Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 6 of 6
  1. #1
    New Member
    Join Date
    27-09-14
    Posts
    38

    Default Συμβουλές για Συμπληρώματα

    ΓΕΙΑ ΣΑΣ.
    Μετά από διάστημα 2 ετών περιπου και απο απώλεια 45 κιλων με ασκηση και διατροφη βεβαια
    θα ηθελα την γνώμη σας εαν πρεπει να παρω συμπληρωματα για αυξηση μυικου ιστού.
    ( ειμε στα 50 76 κιλα και 1.74 υψος. ενώ έχω βελτιωθει απο αποψεως δυναμης φαινομε αρκετα αδυνατισμένος.
    θα ήθελα να ρωτήσω αν πρέπει να πάρω κάποια συμπληρώματα για αυξηση μυικού όγκου περνω μόνο πρωτείνη και πολυβιταμίνη
    σε συνδιασμό βεβαια πάντα μαζί με διατροφή και άσκηση.
    ποια θα με συμβουλευατε να παρω δεδομένης της ηλικίας μου.(50 ετών)
    ευχαριστώ

  2. #2
    Pumping Iron giotaras's Avatar
    Join Date
    15-12-13
    Location
    thessaloniki
    Posts
    481

    Default

    Και σε αυτά να μείνεις. Είμαστε συνομήλικοι και πρέπει να προσέχουμε τι τρώμε. Πάνε στην ενότητα για bodybuilders άνω των 35 και θα βρεις ενδιαφέροντα πράγματα.
    Πάντως συγχαρητήρια για την τιτάνια προσπάθεια σου.

  3. #3
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Συγχαρητήρια για την προσπάθεια που έκανες.

    Να πούμε όμως και μερικές αλήθειες.. Στα 50 η μυική ανάπτυξη είναι κάτι που γίνεται με πιο αργούς ρυθμούς. Αυτό πιστεύω το γνωρίζεις και το κατανοείς.
    Κανένα συμπλήρωμα πλην του σωστού φαγητού, ξεκούρασης, δεν θα σου δώσει κάτι το τρομερό.
    Κάνε την προπόνησή σου, κάνε τη διατροφή σου, πάρε την πρωτεϊνη σου, αν θες κάποιο συμπλήρωμα για αρθρώσεις, βιταμίνες, Ω3 και απόλαυσε αυτό που κάνεις και να σαι σίγουρος πως θα έχεις το καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα.

  4. #4
    Senior Bodybuilder Leo 11's Avatar
    Join Date
    27-06-11
    Location
    Cyprus
    Posts
    14,554

    Default

    Quote Originally Posted by elpfor View Post
    ΓΕΙΑ ΣΑΣ.
    Μετά από διάστημα 2 ετών περιπου και απο απώλεια 45 κιλων με ασκηση και διατροφη βεβαια
    θα ηθελα την γνώμη σας εαν πρεπει να παρω συμπληρωματα για αυξηση μυικου ιστού.
    ( ειμε στα 50 76 κιλα και 1.74 υψος. ενώ έχω βελτιωθει απο αποψεως δυναμης φαινομε αρκετα αδυνατισμένος.
    θα ήθελα να ρωτήσω αν πρέπει να πάρω κάποια συμπληρώματα για αυξηση μυικού όγκου περνω μόνο πρωτείνη και πολυβιταμίνη
    σε συνδιασμό βεβαια πάντα μαζί με διατροφή και άσκηση.
    ποια θα με συμβουλευατε να παρω δεδομένης της ηλικίας μου.(50 ετών)
    ευχαριστώ
    φιλε μου μπραβο σου!!!!

    συνεχισε και να ξερεις πως ο μυς μεγαλωνει ειτε εισαι 20 ειτε εισαι 80...σιγουρα δεν θα εχεις την αναπτυξη 20χρονου αλλα θα ξετρελαθείς με το τι μπορεις να κανεις...και αν δεν εχεις ξανασχοληθει ποτε σου με βαρη...παπαδες μπορεις να κανεις ακομα και στα 50 σου!!!!εκτος αυτου είναι παρα πολλοι λογοι που θα επωφεληθείς με την ενασχόλησή σου στα βαρη...οστικη πυκνοτητα που ελεγχεται και βελτιώνεται με την μυικη αναπτυξη-ακηση με βαρη, βελτιωση του καρδιαγγειακού σου συστηματος, ελεγχος υπερτασης, βελτιωση στην ευλυγυσια των αρθρωσεων και πολλα αλλα...παντα φυσικα με προσοχή στην τεχνικη και όχι στο να προσπαθεις να φορτώνεις και να φορτώνεις τις μπαρες...και μαζι με τα βαρη σου προσπαθα να εχεις και καποιου είδους αεροβιο...ειτε αυτό είναι μετα τα βαρη ειτε σε ξεχωριστες μερες...

    οσο για τα συμπληρώματα με καλυψαν οι προλαλησαντες...


    συνεχισε φιλε μου ετσι...
    Βιάστηκες να φύγεις...Σου εύχομαι γλυκό καιρό και καλά κυνήγια να έχεις. Κράτησε μου ενα καρτέρι δίπλα σου...Όπως παλιά...
    sanguine tuo...

  5. #5
    Senior Bodybuilder Secret of Steel's Avatar
    Join Date
    07-01-16
    Posts
    2,479

    Default

    ΠΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩ Ρε σεις αυτός με πέρασε (εγώ έχασα 43 κιλά) !!!!!!!

    Φίλε, επειδή πέρασα τα ίδια μπορώ να καταλάβω τον αγώνα σου.

    Γνώμη μου τώρα για τα συμπληρώματα. Πάρε ότι πάρεις με γνώμονα πρώτα απ' όλα ποια θα σε βοηθήσουν γενικά στην υγεία σου.
    Ω3 και μια πολυβιταμίνη είναι και τα δύο χρησιμότατα για μας τους μεσήλικες. Ανάλογα και τη διατροφή σου μια βιταμίνη C ή κάνα Neurobion (βιταμίνες Β) μπορεί να σου φανούν χρήσιμες. Bασικά οι Neurobion και οι πολυβιταμίνες (εγώ παίρνω τη Pharmaton Geriatric) έχουν γίνει γνωστές γιατί τις έγραφαν παλιά κάργα στους γέρους (ναι, λες και εμείς είμαστε νέοι).

    Η πρωτεΐνη είναι φαγητό σε σκόνη. Αν θες να συμπληρώσεις θερμίδες προσθέτοντας πρωτεΐνικό φαγητό χωρίς πολλά λιπάρα,
    ναι είναι εργαλείο. Εγώ τη βάζω στο πρωινό μου, για να γίνεται πιο πλήρες και να μην έχει μόνο υδατάνθρακα (και γιατί το κάνει σα γεύση σούπερ χαχαχαχαχαχαχαχα) και την πίνω μεταπροπονητικά, μέχρι εκεί. Αλλά θα πρέπει να υπολογίζεις και τις θερμίδες της, φαΐ είναι.

    Από εκεί και πέρα, σε θέμα δύναμης εγώ είδα διαφορά με την κρεατίνη (τώρα τη σταμάτησα για ένα διάστημα αλλά θα την ξαναξεκινήσω).
    Μην ξεχνάς ότι κάποιες ουσίες δεν τις παράγουμε με τον ίδιο ρυθμό μετά τα 40. Ένα παιδάκι 20-25 στην ουσία δεν χρειάζεται σχεδόν τίποτα από συμπληρώματα. Εμείς χρειαζόμαστε κάποια ΑΛΛΑ πρέπει να κοιτάμε και το να βοηθούν την υγεία μας. Οπότε με μέτρο τα συμπληρώματα, μην πέσεις με τα μούτρα.

  6. #6
    Senior Bodybuilder Secret of Steel's Avatar
    Join Date
    07-01-16
    Posts
    2,479

    Default

    Έλα!!!!! Το πήραν επιτέλους είδηση ότι η κρεατίνη βοηθάει τους γέρους? χαχαχαχαχαχαχα

    http://www.nutraingredients.com/Regu...n-older-adults


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Συμβουλές Για Συμπληρώματα
    By DimitrisT in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 23
    Last Post: 23-11-15, 02:01
  2. Συμβουλές Για Συμπληρώματα
    By Μενελαος Κρητη in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 21
    Last Post: 02-03-15, 18:55
  3. Συμβουλές Για Συμπληρώματα
    By killbill44 in forum Συμπληρώματα Διατροφής Bodybuilding
    Replies: 23
    Last Post: 23-05-12, 20:44
  4. Συμβουλές Για Συμπληρώματα
    By xristunas in forum Συμπληρώματα Διατροφής Bodybuilding
    Replies: 1
    Last Post: 14-05-11, 22:22

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •