Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 3 of 3
  1. #1
    New Bodybuilder
    Join Date
    25-05-16
    Posts
    2

    Red face Χονδροπαθεια και ασκησεις γλουτων

    Καλησπερα σε ολους.Ξεκινησα και εγω το γυμναστηριο τον περασμενο Σεπτεμβριο.Απο τοτε πηγαινω 3 με 4 φορες την εβδομαδα.
    Δε θα ελεγα οτι κανω προσεγμενη διατροφη ωστοσο απο 85 κιλα που ζυγιζα οταν γραφτηκα πλεον ζυγιζω 75 κιλα.Δυστυχως πασχω απο χονδροπαθεια και στα 2 γονατα με αποτελεσμα να μη μπορω εντονη αεροβια παρα μονο ηπιο περπατημα 40 λεπτα σε καθε προπονηση.Παραλληλα κανω και βαρη στα μηχανηματα.
    Ηθελα να ρωτησω τι ασκησεις μπορω να κανω προκειμενου να βελτιωσω τους γλουτους μου (να αποκτησουν σχημα και ογκο) ??
    Απο οτι εχω διαβασει και σε αλλα ποστ προτεινετε squats αλλα δυστυχως στη δικη μου περιπτωση ειναι απαγορευμενα!
    Ευχαριστω πολυ!

  2. #2
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Καλώς όρισες στο φόρουμ

    αφου έχεις χονδροπάθεια προτίμησε στην αερόβιά σου το ελλειπτικό κυρίως μιας και έχει τους λιγότερους κραδασμούς.
    Στην προπόνηση μπορείς να κάνεις οτιδήποτε δεν σου προκαλεί ενόχληση. Μείωσε το εύρος κίνησης, μην κλειδώνεις (τεντώνεις) τα γόνατα. Δεν είναι μόνο το σκουώτ, υπάρχουν πολλές ασκήσεις για το γλουτό όπως η γέφυρα γλουτών, τα kick backs, η πρέσσα (εδώ θέλει προσοχή), ρουμάνικες άρσεις θανάτου με αλτήρες.

    Και μην αμελείς τη διατροφή σου, ειναι το 70% της προσπάθειάς σου!

  3. #3
    New Bodybuilder
    Join Date
    25-05-16
    Posts
    2

    Default

    Quote Originally Posted by Kardoula View Post
    Καλώς όρισες στο φόρουμ

    αφου έχεις χονδροπάθεια προτίμησε στην αερόβιά σου το ελλειπτικό κυρίως μιας και έχει τους λιγότερους κραδασμούς.
    Στην προπόνηση μπορείς να κάνεις οτιδήποτε δεν σου προκαλεί ενόχληση. Μείωσε το εύρος κίνησης, μην κλειδώνεις (τεντώνεις) τα γόνατα. Δεν είναι μόνο το σκουώτ, υπάρχουν πολλές ασκήσεις για το γλουτό όπως η γέφυρα γλουτών, τα kick backs, η πρέσσα (εδώ θέλει προσοχή), ρουμάνικες άρσεις θανάτου με αλτήρες.

    Και μην αμελείς τη διατροφή σου, ειναι το 70% της προσπάθειάς σου!
    Καλησπερα!!!
    Οσο περιεργο και αν ακουγεται δε μπορω να κανω ελλειπτικο ποναω γιαυτο και περιοριζομαι σε ηπιο περπατημα οπως ειπα στην αρχη!
    Χρησιμοποιω τη πρεσσα εχοντας μειωσει το ευρος κινησης και μεχρι 20 κιλα.Εαν παω στα 30 δυστυχως ποναω.
    Και επισης χρησιμοποιω και το glute machine.Aληθεια κανει τιποτα?Η χανω το χρονο μου.?
    Επειδη θα ανανεωθει το προγραμμα μου σε λιγο καιρο εσεις ποια ασκηση απο αυτες που δεν κανω ηδη θα μου προτεινατε να συμπληρωσω?
    Εχω βαρακια ποδιου σπιτι μπορω να κανω kick backs με αυτα ετσι?
    Ευχαριστω και συγγνωμη για τον καταιγισμο ερωτησεων!!!


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. ασκησεις για συγκεκριμενη περιοχη των γλουτων
    By neslia in forum Βάρη & Αερόβια Άσκηση Για Γυναίκες
    Replies: 3
    Last Post: 17-11-12, 23:32
  2. Χονδροπάθεια και Ασκήσεις - Βοήθεια Παρακαλώ!
    By Hanos in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 30
    Last Post: 27-05-11, 03:21
  3. Ανόρθωση Γλουτών - Οι Πιο Αποτελεσματικές Ασκήσεις;
    By kleiw in forum Βάρη & Αερόβια Άσκηση Για Γυναίκες
    Replies: 41
    Last Post: 27-02-11, 23:26
  4. Ασκήσεις Γλουτών και Τετρακεφάλων
    By BRaWNy in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 0
    Last Post: 12-01-06, 05:33

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •