Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 20 of 20
  1. #1
    New Member
    Join Date
    10-05-16
    Posts
    88

    Default Συμβουλη/αξιολογηση προγραμματος την γνωμη σας!

    Χαιρετω την παρεα!
    Ξεκινησα gym και θα ηθελα την γνωμη σας για το προγραμμα που ακολουθω.Ειμαι αρχαριος να τονισω και εχω 1 μηνα περιπου που ξεκινησα.
    Επειδη παω 3 ημερες την εβδομαδα το προγραμμα παει καπως ετσι:

    1 ημερα-->Στηθος-Πλατη-Τρικεφαλος
    2 ημερα->Ποδια-Ωμοι-Δικεφαλος
    3 ημερα->Κυκλικο κανονντας 1-2 ασκησεις σε καθε μυικη ομαδα.

    Για στηθος-πλατη-ποδια-ομους κανω 4 ασκησεις για το καθενα, σχεδον ολες ειναι 12 επαναληψεις των 4 σετ(μερικες ειναι 12επαν/3σετ), για δικεφαλο-τρικεφαλο κανω απο 2 ασκησες, 12επαν/4σετ.
    Γενικα ειδα οτι σχεδον ολοι λενε οτι η προπονηση με βαρη δεν πρεπει να ξεπερναει την 1 ωρα το πολυ, το παραπανω προγραμμα ομως μου παιρνει πανω απο 1,30 ωρα να ολοκληροθουνε, γυρω στην 1 ωρα και 45 λεπτα, και σκεφτομαι μηπω ειναι υπερβολικο και τσαμπα κουραζομαι.
    Μηπως ενα κλασσικο προγραμμα 3ων ημερων κανοντας 2 μυικες ομαδες καθε φορα ειναι αρκτετο/καλυτερο? Μηπως ειναι αναγκαιο να αυξησω τις εβδομαδιες επισκεψεις στο γυμναστηριο απο 3 σε 4 ημερες και ισως βγαινει καλυτερα το προγραμμα?
    Η ειναι μια χαρα και να συνεχισω με αυτο?
    Θα ηθελα την γνωμη σας
    Last edited by prits; 10-05-16 at 09:18.

  2. #2
    Advanced Bodybuilder EKRIG's Avatar
    Join Date
    18-05-10
    Location
    TRIPOLI
    Posts
    1,077

    Default

    Αφού πας 3 μέρες ακολούθησε το εξής πρόγραμμα Στήθος-δικέφαλα, πλάτη-τρικέφαλα, πόδια-ώμοι. Δεν γράφεις και τι ασκήσεις κάνεις για να μπορώ να σε βοηθήσω παραπάνω. Αυτό όμως που μπορώ να πω είναι ότι στα τρικέφαλα βάλε άλλη μια άσκηση.
    PAIN AND GAIN

  3. #3
    New Member
    Join Date
    10-05-16
    Posts
    88

    Default

    Quote Originally Posted by EKRIG View Post
    Αφού πας 3 μέρες ακολούθησε το εξής πρόγραμμα Στήθος-δικέφαλα, πλάτη-τρικέφαλα, πόδια-ώμοι. Δεν γράφεις και τι ασκήσεις κάνεις για να μπορώ να σε βοηθήσω παραπάνω. Αυτό όμως που μπορώ να πω είναι ότι στα τρικέφαλα βάλε άλλη μια άσκηση.
    Πχ ομως ειναι αρκετο να κανω στηθος μονο μια φορα την εβδομαδα?
    Το κλασσικο Στήθος-δικέφαλα, πλάτη-τρικέφαλα, πόδια-ώμοι σκεφτομουν και εγω, αλλα ο γυμαστης ειπε οτι επειδη παω 3 ημερες αν κανω τετοιο προγραμμα θα γυμναζω μια μυικη ομαδα την εβδομαδα, ενω κανοντας τις πρωτη μερα 3 μυικες ομαδες, 2η μερα αλλες 3 μυικες ομαδες, και την τριτη μερα κυκλικο λιγο σε καθε μυικη ομαδα , ουσιαστικα γυμναζω καθε μυικη ομαδα 2 φορες την εβδομαδα.

    Βεβαια δεν εχω ιδες απο προγραμματα, μπορει να ειναι και λαθος αυτο που κανω για αυτο και ανοιξα αυτο το Thread να ακουσω την γνωμη σας.



    Last edited by prits; 10-05-16 at 10:50.

  4. #4
    Advanced Bodybuilder Labros13's Avatar
    Join Date
    07-01-13
    Location
    Keratsini
    Posts
    1,039

    Default

    Με 3 μερες το ιδανικοτερο προγραμμα ειναι full body.Μια φορα μονο την εβδομαδα ειναι οντως πολυ μικρη συχνοτητα ειδικα για καποιον αρχαριο που πρεπει να αναπτυξει τις βασικες του ιδιοτητες και να αποκτησει μια βασικη μυικη συναρμογη.

  5. #5
    New Member
    Join Date
    10-05-16
    Posts
    88

    Default

    Quote Originally Posted by Labros13 View Post
    Με 3 μερες το ιδανικοτερο προγραμμα ειναι full body.Μια φορα μονο την εβδομαδα ειναι οντως πολυ μικρη συχνοτητα ειδικα για καποιον αρχαριο που πρεπει να αναπτυξει τις βασικες του ιδιοτητες και να αποκτησει μια βασικη μυικη συναρμογη.
    Αν παω 4 φορες την εβδομμαδα αντι για 3, θα βοηθησει να τροποποιηθει διαφορετικα/καλυτερα το προγραμμα η να συνεχισω σε αυτο το ρυθμο που ειμαι?

  6. #6
    Advanced Bodybuilder Labros13's Avatar
    Join Date
    07-01-13
    Location
    Keratsini
    Posts
    1,039

    Default

    Οσον αφορα τη δικη μου αποψη ειμαι υπερ του full body.Στην περιπτωση που αναφερεις θα εκανα 3 full body προπονησεις με βασικες κυριως ασκησεις(πιεσεις παγκου,στρατιωτικες πιεσεις,αρσεις θανατου,clean and press-αρκει να εχειςκαποιο να σου δειξει ορθη τεχνικη) και μια προπονηση ξεχωριστα στα ποδια.Ο τελικος λογος ειναι σε εσενα αναλογα την τελικη εικονα που δουλευεις να αποκτησεις.

  7. #7
    New Member
    Join Date
    10-05-16
    Posts
    88

    Default

    Quote Originally Posted by Labros13 View Post
    Οσον αφορα τη δικη μου αποψη ειμαι υπερ του full body.Στην περιπτωση που αναφερεις θα εκανα 3 full body προπονησεις με βασικες κυριως ασκησεις(πιεσεις παγκου,στρατιωτικες πιεσεις,αρσεις θανατου,clean and press-αρκει να εχειςκαποιο να σου δειξει ορθη τεχνικη) και μια προπονηση ξεχωριστα στα ποδια.Ο τελικος λογος ειναι σε εσενα αναλογα την τελικη εικονα που δουλευεις να αποκτησεις.
    Υπαρχει καποιο ετοιμο full body προγραμματακι 3 ημερων εδω στο forum?

  8. #8
    Advanced Bodybuilder Labros13's Avatar
    Join Date
    07-01-13
    Location
    Keratsini
    Posts
    1,039

    Default

    Δεν εχω το χρονο να αναζητησω αυτη τη σιτγμη αλλα θα υπαρχει σιγουρα.Κανε την αναζητηση σου και μπορεις να επανελθεις εδω για λεπτομερειες και προσαρμογες.

  9. #9
    Advanced Bodybuilder xristoforos_13's Avatar
    Join Date
    20-01-16
    Location
    Athens
    Posts
    1,001

    Default

    Σε full body 3-4 φορές την εβδομάδα, από μια άσκηση σε κάθε μυική ομάδα είναι καλύτερα 3 η 4 σετ των 12 επαναλήψεων;

  10. #10
    Advanced Bodybuilder astrosunnefo's Avatar
    Join Date
    25-08-19
    Posts
    950

    Default

    Quote Originally Posted by xristoforos_13 View Post
    Σε full body 3-4 φορές την εβδομάδα, από μια άσκηση σε κάθε μυική ομάδα είναι καλύτερα 3 η 4 σετ των 12 επαναλήψεων;
    Αν ξεκινάς τώρα, πήγαινε σε τρία σετάκια ανά άσκηση. Αν είσαι πιο προχωρημένος, μπορείς να παίξεις πιο βαριά. Μπορείς ν' αυξήσεις σετ, να παίζεις πιο βαριά σε κάποιες προπονήσεις και πιο ελαφριά σε άλλες κτλ.

    Για τέσσερις φορές την βδομάδα, μπορείς να δεις κι ένα upper / lower.

  11. #11
    Advanced Bodybuilder xristoforos_13's Avatar
    Join Date
    20-01-16
    Location
    Athens
    Posts
    1,001

    Default

    Προτιμάω full γιατί δεν είναι στανταρ 3 η 4 όποτε θέλω να είμαι καλυμμένος. Κάνω αρκετό καιρό απλά μαζί με διατάσεις κοιλιακούς είμαι κοντά στα 100 Λέπτα και έχω ακούσει ότι καλό είναι να μην υπερβαίνει κανεις τα 45 γιαυτο έλεγα μήπως μα έκοβα ένα σετ από κάθε άσκηση.

  12. #12
    Advanced Bodybuilder astrosunnefo's Avatar
    Join Date
    25-08-19
    Posts
    950

    Default

    Η διάρκεια της προπόνησης εξαρτάται απ' την προπόνηση του καθενός. Αν βλέπεις πως αυτό που κάνεις δουλεύει για σένα, τότε συνέχισε έτσι.

  13. #13
    Advanced Bodybuilder xristoforos_13's Avatar
    Join Date
    20-01-16
    Location
    Athens
    Posts
    1,001

    Default

    Ευχαριστω φιλε μου.

  14. #14
    Senior Bodybuilder ΜΕΜΟΣ's Avatar
    Join Date
    07-01-11
    Location
    ΑΓΙΑ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Posts
    1,645

    Default

    Σωστά σκέφτεσαι το 45' μάξιμουμ. Για 3 φορές την εβδομάδα είναι καλό το full body ή διπλό σπλιτ (Upper/Lower - PushPull) το οποίο μπορεί να χρησιμοποιηθεί άνετα είτε 3 είτε 4 φορές την εβδομάδα. Είμαι οπαδός της συχνότητας έναντι του ημερήσιου όγκου και αυτό υποστηρίζουν και οι περισσότερες μελέτες. Έχε κατά νου ότι σε τέτοια προγράμματα περιορίζεσαι κυρίως σε βασικές - πολυαρθρικές ασκήσεις και όχι 3-4 ασκήσεις για δικέφαλα. Για τις μεγάλες μυικές ομάδες υπολόγισε να είσαι περίπου στα 10-20 σετ την εβδομάδα!. Ως προς την διάρκεια εγώ με πρόγραμμα 24 σετ τη μέρα (Upper/Lower) και 1' λεπτό διάλειμμα μεταξύ των σετ θέλω περίπου 40-45 λεπτά τα οποία είναι αρκετά.
    Δες στο ακόλουθο τόπικ http://www.bodybuilders.gr/forum/showthread.php?t=48791 Ο Musclemar παραπέμπει και σε προγράμματα full ή Upper/Lower
    Rome wasn't built in a day

  15. #15
    Advanced Bodybuilder xristoforos_13's Avatar
    Join Date
    20-01-16
    Location
    Athens
    Posts
    1,001

    Default

    Ωραίος αγορίνα μου θενκς

  16. #16
    Senior Bodybuilder ΜΕΜΟΣ's Avatar
    Join Date
    07-01-11
    Location
    ΑΓΙΑ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Posts
    1,645

    Default

    Γι'αυτό μπαίνουμε στην παρέα για να ανταλλάσσουμε απόψεις και εί δυνατόν να βοηθάμε.
    Rome wasn't built in a day

  17. #17
    Senior Bodybuilder Greg0ry's Avatar
    Join Date
    23-04-17
    Posts
    2,416

    Default

    Αν καποιος κανει πανω απο 45 λεπτα προπονηση καταβολιζει δηλαδη..?
    Ενας ο οποιος εχει αυξημενο volume στην προπονηση του δεν υπαρχει περιπτωωση να βγαλει προπονηση σε 45λεπτα...
    Μιλαμε για σωστη προπονηση και οχι να παιζουμε ποσο μαλλον αν κανεις και καποιο powerbuilding προγραμμα
    Απο προσωπικη εμπειρια και επειδη εχω αυξημενο volume στις προπονησεις μου υπηρχαν μερες που καθομουν 2 και 2:30 ωρες στο γυμναστηριο..
    Βεβαια δεν ειναι ολα για ολους o καθενας αποδιδει διαφορετικα σε διαφορετικες εντασεις!

    Οποτε λοιπον αναλογα την προσεγγιση του προγραμματος του καθενος τοσο θα του παρει και η προπονηση του δεν υπαρχει κατι στανταρ και τιποτα περα απο αυτο
    κυριοτερο ρολο στην υπερτροφια οσον αφορα την προπονηση ειναι το volume με υψηλο volume και για να λεγοντε εργασιμα αυτα τα σετ που θα βγαλεις σε 45λεπτα δεν το κανεις

    Χριστοφορε αναλογως το στοχο σου με το φουλ μποντι δεν μπορεις να χωρεσεις πολυ volume με
    σα

  18. #18
    Advanced Bodybuilder xristoforos_13's Avatar
    Join Date
    20-01-16
    Location
    Athens
    Posts
    1,001

    Default

    Kοίτα εγώ κάνω φουλ μπόντυ, μια άσκηση σε κάθε μυική ομάδα 4 σετ των 12-15 επαναλήψεων. 3 φορές την βδομάδα και 2 φορές κάνω αερόβιο (τρέξιμο+πυγμαχία ή πολύ τρέξιμο). Καμιά φορά κάνω 3 αερόβια και 2 βάρη. Οπότε δεν με παίρνει για σπλιτ.

  19. #19
    Senior Bodybuilder Greg0ry's Avatar
    Join Date
    23-04-17
    Posts
    2,416

    Default

    Quote Originally Posted by xristoforos_13 View Post
    Kοίτα εγώ κάνω φουλ μπόντυ, μια άσκηση σε κάθε μυική ομάδα 4 σετ των 12-15 επαναλήψεων. 3 φορές την βδομάδα και 2 φορές κάνω αερόβιο (τρέξιμο+πυγμαχία ή πολύ τρέξιμο). Καμιά φορά κάνω 3 αερόβια και 2 βάρη. Οπότε δεν με παίρνει για σπλιτ.
    Xριστοφορε απο την στιγμη που δεν σε παιρνει για σπλιτ τοτε το full body ειναι μια πολυ σοφη επιλογη παντα παμε με βαση το τι μας βολευει εμας βαση καθημερινοτητας , αν εχεις παραπανω χρονο θα μπορουσες να βαλεις και 2 ασκησεις τουλαχιστον στις μεγαλες μυικες ομαδες για να αυξησεις το volume σταδιακα!
    Δεν ξερω ποιος ειναι ο στοχος σου βεβαια !

  20. #20
    Advanced Bodybuilder xristoforos_13's Avatar
    Join Date
    20-01-16
    Location
    Athens
    Posts
    1,001

    Default

    Στόχος μου είναι κάθε χρόνο και καλύτερα. Κάθε καλοκαίρι να είμαι λίγο παραπάνω μυικά και λίγο λιγότερο λίπος. Δηλαδή προτίνεις σε στήθος πλάτη πόδια αντί για 1 να κάνω 2 ασκήσεις των 4 σετ?


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Αξιολόγηση Προγράμματος :)
    By johnkiller9 in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 9
    Last Post: 02-02-16, 20:31
  2. Αξιολόγηση Προγράμματος
    By Aggelikh L in forum Βάρη & Αερόβια Άσκηση Για Γυναίκες
    Replies: 3
    Last Post: 09-04-14, 15:41
  3. P90X Τι Γνώμη Έχετε - Αξιολόγηση Προγράμματος?
    By stayros4248 in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 13
    Last Post: 22-11-13, 09:28
  4. Αξιολόγηση Προγράμματος
    By iceburner in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 7
    Last Post: 05-05-12, 11:55
  5. Αξιολόγηση προγράμματος
    By teamone in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 3
    Last Post: 25-04-08, 06:59

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •