Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Page 3 of 8 FirstFirst 1234567 ... LastLast
Results 61 to 90 of 239
  1. #61
    Advanced Bodybuilder bodybuilderx's Avatar
    Join Date
    10-05-16
    Posts
    693

    Default

    παναγιωτη πειραζει αν δεν μπορω να τεντωσω τον κορμο στο 3)¨? προσπαθω αλλα ειναι λιγο δυσκολο με τον καιρο θα τα κατεφερω σωστα?

  2. #62
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    23-03-14
    Posts
    3,552

    Default

    Ναι. Απλα καθε φορα προσπαθησε περισσότερο

    Στάλθηκε από το E5603 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    "Everyone works hard when they want to, when they get quick results, when it’s convenient to put forth effort. The best work hard when they don’t want to, when it’s inconvenient to give it that little extra effort... and that extra effort might be just what they need to place them on top." -Peter Vidmar

  3. #63
    Advanced Bodybuilder bodybuilderx's Avatar
    Join Date
    10-05-16
    Posts
    693

    Default

    οκ ευχαριστω μαρεσει πολυ αυτο το προγραμμα ακομα νιωθω την πλατη μου απο χτες. σημερα θα δοκιμαω την μερα ωμων.

  4. #64
    Advanced Bodybuilder bodybuilderx's Avatar
    Join Date
    10-05-16
    Posts
    693

    Default

    [QUOTE=StreetGymnast;1300489]
    Μερα "Ωμων"

    Wall handstands 4x30 sec holds
    Wall runs 3x20
    Beast pushups 4x8-12

    L-sits 3x10sec holds

    V-Ups 4x15



    [/QUOTE η προπονηση ωμων σημερα μπορω να πω οτι βγηκε καλα .το wall handstands το εκανα για πρωτη φορα και το καταφερα βεβαια δεν ειχα πολυ καλο πρηξιμο ή ετσι ειναι η ασκηση ή επειδη εκανα σπιτι μου και γλιστραγα απο το πατωμα κατεβαινα στα 20 δευτερα και ανεβαινα παλι για αλλα 10, αλλα δεχονταν οι ωμοi μεγαλη πιεση.το wall runs δεν το εκανα γτ γλιστραγαν τα ποδια μου οταν αφηνα το χερι μου απο την μια μερια η απο την αλλη, αλλα την αλλη φορα θα παω στο γηπεδο και θα ειναι πιο ευκολο. τα beast push ups βγηκαν μια χαρα και απο πρηξιμο πολυ καλα μιας και την εκανα για αρκετο καιρο πιο πριν. και οι κοιλιακοι παλι μια χαρα αν και το L-sit το δουλευω, το κανω πανω σε ενα τραπεζακι μικρο αλλα δεν τεντωνω ακομα τα ποδια μου πειραζει?
    Last edited by bodybuilderx; 22-07-16 at 23:00.

  5. #65
    Advanced Bodybuilder bodybuilderx's Avatar
    Join Date
    10-05-16
    Posts
    693

    Default

    παιδια μπορει καποιος πως μπορω να κανω βυθισεις? βρηκα κατι βιντεο στο youtube αλλα ο καθενας λεει και κατι διαφορετικο και λενε οτι υπαρχουν δυο παραλλαγες και για στηθος και για τρικεφαλα. αν ξερει κανεις και κανει ας μου εξηγησει απλα και κατανοητα γτ τα εχω πεξει απο το πρωι youtube ειμαι.

  6. #66
    Forum Team iLikeBB's Avatar
    Join Date
    26-08-12
    Location
    Αθήνα
    Posts
    6,649

    Default

    Εχεις διζυγο ή κατι τελοσπαντων να κανεις βυθισεις;

    Βυθισεις για στηθος: Γερνεις λιγο προς τα μπροστα,κατεβαζεις κανονικα κατω (οχι τερμα κατω) και ανεβαζεις χωρις να κλειδωνεις αγκωνες (να μην τεντωνουν δηλαδη ωστε να διατηρειται η κινηση στο στηθος)

    Βυθισεις για τρικεφαλα: ισιος κορμος,κατεβαζεις ως το παραλληλο τα χερια και ανεβαινεις κλειδωνοντας τους αγκωνες (να τεντωνουν και αν νιωθεις το τρικεφαλο στο τελςο του ανεβασματος)
    Last edited by iLikeBB; 24-07-16 at 01:23.

  7. #67
    Advanced Bodybuilder bodybuilderx's Avatar
    Join Date
    10-05-16
    Posts
    693

    Default

    2 καρεκλες βαζω και πανω μια πετσετα ωστε να μην πονανε πολυ τα χερια

  8. #68
    Forum Team iLikeBB's Avatar
    Join Date
    26-08-12
    Location
    Αθήνα
    Posts
    6,649

    Default

    Δεν ξερω βεβαια κατα ποσο θα βολευει στις καρεκλες να κανεις παραλλαγη για στηθος κ τρικεφαλα σου γραψα παραπανω για το πως γινεται το καθενα

  9. #69
    Advanced Bodybuilder bodybuilderx's Avatar
    Join Date
    10-05-16
    Posts
    693

    Default

    Quote Originally Posted by StreetGymnast View Post
    Λοιπον.


    Μερα "Στηθους"
    Ζεσταμα
    Βυθισεις στο διζυγο 4x8-12
    Planche leans 3x10 seconds
    Wide Pushups 3x8-12
    Pushups 3x20

    Αρσεις ποδιων στο μονοζυγο 4x15

    .
    θα σου πω εγω πως θα βολευει ,θα φυγει μια καρεκλα και θα πεσω μετα μουτρα κατω σαν να προσευχομαι . απο οτι ειδα και στο βιντεο λεει να σφυγγω τους κοιλιακους.ευχαριστω παντως εχεις δικιο δεν θα βολευει , στο παραπανω προγραμμα θα ητνα καλυτερα να γινονται για τρικεφαλα οι βυθισεις η οχι? επειδη εχω και αλλες ασκησεις για στηθος.

  10. #70
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    23-03-14
    Posts
    3,552

    Default

    Τις καρέκλες βαζε τις να κοιτανε η μια την πλάτη της αλλης.

    Ασε τι βυθισεις για τρικεφαλα και γοα στηθος. Κανε σωστες βυθισεις και θα πιασεις και τα δυο


    Στάλθηκε από το E5603 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    "Everyone works hard when they want to, when they get quick results, when it’s convenient to put forth effort. The best work hard when they don’t want to, when it’s inconvenient to give it that little extra effort... and that extra effort might be just what they need to place them on top." -Peter Vidmar

  11. #71
    Advanced Bodybuilder bodybuilderx's Avatar
    Join Date
    10-05-16
    Posts
    693

    Default

    ναι αυτο κανω απλα οπως κανω βυθισεις στο κατεβασμα φευγω λιγο μπροστα ειναι αυτο σωτσο?

  12. #72
    Advanced Bodybuilder bodybuilderx's Avatar
    Join Date
    10-05-16
    Posts
    693

    Default

    ΑΠΟΡΙΕΣ
    1) λοιπον παιδια οταν κανω βυθισεις νιωθω ενα μικρο πονο στο στηθος αλλα περναει αμεσως, σαν να κανει να μικτρο κρακ οταν αρχιζω και οταν κανω κατακορυφο στον τοιχο . μηπως φταιει το οτι δοκιμαζα την εκτελεση για να μαθω τις ασκησεις χωρις να κανω ζεσταμα?
    2) το ξερω οτι το εχω ρωτησει πολλες φορες για το ζεσταμα συγνωμη. αλλα επειδη δεν εχω λαστιχα ειναι καλα να κανω 10 επαναληψεις των 3 σετ καμψεις πριν μπω στο παραπανω προγραμμα στηθους που εχω σε ποστ? πριν κανω ωμους παλι το ιδιο , πριν κανω πλατη 10x3 beast push ups ,πριν ποδια λιγα καθισματα ειναι αυτο μια χαρα?

  13. #73
    Advanced Bodybuilder bodybuilderx's Avatar
    Join Date
    10-05-16
    Posts
    693

    Default

    και κατι αλλο οταν κανω κατακορυφο τοιχου πρεπει να σφυγγω τους κοιλιακους? γτ εχω δει οτι πολλοι τους τραβανε μεσα και οταν το δοκιμασα και εγω σαν να ενιωθα περισσοτερο φορτιο στους ωμους μου.
    Last edited by bodybuilderx; 25-07-16 at 13:12.

  14. #74
    Advanced Bodybuilder Labros13's Avatar
    Join Date
    07-01-13
    Location
    Keratsini
    Posts
    1,039

    Default

    Quote Originally Posted by bodybuilderx View Post
    και κατι αλλο οταν κανω κατακορυφο τοιχου πρεπει να σφυγγω τους κοιλιακους? γτ εχω δει οτι πολλοι τους τραβανε μεσα και οταν το δοκιμασα και εγω σαν να ενιωθα περισσοτερο φορτιο στους ωμους μου.
    Πολύ ωραίο το ποζαρισμα σου μικρέ μπράβο.Δουλεψε με ταπεινοφροσύνη και τα μυαλά στο κεφάλι,πειραματισου και θα πετύχεις.Εχεις πολυ ωραίο καλούπι.

  15. #75
    Advanced Bodybuilder bodybuilderx's Avatar
    Join Date
    10-05-16
    Posts
    693

    Default

    ευχαριστω πολυ να σε καλα κατι τετεια λογια που ακουω μου δινουν κουραγιο .

  16. #76
    Advanced Bodybuilder bodybuilderx's Avatar
    Join Date
    10-05-16
    Posts
    693

    Default

    Μερα "Στηθους"
    Ζεσταμα
    Βυθισεις στο διζυγο 4x8-12
    Planche leans 3x10 seconds
    Wide Pushups 3x8-12
    Pushups 3x20

    Αρσεις ποδιων στο μονοζυγο 4x15


    λοιπον σημερα η μερα στηθους βγηκε αρκετα καλα. τις βυθισεις τις δουλευω ακομα. σημερα που τις εκανα ενοιωσα αρκετα τα τρικεφαλα μου να δουλευουν το στηθος ομως σαν να μη συμμετειχε καθολου, μαλλον επειδη με τους ωμους εκανα σχεδον το λεγωμενο shrug γιατι ξεχνοιωμουν και μαλλον γιαυτο δεν ενοιωθα πολυ το στηθος αλλα την τεχνικη την δουλευω ακομα που θα παει θα το βρω.τα planche leans και αυτα τα δουλευω αλλα βγηκαν μια χαρα σημερα.Στα wide push ups απλα εκανα 15 επαναληψεις επειδη ηταν αρκετα ευκολο και στην τελευταια ασκηση δεν ειχα κανενα προβλημα. τις αρσεις ποδιων τις εκανα στις καρεκλες εκει που εκανα τις βυθισεις ,αυριο που θα φτιαχτει το μονοζυγο εξω θα μπορω να τις κανω εκει.

    για ζεσταμα εκανα αυτες τις ασκησεις στο video γτ δεν βρηκα κατι αλλο
    και μετα απο αυτο και πριν την προπονηση μου εκανα 1 αργο σετ push ups και 1 γρηγορο. θελω γνωμες για το ζεσταμα και για τις βυθισεις και οποια αλλη διωρθωση δεκτη.
    Last edited by bodybuilderx; 25-07-16 at 23:49.

  17. #77
    Advanced Bodybuilder bodybuilderx's Avatar
    Join Date
    10-05-16
    Posts
    693

    Default

    ΑΠΟΡΙΕΣ
    γεια σας παιδια λοιπον η απορια μου ειναι πως θα κανω τις αρσεις ποδιων στον μονοζυγο και επειδη δεν μπορω ακομα με τεντωμενα ποδια , θα τις κανω με λυγισμενα.
    ειδα στο ιτερνετ οτι δεν δουλευουν μονο οι κοιλιακοι αλλα δουλευουν και τα lats που νομιζω οτι ειναι τα φτερα της πλατης σωστα?και τα hip flexors, το γοογλαρα αλλα παλι δεν καταλαβα τι ειναι. αν μπορει καποιος ας μου εξηγηση τεχνικη. αν γινεται σημερα γτ πρεπει να κανω και την προπονηση μου μιας και φτιαχτηκε το μονοζυγο εξω , θα γυμναστω εξω σημερα και απο εδω και περα μονο δυναμικες προπονησεις

  18. #78
    Advanced Bodybuilder bodybuilderx's Avatar
    Join Date
    10-05-16
    Posts
    693

    Default

    παιδια εχει κανει κανεις τελικα αρσεις ποδιων στον μονοζυγο ?ρωταω γτ θελω να τις κανω σημερα και δεν ξερω τεχνικη ακριβως και θελω να αποφυγω πιθανον τραυματισμους.

  19. #79
    Junior Bodybuilder Aleksandros's Avatar
    Join Date
    24-04-14
    Posts
    118

    Default

    Ποια είναι ακριβώς η απορία σου;

    youtube.com/watch?v=kAPQkPh9u2I


    1. Hang from a chin-up bar with both arms extended at arms length in top of you using either a wide grip or a medium grip. The legs should be straight down with the pelvis rolled slightly backwards. This will be your starting position.
    2. Raise your legs until the torso makes a 90-degree angle with the legs. Exhale as you perform this movement and hold the contraction for a second or so.
    3. Go back slowly to the starting position as you breathe in.
    4. Repeat for the recommended amount of repetitions.

    Caution: Perform this exercise slowly and deliberately as it takes some getting used to. Also, do not be hasty and try to use weights on the first time; you'll have enough in your hands by holding your weight and also learning how to balance yourself so that you avoid swinging your torso. As you get more advanced you can hold a dumbbell in between your feet. However, you have to be very careful when adding weight to this exercise as if you add too much too quickly you could get a hernia.
    Variations: This exercise can also be performed using a vertical bench that makes the exercise easier by supporting your upper back in place and by allowing you to hold yourself by placing your elbows and arms on the side pads.

  20. #80
    Advanced Bodybuilder bodybuilderx's Avatar
    Join Date
    10-05-16
    Posts
    693

    Default

    1) φιλε γινεται να μου μεταφρασεις το 1. γτ ειμαι 14 χρονων και ακομα δεν εχω τελειωσει τα αγγλικα και δεν καταλαβαινω τι λεει .
    2) εγω θελω να μαθω την τεχνικη που τα ανεβαζεις μεχρι το στηθος οχι 90 μοιρες μονο, εκει μπερδευομαι γτ διαβασα οτι δουλευει και η πλατη.
    3) ευχαριστω ομως απαντησε μου στα παραπανω αν μπορεις.

  21. #81
    Junior Bodybuilder Aleksandros's Avatar
    Join Date
    24-04-14
    Posts
    118

    Default

    Σε ελεύθερη μετάφραση:


    Αρχική θέση:
    Κρεμάσου από το μονόζυγο με τεντωμένα χέρια στο άνοιγμα των ώμων ή και πιο ανοιχτά (θα σου πρότεινα στο άνοιγμα των ώμων). Τα πόδια ευθεία κάτω με τη λεκάνη ελαφριά γυρτή προς τα πίσω.
    Τελική θέση:
    Σήκωσε τα πόδια μέχρι να κάνουν 90 μοίρες γωνία με τον κορμό. Εκπνέεις καθώς κάνεις αυτή την κίνηση. Στο τέλος κράτησε τη σύσπαση για περίπου ένα δευτερόλεπτο. Επανέρχεσαι εισπνέοντας στην αρχική θέση.

    Μπορείς να ξεκινήσεις με τις 90 μοίρες με λυγισμένα πόδια και μετά σιγά σιγά να δυσκολεύεις την άσκηση, νιώθοντας πού σε πιάνει κάθε φορά και πάντα με ελεγχόμενη κίνηση.
    Μετά τα ανεβάζεις μέχρι το στήθος, δοκιμάζεις με τεντωμένα πόδια και 90 μοίρες και τέλος, με τεντωμένα πόδια μέχρι το στήθος.

    Το παρακάτω βίντεο πρέπει να είναι πιο διαφωτιστικό:
    youtube.com/watch?v=RfgWnoPoo-o

  22. #82
    Advanced Bodybuilder bodybuilderx's Avatar
    Join Date
    10-05-16
    Posts
    693

    Default

    ok ρε ευχαριστω θα το δοκιμασω γιατι πιστευω ελεγχω πιο πολυ την κινηση οταν τα παω μεχρι 90 και λιγο πιο πανω.
    Last edited by bodybuilderx; 29-07-16 at 11:44.

  23. #83
    Junior Bodybuilder Aleksandros's Avatar
    Join Date
    24-04-14
    Posts
    118

    Default

    Βάλε κανένα φίλο σου να σε βιντεοσκοπήσει με το κινητό. Ίσως σε βοηθήσει να δεις τον εαυτό σου και να συγκρίνεις την κίνηση με τα παραπάνω βίντεο.

  24. #84
    Advanced Bodybuilder bodybuilderx's Avatar
    Join Date
    10-05-16
    Posts
    693

    Default

    ναι θα βαλω την αδερφη μου

  25. #85
    Advanced Bodybuilder bodybuilderx's Avatar
    Join Date
    10-05-16
    Posts
    693

    Default

    3 φωτογραφιες απο μενα που ειμαι χαλαρος13951060_909594092520285_651484790_o.jpg13977804_909594075853620_1431519876_o.jpg14017609_909594069186954_1729886022_n.jpg.νομιζω εχω φτασει σε ενα ικανοποιητικο σημειο αυτον τον ενα χρονο ακριβως που γυμναζομαι καθως στα χερια ο μονος ογκος που ειχα ηταν το ελαχιστο λιπος που ειχα τοτε γυρω στα 45 κιλα πριν αρχισω και το κοκαλο ενω τωρα κινουμε στα 54 κιλα και εχω παρει λιγη μυικη μαζα μπορω να πω, και στα χερια αλλα και στα αλλα σημεια. περιμενω σχολια , κραξτε οσο θελετε δεν εχω θεμα απλα ελπιζω να μην τις δει κανα κοριτσι τις φωτο γιατι δεν εχω ελπιδα. βασικα δεν εχω κανα σωμα στο μυαλο μου ουτε προσπαθω να ξεπερασω κανα φιλο μου κτλπ απλα ο μονος στοχος μου ειναι να βελτιωνομαι στις ασκησεις που κανω και να προχωραω σε δυσκολοτερες αλλα και να βελτιωνομαι σωματικα . στο κατακορυφο τοιχου ανεβαινω πλεον με μεγαλη ευκολια και μπορω να κρατηθω και για 40- 45 δευτερα καθως εχω βελτιωθει και στις βυθισεις και στο αναποδο κρεμασμα στο μονοζυγο που πλεον μπορει να μην το κανω ολοκληρωμενα αλλα το κραταω για καπου 5 δευτερα επισης και στις αρσεις ποδιων στο μονοζυγο πλεον κανω ανετα 15 επαναληψεις με σωστη τεχνικη και κανω ανα δυο αρσεις με λυγισμενα ποδια 2 αρσεις με τεντωμενα ποδιων εως 90 μοιρες
    Last edited by bodybuilderx; 12-08-16 at 01:20.

  26. #86
    Forum Team iLikeBB's Avatar
    Join Date
    26-08-12
    Location
    Αθήνα
    Posts
    6,649

    Default

    Εγω παντως σου χω πει την αποψη μου, με καλισθενικη προπονηση θα κανεις αμαν να δεις κατι. Θελει πολληηη υπομονη, την εχεις; Καλως...
    Αποψη μου να ξεκινησεις βαρη οσο το συντομοτερο δυνατον. Υψηλες επαναληψεις(12++ μιας και εισαι μικρος) καλο φαΐ και υπομονη.

    Τα καλα κερδη παντως φανταζομαι σε κανα χρονο θα ρθουν

  27. #87
    Advanced Bodybuilder bodybuilderx's Avatar
    Join Date
    10-05-16
    Posts
    693

    Default

    το ξερω αυτο θανο καθως ειναι πολυ πιο δυσκολη απο τα βαρη δεν μπορει να ρυθμιζεις κιλα και διαφορα παρα μονο να μαθεις αψογη τεχνικη ισως του χρονου η σε δυο χρονια παω γυμναστηριο , δεν ξερω ακριβως ποτε αλλα σκοπευω να αρχισω.

  28. #88
    Advanced Bodybuilder bodybuilderx's Avatar
    Join Date
    10-05-16
    Posts
    693

    Default

    Last edited by bodybuilderx; 15-08-16 at 01:00.

  29. #89
    Advanced Bodybuilder bodybuilderx's Avatar
    Join Date
    10-05-16
    Posts
    693

    Default

    Αποριες

    καλησπερα παιδια εχω τις εξης αποριες παρακατω
    1) τελευταια εχει φουσκωσει λιγο η κοιλια μου σαν να εχω κατακρατηση υγρων το ιδιο και τα ποδια μου. θα ανεβασω αυριο φωτογραφιες αν συνεχιστει ακομα. απο τι μπορει να ειναι? φουσκωνει κυριως μετα απο το φαϊ ,πρεπει να με ανυσηχει?
    2)μηπως ειναι απο την ζαχαρη? γιατι τον τελευταιο καιρο ειχα πεσει με τα μουτρα στο φαϊ και στα γλυκα..
    3) για να αποφευγω πολλες φορες την ζαχαρη μιας και βαζω και στο γιαουρτι οταν τρωω για να μην ειναι τοσο ξινο μαζι με λιγα δημητριακα αγορασα ενα γλυκαντικο μιας και ειδα οτι το χρησιμοποιουν καποια παιδια,γιαυτον τον λογο νομιζα οτι ηταν καλο αλλα δεν ειμαι σιγουρος καθως και δεν λεει τα στατικα πισω αλλα με καποια πραγματα που διαβασα πανω σε αυτο προβληματιστικα.περισσοτερες πληροφοριες για το γλυκαντικο που εχω και φωτογραφια αυριο γτ νυσταζω τωρα,μηπως μπορει καποιος να μου συστησει κανα καλο γλυκαντικο η κατι τελος παντων που να ειναι αποδεκτο στο bodybuilding για να βαζω σε αυτα που τρωω γτ μου αρεσουν πολυ τα γλυκα και χρησιμοποιω αρκετα την ζαχαρη οποτε προσπαθω να την αποφευγω για να μην εχει επιπτωσεις πανω μου .
    4) δωστε μου τα φωτα σας γιατι αυτην την στιγμη περαπαταω σε ενα σκοτεινο μονοπατι.
    Last edited by bodybuilderx; 15-08-16 at 01:03.

  30. #90
    Advanced Bodybuilder bodybuilderx's Avatar
    Join Date
    10-05-16
    Posts
    693

    Default

    κανεις βρε παιδια? αυτο που θελω να μαθω πιο πολυ ειναι αν ξερει καποιος αν η ζαχαρη μπορει να κανει κατακρατηση υγρων και αν θα εχει σημαντικες επιπτωσεις πανω μου και αν το γλυκαντικο ειναι καλυτερη λυση?.το φουσκωμα στην κοιλια εχει υποχωρησει καθως δεν ειναι και τοσο τραγικο και ειναι μετα το φαγητο ,μονο αν φαω πολυ.
    Last edited by bodybuilderx; 16-08-16 at 00:47.


 
Page 3 of 8 FirstFirst 1234567 ... LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Calisthenics
    By renboms in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 45
    Last Post: 01-08-19, 14:39
  2. 1 Year Body Transformation - 16 Χρονών
    By Youngbuilder in forum Φωτογραφίες & Video Μελών
    Replies: 14
    Last Post: 21-05-16, 20:32
  3. Πρόγραμμα SW/Calisthenics
    By Mhtsou in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 16
    Last Post: 09-02-16, 20:18
  4. Calisthenics Log - Venum
    By Venum in forum Ημερολόγια Προπόνησης Bodybuilding
    Replies: 23
    Last Post: 12-06-13, 19:48
  5. Body Transformation
    By Christoss in forum Φωτογραφίες & Video Μελών
    Replies: 0
    Last Post: 06-07-11, 11:26

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •