Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 30 of 34
  1. #1
    New Member
    Join Date
    26-05-16
    Posts
    94

    Question Συνηθίζουν οι μυες στις ιδιες ασκησεις;

    Γεια σας!
    Ασχολουμαι με τα βαρη απο το Πασχα περιπου και εχω καποιες ερωτησεις σχετικα με τις ασκησεις. Προπονουμε στο σπιτι και χωριζω το προγραμμα μου 2 φορεσ την βδομαδα πανω μερος και 2 φορες κατω μερος. Τις ασκησεις τις βλεπω απο ενα καναλι στο youtube που λεγετε fitnessblender και με βοηθαει γιατι υπολογιζω περιπου τον χρονο να φτανει στα 45 λεπτα χωρις το στρετσινγκ και νιωθω οτι εχω εναν δασκαλο που προπονουμε μαζι του. Το θεμα ειναι οτι απ' ο,τι ξερω αμα κανεις πολλες φορες τις ιδιες ασκησεις το σωμα σου συνηθιζει και μετα ουσιαστικα δεν κανεις κατι(δεν τοχω πολυκαταλαβει αυτο). Και εχω ψαξει στο internet για διαφορετικες ασκησεις αλλα χρειαζονται μπαρα και διαφορα μηχανηματα που εγω δεν εχω.
    Οι ασκησεις που κανω ασπουμε για τον πανω κορμο ειναι αυτες :
    chest press και chest fly (ξαπλωνω στα πατωμα , σηκωνω λεκανη και το κανω με τα βαρακια)
    reverse fly
    close fly
    bent over close row
    lateral και ventral raise
    bicep curls
    pullover
    tricep extensions
    shoulder press
    Απο εκει και περα δεν ξερω τι αλλο να κανω , παντα παιζω με αυτες τις ασκησεις δηλαδη. Μπορειτε λοιπον να με κατατοπισετε λιγο με το θεμα συνηθειας των μυων σε μια συγκεκριμενη ασκηση και το τι αλλες ασκησεις μπορω να κανω με τα βαρακια και το καθε ποτε να αλλαζω αμα ειναι να αλλαξω?
    Και επισης πιστεύετε οτι μονο με βαρακια μπορω να εχω αποτελεσματα? (οταν λεω βαρακια δεν ενοοω δικιλα , εχω διαφορα κιλα και τωρα παιζω στα 4 με 7 οσο αναφορα τα χερια!)
    Last edited by ElenaB; 29-05-16 at 20:33.

  2. #2
    Senior Bodybuilder Δεσμώτης's Avatar
    Join Date
    17-05-15
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    4,635

    Default

    Οι μυς συνηθιζουν στις παραμετρους με τις οποιες ασκησε.Δηλαδη στην εξωτερικη επιβαρυνση,τις επαναληψεις,το διαλειμα μεταξυ των σετ αλλα και με τις ασκησεις ακομη και με την σειρα εκτελεσης.Καλο ειναι αν δεν εχεις δυνατοτητα να κανεις κατι εκτος σπιτιου αν και οι συνδρομες πλεον στα γυμναστηρια ειναι στο πατωμα οποτε μπορεις να πας,να αλλαζεις ανα 4-6 βδομαδες,τις επαναληψεις,τα διαλειμματα,την σειρα εκτελεσης των ασκησεων ακομη και τον εβδομαδιαιο διαχωρισμο ετσι ωστε να δωσεις στο σωμα σου νεες προσαρμογες και να αποφυγεις την στασιμοτητα
    Long long way to the top
    Long way down if you fall
    And it's a long way back if you get lost

  3. #3
    New Member
    Join Date
    26-05-16
    Posts
    94

    Default

    Τι διαφορα θα εχει αμα αρχισω gym σχετικα με τις ασκησεις? Απλα δεν θα εχω τοσο το κινητρο να παω , ενω στο σπιτι ειναι σιγουρο οτι θα γυμναστω γι'αυτο το προτιμω:p
    Αρα πιστευεις οτι μπορω να κανω ολη μου την ζωη τις ιδιες ασκησεις αλλα με διαφορετικη σειρα , διαφορετικες επαναληψεις και διαφορετικο βαρος και να εχω αποτελεσμα?

  4. #4
    Senior Bodybuilder Kruphix's Avatar
    Join Date
    16-03-15
    Posts
    1,414

    Default

    Quote Originally Posted by ElenaB View Post
    Τι διαφορα θα εχει αμα αρχισω gym σχετικα με τις ασκησεις? Απλα δεν θα εχω τοσο το κινητρο να παω , ενω στο σπιτι ειναι σιγουρο οτι θα γυμναστω γι'αυτο το προτιμω:p
    Αρα πιστευεις οτι μπορω να κανω ολη μου την ζωη τις ιδιες ασκησεις αλλα με διαφορετικη σειρα , διαφορετικες επαναληψεις και διαφορετικο βαρος και να εχω αποτελεσμα?
    Το ανθρωπινο σωμα μαθαινει να προσαρμοζεται στα ερεθισματα γυρω του. Οταν γυμναζεσαι το στρεσσαρεις κ αυτο εχει ως αποτελεσμα να χτιζει μυς. Εαν μεινεις στασιμη σε αυτα που κανεις, θα μεινει στασιμο κ αυτο γιατι θα "δει" οτι δεν υπαρχει λογος να αλλαξει αυτο που εχει απο τη στιγμη που μπορει να ανταπεξελθει.

  5. #5
    Senior Bodybuilder Δεσμώτης's Avatar
    Join Date
    17-05-15
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    4,635

    Default

    Στο γυμναστηριο εχεις μεγαλυτερη ποικιλια μεσων εκγυμνασης,ετσι και περισσοτερων ερεθισματων που εχουν να κανουν με τροπο εκτελεσης,απομονωση η οχι ενος μη,γωνια εκτελεσης και δεν συμαζευεται.Η περιοδικοτητα ειναι καλη και βοηθαει στην μη στασιμοτητα αλλα κομματι που την κανει αποδοτικη ειναι και η εναλλαγη των ασκησεων.Ωστοσο δεν χρειαζεται να κανουμε το προγραμμα μας τσιρκο αλλαζοντας συνεχεια ασκησεις και βαζοντας ολα τα προπονητικα συστηματα που κοσμου σε μια μερα.Εναλλαγη ασκησεων και παραμετρων(επαναληψεις,διαλειμα,επιβαρυνση) ανα 4-6 βδομαδες ειναι καλα.Καλη η γυμναστικη στο σπιτι αλλα οταν ειναι απαραιτητο.Ειδαλως με τις συνδρομες την σημερον ημερα μπορεις να βρεις πολυ καλα γυμναστηρια σε πολυ χαμηλες συνδρομες
    Long long way to the top
    Long way down if you fall
    And it's a long way back if you get lost

  6. #6
    New Member
    Join Date
    26-05-16
    Posts
    94

    Default

    Ευχαριστω για τις πληροφοριες παιδια!
    Αρα τι μου προτείνετε να κανω για να μην μεινω στασιμη :o ; Απ'οτι εχω ψαξει δεν υπαρχει και μεγαλο ευρος ασκησεων μονο με βαρακια γι'αυτο:/ Δηλαδη μονο επαναληψεις και σειρα ασκησεων μπορω να αλλαξω στο περιπου

  7. #7
    Senior Bodybuilder Δεσμώτης's Avatar
    Join Date
    17-05-15
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    4,635

    Default

    Aν σε νοιαζει η προοδος σου και η σωστη σου εκγυμναση δεν βλεπω το λογο να μη πας γυμναστηριο για να χεις τις παροχες να το πετυχεις
    Long long way to the top
    Long way down if you fall
    And it's a long way back if you get lost

  8. #8
    Junior Bodybuilder EiriniT's Avatar
    Join Date
    01-04-16
    Posts
    239

    Default

    Έλενα γεια σου!!
    Δεν είμαι ούτε λίγο έμπειρη όσο τα υπόλοιπα παιδιά, αλλά θα σου μιλήσω από τη δική μου εμπειρία. Γυμναστήριο πάω από τον Ιανουαρίο, αλλά πριν για ένα χρόνο και κάτι γυμναζομουν σαν και εσένα από το σπίτι. Τουλάχιστον για μένα ήταν ακόμα πιο εύκολο να βρίσκω δικαιολογίες να μη γυμναζομαι όταν ήμουν σπίτι. Όταν έχεις γυρίσει από μία κουραστική μέρα και το κρεβάτι σου είναι λίγα μέτρα μακρυά δύσκολα βάζεις φόρμα και ξεκινας γυμναστική :Ρ Το φοβόμουν και εγώ πριν ξεκίνησω αλλά αν έχεις βάλει το γυμναστήριο μέσα στο εβδομαδιαίο σου πρόγραμμα είναι πιο εύκολο να το τηρησεις γιατί ξέρεις πως αυτή η ώρα ανήκει στο γυμναστήριο και δε θα κανονίσεις κάτι άλλο.
    Παράλληλα όπως έχεις δει χωρίς αρκετό εξοπλισμό, τα βαρακια από μόνα τους κάποια στιγμή δε θα είναι αρκετά.
    Δε ξέρω τα οικονομικά σου, ούτε θα ήθελα να θιξω αυτό το θέμα. Αλλά με το γυμναστήριο θα δεις πραγματικά διαφορά. Θα νιωσεις μυς που δεν ήξερες πως μπορείς να γυμνασεις και γενικότερα είναι πολύ πιο πορωτικη ως άσκηση. Έχω δοκιμάσει πολλούς τρόπους να χτίσω το σώμα μου κατά καιρούς, καθως μέχρι τα 18-19 ήμουν υπέρβαρη. Το γυμναστήριο είναι αυτό που θα σου προσφέρει ότι χρειάζεσαι (εκτός από την δική σου προσωπική θέληση) για να δυναμώσεις το σώμα σου :)
    Difficult roads lead to beautiful places

  9. #9
    Pumping Iron orck's Avatar
    Join Date
    27-02-16
    Location
    Παλαιο Φαληρο
    Posts
    321

    Default

    Παντως εαν θελησεις ποτε να παρεις ενα μεγαλυτερο σετ αλτηρων η ενα παγκο θα σου κοστισει αρκετα παραπανω απο μια ετησια σε γυμναστηριο. Για εμενα ειναι καλυτερο το γυμναστηριο, εχει μεγαλη ποικιλια σε ασκησεις που μπορεις να κανεις για να μην βαρεθεις και για να συνεχισεις να βελτιωνεσαι, ο γυμναστης εκει θα σε προσεξει και θα σου βγαζει καθε 2-3 μηνες αλλο προγραμμα με διαφορετικες ασκησεις. Το θεμα ειναι να πηγαινεις.
    Παναγιωτης

  10. #10
    New Member
    Join Date
    26-05-16
    Posts
    94

    Default

    το θεμα δεν ειναι οικονομικο αλλα το οτι δεν υπαρχει κοντινο γυμναστηριο που να εχω προσβαση με τα ποδια (ειμαι 19 και δεν οδηγω). Αρα ξερω οτι και να γραφτω δεν παιζει να πηγαίνω και θα μου περνει και πολυ περισσοτερη ωρα. Εχω αλτηρες και πολλα βαρη(δηλαδη θα αυξησω τα κιλα οταν αναπτυξω δυναμη) , kettlebells, ενα resistance band και βαρη ακρων αλλα δεν εχω ολα αυτα τα fancy μηχανηματα του γυμναστηριου. Επισης δεν θελω καμια τρελη αλλαγη στο σωμα μου απλα να αναπτυξω την δυναμη μου ,την μυικη μου μαζα , να ειμαι πιο fit με λιγα λογια. Δεν το βλεπετε εφικτο χωρις γυμναστηριο;

  11. #11
    Senior Bodybuilder Δεσμώτης's Avatar
    Join Date
    17-05-15
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    4,635

    Default

    Στην πολη που μενω το γυμναστηριο ειναι 15 λεπτα με τα ποδια.εγω το λεω αυτο δωρεαν αεροβιο...Στην Θεσσαλονικη που εμενα πηγαινα σ ενα που ηταν 25 λεπτα μακρια απο μενα.ακομη καλυτερη αεροβια ασκηση ειδικα αν δεν εχεις σταση αναμεσα
    Long long way to the top
    Long way down if you fall
    And it's a long way back if you get lost

  12. #12
    New Member
    Join Date
    26-05-16
    Posts
    94

    Default

    Βασικα για να καταλαβετε δεν εχω ενα προγραμμα το οποιο κανω καθε φορα πιστά με σετς. Απλως εχω χωρισει τις μερες σε πανω κορμο και κατω και απο εκει και περα κανω διαφορες ασκησεις. Πχ οταν κανω ποδια μπορει μια φορα να κανω πιο πολλα lunges ή πιο πολλες ασκησεις στο πατωμα για προσαγωγους και απαγωγους ή διαφορετικα ειδη squats. Επισης αλλες μερες θα μετραω (8-15) επαναληψεις και αλλες μερες θα κανω οσες προλαβω σε 45 δευτερολεπτα. Απλα με τα ποδια οι ασκησεις ειναι αρκετες νομιζω ενω με τα χερια δυσκολευομαι να εχω ποικιλια!

  13. #13
    New Member
    Join Date
    26-05-16
    Posts
    94

    Default

    Χαχαχα πολυ καλα επιχειρηματα! Και εγω οταν πηγενα αερομπικ περπατουσα το 15λεπτο μου , αλλα οντως το κοντινοτερο γυμναστηριο στην περιοχη μου με ποδια πρεπει να ειναι πανω απο μιση ωρα και δεν εχω σιγουρα ουτε τον χρονο ουτε και την αντοχη να το κανω!

  14. #14
    Senior Bodybuilder Δεσμώτης's Avatar
    Join Date
    17-05-15
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    4,635

    Default

    εγω θα πηγαινα σ αυτο το γυμναστηριο με προγραμμα 3-4 φορες και αν ηθελα κατι παραπανω θα κανα αλλη μερα στο σπιτι.οποτε συνδυασμος.μπορεις και 2 να πηγαινεις να κανεις ολοσωμικες προπονησεις και μετα και στο σπιτι
    Long long way to the top
    Long way down if you fall
    And it's a long way back if you get lost

  15. #15
    New Member
    Join Date
    26-05-16
    Posts
    94

    Default

    Νιωθω ανυποστηρικτη! Κανενας fan του σπιτιου εδω περα να με σωσει;

  16. #16
    Senior Bodybuilder Δεσμώτης's Avatar
    Join Date
    17-05-15
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    4,635

    Default

    Ρωτησες την γνωμη μας.Προσωπικα και 1 ωρα μακρυα να ηταν,αν το γουσταρα θα πηγαινα και θα ερχομουν με τα ποδια.Εχω δουλειες τρεχαματα κτλ?οκ τοτε θα παρω 2-3 φορες,θα κανω ολο το σωμα και θα κανω πραματα που τα μεσα στο σπιτι υστερουνε και μετα θα εκανα και στο σπιτι.Μενω 20 λεπτα και δεν θα χω αντοχη να παω ως εκει,σορρυ,αλλα οταν υπαρχει η λεξη που λεγεται ΘΕΛΩ ,ολα γινονται
    Long long way to the top
    Long way down if you fall
    And it's a long way back if you get lost

  17. #17
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    01-03-16
    Posts
    844

    Default

    Quote Originally Posted by ElenaB View Post
    Νιωθω ανυποστηρικτη! Κανενας fan του σπιτιου εδω περα να με σωσει;
    Καλησπέρα Έλενα ,
    Εγώ έχω γυμναστήριο στο σπίτι , θεωρώ ότι μπορεί κάποιος άνετα να έχει πολύ καλά αποτελέσματα με γυμναστική στο σπίτι αρκεί να διαθέτει κάποιο βασικό εξοπλισμό βέβαια ..

  18. #18
    New Member
    Join Date
    26-05-16
    Posts
    94

    Default

    Καλησπερα! :)
    Αρα δεν πας γυμναστηριο και εχεις δει αποτελεσματα; Τι εξοπλισμο εχεις ;

  19. #19
    Senior Bodybuilder IronAddict's Avatar
    Join Date
    14-09-12
    Location
    new york
    Posts
    1,499

    Default

    Quote Originally Posted by ElenaB View Post
    Καλησπερα! :)
    Αρα δεν πας γυμναστηριο και εχεις δει αποτελεσματα; Τι εξοπλισμο εχεις ;
    Καλησπερα Ελενα!φυσικα και μπορεις να καλυφθεις πληρως στο σπιτι! δεν υπαρχει λογικη στο οτι μονο αυτος που παει γυμναστηριο αναπτυζεται. Αρκει να εχεις τον απαραιτητο εξοπλισμο! Που σημαινει οτι θα πρεπει να εχεις μια μπαρα, και δυο αλτηρες, να εχεις κιλα(δηλαδη πιατα) τοσα ωστε να μην υπαρχει ασκηση που να σου πεφτουν ελαφρια ωστε να μπορεις να βαλεις λιγη ενταση) και ενας παγκος θα ηταν πολυ σημαντικο και τελειωσες! η εναλλακτικα ενα πολυοργανο. Εγω κανω σπιτι την γυμναστικη μου και οσοι κανουν σπιτι και εχουν ολον τον εξοπλισμο θα συμφωνησουν οτι μια χαρα αναπτυξη εχεις και σπιτι! καμια διαφορα δεν εχεις εκτος αν πας για σοβαρα πραγματα τυπου αγωνες και τετοια που εκει η ποικιλια των οργανων παιζει ρολο. Ακομη και παγκο να μην εχεις, με μια μπαρα, δυο αλτηρες, πιατα για να κανεις τις ασκησεις και ενα μονοζυγο εισαι καλυμμενη και θα δεις πολυ καλα αποτελεσματα! Τωρα μπορει να λενε διαφοροι οτι οι συνδρομες ειναι στον πατο και συμφωνω..αλλα δεν στεκει με τη λογικη το ''ενας πληρης εξοπλισμος κανει οσο μια ετησια συνδρομη'', γιατι πολυ απλα τον εξοπλισμο θα τον εχεις και του χρονου και του παραχρονου και για παντα ενω η ετησια συνδρομη θα γινει παλι ετησια συνδρομη του χρονου και ξανα και ξανα. Οποτε δεν υπαρχει λογος να αγχωνεσαι! με αυτα που σου ειπα φτιαχνεις προγραμμα και μπορεις να γυμνασεις τα παντα: στηθος, δικεφαλα, τρικεφαλα, πλατη, ομους, τραπεζοειδης, κοιλιακους, γλουτους, μηριαια, τετρακεφαλα,γαμπες..ολα
    Last edited by IronAddict; 30-05-16 at 17:16.
    '' THE ONE WHO DOESN'T FALL, DOESN'T STAND UP ''

  20. #20
    Senior Bodybuilder IronAddict's Avatar
    Join Date
    14-09-12
    Location
    new york
    Posts
    1,499

    Default

    Και μπορεις να εχεις και ποικιλια και στον αριθμο των ασκησεων στον καθε μυ..δηλαδη διαφορες παραλλαγες στα δικεφαλα, τρικεφαλα κλπ.
    '' THE ONE WHO DOESN'T FALL, DOESN'T STAND UP ''

  21. #21
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    01-03-16
    Posts
    844

    Default

    Ναι , δεν πάω γυμναστήριο από επιλογή .. Εννοείται πως αν δεν διέθετα χώρο θα πήγαινα γυμναστήριο ..
    Λοιπόν έχω πάγκο που γίνεται και επικλινής , και έχει ακόμη ένα εξάρτημα για κάμψεις μηριαίων δικεφάλων ..
    Μπάρα
    Βιδωτούς αλτήρες
    Δίσκους 20 κιλους 5 κιλους 2,5 και 1,25 κιλα
    Πολυμηχάνημα
    Ποδήλατο
    Πάγκο κοιλιακών
    Μονόζυγο πόρτας

    Βέβαια όλα αυτά δεν τα πήρα αμέσως μόλις ξεκίνησα , και υπάρχουν πράγματα που μου λείπουν αλλά θα τα πάρω σιγά σιγά ..

  22. #22
    Senior Bodybuilder IronAddict's Avatar
    Join Date
    14-09-12
    Location
    new york
    Posts
    1,499

    Default

    Για να σου δωσω ενα πολυ απλο παραδειγμα με μια μπαρα μπορεις να κανεις τα εξης(δεν θα σου πω ολες τις παραλλαγες ολων των ασκησεων αλλα για καθε μυ και μια ασκηση): Οπισθολαιμιες ή εμπροσθολαιμιες πιεσεις ομων, καμψεις δικεφαλων ορθια η καθιστη, εκτασεις τρικεφαλων πισω απο το κεφαλι, καθισματα, προβολες, γαμπες ορθια η καθιστη, ακομη και χωρις παγκο στο πατωμα πιεσεις στηθους, ανυψωσεις τραπεζοειδων, κωπηλατικη τραπεζοειδων, κωπηλατικη πλατη σκυφτη κλπ..ολα αυτα με μια μπαρα μονο. Και αυτα ηταν μονο μια παραλλαγη για καθε μυικη ομαδα. Κοινως με εξτρα αλτηρες, κανενα μονοζυγο, παγκο κλπ εχεις πολλες επιλογες και εισαι οκ.
    '' THE ONE WHO DOESN'T FALL, DOESN'T STAND UP ''

  23. #23
    Pumping Iron orck's Avatar
    Join Date
    27-02-16
    Location
    Παλαιο Φαληρο
    Posts
    321

    Default

    Quote Originally Posted by ElenaB View Post
    Χαχαχα πολυ καλα επιχειρηματα! Και εγω οταν πηγενα αερομπικ περπατουσα το 15λεπτο μου , αλλα οντως το κοντινοτερο γυμναστηριο στην περιοχη μου με ποδια πρεπει να ειναι πανω απο μιση ωρα και δεν εχω σιγουρα ουτε τον χρονο ουτε και την αντοχη να το κανω!
    Νομιζω οτι εαν παρεις ενα ποδηλατο θα κανεις και το ζεσταμα και την αποθεραπεια στην διαδρομη, μιση ωρα με τα ποδια ειναι λιγοτερο απο 10 λεπτα με ποδηλατο, στην αρχη θα φρικαρεις γιατι θα σου φαινεται δυσκολο, μετα απο λιγο καιρο θα γελας με το ποσο απλο ειναι τελικα. Μην ξεχνας "τα αγαθα κοποις κτωνται" η επι το ελληνικοτερο "no pain, no gain"
    Παναγιωτης

  24. #24
    New Member
    Join Date
    26-05-16
    Posts
    94

    Default

    Για να πω την αληθεια ειχα και παγκο και μπαρα αλλα δεν το ανεφερα γιατι βρισκονται στην ταρατσα και εκει οι συνθηκες ειναι κακες για το καλοκαιρι:P(απειρη ζεστη και οχι πολυ χωρος!) Αλλα για να δεις ποσο με επειρεασες και με κινητοποιησες πηγα στην ταρατσα μου και δοκιμασα ασκησεις για χερια με την μπαρα και εκανα και για στηθος στον παγκο! Οποτε σε ευχαριστω για την θετικη ενεργεια που μου μετεφερες γιατι ειχα ψιλοαπελπιστει!
    Νταξει τωρα θα κανω την ερευνα μου για ασκησεις χεριων με την μπαρα και θα την χρησιμοποιω και στα squats οταν κανω ποδια!
    Εσυ αρα με μπαρα, αλτηρες(με βαρη) και παγκο εισαι οκ? Και σχετικα με την προπονηση σου τι κανεις για να αλλαξεις καπως τις ασκησεις;

  25. #25
    New Member
    Join Date
    26-05-16
    Posts
    94

    Default

    Εχεις αρκετα!!
    Και για να καταλαβω ασπουμε οταν γυμναζεις χερια τι ασκησεις κανεις; Περιπου τις ιδιες δεν κανεις πανω κατω;

  26. #26
    New Member
    Join Date
    26-05-16
    Posts
    94

    Default

    Επισης αμα ξερει κανεις κανενα καλο site με ασκησεις που φαινονται καθαρα ας το ποσταρει μηπως παρω και καμια ιδεα!

  27. #27
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    01-03-16
    Posts
    844

    Default

    Υπάρχουν πολλές ασκήσεις για τα χέρια με διάφορες παραλλαγές και οι περισσότερες από αυτές γίνονται με μπάρα και αλτήρες ..
    Ψάξε λίγο στο φόρουμ στα προγράμματα και θα πάρεις πολλές ιδέες ( αν δεν καταλάβεις κάποια άσκηση πάτα στο youtube για να δεις την εκτέλεση )
    Last edited by Liza89; 30-05-16 at 23:29.

  28. #28
    Senior Bodybuilder IronAddict's Avatar
    Join Date
    14-09-12
    Location
    new york
    Posts
    1,499

    Default

    Quote Originally Posted by ElenaB View Post
    Για να πω την αληθεια ειχα και παγκο και μπαρα αλλα δεν το ανεφερα γιατι βρισκονται στην ταρατσα και εκει οι συνθηκες ειναι κακες για το καλοκαιρι:P(απειρη ζεστη και οχι πολυ χωρος!) Αλλα για να δεις ποσο με επειρεασες και με κινητοποιησες πηγα στην ταρατσα μου και δοκιμασα ασκησεις για χερια με την μπαρα και εκανα και για στηθος στον παγκο! Οποτε σε ευχαριστω για την θετικη ενεργεια που μου μετεφερες γιατι ειχα ψιλοαπελπιστει!
    Νταξει τωρα θα κανω την ερευνα μου για ασκησεις χεριων με την μπαρα και θα την χρησιμοποιω και στα squats οταν κανω ποδια!
    Εσυ αρα με μπαρα, αλτηρες(με βαρη) και παγκο εισαι οκ? Και σχετικα με την προπονηση σου τι κανεις για να αλλαξεις καπως τις ασκησεις;
    Μπραβο! βασικα κοιταξε και με τους αλτηρες μονο μπορεις να κανεις πολλα. Φαντασια και γνωση θελει! για να σε κατατοπισω για να σκεφτεις με τη λογικη που θα σε βοηθησει να βρεις παραλλαγες ασκησεων, πηγαινε στο youtube και γραψε biceps exercises with dumbbells(αυτο θα σου δειξει ασκησεις δικεφαλων με βαρακια, biceps= δικεφαλα, dumbbells=βαρακια), μετα γραψε triceps exercises with dumbbells για τρικεφαλα..και παει λεγωντας! αν ξερεις αγγλικα θα σου ειναι πιο ευκολο αλλιως πας στο google και μεταφραζεις π.χ. στα αγγλικα αν δεν ξερεις πως ειναι η πλατη και αυτο που θελεις να γραψεις και το βρισκεις. Και στο google να ψαξεις θα βρεις αμετρητα βιντεο και εικονες! barbell ειναι η μπαρα αν θελεις να ψαξεις κλπ. Aν ψαξεις θα βρεις τη λογικη τι γυμναζει τι και θα δεις πολλες παραλλαγες! και μετα χρησιμοποιεις και τη φαντασια σου οταν εχεις αρκετη γνωση για αλλαγη ασκησεων. Π.χ. οταν λεω φαντασια..υπαρχουν τοσες πολλες παραλλαγες ασκησεων σε καθε μυ..π.χ. στα δικεφαλα μπορεις ορθια καμψεις, καθιστη και να ακουμπαει η πλατη στην καρεκλα, σε μαξιλαρι, σκυφτη..κλπ..
    '' THE ONE WHO DOESN'T FALL, DOESN'T STAND UP ''

  29. #29
    New Member
    Join Date
    02-01-16
    Posts
    13

    Default

    Έλενα καλησπέρα κι από μένα. Ασκήσεις μπορείς να δεις και στο bodybuilding.com. Εκεί έχει ασκήσεις χωρισμένες ανα σημείο του σώματος με περιγραφή, εικόνες και βίντεο. Επίσης έχει και πολύ καλά φίλτρα (μόνο πχ με αλτήρες) και μπορείς να τις κατατάξεις και με βαθμολογία (rating). Mην το βάζεις κάτω. Κάπως έτσι άρχισα κι εγώ. Κάνοντας πατέντες και βρίσκοντας εναλλακτικές.

  30. #30
    New Member
    Join Date
    26-05-16
    Posts
    94

    Default

    Γεια! Κατ'αρχας συγγνωμη που δεν σου απαντησα νωριτερα αλλα δεν μπορω να σου στειλω μηνυμα γιατι δεν με αφηνει το site επειδη δεν εχω φτασει σε ενα συγκεκριμενο αριθμο ποστ! Το'χα ξαναβρει το site bodybuilding αλλα ειχα μπερδευτει απειρα! Τωρα καταλαβαινω πως λειτουργει και Σευχαριστω πολυ για την βοηθεια , με σωζεις! (Αυριο θα δοκιμασω νεες ασκησεις !)


 
Page 1 of 2 12 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Βοήθεια στις ασκήσεις!!!
    By Geo Bol in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 0
    Last Post: 13-05-16, 09:08
  2. Ασκήσεις Στις Διακοπές
    By JeykO in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 9
    Last Post: 09-08-15, 00:05
  3. Εισπνοή-Εκπνοή Στις Ασκήσεις
    By paok forever in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 1
    Last Post: 12-06-15, 12:41
  4. ίδιες ασκήσεις...
    By falagas1994 in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 0
    Last Post: 25-08-11, 09:52

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •