Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 18 of 18
  1. #1
    New Bodybuilder
    Join Date
    15-02-12
    Posts
    4

    Default Γυμναστήρια Στην Αθήνα Με Squat Rack;

    Ποια γυμναστηρια εχουν rack στην Αθηνα; Μεχρι τωρα εχω βρει μονο Σμιθ. Το προσωπικο ουτε καν ξερει τι ειναι το power rack πολλες φορες και ακομα και αυτοι που ξερουν μου λενε πως ειναι επικινδυνο και καλυτερα με Σμιθ. Ξερει κανεις απο σας κανενα γυμναστηριο σοβαρο που να εχει και rack (ειδικα σε βυρωνα, παγκρατι, καισαριανη); Ευχαριστω προκαταβολικα!

  2. #2
    Advanced Bodybuilder Labros13's Avatar
    Join Date
    07-01-13
    Location
    Keratsini
    Posts
    1,039

    Default

    Ειναι πολυ συχνο φαινομενα τα περισσοτερο ''εμπορικα''κεντρικα γυμναστηρια να μην εχουν ρακ ή και να εχουν να μη το συνιστουν.Απο τη μια ειναι λογικο καθως προπονειται μεγαλο πληθος κοσμου,οι περισσοτεροι αρχαριοι και χωρις αθλητικη παιδεια,οποτε και το προσωπικο προσπαθει να τους προστατευσει.Για να βρεις αυτο που ζητας προτιμησε συνοικιακια γυμναστηρια-''σιδεραδικα''.

  3. #3
    New Bodybuilder
    Join Date
    15-02-12
    Posts
    4

    Default

    Ισχυει. Επισης ειναι ακαταλληλο το δαπεδο τις περισσοτερες φορες. Το θεμα ειναι οτι και συνοικιακα που εψαξα και παλι μονο σμιθ εχουν. Υπαρχει μια καλη προσφορα που ληγει σημερα για ενα γυμναστηριο που ομως δεν δινει τοσο εμφαση σε ελευθερα βαρη κτλ (ειναι περισσοτερο για ομαδικα, αεροβια και μηχανηματα) και σκεφτομαι να γραφτω - λογω χαμηλης τιμης κυριως. Αν ξερει κανεις κανενα αλλο γυμναστηριο (ειδικα κοντα στην περιοχη μου) που να εχει rack και να ειναι σοβαρο για bbuilding θα με βοηθουσε πολυ.

  4. #4
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Δυστυχώς αυτό με το δάπεδο το έζησα προσωπικά στο γυμναστήριο. Βαμμένο με πλαστικό χρώμα, τα πόδια γλιστράνε και δεν μπορείς να κάνεις σωστά άρσεις ή σκουώτ. Πήρα ένα στρωματάκι και μου έκαναν παρατήρηση γιατί πατούσα επάνω. Απάντησα ευγενικά πως καταλαβαίνω ότι δεν θέλουν να φθαρούν, από την άλλη όμως είναι υποχρέωσή τους να έχουν αντίστοιχο δάπεδο ώστε να γίνεται χωρίς πιθανότητα τραυματισμού η προπόνηση. Τις προάλλες επιχείρησα να κάνω σούμο άρσεις και μόνο σπαγγάτο δεν έκανα από τη γλίστρα. Η γυμνάστρια φυσικά δεν είχε κάποια απάντηση. Καταλαβαίνω φυσικά δεν είναι δικό της το φταίξιμο, γι αυτό από Δευτέρα θα πηγαίνω με δικό μου στρωματάκι να πατάω όσο θέλω.

  5. #5
    Advanced Bodybuilder Labros13's Avatar
    Join Date
    07-01-13
    Location
    Keratsini
    Posts
    1,039

    Default

    Ειρήνη εχεις δίκιο σε ολα αυτά που αναφέρεις αλλα και εμάς ειναι υποχρέωση μας οταν προπονούμαστε καπου να τσεκάρουμε πρώτα αν καλύπτει τις ανάγκες μας και έπειτα να πληρώνουμε.Γιατί εφ όσον πληρώσουμε μετα δε μπορούμε να τους πουμε κατι.Το ειχα ζήσει στο πετσί μου στις αρχές μου και τωρα πια επιλέγω με πολυ προσοχή το που προπονουμαι λαμβάνοντας υπ όψιν πολλούς παράγοντες.


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  6. #6

    Default

    Φίλε Squat Rack έχει το Κουρος στην Ανάληψη στον Βύρωνα , 2 squat rack έχει ένα στο Παγκράτι στην οδό Ναζιάνζου πίσω από τον Μαρινόπουλο, και ίσως έχουν ένα στην Πρατίνου στο Παγκράτι απέναντι από το Αστυνομικό Τμήμα και ίσως άλλο ένα το Fitness Plus Gym ( δες το site και πάρε τηλ) στην Δαμάρεως & Φορμίωνος στην Καισαριανή όρια με Παγκράτι.

  7. #7

    Default

    Ξέχασα να συμπληρώσω ότι έχει squat rack και το Pagratio Gym στο Παγκράτι Υμμητού & Μάρκου Μουσούρου στην πίσω είσοδο του 1ου νεκροταφείου

  8. #8
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Quote Originally Posted by Labros13 View Post
    Ειρήνη εχεις δίκιο σε ολα αυτά που αναφέρεις αλλα και εμάς ειναι υποχρέωση μας οταν προπονούμαστε καπου να τσεκάρουμε πρώτα αν καλύπτει τις ανάγκες μας και έπειτα να πληρώνουμε.Γιατί εφ όσον πληρώσουμε μετα δε μπορούμε να τους πουμε κατι.Το ειχα ζήσει στο πετσί μου στις αρχές μου και τωρα πια επιλέγω με πολυ προσοχή το που προπονουμαι λαμβάνοντας υπ όψιν πολλούς παράγοντες.


    Sent from my iPhone using Tapatalk
    Χαίρω πολυ Λάμπρο. Αυτά είναι δεδομένα.

    Δυστυχώς κανένα γυμναστήριο δεν πληρεί όλες τις προϋποθέσεις.Άμα το βρείτε ελάτε να μου το πείτε. Πάντα θα υστερεί σε κάτι που κάποιο άλλο υπερτερεί και το αντίστροφο. Η δεύτερη επιλογή μου ήταν να συνεχίσω να παίρνω το λεωφορείο, όπως έκανα 2.5 χρόνια και να πηγαίνω σε γυμναστήριο με στραβές μπάρες και σπασμένους αλτήρες. Σε αυτό όλα είναι του κουτιού και δίπλα μου στην κυριολεξία. Μακάρι να ζούσα Αμερική να πήγαινα στο Gold's gym. Θα πάρω το στρωματάκι μου και θα μαι κομπλέ.

  9. #9
    Advanced Bodybuilder Labros13's Avatar
    Join Date
    07-01-13
    Location
    Keratsini
    Posts
    1,039

    Default

    Quote Originally Posted by Kardoula View Post
    Χαίρω πολυ Λάμπρο. Αυτά είναι δεδομένα.

    Δυστυχώς κανένα γυμναστήριο δεν πληρεί όλες τις προϋποθέσεις.Άμα το βρείτε ελάτε να μου το πείτε. Πάντα θα υστερεί σε κάτι που κάποιο άλλο υπερτερεί και το αντίστροφο. Η δεύτερη επιλογή μου ήταν να συνεχίσω να παίρνω το λεωφορείο, όπως έκανα 2.5 χρόνια και να πηγαίνω σε γυμναστήριο με στραβές μπάρες και σπασμένους αλτήρες. Σε αυτό όλα είναι του κουτιού και δίπλα μου στην κυριολεξία. Μακάρι να ζούσα Αμερική να πήγαινα στο Gold's gym. Θα πάρω το στρωματάκι μου και θα μαι κομπλέ.
    Φυσικά και κανένα γυμναστηριο δεν πλήρει όλες τις προϋποθέσεις που θέτουμε,αυτο έλειπε,οποτε όπως πολυ σωστά ειπες πρέπει να προσαρμοζόμαστε αναλόγως.

    Αυτο που εννοούσα εγω ειναι οτι δεν δικαιολογώ άτομα τα οποία λένε εκ των υστέρων ας πουμε :"δεν εχει ρακ να κάνω σκουοτ" και κανουν παράπονα στον ιδιοκτήτη κτλ ενώ οταν γράφτηκαν εκει όφειλαν να το γνώριζαν.Απο τη στιγμή που γράφεσαι καπου οφείλεις να συμβάδισεις με τα καλα και τα κακά της επιχείρησης.Οι οποίες επιχειρήσεις του χώρου δυστυχώς και ειδικά στην Ελλάδα πλήττουν σε παρα πολλούς τομείς.

  10. #10
    Senior Bodybuilder Secret of Steel's Avatar
    Join Date
    07-01-16
    Posts
    2,479

    Default

    To βλέπω και μου τρέχουν τα σάλια

    http://metroflexlbc.com/

  11. #11
    Advanced Bodybuilder Mystical's Avatar
    Join Date
    23-10-10
    Posts
    744

    Default

    Πω το θρεντ πραγματικα μετρησε!
    Μεχρι προσφατα δεν ειχα συνειδητοποιησει ποσο δυσκολο ειναι να βρεις στην Ελλαδα ενα τζυμ εστωωω και με μετριο ρακ.
    Εχει τυχη τζυμ απο τα ακριβα να μην εχει ΚΑΝ ρακ και να εχει ενα απο τα πιο βολικα ρακ το γυμναστηριο των φοιτητων στην σχολη. Προφανως στα "μεγαλα εμπορικα" και μουρατα τζυμ πανε περισσοτερο για να δειξουν τα καινουρια τους Νικε οι περισσοτεροι παρα για lifting.
    Πολυ πλακα ειχε πριν καποιο καιρο "γυμναστης" να μου τα χωνει επειδη εκανα σκουατ με ισιο παπουτσι σε φαση Σταρ. Του λεω μια χαρα με βολευει ειδικα για lower squat. Και αρχιζει ο τυπος εναν ξεφρενο μονολογο για το ποσο επικινδυνο ειναι να κανεις σκουωτ με παπουτσι ισιο και οχι με αθλητικο που ειναι πιο σταθερο πιο καλο και καλα λογω τακουνιου και προσταυτετικο. Το οτι το ποδι φυσικα σε ενα κλασσικο αθλητικο παπουτσι ομως μονο σταθερο δεν ειναι ειδικα στα βαρια σκουωτ δεν του το εχει πει κανεις ουτε το εχει παρει πρεφα οπως τον εκοψα με το ματι μιας και ηταν μιση μεριδα.
    Ενας λογος που αναπολω τις μερες μου στο εξωτερικο ειναι τα εκει γυμναστηρια. Για πολλους λογους κλασης ανωτερα.
    Last edited by Mystical; 29-04-16 at 00:42.

  12. #12
    Pumping Iron orck's Avatar
    Join Date
    27-02-16
    Location
    Παλαιο Φαληρο
    Posts
    321

    Default

    Στο γυμναστηριο που παω φυσικα δεν εχει ρακ, βλεπω οτι οσοι κανουν squat κανουν στο μηχανημα σμιθ, γιατι ειναι τοσο κακο αυτο;

  13. #13
    Senior Bodybuilder Secret of Steel's Avatar
    Join Date
    07-01-16
    Posts
    2,479

    Default

    Δεν μπόρεσα ποτέ να κάνω σκουοτ σε σμιθ. Ποτέ όμως. Ένοιωθα τέτοιο περιορισμό στην κίνηση που μου έφερνε ανασφάλεια.

    Όσο για τα παπούτσια, πάλι σχετικό είναι. Εγώ πάντα κάνω πατώντας τις φτέρνες σε λεπτή σανίδα, ισορροπώ καλύτερα έτσι.
    Εδώ που τα λέμε αν δεις και τα παπούτσια της άρσης βαρών, έχουν τακουνάκι (καμία σχέση με τα συνηθισμένα αθλητικά που το στυλ τους είναι πιο κοντά στο running). Αλλά τελικά μου φαίνεται ότι το πιο σημαντικό είναι το πως βολεύεται ο καθένας και πως ισορροπεί και κάνει την κίνηση καλύτερα, αυτό έχει σημασία.

  14. #14
    Advanced Bodybuilder Mystical's Avatar
    Join Date
    23-10-10
    Posts
    744

    Default

    Quote Originally Posted by orck View Post
    Στο γυμναστηριο που παω φυσικα δεν εχει ρακ, βλεπω οτι οσοι κανουν squat κανουν στο μηχανημα σμιθ, γιατι ειναι τοσο κακο αυτο;
    Το φυσικά μου άρεσε.
    Το οτι επειδη δεν εχει επιλογη το τζυμ σου και ετσι αναγκαζονται οσοι κανουν να κανουν στο σμιθ δεν σημαινει οτι ειναι ειναι απαραιτητα για ολους η καλυτερη επιλογη αυτη για σκουατ.

  15. #15
    Advanced Bodybuilder Mystical's Avatar
    Join Date
    23-10-10
    Posts
    744

    Default

    Quote Originally Posted by Secret of Steel View Post
    Δεν μπόρεσα ποτέ να κάνω σκουοτ σε σμιθ. Ποτέ όμως. Ένοιωθα τέτοιο περιορισμό στην κίνηση που μου έφερνε ανασφάλεια.

    Όσο για τα παπούτσια, πάλι σχετικό είναι. Εγώ πάντα κάνω πατώντας τις φτέρνες σε λεπτή σανίδα, ισορροπώ καλύτερα έτσι.
    Εδώ που τα λέμε αν δεις και τα παπούτσια της άρσης βαρών, έχουν τακουνάκι (καμία σχέση με τα συνηθισμένα αθλητικά που το στυλ τους είναι πιο κοντά στο running). Αλλά τελικά μου φαίνεται ότι το πιο σημαντικό είναι το πως βολεύεται ο καθένας και πως ισορροπεί και κάνει την κίνηση καλύτερα, αυτό έχει σημασία.
    Καλα εννοειται οτι το θεμα με τα παπουτσια ειναι σχετικο.
    Ξερω και πολλους και πολλες που κανουν και χωρις παπουτσια.
    Και εγω για μεγαλο διαστημα προτιμουσα δισκακια. Σχετικα με το περιστατικο που ανεφερα πιο πανω αυτο εννοουσα.Τα παπουτσια αρσης βαρων δεν εχουν καμια σχεση με τα συνηθισμενα running αθλητικα και ειναι γελοιο να βλεπεις "γυμναστη" με υφος ξερολα να σου φερνει ως παραδειγμα τα παπουτσια αρσης βαρων εξισονοντας τα με τα κλασσικα αθλητικα.

  16. #16
    Forum Team iLikeBB's Avatar
    Join Date
    26-08-12
    Location
    Αθήνα
    Posts
    6,665

    Default

    Quote Originally Posted by orck View Post
    Στο γυμναστηριο που παω φυσικα δεν εχει ρακ, βλεπω οτι οσοι κανουν squat κανουν στο μηχανημα σμιθ, γιατι ειναι τοσο κακο αυτο;
    Δεν ειναι κακό το σμιθ,αλλα κ εγω που εχω δοκιμασει να κανω δν μπορω καθολου. Ειναι εντελως αφυσικη η κινηση του και σε περιοριζει πολυ.

    Αν σε βοελυει ομως δεν ειναι κακο,δεν ειναι σωστο να θεοποιουμε μια ασκηση.
    Μια χαρα ποδια χτιζονται και με squat σε σμιθ και με ελευθερα,μια χαρα ποδια χτιζονται επισης και χωρις squat ίσως πιο αργα βεβαια αλλά θα χεις ενα ωραιο αποτελεσμα μετα απο χρονια

    Για μενα παντως γυμναστηρια χωρις ρακ = τζαμπα λεφτα ,σαν το προηγουμενο γυμναστηριο που πηγαινα, βεβαια ειχαν ωραιο hack squat αλλα τι να το κανεις. Πουθενα δεν εχει τα παντα

    Παντως συγκριτικα το ελευθερο back/front squat θα ειναι παντα ανωτερο απο του σμιθ ή απο μηχανημα χωρις να εννοω οτι αν δν κανεις ελευθερο squat δε θα χτισεις τετρακεφαλα

  17. #17
    Senior Bodybuilder Secret of Steel's Avatar
    Join Date
    07-01-16
    Posts
    2,479

    Default

    Πάντως ρε παιδιά, στο γυμναστήριο έχουμε ένα παλικάρι που είναι πρώην αρσιβαρίστας.
    ΤΟΝ ΑΛΗΤΗ ΑΝ ΔΕΙΤΕ ΠΩΣ ΚΑΝΕΙ ΤΑ ΣΚΟΥΟΤ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  18. #18
    New Bodybuilder
    Join Date
    15-02-12
    Posts
    4

    Default

    Ευχαριστω για τη βοηθεια. Τελικα γραφτηκα στο γυμναστηριο παρολο που δεν εχει ρακ, καθως η προσφορα εληγε την ιδια μερα. Η τιμη ηταν πολυ δελεαστικη και δεν ειχα χρονο να ρωτησω τα αλλα γυμναστηρια. Το παραλογο εδω ειναι πως ο κυριος λογος που παω γυμναστηριο ειναι για να κανω squat με ασφαλεια (τα αλλα μπορω να τα κανω και σπιτι μου)...αλλα ας οψεται η τιμη.

    Μου ειπαν βεβαια οτι μπορω να κανω ελευθερο squat με τη μπαρα αν θελω.

    Οσον αφορα το σμιθ, κι εγω δεν το προτιμω. Ειναι εντελως αφυσικη η κινηση και ενδεχομενως μπορει να τραυματιστει καποιος σηκωνοντας αρκετο βαρος. Επισης δεν αναπτυσσεται ουτε η ισορροπια ουτε οι μυες που σταθεροποιουν τις αρθρωσεις. Γενικως, δεν μπορει να συγκριθει με τα ελευθερα βαρη, αλλα αν δεν υπαρχει ρακ, δεν μπορουμε να κανουμε κι αλλιως.
    Last edited by curious; 01-05-16 at 01:44.


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Προβλημα με squat rack στο γυμναστηριο
    By ThanosD in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 0
    Last Post: 16-05-14, 17:34
  2. Squats χωρίς Power/Squat rack. Εναλλακτικές;
    By Sali in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 21
    Last Post: 30-05-13, 22:09
  3. Γυμναστήρια muay thai στην Αθήνα
    By ChristosSeven in forum Αθλήματα Και Πολεμικές Τέχνες
    Replies: 0
    Last Post: 13-07-12, 21:33
  4. Γυμναστήρια στην Αθήνα
    By manaridis in forum Γυμναστήρια & Εξοπλισμός Για Bodybuilding
    Replies: 3
    Last Post: 21-09-08, 09:13

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •