4. Πρόγραμμα μίας ώρας
    By vrellos in forum Γενικά Θέματα Bodybuilding & Fitness
    Replies: 0
    Last Post: 17-07-06, 14:51

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •