Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 27 of 27
  1. #1

    Question Πρωτεΐνη, ΒCAA, Βάρη και Αερόβια

    Ζήτω συγνώμη εαν έχει ανοίξει αντίστοιχο θέμα αλλα έψαξα και δεν βρήκα κατι!
    Εαν μετα τα Βαροι κανεις καπάκι αερόβια τοτε η σωστότερη λήψη συμπληρωμάτων ειναι BCAA πριν τα Βάροι και μολις τελειώσεις και την αερόβια BCAA + Πρωτεΐνη; Ή καλύτερα Πρωτεΐνη και BCAA αμέσως μετα Βαροι;
    Αν σου πει κάποιος "δεν μπορείς", πες του "κοίτα να μαθαίνεις"

  2. #2
    Forum Team iLikeBB's Avatar
    Join Date
    26-08-12
    Location
    Αθήνα
    Posts
    6,662

    Default

    Bcaa μετα τα βαρη και πριν την αεροβια και μονο πρωτεινη μετα την αεροβια

    Τα Bcaa βεβαια δεν ξερω κατα ποσο οντως θα σε βοηθησουν σε κατι....

  3. #3
    Senior Bodybuilder Δεσμώτης's Avatar
    Join Date
    17-05-15
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    4,635

    Default

    Αν ειναι να παρεις,καντο οπως το λεει ο Θανος.Τωρα αν οντως φανουνε χρησιμα εχει να κανει με παραγοντες οπως χρονισμος γευματων,συσταση σωματος,προγραμμα αντιστασεων και αεροβιας που ακολουθεις και δεν συμαζευεται
    Long long way to the top
    Long way down if you fall
    And it's a long way back if you get lost

  4. #4
    Advanced Bodybuilder Labros13's Avatar
    Join Date
    07-01-13
    Location
    Keratsini
    Posts
    1,039

    Default

    Κατα τη δικη μου αποψη και τα 2 ειναι πλεονασμος.Εγω θα επελεγα(το οποιο και εφαρμοζω) bcaa κατα τη διαρκεια και με το που τελειωσεις και προπονηση και αεροβια φαγητο.

  5. #5
    Forum Team iLikeBB's Avatar
    Join Date
    26-08-12
    Location
    Αθήνα
    Posts
    6,662

    Default

    Καλα κι εγω φαγητο προτεινω 100% οπως κανω εδω και 2 χρονια,αλλα και η πρωτεινη καλη λυση ειναι κυριως λόγω ευκολίας

  6. #6
    Advanced Bodybuilder Labros13's Avatar
    Join Date
    07-01-13
    Location
    Keratsini
    Posts
    1,039

    Default

    Ναι δεν την κατηγορω βεβαια.Εξαλλου το συνολο αυτων που γνωριζω μετα απο μια απαιτητικη προπονηση δεν εχουν ορεξη να φανε στερεο φαγητο(αν και εγω προσωπικα αντιθετως πεθαινω της πεινας γι αυτο και εκοψα τα ροφηματα) οποτε σε αυτη την περιπτωση το ροφημα ειναι η ιδανικη ισως λυση.

  7. #7

    Default

    Ευχαριστω παιδιά αλλα αναδιατυπωνω οτι πρόκειται για πρωτεΐνικη φόρμουλα (Πρωτεΐνη: 30g, Υδατάνθρακες: 20g, HMB: 1.5g, Creapure?: 5g). Τα BCAA τα έχω οποτε θα τα χρησιμοποιήσω! Αλλαζει κατι ή ακολουθώ το Προγραμμα του Θάνου;
    Αν σου πει κάποιος "δεν μπορείς", πες του "κοίτα να μαθαίνεις"

  8. #8
    Advanced Bodybuilder Labros13's Avatar
    Join Date
    07-01-13
    Location
    Keratsini
    Posts
    1,039

    Default

    Quote Originally Posted by Falcon21 View Post
    Ευχαριστω παιδιά αλλα αναδιατυπωνω οτι πρόκειται για πρωτεΐνικη φόρμουλα (Πρωτεΐνη: 30g, Υδατάνθρακες: 20g, HMB: 1.5g, Creapure?: 5g). Τα BCAA τα έχω οποτε θα τα χρησιμοποιήσω! Αλλαζει κατι ή ακολουθώ το Προγραμμα του Θάνου;
    Μπορεις να τα βαλεις κατα τη διαρκεια της προπονησης.Εξαλλου το peak τους στο αιμα γινεται στη 1,5 ωρα περιπου.Μετα ξεκινα η πρωτεινοσυνθεση να μειωνεται.Οποτε καντο ετσι εφ οσον μετα θα πιεις κατι σε στυλ cyclone απ οτι καταλαβαινω.

  9. #9
    Senior Bodybuilder Δεσμώτης's Avatar
    Join Date
    17-05-15
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    4,635

    Default

    Εγω την πρωτεινη την θεωρω φαγητο και οχι συμπληρωμα οποτε στο μεταπροπονητικο και δεν ειμαι υπερ του να πιεζεται ο αλλος να φαει κατευθειαν μετα την προπονηση τυπου shake στα αποδυτηρια και δεν μ αρεσει να πινω τις θερμιδες μου.απο κει και περα δεν ειμαι υπερ του να παιρνεις φορμουλες και τα συνανφη.Παρε μια απλη με γευση που να γουσταρεις και να βγαζεις γουστα και απο κει και περα παρε ξεχωριστα την κρεατινη και βαλε τον υδατανθρακα που θελεις εσυ και δεν θα ειναι ενσωματομενοι στην πρωτεινη σου
    Long long way to the top
    Long way down if you fall
    And it's a long way back if you get lost

  10. #10

    Default

    Πολυ σωστά Λαμπρο! Οποτε την φόρμουλα στο τέλος της αερόβιας;
    Αν σου πει κάποιος "δεν μπορείς", πες του "κοίτα να μαθαίνεις"

  11. #11
    Advanced Bodybuilder Labros13's Avatar
    Join Date
    07-01-13
    Location
    Keratsini
    Posts
    1,039

    Default

    Quote Originally Posted by Falcon21 View Post
    Πολυ σωστά Λαμπρο! Οποτε την φόρμουλα στο τέλος της αερόβιας;
    Ακριβως.Εφ οσον πιθανοτατα σε ενδιαφερει το να υπαρξει λιποδιαλυση,δε θες το insulin spike που θα προκαλεσει ο υδατανθρακας πριν μπεις για αεροβια.Θες να μπεις με οσο χαμηλοτερη γλυκοζη γινεται.Το θεμα του μυικου καταβολισμου θα το εχεις λυση με την καταναλωση των bcaa κατα τη διαρκεια εξαλλου.

  12. #12

    Default

    Ωραίος Λαμπρο! Δεσμώτη σ ευχαριστώ για την συμβουλή, το κάνω χρονια αυτο που λες αλλα τωρα ηθελα να δοκιμάσω φόρμουλα για να αποφεύγω τις μείξεις. Ξέρω δεν ειναι το ιδανικότερο αλλα δεν πάω για πρωταθλητισμό, το δοκιμάζω και βλέπω ;)
    Για κανονικό φαγητό έχω χρόνο μονο για 2 γεύματα και 1 πρωινό (200γρ ασπράδι + ενα ολοκληρο + βρώμη). Τα υπόλοιπο θα τα κάνω σε σκόνη!
    Last edited by Falcon21; 14-05-16 at 19:03.
    Αν σου πει κάποιος "δεν μπορείς", πες του "κοίτα να μαθαίνεις"

  13. #13
    Senior Bodybuilder Δεσμώτης's Avatar
    Join Date
    17-05-15
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    4,635

    Default

    Βρασε ρυζι,βαλε σε ταπερ,ανοιξε ταπερ,ριξε λιγο νερο,ανακατεψε το με το ρυζι λιγο να μαλακωσει,ριξε πρωτεινη,ανακατεψε,απολαυσε.Ρυζογαλο με whey.Χαλαει κοσμο ειδικα αν παρεις vanilia η cinnamon roll,σκετο ρυζογαλο σε λεω.και παντου το παιρνεις και πρακτικο εινια και δεν πινεις τις θερμιδες
    Long long way to the top
    Long way down if you fall
    And it's a long way back if you get lost

  14. #14

    Default

    Quote Originally Posted by Δεσμώτης View Post
    Βρασε ρυζι,βαλε σε ταπερ,ανοιξε ταπερ,ριξε λιγο νερο,ανακατεψε το με το ρυζι λιγο να μαλακωσει,ριξε πρωτεινη,ανακατεψε,απολαυσε.Ρυζογαλο με whey.Χαλαει κοσμο ειδικα αν παρεις vanilia η cinnamon roll,σκετο ρυζογαλο σε λεω.και παντου το παιρνεις και πρακτικο εινια και δεν πινεις τις θερμιδες
    Στα υπόψιν!!! Πρακτικό και γρήγορο... Thanks
    Last edited by Falcon21; 14-05-16 at 19:20.
    Αν σου πει κάποιος "δεν μπορείς", πες του "κοίτα να μαθαίνεις"

  15. #15
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    13-07-13
    Posts
    3,544

    Default

    Quote Originally Posted by Labros13 View Post
    Μπορεις να τα βαλεις κατα τη διαρκεια της προπονησης.Εξαλλου το peak τους στο αιμα γινεται στη 1,5 ωρα περιπου.Μετα ξεκινα η πρωτεινοσυνθεση να μειωνεται.Οποτε καντο ετσι εφ οσον μετα θα πιεις κατι σε στυλ cyclone απ οτι καταλαβαινω.
    Πετάγομαι λίγο γιατί διάβασα τα posts και με ενδιαφέρουν. Παίρνω εδώ και 1 μήνα bcaas κατά τη διάρκεια της προπόνησης και μετά γυρνάω σπίτι και τρώω γεύμα. Το σκεπτικό μου είναι αυτό, ότι εφόσον παίρνω τα αμινοξέα στη διάρκεια της προπόνησης, δεν υπάρχει λόγος να ''αγχωθώ'' ότι α, πρέπει να φάω επειγόντως/αμέσως μετά την προπόνηση, εφόσον έχοντας πάρει τα αμινοξέα (και δεδομένου του επιπέδου μου) με ''κρατάνε'' μέχρι να πάω σπίτι να φάω. Δεν ξέρω κατά πόσο έχει τόση βάση το σκεπτικό μου, αλλά φαντάζομαι πως όταν το σύνολο της διατροφής μέσα στη μέρα εξασφαλίζει όλα τα απαραίτητα αμινοξέα, υπάρχει αυτό που λέμε συνεχής ροή στο αίμα.

    Quote Originally Posted by Δεσμώτης View Post
    Βρασε ρυζι,βαλε σε ταπερ,ανοιξε ταπερ,ριξε λιγο νερο,ανακατεψε το με το ρυζι λιγο να μαλακωσει,ριξε πρωτεινη,ανακατεψε,απολαυσε.Ρυζογαλο με whey.Χαλαει κοσμο ειδικα αν παρεις vanilia η cinnamon roll,σκετο ρυζογαλο σε λεω.και παντου το παιρνεις και πρακτικο εινια και δεν πινεις τις θερμιδες
    Αυτό ακριβώς έχω υπόψιν να κάνω όταν καταφτάσει η πρωτείνη που έχω παραγγείλει. Δεδομένου ότι παίρνω αμινοξέα ενδοπροπονητικά και το μεταπροπονητικό μου γεύμα είναι κοτόπουλο-πατάτα, έχω σκεφτεί να κρατήσω τα αμινοξέα ενδοπροπονητικά (κρίνω ότι προσωπικά με βοηθάνε καθώς πάω για προπόνηση στο γυρισμό από τη δουλειά μου, 8ωρη, ορθοστασία, +1 ώρα σχεδόν η επιστροφή στα πάτρια εδάφη, οπότε νιώθω ότι με τονώνουν και με βοηθάνε γενικότερα) και να αλλάξω το μεταπροπονητικό γεύμα βάζοντας ρύζι για υδατάνθρακα μαζί με whey σαν πηγή πρωτείνης. Σκέψη...

  16. #16
    Senior Bodybuilder Δεσμώτης's Avatar
    Join Date
    17-05-15
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    4,635

    Default

    Αυτο που ξερω και ακολουθω με τα αποτελεσματα που με συνοδευουν ειναι οτι εφοσον το προηγουμενο γευμα ειναι 4-4.5 ωρες πριν και η προπονηση μου δεν ειναι αθλητη αντοχης να μειωθουνε τα αποθεματα γλυκογονου και να επελθει καταβολισμος γρηγοροτερα μετα απο προνηση ειναι πως και με το γευμα ειμαι χαρα.τωρα αν δεν εχεις την δυνατοτητα να φας σ αυτο το διαστημα εκει θα το ψαξεις ναι.Μολις σου ερθει δοκιμασε.απλα χαμος..και αμα βρεις και την γευση που γουσταρεις οπως εγω και παιρνω μονο απ αυτην,Χαμουλης σκετος
    Long long way to the top
    Long way down if you fall
    And it's a long way back if you get lost

  17. #17
    Advanced Bodybuilder Labros13's Avatar
    Join Date
    07-01-13
    Location
    Keratsini
    Posts
    1,039

    Default

    Πολυ σωστή σκέψη Έλενα.Και απλα τα bcaa βοηθούν να γίνει ένα "boost" στην πρωτεΐνοσυνθεση και να ξεκινηςει λίγο γρηγορότερα η αποκατάσταση.Επισης,μυϊκά θα σου δώσουν λίγη αντοχή ακόμα,πράγμα που γίνεται βεβαια αισθητό αν κανεις μεγάλο όγκο προπόνησης.


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  18. #18
    Advanced Bodybuilder Labros13's Avatar
    Join Date
    07-01-13
    Location
    Keratsini
    Posts
    1,039

    Default

    Quote Originally Posted by Δεσμώτης View Post
    Αυτο που ξερω και ακολουθω με τα αποτελεσματα που με συνοδευουν ειναι οτι εφοσον το προηγουμενο γευμα ειναι 4-4.5 ωρες πριν και η προπονηση μου δεν ειναι αθλητη αντοχης να μειωθουνε τα αποθεματα γλυκογονου και να επελθει καταβολισμος γρηγοροτερα μετα απο προνηση ειναι πως και με το γευμα ειμαι χαρα.τωρα αν δεν εχεις την δυνατοτητα να φας σ αυτο το διαστημα εκει θα το ψαξεις ναι.Μολις σου ερθει δοκιμασε.απλα χαμος..και αμα βρεις και την γευση που γουσταρεις οπως εγω και παιρνω μονο απ αυτην,Χαμουλης σκετος
    Μητσο συμφωνω σε ολα τα σημεία του ποστ σου με εξαίρεση το θεμα του καταβολής μου.Ο αθλητής αντοχής δεν εχει μυικό καταβολισμο στο βαθμό που εχω εγω σε μια βαριά προπόνηση ποδιών ας πουμε.Δεν διασπούν τόσο μυϊκές ίνες αλλα όπως πολυ σωστά ειπες εξαντλούν σε πολυ μεγάλο βαθμό τα αποθέματα γλυκογόνου εφ όσον ο υδατάνθρακας ειναι το κύριο καύσιμο.Ετσι δικαιολογείται το εάν δεις εξετάσεις αθλητών αντοχής το επίπεδο της CPK τους ειναι πολυ χαμηλότερο απο κάποιου που κανει μποντιμπιλντινγκ,ακόμα και σε αθλητές αντοχής επιπέδου πρωταθλητισμού.Το σωμα του δεν διασπά μυϊκές ινες εφ όσον δεν υπαρχει αντίσταση.

  19. #19
    Senior Bodybuilder IronAddict's Avatar
    Join Date
    14-09-12
    Location
    new york
    Posts
    1,499

    Default

    Quote Originally Posted by Labros13 View Post
    Ναι δεν την κατηγορω βεβαια.Εξαλλου το συνολο αυτων που γνωριζω μετα απο μια απαιτητικη προπονηση δεν εχουν ορεξη να φανε στερεο φαγητο(αν και εγω προσωπικα αντιθετως πεθαινω της πεινας γι αυτο και εκοψα τα ροφηματα) οποτε σε αυτη την περιπτωση το ροφημα ειναι η ιδανικη ισως λυση.
    Aυτο το εχω κι εγω, μετα απο την προπονηση δεν εχω ορεξη για φαγητο(εννοω κατευθειαν μετα απο την προπονηση) και ετσι με βολευει το σεικ..Αλλα εχω παρατηρησει οτι κι αν πινω το σεικ μετα απο την προπονηση κατευθειαν, μετα απο ενα μισαωρο ζηταει ο οργανισμος μου τροφη και ετσι ερχεται κουτι το να φαω το γευμα μου μετα. Ισχυει οτι μετα την προπονηση το σωμα ζηταει θρεπτικα συστατικα και το λεει η πραξη:)
    '' THE ONE WHO DOESN'T FALL, DOESN'T STAND UP ''

  20. #20
    Advanced Bodybuilder Labros13's Avatar
    Join Date
    07-01-13
    Location
    Keratsini
    Posts
    1,039

    Default

    Quote Originally Posted by IronAddict View Post
    Aυτο το εχω κι εγω, μετα απο την προπονηση δεν εχω ορεξη για φαγητο(εννοω κατευθειαν μετα απο την προπονηση) και ετσι με βολευει το σεικ..Αλλα εχω παρατηρησει οτι κι αν πινω το σεικ μετα απο την προπονηση κατευθειαν, μετα απο ενα μισαωρο ζηταει ο οργανισμος μου τροφη και ετσι ερχεται κουτι το να φαω το γευμα μου μετα. Ισχυει οτι μετα την προπονηση το σωμα ζηταει θρεπτικα συστατικα και το λεει η πραξη:)
    Αυτο ειναι πολυ καλό.Αλλη μια αποδείξη οτι δεν υπαρχει σωστο και λάθος.Το ιδανικό ειναι αυτο ακριβώς που ανέφερες.Δοκιμασες,πειραματιστηκες,έβαλες το μυαλό σου να δουλέψει και βρήκες τι ταιριάζει σε εσενα.Αντιθετα αν έψαχνες απαντήσεις του τύπου σωστο και λάθος πιθανότατα να μην έφτανες ποτε σε αυτο το σημείο.

  21. #21
    Senior Bodybuilder Δεσμώτης's Avatar
    Join Date
    17-05-15
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    4,635

    Default

    Quote Originally Posted by Labros13 View Post
    Μητσο συμφωνω σε ολα τα σημεία του ποστ σου με εξαίρεση το θεμα του καταβολής μου.Ο αθλητής αντοχής δεν εχει μυικό καταβολισμο στο βαθμό που εχω εγω σε μια βαριά προπόνηση ποδιών ας πουμε.Δεν διασπούν τόσο μυϊκές ίνες αλλα όπως πολυ σωστά ειπες εξαντλούν σε πολυ μεγάλο βαθμό τα αποθέματα γλυκογόνου εφ όσον ο υδατάνθρακας ειναι το κύριο καύσιμο.Ετσι δικαιολογείται το εάν δεις εξετάσεις αθλητών αντοχής το επίπεδο της CPK τους ειναι πολυ χαμηλότερο απο κάποιου που κανει μποντιμπιλντινγκ,ακόμα και σε αθλητές αντοχής επιπέδου πρωταθλητισμού.Το σωμα του δεν διασπά μυϊκές ινες εφ όσον δεν υπαρχει αντίσταση.
    Ισως βγηκε αυτο απ τα λεγομενα μου αλλα δεν το εννοουσα ετσι οπως το πηρες.Το γρηγοροτερο πηγαινε στο γλυκογονο και ο καταβολισμος ως γενικο φαινομενο μετα απο μια προπονηση.Αυτος ειναι αλλωστε και ο λογος που ο αθλητη αντοχης εχει λιγοτερες απαιτησεις πρωτεινης και γενικα και περι της προπονησεως του σε σχεση με εναν αθλητη αντιστασεων και το αναποδο σχετικα με τον υδατανθρακα
    Long long way to the top
    Long way down if you fall
    And it's a long way back if you get lost

  22. #22
    Advanced Bodybuilder Labros13's Avatar
    Join Date
    07-01-13
    Location
    Keratsini
    Posts
    1,039

    Default

    Ακριβώς.Γι αυτο και ισχυει το αντίθετο όσον αφορά τον υδατάνθρακα.Ολα τα συμπληρώματα υδατανθράκων που διαφημίζουν οτι "αναπληρώνουν" γλυκογόνο κτλ και αναφέρουν περί ερευνών δεν αναφέρουν οτι η περιβόητη έρευνα έγινε σε ποδηλάτες.Καμια σχεση με την προπονηση που γίνεται στο μποντιμπιλντινγκ.Για το γλυκογόνο όπως σου ειπα συμφωνω απόλυτα.


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  23. #23

    Default

    Εκει που έπαιρνα 1 μπουκάλι νερό ή ηλεκτρολύτες κατα την διάρκεια της προπόνησης, τωρα τα παίρνω τα BCAA (σε σκόνη, άγευστα σε νερό) και νιώθω καλύτερα, βγάζω δυνατή προπόνηση και αισθανομαι λιγότερη κούραση! Η γεύση άθλια αλλα συνηθίζεται. Μπορεί να ειναι και ψυχολογικό αλλα οπως και να εχει βοηθάει... Thank you Λαμπρό νομίζω οτι δουλεύει ;)
    Last edited by Falcon21; 17-05-16 at 18:40.
    Αν σου πει κάποιος "δεν μπορείς", πες του "κοίτα να μαθαίνεις"

  24. #24
    Senior Bodybuilder Secret of Steel's Avatar
    Join Date
    07-01-16
    Posts
    2,479

    Default

    Εγώ έχω μια απορία ρε παιδιά. Δεν έχεις μαζί σου την πρωτεΐνη σου ή κάποιο υδατάνθρακα.
    Αν πάρεις τα ΒCAAs σου, τα οποία δημιουργούν ένα ανέβασμα της ινσουλίνης από όσο ξέρω, δεν δημιουργούν
    ταυτόχρονα καλύτερο περιβάλλον για να πάρεις μαζί και την κρεατίνη?

    Επίσης, πάλι, δεν έχεις μαζί σου την πρωτεΐνη σου (θα μου πεις, τόσο Αλτσχάιμερς?)
    σαν μεταπροπονητικό δεν μπορείς να πιεις EAAs ?

  25. #25
    Advanced Bodybuilder Labros13's Avatar
    Join Date
    07-01-13
    Location
    Keratsini
    Posts
    1,039

    Default

    Quote Originally Posted by Secret of Steel View Post
    Εγώ έχω μια απορία ρε παιδιά. Δεν έχεις μαζί σου την πρωτεΐνη σου ή κάποιο υδατάνθρακα.
    Αν πάρεις τα ΒCAAs σου, τα οποία δημιουργούν ένα ανέβασμα της ινσουλίνης από όσο ξέρω, δεν δημιουργούν
    ταυτόχρονα καλύτερο περιβάλλον για να πάρεις μαζί και την κρεατίνη?

    Επίσης, πάλι, δεν έχεις μαζί σου την πρωτεΐνη σου (θα μου πεις, τόσο Αλτσχάιμερς?)
    σαν μεταπροπονητικό δεν μπορείς να πιεις EAAs ?
    Μεγαλο θεμα επιασες τωρα.Οι ερευνες ειναι αμφιλεγομενες στον αν τα bcaa δημιουργουν insulin spike,αλλες απεδειξαν το ενα αλλες το αλλο.Εγω προσωπικα θεωρω οτι ανεβαζουν τη γλυκοζη,αρα κατα συνεπεια το παγκρεας θα εκκρινει ινσουλινη.Οσον αφορα την κρεατινη,θεωρω κουταμαρα το οτι πρεπει οπωσδηποτε καποιος να την πιει με υδατανθρακα.Ολες οι ερευνες τοσες δεκαετιες που απεδειξαν την εργογονο δραση της δεν εγιναν με ταυτοχρονη χορηγηση με υδατανθρακα.Ουτε μετα την προπονηση ειναι απαραιτητο να την πιεις,μπορεις με οποιιοδηποτε γευμα(εγω προτιμω με το πρωτο μου).

    Για τα eaa σαν μεταπροπονητικο σεικ ειναι προτιμοτερα απο σκετα bcaa αρκει η φορμουλα να περιεχει επαρκη ποσοτητα απο τα δευτερα.

  26. #26
    Senior Bodybuilder Secret of Steel's Avatar
    Join Date
    07-01-16
    Posts
    2,479

    Default

    Quote Originally Posted by Labros13 View Post
    Για τα eaa σαν μεταπροπονητικο σεικ ειναι προτιμοτερα απο σκετα bcaa αρκει η φορμουλα να περιεχει επαρκη ποσοτητα απο τα δευτερα.

    Και μπαίνω στο ψητό τώρα. Εγώ την πρωτεΐνη την έβλεπα πάντα σαν φαγητό σε σκόνη. Ναι απορροφάται γρήγορα από τον οργανισμό,
    ναι καπάκι μετά από βαρβάτη γυμναστική είναι καλό εργαλείο. Αλλά.........αν κάποιος θέλει, ουσιαστικά δεν μπορεί να κάνει το ίδιο με EAAs (άντε και να τσοντάρει και πρόσθετα BCAAs στο ρόφημα)?

  27. #27
    Advanced Bodybuilder Labros13's Avatar
    Join Date
    07-01-13
    Location
    Keratsini
    Posts
    1,039

    Default

    Εννοειται, οι διαφορες στην πρωτεινοσυνθεση ειναι μηδαμινες.Και αν εισαι ατομο σαν εμενα που απεχθανεται τα γαλακτοκομικα γιατι δεν τα μεταβολιζει ωραια η δευτερη περιπτωση ειναι ιδανικη.Συν οτι το γρηγοροτερη απορροφηση ειναι ενας μυθος καθως η απλη whey(με εξαιρεση την υδρολυμενη )κανει 25 λεπτα να μπει στην κυκλοφορια του αιματος μεχρι οι δεσμοι να γινουν αμινοξεα ελευθερας,οσο δηλαδη και οι αλιπες πηγες πρωτεινης.Δες τι ανεβασα για καποιες whey στο αλλο τοπικ,ισως σε ενδιαφερει.


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Βάρη + Αερόβια
    By Tsits in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 3
    Last Post: 08-07-15, 09:08
  2. Βάρη Και Αερόβια
    By evitag in forum Βάρη & Αερόβια Άσκηση Για Γυναίκες
    Replies: 8
    Last Post: 11-03-15, 21:25
  3. Αερόβια Χωρίς Βάρη & Πρωτείνη
    By psarakas in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 5
    Last Post: 12-05-13, 14:47
  4. Τι Είδους Πρωτεϊνη Για Μετά Από Προπόνηση (Βάρη/Αερόβια)
    By ΑΧΑΙΟΣ in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 1
    Last Post: 19-09-12, 02:03
  5. Βάρη μετά από αερόβια.
    By GeorgeGR in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 25
    Last Post: 30-07-08, 20:13

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •