Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 16 of 16
  1. #1
    New Member
    Join Date
    06-04-16
    Location
    Heraklion
    Posts
    38

    Question Ποιά είναι η καλύτερη αναλογία για BCAA ;

    Καλησπέρα!Ποιά πιστεύετε οτι είναι η καλύτερη αναλογία Λευκίνης-Ισολευκίνης-Βαλίνης. Η πρώτη βοηθάει την πρωτεϊνοσύνθεση και στο μη καταβολισμό.Η δεύτερη βοηθά στην απώλεια λίπους και η τρίτη στην κούραση.Έτσι έχουμε τρεις αναλογίες 2:1:1, 4:1:1, 8:1:1. Οι 2η και η 3η αναλογία μας βοηθάνε περισσότερο στην πρωτεϊνοσύνθεση, λόγω παραπάνω λευκινης, αλλά έχουν λιγότερη ισολευκίνη και βαλίνη.Τι λέτε;

    Υ.Γ: Τα παίρνω πριν την προπόνηση & μετά παίρνω whey isolate
    Last edited by manoliskr; 06-05-16 at 16:37.

  2. #2
    Senior Bodybuilder Δεσμώτης's Avatar
    Join Date
    17-05-15
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    4,635

    Default

    Βρισκω πολυ λιγες χρησιμοτητες για τα αμινοξεα οποτε γενικα δεν θα επαιρνα.αμα επαιρνα ντε και καλα τα 2:1:1 επειδη ειναι φθηνοτερα και θα χα ενα οπλο στον κροταφο να με απειλη καποιος οτι θα τραβηξει την σκανδαλη αν δεν αγορασω αμινοξεα
    Long long way to the top
    Long way down if you fall
    And it's a long way back if you get lost

  3. #3
    Advanced Bodybuilder Labros13's Avatar
    Join Date
    07-01-13
    Location
    Keratsini
    Posts
    1,039

    Default

    2:1:1 αν και συμφωνω με Δημητρη.Σε ελαχιστες περιπτωσεις ειναι χρησιμα.Ειτε σε υποθερμιδικες διατροφες με μεγαλα ελλειματα είτε σε προπονησεις με πολυ μεγαλο ογκο και μεγαλη διαρκεια.Κατα τα αλλα υπαρχει μια τασης καταχρησης τους χωρις ουσιαστικο λογο.

  4. #4
    Senior Bodybuilder Secret of Steel's Avatar
    Join Date
    07-01-16
    Posts
    2,479

    Default

    Εγώ πάντως έχω την απορία, τελικά ποια είναι καλύτερο εργαλείο τα BCAA ή τα EAA?
    Αν είναι να συμπληρώσεις (στην περίπτωση πάντα που χρειάζεται συμπλήρωση, γιατί κι αυτό όντως είναι συζητήσιμο) μήπως
    τα EAA είναι τελικά πιο σωστή λύση?

  5. #5
    Senior Bodybuilder Δεσμώτης's Avatar
    Join Date
    17-05-15
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    4,635

    Default

    Eφοσον η διατροφη σου εχει επαρκης πρωτεινη και ειναι κατανεμημενη μεσα στην μερα δεν νομιζω οτι χρειαζεσαι κατι.Απο κει και περα ο Λαμπρος ανεφερε μερικες περιπτωσεις οπου μπορει να φανουν χρησιμα τα ΒCAA.Για τα ΕΑΑ δεν βλεπω καποια χρηση τηρουμενων των οσων ειπα
    Long long way to the top
    Long way down if you fall
    And it's a long way back if you get lost

  6. #6
    Senior Bodybuilder Secret of Steel's Avatar
    Join Date
    07-01-16
    Posts
    2,479

    Default

    Quote Originally Posted by Δεσμώτης View Post
    Eφοσον η διατροφη σου εχει επαρκης πρωτεινη και ειναι κατανεμημενη μεσα στην μερα δεν νομιζω οτι χρειαζεσαι κατι.Απο κει και περα ο Λαμπρος ανεφερε μερικες περιπτωσεις οπου μπορει να φανουν χρησιμα τα ΒCAA.Για τα ΕΑΑ δεν βλεπω καποια χρηση τηρουμενων των οσων ειπα
    Πάντα μιλάμε στην περίπτωση που σώνει και ντε χρειάζεσαι συμπλήρωμα. Όντως το σωστό φαγητό δεν αντικαθίσταται ποτέ πλήρως, συμφωνό απόλυτα μαζί σου.

    Αλλά ας πούμε πως σε κάποιες περιπτώσεις τα BCAA είναι χρήσιμα (μεγάλες προπονήσεις, διατροφή με έλλειμα κλπ). Γιατί είναι προτιμότερα τα BCAA από τα EAA (που στο κάτω κάτω είναι το μεγαλύτερο μέρος των αμινοξέων που χρειαζόμαστε)?

  7. #7
    Senior Bodybuilder Δεσμώτης's Avatar
    Join Date
    17-05-15
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    4,635

    Default

    ακομη και σε μεγαλη προπονηση η ακομη και σε διατροφη με ελλειμα δεν νομιζω να μεινεις νηστικος για πανω απο 4-4.5 ωρες.οι δοσεις πρωτεινης σ αυτα τα διαστηματα ειναι αρκετες οταν μιλαμε για υψηλης αξιας πηγες πρωτεινης οποτε εισαι καλυμενος σ οτι αφορα τα EAA.Aπ τις λιγες χρησεις που υπαρχουν για τα BCAA αυτο που τα συνοδευει ειναι η αποροφισιμοτητα οποτε εκει που τα χρειαζεσαι,θελεις τα απολυτως απαραιτητα σ οτι αναφορα τον καταβολισμο και την συνθεση.
    Long long way to the top
    Long way down if you fall
    And it's a long way back if you get lost

  8. #8
    New Member
    Join Date
    06-04-16
    Location
    Heraklion
    Posts
    38

    Default

    Παιδιά κάνω 5 προπονησεις με βάρη(14-16 σετ κάθε μερα εκτός τη μέρα των ποδιών που ξεφεύγει σε πολλά παραπάνω) ,κοιλιακούς-ραχιαίους 4 φορές τη βδομάδα και 30' λεπτά αερόβιο 4 φορές τη βδομάδα.Επίσης στο επόμενο διάστημα θα μπώ ξανά προπονήσεις krav maga που το είχα αφήσει και είναι το αντικείμενο που ασχολούμαι κυρίως.Με αυτά τα δεδομένα τα χρειάζομαι;Σας ευχαριστώ όλους

  9. #9
    Senior Bodybuilder Δεσμώτης's Avatar
    Join Date
    17-05-15
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    4,635

    Default

    Εξαρταται.αν μετα τα βαρη,κανεις κοιλιακους,μετα πας αεροβια και μετα καπακι krav maga και εχουν περασει 5 ωρες απ το τελευταιο γευμα,καπου ενδιαμεσα μπορει και να σου χρειαστει.Αλλα ολα εξαρτωνται και απ την διατροφη.τους κοιλιακους ραχιαιους 4 φορες την βδομαδα υπαρχει λογος που τους κανεις τοσες φορες γιατι εγω δεν βρισκω.
    Long long way to the top
    Long way down if you fall
    And it's a long way back if you get lost

  10. #10
    New Member
    Join Date
    06-04-16
    Location
    Heraklion
    Posts
    38

    Default

    Quote Originally Posted by Δεσμώτης View Post
    Εξαρταται.αν μετα τα βαρη,κανεις κοιλιακους,μετα πας αεροβια και μετα καπακι krav maga και εχουν περασει 5 ωρες απ το τελευταιο γευμα,καπου ενδιαμεσα μπορει και να σου χρειαστει.Αλλα ολα εξαρτωνται και απ την διατροφη.τους κοιλιακους ραχιαιους 4 φορες την βδομαδα υπαρχει λογος που τους κανεις τοσες φορες γιατι εγω δεν βρισκω.
    Θα υπάρχουν τέτοιες μέρες....Πάντως για κοιλιακους-ραχιαίους θα διαφωνήσω.Κάνω δυνατότερο τον κορμό μου με 4 φορές τη βδομάδα (έχω και ένα θέμα στη μέση και βοηθάει) αλλά και οπτικά βλέπω διαφορά.Δεν κάνω με την ίδια ένταση όμως και τις 4 φορές!

  11. #11
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    01-03-16
    Posts
    844

    Default

    Καλημέρα !
    Κατά τη γνώμη μου τα BCAA είναι απαραίτητα υπό προυποθέσεις ,
    Υποθερμιδική διατροφή
    Αερόβια μεγάλης διάρκειας
    Χαμηλό ποσοστό λίπους

    Τώρα για κοιλιακούς ραχιαίους ούτε εγώ βρίσκω τον λόγο να γίνονται 4 φορές ..

  12. #12
    Advanced Bodybuilder Labros13's Avatar
    Join Date
    07-01-13
    Location
    Keratsini
    Posts
    1,039

    Default

    Quote Originally Posted by manoliskr View Post
    Θα υπάρχουν τέτοιες μέρες....Πάντως για κοιλιακους-ραχιαίους θα διαφωνήσω.Κάνω δυνατότερο τον κορμό μου με 4 φορές τη βδομάδα (έχω και ένα θέμα στη μέση και βοηθάει) αλλά και οπτικά βλέπω διαφορά.Δεν κάνω με την ίδια ένταση όμως και τις 4 φορές!

    Σωστος απο αποψη κορμου.Κ εγω αφιερωνω 20 λεπτα σε καθε προπονηση σε streching και γιγαντοσετ κοιλιακων-ραχιαιων κορμου.Απλα το κλειδι ειναι η ενταση που ανεφερες.Μη φτανεις κοντα στην αποτυχια,χρησιμοποιησε τα σαν warm-up περισσοτερο,ωστε να μην επιβαρυνθει το νευρικο σου συστημα και επηρεαστει αρνητικα η υπολοιπη προπονηση.

  13. #13
    New Member
    Join Date
    06-04-16
    Location
    Heraklion
    Posts
    38

    Default

    Quote Originally Posted by Labros13 View Post
    Σωστος απο αποψη κορμου.Κ εγω αφιερωνω 20 λεπτα σε καθε προπονηση σε streching και γιγαντοσετ κοιλιακων-ραχιαιων κορμου.Απλα το κλειδι ειναι η ενταση που ανεφερες.Μη φτανεις κοντα στην αποτυχια,χρησιμοποιησε τα σαν warm-up περισσοτερο,ωστε να μην επιβαρυνθει το νευρικο σου συστημα και επηρεαστει αρνητικα η υπολοιπη προπονηση.
    Το κάνω warm-up τη μέρα των ποδιών.2 φορές με γιγαντοσετ οπως λες και μια φορά με σετάκια κανονικά.Πολύ ωραίες οι σκέψεις σου πάντως.Να σαι καλά!

  14. #14
    New Member
    Join Date
    06-04-16
    Location
    Heraklion
    Posts
    38

    Default

    Quote Originally Posted by Liza89 View Post
    Καλημέρα !
    Κατά τη γνώμη μου τα BCAA είναι απαραίτητα υπό προυποθέσεις ,
    Υποθερμιδική διατροφή
    Αερόβια μεγάλης διάρκειας
    Χαμηλό ποσοστό λίπους

    Τώρα για κοιλιακούς ραχιαίους ούτε εγώ βρίσκω τον λόγο να γίνονται 4 φορές ..

    Νομίζω οτι πάνω μου βλέπω διαφορά σε πολλά!Κούραση-αναβολικότητα-φλεβικότητα.

  15. #15
    Advanced Bodybuilder Labros13's Avatar
    Join Date
    07-01-13
    Location
    Keratsini
    Posts
    1,039

    Default

    Ακριβώς.Απο τη στιγμή που κατι σε βοηθάει κρατά το,όσο ανορθόδοξο και να ειναι για τους υπόλοιπους.Λαθος και σωστο δεν υπαρχει.Οταν έρθουν τα αποτελέσματα τότε θα αρχίσουν να σε ρωτάνε με περιέργεια τα ίδια άτομα που κάποτε σου έλεγαν αυτο που κανεις ειναι λάθος.Ειναι πολυ συχνό φαινόμενο στα ελληνικά γυμναστήρια αυτο.Το κλειδί ειναι οτι κανεις να ξέρεις γιατί το κανεις,γι αυτο και προσωπικά ειμαι κατα των προτύπων των γυμναστών και των τυποποιημένων προγραμμάτων.


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  16. #16
    New Member
    Join Date
    06-04-16
    Location
    Heraklion
    Posts
    38

    Default

    Quote Originally Posted by Labros13 View Post
    Ακριβώς.Απο τη στιγμή που κατι σε βοηθάει κρατά το,όσο ανορθόδοξο και να ειναι για τους υπόλοιπους.Λαθος και σωστο δεν υπαρχει.Οταν έρθουν τα αποτελέσματα τότε θα αρχίσουν να σε ρωτάνε με περιέργεια τα ίδια άτομα που κάποτε σου έλεγαν αυτο που κανεις ειναι λάθος.Ειναι πολυ συχνό φαινόμενο στα ελληνικά γυμναστήρια αυτο.Το κλειδί ειναι οτι κανεις να ξέρεις γιατί το κανεις,γι αυτο και προσωπικά ειμαι κατα των προτύπων των γυμναστών και των τυποποιημένων προγραμμάτων.


    Sent from my iPhone using Tapatalk

    Σωστός ρε Λαμπρο! Συμφωνώ 1000%


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Ποιά Κρεατίνη Είναι Καλύτερη?
    By razor023 in forum Συμπληρώματα Διατροφής Bodybuilding
    Replies: 20
    Last Post: 15-01-16, 22:12
  2. Ποιά Π/Τ ειναι η καλυτερη;
    By billy in forum Αθλήματα Και Πολεμικές Τέχνες
    Replies: 7
    Last Post: 15-07-12, 13:47
  3. Ποια απ τις δύο είναι καλύτερη?
    By OnTour in forum Συμπληρώματα Διατροφής Bodybuilding
    Replies: 13
    Last Post: 02-12-10, 19:48

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •