Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 6 of 6
  1. #1

    Default Κύστη Κόκυγγος Και Προπόνηση

    Καλησπέρα σας, τις τελευταίες 15 μέρες έκανα χειρουργείο κύστη κόκυγγος, ξέρω δεν είναι κάτι το σοβαρό, αλλά επειδή ήταν προχορημένο στάδιο θα έχω αρκετά μεγάλη ανάρωση, εδώ και 1 μήνα δεν παω είδη γυμναστίριο και γενικά δεν έχω αθλητική δραστιριότα με αποτέλεσμα νοιώθω δυσκίνητος το οποίο δεν μ'αρέσει, και θα χρειαστώ άλλα 1 μήνα+ ανάρωση. Θέλω να ξεκινήσω από τώρα τις προπονήσεις αφού μπορώ να κάνω μερικές ασκήσεις, αλλά είναι κυρίως χεριών, τι μου προτείνετε σε σχέσει με τις προπονήσεις; (οτιδίπτοε δίνει πίεσει στην μέση και ασκήσεις σε πάγκους δεν μπορώ να τις κάνω)

  2. #2
    Advanced Bodybuilder aggelos92's Avatar
    Join Date
    02-04-13
    Location
    Aθήνα
    Posts
    1,032

    Default

    Στην θεση σου θα περίμενα να αναρρώσω και μετα να ξεκινησω τις προπονησεις. Ολο αυτο το διαστημα ομως χρειαζεται προσεγμενη διατροφη και οταν επανελθεις θα δεις οτι το σωμα δεν ξεχνα τοσο ευκολα...Θα παρεις τα πανω σου αμεσως. Το να κανεις ασκησεις σε αυτη την κατασταση ειναι λιγο επιφοβο για τα ράμματα. Καλο θα ηταν να ρωτησεις τον γιατρο σου.
    Pain is WEAKNESS leaving the body.....

  3. #3

    Default

    Φίλε έκανα με ανοιχτη μέθοδο, αυτό σημαίνει είμαι χωρίς ράμματα, και δοκίμασα να κάνω δεν υπάρχει θέμα, απλά οι ασκήσεις είναι αρκετά περιορησμένες, ας πούμε είμαι και λάτρεις του texas method οπότε ξεχνάω τις καλύτερες ασκήσεις deadlift-bench-squat, όσο για το muchle memory ξέρω, δεν έχω θέμα μην χάσω μυική μάζα και τα λοιπά, απλά θέλω να πηγαίνω γυμναστίριο, είμαι εθησμένος :P (διατροφή εννοείτε πάντοτε καλή) Όσο για τον γιατρό, μου είπε όπως νοιώθεις, δεν υπάρχει θέμα. Αρκετοί ξεκινάνε και αμέσως μετά από 1-2 μέρες προπονήσεις, απλά η κάθε περίπτωση είναι διαφορετική, οπότε εγώ νοιώθω έτοιμος, απλά θέλω μια βοήθεια σχετικά με ασκήσεις
    Last edited by Μάρκος Ξα.; 26-05-16 at 04:15.

  4. #4
    Senior Bodybuilder DIVER's Avatar
    Join Date
    29-08-11
    Location
    Αθήνα-Νέα Ιωνία
    Posts
    8,865

    Default

    Quote Originally Posted by aggelos92 View Post
    Στην θεση σου θα περίμενα να αναρρώσω και μετα να ξεκινησω τις προπονησεις. Ολο αυτο το διαστημα ομως χρειαζεται προσεγμενη διατροφη και οταν επανελθεις θα δεις οτι το σωμα δεν ξεχνα τοσο ευκολα...Θα παρεις τα πανω σου αμεσως. Το να κανεις ασκησεις σε αυτη την κατασταση ειναι λιγο επιφοβο για τα ράμματα. Καλο θα ηταν να ρωτησεις τον γιατρο σου.
    +1000
    Υπομονή.
    BP:120
    BSQ:160
    DL:190
    OHP:87,5

  5. #5
    Pumping Iron Chris198's Avatar
    Join Date
    20-09-15
    Posts
    476

    Default

    Υπομονή, εξάλλου το να μείνεις εκτός έστω και για 2-3 μήνες αν προσέξεις την διατροφή σου για να μην βάλεις περιττά κιλά σε βάθος χρόνου αν είσαι, που από το αβαταρ είσαι, προχωρημένος αθλητής, μόνο καλό θα σου κάνει.

    Και εγώ όταν ήμουν σε περιόδους που έβαζα μάζα, έκανα διακοπή από γυμναστική που και που μια με δύο φορές τον χρόνο, είχα παρατηρήσει ότι βοήθουσε.

    Βέβαια δεν ήταν καθολική, είχα απλά πολλή αεροβική και ασκήσεις ενόργανης.

    Αλλά για μάζα δεν βοηθούσε και πολύ. Παρόλα αυτά όταν ξανά ξεκίναγα ενώ είχα χάσει ένα πχ 5% γρήγορα έβαζα 10% και πήγαινα ένα σκαλί πιο πέρα.

    Θέλω να πω, συμφιλίωσου με την έστω και αναγκάστηκη διακοπή, δεν είναι απαραίτητο ότι θα κάνει κακό. Ίσως και να ωφεληθεις σε βάθος χρόνου. Όμως προσοχή στις θερμίδες. Εγώ έριχνα πολύ υδατάνθρακες, και ανέβαζα πρωτεΐνη. Σε θερμίδες ήμουν χαμηλότερα και οι περισσότερες ήταν από πρωτεΐνες και φυτικά λιπαρά.

  6. #6

    Default

    Σας ευχαριστώ όλους για τις συμβουλές σας, αλλά δυστηχός ή ευτηχώς δεν ξέρω, ξανά αρχίζω προπονήσεις Το ότι θα με ανεβάσει ένα σκαλί παραπάνω αυτή η διακοπή το πιστεύω και εγώ, αλλά απλά μ'αρέσει η γυμναστική, ανεξαρτήτος αποτελέσματος, οπότε θα πηγαίνω με ποιο χαλαρές προπονήσεις (σχέσει με παλιά) ίσια ίσια να ξεγελάσω τον εαυτό μου ότι δεν είμαι τεμπέλης


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Πιθανή Κύστη Κόκκυγος?
    By XristosK in forum Off Topic
    Replies: 20
    Last Post: 29-09-16, 09:37
  2. προπονηση μαραθωνιο+προπονηση με βαρη(ογκος)
    By araya in forum Γενικά Θέματα Bodybuilding & Fitness
    Replies: 11
    Last Post: 11-06-09, 01:50

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •