Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 14 of 14
  1. #1
    Senior Bodybuilder DIVER's Avatar
    Join Date
    29-08-11
    Location
    Αθήνα-Νέα Ιωνία
    Posts
    8,865

    Default Μπακαλιαρο-Μπίφτεκα!

    Ανήκω σε αυτούς που θεωρούν τον κατεψυγμένο μπακαλιάρο σε ροδέλες από τα πιο άνοστα φαγητά, κατηγορία φελιζόλ!
    Είναι όμως εξαιρετική bodybuilding τροφή, αναγκαίο ''κακό'' ειδικά σε περίοδο γράμμωσης...
    Εχθές έφτιαξα μπακαλιαροκεφτέδες στην προσπάθειά μου να κάνω τον μπακαλιάρο να καταπίνεται...το αποτέλεσμα ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟ!!!
    Υλικά:
    - 1 κιλό μπακαλιάρο σε ροδέλες αποψυγμένο
    - μισό ματσάκι μαϊντανό ψιλοκομμένο
    - μισό ματσάκι άνηθο ψιλοκομμένο
    - 2-3 φρέσκα κρεμμυδάκια ψιλοκομμένα
    - αλάτι
    - μαύρο πιπέρι (μπόλικο)
    - ρίγανη
    - λίγο δυόσμο (έβαλα ξερό, αν έχετε φρέσκο ακόμα καλύτερα)
    - λίγο μηλόξιδο
    - 1 αυγό
    - μια πρέζα φρυγανιά τριμμένη (βοηθά να δέσει το μείγμα, αν είστε σε αυστηρή γράμμωση μπορείτε να την παραλείψετε)

    ''Ξάζουμε'' με το χέρι τις ροδέλες τον μπακαλιάρο. Δε χρειάζεται να τον κάνουμε νιανιά. Καλό είναι κάθε ροδέλα να τη στύψουμε στο χέρι μας για να φύγει ότι νερό έχει μείνει απ'το ξεπάγωμα. Γίνεται κάπως έτσι:
    P_20160424_103107[1].jpg
    Προσθέτουμε όλα τα υπόλοιπα υλικά και ζυμώνουμε όπως θα κάναμε και με τον κιμά.
    P_20160424_190455[1].jpg
    Πλάθουμε μπιφτέκια και τα βάζουμε σε ένα ταψί με λαδόκολλα. Δε χρειάζεται να βάλουμε καθόλου λάδι. Ψήνουμε στους 180 βαθμούς κάνα 20λεπτο ή μέχρι να πάρουν χρώμα.
    P_20160424_191555[1].jpgP_20160424_195853[1].jpg

    Γίνονται απίστευτα νόστιμοι και αρωματικοί. Τη συστήνω τη συνταγή ανεπιφύλακτα!!!
    BP:120
    BSQ:160
    DL:190
    OHP:87,5

  2. #2
    Forum Team Mazda 6's Avatar
    Join Date
    18-02-06
    Location
    Chania, Crete, Greece.
    Posts
    19,309

    Default

    Άψογο!!!

    Κάνω παρόμοια συνταγή με τον τόνο, απλά αλλάζω τα μυροδικά και βάζω μόνο ασπράδι αυγού!!!

    Αν θέλουμε να δέσουν τα μπιφτέκια μας, χωρίς φρυγανιά (όπως κάνω εγώ), τα βάζουμε για μερικά λεπτά στην κατάψυξη!!!
    Άχι και χιόνι να 'μουνα στα όρη του Αλικάμπου,
    να λιώνω να ποτίζουνται τα λούλουδα του κάμπου...

    Αλίκαμπος, Αποκόρωνας, Χανιά, Κρήτη!!!

  3. #3
    Senior Bodybuilder Secret of Steel's Avatar
    Join Date
    07-01-16
    Posts
    2,479

    Default

    Quote Originally Posted by DIVER View Post
    Ανήκω σε αυτούς που θεωρούν τον κατεψυγμένο μπακαλιάρο σε ροδέλες από τα πιο άνοστα φαγητά, κατηγορία φελιζόλ!
    Είναι όμως εξαιρετική bodybuilding τροφή, αναγκαίο ''κακό'' ειδικά σε περίοδο γράμμωσης...
    Εχθές έφτιαξα μπακαλιαροκεφτέδες στην προσπάθειά μου να κάνω τον μπακαλιάρο να καταπίνεται...το αποτέλεσμα ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟ!!!
    Υλικά:
    - 1 κιλό μπακαλιάρο σε ροδέλες αποψυγμένο
    - μισό ματσάκι μαϊντανό ψιλοκομμένο
    - μισό ματσάκι άνηθο ψιλοκομμένο
    - 2-3 φρέσκα κρεμμυδάκια ψιλοκομμένα
    - αλάτι
    - μαύρο πιπέρι (μπόλικο)
    - ρίγανη
    - λίγο δυόσμο (έβαλα ξερό, αν έχετε φρέσκο ακόμα καλύτερα)
    - λίγο μηλόξιδο
    - 1 αυγό
    - μια πρέζα φρυγανιά τριμμένη (βοηθά να δέσει το μείγμα, αν είστε σε αυστηρή γράμμωση μπορείτε να την παραλείψετε)

    ''Ξάζουμε'' με το χέρι τις ροδέλες τον μπακαλιάρο. Δε χρειάζεται να τον κάνουμε νιανιά. Καλό είναι κάθε ροδέλα να τη στύψουμε στο χέρι μας για να φύγει ότι νερό έχει μείνει απ'το ξεπάγωμα. Γίνεται κάπως έτσι:
    P_20160424_103107[1].jpg
    Προσθέτουμε όλα τα υπόλοιπα υλικά και ζυμώνουμε όπως θα κάναμε και με τον κιμά.
    P_20160424_190455[1].jpg
    Πλάθουμε μπιφτέκια και τα βάζουμε σε ένα ταψί με λαδόκολλα. Δε χρειάζεται να βάλουμε καθόλου λάδι. Ψήνουμε στους 180 βαθμούς κάνα 20λεπτο ή μέχρι να πάρουν χρώμα.
    P_20160424_191555[1].jpgP_20160424_195853[1].jpg

    Γίνονται απίστευτα νόστιμοι και αρωματικοί. Τη συστήνω τη συνταγή ανεπιφύλακτα!!!

    Έσκισες!!!!!!!!!!
    (και επειδή έχω μανία, θα το κάνω και αντί για φρυγανιά θα βάλω πίτουρο βρώμης, μου έχει δουλέψει άψογα με τα μπιφτέκια από στήθος κοτόπουλο ή μοσχάρι)

  4. #4
    Senior Bodybuilder DIVER's Avatar
    Join Date
    29-08-11
    Location
    Αθήνα-Νέα Ιωνία
    Posts
    8,865

    Default

    Quote Originally Posted by Mazda 6 View Post

    Αν θέλουμε να δέσουν τα μπιφτέκια μας, χωρίς φρυγανιά (όπως κάνω εγώ), τα βάζουμε για μερικά λεπτά στην κατάψυξη!!!
    Quote Originally Posted by Secret of Steel View Post
    (και επειδή έχω μανία, θα το κάνω και αντί για φρυγανιά θα βάλω πίτουρο βρώμης, μου έχει δουλέψει άψογα με τα μπιφτέκια από στήθος κοτόπουλο ή μοσχάρι)
    Εξαιρετικές ιδέες.
    BP:120
    BSQ:160
    DL:190
    OHP:87,5

  5. #5
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    13-07-13
    Posts
    3,544

    Default

    Δύτη μου έδωσες καλή πάσα να ''ξανασυστηθώ'' με το μπακαλιάρο! Είχα δοκιμάσει πέρσι το καλοκαίρι (είχα πάρει φιλέτα εν τω μεταξύ και όχι ροδέλες) και δεν πα' να έβαζα λεμόνι, δεν πα' να είχα βάλει πιπέρι και ρίγανη στο ψήσιμο, ήταν το πιο άνοστο πράγμα που έχω φάει. Με το ζόρι τον έφαγα. Πολύ ωραία συνταγή! Και οπτικό αποτέλεσμα, μην ξεχνιόμαστε!

  6. #6
    Senior Bodybuilder Δεσμώτης's Avatar
    Join Date
    17-05-15
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    4,635

    Default

    Οταν λεω εγω οτι και στο ψαρι και στο κρεας εισαι μαστορας...τι να λεμε!Και οπως εκανα κια με τα μπιφτεκια κοτοπουλο/μοσχαρι/γαλοπουλα,τα εβαζα στο μουλτι αφου τα χω ψησει και ετσι εκανα κιμα και εβαζα σε κριθαρι η μακαρονια :)
    Long long way to the top
    Long way down if you fall
    And it's a long way back if you get lost

  7. #7
    Senior Bodybuilder Leo 11's Avatar
    Join Date
    27-06-11
    Location
    Cyprus
    Posts
    14,554

    Default

    Quote Originally Posted by DIVER View Post
    Ανήκω σε αυτούς που θεωρούν τον κατεψυγμένο μπακαλιάρο σε ροδέλες από τα πιο άνοστα φαγητά, κατηγορία φελιζόλ!
    Είναι όμως εξαιρετική bodybuilding τροφή, αναγκαίο ''κακό'' ειδικά σε περίοδο γράμμωσης...
    Εχθές έφτιαξα μπακαλιαροκεφτέδες στην προσπάθειά μου να κάνω τον μπακαλιάρο να καταπίνεται...το αποτέλεσμα ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟ!!!
    Υλικά:
    - 1 κιλό μπακαλιάρο σε ροδέλες αποψυγμένο
    - μισό ματσάκι μαϊντανό ψιλοκομμένο
    - μισό ματσάκι άνηθο ψιλοκομμένο
    - 2-3 φρέσκα κρεμμυδάκια ψιλοκομμένα
    - αλάτι
    - μαύρο πιπέρι (μπόλικο)
    - ρίγανη
    - λίγο δυόσμο (έβαλα ξερό, αν έχετε φρέσκο ακόμα καλύτερα)
    - λίγο μηλόξιδο
    - 1 αυγό
    - μια πρέζα φρυγανιά τριμμένη (βοηθά να δέσει το μείγμα, αν είστε σε αυστηρή γράμμωση μπορείτε να την παραλείψετε)

    ''Ξάζουμε'' με το χέρι τις ροδέλες τον μπακαλιάρο. Δε χρειάζεται να τον κάνουμε νιανιά. Καλό είναι κάθε ροδέλα να τη στύψουμε στο χέρι μας για να φύγει ότι νερό έχει μείνει απ'το ξεπάγωμα. Γίνεται κάπως έτσι:
    P_20160424_103107[1].jpg
    Προσθέτουμε όλα τα υπόλοιπα υλικά και ζυμώνουμε όπως θα κάναμε και με τον κιμά.
    P_20160424_190455[1].jpg
    Πλάθουμε μπιφτέκια και τα βάζουμε σε ένα ταψί με λαδόκολλα. Δε χρειάζεται να βάλουμε καθόλου λάδι. Ψήνουμε στους 180 βαθμούς κάνα 20λεπτο ή μέχρι να πάρουν χρώμα.
    P_20160424_191555[1].jpgP_20160424_195853[1].jpg

    Γίνονται απίστευτα νόστιμοι και αρωματικοί. Τη συστήνω τη συνταγή ανεπιφύλακτα!!!
    αν και μου ρχεται να κανω εμετο με την ιδεα του μπακαλιαρου ομολογω πως εγραψες μαλακομαδαμπαλαρινοφακα!!!!
    Βιάστηκες να φύγεις...Σου εύχομαι γλυκό καιρό και καλά κυνήγια να έχεις. Κράτησε μου ενα καρτέρι δίπλα σου...Όπως παλιά...
    sanguine tuo...

  8. #8
    New Member kynodontas's Avatar
    Join Date
    12-12-15
    Location
    Athens
    Posts
    19

    Default

    μονο σε μενα αρεσουν οι κατεψυγμενες ροδελες μπακαλιαρου;; τελεια συνταγη παντως! θα τη δοκιμασω! by the way, ποιο μπακαλιαρο παιρνετε; εγω μια σακουλα με ροδελες που πουλαει ο σκλαβενιτης


    Sent from my iPhone using Tapatalk
    It's hard to tell the world we live in is either reality or dream

  9. #9
    Senior Bodybuilder Δεσμώτης's Avatar
    Join Date
    17-05-15
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    4,635

    Default

    Οποια ροδελα ειναι πιο φθηνη!!
    Long long way to the top
    Long way down if you fall
    And it's a long way back if you get lost

  10. #10
    New Member Kand's Avatar
    Join Date
    04-03-16
    Location
    Αθηνα
    Posts
    67

    Default

    Ρε παιδια εγω θα μπορούσα να τρώω μπακαλιαρο μέχρι να με θάψουν!! Τον ΛΑΤΡΕΥΩ

  11. #11
    Senior Bodybuilder Ελενα's Avatar
    Join Date
    18-12-13
    Location
    Αθήνα
    Posts
    3,600

    Default

    Ευχαριςτουμε Κωστα!!! Kι εγω δε τον αντεχω τον ατιμο....μου φαινεται τοσο άδειος γευστικα που τλκ χαλιεμαι και στην ιδέα πως μαλλον θα χρειαστει να τον φαω. Στα υπ οψιν λοιπον, πραγματικα!
    A head full of fears has no space for dreams.

  12. #12
    New Member CHADJI's Avatar
    Join Date
    28-07-09
    Location
    Athens Greece
    Posts
    10

    Default

    Ευχαριστούμε για την συνταγή, θα την δοκιμάσω το σκ που υπάρχει παραπάνω χρόνος για μαγείρεμα. Το μονο που δεν έπιασα είναι η φράση "Ξάζουμε". Τι ακριβώς σημαίνει?

  13. #13
    Senior Bodybuilder Kruphix's Avatar
    Join Date
    15-03-15
    Posts
    1,414

    Default

    Κωστα, το domino το εχει στον καταλογο;
    <3 χαχα

  14. #14
    Senior Bodybuilder DIVER's Avatar
    Join Date
    29-08-11
    Location
    Αθήνα-Νέα Ιωνία
    Posts
    8,865

    Default

    Quote Originally Posted by Ελενα View Post
    Ευχαριςτουμε Κωστα!!! Kι εγω δε τον αντεχω τον ατιμο....μου φαινεται τοσο άδειος γευστικα που τλκ χαλιεμαι και στην ιδέα πως μαλλον θα χρειαστει να τον φαω. Στα υπ οψιν λοιπον, πραγματικα!
    Quote Originally Posted by CHADJI View Post
    Ευχαριστούμε για την συνταγή, θα την δοκιμάσω το σκ που υπάρχει παραπάνω χρόνος για μαγείρεμα. Το μονο που δεν έπιασα είναι η φράση "Ξάζουμε". Τι ακριβώς σημαίνει?
    Σας ευχαριστώ πολύ! Με το ''ξάζουμε'' εννοώ οτι τον κάνεις ίνες σαν κιμά.

    Quote Originally Posted by Kruphix View Post
    Κωστα, το domino το εχει στον καταλογο;
    <3 χαχα
    Δεν τα έχουμε βρει ακόμα για τα ποσοστά μου.
    BP:120
    BSQ:160
    DL:190
    OHP:87,5


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •